MORGEN OP DE MAAN ITALIË WACHT OP MOEILIJKHEDEN Vier uur lang staande slapen MAANDAG OCHTEND WANDELING VAN RUIM TWEE UUR „Gammele regering is altijd nog beter dan een fascistische" Zondag 20 juli 1969. Een historisch moment: de landing van de eerste mensen op de maan. Armstrong door het geopende luik naar buiten ging. wanneer Aldrin hem zal volgen. Terwijl de tweede maana9tronaut langs de ladder afdaalt, zal Armstrong de televisiecamera uit het laadruim nemen en de lens op Aldrin richten, zodat we op aarde van diens afdaling getuige kunnen zijn. Zodra ook deze vaste grond onder de voeten heeft, zal de camera tien meter van het ruimteschip op een statief worden geplaatst in een zodanige richting, dat negentig procent van de werkzaamheden van de bedde maanbezoekers vanaf de aarde zichtbaar zal zijn. Onderwijl zal ook Aldrin zijn „gewenruimgskuur" hebben beëindigd, waarna hij een schelmpje zal opstellen, dat op de zon gericht moet worden. Later zal hij dat mee terug aan boord nemen, zodat de geleerden de invloed van de zonnestraling op dit materiaal kunnen onderzoeken. Gezamenlijk zullen Armstrong en Aldrin nu overgaan tot het bij elkaar zoeken van meer maanmonsters, een karwei waarmee ze zich voorlopig twintig minuten bezig mogen houden Aan de wandel Vervolgens zullen ze aan de wandel gaan. dat wil zeggen ze moeten met hun twee camera's om het landingsvaartuig heenlopen en dit controleren op eventuele beschadigingen. Ongeveer tien minuten zal deze inspectie in beslag nemen en terwijl Armstrong even mag uitrusten, zal Aldrin door middel van een takel twee instrumentenpakketten uit het laadruim halen en deze met medewerking van zijn commandant op ongeveer vijfentwintig meter van het ruimteschip op de maanbodem plaatsen. Een van de pakketten bevat een meetapparaat dat eventuele maanbevingen moet registreren en de gegevens daarover twee jaar lang naar de aarde zal seinen. In het andere pakket bevindt zich een paneel met kleine glazen plaatjes, die na het vertrek van de twee ruimtevaarders moet dienen als 'n reflector voor geconcentreerde licht(Laser)stralen, die er vanaf de aarde op gericht zullen worden. Het volgende half uur zullen de maanvaarders weer besteden aan het verzamelen van grondmonsters. Terwijl Aldrin deze zal oprapen met een speciaal schepje, moet Armstrong het gruis en de steentjes fotograferen, ze qua kleur en grootte via de radio beschrijven en de zak ophouden waarin Aldrin de monsters in afzonderlijke vakjes moet deponeren. Dan zal het tijdstip aangebroken zijn waarop Aldrin zich weer naar binnen moet begeven om vandaar het zonneschermpje en de 35 kilogram maanmonsters in ontvangst te nemen, die Armstrong hem moet aangeven. Dan zal ook deze de ladder weer opgaan en het luik achter zich sluiten. Zo zal de Apollo-11-commandant alles bij elkaar 2 uur en 40 minuten buiten het landingsvaartuig verblijven, terwijl Aldrins maanuit- stapje 2 uur en 5 minuten in beslag zal nemen. En van dat alles zullen we via het televisiescherm in onze huiskamers in zwartwit getuige kunnen zijn. De techniek van de 20ste eeuw staat inderdaad voor niets. Terug Na weer gegeten en vijf uur ges'apen te hebben, zullen Armstrong en Aldrin in de late middag van diezelfde dag alles in gereedheid brengen voor hun vertrek van de maan, een start, die om 18-50 uur Nederlandse tijd moet plaatsvinden, preoies 21 uur en 27 minuten na de landing. V>ia een lage ellipsbaan en een iets hoger gelegen cirkelvormige omloop zullen de astronauten het moederschip, dat met Collins nog steeds op 112 kilometer boven de maan draait, weer opzoeken, daarbij hun weg vindend met behulp van een vernuftig radarsysteem en een zeer preciese boordcomputer. Drieëneenhalf uur later zal Collins de neus van het bemanningsverblijf vastmaken in het dakluik van het landingsvaartuig en begint een vier uur durende periode waarin