akelaar legde spoorbaan aan NYTRAM VAN )NTENBERG maakten alleen en hoop plezier Apollo BARON VAN JOPPE WIL GEEN RAILS IN ZIJN BERM t gebeurde terugkeer ongeluk? Gelukwensen uit hele wereld na thuiskomst astronauten TWA heeft duizenden boekingen f/ïo&cA AG 25 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kwikkie is een eigenzinnige lie een paardetram trekt, Anneke is meisje, dat goed kan paardrijden Kwikkie onder de duim heeft en W. Montenberg is de eigenaar van telling tot zijn voorgangers woont Montenberg in teiden houten huis aan de Oxerweg 20, maar hij nals zijn reeds overleden geestverwanten een eigen Er ligt zo'n dikke 200 meter rails om zijn huis heen laat hij op verzoek zijn eigen ponytram rijden met roorneman als 10- misschien 12-jarige koetsier en irgster. Het is gratis, maar een prikbriefje wijst er toch wel zekere onkosten zijn en dat een kleinig- de pot" wel op prijs wordt gesteld, het vorig jaar proef reed is hij met de gemeente an praten. De gemeentearchitect wilde wel wat: e lijn, waarop een echte historische tram zou toeristische attracie. se Tramwegen zagen er in principe ook wat in, eisten wel dat er een solide comité zou komen, om exploiteren. De oude tramdijk zou voor een gulden rerhuurd kunnen worden en in een GTW-loods te staat een complete stoomtram, die nog wordt n en die voor een dergelijk doel beschikbaar is. Kwikkie en van de tram en hij heeft Anneke paardrijden geleerd. Joh. W. Mon tenberg, vroeger een Hilversumse make laar i nhuizen, is eigenlijk een beetje gek, gek van spoor- en tramwegen. Dat heeft hij gemeen met Frank van Vloten de zwarte duvel en Floris Vos, de tollenbe- stormer, twee andere trambaantjesgek- ken van zo omstreeks de eeuwwisseling. degelijke comité er niet en bovendien 'wil de eige- het landgoed Joppe, baron Van Hövell tot Wester- st geen rails in de bermen langs de wegen rondom oed. De baron woont in Vucht en weigert alle mede- In Renkum moet nog een varkensfokkerij zijn, die hij daar heeft gesticht en die door een van zijn zoons wordt beheerd. Zijn bezittingen kwamen in handen van, laten we maar zeg gen een speculantenfirma en Staatsbosbeheer verwierf in 1935 het rondehuis. Het rondehuis met het eigen emplacement ,,'t Loodsje" be staat nu niet meer, maar er achter ligt het landgoed „de Ven nen" dat in 1936 werd gebouwd. Daar had de familie Simon Thomas een ponystoeterij. Mevrouw Thomas trok de tramlijn door en ook de familie Thomas kon zich toen per eigen tram van en naar het spoorwegstation in Nunspeet begeven. Ik krijg hier herhaaldelijk mensen die zich de ponytram van Ginneken nog herinneren. Dat ding reed in 1893 voor het eerst. Ze begonnen met een motorlocomotief van Daimler, maar die is later afgeschaft, omdat de paarden van de boeren er zo van schrokken. Volgens de verhalen is de lijn later nog in gebruik geweest bij de eigenaar van een tennisbaan, die zijn klanten per tram op wilde halen. Ook mevrouw Thomas herinnerde zich uit haar meisjesjaren de lijn Ginneken/Mastbos en toen zij later het landgoed „de Vennen" betrok zag zij daar een tramwagentje staan, dat als twee druppels water geleek op dat van Ginneken. En zo kwam zij verder op het idee van een eigen lijn. SINTERKLAAS In 1943 is de lijn opgebroken. Het rijtuigje i blijven staan en tot wrak geworden. Op Sinterklaas '67 heb ik het wrak opgehaald en een klein jaar later kocht ik Kwikkie en had ik mijn ponytram bij elkaar, vertelt Joh. Montenberg. Het trammetje met rails van Frank van Vloten waren van de Franse fabriek Decauville, die omstreeks 1850 het „draag- ook nog geen centjes. Op de tramdijk zouden baar spooruitvond. Dat waren railsecties van zodanige jif- moeten worden gelegd en dat is vakwerk. Er het door vrijwilligers te laten doen, maar dat is [bare kaart. DTPRIJS ails is wel te komen. Johan Montenberg heeft zijn weggehaald bij de steenfabriek Fortmond in Olst. schrootprijs is dat meestal wel te koop. Voor een >n paar kilometer gaat het dan toch nog altijd om izenden guldens. rijdt voorlopig derhalve geen historische tram. itenberg laat het daarbij niet zitten. Hij heeft nu tram en voor kinderen is het een leuk ritje, ers in het land nog wel een paar comités of musea spoorwegen, die soortgelijke plannen hebben. Jo- enberg houdt zich daar een beetje buiten, want die manifesteren zich alleen door het soms publieke- ten van onderlinge ruzies. Ze schelden elkaar uit en, bandieten en schurken. En wanneer de een treintje of trammetje weet te versieren, wordt hij Dderen met schele ogen bekeken en worden er kon- rijtjes op touw gezet om de zaak te torpederen. RAM eerst het verhaal van Montenbergs eigen tram. Hij en met Wolters een boekje over de tramhistorie iter geschreven en hij is overigens nu weer bezig rer de lijn Deventer-Zutphen-Emmerik. Deventer tramboek was hij op pad om een foto san de Deventer pardetram: „Ik las ergens iets !é$se paardetram, die de enige zou zijn. Maar ik i.vin Ginneken een ponytram heeft gereden. Als t soort dingen aanzit, kom je de gekste geschiede- ekere Frank van Vloten b.v., die in Zwitserland 1890 een of ander technisch vak heeft gestudeerd, ras, veel geld had en die in de buurt van :n Elspeet grote heidevelden kocht en die in ont- acht. Op zeker moment wilde hij een huis laten ijdens een gesprek met zijn 70 arbeiders op de plek s moest verschijnen, vroeg hij ze wat voor huis ze uwen. De bouwvaklieden wisten zo gauw geen Van Vloten moet toen volgens de legende ge- „Ik zie het al, jullie staan mooi in een kring, rond huis bouwen", En dat is het rondehuis iet geworden. DUIVEL Vloten noemde ze zwarte duvel. Hij was altijd Spaanse middeleeuwse dracht en sprak ook meest- ation Nunspeet liet Van Vloten een tramlijn aan- r het rondehuis, want hij wilde zijn gasten voor de op het rondehuis comfortabel en exclusief ver- jn regelmatige gasten waren o.m. Frederik van bert Verwey en Breitner. Hij was een gastheer rondom zijn huis had hij proeftuinen en 's win- ikte hij zijn tramlijn ten behoeve van die hobby, vervoerde hij kunstmest en hout met lorries. Dat tot zijn dood in 1930 geweest Frank was toen id van zijn Latijn ook trouwens. meting, dat ze door een man konden worden getild. Die spoorlijntjes werden het eerst toegepast in Noord-Frankrijk voor het vervoer van suikerbieten. De wagentjes wei-den ge trokken door locomotieven en muilezels. Op het terrein van de grote wereldtentoonstelling in Parijs ter gelegenheid waarvan de Tour Eiffel werd gebouwd, werd ook een Decauvillelijntje aangelegd. Na afloop van de ten toonstelling kreeg Frank van Vloten via relaties dat lijntje. wil proberen het wagentje weer in zijn oude staat te herstel len. „maar je moet wel goed zien wat dat betekent. Het ding heeft zowat 25 jaar buiten gestaan en tijd genoeg gehad om te verrotten. Het is alleen aan de 19e eeuwse degelijkheid te danken, dat het nog steeds bestaat. Op het ogenblik heb ik hem rijdend, maar er zitten b.v. geen veren meer onder. Die zijn ook nergens te krijgen. Toen ik hem vond, zater er houten blokken op de plaats In het najaar willen een paar jongens school in Deventer misschien wel die veren