Een zomers dagje in Nederland Daniel es collectie ademt maanatmosfeer Duitsers voor warme weer naar onze kust ?Probeer zelf eens drugs ts "ffto&cA Eén pet voor NS-personeel Laatste Ruteck gaat sluiten KAMERDEBAT OVER LUCHTMACHT ONONTKOOMBAAR Veiligheid kost geld DONDERDAG 24 JULI 1969 PAGINA 5 In dit land van alles of niets, van ZAND d'r op of d'r onder en van datte me toffe jongens zijn krijgt elke zomerdag automatisch het dra matisch allure van een verzen- gend hellevuur. Wat in Ghana als ZOMER een klimatologisch lachertje naar de vuilnisbak wordt verwezen en Kenia een gerechtvaardigde aan- lefding is om een extra borstrok aan te trekken, is ook voor de Nederlandse staatsburger een ondragelijke last. Hij heeft weliswaar maanden lang zijn bloedeigen klimaat verwenst en op elke verjaardag van zijn vrouws kant de kogelronde gaten getoond, die een recente hagelbui in zijn bovenarm heeft gestanst, maar als het kwik er na eindeloze depressies eindelijk weer eens warpjes bij zit, trekt hij gelijk zijn kousen en schoenen uit en wacht hij met zijn voeten in een teiltje tranosan op het nieuws van acht uur. Voor één dag leek Scheveningen een echte badplaats Bij thuiskomst heeft hij al zijn blazer verwisseld voor een hemd met blokmotdeven en zijn vrouw opdracht gegeven om een aantal compressen in de ijskast te leggen. Het spreekt vanzelf, dat het eten hem niet smaakte en dat de kinderen stomvervelend zijn. Wanneer krijgt hij nou eens eindelijk rust, wanneer kan hij eens op zijn gemak de krant lezen? Hij zou trouwens voor de donder wel eens willen weten, waarom er weer niks in de krant staat. Mijn God, heeft hij het al niet moeilijk genoeg? Fluitekruid De Bilt weet het ook niet meer en waarschuwt het volk met klem voor het gevaar van bos- en heidebranden. Ook het fluitekruid loopt gevaar, terwijl het tevens niet denkbeeldig is, dat grote gedeelten van het duin in vlammen zullen opgaan. Het volk wordt daarom met klem aangeraden om de pijp in de broekzak uit te kloppen en brandende sigaretten op de handpalm uit te drukken. Ten overvloede wijst de ANWB er nog op, dat men niet als dank voor het aangenaam verpozen, de eigenaar van het bos moet laten zitten met de schillen en de dozen. Dat heeft strikt genomen met de Inmiddels heeft het gemeentelijk waterleidingbedrijf bekendgemaakt dat de gazons alleen tussen vier uur 's middags en zeven uur 's avonds mogen worden besproeid, de plaatselijke ysfabrikant wekt de burgerij op om geen wafels •n kwartje meer te kopen, uitsluitend te vragen om horentjes van vijftien centDe machines kunnen het allang niet meer bysloffen en het zit er dik in, dat morgen in de wijken Mariahoeve en Morgenstond nog alleen ijslollies te koop zijn. Om diezelfde reden verzoekt het GEB om na acht uur 's avonds de toiletten niet meer door te trekken. Alleen solidariteit kan ons in deze moeilijke ogenblikken nog uit de impasse redden. Brood Het moet worden gezegd: het volk houdt zich kranig onder deze barre omstandigheden. In duizenden gezinnen wordt er 's avonds brood gegeten, omdat moeder gewoon te beroerd was om naar de groenteboer en de slager te gaan, in honderden kantoren besluit men spontaan om de koffiejuffrouw ijs te laten halen en de verloren tijd te compenseren door een half uur eerder weg te gaan. Vanuit het bedrijfsleven komt tegen zevenen het bericht, dat de omzet van de frieadellen hoogst onbevredigend is. Als diit proces doorzet, dan zullen vele middenstanders naar ander werk moeten omzien. Terecht vraagt een predikant in Duindorp zich dan ook af, waar dit hardwerkende volk het aan verdiend heeft. Na een ernstig gewetensonderzoek besluit hü om zijn preek voor zondag te houden naar aanleiding van de brief van Paulus aan de Galaten. HU mag aannemen, dat men in Gallilei ook weet wat warmte is. Blaasjes Wat in Ghana een klimatologisch lachertje is, is ondragelijke last- Een zomerse avond in Scheveningen: auto's, bumper aan bumper op de boulevard, propvolle terrassen, mensen in zee, mensen op de Pier, mensen aan het bier. Je zou zweren dat het een echte badplaats is. zijn om de ellende te peilen. De moeilijkheden van het GEB zijn reeds bekend, ofschoon zojuist het bericht doorkomt, dat er alleen nog voor uitslaande branden druk op de waterleiding wordt gegeven. Het GEB heeft hier