HENGELEN IN ZEE: VANAVONL; SOPBAD VOOR ASTRONAUTEN jeheel eigen stijl en bekoring Weinig enthousiasme voor prins Juan Carlos in Cortes Na landing in Pacific 1 Wasbeurt in rubberboot, isolering in grote tank Tanker na West-Irian gelooft niet in zelfbestuur aanvaring ontploft: 20 doden PLEISTERPLAATSEN LANGS RIJKSWEGEN Om de 40 km restaurant Vaak gedane belofte Wel of geen balpen voor invullen van stembiljet Eerbewijzen aan Franco Tsaar" wilde niaan- muziek ONDERDAG 24 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 onderwerp doet verhalen sbreken over woeste brandin- sterke stroming en grote ntallen schar, schol, bot, gul, yting, aal en geep. Een ruig i, daar aan de zeekant of op zilte nat. Geen knellend lordje. Wel verbrande koppen die vallen er toch niet af) iuwgerande nagels. Men elt zich één met de natuur, ct het telkens wisselende decor aanstormende rollers, de erende wind en de krijsende eeuwen. Het zeehengelen heeft eigen bekoring, al willen orgezomerde zoetwater-henge hun neus er wel eens voor lolt hebben ze dan een dag ngelend aan 't strand of in een >tter doorgebracht- Ze weten et wat ze missen. Zouden ze nooit in het ..gesloten zoet- aterseizoen" de kriebel in hun oed hebben gekregen? Laten ze is eens heel wat anders, rui- soorten ze kusten zwemmen .'ntallen soorten vissen, 's Zo- ers (in de vakantie dus) vooral tong, schol en bot. Bij het ngen is men wel enigszins van weersgesteldheid afhankelijk, de koudere maanden komen en schar aan bod. Maar niet omaar" op elk plekje vangt en zeevis. Die „nieuwe verse" ten op bepaalde plaatsen voor wat spijtig is, het ene jaar gt men er wel, het andere let. :g druk maakt u zich waar schijnlijk niet over het punt op welke vis u nu speciaal uit zult gaan- Dat is maar goed ook, want aan uw meedeinende haken kun nen allerlei vissen springen. Van de kant af (strand, havenhoofd, strekdammen) vist men veelal, met twee of drie haken, waaraan zeepieren of zagers (zeg maar 'n soort grote duizendpoot) worden bevestigd. Dat aas moet u eigenlijk zelf op sporen dat is het sportieve werk. Knielaarzen aan, de riek (een vork met drie of vier tan den) in de armslag en een aas emmertje in de hand. U daalt de zeedijk af en waadt door het zuigende slib naar de wat steviger grond. Daar ziet u die merkwaardige grondslange- tjes liggen, ten teken dat een zeepier zich daar bevindt. En nu aan het graven „pieren steken", zegt de zeehengelaar naar de lange, waterige zeepieren of de zagers. Vaak moet men „twee steken" diep de grond in. Een zwaar en dus vermoeiend karwei, dat wel, maar dit pieren- steken behoort nu eenmaal bij het zeehengelen. Maar kijk wel uit waar u gaat graven- Doe het vooral niet vlak aan de dijk. Dat is meestal niet alleen verboden, maar het levert ook' gevaar op voor de kustbevei- liging, althans als zeer grote groepen aan het spitten zijn ge slagen. Op sommige plaatsen heeft men zelfs toestemming no dig om te graven! Gereedschap Welke hengelgereedschappen heeft u nu precies nodig? Iedere bonafide en gespecialiseerde han delaar zal u helpen. Hij biedt u in elk geval een hengel met een goede actie aan. De lengte va rieert zo tussen 3.50 tot 4 meter. Hij moet eigenlijk hol en van glasvezel zijn, anders wordt-ie veel te zwaar. De geleideringen, waardoor de lijn loopt, dienen beslist hardverchroomd te zijn, want zij roesten niet en boven dien slijten ze niet in. Belangrijk is dat men ver (80 tot 100 m) kan wei-pen, vooral van de strekdammen en golfbrekers af. want onder geen beding moe ten de haken in de stenen en