maken' JOH. W. MONTENBERG i grijs geworden zwarte duivel? BOVEN DE 60 Eerste heeft hij tussen Nunspeet en het rondehuis gereden De rails heeft hij s Later spande hij paarden met zijn buurman 25 JAAR BUITEN Op Java moeten ook tram- en spoorlijntjes zijn geweest van materiaal van Decauville en tussen het spoorwegstation Huis ter Heide en het kaïmp van Zeist bij Soesterberg heeft er ook een gelegen. Zo is Johan Montenberg aan zijn pony tram gekomen. Hij De hele tram. compleet, met Kwikkie voorop, Anneke op de bok en de passagiers op de banken. En oppassen voor het dompen, want in een paardetram moet je het gewicht goed verdelen. FANTAST Florls Vos had de hofstede Oud-Bussum een geweldig model- bedrüf. dat waarschijnlijk geen cent opleverde. Floris was een de technische fantast. HU had een stoomploeg, waar hij niets mee kon doen en hü had een Engelse bus. Hij bestormde de tol van Muiden en hy liet het tolhek van Blaricum eruit rijden door de Goolse tram. Tot zijn dood in 1942 procedeerde hij voor het recht op veeweiding dat ene Paulus van Loo (een baljuw) in i geloof Zesticn-zoveel had en waarvan Floris de erfgenaam beweerde te zijn. Hij bezorgde Hilversum zijn kei en hij reed met een eigen trein het zand aan voor de verhoging van het Brediuskwar- tier in Bussum. Dat deed hij voor de prijs van 200.000, met kipkarren dat die 200 meter legwerk zweet gekost hebben, liters. „Je moet rekenen dat we allebei boven de zestig zijn. Die buurman heeft me ook veel waardevolle adviezen gegeven. We hebben onszelf zo'n beetje leren werken met de stamper (om de grond onder de rails aan te stampen) en de winde (een dommekracht om de rails op te tillen). De winde heb ik nog niet gebruikt. Dat is een ongelooflijk rajis van het Duitse leger en met benzinemotorlocomotieven stuk ijzer waarmee je rechte rails kunt buigen. Die moet je met twee man hanteren". Om een beetje idee van Johan Montenberg te krijgen, moet je ook de geschiedenis van Floris Vos de tollenbestormer kennen. Of hij zich met hem en met die andere, Frank Vloten, verwant voelt „Ja, een beetje. Het baantjesgekken en het waren provo's, nou t ook een beetje, hè. uit Amerika van het merk Baldwin. Een ervan was door Amerika aan Rusland geleverd, door de Duitsers in de oor log veroverd en door Floris van de Duitsers gekocht. De pantsering zat er nog om toen hij hem kocht. Eerst heeft hij nog geprobeerd de kiptrein te laten trekken aren allebei d00r muildieren uit Texas, maar dat mislukte, dat ben ik jjet enige verschil dat er tussen Floris, Frank en mij is", zegt Montenberg, „is dat zij geld hadden en ik niet". Montenberg vraagt zich af waarom men hier niet tot de exploitatie van een historische tramlijn kan komen: „In En geland lopen 12 tramlijnen met vrijwillig personeel. In Nederland hebben we een paar comités die als kemphanen tegenover elkaar staan. Er is de Nederlandse tramwegstichting in Delft, die wat con tact heelt met de T.H. De stichting exploiteeert thans de lijn Hoorn-Medcmblik met een locomotief van de Gooise stoom tram en met twee locs van de Rotterdamse gasfabriek. In Enschede is het museum voor buurtsporwegen. Daar zijn plannen om te gaan rijden op de lijn Enschede-Broekheurne. Het museum beschikt over een oude rangeerloc van de N.S. en een oude Cockerillmachine uit een bruinkoolgroeve in Limburg. Als wagens heeft het een paar Duitse „Schienen"- bussen (railbussen). Dan is er nog het comité STERN, dat oude tramwagens ver zamelt. Het wil proberen in samenwerking met de Hoogovens een tramwegmuseum op te richten. Het kan waarschijnlijk