S)a£cid«ie<2ouAcmt Eén inspuiting in plaats van de pil TOERISTEN VOOR CURACAO VLIEGEN WEER AF EN AAN Gezamenlijk program KVP. AR en de CHU TELEVISIE VANAVOND Nieuwe dans: de LEM Optimistischer dan ooit over Britse kansen Éénderde vai Ned. volk keek naar maanlanding PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ^NDERDAG 24 JULI 1969 Ruimtevaart en vrede OOK kardinaal Alfrink heeft de hoop uitgesproken, dat internationale sa menwerking op het gebied van de ruimte vaart een voorbode worden zal van de vrede die op aarde voor de mensheid zo moeilijk bereikt kan worden. Dan komt direct de vraag op. of samenwerking in de kosmos een gevolg van of een aanleiding tot meer vrede op aarde worden moet. Het griezelige van de ruimtevaart blijft Immers, dat hoewel van Amerikaanse zijde het ontdekken van de kosmos nog in belangrijke mate een civiele aangelegen heid is. niemand ook maar in de verste verte weet, wat op militair terrein de consequenties van de nieuwe ontdekkingen en toepassingen van de op de kosmos gerichte wetenschap zijn. GELET op de enonne kosten welke de ruimtevaart al gevergd heeft en nog zal blijven vergen, lijkt ons spoedig een verdergaande samenwerking tussen Oost en West dringend gewenst. Maar die sa menwerking zal er alleen komen en zeker alleen bestendig en vertrouwvol kunnen zijn, wanneer reeds lang bestaande con flicten kunnen worden uitgebannen. Omdat de mensheid ook in deze rea listisch dient te zijn. is het waarschijnlijk meer reëel om voorlopig nog maar te spreken van het wegnemen van de scherpste aanleidingen tot conflicten in plaats van (het uitbannen van alle inter nationale tegenstellingen. OESEF dat alleen een gezamenlijke in- D spanning van de gehele mensheid in staat zal zijn de nieuwe ontdekkingen tot iets heilzaams voor onze samenleving te maken, kan wellicht de toenadering be vorderen. Maar onze hoop op echte internationale vrede alleen hierop baseren, lijkt momen teel een ijdele zaak. Niet alleen een taak voor de regering |N zijn eigen blad doet het N.V.V. de uitspraak, dat de regering veel meer zal moeten gaan doen om de invoering van het spaarloon te bevorderen- Dit spaarloon kan voor de werknemers een aantrekkelijke zaak worden, wanneer de werkgevers bereid zijn er op behoorlijke schaal geld voor beschikbaar te stellen en de overheid door fiscale faciliteiten de animo bij werkgevers én werknemers We herinneren er nog eens aan, dat het N.V.V. onder de vakcentrales het verbond geweest, is, dat zich vroeger het minst enthousiast voor het spaarloon getoond heeft, waardoor mede verschillende jaren geleden deze bijdrage om de positie van de werknemers structureel te versterken, een theoretische zaak gebleven is. Wij zijn voorstanders van het spaarloon: dat hebben we, ondanks kritiek uit verschillende hoeken, sinds jaar en dag niet onder stoelen of banken gestoken. Nu de gehele vakbeweging erin geïnteresseerd is, nu het gehele bedrijfsleven ervan overtuigd raakt, dat in het belang van ons economisch welzijn op langere termijn nieuwe varianten op het lodn- en prijsbeleid moeten worden toegepast, nemén de kansen om op ruimere schaal een spaarloon in te voeren toe. Maar voor een actie op grote schaal is niet alleen medewerking van de regering nodig, maar ook de juiste belangstelling van het gehele bedrijfsleven- Wat de vakbeweging betreft: men zal de werknemers er meer en meer van moeten overtuigen, dat eeh stukje spaarloon niet een arbeidsvoorwaarde is, die uitsluitend gezien mag worden als „iets dat er bovenop komt", maar veelal „iets dat in de plaats komt van". En wel omdat het economisch zo beter is en ook op langere termijn gezien sociaal meer welkom dan een reeks gewone, inflatoire loonstijgingen. Onverantwoord bij jonge vrouw De laatste tijd is er in de geschreven pers nogal wat aandacht besteed aan bepaalde inspuitingen, waarvan één enkele zou volstaan om vrouwen gedurende enige maanden on vruchtbaar te maken. Zulke mededelingen vormen meestal een vette kluif voor de sensatie pers, die ons inziens niet steeds de nodige objectiviteit aan de