keien verward raken. Ook bij het binnenhalen van de buit is het van belang dat de lijn over de keien heen scheert. Snel draaien is dan wel het parool. Mocht desondanks de lijn blijven steken dan is het maar het beste de lijn kapot te trekken want het is een onbegonnen zaak de zee- onderlijntjes met de hand uit de keienberg te voorschijn te halen. Reservespullen zijn derhalve wel noodzakelijk. Weinig moeite Het kost niet zo bar veel moeite om een zeehengellijn gevechts- klaar te maken. De lijn heeft gezien de taak die hij moet ver vullen een dikte nodig van ongeveer 28H19/00 mm. Aan het uiteinde verbindt men een connector, nadat de lijn door de geleideringen is gehaald. Die connector is een soort wartel waaraan de paternoster wordt bevestigd. De paternoster bestaat uit een wat dikkere lijn van ongeveer 1,50 m, waaraan drie zijlijntjes uitstaan. In de hengelsportwin- zitten die de haken stevig laten kels kan men prachtige weer een wartel en daaraan ten slotte het lood- Verstandig is het tussen het lood en de wartel een elastiekje van binnenfietsband te monteren. Daarmee voorkomt men dat de lijn springt en men het lood of nog meer kwijt raakt. En nu het aas bevestigen. U zult ontdekken dat het achterlijf van een zeepier bijzonder dun is dat stukje breekt u er af en zet vervolgens de pier op de haak. Voorkom dat de pier lek wordt niet voor niets noemen zee- hengelaars die pieren wel „leeg lopers" door hem niet door de huid te prikken. Met zagers die veel levendiger zijn heeft u minder moeite, alleen die beestjes willen wel eens gemeen Trilling Thans is u klaar voor de vangst. Een soepele worp en de vissen kunnen aan hun maaltijd begin nen. Na de worp trekt u de lijn strak, zó ver dat het toppuntje van de hengel enigszins gebogen staat. De molen zet u in de anti retour, zodat u bij het minste of geringste het topeinde van de hengel ziet trillen. Dit is het teken dat er moet worden vast- geslagen. Vaak is een klein rukje reeds voldoende. Een korte, vinnige polsactie. Soms kan het aan beveling verdienen de lijn meter- tje voor metertje in te draaien, want de vissen willen graag in kuilen vertoeven en als u dan met tussenpozen terugdraait kan het zijn dat u juist het aas in zo'n kuil een mui trekt. Het hengelen wordt daardoor ook wat actiever. Bovendien komen aal en bot in deze maanden juni en juli dus veel in ondiep water voor, zodat het nooit kwaad kan de lijn stukje bij beetje in te halen. Natuurlijk is hiermee nog lang niet alles over de zeevisserij verteld. Maar voor de man die in de vakantie eens fijn wil hen gelen vanaf verre of dichtbij onderlijntjes kopen. Aan het zijnde stranden, is er voldoende einde van de paternoster komt informatie gegeven. VLIEGDEKSCHIP „HORNET" (AP) Belangrijke momenten in het leven zijn vaak ontbloot van waardigheid. Zo ook de ontvangst die de drié Apollo-11 astronauten vanavond te wachten staat na hun behouden terug keer op aarde. John Stonesifer, assistenleider van het bergingsteam op het vliegdekschlp „Hornet" in de Grote Oceaan, voorspelt dat de astronauten een warme ontvangst te wachten staat in de tobbe. Armstrong, Aldrin en ook Michael Collins zullen duchtig ontsmet worden om te voorkomen dat zij bacteriën mee naar de aarde nemen die infectieziekten kunnen veroorzaken. en ruimtevaart wil geen enkel risico nemen. Nadat de capsule in de Grote Oceaan is geploft, krijgen zij van een kikvors- man van de marine lichtgroene biologi sche isolatiepakken „bigs" aan te trekken. Daarna bestijgen zij samen met de kikvorsman, luitenant ter