de maanmonsters uit de maantaxi zullen worden overgebracht naar de cockpit van het moederschip en waarin deze laatste met behulp van een handstofzuiger gereinigd zal worden van mogelijke rondzwevende stofdeeltjes. Nadat Armstrong en Aldrin zich weer bij hun collega hebben gevoegd, zal het verder nutteloos geworden landingsvaartuig worden afgestoten en zullen de voorbereidingen beginnen voor de raketstoot in de richting van de aarde, die op dinsdag 22 juli moet plaatsvinden. De eerste maanlandingsexpeditie zal tenslotte eindigen met een duik in het water van de Stille Oceaan, een duizendtal kilometers ten zuiden van de Hawaii-ellanden op donderdag 24 juli, om 17.49 uur, na een reis van acht dagen, drie uur en 27 minuten. ex-premier Moro, die een voor stander was van gematigde linkse hervormingen om ervoor te zor gen dat de coalitie met de socialis ten doeltreffender zou werken dan op dat ogenblik het geval was. Alleen christen-democratische lei ders die voelen dat ze misschien op een tijdbom zitten, zouden na twintig jaar waarin ze ononder broken aan de macht zijn geweest, ertoe gebracht kunnen worden zo'n radicale verdeling te aanvaarden En er zijn op het ogenblik men sen in Italië die van mening zijn dat de tijdbom niet meer een volksopstand is of een overgaan van de macht naar de communis ten (die, na de christen-democra ten. de sterkste partij vormen), maar het gevaar van een staats greep door de militairen. Snelle groei Dit is in landen die op zo'n on georganiseerde wijze geregeerd worden vaak gebeurd, waar door dit vooruitzicht meer is dan alleen maar ongefundeerde spe culatie. Het is evenwel nooit ge beurd in een land dat het schijn baar zo goed ging. Want de laatste 15 jaar is Italië, vergeleken met ander geïndustrialiseerde landen, een van de landen die het snelst groeit. De gemiddelde nationale produktie in West-Europa nam in 1967 met 2.5 pet. toe. In Italië was dit percentage 5.9 pet. Toch leven er in dit land ccn groot aantal mensen in grotten en staat het onderwijs op zo'n laag peil, dat er per hoofd van de be volking minder kranten gelezen worden dan in Turkije, waar prak tisch alleen boeren wonen. Het is het enige grote land langs de Middellandse Zee dat parlemen taire democratie kent. Toch heelt men sinds de oorlog al 29 pre miers zien bomen en gaan. en d< dertigste is al onderweg. De moeilijkheden van dit laai zijn alleen maar een voortzettin van wat heeft plaatsgevonden sinds de oorlog. En zelfs dit i.~ misschien kortzichtig.Battipagli.i de opstanden in de gevangenissen en de stakingen moeten niet al leen worden gezien als een aan tal gebeurtenissen die begonne zijn met de revolutie van de stu denten in Rome van verleden jaar, maar als iets dat veel vei- der teruggaat in de geschiedenis van Italië. Er zijn mensen die de oorzaak van alle moeilijkheden willen zoeken in de slag van Fornovo van 1495 en de daarop volgende plundering van Rome door Karei de Vijfde. Dertig 'jaar scheidden deze ge beurtenissen, maar in die tijd maakte elk leger in Europa van het schiereiland een gebied waar ze naar hartelust konden plun deren. Zjj deden elke mogelijk heid teniet dat de stadstaten nog eens een emotionele verbonden heid zouden gevoelen, en met de plundering van Rome werd er i«U SV-'* ïv. verwoest dat van fundamenteel belang was voor de Italiaanse trots. En deze gebeurtenissen, zeggen de historici, zouden al tijd bepalend ,zijn geweest voor de Italiaanse volksaard, waardoor o.a. ook het fascisme in Italië mogelijk zou worden. Dit is een plausibele opvatting als je nagaat wat de voornaamste elementen van de Italiaanse sa menleving van vandaag zijn. Want de politiek is nog steeds in be ginsel «en saak van bescherm heerschap en nergens is dat zo erg als onder de christen-demo craten. Een jonge man met een uni versitaire graad, maar geen baan, kreeg onlangs het advies, nadat