MENSEN DIT IS NOG LANG NIET ACHTER DE RUG Geen krans voor Anne alstublieft d ,lk ga niet met een neger aan één tafel zitten" 25 jaar na inval in Achterhuis il Dat gaat daar nu eenmaal niet ZATERDAG 26 JULI 19f OR Het pand Prinsegracht 263 trekt pelgrimsoord; toe- ristieke trekpleister? jaarlijks 140.000 bezoekers, waarvan 85 procent buitenlanders. Ze krioelen als mussen over de zolderschuit voor de deur, om de voor gevel helemaal in de lens te kunnen krijgen. Het bestuur van de Anne Frank Stichting staat daar tolerant tegenover. Maar mensen, die met een krans komen of een tuiltje bloemen, worden weggestuurd. Dat wil men niet vader Frank voorop. Op dezelfde manier verdriet het de Stichting, dat, naar aanleiding van de aanstaande 25ste verjaardag van de inval in het Achterhuis, in allerlei reportages weer de Grüne Polizei de trap komt opdenderen. Men begrijpt het wel, maar men zou er liever vanaf willen. „Als het Achter huis niet paste in het werk, dat ons voor ogen staat", I i zegt men, „zou het ons met zorg vervullen". De stichting realiseert zich, veel Ie,.darden te hebbeq ,aai) Anne en haar dagboek. Als de gebeurte nissen zich niet hadden afgespeeld zoals zé zich afspeeld hebben, zou er geen startpunt zijn geweest voor de vormingsarbeid, die men als zijn belangrijkste taak ziet. Dan zou er geen vereniging van Russische vrouwen zwijgend door het Ach terhuis omgaan, zoals nu het ge val is, en zouden Noord- en Zuid- ^ietnamezen er elkaar niet ontmoe ten. zoals onlangs gebeurde. Het achterhuis aan de Prinsengracht, waar Anne eens haar dagboek vol schreef is een plaats geworden, waar mensen van alle leeftijden en nationaliteiten onbevangen rondlo pen open voor nieuwe indrukken en meningen. Daarvan profiteert de Stichting. „Je kunt natuurlijk ook 'n herdenkingsoord bouwen bij pak weg de Berlijnse muur of 't graf van Kennedy", redeneert men. „Maar de groepen, die daar samen zouden komen, zouden per definitie geëngageerd zijn. Het Achterhuis is in de optelsom van de wereld na tuurlijk een onbetekenende zaak Maar de gedachte aan het jonge meisje en haar grote leed werkt ontwapenend; die spreekt alle cul turen, alle stromingen, alle opvat tingen aan. Ze zeggen wel, dat in ons vormingswerk een linkse noot de boventoon voert. Nonsens. Voor ons bestaat geen links en rechts en extreem links verschilt voor ons niet zo veel van ultra rechts. Wij geloven, dat de oplossing voor een betere wereld bij de individuele mens ligt. Als die in zijn eigen ge- tin rondkijkt, of er geen verhoudin gen heersen, waardoor fascisten ge kweekt worden, die later achter de joden of achter de zwartjes of ach ter n'import wie of wat aangaan, is er al veel bereikt. Dat is, waar naar wij streven". De stichting wil strijden tegen wel ke vorm van disdriminatie ook. „Het is een van die vormen", meent men, „waaraan de mens, die zelf iets tekort is gekomen waarte gen door het gezag .zelf gediscrimi neerd is, zich overgeeft om af te reageren. Ht is pure geestelijke mtreddering. Er is een tijd geweest, waarin men dacht, het te kunnen redden met gezellige centra over al vriendelijke sfeer, waar men lekker met elkaar kan babbelen. Wij vinden, dat er veel, veel meer moet gebeuren. Wij willen graven naar de wortels van de maatschap pij. het onderwijs, het gezin. Wij willen er met een frisse aanpak op af gaan". Wereld van vandaag Concreet streeft de Stichting er naar, de toeristen, die het Achter