VEENDER JOOP OOMEN MAAKT ENTREE VAN GROENOORDHAL Gemeente Leiden niet verantwoordelijk voor MOB Brandweer heeft er weer honderden vrienden bij Nieuw pand van Ouwehand s Rederij en Visverwerking Groenoordhal krijgt werkgroep VRIJDAG 25 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT ROELOFARENDSVEEN Als de Leidato eind au gustus de poorten opent van de nieuwe Groenoord- hal, zal de entree worden beheerst door een stand met vele bloemen, aquaria, rotswanden, een vijver, een beeld en een grote grasmat. Verantwoordelijk voor deze 125 vierkante meter natuurpracht is Joop Oomen van de veiling Eendracht Maakt Macht uit Roelofarendsveen. In zijn domein verwerkt hij be halve de mooiste bloemen die het seizoen kan geven (waaronder een nieuwe, zwavelgele trosanjer) ook nog zo'n 80 vierkante meter gras en 400 kalkzand stenen. Oomen (Joop voor heel Roelofarendsveen en vele kwekers en bloemhandelaren uit het hele land) zit nu alweer bijna 25 jaar bij de veiling. In 1940, hij was toen 13 jaar, moest hij aan het werk; een gezin met 13 kinderen heeft heel wat nodig. ,,lk ging toen naar 'de akker, maar dat was zeker mijn streven niet. Ik had graag zelf iets willen ontwerpen, maar dat kon Geen blad voor mond Bij de veiling werd h\j ingeschakeld voor transporten. Hij trok er dagelijks op uit, hij kwam zo ook elke dag bij de groenteveiling in Leiden. Naast het chauffeuren kon Oomen echter nog meer. Hier kwam men al gauw achter en hij werd ook belast met onderhouds werkzaamheden. Op den duur waren deze twee werkzaamheden niet meer met elkaar te verenigen en zei Oomen de auto vaarwel. Behalve het werk dat hij aan het gebouw had, werkte hij ech ter ook nog in de hal. Tot directeur Meinma kwam. „In het begin hebben we een behoorlijk meningsverschil ge had, want Ik houd er niet van om een blad voor m'n mond te nemen. En ik zeg nog wel eens wat zonder na te den ken. Maar alles werd weer bijgelegd en de directeur haalde me uit de hal. Dat was een hele overgang: ik kon nu bijna m'n hele dag indelen en kreeg ook be paalde verantwoordelijkheden". niet, want we konden thuis die drie gulden in de week goed gebruiken. Nu gaan mijn eigen kinderen wel op school en ik hoop dat ze erin slagen te berei ken wat ik graag wilde". Het was in de oorlogsjaren aanpoten voor Oomen: de werktijd werd naar de zon geregeld: zonsopgang beginnen, als het donker werd uitscheiden. Alleen zaterdag was het wat vroeger. „Dan mochten we om 9 uur al ophouden met werken, maar we moesten wel eerst nog even de melkboot schoonmaken. Ik zei dan ook tegen mijn baas, dat ik weg zou lopen als het bevrijding was". Joop Oomens hield woord. Op 5 mei 1945 zei hij z'n baas gedag en ging eens kijken bij zijn vader. Deze werkte in de veiling, waar toen naast de bloemen ook nog veel groente was. „Ik ging m'n vader helpen en op een gegeven ogenblik komt direkteur Turk vragen wat ik aan het doen was. Ik vertelde hem hoe de vork in de steel zat, waarop hij zei dat ik morgen ook maar moest komen. Zo ben ik bij de veiling terechtgekomen". Portretten De talenten van Oomen bleven niet voor de buitenwereld verborgen. Hij tekent en schildert graag, en kreeg zodoende veel opdrachten voor het maken van portretten. „Daar ben ik mee gestopt, want het kostte me meer verf dan ik er geld voor durfde te vragen". Een café-bezoeker is Oomen niet, al lust hij op tijd wel een borreltje. In het begin was er echter geen geld om dat in de „kroeg" op te maken, later waren er zo