S)e £öicbe(3oii^cmt Maanreizigers op weg naar huis Zeezeiler Zijdenbos wordt zaterdag in bloemetjes gezet PEEKENLAMPE GAAN FUSIE AAN Apollo-12 vrijwel zeker in november LOGBOEK van APOLL011 RASSENONLUSTEN IN STAAT OHIO Soepel vertrek en terugkeer in Apollo „Zeg ze de deuren open te zette Eagle zweeft rond de maan Broer Martin Luther King verdronken Stil van bewondering Loena-15 op maan terecht gekomen Na driejarige wereldzwerftocht Vloot jachten ter begroeting Geen nieuwe reis met Ra Overspannen moeder geeft kleuter weg PAPENGRACHT 32 - LEIDEN OSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 0015 en 25594 ADVF.RTENTIEAFDELING 20826 IRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens oofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer BONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1.10, mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; £r. p. post 16.95 DV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes f 2.- LACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur) INSDAG 22 JULI 1969 GELEIDELIJK WARMER Vrij warm tot warm en overwegend droog weer met op de meeste plaatsen zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich- KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.805 OUSTON (Reuter, AP). Na een voortreffelijk verlopen vertrek in de maan van de Eagle en de koppeling met de rond de maan rkelende Apollo-11, heeft de Apollo-11 vanmorgen de baan om maan verlaten voor de 386.000 kilometer lange terugreis naar aarde. Om drie minuten voor zes lieten de astronauten Arm- rong, Aldrin en Collins, weer verenigd in de cabine van hun imteschip, de hoofdmotor ruim twee minuten werken. Op dat oment waren zij achter de maan. Zij verhoogden hun snelheid n 5600 tot 9100 km per uur, en tien minuten later wist de aarde it de drie mannen op weg waren om donderdag tegen zes uur in Stille Oceaan te landen. Rond de maan zweeft nog de afge- oten Eagle, de succesvolle maanlander, die tenslotte op de maan il neerstorten. opgewekte Collins, die als chauf- oor zijn vermoeide medereizigers trad, meldde zich aan Houston met de irden: „Zeg ze dat ze de deuren naar ontvangstlaboratorium maar vast nzetten". Daarin zullen de drie na terugkomst direct in quarantaine It om ieder risico van een besmetting de aarde tegen te gaan. Pas na die ode, die duurt tot 12 augustus, mogen astronauten naar huis. Armstrong had liggend op de motor de Eagle, na de maanwandeling scht geslapen. De meters, waarmee hij irbonden was, hadden du getoond. Al- had op de vloer van de krappe ca- le gelegen. Daarna waren zy aan de orbereiding van hun vertrek begon- n. Het onderstel van de Eagle, dat als tceerbaas diende, werd losgemaakt, en rvolgens steeg de Eagle bijzonder eoe- de maanbodem naar de tevoren istges telde baan, op jacht naar de even gepasseerde Apolloeabine met illins. „We hobbelen een beetje op en meldde Aldrin, maar overigens ng alles prachtig. Rond 22.30 uur vond de koppeling aats met de oorspronkelijk 450 kilo- eter verwijderde Apollo. Daarbij schijnt fout te zijn gegaan met de navigatie, «tt de ruimteschepen maakten een bokkende bewoging. De koppeling was tot stand gekomen, voordat Collins dit st, en toen deze zijn cabine even in- eld, volgde een tamelijk harde klap die de schokkende beweging werd ge- 1. „Dat was een leuke"meldde Col toen alles weer in orde was. „Ik ATLANTA (AFP) Dominee A. D. illiams King, enige broer van de ver- oorde negerleider Martin Luther King, dood aangetroffen in het zwembad i zijn huis in de Amerikaanse stad tlanta. Het stoffelijk overschot is gis- rruorgen vroeg door zijn drie kinderen het water gevonden. De oorzaak van het ongeval is nog et bekend. Wel heeft dominee Andrew >ung, een van zijn assistenten, gezegd t dominee King in de nacht van zon- ig op maandag kort na zijn thuiskomst in bad heeft willen nemen alvorens bed te gaan. Dominee A. D. King, evenals zijn irmoorde broer lid van de Baptisten - 'rk, had zitting in het uitvoerend bu- an de conferentie van leidende iristenen in het zuiden, waarvan Martin Jther King directeur was. LONDEN (AP) Louis Brown kon h» bestelde Rolls-Royce in ontvangst 'men en had voor de gelegenheid een el vrienden uitgenodigd cm» het tertuig te bewonderen. De prijzige automobiel (kosten: 120.000 tlden) was uitgerust met bijna 26.000 dden aan accessoires, zoals een televisie, fee radio's, een sterobandrecorder, twee diotelefoons, air-conditioning, drie Qarenaanstekers en een achterbank, die een druk op een knop m «en bed worden veranderd, n een proefritje kwam echter niets, "due de wagen na dit alles niet wilde "ten. Brown moest vernemen dat alle (ras te veel van de accu hadden dacht dat alles regelmatig ging, en toen brak de hel los Het duurde toen niet lang meer of de drie astronauten waren weer verenigd. Via de tunnel tussen beide ruimteschepen werden ook de kisten met maangesteentc ie camera's in de Apolloeabine ge haald, terwijl afval uit de Apollo in de Eagle werd gebracht. Vervolgens werd deze laatste afgestoten. De astronatuten hebben vandaag de hele dag om te slapen, minstens 10 uur lang. Inmiddels bereikte vanmiddag het ruimteschip de aantrekkingskracht van de aarde. De snelheid wordt dan hoger hoger, tot de Apollo met meer dan 39.000 km per uur de aardse dampkring bereikt. MOSKOU (AP). Van officiële zjjde is in Moskou mee gedeeld dat de Loena 15 op de maan is geland en zijn werk heeft voltooid. Men vermoedt dat de Loena t« pletter is geslagen. Hiermee werd een eind gemaakt aan de veronderstellingen in het westen dat de onbemande satelliet stenen en gruis van de oppervlakte van de maan mee naar de aarde zou nemen. In het officiële bericht van Tass wordt gezegd dat op 21 juli 1969 het ruimteonderzoek bij de maan en de controle van nieuwe systemen van het automatische station Loena 15 werd voltooid. Om 18 uur 47 Moskouse tijd werd door het aanzetten van de raketmotor de Loena 15 uit de baan om de maan verwijderd en naar de maan toege stuurd. Het werk van station Loena 15 is om 18 uur 51 (Moskouse tijd) geëindigd. De satelliet heefl 52 omwentelingen om de maan gemaakt. In tegenstelling tot de Loena 9 en de Loena 13 kon de nr. 15 door middel van nieuwe automatische apparatuur als het ware een keus maken uit diverse landingsgebieden. De Loena 15 heeft tijdens de laatste vlucht wetenschappe lijk onderzoekingswerk in de ruimte om de maan heen verricht, aldus Tass, en het functioneren van de nieuwe systemen aan boord heeft belangrijke gegevens opgeleverd die thans op aarde worden ontleed en bestudeerd. Volgens een mededeling van de directeur van het Britse observatorium te Jodrell Bank is de Loena 15 met een vaart van 460 kilometer per uur tenslotte op de maan afgeschoten en wel op het ogenblik, dat de radiosignalen van de satelliet plotseling ophielden. Er was geen enkeel aanwijzing, dat de Loena 15 zijn snelheid kon afremmen. Aangenomen kan worden, dat hij op de maan te pletter is geslagen. Hei feil dat de Sovjets geen melding hebben gemaakt van een zachte landing van hun satelliet draagt tot deze veronderstelling bij. (Va correspondent) RIJSWIJK/AMSTERDAM (A.NP). Naar de commissarissen en de directies van Peek en Cloppenburg Nederland NV ei» van Lampe Nederland NV, meedelen, hebben zü overeenstemming bereikt over een volledige lusic lussen beide vennoot schappen. Dit resultaat werd bereikt na een speciale vergadering die vrijdag 18 juli plaatsvond. Voorstellen