zee, Clancey Hatleberg, een oranje rubberboot om elkaar 20 minuten lang af te boenen. Dit TOULON (AP) Een moderne Noor tanker en een Frans vrachtschip zijn idnorgen vroeg voor de zuidkust van ankrijk met elkaar In botsing ge- ten. De tanker ontplofte en zonk, -rby een dode en vier ernstig gewon- vielen, terwijl 19 leden van de tanning vermist worden. Deze zjjn rmoedeljjk omgekomen. Aan boord van vrachtboot werden twee man gewond, «tien mensen van de tanker zijn uit t water gehaald. De Noorse tanker, de Silia, 52.371 ton, n 100.000 ton olie laden en was op weg Genua naar de Perzische Golf. Aan- ïomen wordt dat de Silia haar lading Genua gelost had. Het Franse schip, ille de Majunga, 10.500 ton, was op weg a Marseille naar Syracuse, alvorens reis voort te zetten naar Madagascar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft :n plan opgesteld voor de bouw van een ■ote rits pleisterplaatsen langs de rjjks- egen. Om de veertig kilometer zou zo'n egrestaurant gesticht moeten worden. plannen moeten nog verder worden tgewerkt, maar in afwachting daarvan ordt in het kader van dit totale plan i 1969 nog begonnen met de bouw van ;n pleisterplaats nabij Nunspeet aan de eg Amersfoort-Zwolle. Dit wegrestau- int zal in 1971 geopend worden. Het plan van rijkswaterstaat is niet ieuw: in 1958 was er al een voorlopig :hema. Dit schema is later aangepast de nieuwe rijkswegenplannen, het atst aan dat van 1968. Intussen kreeg len ook meer inzicht in de eisen, waar de pleisterplaatsen zouden moeten oldoen. De voorlopige opvatting van dit oment is, dat zij „weggebonden" moeten jn, dat wil zeggen, dat zij slechts bereik- aar mogen zijn vanaf de hoofdweg en men ze ook slechts via de hoofdweg verlaten. Dit in tegenstelling tot de lotels en wegrestaurants, die men nu al el langs de rijkswegen vindt. Deze heb- en ook een duidelijke relatie met het achterland" wat het aantrekken van be- aekers betreft. De pleisterplaatsen zullen gericht wor- en op alle categorieën weggebruikers, voorwaarde zal echter worden gesteld, er speciale voorzieningen worden ge- offen voor beroepschauffeurs. Dezen loeten in de gelegneheid worden gesteld douchen en te scheren zonder dat zij aarvoor een hotelkamer moeten huren ie wegrestaurants zullen overigens wel en beperkt aantal hotelkamers krijgen), ij moeten gelegenheid krijgen om te te- ifoneren en er moet in elke pleisterplaats boodschappendienst worden georga- iseerd (werkgevers, die een boodschap chterlaten voor hun chauffeurs e.d.). Oe overheid stelt groot belang in dit oort pleisterplaatsen, omdat ze de vei- gheid van het verkeer kunnen verhogen, 'aarom wil zij ook een vinger in de pap ouden wat betreft de inrichting en ex- loitatie. Er is overleg gaande tussen de ünisteries van Economische Zaken, Fi- lanciën en Verkeer en Waterstaat over het opstellen van een programma van eisen voor de pleisterplaatsene voor het vergunningenbeleid en voor het beheer. Over de plaatsen, waar de pleisterplaat sen zullen kmoen, worden geen medede lingen gedaan teneinde te voorkomen, dat er grondspeculaties ontstaan. De pleister plaats b(j Nunspeet komt op rjjksgrond. Deze wordt gesticht door de stichting Routiers Européens. Aan weerszijden van de weg ter plaatse komen royale parkeer terreinen, die onderling met een tunnel worden verbonden. Het wegrestaurant krijgt 300 zitplaatsen en 14 hotelbedden. Nog niet is bepaald, wie de volgende pleisterplaatsen zal gaan bouwen en ex ploiteren. Evenmin is reeds een schema voor de volgorde, waarin de pleisterplaat sen gebouwd