EXPERIMENTEN NIET ALLEMAAL VOLTOOID Het ziet er bijna nat uit Kennedy krijgt formele aanklacht tegen zich Maan is vroeger heet geweest n| Hoe laat is het? Kijk op uw Kies uit de volledige MKffl koüektie! Wandeling briljant Na verlaten van ongeluksplaats Onderzoek Collins voelde zich wat vergeten Mikaerts wijst op stolling naar diner Apollozoon in Joego-Slavië Nieuwe opzet bestuur universiteit A 'dam Leidenaar voor mislukte inbraak veroordeeld Hi® horloge! - DINSDAG 22 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 HOUSTON. De wandeling an Armstrong en Aldrin op de liaan is door de geleerden briljant 'slaagd genoemd, hoewel de istronauten niet alle opdrachten Bit hebben kunnen voeren. De twee istronauten hebben een seismo graaf, een reflector die lazerstralen weerkaatst en een instrument die le wind op de maan kan meten ipgesteld en ongeveer 25 kg aan otsmonsters verzameld, maar regens tijdgebrek waren ze niet n staat, om bodemmonsters met leschrijving bijeen te brengen. Dr. David McKay, een geoloog op het uimtevaartcentrum, wees op een pers- onferentie vragen van de hand of de ;tronauten niet te lang bezig waren eweest met het planten van de vlag het spreken met de president, zodat r de belangrijke wetenschappelijke xperimenten opgeofferd hadden moeten vorden. „Ik dacht dat het belangrijk enoeg was", zei hij, „dat we twee nonsters hebben van wat zich onder de ppervlakte bevindt. Clifford Charlesworth, de persoon die c le leiding had over de wandeling op de naan, zei: „Ik denk dat dit het grootste dat plaats gevonden heeft sinds de ins begonnen is dingen te bouwen en verkennen. Ik denk dat dit een nieuw ijdperk heeft geopend. Ik denk dat we kpel veel dingen geleerd hebben". Een van de belangrijkste dingen die en van de wandeling op de maan ge- (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen ¥/\q&CA HOUSTON (AP) Michael Collins, de man die in zün eentje alsmaar om de maan trok om op het ogen blik te wachten totdat de maan- wandelaars zich bij hem voegden, is een dag lang een „vergeten man" geweest die zich klaarblijkelijk een beetje heeft verveeld. Van tijd tot tijd praatte hij met de mensen op de grond, maar alle aandacht ging uit naar de mannen op de maan- Toen Collins vernam dat de Adelaar veilig was geland, zei hij dat dit een prachtonderne- ming was geweest. Toen men op aarde juichte over de geslaagde landing, kwam er ineens een stem uit de ruimte, die van Collins. ,.Hee, vergeten jullie de man in de maansloep niet", kreeg Houston te horen. Het contact met Collins werd naderhand levendiger, omdat men wilde weten wat hij zag en of hij zijn collega's kon waarnemen. „De grond ziet er glad uit. maar ik kan de Eagle niet ontwaren", zei Col lins. „Gisteren toen de zon laag stond leek het landingsgebied vee! ruwer te zijn dan nu in het volle licht". Toen Houston Collins meedeelde dat de Adelaar prachtig op zijn pootjes op de maan was geland, liet Collins een krachtig en opge wekt „Halleluja" horen. Naderhand meldde Houston Col lins dat de maanwandeling uitste kend verliep. „Reusachtig", was het commentaar van de vergeten man- Later zei Houston dat Collins wel de enige man zou zijn die niet via de tv kon waarnemen hoe Aldrin en Armstrong het klaarden op de maan. „Zo is het ook" zei Collins „maar ik ben er niet kapot „Kleine schitterende deeltjes sprake geweest moet zijn van komt door voortdurende ero- pervlakte is gebracht. Dit ge- paarse rotsgesteente, 'n soort heftige vulkanische activiteit sie, is dit op de maan onmo- beurt af en toe op aarde ook, biotiei", aldus Aldrin op de op de maan. Mika komt niet gelijk. Voor erosie is een at- en het is misschien op de maarv voor in de vorm van kiezelste- mosfeer nodig, en die is er op maan, waar overal de sporen Aldrfr. net als alle