dag tracht te leggen. Waarover gaat het eigenlijk?? Sinds geruime tijd experimenteert men met langwerkende inspuitingen van contraceptieve produkten. De produkten die tot nu toe het meeste voldoening gaven, hebben een pro- gestogene werking, in gewone taal wil dit zeggen dat die ongeveer de eigenschappen bezitten van het vrou welijk geslachtshormoon „progeste- Een inspuiting, bijvoorbeeld in een dosis van 150 mg., is voldoende om het vrijkomen van de vrouwelijke ei cellen ter hoogte van de eierstokken te beletten. Zonder dat zijn er geen eicellen beschikbaar voor eventuele bevruchting en zonder bevruchting natuurlijk geen zwangerschap. Deze inspuitingen veroorzaken als 't ware een schijnzwangerschap. Vele vrouwen klagen dan ook over dezelf de nevenverschijnselen als die men aantreft bij de klassieke pil. Ze wor den humeurig, sukkelen met hoofd pijn, voelen zich vlug moe en nemen gemakkelijk in gewicht toe door vochtopstapeling in het organisme. Nadelen Behalve deze nevenverschijnselen zijn er nog enkele flinke nade len Dikwijls treedt er onregelmatig bloedverlies op. Hun werkingsduur is veranderlijk en daarenboven is het moeilijk te voorzien wanneer de ovu latie (eisprong) weer normaal zal plaatsvinden. Inderdaad, de inspui ting van deze produkten brengt heel het hormonale huishouden van de in gespoten vrouwen uit het evenwicht. Het Is moeilijk te voorzien hoelang na het stopzetten van de inspuitingen alles weer op natuurlijke wijze zal verlopen. Niet zelden ziet men dat de normale menstruaties gedurende een lange periode achterblijven. Om al deze redenen lijkt het ons niet verantwoord deze stoffen in te spuiten bij jonge vrouwen. Bij oudere wou wen waar de vruchtbaarheidsver- wachting zonder belang geworden is, kunnen er afdoende redenen aanwe zig zijn om van deze stoffen gebruik te maken. Een ander niet te onderschatten na deel is het feit dat de werking van deze produkten niet naar believen kan worden stopgezet. Eens ingespo ten blijven ze ingespoten en blijven ze hun werking gedurende enkele maanden uitoefenen. Indien men het produkt niet verdraagt, is er geen middel om het terug te halen uit het lichaam. Nuttigheidseffect Anderzijds zijn er" ook voordelen aan verbonden. Het nuttigheidseffect is zeer hoog: 0,5 bevruchtingen per 100 vrouwjaren, dat wil zeggen dat van 100 vrouwen die gedurende twee jaar normale geslachtelijk® betrekkingen onderhouden, er maar één zwanger zal worden. Sommige personen hebben psycholo gische bezwaren tegen het nemen van de pil. Ze voelen zich geruster en hun geweten is minder bezwaard, wanneer ze alle drie maanden een injectie toegediend krijgen dan wan neer ze iedere dag een pil moeten slikken. De beste toekomst zal deze vorm van geboortenbeperking wellicht heb ben in de ontwikkelingslanden. Hier moet men dikwijls tot massale maat regelen overgaan. De klassieke ge- boortenregelende middelen zijn voor de ontwikkelingslanden meestal te in gewikkeld. Alle geboortenregelende methodes hebben een of ander nadeel. Ze geven gewetensproblemen, ze zijn onhandig, ze storen de intimiteit van de ge slachtsdaad, ofwel ze zijn niet vol doende veilig. Pille.n voor mannen Daar de man dikwijls degene is die het besluit neemt om aan geboortecon trole te doen, is het niet te verwonde ren dat men zich de laatste tijd ook op hem is gaan richten op het gebied van geboortenbeperkende middelen. Het nationaal instituut voor de gezond heid van het kind en van de mense lijke ontwikkeling van de Verenigde Staten stelden deze maand 150 mil joen ter beschikking om een pil of in spuiting voor mannen te ontwikkelen. De idee van een contraceptieve pil voor de man bestaat al tenminste tien De meest intrigerende gedachte op dit gebied bestaat er in een pil aan de man toe te dienen, waardoor zijn zaadcellen de eigenschap zouden ver liezen om in de eicel van de vrouw binnen te dringen. Tot nu toe heeft men dit proces intens bestudeerd bij lagere zoogdieren, maar nu begint men het ook uit te pluizen bij hogere aap soorten en bij de mens. Een handig, goedkoop en bruikbaar