betreffende de volledige I fusie zullen eind augustus, in reeds geplande vergaderingen, aan de aandeel- houders van beide vennootschappen ter goedkeuring worden voorgelegd. De staf en medewerkers van beide bedrijven, alsmede de betreffende vakbonden zijn van de fusieplannen op de hoogte ge- sbeld. De schaalvergroting biedt ten ge- I volge van de fusie voor de werknemers I duidelijke perspectieven, aldus het com muniqué. Door het samengaan van deze twee ondernemingen op hel gebied van respec tievelijk heren» en jongenskleding, dames- en meisjeskleding kan de nieuwe combinatie beschouwd worden als op één na het grootste concern in de kleding- detailsector in Nederland. Het nieuwe concern heeft de beschikking over 41 ves tigingen. MEVR. HEYERDAHL; BRIDGETOWN (AP) De vrouw van de Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl heeft Bridgetown, op het eiland Barbados, gezegd dat zij niet ge looft, dat baar man voor de tweede maal een oversteek over de Atlantische Oceaan zal gaan maken met een schip dat van papyrusriet Is gebouwd. Het schip van Heverdahl en zün vijfkoppige bemanning, de Ra, heeft de reis op 960 kilometer van het doel (het eiland Bar bados) moeten opgeven wegens de zware beschadigingen. Volgens mevrouw Heyerdahl zou de „Ra" het best hebben gehaald als men beter weer had gehad. Zij was van mening dat haar man tijdens de reis, ook al was die niet voltooid, alle gege vens bad verzameld waarop hij uit was. MAASTRICHT „Uat is de buur vrouw. geef die het kind maar mee". Dit hoorde mevrouw Keersemaker* zondag avond achter haar rug opmerken (oen zij op het kruispunt in Maastricht stond. Meteen kreeg zij door een onbekende vrouw een jongetje van circa 2'> jaar in baar armen gestopt met de medede ling: „Ik zal hem morgen of overmor gen wel laten halen". De laatste opmerking herkende de buurvrouw als van de moeder van het jongetje. Voordat mevrouw Keersema- kers echter iets kon zeggen, reed de rood kleurige auto, waaruit de onbekende met het kind was gekomen weg. De verblufte vrouw bracht het kind bij zijn grootmoe der. Van de moeder werd niet$ meer ge hoord of gezien. Deze is 22 jaar en ge scheiden. Door haar verdwijning veroor zaakte zij grote ontsteltenis. Zij was zon dag zwaar overstuur en haar familie leden vrezen dat haar een ongeluk is overkomen. Zij is zonder geld of kleding weggegaan en zij heeft zich maandag morgen niet bij haar werk geve* gemald. Een helikopter van de USS Hornet, die de astronauten bij hun terugkeer op aarde uit de Stille Oceaan moet oppikken, maakt een oefenvlucht om de thuiskomst vlekkeloos te laten verlopen- HOUSTON (Reuter). Het is vrijwel selvr dat de Verenigde Staten in novem- 1» de Apollo-12 zullen gebruiken voor een twrede landing van mensen op de maan, aldus heeft de directeur van het Apollo-niaanlandingsprogramma, gene raal Phillips, vandaag aan journalisten te Houston meegedeeld. Als de Apollo-11. nu op de terugweg van de maan naar de aarde, donderdag een geslaagde lan ding in de Oceaan zal hebben gemaakt, zal opdracht worden gegeven de Apollo- 12 voor te bereiden voor een nieuwe, tweede landingsmissie op de maan. Generaal Phillips zei dat een nieuwe opdracht waarschijnlijk een landing in éen van de zeeën in de westelijke helft van de naar de aarde toegekeerde zijde van de maan zou inhouden. De ruimte- i de Apollo-11 maakten hun het oostelijk deel van het het gezicht van de maan. Moeder ingr. Bluvssen overleden VLAARDINGEN De Vlaardingse zeezeiler Bertus Zydebos wacht zaterdag in zyn woonplaats een grootse ontvangst. Zydebos zal die dag als alles goed gaat, met zün jacht „Santa Maria" bü Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg opva ren, na in zün scheepje een drie