andere nen, zoals Aldrin gevonden de maan niet, en is daar in het van lavastromen te vinden Amjg.kaanse astronauten is heeft, tenzij het tijdens een verleden ook niet geweest. De zijn, ook gebeurd. Dit is zeker: getraind in geologie en zijn lange periode zeg een paar vraag is: hoe is dan een stuk de aanwezigheid van mika vermoeden was waarschijnlijk duizend jaar aan een hoge mika, gevormd op een diepte wijst er ongetwijfeld op dat juist. Niet omdat het in het temperatuur en hoge druk van een paar kilometer, aan de maan erg heet is geweest, algemeen gemakkelijk is om wordt blootgesteld, het komt de oppervlakte gekomen Een Dit was een van vragen die op het eerste gezicht te zeggen alleen voor in stollings- en mogelijkheid is, dat het af- men met de vlucht van Apol- met wat voor soort gesteente metamorfisch gesteente dat komstig is van een grote me- lo-ll heeft op proberen te los- men te maken heeft, maar is gesteente wat op een be- teoor, hoewel zeker niet de sen. Het antwoord werd gege- omdat biotiet donkerge- paald ogenblik aan verhitting meteoor die de krater, waar- ven binnen vijftig minuten, kleurd mika-erts duidelijk en druk heeft blootgestaan naast de maankever geland is, nadat de eerste mens op de herkenbaar is. Wat nog be- en wordt in de aarde op een gevormd heeft. Een andere, en maan stapte. De maan bestaat langrijker is, is dat de aan- diepte van een paar kilometer meer waarschijnlijke moge- uit stollingsgesteenten, en zou, wezigheid daarvan op de maan gevormd. Hetzelfde geldt voor lijkheid is dat het door de net als de aarde, wel eens mi- een direct bewijs is van de de maan. Maar terwijl mika maan zelf d.w.z. door vulka- neralen kunnen bevatten, theorie, dat er in het verleden op aarde aan de oppervlakte nische activiteit aan de op- (Copyright The Guardian) EDGARTOWN (A.P.) De politie van het Amerikaanse dorpje Edgartown heeft een formele aanklacht ingediend tegen senator Edward M. Kennedy voor het verlaten van de plaats van een ongeluk. De klacht spruit voort uit het auto ongeluk dat de senator zaterdagochtend overkwam op het nabijgelegen eiland Chappaquiddick, waarbij de auto van Kennedy te water raakte en de 28-jarige mej. Mary Jo Kopechne, voormalig secretaresse van zijn vermoorde broer Robert, door verdrinking om het leven kwam. De klacht is ingediend door het plaat selijk hoofd van politie, Domenic Arena, en de griffier van het districtsgerechts hof, Thomas Teller. Op verzoek van Kennedy's advocaat Richard McCarran wordt op 28 juli in het gerechtshof van Edgartown een openbaar verhoor ge houden. Arena heeft verklaard ervan overtuigd te zijn dat senator geen dood door schuld kan worden verweten, maar dat hij door het verlaten van de plaats van het on- leerd heeft is, dat de mens betrekkelijk goed kan werken terwijl de zwaarte kracht maar een zesde van die op aarde bedraagt en dat ondanks de belemme ring van een ruïmtepak met toebehoren- Aldrin demonstreerde een grote ver scheidenheid van manieren waarop men op de maan kan lopen. Hij vertelde de controle op aarde dat hij zijn evenwicht kon bewaren zolang hij in gedachten hield waar zich het centrum van zijn massa bevond. De hart slag van de astronauten varieerde van 90 tot 125 voor Aldrin, die van Arm strong bereikte een hoogtepunt met 160 toen hij bezig was de rotsmonsters bij een te brengen. De dokters zeiden dat de medische gegevens, waaronder de bestraling waar de mannen aan bloot gesteld waren, binnen de veilige grenzen lagen. De eerste resultaten van het seismisch experiment zijn al geboekt. Dr. Gary Latham, die de leiding over de experi menten heeft, zei dat ze de slagen var de geologische hamers van de astronau ten opgevangen hadden- Andere geleer den zijn nq bezig met behulp van lazer stralen en de reflettor de afstand var de aarde tot de maan te meten. 