een rijtuig uit Moskou krijgen, dat misschien zelfs binnen kort in Rotterdam aan zal komen. IK DOE MEE In Weert zit nog een particulier, die vier tramwagentjes heeft. De andere drie zijn woest op die vent. want die sloopt nog wel eens wat, als hy wat beters kan krijgen, waarvoor h(j dan weer onderdelen nodig heeft. Nou ja, dan hebben we natuurlijk nog het spoorwegmuseum in Nederland". Het mooiste voorbeeld vindt Montenberg Denemai-ken, waar ergens een oude stoomtramlijn weer in gebruik is. Op zeker punt stappen de passagiers over op een oude bus en het laat ste deel van de historische tocht gaat per originele stoomboot. „En hier gebeurt niets, terwijl er materiaal genoeg is. Maar ze kunnen van mij toch niet meer verlangen, dat ik rails ga lopen sjouwen en ik ben er te oud voor om me erg druk te maken, maar als ze iets willen doe ik mee". Gaste op Kennedyfeest >RK Ondanks de begrype- van de familie en vrienden - Edward Kennedy, dat het r zyn auto-ongeluk de doof- gaan, staat het jonge slacht- srote druk van de publieke igheid bloot. Verscheidene m congresleden hebben gezegd iderzoek grondig en volledig als senator Kennedy zyn •opbaan wil reddem den bij wie de senator afge- lagavond was op het eilandje idiok, zijn allemaal geïdenti- elfs zondag, 24 uur na het alleen nog maar bekend i groep „politieke en persoon- aden was geweest. Toen de üssaris van politie van Edgar- zei dat hij er zeker van geen kwaad opzet in het spel ontving hij prompt een wen en telefoontjes waarin vertelde dat men de verden- ferde dat hij en de familie tie wet probeerden te ontdul- Omdat er over het doen en laten van de senator tijdens de acht uur na het ongeluk niets bekend was. had de politie gegronde reden om dit besluit te nemen. Verder had Kennedy zelf gezegd dat hij bijna twee kilometer van de vijf naar het villaatje teruggelopen was. waar het feestje nog steeds in volle gang was. Als hij zijn vrienden over het ongeluk verteld had, was het hun plicht geweest om direkt de politie te halen, maai- dit. is niet ge beurd, en pas acht uur later ging de senator zelf naar de politie. Gisteren zijn er drie nieuwe stappen ondernomen. Hoofdcommissaris Arena heeft de politie van de staat Massachu setts gevraagd een onderzoek in te stellen. Een voorlopig rapport vermeldde dat de senator „ernstig in gebreke was gebleven" en zijn rijbewijs werd voorlopig inge trokken. Een van de mensen Esther Ned berg die op het feestje was. heeft het een en ander verteld. Van haar en verschei dene nieuwsgrierige verslaggevers kwam men te weten dat er zes mannen en zes vrouwen op het feestje waren, en dat dezelfde groep, waaronder mensen die de senator of diens broer bij vroegere cam pagnes geholpen hadden dit jaar al bij drie andere gelegenheden samen waren gekomen. Het afgelopen weekeinde gingen ze allemaal naar Martha's Vinyard om zeilwedstrijden bij te wonen, waaraan senator Kennedy en diens vrienden deel namen. Het feestje begon om ongeveer zeven uur en de barbecue begon om on geveer acht uur» Hoop plezier „We maakten alleen maai- een hoop ple zier", zei miss Nedbergi, „en er werd niet veel gedronken". Toen de zon onder was gegaan, was de laatste pont al vertrok ken. Op een gegeven, ogenblik is senator Kennedy toch met miss Kopechne ver trokken om haar naar Vineyard te bren gen. De rest van de groep ging naar bed of sliep op divans of gewoon op de vloer. Miss Nedberg zweert dat niemand van hen de senator meer gezien heeft (hij zei dat hij op de achterbank van een gepar keerde auto was gaan zitten, en dat hij zich niets meer