J rod uk he van irisdranken en ijs is „warm gelopen S)e£cidbc(2ouAant 55 ««w-ff WELKOM VAN MAANTRIO ALS VAN LEPRALIJDERS Kennedy voorlopig Enorme vraag naar koele zaken OUDERDOM AUTO REDDE 6 VT T HAGENAAR HET LEVEN Even koelte dan weer de tropen LOGBOEK van APOLL011 .leuter dood door val uit raam „Al zou t nu gaan sneeuwen, we zijn er mooi uit gesprongen Plaats van thuiskomst ;"_p> verschoven Treinverkeer gestagneerd OPRUIMING BULTHUIS BIJDRAGE IN BOUW HUIZEN VERHOOGD Toeslag 50 pet eigen woning zonder rijbewijs Bezorgdheid bij collega 's Gerald Brooke vrijgelaten PENGRACHT 32 - LEIDEN TBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE ,en 25594 ADVF.RTENTIEAFDELING 20826 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens dred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer NNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, nd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- CHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur) DERDAG 24 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GEMATIGDE TEMPERATUREN i het KNMI, geldig tot Op de meeste plaatsen droog weer met veel be wolking en in de nacht en ochtend in de kust gebieden plaatselijk mist, maar later op de das ook zonnige perioden. Weinig wind en gematigde temperaturen. 60e jaargang, no. 17.807 De frisdrankenindustrie draait op volle toeren. (Van een onzer verslaggeversf HAAG De ijs- en de frisdrankindustrie beleven in tropisch Nederland op het ogenblik een ongekende zelfs dat nu al van een recordjaar kan worden gesproken. Dagelijks consumeert de bevolking in deze dagen voor ruim 2 miljoen gulden aan ijs, het zal op z'n minst ook zo wel bij de frisdranken liggen. In de ide branche" is men dan ook best tevreden. Directeur R. Krol van de Ermi-fabriek in Rotterdam schetste de elens wel heel typerend: „Al zou het nu de rest van het zomerseizoen sneeuwen dan nog springen we er icieel best uit." En vanzelfsprekend is het hier in deze „hondse hondsdagen" weer best. (Van t weerkundige medewerken HAAG De temperatuur bereikte gisteren tropische waarden in ons land als record de drieëndertig graden op het vliegveld Volkel. Alleen in Spanje ortugal was het kwik nog een paar graden hoger. De situatie is thans zo, dat ïtegolf langzaam wegtrekt naar het oosten. Daar in Oost-Europa is een igrijk hogedrukgebied, een tweede is bij de Azoren aanwezig. Tussen beide n zullen storingen vanuit Frankrijk-het weer bij ons gaan beïnvloeden, en daling van temperatuur en veel bewolking. Het hogedrukgebied bij de zal zich echter langzaam maar zeker naar onze omgeving verplaatsen, -acht wordt dan ook, dat in hel komende weekeinde de warmte zal terugkeren st ons mogelijk opnieuw tropische temperaturen staan te wachten. de beeld te zien. Het zogenaamde Ola-ijs gaat dagelijks bij vele tonnen de deur uit. Als het huidige weertype zo blijft zal het topjaar 1967 zeker worden over troffen. Ola-ijs wordt met 30 verschil lende variëteiten op de markt gebracht. Toppers zijn het chocolade ijs en de „minibollen" (van i Ue-ijs met aardbei- De totale Nederlandse ijsindustrie le vert jaarlijks gemiddenld 80 miljoen liter ijs waarvan ruim 50 miljoen industrie- ijs en bijna 30 miljoen Italiaans schep ijs. Het jaarlijkse ijsverbruik pc;- hoofd der bevolking is gemiddeld 6 liter. In schrille tegenstelling overigens met de Amerikaan, die 25 liter ijs per jaar I „slikt". Topdrukte Bij de frisdrankenindustrie beschikt i men op dit moment nog over weinig exacte cijfers, maar er heerst een top drukte. Bij Frumona NV in Bunnik (le verancier van onder meer Sisi. Pc psi- Cola, Seven-Up en Royal Club Tonic) is de omzet tot nu toe uitstekend. Bij de Coca-Cola Export Corperation in Am sterdam wordt eveneens onder hoogspan ning gewerkt De tien onafhankelijke I colaboltelaars leveren dagelijks vele hon- derdduizenden flesjes Coca-Cola, Sprite, Fanta. Teb en Minut-Maid (sinaasap pelsap). I De Bredase Hero draait dag en nacht j op volle toeren. Ruwweg worden dagelijks circa een miljoen flesjes verzonden. De landelijke omzet ligt thans vijftig procent