hij maandenlang vruchteloos ge probeerd had in een bepaald re geringsdepartement een baan te krijgen, de plaatselijke ambtenaren van de partij te bewerken. Dat deed hij en binnen een paar we ken had hij de baan. Een ander voorbeeld van iets min der dan corruptie, maar zeker geen eerlijk spel is: goedkoop reizen met de trein voor een deel van de bevolking, dat het mis schien niet zohard nodig heeft als de rest. Op een reis van Rome naar Florence zaten er vijf men sen in de eerste-klascoupé en drie van hun hadden speciale i cductiekaartjes, waaronder ik. Hoewel het voor een journalist wel prettig is een reductie van 70 pet. te krijgen, vind ik niet dat dit gerechtvaardigd is als je ziet hoe de rijkdom in Italië verdeeld is. Iemand heeft uitgerekend dat als alle reducties op treinreizen al- gesehaft weiden, alle spoorweg tarieven in Italië met de helft te ruggebracht konden worden. Er is ook b.v. het absenteïsme onder de professoren, waardoor het universitaire bestel in Italië ach teruit is gegaan, waar Aldo Moro zichzelf ook schuldig aan heeft gemaakt en wat ten dele ook ten grondslag lag aan de studen tenopstand van verleden jaar. De academicus neemt zijn professo raal salaris in ontvangst, geeft ei de voorkeur aan ander werk te doen en laat zich het gehele jaar niet meer op de universiteit zien. .Sommige mensen zeggen dat het, juist omdat Italië zo weinig in hart ,en nieren veranderd is, mo gelijk is dat het land zich van oen andere en betere kant kan laten zien. Italië verslaat nu de rest van Europa in de wedstrijd economische ballonnen blazen, omdat dit op een ogenblik ge beurt, waarop de Italianen zich werkelijk thuisvoelen, waarop men aan de waarde van alles is gaan twijfelen en het opportunis me de overhand heeft en de meest geslepen man met een uitgelezen aantal invloedrijke kennissen do top kan bereiken. Dit is een kli maat waarin de Italianen bijna altijd hebben kunnen voortbe- Deze mensen schatten dat slechts een vierde gedeelte van de be volking werkelijk democratie wil, omdat de rest er zich verloren in zou voelen. Zij kunnen zich niet voorstellen waarom men de schijn van democratie al zo lang sinds de oorlog heeft weten op te hou den. tenzij dit mogelijk was om dat de meeste mensen tot de con clusie zijn gekomen dat een gam mele regering nog altijd beter is dan een fascistische en zij poli tiek nooit verder hebben gekeken. Zij zijn geneigd zich moeizaam iets voor de geest te halen dat Francesco Guicciardini in de zes tiende eeuw geschreven heeft: „Deze dingen hoop ik te zien voor dat ik sterf, maar ik betwijfel of ik. ook al zou ik lang genoeg le ven, deze dingen ooit zou zien. Mijn land te zien als een repu bliek waar orde heerst, Italië be vrijd van alle barbaren en be vrijd van de tirannie van die rampzalige priesters". Dan gaan deze mensen naar de Piazza Navona, binden een servet onder hun kin. zodat de sausjes hun mooie kleren niet zullen be derven, kijken naar de zwaluwen die kringen beschrijven, naar d« handwerkslieden en hun kinderen die naar ballonnen grijpen, naar de studenten die een lamenzwerinj smeden en vragen zich af of de politie vanavond ruw op zal tre den. of morgen, of pas de volgend* GEOFFREY MOORHOUSa (Van onze ruimtevaart/medewerker Gerard J- PUikkel) INDIEN ik in m'n landingsvaartuig zou stranden op de maan, geloof ik dat ik de radio zou afdraaien en me de tien uur die me met de zuurstofvoorraad nog rest zou verheugen over het feit dat m'n metgezel én ik de enige maanbewoners zijn". In deze geest sprak eind vorig jaar de Amerikaanse astronaut Russell Schweickart zich uit. In maart j.l. was hij derde piloot van de Apollo-9. Ergens had Schweic kart makkelijk praten, want hoewel de kans op stranden aan wezig is, hoeven we, gezien de veiligheidsmaatregelen die de NASA heeft genomen, daar nauwelijks of geen rekening mee te houden. minuten