veel bezigheden dat hjj er geen tijd voor had als hij al zou willen. Zo heeft hij aan sport gedaan (voetbal, hardlopen en hoogspringen) en is ook geruime tijd grimeur geweest. „Ook dat kostte echter geld. Als ik had ge schminkt bleef ik achter het toneel-om te kijken. Dat was nog leuker dan in de zaal. Maar na afloop werd het succes gevierd en dat eiste nog meer geld dan ik kreeg". Uitnodigingen Graag op de voorgrond treden doet Oomen niet. „Er zijn duizenden mensen die het beter kunnen dan ik. Ga maar eens kijken bij Joop Geesink. Die heeft een hal vol met mensen, die werk doen waar ik niet bij kan". Dat dit wat te bescheiden is bewijzen wel de vele uit nodigingen die hij krijgt. Bloemwinke- liers uit de zeer wijde omtrek vragen zijn advies voor nieuwbouw en winkel inrichting, terwijl een hem onbekende architect kwam opdagen met de vraag of hij een maquette wilde bouwen. „Hoe al die mensen aan mijn naam komen weet ik niet!" De eerste trjd dat Oomen alleen met het onderhoud was belast viel niet mee. „Ik miste het gejaagde, de omgang met de mensen in de hal. Nu gaat het beter: ik deel mijn dagtaak in en heb toch de tijd voor speciale karweitjes". Van die speciale karweitjes zijn er heel wat. Oomen is een gewaardeerd medewerker van toparrangeur Berg Smit uit Noord- wijkërhout en ging met hem mee naar diverse shows in het binnenland en ook naar de Grune Woche in Berlijn. „Dat was een reusachtige ervaring. Ik ging mee voor het decoratiewerk en heb ook nog een bollenveld nagemaakt. De arrangeur zet op papier wat hij wil en dan ga ik aan het werk: timmeren, lassen, met gips". Televisie Ook al zo'n zes jaar werkt hij nu samen met de heer Porttenger aan corsowa gens. „Wat die man kan is enorm. Hi; is de enige die 600 rozen in een vaas kon opmaken en dan is het nog mooi ook. Verleden jaar was er een wagen waar niemand kon uitkomen. Op papier stond het er mooi bij, maar de praktijk viel niet mee. Toen schoven ze mij dat karweitje in de schoenen en ik heli hard aan gewerkt om een goede wagen te krijgen. We hadden er veel succes mee. De televisie heeft er nog opnamen van gemaakt, maar ik wilde er niet bij gaan staan zoals ze zeiden. Op deze gen had ik een mager, klauwend dier gemaakt van gips met bewapening. Het was wel sterk: in Noordwijkerhout heeft de raad van elf er nog opgezeten in de carnavalsoptocht en nu ligt het beest op zijn rug op de vuilnisbelt: het is niet kapot te krijgen". Ontwerpen Nog niet zo lang geleden verhuisde de veiling EMM naar een nieuw gebouw. Toen Oomen hoorde van de bouwplan nen zette hij zich achter de tafel en ontwiei'p, met de gegevens uit de prak tijk, het hele gebouw. „De architect kreeg dit in handen en gebruikte het als basis voor zijn eigen plannen. Zo'n man borduurt door en werkt zijn vak technische kant uit. Daar moet je wel heel wat voor in je mars hebben". Op de nieuwe veiling zijn de activiteiten op diverse plaatsen te zien. Een aantal muurschilderingen zijn van zijn hand, terwijl hij ook een kantine voor het personeel inrichtte. Op de muur van dit vertrek schilderde hij in een dag een af beelding van de gang die het personeel Inenting of herinenting tegen kinder verlamming Voor inenting of herinenting van kin deren tot en met 19 jaar, zal weer ge legenheid worden geboden op woensdatj 30 juli 1969 van l'i tot. 11 uur in het gebouw van de G.G. en G.D., Rooden- gurgerstraat la. Alle inentingsbewijzen van het kind moeten worden meegebracht. Het is van belang