huis bezoeken, en die daardoor on ontkoombaar worden opgenomen in een sfeer van nadenken, bewust te maken van wat er in de wereld van vandaag aan de hand is. De mensen, redeneert men, hebben de neiging om te denken: O, maar die verschrikkelijke tijd ligt geluk kig achter ons. Dat is niet waar. Er gebeuren in de wereld van van daag dingen, die precies even ver schrikkelijk zijn. „Tegen dat her denkingselement met op de ach tergrond een latende opluchting in de trant van: zó zijn wij geluk kig niet hebben wij aversie. Wij voelen het als een groot bezwaar, dat het Achterhuis als een museum wordt beschouwd. Wij haken met ons vormingswerk juist bij 't dag boek in, omdat Anne zo enorm met 2 benen in de wereld stond. Wij willen van de toeristenstroom, die toch niet af te buigen is, een zin volle zaak maken. We proberen dat, door onze documentatie voor hen open te stellen. We belichten de achtergrond van de tweede we reldoorlog dusdanig, dat men kan zien: hé, dat scheelt niet zo veel met vandaag en het kan tot het zelfde leiden. Die achtergrond was drieledig. Ten eerste de economische chaos de tegenstelling tussen rijk en arm. Ten tweede het politieke gemanipu- leer -politici, die maar naar alle kanten raak beloofden om aan de macht te kunnen komen of blijven. En tenslotte de geestelijke ontred dering allemaal mensen bij el kaar, wier ontplooiing geremd werd, omdat ze geleerd hadden, dat ze domweg maar moesten aan vaarden, wat hun sinds Hitier aan de macht kwam? Onze ervaring is: bij een jeugd, die kritiekloos respect voor het gezag wordt bij gebracht, groeit frustratie. Aldus grootgebrachte jongeren willen, als ze volwassen geworden zijn en de kans krijgen, een ander ook wel een op zijn donder geven. Je vormt op die manier mensen, die er zelf bevrediging in vinden, een ander een toontje later te laten zingen. Dit lijkt een somber verhaal. Maar de Stichting wil niet pessimistich lijken. Wij zien veel positieve din gen. De onderwijsvernieuwing bij voorbeeld. Als je ziet, hoe de jeugd vroeger gedrild werd en hoe ze nu ;en stuk medeverantwoordelijkheid heeftBij de universiteiten komt dat meedoen ook op gang. Mensen, die aldus gevormd zijn. zullen later veel minder aggressief in het leven staan". Geen rot gevoel De stichting wil in de eerste plaats werken op het terrein van de be wustmaking. Zij wil van de af schuw, die de bezoekers van het Achterhuis overvalt, gebruik ma ken om hun te leren: mensen, dit is nog niet achter de rug. Geen gidsen daarom in het Anne Frank huis. maar dertig derde- of vierde jaars studenten van sociale rich tingen, die geschoold zijn door een vormingsleidster. Hun opdracht is niet, het publiek te choqueren. Ze mogen de Amerikanen geen rot gevoel geven over Vietnam. Het gaat niet om de Amerikaan, de Rus. de Griek. Het gaat om alge meen geldende waarheden, waarbij men niet schuwt, ook Nederland met de oorlogsmisdaden in Indo nesië en het sturen van mariniers naar de Antillen te kijk te zet- huis. Die zijn gelukkig niet ge neigd, om de portie van hun voor ouders op zich te nemen. Ze heb ben geen schuldgevoel. Ze zeggen: dat zijn die oudjes geweest. Daar door onstaat een mogelijkheid voor dialoog en dat is goed. Het gaat er niet om, zondebokken aan te wij zen. Het gaat om de algemene eigenschappen van de mens". Op de vuist De documentatie, die de stichting beschikbaar heeft, leidt zo is de ervaring gemakkelijk tot discus sie. In groeiende