hoger dan normaal. Bij de NV Raak in Utrecht lopen thans j dagelijks 600.000 flesjes (pnder meer si naasappelsap, updrank en cola) van de bottellijn. De omzetstijging van de laat ste weken is circa 100 procent. Ook an dere frisdrankfabrikanten, zoals dc Wil son limonadefabrieken in Den Hang de Joy Vruchtendrankenfabriek NV Utrecht maken topweken door. (Advertentie) De drieëntwintigjarige R B. uit Den Haag is vanmorgen m et zijn auto met hoge snelheid tegen een lichtmast langs de Noordweg in Wateringen gereden. De ouderdom van de auto heeft hem waarschijnlijk het leven gered omdat deze hij de botsing finaal in tweeën brak, waardoor de jongeman uit de wagen rolde zonder noemenswaardige verwondingen. De auto, die in de richting Rijswijk reed, raakte in een bocht in een slip en reed via de heg tegen de lantaarnpaal. De auto brak doormidden en het voorste gedeelte ervan maakte een schuiver van dertig meter. De bestuurder werd met enige schaafwond jes en met een wondje aan zijn kin voor onderzoek naar het ziekenhuis aan de Zuid wal in Den Haag vervoerd. (Van t verslaggevers IDEN Op de hoek Bernardkade/ a de Zwjjgerlaan te Leiden is gis- de bQna 2 jaar oude Alexander uit het raam gevallen en aan zjjn ondingen overleden. kleuter was op de wasmachine van moeder geklauterd en is al verder nd bij het openstaande raam ge in. Zijn moeder was wel thuis, maar le niets, omdat ze aan het stofzuigen Alexander viel van een hoogte van meter op het trottoir en werd met ige inwendige verwondingen op- nen in het academisch ziekenhuis, hij kort kort nadien overleed. [•RECHT (A.N.P.) Doordat van door nog onbekende oorzaak by :en draad van de bovenleiding as van 9T40 uur vanmorgen af het verkeer gestagneerd van Leiden Haarlem. de stations in Den Haag. Rotterdam eiden ried men de reizigers met be- ming Amsterdam aan via Gouda keukelen te reizen. Hoeveel tijd er het hei-stellen van de bovenleiding was kon men bij N.S. nog niet Later op de ochtend zijn de rwegen erin geslaagd om enkele len over „verkeerd spoor' naar ■lem te laten rijden, zodat de ver- ngen tijdens de reparatie van de oleiding beperkt konden blijven, de oorzaak van de draadbreuk is liets bekend. Bij Heineken en Amstel is de omzet ten opzichte van het vorig jaar in de maanden juni en juli al belangrijk ho ger. Dank zij dc gespecialiseerde prog nosetechniek bij deze concerns kan aan de grote vraag gemakkelijk worden vol daan. Bovendien hebben de detaillisten tijdig grote voorraden in kunnen slaan. De drie grote ijsconcerns (Campina, Er- mi en Iglo) fabriceren op het ogen blik niet te overtreffen hoeveelheden. Er is de afgelopen week tweemaal zo veel verkocht als normaal. Het zijn voor ons „bloedweken". Aldus de financieel directeur van de Campina ijsfabriek in Eindhoven, de heer J. F Suanet. De vraag naar Campina-ijs is op het ogen blik groter dan het aanbod maar dank zij de grote voorraden verwacht hij geen stagnaties in de ijsdistributie. Het Eind- hovense bedrijf beschikt over ruim 6000 verkooppunten en omvat een assorti ment van ruim veertig artikelen. Het meest verkochte ijs is de „Chocolade Bij Ermi in Rotterdam de fabrikant van Sierkanijs komt men handen te kort. De vraag is enorm. Een probleem vormt vooral het vervoer. Dagelijks wor den ruim 250.000 ijsjes van deze fabriek aan de man gebracht. Volgens hem slaat dit jaar alle bestaande records op het gebied van ijsomzetten. Dan komt vooral, zo meent hij, omdat we een re delijk voorjaar hebben gehad. Vooral in de maanden april en mei werden al goe de zaken gedaan Meest gevraagde arti kel bij Ermi is de hoornwafel. Ook bij de Iglo NV in Utrecht, doch teronderneming van Unilever, is hetzelf- morden roomboter koekjes 2IO gram van 109 v< .or 95 niet te geloven voor die prijs! JAMIN ADVERTENTIE 140x180 135.— 98. 200 x 300 285 209. 225x315 365 255.