kan herinneren voordat hij even voor negen uur de volgende ochtend terug in Edgartown was). Toen zij de volgende oohtend opstonden, waren er al twee meisjes vertrokken en een van de mannen vertelde de overigen van het ongeluk en bracht hen naar de pont die om negen uur dertig vertrok. Senator Kennedy heeft beloofd dat hij ..op een geschikt ogenblik" een persoon lijke verklaring zal afleggen. Deze stelt hij op met behulp van Hieodor Sörensen, medewerker en biograaf van zijn broer Jolin, en een groot, aantal rechtsgeleerden. Het grote vraagstuk blijft echter de acht uur. waarover men niets afweet en de vraag hoe of met wie de senator naar Vineyard is gekomen. (Copyright The Guardian) HUISGENOTE GESTOKEN Man was boos omdat eten te laat was LEEUWARDEN Een 48-jarige los- werkman uit Leeuwarden heeft zijn huis genote Grietje H. met een zakmes aan het gezicht verwond. Toen de politie de man wilde arresteren bedx-eigde hij een agent met het mes. Pas toen de wapenstok er aan te pas kwam koos de man eiei-en voor zijn geld. Hij liet zich toen gewillig meevoeren naar het politiebureau, waar hij zich zal moeten verantwoorden voor het bedreigen van een politieman of in het ergste geval wegens poging tot dood slag. De loswerlcman maakte ruzie met zijn vrouw en huisgenote, omdat het eten te laat zou zijn opgediend. De echtgenote en de huisgenote (een zuster van zijn vrouw) vluchtten naar de buren en slo ten zich daar op. De man vernielde ech ter de grendel van de deur en sleepte zijn schoonzuster mee onder hedreging met een mes. NEW YORK, (A.P.) Uit lal van delen van de wereld zyn reacties bin nengekomen na het eind van de succes volle maanreis van de ApoUo-11. De directeur van het Britse observatorium van Jodi-el Bank Sir Bernhard Lovell, verklaarde dat het thans tyd is gewor den dat de mens zich bezighoudt met het grote probleem van het vreedzaam naast elkaar voortleven in de ruimte van het i heelal. „Het is een voorrecht te mogen i leven in een tyd waarin de geweldige I krachten van wetenschap en techniek hebben samengespannen om dit grote en levendige ogenblik in de geschiedenis der wereld mogelyk te maken". Kanselier Kiesinger heeft in een tele gram aan het Witte Huis president Nixon en de drie astronauten, hun ge zinnen, iedereen die had bijdragen „tot dit fantastische succes" en het Ameri kaanse volk zijn beste wensen en felici taties gestuurd. President Podgorny van de Sovjet Unie heeft per telegram px-esident Nixon gelukgewenst met de „buitengewone vlucht". Hij groette ook de drie astronauten. De klok van de Lutine, die in het gebouw van Lloyds te Londen hangt wefd «weemaal geluid; ten teken van „goed nieuws op zee". Eenmaal luiden betekent slecht nieuws. Dat de zeeklok werd geluid was eigenlijk niet onlogisch, de astronauten waren tenslotte in de oceaan „geland". Paus Paulus heeft vanuit zijn buiten verblijf Castel Gandolfo president Nixon een telegram gestuurd waarin hij God dankte voor de veilige terugkeer van de maanreizigers. „Wij bidden dat deze ge weldige prestatie moge bijdragen tot vrede en voorsproed en wetenschappe lijke en morele vooruitgang voor de gehele mensheid". In Nice in Zuid-Frank rijk gingen onmiddellijk toen het nieuws van de goede landing bekend werd alle klokken luidden, vijf minuten lang. Het nationale Zwitserse toeristenbureau te Zurich heeft de drie astronauten en him gezinnen voor een gratis verblijf van twee weken aan Zwitserland uitgenodigd, „zodra zij de tijd hebben". De directie van de grote luchtvaart maatschappij Tians World Airlines heeft meteen