mannenpilletje is voorlopig nog toe komstmuziek. Maar de toekomst wordt egenwoordig vlug werkelijkheid. Toch durven we nu reeds te twijfelen aan het succes van de contraceptieve pil voor mannen. Onze twijfel is niet ge baseerd op eventuele wetenschappelij ke nadelen, maar wel op psychologi sche gronden. We kunnen ons niet indenken dat de doorsnee westerse vrouw voldoende vertrouwen zal hebben in haar man nelijke partner om hem op zijn ere woord te geloven dat hij zijn pil re gelmatig ingenomen heeft. Ons inziens zal ze in deze delicate kwestie alleen zichzelf vertrouwen. Dit zou meteen de doodsteek betekenen van iedere min- nenpiL ér. lok* Amerikanen weten niet beter Kleinere winkeliers onzeker NEW YORK (ANP) „De eerste veertien dagen na de uitbarsting op 30 mei werden gekenmerkt door een onge lofelijke energie en kracht om Willemstad weer opte bouwen". Dat zegt Edward Alofs. directeur van het Economisch Bureau ERG REEEL voor de Nederlandse Antillen in New York. campagne met zeer sterke advertenties in vooraanstaande Amerikaanse kranten en tijdschriften. Ook de grote Ameri kaanse industrieën hebben na de eerste schrik en de betrek kelijk geringe schade vrijwel geen last van blijvende ge- „Daarna werd pas goed de onzekerheid voelbaar onder de kleine middenstand, de groep die het zwaarst getroffen werd door de verwoestingen." En die onzekerheid bestaat nog, aldus de heer Alofs. Want het zijn niet de toeristenindustrie en de grote Amerikaanse en andere buitenlandse vestigingen die geleden hebben. Maai de eigenaars van kleine winkelbedrijven die hun zaak in vlammen zagen opgaan en door geen verzekering zijn gedekt. Juist weer terug van een werkbezoek aan Curacao geeft Edward Alofs in zijn kantoor aan de East River, dicht bij het gebouw van de Verenigde Naties, een verslag van de stand van zaken op het eiland. De laatste groep vertegenwoordigers van Amerikaanse reis bureaus bracht de vorige week een bezoek aan het eiland om zelf de toestand te bekijken, en zij toonden zich uiterst tevreden. Bijna 50 procent van de beschikbare hotelruimte is bezet, terwijl dit buitenseizoen is. Voor het hoogseizoen, rond Kerstmis, rekent men op volledige bezetting. Er is dan ook nauwelijks stilstand merkbaar in de uitvoering van plannen voor nieuwe hotels, en uitbreiding van be staande. Het grootse plan „Klein Piscadera", een groep vfan drie nieuwe hotels met golfbanen en een spa. wordt verder uitgewerkt. Twaalf Amerikaanse en twee Canadese inves teerders hebben opties. De aanleg van dit nieuwe centrum wordt geraamd op bijna 400 miljoen gulden. Cruiseschepen doen Curagao weer aan. En de sombere voor spellingen voor de toeristenindustrie, in de eerste veertien dagen van juni gedaan, bleken onjuist. De hotels leden zeker schade door de geringe bezetting in de eerste weken na de ongeregeldheden, maar uitlatingen die toen gedaan werden als: het gaat vijf jaar duren voor we de toeristen hier terug hebben, bleken onjuist. De KLM en de ALM voei'den een wat intensievere reclame- ,.De Amerikaan is erg reëel", aldus Edward Alois. „Men redeneert hier: zoiets kan overal gebeuren. In zijn eigen steden heeft de Amerikaan het meerdere malen meegemaakt. En aangezien het er niet naar uitziet, dat een herhaling van de gebeurtenissen zal plaats vinden, praten de Amerikanen op Curaqao al weer over uitbreiding. Texas Instruments, een van de Amerikaanse bedrijven die op 30 mei schade opliepen, heeft nu 1400 mensen in dienst en men hoopt dat dit er aan het einde van dit jaar 2000 zullen zijn. De vooruit zichten voor die personeelsuitbreiding zijn gunstig." De heer Alofs merkt een kleine schroom bij investerings bedrijven. Een tendens van „laten we de verkiezingen var september en de reactie daarop even afwachten." Maar ovei de gehele lijn concludeert hij, dat de recente onlusten weinig invloed hebben gehad waar het zijn werk, het aantrekken van Amerikaanse investeerders en industrieën voor Curacao betreft. „De grote schade", zo herhaalt hg, „werd geleden door de kleinere winkeliers. De mensen van de otrabanda, het deel van