gaan worden, opgesteld. Tij dens de uitvoering van de plannen kan het dus zijn, dat de onderlinge afstanden tussen de pleisterplaatsen groter zal zijn dan 40 km. Uiteindelijk wordt echter wel gestreefd naar deze verhouding. DJAJAPOERA (ANP) Het besluit in de Indonesische regering om West- Irian na de „daad van vrije keuze" een zekere mate van zelfbestuur toe te ken- is door de Papoea's met gemengde gevoelens ontvangen. Enkelen zeiden dat deze belofte al meermalen was gedaan, anderen vreesden een lange interimperio- 'an centraal bestuur. De algemene indruk is dat het Indonesische kabinet de toezegging heeft gedaan om de we reldopinie over de volksraadpleging te Men kan hier niet geloven dat West- Irian in de toekomst onafhankelijker zal zijn dan de Molukken of Noord-Sumatra, bewegingen die naar een zekere i van onafhankelijkheid streefden, volkomen zijn vernietigd. Ook de direc teur van de handelsonderneming Irian Bhakti, Frits Kirihio, die bekend staat zijn pro-Indonesische houding, ziet niet veel in de belofte van Djakarta. Een dergelijke status kan volgens hem pas worden verleend wanneer West-Iri- economische onafhankelijkheid heeft bereikt. Er moet nog een lange en moei lijke weg worden afgelegd voor het zo- Evenals andere Papoea-leiders zei Ki rihio dat veel moeilijkheden in de be trekkingen tussen Indonesië en de Pa poea's zouden verdwijnen als de corrup te, bureaucratische en tactloos arrogan te Javaanse ambtenaren konden worden vervangen. Een besluit in die richting eveneens dinsdag door Djakarta ge en. Meegedeeld werd dat alle rege ringsambtenaren die meer dan zes jaar West-Irian zijn geweest, zullen wor den teruggetrokken. Kirihio vond daar van: „Het is eenvoudiger ambtenaren weg te sturen dan ze te vervangen door betere. De grote vraag is wat de kwa liteiten van die mensen zijn. Een ande- vraag is hoe snel ze hun nieuwe ta ken tot in details onder de knie hebben". De 75 leden van de raadgevende verga dering van het regentschap Fakfak heb ben zich gisteren bij hun „Daad en vrije keuze" uitgesproken voor aansluiting bij Indonesië, zo meldt het persbureau An- tara. Het was de vierde moesjawarah- bijeenkomst in West-Irian. Er volgen er vier, waarvan de laatste begin au gustus in de hoofdstad Djajapoera. Meterslange baarzen ontdekt SAVANNAH (Georgia) (AFP) De bemanning van een onderzeeër voor ooeaanonderzoek, „Ben Franklin", die zich laat meevoeren door de golfstroom langs de kust van de Verenigde Staten, heeft een school van acht baarzen gezien, die tien keer zo groot waren ais normaal, namelijk meer dan negen meter lang. Walter Münch, die de tocht van de „Ben Franklin" voor ..Grumman Aerospace" maatschappij leidt, heeft dit nieuws van de onderzeeër ontvangen- Hij gaf toe, toen hij de pers op de hoogte stelde, dat hij het zelf nauwelijks kon geloven. „Wij hopen", zei hij, „dat foto's de waarneming zullen bevestigen". De „Ben Franklin" is gebouwd volgens ontwerp van de Zwitserse professor Jacques Piccard, die zich aan boord bevindt. De onderzeeër is op 14 juli uit West Palm Beadh vertrokken; en laat zich dioor de golfstroom meevoeren noordelijke richting tot ongeveer 360 km ten zuidoosten van Boston. Hij zal gewoonlijk op 200 meter diepte varen, maar er staan negen diepe duiken op het programma, om de bodem op 450 tot 600 meter diepte te onderzoeken. voor het geval sommige van de gevrees de bacillen buiten de isolatiepakken zou den zijn gekomen. Zij moeten zich van top tot teen afschrobben met een bleek middel, sodium hypochloriet. De was beurt wordt