zich tevoren bij de G.G. en G.D., eventueel telefonisch (Tel. 20645) te oriënteren of de (her)inen ting wel nodig is. Voor kinderen tot 6 jaar kan men zich ook wenden tot de huisarts, wat vooral van belang is wanneer men reeds lopen de afspraken heeft. Vliegeren kan gevaarlijk zijn KATWIJK Het is bewezen hoe gevaarlijk het vliegeren langs de Bou levard kan zijn. Op de boulevard wordt zo nu en dan door iemand een vliegertje opgelaten. Een en ander kan ook levens gevaarlijk zj]n. Iemand reed op zijn brommer langs de Boulevard en kwam ongemerkt in het ragfijne vliegertouw terecht. Een vurige snijwond van mond hoek tot in de hals was het gevolg van deze onverwachte pijnlijke kennismaking met het vliegertouw. Een automobilist deed ook deze ervaring, zij het met min der pijnlijke gevolgen. Hier is geen op zet in het spel, maar wel is bewezen hoe gevaarlijk het is. met de eigen kantine. In de rechterkant is een druk tafereel, waar een aantal jagers vogels opjaagt. De jagers zijn de kwekers en de hande laren, de vogels de personeelsleden die werden verjaagd. „Voor ons was er niet veel ruimte: we schaften eerst in een rommelkamer. U ziet de vogels dan ook links wegvliegen, waar nog veel ruimte is." Die ruimte heeft Oomen fraai ingericht, terwijl een stilleven van zijn hand een andere muur siert. Motieven De vraag wat hij het liefst doet stelt hij niet zo erg op prijs. „Dat is een rot vraag, ik zou het zelf niet weten. Als ik aan een bloemenshow bezig ben, denk ik: Dat zou ik altijd wel willen doen. Maar als ze dan komen voor een ma quette doe ik het ook graag, en voor de Leidato maak ik een beeld. Ook heel fijn werk. Ik beeld graag iets uit. Als iemand wat vraagt het eerst voor zelf helemaal doordenken. Dan komt wat uit de bus dat misschien heel anders is, maar foch met hetzelfde motief, uit een ander oogpunt gezien. Vaak vin den de mensen het dan toch mooi." Plezier heeft Oomen veel gehad in zijn leven. Zo schilderde hij in een schaftlo kaal van het oude gebouw eens eer openstaande deur. Op een dag kwam een kweker binnenlopen die vroeg of hij bij de kisten kon komen. Oomen zij di- recht ja en de kweker liep met plof tegen de muur. „Maar de echte leuke dingen laten zich niet opschrijven. Hier onder elkaar hebben we heel wat lol, maar dat moet je echt meemaken." Koeien doodgereden VOORSCHOTEN. Vannnacht zijn op het traject Den HaagLeiden twee koe ien doodgereden door een trein. De koeien waren eigendom van veehouder De Graaf. Het treinverkeer ondervond geringe vertraging. PROJEKT VAN DRIE MILJOEN GULDEN (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V., waarvan het hoofd kantoor is gevestigd in de Tramstraat 63 in Katwyk, gaat een nieuw pand be trekken aan de Industrieweg. De be bouwing in de Tramstraat in d&t ge deelte waar ook het pand van de firma Ouwehand staat, wordt door de gemeen te gesaneerd. T.z.t. zullen daar nieuwe gebouwen verrijzen. Dit is ook één van de redenen waarom Ouwehand naar een andere vestigingsplaats moest uitzien. Maandag zal het eerste gedeelte van de nieuwbouw in gebruik worden genomen. Aan de Industrieweg beschikt Ouwehand over een oppervlakte van 9000 m2, waarvan 6000 ma wordt bebouwd. In de enorme hal, die maandag in gebruik wordt genomen, staan nieuwe fileer machines. Want niet alleen beschikt het bedrijft nu over een fraai nieuw pand, maar ook het machinepark is gemoder- In de loop van de volgende week zal ook het overige gedeelte van de nieuwbouw in gebruik