Willemstad waar de toeristen niet zo makkelek komen." Raming van de schade aan winkel bedrijven varieert nog steeds. Bedragen van 15 tot 30 miljoen dollar worden genoemd. Winkels die volledig op de toerist waren ingesteld, zijn er snel weer boven op. Maar de kleinere zaken, niet direct op het pad van de Amerikaanse bezoeker, staan moeilijker voor. Men rekent op Nederland voor financiële bijstand. Vaste plannen daarvoor zijn nog niet ontwikkeld. Geen enkele toezegging werd nog gedaan. In deze sector van het Cura- Caose leven is de onzekerheid en de depfessie groot. De toei'sten vliegen weer af en aan. De Amerikaan brengt zijn'dollars weer naar het eiland, maar veel van de kleine middenstand plukken daar op dit moment geen vruchten Sammy Davis heeft een bezoek van enkele dagen aan Israël gebracht. Als van het leger bezocht hij onder meer de strijdkrachten in de Jordaanvallei. bracht ook een bezoek aan de Klaagmuur. Twintig premières in Muziekweek UTRECHT (ANP) De Internatio nale Gaudeamus Muziekweek wordt dit jaar gehouden van 5 tot 12 september. Voorts het componistenconconrs, dat aan de muziekweek is verbonden, zijn 119 partituren ontvangen uit 25 landen: Nederland. Frankrijk, de Verenigde Sta ten, Italië, Duitsland, Zweden. Engeland, Roemenië. Argentinië, de DDR, Zwit serland. Oostenrijk, Denemarken, Joe goslavië. Tsjechoslowakije. Portugal, Hongarije, Australië. Brazilië. Spanje, Japan. Nieuw Zeeland, Canada en IJs land. De jury, bestaande uit Mogens Ander sen (Denemarken), Ton de- Leeuw (Ne derland), Hans Otte (Duitsland) en Karl-Erik Welin (Zweden) heeft de vol- getide wérkétf vrijgegeven voor uitvoe ring tijdens de muziekweek: Burton Beerman (USA), Impressions of birth; Norbert Linke (Duitsland), Canticum II; David Ernst (USA), Four and more; Tomas Mareo (Spanje). Aura; Joep Straesser (Nederland), Seismogrammen; Bengt Ernryd (Zweden), Strijkkwartet; Hans Ulrich Humpert (Duitsland), Der Frieden en Quatho Rotturni; Jozef Ma- lovec (Tsjechoslowakije), Punctum alfa; Jos Kunst (Nederland), Expulsion en Arboreal; Mariano Etkin (Argentinië), Elipses; Azio Corghi (Italië), In Fieri; Tristan Keuris (Nederland), Kwartet voor orkest; Heinz Martin Lonquich (Duitsland), Corrispondenza; Brian Fer- neyhough (Engeland). Epicycle; Mieha- ël Finnissy (Engeland), Songs 2. 4 en 5; Berthold Paul (Duitsland), Scene6 Lyri- Naast deze werken, die alle voor het eerst worden uitgevoerd, zullen nog com posities van Hans Otte en Karl-Heinz Stockhausen in Première worden uitge voerd. De concerten worden gegeven in Amsterdam, Hilversum, Rotterdam en Utrecht. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.56» 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Waar de tijd heeft stilgestaan, reportage 19.48 uur: Dag zondag, filmimpressie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, tv-strip 20.22 uur: Marty, tv-serie 20.50 uur: Lenny Kuhr, show 21.20 uur: Apollo-11, nabeschouwing 22.00 uur: Ironside, tv-serie 22.50 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen c 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO: 19.30 uur: Flinstones, tv-ser 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Concert 21.38 uur: Brandpunt, actualiteitenrubr 22.15 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Beroemde BobbyCharlton, voetbalster van Manchester United, ontving uit handen van koningin Elizabeth op Buckingham Palace de Order of the British EmpireDat lintje toont de gehurkte Bobby aan de verzamelde persfotografen geflankeerd door zijn vrouw en dochtertjes Suzanne (6) en Andrea (4). CANNES (AP) Aan de Franse Ri viera heeft een nieuwe dans zijn intrede gedaan: „de Lem". De muziek is ge schreven door orkestleider, Joss Baselli, die optreedt in het Casino van Cannes en de passen werden bedacht door een choreografe, Claudette Walker. De dans is tamelijk eenvoudig. Eerst doet men een aantal snelle stappen op de plaats, dat moet het vertrek van de raket, de lift-off, voorstellen. En dan volgt er een sprongetje zijwaarts, dat het zich-Fosmaken van de raket uit de aantrekkingskracht