nadat de landing bekend werd gemaakt de regering te zullen ver zoeken diensten te mogen openen tus sen verschillende plaatsen in de Ver enigde Staten en de maan. ,,Wat eens een droom was is thans werkelijkheid geworden". Een en ander was hoogst ernstig bedoeld. TWA heeft al duizenden boekingen opgekregen van mensen een betaalde reis naar de maan willen maken. Onder de felicitaties waren er van waai-nemend premier Witteveen namens de Nederlandse regering en de Staten-Generaal. (Vervolg van de voorpagina) Op het vliegdekschip kon men in de ochtendschemer bet was in Hawai 6.4C uur in de ochtend de cabine ont dekken. Deze werd eveneens gezien door de vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen die voor de berging woi'den ingezet. Om 17.44 uur Ned. tijd openden zich auto matisch de stabilisatieparachutes van de ApolJo. Twee minuten later volgden de drie hoofdparachutes. De Apollo daalde zachtjes neer, „recht op het doel af". Van de brug van de Hornet volgde presi dent Nixon de landing. Bij hem waren onder meer de directeur van de NASA, Paine, ruimtevaarder Frank Box-man, en minister van Buitenlandse Zaken Roge-rs. Om 17.49 uur Ned. tijd kwam de Apollo- 11 op zijn neus in zee neer, 15 km van de Hornet en 1,6 km van het berekende Onherkenbaar vermomd arriveerden de drie ruimtevaarders op het vliegdek schip en liepen onder het gejuich van de aanwezigen enige passen naar de speciale quarantaine, waar de deur meteen ach ter hen gesloten werd. Wat zij aange raakt hadden werd direct weer ontsmet. In het verplaatsbare labox-atoruim wer den zij onderzocht door dr. William Car- pentier. Later werd de cabine aan boord gehesen. De kostbare maanmonsters worden onmiddellijk overgebracht naar Houston om daar te worden onderzocht in het LRL, het Lunar Receiving Laba- ratory. Kort na hun aankomst op het vlieg dekschip heeft president Nixon de drie astronauten, die hem van achter hun raampje van de quarantainewagen kon den zien, toegesproken via de microfoon. Het ging nogal jongensachtig toe en de president was kennelijk enorm geluk kig met de goede afloop van de maan- „Dit", zei de president, is de grootste week uit de geschiedenis van de wereld sedert de schepping. Als resultaat van wat u drieën hebt gedaan is de wereld kleiner geworden en kunnen wij in Washington ons werk gemakkelijker doen en nu gaan reiken naar de sterren". Toen nodigde hij de drie astronauten, die er bijzonder gezond uitzagen, uit voor een groot ei-ediner dat op 13 au gustus in Los Angeles zal worden ge houden, en waarop een groot aantal gasten aanwezig zal zijn. (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Psychiatrische patiënt in ven verdronken (Van een onzer verslaggevers) BOEKEL In het recreatieoord „Boe- kels Ven" in Boekei is donderdagmid dag de 22-jarige M. Nedermowe, patiënt van de psychiatrische inrichting Huize Padua, door verdrinking om het leven gekomen. De man was met enkele ande re patiënten, onder toezicht van enkele verplegers, in het recreatieoord gaan zwemmen.'Men vermoedt dat hij in het water een toeval heeft gekregen. De man werd naar het ziekenhuis in Veghel over gebracht. Kort na aankomst is bij over leden. Door nog onbekende oorzaak is een 71-jarige man uit Steenwijk in het ka naal Steenwijk-Giethoorn te water ge- raakt en verdronken. Een 17-jarige jongen uit Veenendaal is bij het zwemmen in de Waal bij Nij megen door verdrinking om het leven gekomen. Armstrong, Aldrvn te stappen in de speciaal gereedstar .ide isoleringscabina.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7