mate komen de mensen met vragen of willen ze op de vuist, hetgeen de rondleiden de studenten, mits het figuurlijk blijft niet schuwen. Het Achterhuis is een volwassen gesprekscentrum geworden, waar de meningen knet teren. Daarnaast is een andere ont wikkeling op gang gekomen-.. Ia een tempo van vier, vijf per week vragen scholen om inleiders, die bijvoorbeeld het onderwerp „ge weld" kunnen behandelen. Soms spreekt een lid van de directie zelf op zo'n bijeenkomst, soms worden studenten gestuurd, die tegen hun doctoraal aanzitten en met kennis van zaken kunnen praten. De po pulariteit van deze lezingen neemt duidelijk toe. De stichting wil daar naast ze heeft nu voor een proeftijd van drie jaar subsidie van CRM teneinde te kunnen bepalen, welke richting men met het vor mingswerk uit kan twee perma nente educatieve exposities voor het onderwijs inrichten: ene in het Anne Frank Huis zelf en een rei zende. Ze zullen de rechten van de mens als uitgangspunt hebben en regelmatig worden aangepast aan de actuele inbreuken daarop, waar in de wereld zo sterk is. Alle culturen Ook in een andere richting gaan de gedachten van het stichtingsbe stuur. In het Achterhuis komen vertegenwoordigers van alle cultu ren ter wereld. Zij begrijpen on ze uidrukkingen, onzo symbolen niet, aangezien die geënt zijn op onze eigen cultuur. De deelnemers aan het vormingswerk van de An ne Frank Stichting behoren daar om een behoorlijke kennis van an dere beschavingen te hebben plus het vermogen om dwars door cul turele verschillen heen toch con tact te leggen. Gestreefd wordt nu naar de oprichting in Amsterdam van een leergang voor „cross cul tural understanding" een leer gang voor mensen, die effectief willen communiceren met verte genwoordigers van andere bescha vingen. Het is iets, waarbij voor beeld ook de ontwikkelingshulp zijn voordeel mee kan doen. In het najaar vindt een studieconferentie plaats, waar bekeken gaat worden hoe een dergelijke leergang eruit zou moeten zien. Daarnaast zijn er de internationa le conferenties over actuele onder werpen, die de Stichting organi seert. "Uit-de discussies met de be- toekers, die worden uitgelokt, blijkt dat er probelemen zijn, die voor de rondleiders en voor iedereen natuurlijk uitdieping behoeven. Zo zal de komende zomerconfer tie gewijd zijn aan de gezagso\ dracht, die overal in de wereld 1 zaam op gang aan het komen Dergelijke conferenties helpen inleiders later, meer fundament geven aan groepsdiscussies. Voi organiseert de stichting leergan voor mensen, die in hun leve iraktijk verdieping wensen van inzicht in de maatschappelijke houdingen. Een cursus voor pet neelchefs, die met gastarbeic moeten omgaan, is een goed vo beeld van wat het stichtingst nastreeft. „Wy erkennen de algemene m selijke betekenis van het Dagbt waarin alle afschuwelijkheid i het Nazisme belichaamd is en i een oproep inhoudt om te strij voor gewetensvrijheid en demoi tie", aldus de stichting in haar i ginselverbetering. „Wij willen daarom het A Frank Huis zien als een interna naai ontmoetingscentrum voor len, jong en oud, ongeacht ge en nationaliteit, die ijveren \i een betere verstandhouding op ternationaal gebied. In het A Frank Huis kan men het Dagbol verhaal zien in zijn ware perst tief. Hier heeft men van vam sprekend aanknopingspunt om elkaar te gaan discussiëren c de mogelijkheden, die er zijn met elkaar tot een beter leef) i wereld te komen en