jaar du- i rende reis om de wereld te hebben ge maakt. De 63-jarige Vlaardinger is daarmee de eerste Nederlander die een dergelijke prestatie levert en de Vlaardingers zien daarin voldoende aanleiding om hun stad genoten zeer feestelijk te begroeten. Za terdagmorgen rond elf uur wordt Bertus Zijdenbos in zijn „Santa Maria" bij Hoek van Holland verwacht. Hij zal daar wor den verwelkomd door een ware vloot van gepavoiseerde jachten, die de succesvolle zeezeiler tijdens de laatste mijlen van de ruim 68.000 kilometer lange wereldreis zal vergezellen. Tussen Hoek van Holland en Maassluis voegt zich bij het konvooi een boot van de rijkspolitie te water, met aan boord de familie van de zeiler en het comité van ontvangst, bestaande uit o.a. de leden van het Vlaardingse college van B. en W. en uit bestuurders van Vlaar dingse watersportverenigingen. Tegen 2 uur zaterdagmiddag moet de vloot bij de Vlaardingse spoorbrug arriveren, van waaruit de toch via de oude haven naar de „visbanken". gaat. Daar zal de „Santa Maria" worden afgemeerd en daar ook moet het feest goed op gang komen. Na een wandeling door het stadscentrum de voorzitter van het ontvangstcomité burgemeester Heusdens verwacht duizen den enthousiaste stadgenoten langs de route bereikt het gezelschap het stad huis, waar Bertus Zijdebos een ontvangst ten deel zal vallen met alles er op en er aan. De Vlaardinger vertrok 4 juli 1966 pit Hoek van Holland. Sindsdien heeft zijn vrouw met enkele van zyn negen kinderen zijn café in Vlaardingen draai end gehouden. Exclusief voor onze lezers Een brochure met 32 pagina's nieuws, beschouwingen en tal van foto's over de adembenemende reis en landing van Armstrong, Aldrin en Collins. Een publikatie van grote historische waarde over een van de belangrijkste gebeurtenissen uit de geschiedenis der mensheid. Prijs voor lezers van ons blad: slechts 1.25. Zo lang de (beperkte) voorraad strekt vanaf aanstaande vrijdagmiddag verkrijgbaar op al onze kantoren. Scholen en verenigingen die twintig of méér exem plaren bestellen ontvangen een korting van 25%. vaarders landing midden v NIJMEGEN (KNP Op 66-jftrig« leef tijd is ln Nijmegen overleden de moeder van mgr. J Bluvssen van Den Bosch, mevrouw M. C Bluyssen-Gussenhoven. Reeds vorige ewek dinsdag werd mgr. BlUyssen uit Zuid-Afrika teruggeroepen, waar hij in aansluiting op Ohur op beaoek COLUMBUS. Ohio (AP) Gouverneur .lames A. Rhodes heeft 1350 man van de nationale garde opdracht gegeven naar Columbus te gaan om de politie te helpen een einde te maken aan de rassenonlusten in de stad. Nadat een man was doodgeschoten verzamelden zich op een zestal punten in de negerwijken van de stad menigten, die met stenen gooiden. Volgens de politie werd er geschoten en geplunderd en zijn een aantal brandjes gesticht. Een aantal mensen moet gewond zijn. De dode was een neger, die op een kruispunt van wegen in het oosten van de stad de politie hielp door een fakkel omhoog te houden. De verkeerspolitie heeft een aantal straten in de onrustige wijk afgezet, zodat alle autoverkeer tot stilstand is gekomen. Liftende student bij Parijs gedood PARIJS Een Nederlandse student is omgekomen bÜ een auto-ongeluk in Frankrük. Drie medestudenten werden gewond. Het ongeluk, waarbij ook de bestuur der van de auto, een Fransman is omge komen, gebeurde op de autoweg bij Fon- tainebleau. Waarschijnlijk is de bestuur der in slaap gevallen en is daarna de auto van de weg geraakt. De Nederland se studenten liftten met de Fransman mee. De namen van de slachtoffers zijn: Th. W. Smith, Utrecht (overleden); M. Joh. Uitdewilligen, Hendrik Geerts en W. Gk Heil. allen uit Utrecht, gewond.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1