worden genomen. Tevens B. en w. antwoorden raadsleden LEIDEN Op vragen van de heer W. J. M. de Vroomen inzake het conflict bij het Medisch Opvoedkundig Bureau heeft het college van b. en w. van Leiden geantwoord dat met het oog op de aard van het conflict het hem voorkomt, dat het niet in de eerste plaats op zjjn weg ligt een bemiddelen de rol te vervullen. Het college is niet verantwoordelijk voor het zo goed mo gelijk functioneren van het MOB, zijn de een particuliere stichting. Wel acht hij het goed functioneren van een MOB van wezenlijke betekenis in het kader van een goede gezondsheidszorg in de ge meente Leiden. Het college hoopt dan ook, dat de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die zich met onderhavige aangelegenheden bezig houdt, een deskundige figuur zal verzoe ken in het gerezen conflict z(jn bemidde ling te willen verlenen. Op vragen van mej. A. Kappeyne van de Copplello, inzake Commissie voor de Groenoordhal, antwoordt het college, dat de ontwikkeling inmiddels geleerd heeft, dat, indien bij verhuring van de hal een conflictsituatie dreigt, deze in de regel op snelle en efficiënte wijze kan wor den opgelost door samenspreking tus sen de wnd. directeur en de betrokken partij (of soms partijen). Een bijeen roepen van een commlsie van de aanvan kelijk door b. en w. gedachte omgang in vele gevallen stagnerend werken, terwjjl bovendien een aantal leden niet of nauwelijks bij de werkzaamheden zou worden betrokken. In die omstandigheden heeft het col lege besloten een werkgroep in te stel- bestaande uit de wnd. directeur de Groenoordhal, de directeur ,de Markt- en Havendienst, alsmede de directeur van de Sportstichting. De groep staat onder voorzitterschap van de wet houder van Financiën. Het ligt bovendien in het Jeugdbrandweerwedstrijd in bet kader van de Voorschotense vakantiebezigheden Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan was er kort geleden groot feest, j Oomen moest uiteraard voor de J versiering zorgen. Op een gegeven mo ment kwam er een reusachtige fruit mand. „Ik wilde die opzij hebben, maai de directeur zei dat hij midden op het toneel moest. Ik haalde de mand er af. even later stond hij toch weer op het toneel. De heer Meinma vertelde er een speciale bedoeling mee te hebben, maar ik haalde de fruitmand toch weer weg. Het was geen gezicht zo midden op het toneel. Na een aantal sprekers kwam ook directeur Meinma naar voren. Hij vroeg of ik naar voren wilde komen en zei dat de fruitmand voor mij was. Ik kreeg nog applaus ook, maar ik voelde me wel op gelaten zo voor al die mensen." wordt gebouwd aan een nieuw kantoor pand. Het hele projekt zal rond de drie miljoen gulden kosten. De officiële opening van de nieuwbouw zal pas gebeuren ais ook het kantoor- gebois betrokken. Dit kantoorgebouw zal twee verdiepingen tellen,waarin ook worden ondergebracht de technische dienst, een timmermanswerkplaats en een garage. Medio september wil de direktie do nieuwe fabriek open stellen voor hel publiek, opdat men zich een indruk kail vormen over de werkzaamheden die daaP worden verricht, gebruikt makende van moderne methodes op het gebied van fi leren etc. Drie schepen De firma Ouwehand is sinds 1910 in Katwijk gevestigd. De direktie wordt thans gevormd uit drie broers, te weten Dirk, Arie en Nic. Ouwenhand. Him vader was de grondlegger van het be drijf. Momenteel werken er zo'n hon derdtwintig personeelsleden, maar dit zal binnen afzienbare tijd uit