nog bemoeilijkt door het feit dat de rubberboot te klein is om alle vier opvarenden een staanplaats te ver schaffen. Landt de Apollocabine in het afgeba kende gebied, dan is de kans groot dat al dit gewas en geplas op de televisie te zien is. De heer Stonesifer is er van overtuigd dat de astronauten met scha terlachen door de -televisiekijkers zullen worden begroet. Daarna gaan de ruimtevaarders met _en helikopter naar de Hornet, terwijl de rubberboot tot zinken wordt gebracht. Op de Hornet wacht hun een isolerings capsule, een grote tank, die ze zullen be treden zonder ook maar iemand de hand te drukken. Ook president Nixon die aan boord op de mannen wacht, zal hen slechts ,,van een afstand" kunnen be groeten. De isoleringscapsule zullen zij slechts eenmaal verlaten namelijk om de koffers met maangesteente uit de Apollo te halen, zodra deze aan boord is gehesen. In die isoleringscapsule varen Arm strong, Collins en Aldrin naar Hawaii, vanwaar ze per vliegtuig en vrachtauto nog steeds in die capsule naar het ontvangstcentrum voor maanreizigers in Houston worden vervoerd. Daar blijven de drie tot 12 augustus in quarantaine. Pas dan mogen ze naar hun gezinnen vertrekken en voor een grootse huldiging naar New York, Chicago en Los Angeles. De isoleringscapsule, waarin de man nen in totaal 67 uur zullen doorbrengen, is belangrijk groter en comfortabeler dan hun ruimteschip, maar hij biedt toch een zeer beperkte bewegingsvrijheid. Bovendien zullen ze hem moeten delen met een technicus en een arts, die de reis naar Houston zullen meemaken- De capsule is 10 m lang, verdeeld in drie af delingen en voorzien van onder andere televisie. Ulbricht ziek? PRAAG (AP) In Praag doen ge ruchten de ronde volgens welke Walter Ulbricht, de leider van Oost-Duitsland, ernstig ziek is. Ulbricht is 76 jaar oud. De geruchten kwamen los, vooral in di plomatieke kringen, nadat de president en partijleider Hoesak uit Warschau was teruggekomen na de viering aldaar van de 25ste verjaardag van het Poolse com munistische bewind. Op de feestelijk heden was Oost-Duitsland vertegenwoor digd door de minister-president Stoph en niet door Ulbricht. In zijn woonplaats Wapakoneta wacht Neil Armstrong binnenkort een warme thuiskomst. De eerste mens op de maan is pas op 12 augustus beschikbaar, maar nu reeds staan borden met welkomst woorden voor hem klaar. DEN HAAG Het niet accepteren van met balpen ingevulde stembiljetten bij de verkiezing van leden van de Eer ste Kamer op 2 juli jl. heeft minister mr. H. K. J. Beernink aanleiding gege ven de kiesraad advies te vragen over een eventuele wijziging van de kieswet. Hij heeft de raad met name gevraagd of „het bezigen van algemeen gebruike lijke schrijfmiddelen bij het invullen van een stembiljet geen reden meer zal zijn tot ongeldigverklaring". Over deze kwes tie waren in de Tweede Kamer schrif telijke vragen geateld. (Van onze correspondent) MADRID Prins Juan Carlos heeft )or het Spaanse parlement trouw ge- voren aan de beginselen van het regime in Franco en heeft zijn benoeming als opvolger van Franco en toekomstige koning van Spanje aanvaard. Gisteravond heeft hij de Cortez, het Spaanse parlement, tien minuten toege sproken en hij zei: „Ik wens alleen mijn land te dienen, waarbij ik mij als taak gesteld heb van Spanje het koninkrijk van vrede en rechtvaardigheid te maken. Onze glorieuze traditie moet altijd be waard blijven, maar tradities mogen niet statisch blijven. Zij moeten met de dag verbeterd worden". De aankomst van de jonge prins op het Plaza