HARMONIEUZE COLLECTIE VAN CULTUUR - NATUURPRODUKTEN Mr. J. Klaasesz opent „De Bernardus' in Sassenheim Burgerzaal tot 3 aug. Kunsttuin Bloemstukken worden geregeld vers gehouden Expositie intermediair tussen Corso en de VVV Dank voor toegewijde inspanningen Nachtelijk geroei Zoeterwouders Gestolen motor te koop aangeboden aan eigenaar HOOGSTAANDE BLOEMSIERKUNST NAAST TSJECHISCHE WERKEN Expositie van beelden in Noordwijk Betaling abonnementsgeld per giro MARKTEN BIOSCOPEN PAGINA 4 DONDERDAG 24 JULI 1969 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Om voor het veertiende Rijnsburgse bloemen corso op zaterdag 2 augustus alvast de stemming erin te brengen heeft het corsocomité dit jaar opnieuw - en wel voor de elfde keer - een evenement in Leiden ge organiseerd. In de Burgerzaal van het stadhuis is een tentoonstelling ingericht van Tsjechisch kristal, beeld houwwerk en schilderijen, gecombineerd met Hollandse bloemsierkunst en Hollands aardewerk. Burgemeester G. C. van der Willigen, die de expositie opende, zei zich erover te verheugen dat een zo hoog staande collectie cultuur- en natuurprodukten in Leiden te bezichtigen is. Het Tsjechisch aandeel erin stelde hij op hoge prijs; van de tentoonstelling verwachtte de bur gemeester dat het 't intermediair zal kunnen zijn tussen naar hij hoopte een groot publiek, het corso en de WV. tentoonstelling vervaardigd in drie ovens), bloemsierkunst van Nico en Ch. I van der Voort en Bert Scheren uit Lei- I den, van A. P. van Leeuwen uit Oud I Ade, Chr. Komen uit Warmond, D. Nieu- I wenburg uit Zoetermeer en v. D. Donda I uit Praag; olieverfschilderyen van Ivo Sedlisky uit Praag ('conventioneel' fi guratief modernisme) en beeldhouwwer ken van Jan Hana, eveneens uit Praag. De vrouwelijke professor maakte de ruim zestig kristallen vazen en schalen en andere decoratieve voorwerpen, in zoverre dat ze er de ontwerpen voor vervaardigt die door het staatsbedrijf Hy voerde het woord nadat de voorzit ter van het corsocomité, de heer C. Leeu wenburg, de ongeveer honderd gasten welkom had geheten en de medewerkers had bedankt voor hun toegewyde inspan ningen. Hij hoopte, dat het evenement tot heil zon zyn van de bevolking en de gasten in de streek. Na de heer Van der Koppen (directeur van de VVV) sprak nog een der expo santen, de Tsjeclüsche glaskunstenares prof. Ludvika Smrckova uit Praag, een kort dankwoord, in charmant, vrywel onverstaanbaar Frans. Dit tot verrassing van de burgemeesters, die zich in het Duits tot de Tsjechische gasten had ge richt. Mevrouw Smrckova (66) toonde haar verheugenis over de culturele Tsjechisch- Nederlandse samenwerking door 't aan bieden van twee kristallen vazen met de voor Hollanders niet al te begrijpelijke inscriptie - 'Kvetiny Rijnsburg sklo L. Smrckova Praha Leiden 1969' aan de burgemeester en de heer Leeuwenburg. De gasten verspreidden zich daarna met een verkoelend glaasje in de hand om kunst en bloemen te bezichtigen die staan opgesteld in een zijpad en tussen de geelmarmeren zuilen van de Burger-* zaal; aardewerk van Groeneveldt uit Voorschoten (unica, speciaal voor deze nlijkt De ongeveer honderd bloemstukken zullen - afhankelijk van het weer - ververst worden. De organisatoren verwachten, dat aan het eind van de tentoonstelling zal blijken dat de gehele bloemenvoorraad twee tot drie keer in zijn geheel ver nieuwd moest worden. Voor de bezoekers een aanwijzing, dat er van prachtige bloemen te genieten valt. Maat in 't kwaad ging de boot in DEN HAAG „Ik zal de politie op dracht geven extra op jullie te gaan let ten, dat geroei in het nachtelijk uur staat, me niets aan", zo gaf de officier van justitie bij de Haagse politierechter aan een 19-jarige straatmaker en 19- jarige timmerman, beiden uit Zoeter- woude te kennen. Beide jongemannen waren des nachts aan het roeien ge weest, zowel In de letterlijke zin van 't woord, als de veel gebruikte figuurlijke betekenis. En juist