moeten groeien tot ongeveer hpnderzeventig. Zelf heeft Ouwehand drie schepen in de vaart: Kw 123 („Holland"), een zeer moderne hektrawler waarop schipper Leen Dubbelaar het bevel voert, Kw 121 („Brittenburg") met als schipper Leen Kuyt en de Kw 122 („Zeeland"), die vorig jaar werd aangekocht, maar thans niet in de vaart is. De omzet van Ouwehand bevindt zich steeds in een sta gende lijn, een reden ook waarom men in de Tramstraat met ruimtegebrek te kampen heeft. Eén van de belangrijkste bronnen van inkomsten is wel de gefileerde haring. In het nieuwe pand zijn enorme ketels te vinden waarin 35.000 liter azjjn kan worden opgeslagen. De fileermachines bewerken 6000 haringen per uur per machine. Er staan vier van deze machi nes in de nieuwe hal, wat een totale capaciteit betekent van 25.000 haringen De nieuwe fabriek is van tal van tech nische snufjes voorzien. Opmerkelijk is dat veel gebruik wordt gemaakt van kunststof, zoals plastic buizen en con tainers. Ouwehand beschikt nu ook over een ruim laboratorium. Er wordt wat dat betreft nauw kontakt onderhou den met i het visserjjlab in IJmuiden. Veel export l aan de directeur van de Groenoord- hal de bevoegdheid toe te kennen beslissingen te nemen met betrekking tot de verhuur van de hal, zulks met dien verstande, dat ingeval van een dreigend conflict de directeur een voor stel met betrekking tot de verhuur zal moeten voorleggen aan de werkgroep en eventueel ook aan het college. Alleen Ook over het leven zelf heelt Oomen zo zjjn eigen mening. „Je bljjft altijd alleen, ieder mens leeft voor zichzelf. Als je ge trouwd bent kan je het heel goed heb ben met elkaar maar je hebt toch altijd je eigen gedachten, je moet toch zelf weten hoe je moet leven." Hierna gaat Joop Oomen weer de zon in. Voor het veilinggebouw is hjj bezig met het ge schenk van gemeente en veilingbezoe kers: een fontein met tegel- en bloem- partjjen. Ook dit maakt hjj ..aar i eigen ontwerp TEKST: PIETER J. J. TAFFIJN KERKDIENSTEN in dekenaat Leiden ZATERDAGAVOND Par. H» Lodewyk -7.00 uur Herensingel 7.00 H. Petrus 7.00 Hartebrug 7.30 H. Leonardus 7.00 H. Antonius 7.00 Oegstgeest 7.30 m Rjjnsburg, Tuinbouwschool 7.00 m Bonaventura-kapel 6.30 Meerburg 7.00 m Haagse Schouw 7.00 Studenten 7.30 Laurentuis (Voorschoten) 7.00 m Moeder Gods (Voorsch.) 7.00 M H. Willlbrordus (Wass.) 7.00 M Goede Herder (Wass.)... 5.00 M H. Joseph (Wass.) 7.00 De Menswording (L'dorp) 7.30 ZONDAG Parochie H. Lodewijk 8.30, 9.45,11.00, 12.15 en 18.00 uur. Studentenparochie 11.45 uur. Parochie Herensingel 8.00, 9.30. 11.00 en 18.30 uur. Bijkerk Timorstraat 9.30 en 11.00 uur. Parochie H. Petrus 8.00, 9JL6, 10.45, 12.00 en 18.00 uur. Parochie O. L. Vr. Onb. Ontv. (Harte brug) 8.00, 9.00 hoogmis, 10.45, 12.00 en 19.00 uur. i machine, die uit Amerika komt. Deze machine zal binnenkort worden geplaatst. De heer P. J. de Haas, direktie-assistent liet ons weten dat 30% van de omzet berust bij de export. Naast de export wordt ook vis geimporteerd en wel uit Denemar ken, Noorwegen, IJsland, Schotland en zelfs Rusland. Vijf jaar geleden was van de te verwerken vis 80% van eigen bo dem; nu wordt ongeveer 80% van de vis geimporteerd. De export is vooral naar Duitsland en Frankrijk. Dank zij het ingebrulk nemen van het nieuwe bedrijf, hoopt de direktie ook de omzet weer te kunnen verhogen. De nieuwe hal van Ouwehand ls één en al licht en ruimte. Aan de hygiene wor den hoge eisen gesteld. Machines ver werken dnizenden haringen per uur. W eekprogramma van het V.V.V. KATWIJK. Het weekprogramma de komende week van VW luldti als volgt: Maandag 28 juli: muzikale avond te verzorgen door de „Koetillera" oJ.vt, Arie Westgeest, solistische medewer king van A. Westgeest, electr. accorde on en „Flessen Arie", bekend van radio en TV. Aanvang 20.00 uur in de muziek tent aan het Andreasplein. Int. Postze- gelruilavond en veiling ln de Oranje zaal van het Ned. Herv. Jeugdhuis, Voor straat 72. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 29 Juli: Orgelconcert door Wim van der Panne (Voorburg) in de Nwe. Kerk aan de Voorstraat. Aanvang 20.00 Donderdag 31 juli: Orgelconcert door Bert Matter in de Triumfatorkerk aan de Plet Heinlaan-Zeeweg. Aanvang 20 Vrijdag 1 augustus: Bridgedrive voor badgasten georganiseerd door Bridge* club „De Brug" in de Sporthal jVaa- Parochie Haagse Schouw 9.30. 11.30 enj vang 20.00 uur. Inschrijven bij algaren- 18.30 uur. magazijn D. Parlevliet, Zuidstraat 38, Pioest doormaken voor het zover was FOTOl DIRK KETTING VOORSCHOTEN In het kader van de Voorschotense vakantiebezigheden namen gisteren bijna tweehonderd kinderen in de leeftijd van 6 tot 15 jaar een echte brand spuit in de hand en probeerden een emmertje water vol te spuiten. Het werd voor de jeugd een belevenis en voor de vele toeschouwers een leuk waterfestijn. De Voorschotense vrijwillige brandweer had de brand weerauto opgesteld aan de Vliet bij het Frans Halsplant soen en gaf urenlang voldoende water voor vier spuiten. Het leek allemaal erg eenvoudig: door middel van een gat in een schutting een emmertje water vol spuiten, daarna Iwea stenen wegspuiten, maav zorgen dak uit sluitend de twee stenen en niet de andere stenen weg gespoten werden. Vier moeders dachten ook dat het een voudig was en tot grote vreugde van de jeugd namen zij deel aan de wedstrijd. Na afloop konden zij een ander jurkje aan gaan trekken. De kinderen hebben zich urenlang vermaakt en waar schijnlijk ontdekt dat het richten van een spuit zeer moeilijk ls, maar dat mocht de pret niet drukken. De brandweer heeft er weer een paar honderd vrienden bjj gekregen die in het vervolg met ontzag zullen kijken naar de man c&e hel mooie uniform aan heeft. Parochie Oegstgeest 9.00, 10.30, 12.00 18.30 uur. Parochie Rijnsburg, Tuinbouwschool 10.00 uur. (Z'woude) 8.45, Paroohie H. Joseph (Wass.) 7.30, 8.45, 10.30, 12JL5 en 19.00 uur. Parochie H. Laurentius (Voorsch.) 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 en 17.00 uur. Parochie Moeder Gods (Voorsch.) 8.00, 11.00, 11„*0 en 18.00 uur. Parochie Goede Herder (Wass.) 8.80. Pirochie H. Willlbrordus (Waaa.) 8.00, 19.30, 11.00, 1IJI en 17.00 uur. Volleybalwedstrijd KVC 1-CITO 1 (he- op het parkeerterrein nabij Rest, „De Zwaan", Zuid-Boulevard. Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 2 augustus: Wandeltocht door het prachtige duingebied van de water leiding, langs o.a. duinmeertjes en strand, georganiseerd door Llons In ternational. Start tussen 14.00 en 15.00 Best tegenover de Voorstraat. Zeepres tatietocht (1500 meter zwemmen langs de kust) georganiseerd door de Katwijk- se Reddingsbrigade. Aanmelden KRB, einde Zuid-Boulevard. Start om plm. S uur n.m. Carillonbespeling door Hessel H. de Herder. Aanvang 20.00 uur. O Elke woensdagavond zomerzang voor gasten en gemeenteleden in de Oude Kerk. Samenzang van geestelijke lieden ren. Aanvang 8.30 uuiv

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3