later zal dit laagste punt bereikt worden en is 't tijdstip aangebroken om met behulp van een geprogram meerde computer die daalraket voor de tweede maal te ontsteken, nu voor een brandtijd van ruim tien minuten, de tijd die het kost om de nadering en landing uit te Het zal een historisch moment zijn, die eerste maanlanding in de geschiedenis en op aarde zullen veilen een zucht van verlichting slaken en opgewonden de stoel nog dichter naar het televisiescherm schuiven. Twee mensen zullen echter niet opgewonden mogen raken: Nieil Armstrong en Edwin Aldrin. Van hen wordt verwacht, dat ze onmiddellijk na het neerkomen alles weer in gereedheid brengen voor een overhaast vertrek. Immers, men kan nooit weten wat er tijdens dat verblijf op de maan gebeurt. En het is maar beter dat de astronauten daarop voorbereid zijn. Het volgende dat commandant Armstrong te doen zal krijgen, is het uitbrengen van een gedetailleerd mondeling verslag over de nadering, de landing en wat hij allemaal vanuit de twee raampjes i« zijn cockpit buiten waarneemt. Onderwijl zal Aldrin de twee camera's hanteren en de landingsplaats fotograferen. Ook dat hoort bij de voorzorgsmaatregelen in verband met een mogelijk overhaast vertrek. Op de maan Dan breekt het moeilijkste moment aan: slapen. Terwijl de spanning van de landing nog in hun benen natrilt en buiten een wereld ligt. die nog nooit door mensen is betreden, wordt van Armstrong en Aldrin verwacht dat ze in een cockpit, die alleen maar plaats biedt om te staan en waarin twee mensen onmogelijk met goed fatsoen kunnen gaan zitten, laat staan liggen, hun ogen sluiten en vier uur lang van niets meer weten. De vluchtleiding is op dit punt echter onverbiddelijk. Men wil dat de astronauten eerst goed uitrusten alvorens aan hun zware werk van de volgende dag te beginnen. „Dan desnoods maar eens slaappil, maar vier uur rust moeten ze nemen alvorens uit te stappen", is ook de mening van een der medici in Houston. Zware dag En na die vier uur en opnieuw een stevig ontbijt, zal aan die zware maandag beginnen. Na het ruimteschip nog eens gecontroleerd en de rurmtepakken op de zuurstofvoorraad in het rugpakket aangesloten te hebben, zal om zeven uur Nederlandse tijd, in de ochtend van maandag 21 juli, het voorluik van het landingsvaartuig open gaan en zal Armstrong op z'n rug liggend naar builen schuiven om even later terecht te komen op een klein platform bovenaan de negen spotten tellende ladder, die hij achterwaarts moet afdalen om voet te kunnen zetten op de maanbodem. Maar voor het zover is, zal hij op de tweede sport van boven even halt houden en een luik open trekken aan de zijkant van het landingsvaartuig. Daarachter bevindt zich een kleine laadruimte met allerlei apparatuur en gereedschap en ook een zwart-wittelevisiecamera. Op hpt moment dat het luik open gaat, zal deze camera automatisch in werking worden gesteld en zullen we op aarde van dichtbij getuigen zijn van Armstrongs verdere handelingen. Steeds verder zal hij de ladder afdalen om tenslotte zijn rechter voet te plaatsen in de schotelvormige landingspoot, onderaan de trap. Even later zal hij zijn linkervoet van de onderste sport afhalen en deze laten neer komen op de maanbodem. Voor de tweede maal in 24 uur een historisch moment: 21 juli 1969, 06.17 uur wereldtijd, 07.17 uur in Nederland. Ook Aldrin De eerste vijf minuten beneden zal Armstrong gebruiken om een beetje te wennen aan de geringe zwaartekracht op de maan en voorts om een Amerikaanse vlag te planten en een plaquette te deponeren met onder meer de handtekening van president Nixon. Vervolgens zal hij zich enkele minuten bezighouden met het oprapen van ongeveer een kilo maangrond, die hij in een van de zakken van zijn ruimtepak zal opbergen. Mocht er iets gebeuren waardoor hij terug moet keren naar de cabine, dan zal men op aarde in elk