'Ze zullen deze afstand tot een afstand van--onge veer twaalf centimeter nauwkeurig kun- Bijna nat De astronauten hebben ook een uiterst interessante beschrijving van de bodem gesteldheid van de maan gegeven. Aldrin vertelde op een gegeven ogenblik dat het moeilijk was de buis, waarin mon sters van onder de oppervlakte naar boven gebracht moesten worden, de harde maangrond in te slaan. Verder dan 10 a 18 centimeter kwam hij niet. „Ik hoop dat jullie zien boe hard ik sla, Houston", zei hij en toen, terwijl l»ü de monsters oppakte, merkte bij op: „Het ziet er bijna nat uit". Deze laatste opmerking heeft hier de aandacht getrokken maar de geologen van NASA geloven dat men hier alleen maar te maken heeft met hele fijne deeltjes die in de huls samengedrongen waren. Dr McKay zei, toen men hem vroeg wat hij van het geologisch onder deel van het experiment dacht: „Ik was erg onder de indruk van de verscheiden heid aan rotsdelen, er waren er meer dan ik verwaoht had. Ik wacht vol span ning op het moment dat ik de monsters en de foto's kan zien, maar het schijnt nu al dat we te maken hebben met een indrukwekkend aantal"- Armstrong gaf een interessante be schrijving van de maanbodem, voordat de LM weer vertrok. Hij zei: „Het ziet eruit als erg fijn zand, bijna zout". Het zag er een beetje uit als „gemalen gra fiet". Hij leverde commentaar op de grote verscheidenheid van rotsen in het gebied en zei dat zij varieerden van ongeveer 60 cm hoog, hoewel sommige veel groter waren. De meeste lagen aan de oppervlaikite maar een paar waren gedeeltelijk verborgen, terwijl ze ook rotsen onder de oppervlakte tegen gekomen waren. Kv'Iw I f -■ 5# ï;:f fes '-A* In Londen, waar de zor nog meer huishoudt dan zoeken de dieren ii verkoelingZo spartelt Sabrina niet gewend aa beestenweer rond mi zwembassin en maakt er zei dansje op de bodem. dit jaar ons land, BELGRADO (A.P.). Mevr. Milica Bijel-ic uit Belgrado heeft op hel moment da* de astronaut Neil Armstrong de eerste voet op de maan zette, het leven geschonken aan een zoon van vijf pond vier ons. Het jongetje zal Apollo worden genoemd. Moeder en kind maken (Copyright The Guardian) I het goed. Charles Conrad (links) en Alan Dean rechtsvolgen in Houston ademloos de verrichtingen van de Apollo-11 en de maankever Eagle. Conrad en Dean maken deel uit van de bemanning van Apollo-12 en zullen vermoedelijk in november de tweede maanlanding uitvoeren. Studie-eenheid i.p.v. faculteit AMSTERDAM (ANP) Binnenkort zal het rapport, dat de werkgroep be stuursstructuur aan de universiteit van Amsterdam onder leiding van de rector- magnificus. prof. mr. A. D. Belinfante. heeft opgesteld, uitkomen. Hierin is de meest wenselijke vorm van een nieuwe bestuursstructuur van de universiteit vervat, zoals die moet zijn in een defi nitieve situatie. Het rapport is evenals een ontwerp van de algemene studenten vereniging Amsterdam (ASVA), dat eind augustus zal verschijnen, bedoeld als discussie stuk. Inmiddels, zo is voorgesteld, kan nu reeds binnen de huidige wetgeving de instelling van een algemeen univer siteitsbestuur worden doorgevoerd, waarbij het curatorium zich in zijn be sluitvorming naar deze raad zal moeten richten. Dit deelde dt* president-curator, bur gemeester dr. I. Samkalden, tijdens een persconferentie mede. Het voorgestelde interimbestuur zal volgens de heer Sam kalden reeds in het begin van het nieu we studiejaar moeten worden gereali-1 seerd. Het rapport van de werkgroep gaat j uit van twee universitaire niveaus: de 1 studie-eenheid. 