van de aarde sym boliseert. Daarna komt een langzame draai, naar links of naar rechts (hel omcirkelen van de maan en de landing daarop) met daar achteraan een roek- beweginkje dat wel iets heeft van het door Aldrin en Armstrong opgevoerde „maanballet". Er is al een plaat van de „Lemdans" uitgebracht, die begint met het geluid van „aftellen" en waarbij een elektroni sche accordeon zorgt voor de nodige „ruimte-effecten". Nieuwe generaal Leger des Heils SUNBURY (AP). De Zweed Erik Wickberg is gekozen tot generaal van het Leger des lleils. De 55-jarige Zweed is de eerste Scandinaviër die aan het hoofd komt te staan van de beweging. Wickberg werd gekozen in een geheim conclaaf van de geheime raad van het leger, die bijeen wm gekomen in een landhuis in Son' on Thames ten weeten van Londen. AKKOORD IN UTRECHT UTRECHT. (A.N.P.) Delegaties van de KVP, de ARP en de CHU in de pro vincie Utrecht zijn het eens geworden over een gezamenlijk conceptprogramma voor de statenverkiezingen in maart 1970. Er staat o.m. in, dat aan een verder gaande democratisering o.a. door open baarheid en verruiming van de moge lijkheden tot inspraak hoge prioriteit moet worden gegeven. De tekst van het programs moet nog worden goedgekeurd door de provinciale organen van de drie partijen. De dele gaties hebben voorgesteld, in de nieuwe zittingsperiode van de provinciale staten meer gemeenschappelijk dan tot nu toe op -te treden. Het conceptprogram gaat uit van een op de evangelische opvat ting over mens en samenleving ge baseerde politiek-radicale grondslag. Het ter visie .leggen van stukken of plannen, waartegen de burgerij bezwaar kan inbrengen, is aldus liet program in deze tijd nog nauwelijks als een reëele vorm van inspraak aan te merken. De delegaties menen, dat hearings moe ten worden gehouden om gemeentebe- lijke groeperingen en individuele burgers zo vroeg mogelijk in de gelegenheid te stellen., hun wensen en denkbeelden over streekplannen en gemeentelijke bestem mingsplannen kenbaar te maken. Ook zal meer inspraak mogelijk moeten zijn bij plannen op het gebied van wegen aanleg, maatschappelijk werk, cultuur e.d. De stem van de jeugd moet een kans krijgen door bijvoorbeeld het zelfetandig opstellen van deskundige adviezen door jongeren en jeugdraden. Verder zal moe ten worden onderzocht, of de burger door regionale radio- en televisieprogramma's meer kan worden betrokken bij het wel en wee van de eigen provincie. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM"! (402 m) NCRV. Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. angvereniging: B. Stereo: Chr. Fantai Leger des Heils kwartier (gr.). 19.30 Haarlemse Orgelmaand 1969 (Holland Festi- licht gevarieerd pla- inprogramma. 23.55-2 HILVERSUM II (298 de Tjsecho-Slowaakse BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 8.03 Popmuziek. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Franse les. 18.33 Grammofoonfoonmuziek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Lichte orgelmuziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuzlek. 19.00 Nieuws en weer- 20.10 Boekbespreking. 20.25 Grammoloonmu- Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Bai rie: klassieke muziek, (gr.). (7.30 Nie i het land; 12.26 Mee üvai ■ermiste .driekwart, hoorspel. 14.45 ai [antes^Last (op klompen). TROS: 15.00 vUeuws. 16.02 Stereo: lene Miene J loonmuziek. (8.30-8.33 De groentemar Morgenwijding. NOS: 9.00 Stereo: Bei woord en muziek. AVRO: 10.00 Voor ti ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populaii zoekplatenprogramma. (11.00-11.02 N 11.30 Stereo: Klankjuwelen (gr.). 11.55 berichten. NOS: 12.00 Blik op de were pulair programma over ontwikkeling 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzendin: de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte gr; 14.30 Uittocht, 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (240 m' en FM-kan VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Show. (10.00 Nieuws.) NOS: 11.00 N 11.03 Felix Meurders. VPRO: 12.03 Top-30: Jicht platenprogi :ht. mededelingen richten voor de schippers. 