ONWEER ONDERBRAK - EVEN - DE ZOMER GEEN BESMETTING GEVONDEN BIJ TERUGKOMST VAN DE MAAN Uitstel van dienst voor onderwijzers op kleine scholen Koningin vond maanwandeling fantastisch iets Armstrong: lichte oorontsteking Nieuwe hittegolf onderweg? JAMIN Mike Collins bevorderd Luchtgevecht rond Suezkanaal GERO-CASSETTES v.d. WATER Apollo-12 naar Oceaan der Stormen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1.10, p. mnd. f 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (exel. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) VRIJDAG 25 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS HOGERE TEMPERATUREN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer en zonnige perioden. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 60e jaargang, no. 17.808 De zomer is nog verdreven door de hevige onweersbuien, die gisteren over een deel van ons land nogal wat schade hebben toegebracht. Na een wat koelere luchtstroom is opnieuw warme lucht in aantocht. Dat is te danken aan het grote hogedrukgebied van de Azoren tot de Britse eilanden en waarvan de as zaterdag dicht bij ons land zal zijn. De wolken zullen ver dwijnen en de temperatuur zal geleidelijk stijgen. In elk geval mag een goed zomerweekeinde worden verwacht. Voor de komende week is de kans zeer aanwezig, dat de thermometers weer tropische waarden zullen aan wijzen. Stralende zon boven Porto Ereole (Van onze correspondent) PORTO ERCOLE De koninklijke familie is met vakantie in Italië, in hun villa ,.De Gelukkige Oli fant" in de eens rustige nu snel mondain wordende badplaats Porto Ereole. Vele beroemdheden zoeken er rust en vertier Jacqueline Onassis (Kennedy), de Britse acteur Peter Sellers en anderen. Prins Bernhard arriveerde dinsdag in Porto Ereole. In „De Gelukkige Olifant", die de prins onder geen beding zou willen verkopen geruchten hadden daarover de ronde gedaan zijn thans de koningin, prins Bernhard, de prin sessen Irene en Margriet Pieber van Vallen hoven. Prins Carel Hugo, de mön Irene, was gister morgen naar Zuid-Frank rijk vertrokken in verband met de politieke ontwikke- g in Spanje, prins Claus •blijft in Suriname, waar hij de koninkrijksspelen 1 openen. Ongedwongen as het onderhoud tussen koningin en prins en de Italiaanse journalisten. Koningin Juliana ver klaarde. dat het maan- •chot van de Apollo-11 fantastische ervaring voor haar was. terwijl het haar schoonzoon, prins Ciaus, het opwin dendste was dat hij ooit had meegemaakt.". Juliana zei, dat zijzelf. haar dochters Irene en Margriet en bun echt genoten zondag en maan dag enige uren voor de t.v. hadden gezeten en gekeken hadden naar de landing en de wandeling Prins Bernhard verbelde, dat hij van twee uur 's nachts tot maandag morgen aoht uur voor de t.v. had gezeten. Prins Claus was op dat moment gast in Houston, toen de jVpollo-11 werd gelanceerd. Juliana vertelde, dat. hij ihaar telefonisch zijn indrukken had meegedeeld. „Olaus zei mij, dat het het opwindendste was dat hij ooit had meegemaakt. De plaats waar hij stond was zo heet als een oven. Maar hij zei dat het de moeite waard was erbij te zijn". „Claus zei. dat hel 36 graden was aldus Bern hard „En het was daar njet als hier in alleen maar een hemd en een broek Nee, hij had zijn colbert Juliana zei dat zij jaloers was op haar man, die de rechtstreekse uitzending had kunnen zien van de maanwandefling. Maar zij voegde eraaun toe dat het neerkomen op de Stille Oceaan rechtstreeks was uitgezonden door de Ita liaanse t.v.. ..En dat heb ik niet gemist". Juliana en Bernhard praatten op hun gemak met de pers op het terras van hun villa. Bernhard ontkende opnieuw opdui kende geruchten dat de villa te koop is en dat dit de laatste zomer is dat de koninklijke familie er de vakantie doorbrengt. „Wij zijn hier graag. De villa zal niet verkocht, worden voordat de Middellandse Zee een ijsvlakte wordt" Juliana verklaarde te de volgende zomer bijeen door te brengen: „Ik hoop zal komen om er enige tijd hopen dat het hele gezin dat ik dan al mijn kleinkinderen hierheen kan