1PV de faculteit en het centrale universiteitsbestuur. De studie eenheden moeten een zo groot mogelijke zelfstandigheid krijgen zowel op weten schappelijk als bestuurlijk niveau Ook in de begroting moet de studie-eenheid een groot gedeelte z.elf kunnen be slissen. In het algemeen en dagelijks bestuur van de eenheid hebben alle gele dingen zitting. Over de wijze van ver tegenwoordigen bestaat verschil van mening De meerderheid van de werk groep is voor paritaire vertegenwoordi ging van de drie geledingen met een 6- 6-6 verhouding. De dagelijkse besturen van de weten schappelijke staf van de universiteit Amsterdam en de Asva hebben over de nu voor gestelde bestuursstruc tuur van de universiteit gesteld, dat de positie, die de universiteitsraad inneemt in het gehele universitaire bestel en in het bijzonder de verhouding van de uni versiteitsraad tot het college van cura toren en de senaat, onvoldoende duide lijk is. Er zijn trouwens meer vragen. Al geruimte tijd geleden hebben de we tenschappelijke staf van de Asva erop aangedrongen te worden betrokken bij de voorbereidingen van het concept een interimregeling, zoals die nu is ont worpen. Echter zonder resultaat. geluk mogelijk de wet heeft overtreden. Ook wil Arena een nader onderzoek instellen naar het diner dat Kennedy en mej. Kopechnik vrijdagavond op Chappa quiddick hadden bijgewoond. De politie zal de huurder van het huis, Joseph Gargan, een neef van Kennedy, onder vragen met name naar de verblijfplaats van de senator in de nacht van het ongeluk. GESTOLEN AUTO'S VERHANDELD DEN HAAG (A-N.P.). De Haagse rechtbank veroordeelde een 31-jarige vertegenwoordiger uit Katwijk, D- G. V., tot twee jaar gevangenisstraf en diens broer, de 25-jarige A. R. V-, eveneens uit Katwijk, tot 1 jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens door hen gepleegde auto diefstallen. In samenwerking hadden verdachten in Antwerpen en omgeving in totaal 46 auto's gestolen en voor namelijk in Utrecht op de automarkt v-rkocht. In hun ssteem kocht de jongste broer autowrakken van een recent bouw jaar en gébruikte daarvan o.a. het num merbord om de gestolen auto's van het zelfde type en bouwjaar in Antwerpen later weer te kunnen verkopen. De officier van justitie had tegen ver dachten, die beiden reeds eerder zijn veroordeeld, resp. drie jaar en twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (A.N.P.). Een 22-jarige j zeeman, G- L„ en een 23-jarige bar- keeper, J. A.. beiden uit Leiden, hebben j zich voor de Haagse rechtbank te ver- i antwoorden gehad wegens inbraak in de villa van de autohandelaar A. v .d- M. te Oegstgeest, waarbij het de bedoeling waa om deze met geweld te dwingen de sleutel van diens brandkast te geven. De plannen waren reeds tevoren ont worpen en verdachten hadden er in cafés over gesproken, hetgeen de politie te Leiden ter ore kwam. Toen verdach ten, vergezeld van de 23-jarige classi ficeerder uit Den Haag, J.F.S., die voor een vuurwapen had gezorgd, de villa betraden, was de politie er ook- De mannen sloegen op de vlucht, doch kon den na een schietpartij worden gearres teerd. De rechtbank veroordeelde beide eerst genoemde verdaahten ieder tot tien maanden gevangenisstraf, nadat de offi cier twee weken geleden tegen hen 2 jaar en drie maanden gevangenisstraf had geëist, eveneens met aftrek van voor arrest. De classificeerder, tegen wie een jaar met aftrek van voorarrest was ge- eist, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van voor- PRISMA doublé dameshorloge 69,- (doublé dameshorloges reeds vanaf 64,-) PRISMA gouden dameshorloge met gouden band 455,- (gouden dameshorloges met gouden band reeds vanaf 335,-) PRISM Av gouden dameshorloge 159,- (gouden dameshorloges reeds vanaf 129,-) Italiaanse couturiers: inspiratie uit exotische bronnen Verdi's Gladiatorenkoor begeleidde bontshow (Van moderedactrice) ROME De Italiaanse couturiers vreemdste bronnen. Barocco vindt het plezierig om zijn cliënten in avondkleding te vermommen