om al die schijningsvormen te signaleren de toekomst van de mens bei ten. Centraal staan de rechten van de mens, zoals die na de oorlog werden afgekondigd. „Het Dagboek van Anne", zegt de stichting, „is niet onze bijbel. Het is slechts één van' de vele uitingen, die ertoe ge leid hebben, dat de afkondiging van de rechten van de mens er geko men is al beschouwen we het bij ons werk wel als een autonoom gegeven, een stuk gereedschap, een vertrekpunt. Wat wij willen is, de mensen, die hier komen, confron teren met de vraag: nou wat is er van de verklaring van de rech ten van de mens terecht gekomen? Wat mankeert er nog aan? In die verklaring staat, dat ieder mens recht heeft op eten en werk en vrij heid. Hoe zit het daai-mee in on ze wereld? En ieder mens heeft recht op een vrije ontplooiing. Ja wel, maar wat komt daarbij de heersende autoritaire verhoudingen van terecht? Er is wel eens een Zuidafrikaan, die hier verontwaar- iigd weg loopt. Dat is uiteraard on ze bedoeling niet. De hele documentatie, die wij ver schaffen, staat daarom in het te ken van de pedagogische begelei ding. Meneer Frank heeft dat zelf zo gewild. Geen haat, heeft hij ons altijd voorgehouden. Alsjeblieft geen haat. Je zult hem zelf nooit over Dachau horen praten. Wij zijn 't daar vierkant mee eens. Wij wil- len niet, dat er hier mensen weg gaan, die zeggen: de rotmoffen. Veel Duitsers bezoeken het Achter- Tableau betreffende rassendiscriminatie. Brengt mij zo'n interview nog wat op? is het eerste wat de 52-jarige oud-Hagenaar Lambertus Johannes Lawant ons vraagt. Wel met een olijke twinkeling in zijn lachende ogen. Maar tóch: hij meent het. In Zuid- Afrika, dat hij na dertien gelukkige jaren als zijn tweede vaderland beschouwt, is het wèl gebruikelijk. ..Daar wordt zo'n verslag goed betaald". Bert'Lawant werkte in Almelo op een cartonnagefabriek. Later opende hij In Den Haag een sigarenzaak. Zijn vrouw, een Haagse, werd verteerd van heimwee naar de residentie. In 1956 besloot ook de familie Lawant te ver trekken. Ook daar werk ik op een cartonnagefabriek. Ik zou nooit naar Nederland terugwillen ALMELO „Wilt u beweren, dat er hier geen discriminatie bestaat Natuurlijk wel. Ik weet niet hoe het nu is, maar vroeger mocht het dienstmeisje ook niet bij haar deftige mevrouw aan tafel mee- eten. Dat noem ik ook discriminatie. Standsverschil Het andere is rassenver schil. Dan kunt u niet van mij verwachten, dat ik met een neger aan één tafel ga zitten. Ik heb beslist geen hekel aan zwarte mensen, maar je kunt er niet mee praten. Ze staan in ontwikkeling een paar eeuwen bij ons achter." Dat zegt de 52-jarige oud-Hagenaar Lambertus Johannes Lawant, die jaren geleden naar Zuid- Afrika emigreerde en nu zijn vakantie in Al melo doorbrengt. Lachend meent de heer Lawant dat wij het niet begrijpen. „Kijk als ik een loodgieter nodig heb en die blanke man komt me helpen en hij komt met zo'n zwarte boy, dan drink ik met de lood gieter samen koffie in de kamer. Maar dat hulpje mag er niet bij zitten. Dat góót daar eenvoudig niet". In de Almelose sportwereld was de heer La want vroeger een bekende figuur. „Ik was vroe ger DE schaatsenrijder van Almelo", zegt hij met een zekere trots. „Lunshof was onze trai ner. In 1942 heb ik de Elfstedentocht uitgere den. Was de snelste Almeloër. We startten om zes uur en waren om half vier binnen. Met Siekman uit Almelo won ik indertijd alle kop pelwedstrijden. Ik