geval nog iets tastbaars te zien en te onderzoeken krijgen. Er zullen vijfendertig minuten verstreken zijn sinds deze zomer in Italië die wil leren kennen die het kenmerkend voor dit land moet men 's avonds naar de Navona in Rome gaau. Ter- Ie zwaluwen kringen beschrü- bovcn de goden en paarden de fonteinen, kan men daar inden. De onberispelijk ge- boügeois eet daar maaltii- 45 gulden of meer in de Itorias aan het plein. De gezin- van handwerklieden lopen achter de kinderwagen van de ballonnenverkoper naar de an- De vechtersbazen onder de (lenten worden daar op discrete tot opwinding gebracht door v Cohn-Bendit, die nu al inden in de stad is, zogenaamd m film te maken. Een politie- rijdt rustig rond en andere II in in de zijstraten geparkeerd, wachten op moeilijkheden. De Italië ook. ld van. spanning die er deze zomer M rst, kwam onlangs aan het op de conventie van de over zeilde Christen-Democratische lij, toen men voor de eerste afzag van het voeren van slappe politiek en vlug na ir twee fel contrasterende al- 8 latieve voorstellen deed. Het kwam van signor Piccoli, de ^secretaris, waarbij een streng rechtsgcoriënteerd bewind •htig zou optreden tegen sta- en andere revolutionairen, andere kwam van de kant van Vele keren hebben Armstrong en Aldrin geoefend in het uitstappen op de maan.' Het platform dat ruggelings wordt bereikt, biedt op de maan de toegang tot een trapje van negen treden naar het maan oppervlak. 54 minuten na het vertrek van Cape Kennedy de snelheid van het 46 ton zware ruimteschip zodanig reduceren dat de Apollo in' een ellipsvormige baan om de maan terecht komt, in hoogte variërend van 112 tot 314 kilometer. Ruim vier uur later zal de omloop cirkelvormig worden gemaakt, 112 kilometer boven het woeste, met bergrug gen, kraters en steenvlakten bezaaide landschap. Na een rustperiode van acht uur en een stevig ontbijt, zullen Aldrin en Armstrong morgen door een verbin dingstunnel vanuit het kegelvormige bemanningsverblijf naar de cockpit van het maanlandingsvaartuig kruipen Nadat dit toestel vier uur lang aan een serie nauwkeurige controles is onderworpen zal de eenzaam in het beman ningsverblijf achterblijvende Collins de neus van zijn ruimteschip lostrekken uit het dakluik van het landingsvaartuig, waarna beide Apollo-onderdelen nog bijna anderhalf uur in formatie verder zullen blijven vliegen. Daling en landing Morgenavond, om 20.14 uur Nederlandse tijd, zal Arm strong de deelraket, onderin zijn insektachtige en 14 ton zware ruimteschip een halve minuut lang laten werken, om van zijn omloopbaan een ellips te maken waarvan het laagste punt op 15 kilometer boven de maan moet komen te liggen, enkele tientallen kilometers vóór de plek waar hij en Aldrin zachtjes moeten neerkomen. 56 .angzaam nu zal het landingsvaartuig, met de andingspoten vooruit gericht, gekanteld worden, otdat het een bijna vertikale positie zal hebben igenomen wanneer het zich nog slechts 2400 ïeter boven de maan bevindt en acht kilometer erwijderd van het uiteindelijke doel. Snel moet u de daalsnelheid van 97 kilometer per uur tot ul gereduceerd worden en wanneer Armstrong en Jdrin tevreden zijn met de vlakte die ze beneden ich kurmen waarnemen, zullen ze hun toestel om 1.23 uur zachtjes neerzetten in Apollolandings- ebied nummer twee, gelegen in het zuidwestelijke edeelte van de Zee der Stilte. De exacte positie gt op 0' 45' noorderbreedte en 23° 37' ooster- ingte. 0 zullen we pi ongetwijfeld donderdag a.s. getuige kunnen zijn hoe de astronauten Armstrong, Collins 1 Aldrin in hun Apollo-ll-bemanningsv^rblijf weer op u-de terugkeren na een reis van ruim acht dagen, waar- i eerst- en laatstgenoemde ruimtevaarder 21 uur en 27 inuten op het oppervlak van de maan hebben doorge- achl. anavond zal de boordraket van de ApoAlo 75 uur en

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9