als Transilvanvërs, Toearegs of haremvrouwen, hij laat hen hoeden dragen of bontmodellen; mutsen a la Sherpa of Toearegtulbanden. Marucelli zocht het bij een kruising van dr. Zjivagomodellen, Russische kielen en lange broeken tot over de laarsrand. Bij Antonelli gaat het nog verder. Haar cocktail-avoTvdcreaties zijn min of meer bestemd voor een voorstelling in Tabarin of Maxim's of het Lido, niet vóór, maar óp het podium. De doorschijnende modellen, meestal m zwart, z\jn niet vergeten- Dat heeft een kousenfirma ertoe gebracht een echte „body-stocking" te fabriceren, voortzetting van de kousebroeken, die zoveel problemen van minijurken hebben opgelost Sarli udst een vernieuwing van versieringen te brengen, door het aanrijgen van parels: hij maakt er hele mantels mee, of alleen maar reuzespinnewebbtn over namiddagpyjama's in dieproze tinten. Ieder heeft zo van die kleinigheidjes, om op te vallen. Naast de speciale weefsels die toch niet navolgbaar zijn, maar die de haute oouture hier tekenen' hebben ze immers eeiTTJoel zaken gemeen. En die zullen ons wintermodebeéld #ël beïnvloeden. Lange mantels en pantalons De lange, lange mantel is overal. Hij reikt tot de enkels of even erboven, kan echter ook maxi zijn, tot mini inkrimpen of voor hups gebruik en de jeugd zeer mind blijven. Keus in overvloed. Langer wordt hij gedragen over pantalons. Onder de korte kwieke manteltjes komen fantasiekousen otf laarzen- De mantels worden bij deze laatste laarsmodellen eerder tunieken, canadiennes of soepele sweaters. Voor kostuums zijn de vesten lang, het jurkje eronder soepel aanleunend en mouwloos. Ceintuurs blijven in en plooien komen vodop aanzetten. Dat zijn enkele kenmerken van de nieuwste |mode. Daarbij komen de kleuren. Zwart, jawel en donkerbruin ook. Maar daarnaast een heel gama van zogenaamde „maankleuren", die de winter zullen opvrolijken. Roze voorop. De hele Milaschoenoollectie was als het. ivare onder roze vlag gebracht. Dit roze verdiept en vloeit over in paars van alle tinten- Daarnaast is er turkoois en pauwengroen. De kleur van woestijnzand, reseda, nootbruin, havana, oker en goudgeel zijn ook aanwezig. En wit. In zoveel tinten dat men wit nooit meer kleuiiloos zal kunnen noemen. Moest u zoeken naar een nieuw weefsel, laat u dan vertellen dat wol ideaal blijft: licht, luchtig, soepel en veelal met ingeweven motieven, jacquard in tonaliteiten, bedrukkingen van veren, mozaïek, tegels zijn in. Maantekeningen eveneens. Naast wol is er mohair, fluweel, zijde, sits, organza, chiffon. En bont laat zich niet vergeten deze Zij die gaan sterven Onder de muziek van het koor van de gladiatoren uit II Trovadori van Verdi kwamen ze de loopplank opgestapt: •meer dan vijftig verschillende diersoorten, kunstig verwerkt, gedragen door mannen en vrouwen van elke kleur en geaardheid. We zaten er als toeschouwers bij. gebonden door een schouwspel van al die edele zij het wilde diersoorten: samen in een kooi. Voor de traliesaslof het de echte panters, luipaarden, giraffen, jaguars waren, die heen en weer dwaalden en niet acterende mannequins. De show was machtig in elkaar gezet, maar misschien al te levendig, slechts weinigen hebben ervan genoten. De meesten van de journalisten hebben hun plaats verlaten met een bittere smaak in de mond. Meer dan een miljard lire aan kostbaar bont. In deze tijddan maar liever een collectie als die van De Barentzen, waar ook dieren werden voorgesteld, maar in druktechniek op prachtige weefsels! Daarmee zijn we halfweg in Italië. U hebt vanzelfsprekend nog al de tijd om uw winter ga rderobe aan te vullen. Vergeet editor niet: lange mantels, pantalons, tunieken envoor wie het nu reeds wil: brillen met grote metalen monturen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5