de las Cortez in Madrid vond plaats met dezelfde pracht en praal dezelfde veiligheidsmaatregelen, •mee Franco dinsdag bij het gebouw verschenen was. Genei aal Franco vormde de gehele avond tijdens de plechtigheid het middel punt van de aandacht, en een kleine menigte buiten het gebouw schreeuwde: „Viva Franco". Maar voor de toekom stige koning was er geen enthousiast gejuich. De aanwezigen binnen het parlement luisterden naar de in het kaki uniform van kapitein geklede prins toen hij zei: „Ik behoor tot het Spaanse koninklijk huis. Ik vertrouw erop, dat ik een waar dig opvolger zal zijn van hen, die mij voorgingen". De jongeman vereenzelvigde zich ook met de moderne jeugd. Hij zei:. „Ik sta dichtbij de jonge mensen van vandaag. Ik bewonder hen en ik deel hun verlangen naar een beter en eer lijker gemeenschap. Ik geloof, dat de huidige geest van opstand ingegeven is door een gevoel van edelmoedigheid en een verlangen naar een beter en ver draagzamere toekomst. Zelfs als hun dromen onmogelijk zijn, worden zij ge ïnspireerd door een nobel streven naar gemeenschappelijk welzijn". De generaal bewees hij ook de nodige eer: „Het feit dat we het ware pad en een duidelijke richting voor de toekomst van ons volk gevonden hebben, is de zaak van een buitengewoon mens. Spanje is zo gelukkig geweest al zoveel jaren generaal Franco aan het hoofd van onze politiek te zien staan, en mag hij deze functie nog vele jaren blijven ver- Daarna v/endde hij zich tot de genera lissimo en zei: „Generaal, ik begin aan Juan Carlos tijdens zijn eedaflegging. Rechts Franco, links de voorzitter van de Cortez, Iturmenoi. Doodvonnissen in Algerije ALGIERS (Reuter) De gewezen Algerijnse stafchef Tahar Zbiri (39) en vyf andere oud-officieren zijn gister avond voor een revolutionaire rechtbank in Oran, West-Algerië, ter dood veroor deeld wegens samenzwering tegen het bewind van president Boumedienne, in december 1967. Kolonel Zbiri, die in ballingschap in Europa leeft, is bij verstek veroordeeld. Er is beroep tegen de vonnissen mogelijk. Slechts president Boumedienne kan gratie verlenen. Samen met deze zes zijn nog 186 mili tairen en burgers berecht in deze zaak. "7b;' i wordt als leider van de muslukte •'(L'llie beschouwd mijn leertijd m dienst van ons land, en ik beloof mijn plicht te zullen vervullen". De prins eindigde: „Ik zal doen wat nodig is om de beginselen en wetten te verdedigen, die ik vandaag gezworen heb te respecteren. Mijn hand zal niet HOUSTON (DPA) - Het is eindelijk duidelijk geworden wat de oorzaak is geweest van de gillende storingen in de radio, waardoor het controlecentrum van Houston in de nacht van dinsdag op woensdag is opgeschrikt. Uren naderhand merkte Neil Armstrong terloops op, dat hij een geluidsbandje had laten draaien met zijn lievelingsplaat, getiteld „Muziek van de maan". „Klinkt dat even merkwaardig", zei Houston. Armstrong antwoordde: „Dat moet toch ook", Edwin Aldrin zei daarop dat hij er net zo over dacht als Houston, .maar de tsaar wil het zo". Sinds de Pravda Armstrong „de tsaar van het ruimteschip" heeft genoemd, spreken zijn collega's hem nog steeds zo aan. In Aldrins bio-medische meet apparatuur heeft de gevoelige hartsonde het begeven, waardoor de registratie in Houston is uitgevallen. Hij heeft geprobeerd de sondes uit de polaken van zijn twee collega's te gebruiken, maar dat hielp niet Aldrin verzekerde dat hij wél kon laten zien, dat zijn hart nog werkt. Houston: „We geloven het zo ook wel".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7