halen". Zij glimlachte toen zij zei dat alle haar getrouwde dochters in verwachting zijn: prinses Beatrix verwacht een kind in oktober, prinses Mar griet om en nabij het nieuwe jaar en prinses Irene in februari. „Is dat niet heerlijk?", vroeg zij. Prinses Irene zag er ontspannen en fit udt in haar rode broek en rood en zwarte blouse. Er werd haar gevraagd of zij de voorkeur gaf aan een jongen of een meisje als eerste kind. „Dat maakt geen verschil voor mij". Koningin Juliana zed, dat zij hel gezelschap mist van haar kleinkinderen. Zij zei dat het dit jaar niet doenlijk voor Beatrix was om met haar kinderen naar Italië te komen. (Van een onzer verslaggeverst DEN HAAG. Zware onweers buien, hevige slagregens, bliksem en hagelstenen als duiveneieren hebben gistermiddag in enkele delen van ons land grote schade aangericht aan de boomgaarden, boerderijen en schuren waarin landhouwartikelen waren opge slagen. In midden-Friesland werden een mo len en een boerderij door blikseminslag getroffen. Vlakbij Hcerenveen werd nog een molen door de bliksem vernietigd Bij Varsseveld sloeg de bliksem in in 'n boerderij, die geheel verloren ging. De schade bedraagt minstens een ton. Een ongekend hevige onweersbui, die een uurlang aanhield, veroorzaakte een enor me ravage in het centrum van Rijssen. Het water drong de huizen binnen, de straten werden kolkende rivieren. In Rostergaast (Friesland) bij hel Tjeu- kemeer vernielde de bliksem ook 'n boer derij. De brandweer kon nop op het nip pertje voorkomen dat de veestal uit brandde; de dieren konden worden ge red. Een merkwaardig geval deed zich voor in het Friese Koufurderrige. Het betrof hier een vuurbol, die schade aanrichtte in een kast en daarna de boer derij in vlam stak. Op de weidegronden in de buurt van Balk werden twee koei en door het hemelvuur gedood. Tijdens hevige slagregens in Friesland viel op sommige plaatsen meer dan tien milli meter water in tien minuten tijds. Kor te maar hevige hagelbuien, waarbij ha gelstenen van 'n gemiddelde grootte van twee cm vielen, gepaard gaande met onweersbuien, in Zuid-Limburg vooral in de plaatsen Noorbeek, Wijlre, Heer en omgeving, hebben vrij ernstige schade toegebracht aan de appelen, peren ker- senweek. De schade aan de appel- en perenoogst zal pas over enkele dagen vastgesteld kunnen worden aan de hand van bruine plekken op de vruchten die daarna gaan rotten. Wat de kersenoogst betreft heeft de aangerichte schade be trekking op de zogenaamde morellen- kweek. Op meerdere velden werd de mo- rellenoogst door de grote hagelstenen vol ledig vernield. De schade beloopt in de tienduizende guldens. Ook in België is het raak geweest. Meer dan 10.000 zonnebaders moesten aan het strandbad van Hofstade. nabij Brus sel. in kleedkamers, cafetaria's en wa gens vluchten, terwijl de hagelstenen zo dik als kippeieren op hen neersloegen. Meer dan 150 personen werden licht ge wond, drie moesten met meer ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Dieven maakten van de ver warring gebruik om talrijke handtassen en jaszakken leeg te halen. Geweldige onweersbuien zetten in een straal van Thermometer knapte door de hitte (Van onze correspondent) BREDA Een Roosendaalse PTT- beambte heeft op de tropische woensdag een thermometer ver speeld aan de warmte. Hü had de thermometer opgehangen in een hulpposlUantoort.je. Om half twaalf knapte het bolletje kwik onder aan de thermometer, die op dal moment meer dan 40 graden aan wees. Tegen die temperatuur was de thermometer kennelijk niet op- Een uroltfk moment aan boord van de Hornet: president Nixon toerist Armstrong, Collins en Aldrin geluk. dertig kilometer rond Brussel straten en kelders onder water. Hagelstenen verniel den autoruiten, vensters en serres. Het onweer woedde het ergst boven de stad Mechelen. Bomen waaiden om op de zeer drukke weg Brussel-Mechelen, waardoor een reusachtige verkeersopstop ping ontstond. Een wielerwedstrijd voor beroepsrenners moest worden afgelast. Omdat de spoorsignalisatie op enkele plaatsen vernield werd, liep het