- Grote maten tegen bijzonder lage prijzen. Extra aanbieding SMYRNA TAFELKLEDEN Zeer mooie originele PERZ. TAFELKLEDEN 20% korting lOTERMAKRT 23 Man dreigt met doden van Nixon OAKLAND (Californië) (AP) De politie te Oakland heeft een man ge arresteerd, die een telefoniste had ver teld president Nixon te willen neer schieten, die toen aan de overzijde van de baai in San Francisco was. De 28 jaar oude George Dohahue is in San Francisco in staat van beschuldi ging gesteld,-omdat hij de president naar het leven zou hebben willen staan. In het huis van Donahue vond de politie een geladen geweer. Hij werd daar aangehouden, nadat de telefoniste hem 20 minuten aan de praat had gehouden. APOLLO (A.F. - Reuter). De landingsplaats van de Apollo-11 I is 400 km naar het oosten ver- schoven in verband met voorspeld onweer bij de oorspronkelijke I landingsplaats. Armstrong, Collins I en Aldrin moeten dus bijsturen om j vanavond om 17.49 uur op de j juiste plaats, 1528 km ten zuid- westen van Hawaii, in de Stille •Oceaan te ploffen. Hun ontvangst na hun snelle terug keer in aardse atmosferen zal de vreemdste zijn die ontdekkingsreizigers ooit ten deel is gevallen. Als lepralijders zullen ze worden ontsmet en afgezonderd in plaats van een glox-ieuze ontvangst door president Nixon aan boord van het vliègdéksdhip Hornet dat de drie mannen opwacht. Nixon zal slechts telefonisch met hen spreken wanneer zij een isole- ï'ingscabine zijn binnengebracht- Gisteravond hebben de drie een laatste televisie-uitzending verzorgd, waarin zij in twaalf minuten dank brachten aan al degenen die deze reis hebben mogelijk gemaakt- Commandant Armstrong, de man die het eerst op de maan stapte, zei: „De verantwoordelijkheid voor deze vlucht ligt in de eerste plaats bij de geschiede nis en de reuzen van de wetenschap, vervolgens bij het Amerikaanse volk en a parlementaire redactie DEN HAAG De jaarlijkse bijdragen voor woningen, die op 1 januari 1969 in aanbouw waren, zullen in verband met de invoering van de B.T.W. worden ver hoogd. De jaarlijkse bijdrage voor huur woningen zal worden verhoogd met een bedrag, dat gelijk is aan de 50-jarige annuïteit; berekend over de verhoging van de stichtingskosten. De rente, die bij de berekening van de annuïteit in aanmerking wordt genomen is voor woningwetwoningen, waarvan de bouw voor 1968 is begonnen, gelijk aan de rente van de lening, die voor de be trokken woningen is verstrekt. Voor wo ningwetwoningen. waarvan met de bouw in 1968 een begin is gemaakt, is deze ren te 6:ïs procent. De 50-jarige annuïteit a 6% procent is 6,679 procent. De bij drage zal derhalve worden verhoogd met 6,679 procent van het bedrag, waarme de de stichtingskosten zijn verhoogd. De bijdrage voor deze particuliere huur woningen zal eveneens omhoog gaan met 6.679 procent van het bedrag, waarmede de stichtingskosten ten gevolge van de B.T.W. zijn gestegen. De in 1968 toegekende jaarlijkse bij dragen voor eigen woningen zal op de zelfde wijze stijgen als die voor parti culiere huurwoningen. Aangezien de in 1968 toegekende bijdragen voor eigen woningen 50 procent hoger lagen dan die voor particuliere woningen en huurwo- ningen, wordt op de verhoging van de bijdrage voor eigen woningen een toe- slag van 50 procent gegeven. Voor een aantal eigen woningen, die I op 1 januari 1969 in aanbouw waren, is voor 1 januari 1963 een bijdrage ineens toegezegd. Voor deze woningen zal die bijdrage ineens worden verhoogd met 29 procent van het bedrag, waarmede de i stichtingskosten zijn gestegen. De verhoogde jaarlijkse bijdragen tre den in de plaats van de oorspronkelijke toegekende bijdragen. De rechthebben de op de subsidie dient het bedrag van de verhoging van de stichtingskosten, ont staan door de B.T.W. afzonderlijk te ver melden op het gereedmeldingsformulier. De juistheid van die hogere kosten moet worden aangetoond door het bijvoegen van bewijsstukken, waaruit de verschul digde hogere omzetbelasting blijkt. Voor nadere bijzonderheden kan men zich wenden tot de betrokken gemeente lijke diensten en de directies van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de Exclusief voor onze lezers Een brochure met 32 pagina's nieuws, beschouwingen en tal van foto's over de adembenemende reis en landing van Armstrong, Aldrin en Collins. Een publikatie van grote historische waarde