voor dit laatste had den zjj zich voor de rechter te verant woorden, hoewel de officier duidelijk liet nierken, ook het echte nachtelijk geroei door verdachten niet erg op prjjs te stel len. Ze kwamen „zo maar" langs boten en bootjes die in de Oude Ryn te Hoog- made gemeerd lagen. monteerd. Er werd meteen tank meegenomen. Het geheel werd voor 400,verkocht. Nu verliep het alles verder wel zeer bijzonder. De jongeman nen verkochten motor en tank aan een opkoper, die op zijn beurt zonder zich van enig kwaad bewust te zijn, die ge stolen goederen gelijk met nog enkele andere motoren, aan de bestolene ver kocht. Er was nog een extra kwade noot voor de straatmaker, die zijn vriend in het kwade had bedrogen en gezegd, dat hij voor motor en tank 200,bad ont vangen en hij deelde „eerlijk" ieder 100,Maar later kwam uit, dat hrj 400,had geïncasseerd. „Een gemene streek om zo je mededader te bedrie gen", gaf de rechter te kennen. De officier van Justitie wees erop, dat in Hoogmade en andere plaatsen de bo ten 's nachts vrijwel geheel onbeschermd liggen en gemakkelijke prooi vopr die ven, die er dan ook een ruim gebruik van maken. Daaraan dient paal en perk te worden gesteld. Omdat verdachten nog niet eerder zijn veroordeeld, wilde de officier hen nu nog buiten de ge vangenis houden en eiste voor ieder 150.boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar. De rechter veroordeelde conform die eis. Gisteren begon een nieuwe verantwoor delijkheid (Van onze correspondent) SASSENHEIM Gistermiddag wapperden voor ,,De Bernardus" in Sassenheim feestelijk de vlag gen. want na jaren van overleg en hard werken was het dan zover dat het nieuwe verpleeg- en reac tiveringscentrum voor de Bollen streek kon worden geopend. Wel is het gehele complex (30 kamers) nog niet in gebruik - er is nog één afdeling die nog niet functioneert i.v.m. het tekort aan deskundig per soneel - maar ook dit euvel ver wacht men volgend voorjaar onder de knie te hebben, als er weer een aantal cursisten opgeleid zijn. Voor de officiële opening was de re creatiezaal geheel gevuld met genodig den onder wie Zuidhollands commissaris mr. Klaasesz, vicaris Brouwer namens de bisschop van Rotterdam, het volledig college van b. en w. van SassenHeim, verscliillende burgemeesters en wethou ders van omliggende gemeenten, plaat selijke doktoren, pastoor Bakker van de St. Pancratius-parochie, de gerefor meerde predikant ds. Te Winkel, be stuursleden van kruisverenigingen en het verplegend personeel van „de Ber nardus". Mi-. Klaasesz begon erop te wijzen, dat aller bewondering uitgaat naar weten schap er. techniek. Dat geldt niet alleen voor de maanreis, maar ook voor de Brandweerwedstrijd in Fr. Halsplantsoen VOORSCHOTEN De brandweerwed strijd in het kader van de jeugdvakan- tiebezigheden Voorschoten wordt mor genochtend (vrijdag) om 9 uur gehou den aan de zuidzijde van het Frans Halsplantsoen. Geadviseerd wordt niet al te beste kleren aan te trekken. De Fabeltjeskrant komt volgende week woensdagmorgen om 9 uur in het Cul tureel Centrum. Het is het gemeente bestuur gelukt om mijnheer De Uil en al zijn vrienden in hoogst eigen persoon naar Voorschotente krijgen. Er zijn nog plaatsen vrij, zodat ieder kind zich nog kan aanmelden. medische wetenschap. Veel bekende ziektebeelden behoren tot het verleden. Besmettelijke ziekten en t.b.c. komen haast niet meer voor. Het leven van de mens wordt verlengd. Maar dit alles brengt indringende vragen met zich mee. Overal verrijzen zieken- en ver pleeghuizen. Hij vroeg zich af, zijn we er klaar voor. Kunnen we de verant woording dragen Enorme kapitalen zijn nodig en deskundigheid, om mensen ge lukkig te maken en een goede revalidatie te geven. Door het laatste worden veel wonderen verricht. Van de patiënt wordt hiervoor een sterke vil en grote bereid heid gevraagd om mee te werken. Sleutel OM te beginnen met een algemene indruk van de fraaie tentoonstelling in de