heb jaren in het eerste van Lap gevoetbald. En ook een paar jaar in het tweede van Heracles". Accentloos Hij zegt het nog wel écht op zijn Almelo's precies zoals wij het hebben geschreven. Hij spreekt overigens accentloos en zuiver Neder lands. Zowel grammaticaal in zinsbouw als in uitspraak. Er is niet aan hem te horen dat hij al dertien jaar in de vreemde vertoeft. Alleen dat woord „bezigheid" dat hij later nog een keer bezigt als hij een bedrijf, een zaak bedoelt, heeft hem verraden. „Dat komt omdat we thuis altijd Nederlands spreken. Op mijn werk- voor 80 pet. Engels. Maar aan Zuidafrikaans beginnen we niet. Als je dat doet als emigrant ben je verloren, dan verleer je je Nederlands". Hij komt oorspronkelijk uit Lutten aan de De- demsvaart. Kwam als jongen van tien naar Almelo, waar hij nu bij zijn zwager, de heer W. Gevers logeert. Lawant sr. is enkele jaren geleden overleden. Moeder Lawant geniet nu een goede verzorging bij het echtpaar Gevers. „Ik kon door omstandigheden niet komen op die begrafenis. Ik ben nu speciaal met vakantie naar Holland gekomen omdat ik moeder wilde bezoeken. Als haar gezondheid 't toelaat neem ik haar voor enige tijd mee naar Zuid-Afrika". Reisje Mevrouw G. Lawant verheugt zich ondanks haar hoge leeftijd (82) cn haar labiele gezond heid. die enige tijd geleden een flinke knak heeft gekregen, erg op dit „uitje". Ze zal dan alleen met de „plane", neemt u mij niet kwa lijk, vliegtuig, terug moeten, zo vertelt haar zoon. „Maar dat is niks, dat zal best gaan". We duiken in de politieke situatie, maar daar is de heer Lawant bepaald niet voor geporteerd. ..Ik heb een mening over de Zuidafrikaanse po litiek die in sommige opzichten afwijkt van die van het gouvernement. Ik houd die liever voor me zelf. Ik voel er niets voor later eventueel moeilijkheden te kunnen krijgen over uitspra ken die ik hier doe en die verkeerd worden uitgelegd". „Dat gaat over de rassendiscriminatie", raden wij op goed geluk. Maar dat is mis geschoten. Als we daar over beginnen trekt er een wat cynisch glimlachje om de vriendelijke mond in het al even vriendelijke gezicht. Onzin „Al wat daar over in de Nederlandse wordt geschreven is voor een groot deel sens. Zeker ik lees Nederlandse bladen. We ben ook leesportefeuilles met Hollandse schriften. Wat bijv. Panorama heeft geschi is ronduit gelogen, Ik kan het controler dat ik daar woon. Er worden hier dinger publiceerd waarom we gewoon hard m< lachen, zulke onzin" „Kunt u voorbeelden noemen?" „Jaja. Een Nederlandse journalist schreef dat die arme negers uit hun huizen gehaald om tegen hun wil naar een woning te vertrekken. U zou het moeten waar ze woonden. Hokken van zinken p en oude zakken. En daar voor in de plaats hun een nieuwe, splinternieuwe woning boden". Als we even doorpraten over het ras: bleem roept de heer Lawant zelfs ei heftig uit: „De blanken mochten willen d in Zuid-Afrika zoveel voor hen werd ge als wat men nu voor de zwarten doet. D; fantastisch zijn". Probleem Zijn nieuwe vaderland heeft in hem wi warme pleitbezorger gevonden. „U kunt he begrijpen", zegt de heer Lawant nog een.' die journalisten en t.v.-verslaggevers die weken rondreizen en er dan over sch evenmin". Je moet er eerst eens een ja zes zijn. Het is een kwestie waar je nooit raakt uitgepraat. Het is het moeilijkse bleem dat er bestaat" hoef ik dc Waai het l podit

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12