strikt genomen niets mee te maken, maar de ambtenaar van de Waterleiding, die de brandweer behandelt, is om vier uur met blaasjes op zijn bovenbeen naar huis gestuurd. De ANWB wekt iedere eigenaar van een bos op om de schillen en dozen aangetekend naar 't hoofdkantoor aan de Wassenaarseweg te sturen- Men zal dan alsnog proberen er een passende bestemming voor te vinden. Laten we ook de fabrikanten van frisdranken niet vergeten. De toestand is kritiek en ze verzoeken dan ook met nadruk om de aanwezige voorraden onmiddellijk te consumeren en de lege flessen in te leveren bij de fabriek, ingang personeelszijde. Stukkie zwemmen Wat Scheveningen betreft: voor het eerst sinds weken is het weer mogelijk om iemand in het Nederlands de weg naar de Pier te vragen. De Duitsers vormen een minderheid, die ongevaarlijk is, omdat de meesten van hen om negen uur 's avonds nog tot aan de navel in de lauwe zee staan. Toch zijn er ook enige Nederlanders uit jaloezie te water gegaan. Twee van hen, Cobi Nieuwkerk en Hans Bosman uit Delft, slaan zich ter hoogte van de Pier door de branding. Op de vraag: „Was tun Sie dort?", antwoordden ze stralend: „Een stukkie strandstoel. Hij is een liefhebber van pappen en nat houden, maar achteraf valt het water hem toch tegen. „De hele dag sta je te zweten achter je machine", zegt hij somber, „en als je dan eindelijk de kans krijgt om een stukkie te zwemmen, slaat de wind om- Dat is altijd dezelfde ellende in Nederland. Ik heb toch liever koud weer, ofschoon ik aan koud weer ook de pest heb". Echte badplaats Boven hem op de boulevard schuiven de auto's bumper aan bumper voorbij, het klamme zweet staat op de voorhoofden, de Even verderop heeft zeefdrukker autoradio's klagen hun nood door Heb je soms een vuiltje Hans Snel zich verschanst de geopende i Mensen zitten wijdbeens op de banken, mensen bijten op de terrassen in de schuimende pils. Als je niet beter wist, zou je zweren, dat Singing Europe nog aan de gang was. Voor één dag lijkt Scheveningen op een echte badplaats, de patatzakken liggen op het strand als nutteloze confetti na een bruiloft, de cafés zijn stampvol, de eetslurven krijgen de croquetten niet voorgebakken. Eén warme dag in Holland- De warmste sinds vorige week woensdag heeft De Bilt uitgerekend. Om zes uur begint het te regenen. Gode zij dank: Nederland is weer herkenbaar geworden. (Van t verslaggevers) Tussen de Duitsers hebben ook Cobi Nieuwkerk en Hans Bosman uit Delft zich te toater begeven. „We moeten wel naar Scheveningen om een stukkie te zwemmen", legt Bosman uit, „want in Delft zijn de zwembaden om zeven uur 's avonds dicht". DEN HAAG Uit steekproeven aie'- het--'Natlonaal Bureau voor Toerisme afgelopen maandag heeft gehouden, is gebleken dat Duitse toeristen alsnog in grote stromen naar Nederland zyn gekomen. Als vermoedeiyke oorzaken noemde men enerzüds het byzonder warme weer en anderzijds de publikatics in de Duitse pers dat door het wegbleven van de toeristen nog volop accomodatie beschikbaar was. Vele Duitsers zouden daarop besloten hebben, verlokt door het mooie weer, verkoeling te zoeken aan de Noordzeestranden van onze kust. wetende dat men daar nog terecht kon. Opvallend is wel de voorkeur van de toeristen voor pensions en campings, boven hotel accommodatie, hoewel ook de hotels goed bezet zyn. In het binnenland werd door het NBT concentraties van toeristen waargenomen bU het Veluweraeer en het Gooi. Rome laaf alles blauw, blauw (Van o e moderedactrice) ROME Laatste collectiedag te Ro me. Tot vanmorgen hadden we niet al te veel bemerkt van een eventuele be- invloeding van de mode door de maan- reis, enkele halvemaandessins daargela ten. Het leek er meer op alsof men de vrouw liefst enkele decennia terug wilde voeren wat haar kledij betreft, hetgeen alles bij elkaar (een klein beetje) ab surd aandoet. Gelukkig hebben we Da- niele's collectie kunnen bekijken en we zijn er met frisse ideeën weggegaan. Niet omdat iedereen de ontwerpen zal kunnen of wilier dragen die zij heeft uit gewerkt, maar omdat er een frisse wind door deze collectie waai!een ruimtevaartatmosfeer die zich uit in nieuwe kleuren, fijne versieringen en... astronautenkledij, die op zeer vrou welijke wijze wordt toegepast. RADARANTENNE Om het te zeggen met de woorden van Daniele: ze