Burgerzaal, mogen we zeg gen. dat het kunstige bloem werk in wonderlijke harmo nie met het schilderwerk is opgesteld, hoewel dat laatste vele reminiscenties oproept aan vele achter ons liggende kunstrichtingen. Het bloem werk is van het gedegen Hollandse karakter, goede opbouw en kleurenschikking, echter ditmaal zonder al te opvallend stuntwerk met al lerlei bijkomstige versierings middelen. Op een tentoonstelling als deze valt het steeds weer op. dat de Nederlandse sierkunst met bloemen op zo bijzonder hoog peil staat. Ze wordt ook wel beschouwd als na de JapanBe, die echter met de Nederlandse niet is te ver gelijken in vorm en bouw de beste ter wereld. Het Ne derlandse kleurgevoel en ge voel voor compositie komt waarlijk niet alleen tot uiting in het werk van de Neder landse schildersbent. Helaas is het bloemwerk onbenaamd, we kunnen dus niet consta teren wat het werk is van de enige buitenlandse binder, r. D. Danda uit Praag. Maar gezien het feit, dat dit niet uit het verzamelde werk valt te constateren, kan wel zo goed als zeker worden vast gesteld dat óf Danda heeft het werk van de Nederlandse binders goed afgekeken óf hy heeft een opleiding hier gehad. Natuurlijk is niet alles even 'geslaagd, vooral in de grote stukken valt nog wel eens een enkel onderdeel uit de toon, maar dat doet aan het algemene hoogstaande peil van het gezamenlijk werk zo goed als niets af. Schilderijen Aan het schilderwerk van de Tsjecho-Slowaken Ivo Sed- liskij en Jan Hana moet men toch wel even wennen. Ge- .zegd mag worden dat het zeer monumentaal is en met de gedempte kleuren goed harmonieert met het bloem werk, zonder te gaan over heersen. Allerlei invloeden zijn er echter in aan te wij zen, zelfs oud-egyptische. niet alleen door stijl, doch ook door bijkomende versieringB- motieven van de veelal portretstukken, zoals b.v. een Egyptische boogschutter, die zo kon zijn weggelopen van een oud-egyptisch relief. Ook zijn er invloeden aan te wij zijn van ver achter ons lig gende doch nu weer min of meer en vogue zijnde Jugend- stijl van de eerste decennia dezer eeuw. maar met dat al kan aan het werk een be paalde monumentaliteit niet worden ontzegd. Br zijn zeer mooie portretten bij. Ons vie len speciaal op ..Meisje met witte band" en „Portret vrouw K." in de kleuren rood, zwart, oker en oranje. Naar onze smaak het beste werk is „Vrouw met witte bloem", geschilderd in een prachtig blauw-grijs. Er hangen ook een aantal figuurstukken, die naar het half-abstracte nei gen. zoals „Wit schild" en „Uurwerk die treffen door strakke opbouw en zelfs in klein formaat een zeker mo- numentalisme verraden. Wij moeten in het raam van deze tentoonstelling echter wel aannemen dat de schilderijen geen doorsnee beeld vormen van de herten- daagse Tsjecho-Slowaakse schilderkunst, hoewel men flat van een links-dictatoriaal land, dat zich ook bemoeit met uitingen van kunst en cultuur, nooit kan zeggen. Glaswerk Beelden Wat wtj hier geschreven heb ben van het schilderwerk, moet ook gezegd worden van het beeldhouwwerk. Er staan een aantal bronsjes die, hoe sierlijk van vorm ook. vrrj conventioneel aandoen De beeldjes van verschillende muzen, ontworpen als z.g. kunstprijzen, zijn Ir. hun genre Oscarbeeldjes. Er staat echter ook een prachrlg bron zen meisjeskopje, dat zeer gevoelig is gemodelleerd en naar onze smaak zeker het mooiste sculptuur, dot hier is opgesteld. Het beroemde Boheemse glas werk mocht op deze Neder lands-Tsjechische manifesta tie natuurlijk niet ontbreken, temeer omdat bloemen en vazen altijd moeten harmoni ëren in smaakvol en artistiek verantwoord bindwerk. Ook hier staan vrij wat conven tionele vormen bij, maar an derzijds zien we toch ook weer een hang naar ver nieuwing en aanpassing aan de moderne vormen en smaak. We zagen onder meer een strak gehouden groene vaas. alsmede een groene karaf- vorm, die opvielen door edele lijnen. Een der mooiste stuk ken vonden wij een gespleten