trein verkeer ernstige vertraging op. De totale schade liep gisteravond in de miljoenen De zomer zal echter weer terugkomen en dat is verblijdend voor de bouwvak arbeiders, die nu met vakantie gaan. Dat is een leger van 350.000 man met hun gezinnen mee wordt een trek van een dik ke miljoen mensen. Er wordt al rekening mee gehouden dat het zaterdag flink druk op de wegen zal zijn. Voordeel met de bouwvakantie is dat reperaties aan de wegen voorlopig veertien dagen stilliggen. Er zijn dus praktisch geen knelpunten. In Duitsland heeft men met de komen de vakantiehausse rekening gehouden. In verschillende delen beginnen daar ook nu de schoolvakanties. Daarom heeft men zaterdag op de autobanen het vrachtver keer verboden. OPVOLGER VAN MBOYA NAIROBI (Reuter"» De president van Kenya. Jomo Kenvatta. heeft de minister van Financiën van de Oostafrikaanse gemeenschap. Joseph Odero Jowl, als op volger van de eerder deze maand ver moorde Tom Mboya benoemd tot minister voor Economische Planning en Ontwik keling. De 39-jarige Jowi is een Loeo. de stam waartoe ook Mboya behoorde Al vorens hij werd benoemd tot minister van Financiën van de Oostafrikaanse gemeen schap waarin Kenya. Oeganda en Tan zania samenwerken is Jowi minister voor Arbeidszaken geweest. Oplossing bij uitzonderlijke moeilijkheden (Van c s parlementaire redactie) DEN HAAG Voor onderwijzers op kleine scholen blijft de mogelijkheid be staan om uitstel en later vrijstelling van militaire dienst te verkrijgen. Dat blijkt uit het antwoord van minis ter Den Toom (Defensie) op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Bennekom (AR). In 1959 kwam een regeling tot stand, aldus de minister, waarbij onder bepaal de voorwaarden aan onderwijzers vrij stelling werd verleend voor de vervul ling van vacatures aan afgelegen twee- en drie-mansscholen. Als grens werd een aantal van 34 tot 40 leerlingen aangehouden. Er wordt van uitgegaan, dat bij nog kleinere scholen in het algemeen met één leerkracht kan worden volstaan. De regeling is in 1968 niet voortgezet, omdat voldoende aan bod van onderwijzend personeel beschik baar was. De mogelijkheid blijft intus sen bestaan, aldus minister Den Toom, in geval van uitzonderlijke moeilijkhe den voor de betrokken school in over leg met de betrokken onderwijsinstan- ties uitstel of vrijstelling van militai re dienst te verlenen. Van deze moge lijkheid wordt nog steeds gebruik ge maakt. Dit geldt ook voor scholen met minder dan 40 leerlingen. Maar bij de ze scholen doen zich nagenoeg geen ge vallen voor, die tot een aanvraag om uit stel of vrijstelling leiden, zegt de minis- morgen melkhazelnootjes 150 gram van 114 voor ||4 niet te geloven voor die prijs! WASHINGTON (AP) De astronaut Michael Collins, lid van de Apollo-11- tocht naar de maan. zal (net ingang van 5 september bevorderd worden tot kolo nel. aldus heeft de luchtmacht bekend- Generaal John P. McOonnell, stafchef van de luohtanacht, heeft een bevestiging van de promotie naar dc „Hornet" ge zonden. die de Apollo-11 uit de Grote Oceaan haalde. Zwaarste sinds juni-oorlog TEL AVIV,'CAIRO, (AFP. Reuter) Egyptische en Israëlische vliegers heb ben boven het gebied rond het Suez kanaal het zwaarste luchtgevecht ge leverd sinds de juni-oorlog van 1967. Hoe dit gevecht is ontstaan en welke verliezen beide partyen daarbü hebben geleden is niet precies bekend. Tel Aviv en Cairo geven zoals gebruikelqk ver schillende lesingen van het gebeurde. on opijioerbeosfc, stellen zijn neergeschoten en twee an dere zijn geraakt.. „De Israëlische lucht macht leed geen verliezen. De Egyptische bombardementen hebben aan een Israëliër het leven gekost. Vier anderen werden gewond". Egypte meldt het neerschieten van zes Israëlische vlieg- Uit welingelichte bron in Tel Aviv wordt nog vernomen dat waarnemers van de Verenigde Naties tijdens het gevecht een staakt het vuren hebben af gekondigd. Egypte zou echter hebben geweigerd hier gevolg aan te geven. President Nasser, die reeds eerder verklaarde dat de ..vrijheideoorlog" tegen Israël zou worden