ziet de vrouw dit seizoen in een andere dimensie. „Bevrijd van de grijze winterideeën, van het herfstbeeld der vallende bladeren, stijgt de verbeel ding hoger en hoger: ze vat daarbij al de schakeringen van onvergelijkbare blauwe tinten, om deze te verwerken in een hernieuwd silhouet. Van het zuiver ste wit stijgt men langs verdiepte blau wen, die door sterrengeflonker worden doorglansd om zich stilaan in een kos misch nachtblauw te verliezen". De ge bruikte kleuren zijn: hemelsblauw, me taalgrijs, spetterend wit en nachtblauw. Sommige van de weefsels vertonen een fluwelen reliëf. De modellen zijn prak- tiaobi. overalls in jersey; uitgevoerd, ka- zuifelmodellen in capsulevorm over de ze overall. Daarbij horen dan versierin gen: verfijnde miniaturen van radar antennes op kosmonautenhelm en op de kinband van astronautenmutsen, op de ceintuurs en nog kleiner als knoopversie- ring. Dat alles, bijna volmaakt gesty- leerd, stemt de journalisten hoopvol voor de mode van de toekomst. Daniele is een nog jong modehuis. Evenzo Laug, Heinz Riva, Balestra, San Lorenzo. De meesten daarvan hebben zich niet laten meeslepen door de maxi-maximode. De toekomst zal moe ten uitwijzen wie het zal halen, zij of de ouderen. In elk geval zijn hun collecties veel meer afgestemd op de vrouw die haar plaats inneemt in de rangen van de hedendaagse wereld. Ze zijn dan ook beter na te volgen, zij het in details. Jerseybroekpakken, tuniekmodellen, kle ren en mantels die noch te kort noch te lang uitvallen springen duidelijk in het oog. Het zoeken naar vereenvoudiging, zoals San Lorenzo aantoonde in zijn col lectie, hoe men met eenzelfde snit een tuniekkleed kan maken passend boven een pantalon of niet. te dragen met mouwen of als kazuifel over een jersey onderblouse, enz. Wilt u de ideale leng te kennen, die we uit de huidige collec ties hebben gekristalliseerd: juist even onder het einde van de vingertip, als u de armen strekt. Daarmee kunnen dan voorlopig de Italiaanse collecties afgesloten worden. Parijs staat voor de deur, en wij hopen slechts dat het daar niet zo warm is als hier in Rome. Het is gewoon ondragelijk in deze tempera tuur te moeten werken. Te schrijven over wollen weefsels, bont, hoge laar zen en wat dies meer zij. Daniele be sloot haar collectie met een keur van avondkleren, afgestemd op alle kleuren van de regenboog „Als een gelukwens bestemd voor het nieuwe tijdperk dat wij maandag jl. hebben betreden". Hopelijk geldt dit ook yopr de mode* VERDACHTE VOOR RECHTER AMSTERDAM (A.N.P.) Begin dit jaar roofde de 21-jarige II. Tli. L. uit Almelo in een militaire apotheek Amsterdam de gehele gifkast leeg. V volgens brak verdachte in de hoofdstad een auto van een arts open en nam daar een hoeveelheid morfineampullen uit weg en wist hü nachts ook een apotheek binnen te dringen om daar verdovende middelen te ontvreemden. Dit alles gebeurde, zo verklaarde ver dachte voor de rechtbank, in een roes van verslaving, reden waarom hij aan vankelijk voor de rechter-commissaris alles had ontkend. „Nu ben ik clean", zei L., die al zes keer eerder is veroordeeld wegens ver mogensdelicten. De officier van justitie, die verdachte tegen zichzelf wilde be schermen. was van mening dat on\ waardelijke terbeschikkingstelling de regering hier op zijn plaats zou Niettemin eiste hij een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek van voor arrest en voorwaardelijke terbeschik kingstelling met toezicht van het medisch consultatiebureau. Verdachte was het met de behandeling van de rechtzaak niet eens. De president kon volgens hem in deze zaak nooit een goed oordeel vellen omdat deze zijn toe stand niet kon indenken. Hij raadde daarom de president aan zelf de zwaar verdovende middelen eens te gebruiken om „zodoende te kunnen weten hoe ik me voelde". Verdachte gaf toe dat het gebruik van deze middelen „een fijne vorm van nelfmoord te?. Uitspraak 4 -augustus. (ADVERTENTIE) Vakmanschap meesterschap Bierkenners vragen Vader verdronk voor de ogen van zijn gezin ROZENBURG Woensdagmiddag is in het Brielsemeer de 46-jarige T. van Oudenaarden uit Rozenburg verdronken. Met zijn gezin was hij naar het Briel- meer gegaan. Hij kon niet zwemmen Woensdagmiddag laat is de 3- jarige L. Verheijen uit Tilburg door ver drinking om het leven gekomen. Tijdens