vaasje van oranje gekleurd glas of kristal, waarin een drietal anjers waren gesto ken en tezamen een minia tuur kunstwerkje vormden. AL met al hebben we mo gen constateren, dat deze tentoonstelling een prachtig homogeen geheel vormt: de mooiste voortbrengselen van de vaderlandse bloemsier kunst. gecombineerd met uitingen van midden-Europe- se beelden en gebruikskunst. Dat alles bijeen in de voor dit doel bijzonder geschikte, niet al te grote maar fraai gelijnde Burgerzaal van hef LeWee stadhuis. WILLEM miNS NOORDWIJK Gistermiddag is in Noordwijk een beeldenexpositie geopend, die tot en met 2 sep tember zal duren. Agnes Berck is op deze goed. expositie vertegenwoordigd met drie werken, namelijk „Verwach ting", dat een waaide vertegen woordigt van drieduizend gulden en „Zee" en „Eline", die respectie velijk geboekt staan voor vijftien honderd en tweeduizend gulden. Het grootste aandeel op deze ex positie wordt geleverd door de Lis- senaar Frans van der Veld. H. is naar de badplaats gekomen met: ..Tors", „Vogel", „Wording" en „Vogels" en bovendien „Kat", welk laatste werk niet te koop is. Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand AUG. en Se kwartaal gireren, verzoeken wij dit vóór 31 juli a.s. te doen. waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. üe abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wij er op attem lat het abonnementsgeld bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Wij vei /.oeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelijk bij de eerste aanbieding ;e willen voldoen. De abonnementsprijzen zijn: per maand4.70 per kwartaal14,10 per kwartaal per post 16,95 Deze prijzen zyn exclusief incassokosten. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tijd en moeite, indien U automatisch de betaling van u\ abonnemeotigeld door de Giro-dienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wij U gaarne een opdrachtformulier toe. Betaalt tf yoflf iemand anders, dan verzoeken wy U op het girostrookj. het beaorgaOre* |cd de courant te willen vermelden. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. GIRONUMMER10 90 08 Na de rede van de commissaris bood één der patiënten, Piet Duyvenvoorden, hem symbolisch een sleutel aan, waar bij een leuk speechje werd gehouden. Op zy'n beurt droeg mr. Klaasesz de sleutel over aan voorzitter C. Eldering, waaraan hij gelukwensen toevoegde. Nestor van het bestuur, de heer Wesse- ling, dankte allen die medewerking had den verleend. Als doel van „de Bernar dus" noemde hy gehandicapten hulp en verpleging te geven die zij nodig heb ben. In 1958 was het overleg begonnen en nu 11 jaar later is de officiële ope- I DEN BOSCH 23 juli Vee Aanvoer to- j taal; 5281, runderen loóo, graskalveren 263, vette kalveren 549, nuchtere kal- veren 1518. schapen 153, lammeren 515, I fokzeugen 19, slachtvarkens 443, biggen 233, slacht runderen 698, Prijzen (in gul dens): melk- en kalfkoeien p. st 1200- 1875, guiste koeien 975-1450, graskal veren 525-750, kalfvaarzen 1350-1850, klamvaarzen 1240-1450, guiste vaarzen 1075-1325, pinken 825-1025, nuchtere kalveren voor fok of mesterij 2,85-4,00, weideschapen 100-130, lammeren 85-110, drachtige zeugen 575-675, biggen 85-96. slachtrunderen extra kw. p. kg. gesl. gew. 5,25-5,60, id. Ie kw. 4,60-5,20, 2e kwi. 4,00-4,50. 3e kw. 3,65-3,95, vette stieren 4,75-5,75, worstkoeien 3,00-3,75, vette kalveren le kw. lev. gew. 3,70- 3,95, id. 2e kw. 3,50-3,65, 3e kw. 3,30- 3,45, nuchtere slachtkalveren p. kg. lev. gew. 1,40-1,80, slachtzeugen le kw. p. kg. lev. gew. 2,23-2,28, 2e kw. id. 2,16- 2,22, slachtvarkens p. kg. lev. gew. 2,38- 2,50, vette schapen p. st. 105-145. vette lammeren p. st. 115-135. UTRECHT 24 juli, Vee Totaal aan voer 3726, runderen 923, vette kalveren 151, graskalveren 33, nuchtere kalve ren 439, schapen 150, lammeren 757, varkens boven 100 kg. 221, varkens ben. 100 kg. 41, biggen 994, bokken en gei ten 17. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1200- 1450. kalfvaarzen 1000-1200. vare koeien 925-1000. pinken 700-850, stieren 1050- 1350. graskalveren 425-700. nuchtere kalveren 40-80, fokkalveren 120-360, schapen 85-160, lammeren 100-160, drachtige varkens 550-750, lopers 125- 150, biggen 95-110, bokken en geiten 18- 74. Prijzen per kg. vette koeien le kw. 4,85-5,05. id. 2e kw. 4,55-4,75, 3e kw. 4.15-4.45, vette kalveren le kw. 3,55- 3,75, 2e kw. 3,45-3,65, 3e kw. 3,15-3,35, I nuchtere kalveren 1.40-1.85, zware vette I varkens 2,55-2,60. zouters 2,65-2,70, slachtzeugen 2,18-2,25, jonge slachtzeu gen 2,25-2,30, Handel: melk- en kalf koeien rustig, niet prijsh. vette koeien j matig, lager, vare koeien rustig niet I prijsh. vette kalveren redelyk, niet prijsh. I graskalveren rustig, ruim prijsh. nuch- tere kalveren rustig, prijsh. fokkalveren i willig, even hoger, schapen lui, prijsh. I lammeren lui, prijsh. varkens traag, prijsh. biggen traag, even lager', ROELOF ARENDSVEEN23 juli Bloemen Am. Anjers Sim Rose 3-12; Sim Rood 4-12; Sim Wit 5-9; Sim Ar thur 5-6: Sim Keefer 6-9; Alice 8-9; Orchid Beauty 22; Lena 7; Jacky 15; Princes Ann 10; Yellow Dusty 15-17; Rozen Garnette en Carol 2-6; Junior Miss 6-9; Peer Gynt 12-18; Sonora 9-12 Nordia 6-8; Zorina 4-6; Baccara 14-25; Super Star 10-14; Spanish Sun 5-7; Carla 14-20; Seventeen 7-9; Coral Prin ces 4-6; Bridal Pink 5-7; Gerbera's 11- 17; Agapanthus 33-58; Geplozen Chry santen 11-28; Troschrysanten 70-80; idem jaarrond 95-1,95; Snygroen 34-61; Irissen Ideal, Dominator en Imperator 60-90; idem Prof Blaauw 1,20-1,95; Gla diolen 35-64; Colvilleis 22-1,45; Ornitho- galum 28-90; Wirrals Supreme 40-61 j Statice 17-46; Leeuwenbekken 10-27 j Llatrix 10-58; Freenla's 13-73; Asters 19-32; Dahlia's 19-38 per bos. Piet Duyvenvoorden, een deipatiënten, biedt mr. Klaasesz de sleutel van het nieuwe paviljoen aan. ning een feit. Hiermee is een eerste doel bereikt. Als ander doel noemde liy de bouw van een nieuw Verzorgingstehuis voor be jaarden. De plannen hiervoor zijn reeds in een vergevorderd stadium. Nog veel problemen zullen overwonnen moeten Sassenheims eerste burger. Baron Knobelsdorff, bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur en op de éne. onzichtbare Hoeksteen w op het tehuis is gefundeerd. Kerkdiensten Pastoor Bakker legde vooral de nadruk op de inspiratie vanuit het evangelie, waarmee het werk wordt begeleid. Ver heugd was hy, dat de vroegere besloten heid weg is. In dit verband wees hij op het oude gebouw dat er uit liet als een fort en het nieuwe, dat één en al opem heid is. Zijn collega's van andere kerk gemeenschappen kunnen als hieraan be hoefte bestaat kerkdiensten houden in het gebouw. Dokter Heezen, de geneesheer-directeur, zei, dat de laatste maanden de 50 per soneelsleden zich tot een hecht team hadden gevormd. Verder wees hij op de moderne apparatuur, de physische the rapie, het welfare-werk, enz. De totale capaciteit is 114 bedden, waarvan er 57 bezet. zijn. De huidige personeels sterkte is 50 en moet uitgebreid worden met 12 tot 15 gediplomeerden. Hierna gingen de genodigden het nie'uwe verpleeghuis bezichtigen. Allen kregen bij hun vertrek bloemen mee. aangebo den door de Sassewheimse bloemen meisjes. Camera: Blow-Up, 18 j. Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Dag. 2.30, zondag 2.00 en 4.00 ui Vakantie-matinees; Walt Disney's Te kenfilm Parade. Vrijdag en zaterdag: La Collectioneuse 23.30 uur, 18 j. Lido: Chitty, Chitty Bang Bang, a.l. Dageiyks en zondag; 2.30 en 8.00 uur. Luxor: De Rimboevechters van Birma, 14 j. Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 1 Studio: Ohlieve John, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Trianon: De Zuidster, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 Rex: Weekend in Topless, 18 j. Dagelijk2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 PUNT.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4