12.55 persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericl klapper en beursberichten. 13.20 Tafeli 14.00 Nieuws. 14.03 Symfonls-*- i jazzprogramma Reuzenschildpad. Vissers hebben bij het eilandje Saint Pienre d'Oleron aan de Franse westkust een levende reuzenschïl- paé van twee métar Iwig gevengen. Het dler had BRUSSEL (AP) Minister Luns heeft verklaard, dat de EEG-parlners van Frankrijk optimistischer zijn dan ooit over de vooruitzichten om onderhande lingen te beginnen over het Britse lid maatschap van de EEG. Het doet mij ge noegen te kunnen zeggen, dal werkelij ke vorderingen zijn gemaakt, aldus Luns tijdens het slot van een zitting van twee dagen van de ministers van Buitenland se zaken van de EEG. Luns presideerde de zitting, die er mee instemde een topconferentie van staats hoofden van de zes landen van de EEG dit najaar te houden om het verzoek van Engeland opnieuw te bestuderen. Het voorstel voor een topconferentie werd ge daan door de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Schumann, tijdens de zitting van gisteren. Na de zitting zei Luns tot de pers, dat de zes besloten hadden deze herfst drie voorbereidende zittingen van ministers van Buitenlandse zaken te houden om de detail* voor de topconferentie «mé stellen. Het was voor uw recensent een goede avond: hij zag Pierre Tornade weer eens spelen. Misschien herinnerde ook u zich hem nog als die domme slim merd van een Torrence, uit de serie „Bureau nul" van Simenon. Dit keer, in die andere serie, „De laatste vijf minuten", was Tornade een pracht van een Parijse kroegbaas. Het was alweer een formidabele karakterrol, echt tot in de laatste finessgg. Dat geldt trouwens voor heel deze serie detectivespelen, waarin commissaris Bourrel (eindelijk een evenknie, en wat voor een, van Maigret zelf) in de laatste vijf minuten samen met tele visiekijkers het geval in kwestie op lost. Stuk voor stuk gaven ook nu weer allen de allerkostelijkste types weg. Voeg daar nog bij, dat het stuk in de onlangs verdwenen Parijse hal len speelde en dat dit kennelijk met een als haast sentimenteel afscheid bedoeld was. en he» was en werd door dat alles op Nederland I een avond voor Francofielen, voor al die ver standige lieden dus die Frankrijk als hun tweede vaderland beschouwen. Overdreven lof voor zo maar een de tectivespelletje voor de televisie? Mis schien. maar vergeef het een beroeps- kijker, die eindelijk weer eens ook na al die Apollospanning doodeen voudig plezier in het kijken had. En verder zaten we weer eens druk in de zomerse verlegenheidsherhalin gen. Gijs Stappershoef mocht van het IKOR nog eens zeggen wat hij kerk en christenen half weemoedig, half blijmoedig te verwijten had en het filmportret over autocoureur Ben Pon werd ook nog eens uit het archief ge haald. Allemaal om die twee pro gramma's over twee stations toch maar vol te krijgen. Kost wat kost, om nog even in de sfeer van commis- ■arie Bovrret te blijven* coüte que En o ja: Van gewest tot gewes helemaal aan Harderwijk g Arm Harderwijk: in de oeroude nenstad louter ongerestaureerd en aan de nieuwe strandkant maar de dancings en de patatt van de moderne massawelvaar gens toch om te rillen HILVERSUM. Ongeveer van dc Nederlandse bevolking 15 jaar en ouder, dat niet met was (34 procent), is via de t- streeks getuige geweest van d< ling op de maan in de nacht dag op maandag. Dit. blijkt uit een onderzoek dat „Intromart" werd ingesteld op van de afdeling studie en on van de N.O.S. Bij het onderzoek 540 personen telefonisch benader wie met 327 (61 procent) gesprek kon worden gevoerd. Ri helft van de personen die niet werden getroffen was met val Op het moment van de landin circa 21-15 uur, keek 56 procer herhaling van de reportage maanwandeling in de vroege od uren werd door 44 procent g* Gemeten naar wat men op gec tijdstippen aan kijkdichtheid kat wachten, was de belangstelling de reportage van de landing maan om 21.15 uur (geen direct beelden.) niet erg groot. Sti Mi

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2