voortgezet, zei na het gevecht dat Egypte in totaal 40 vlieg tuigen had kigeaet, &jn oommeotaar op ADVERTENTIE J u welier-horloger Haarlemmerstraat 181 HORNET (Rtr) De bemanning van de Apollo-11 heeft vandaag aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Hor net een eerste medisch onderzoek onder gaan sinds haar terugkeer van de maan. Er is niets gevonden, dat zou kunnen wüzen op besmetting met eventuele maanbacteriën. Dokter William Carpen- tier van de NASA (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) heeft verklaard, dat Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins „in zeer goede conditie" verkeren. Maar er zullen nog meer grondige onderzoeken worden ver- Armstrong, de commandant van de Apollo-11. heeft weliswaar een lichte oorontsteking, maar die zou hij opge lopen hebben bij de terugkeer van de Apollo naar de aarde. Dokter Carpentier zegt, dat dit wel eens meer voorkomt en spoedig verholpen zal zijn. Dokter Carpentier merkte nog op dat het hart en de bloedvaten van de astronauten minder te lijden hebben gehad van de vlucht, dan het geval is geweest bij andere ruimtevaarders op vorige ruimte- vluchten. Er zullen nog bloedproeven genomen worden en wel in het bijzonder wat het aantal witte bloedlichaampjes aangaat. De Hornet zal morgen om 16.00 uur Ned. tijd in Honoloeloe aankomen. De astronauten zullen dan meteen in hun „quarantainecaravan" van de Hornet overgebracht worden naar een vliegveld en vervolgens in een straalvliegtuig worden „geladen", waarmee de vlucht naar Houston wordt gemaakt. De landing is gistermiddag met de zelfde strenge precisie verlopen als de rest van de reis. Te 17.20 uur Ned. tijd wierpen de ruimtevaarders volgens het programma hun dienstcompartiment af. dat uiteenviel bij het eerste contact met de atmosfeer. Een kwartier later stortte de stuurcabine zich met een snelheid van 39.700 km per uur met witgloeiend hitteschild in de atmosfeer, in de rich ting van de Stille Oceaan. De tempera tuur van het schild liep hierbij op tot. 2300 graden Celsius, terwijl binnenin het niet warmer werd dan 27 graden. (Zie verder pag. 7. laatste kolom) HOUSTON (A.P). De ApoUo-12. die een landing gaat ondernemen in de op de maan gelegen „Oceaan der Stor men", gaat vertrekken op 14 november. De bemanning, geheel behorend tot de Amerikaanse marine, zal bestaan uit Charles Conrad. Richard Gordon en Alan L. Bean. Conrad en Bean zullen op de maan landen, terwql Gordon om de maan zal blüven cirkelen, zoals Collins dit heeft gedaan bü de vlucht van de Apollo-11. De nieuwe landing zal plaatsvinden ten westen van de plaats waar de man nen van de Apollo-11 zijn geweest, en wel op een deel van de maan dat geo logisch ouder is. Het is van groot belang om de stenen en stof die door Aldrin en Armstrong zijn verzartield te vergelijken met die welke men uit de „Oceaan der Stormen" zal proberen mee te nemen- De plaats waar de ApoUo-12 heengaat op de maan ligt dicht bij een punt waar een onbemand Amerikaans ruimteschip van het type Surveyor in april 1967 is gedaald. Het ligt in de bedoeling, dat de ruimte vaarders Conrad en Bean enkele malen udt hun maanlandingssahip op de maan zullen afdalen en daar elke keer, mis schien wel drie uur achtereen, zullen blijven. In tegenstelling tot Aldrin en Armstrong van de Apollo-11 zullen Con rad en Bean zich veel verder van het schip af bewegen, niet enkele meters, maar wel tientallen. Amerika wil in totaal tiien maan landingen gaan ondernemen, de eerste drie met een tussentijd van vier en de laatste met een van vijf maanden. Gaan deweg zullen de astronauten moeilijker begaanbare plaatsen gaan onderzoeken, zoals kraters, heuvels en bergen. Men hoopt in de ruwste bergen waarnemingen te doen die wetenschappelijk gezien het belangrijkst zijn van allemaal. Op deze verschillende maanexpedities zal ook worden onderzocht in hoeverre men nog eens vaste bases op de maan zal innwon vestigen, die bemand zullen worden door mensen, al» astronomen, ingenieurs an

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1