over een van de belangrijkste gebeurtenissen uit de geschiedenis der mensheid. Prijs voor lezers van ons blad: slechts 1.25. Zo lang de (beperkte) voorraad strekt vanaf aanstaande vrijdagmiddag verkrijgbaar op al onze kantoren. Scholen en verenigingen die twintig of méér exem plaren bestellen ontvangen een korting van 25%, Henk van Stipriaan maakte in zijn radioprogramma van maandagmorgen met veel waardering gewag van diverse bijdragen uit het „Logboek van de Apollo-11". Een deel van een grafiek, die door de seismograaf op de maan naar de aard" werd gezonden. Het stukje tussen de verticale streepjes is bijzonder belangrijk, omdat het een soort maanbeving aangeeft Deze kan het gevolg zijn van een roerig innerlijk van de maan of bij de vier regeringen en hun congressen Daarna bij de maatschappij en de indus trie die ons schip bouwde, de Saturnus- ralcet, de Columbia, de Eagle en de EMU (het ruimtepak) en de LEM". Aldrin die met Armstrong op de maan wandelde, zei: „Wij zijn tot de slotsom gekomen dat dit veel meer is geweest dan drie mannen op een reis naar de maan, wij voelen dat dit een symbool is van de onverzadigbare nieuwsgierig heid van het hele mensdom om het onbekende te onderzoekenWij heb ben deze uitdaging aanvaard". Aldrin zei, dat de vlucht hem deed denken aan de achtste psalm van de van de inslag van een meteoriet. bijbel: ..Ais ik Uwen hemel aanzie, het werk van Uw vingeren, de maan en de sterren, die gij bereid hebt, wat ia de Met het oog op de snel naderend® aaxxle op het t.v.-scherm, sloot Arm strong het programma met: „Aan allen die luisteren en kijken, God zegene u". Drie vrouwen Op aarde zijn zij die het begerigst op dc terugkeer van de Apollo-11 wachten de vrouwen van de astronauten. Alle drie werden gisteren door president Nixon opgebeld. Daarna kwamen zij bijeen en gingen lunchen in een zeilclub- (Vat correspondent BOSTON In afwachting van een voltooid onderzoek inzake het auto-onge luk in Edgartown, is senator Kennedy zijn rijbewijs voorlopig ontnomen, zo is woensdag op het registratiekantoor voor motorrijtuigen te Boston meegedeeld. De senator was zaterdag in het water gere den, waarbij zijn passagiere, Mary Jo Kopechne om het leven kwam. Maandag zal hij op een rechtzitting moeten verschijnen, om vast te stellen of hij zich schuldig heeft gemaakt aan het „zware vergrijp" van voortijdige verlating van de plaats van het ongeluk, zonder kennisgeving aan de politie. Als de rechter hem schuldig bevindt, kan Kennedy voor zes maanden zijn rijbe voegdheid worden ontzegd. Collega's van senator Edward Ken nedy zijn bezorgd over zijn toekomst, nu het woord dronkenschap is gevallen in verband met het auto-ongeluk. Deze mogelijkheid waarbij hij te hard zou hebben gereden, werd dinsdag geopperd door hel tijdschrift Newsweek. Het schreef dat naaste medewerkers van dx senator, naar men weet, zich ernstig bezorgd hebben gemaakt over zijn drink gewoonten, zijn roekeloze rijden, en zijn voorliefde voor mooie gezichtjes". Latei- op de dag zei de openbare aanklager van Edgartown dat de politie de moge lijkheid van dronkenschap na de feest avond voor het auto-ongeluk onderzoekt. Politici menen dat, welke verklaring er ook wordt gegeven voor het feit dat de senator acht uur gewacht heeft, voordat hij de politie waarschuwde, het moei lijk wordt de indruk uit t« wissen dat hij gevlucht Is. Ongetwijfeld zal dit de senator onherstelbare schade aan zijn MOSKOU (Reuter) De Londensc lector in de Russische taal. Gerald Brooke, die in do Sovjet-Unie gevangen gezeten heeft, is vandaag vrijgelaten en met een Russisch passagiersvliegtuig uit Moskou naar Londen vertrokken. De 32-jarige Gerald Brooke werd op 25 april 1965 in Moskou gearresteerd. Hij kwam op 18 april in Moskou aan als lei der van een groep van ongeveer dertig jonge toeristen, merendeels aankomende leraren Russisch. Voor de arrestatie van Brooke werd als reden opgegeven, dat hij betrokken was geweest in onder mijnende activiteit. Hij werd in 1966 veroordeeld tot vijf jaar werkkamp.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1