het spelen met een van zijn kinderen is hij in het diepe gedeelte van het Drin- -meer in Potten terecht gekomen UTRECHT (A.N.PJ Het personeel van de Ned. Spoorwegen ontvangt m september een uitkering ineens van één procent van het jaarsalaris verhoogd met procent. De uitkering van deze duur- tetoeslag, waartoe de SER het Neder landse bedrijfsleven heeft geadviseerd, is op dezelfde manier geregeld als die voor het overheidspersoneel, hetgeen betékent aan de toeslag steld van 110- er 260- NIET MEER TE REDDEN (Va verslaggevers ROTTERDAM De exploitatie van Ru- tecks promenaderestaurant van de Lijn baan in Rotterdam wordt per 15 septem ber a.s. beëindigd. De honderd perso neelsleden is met ingang van die datum ontslag aangezegd. Het etablissement van de Rotterdam se Lijnbaan was nog het laatste restau rant dat onder de naam „Ruteck" werd geëxploiteerd. De personeelsleden zijn dinsdagmiddag van de beslissing op de hoogte gesteld. Rutecks promenade-restaurant werd door de huidige eigenaresse de NV Han del- en Exploitatie Maatschappij „Prome nade", in het jaar 1964 overgenomen toen de Exploitatie Maatschappij Sche veningen (EMS) het bedrijf wilde sluiten. Na de overneming echter zijn de ex- ploitatiecijfers vrijwel steeds onder de ro- :de streep geblevsrv (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Politieke kringeu in Den Haag verwachten, dat er dit najaar in het parlement een fikse discussie ge voerd zal moeten worden over de vraag welke kant het met de koninklüke lucht macht uit moet. Om dit vraagstuk kun nen politici niet langer heen nu een bü uitstek deskundige, de chef van de ko ninklüke luchtmacht, luitenant-generaal A. W. Wolff, met zün artikel over de ..luchtmacht rond 1980" (zie ons blad van gisteren) zo luid en nadrukkelük dc nood klok geluid'heeft. „Het Nederlandse volk moet nu maar eens duidelük zeggen of het een goed toegeruste en getrainde luchtmacht wil bezitten en daarvoor ook bereid is te betalen". Daar komt de beschouwing van generaal Wolff op neer. Het antwoord op die vraag is ook be palend voor het verdere politieke leven van KVP-staatssecretaris A. E. M. Duyn- stee, die op het ministerie van Defensie de luchtmachtzaken behartigt .Hij deelt de opvatting van de bij uitstek deskun dige generaal Wolff, dat de koninklijke luchtmacht de rode streep van geoefend heid en paraatheid reeds zeer dicht is genaderd. De staatssecretaris ziet zich zelf als „een met zorgen vervuld mens". Toch draaien zijn zorgen niet uitslui tend om het probleem van „meer geld". Het gaat ook en misschien vooral om de organisatorische kortsluitingen en te kortkomingen in het NAVO-verband. De voornaamste tekortkoming is wel de on voldoende specialisatie van de nationale strijdmachten en het ontbreken van co- ordenatie en bundeling van opleidings mogelijkheden die beide kostenbespa rend zouden werken. In het politieke vlak zal dit najaar uit gevochten moeten gaan worden welke bedragen in welk tempo de komende jaren voor de koninklijke luchtmacht op tafel moeten komen en welke consequen ties dit moet hebben voo rhet totale de fensiebudget en de onderlinge verhouding van de uitgaven voor de landmacht, luchtamcht en de marine. Daarnaast zul len vanuit het parlement ook aanzetten gegeven moeten worden om te komen tot een politieke bereidheid bij de NAVO- partners om terwille van de integratie van him luchtstrijdkrachten daadwerke lijk de handen ineen te slaan. Daar is geen exclusief Nederlands belang mee gemoeid. Ook de andere NAVO-partners zijn in de naaste toekomst op nauwere integratie en coördinatie aangewezen. De zeventiger jaren zullen dit snel duidelijk maken, aldus de deskundigen. „Mr. Wall Street" Sidney J. Wein berg, die in financiële kringen de bij naam „mr. Wall Street" droeg, is na een kort ziekbed in de ouderdom van 77 Jaar overleden. Weinberg, partner in Goldman, Sachs and Co., een van de grote beleggingsbanken van Wall Street, was een van de interessantste figuren in de ingewikkelde wereld van bedrijfs- financiering en fusies. Hoewel hij wei nig meer dan lager onderwijs had ge noten, was hij commissaris van 31 on dernemingen. Bovendien was hij onoffi cieel adviseur van vijf presidenten, van Franklin IX Roosevete tot London B. Johnson.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5