Middelheim is als openluchtmuseum zaal onhaalbare kaart geworden Slachtoffers van busramp begraven „Ik kon bijna geen stap meer verder!' Min. Lardinois bij uitvaart Heyerdahl verlaat de Ra Papoea's in Nabire onder druk zware Nederlanders verongelukt op vakantie Beeldhouwkunst laat zich niet meer aan landsgrenzen binden GROOTSE INTOCHT Zeezeiler Zijdenbos in 3 jaar om aarde ZATERDAG 19 JULI 1969 DE T.ETPSE COURANT Shinkichi Tajiri: „4 x 2". EINDHOVEN (ANP) Een slachtof- van de busramp in Dinant, mej. G. Leen, is gistermiddag in Eindhoven eerste ter aarde besteld. In de Kerk it Antonius van Padua werd een "ftaartdienst gehouden. Zowel in de forii als op de begraafplaats waren veel dangstellenden aanwezig. Dezelfde niddag werd een tweede slachtoffer, mej. Koppen, begraven in het klooster Laagse Vuursche. De andere slachtof fers werden vandaag begraven. Om tien uur werden uitvaartdiensten jehouden in de Sint Anthoniuskerk voor chauffeur Th. van der Velden en in de CHRISTIANSTAD (AP) Thor Hey- edahl heeft besloten de papyrusboot RA »p te geven, nadat de bemanning bij de eparatiewerkzaamheden aan het schip erden verjaagd door haaien. Eerder had Heyerdahl laten weten dat ij van mening was dat de RA gerepa- *rd zou kunnen worden, zodat zij de ocht konden voortzetten. Heyerdahl en zijn bemanning van zes, ie 25 mei uit Marokko zijn vertrokken, jn nu voorgoed aan boord gegaan van i Shenandoan, die de RA reeds enkele dagen begeleidde. varen nog 960 km verwijderd van iet einddoel van hun reis, Bridgetown, >p Barbados. De RA vaart nu met klein zeil alleen DJAJAPOERA (ANP) De Indone- iiche autoriteiten hebben te Nabire, hoofdstad van het regentschap Paniai P West-Irian, strenge veiligheidsmaat- egelen genomen. Daar zou vandaag de trde „Moesjawarah"-procedure over de toekomst van West-Irian worden gehou- De 175 vertegenwoordigers van de be- ilking vertoeven sedert verscheidene lagen op een afgesloten terrein. Net als in Merauke en Djajawidjaja ■in zij onder sterke druk geplaatst door aartoe speciaal opgeleide Indonesische Jnetionarissen. De vertegenwoordigers is meegedeeld lat een uitspraak tegen Indonesië als orraad zal worden beschouwd en ern- tige gevolgen zal hebben. 'n Paniai waar onder de bevolking in ït gebied van Enarotali enkele maan- -n geleden een opstand was, is het nog 'tijd onrustig. Met name in de streek de Wisselmeren, waar tachtigdui- ond mensen wonen, de helft van 't ge- 'de regentschap. Het grootste deel van het westelijke acl van het centrale bergland door de ndonesiërs geheel van het buiten lid afgesloten. Indonesische parachu- •'en zijn naar het gebied overge- pastoor van Arskerk voor de heer en mevrouw van Dongen; om 14.00 in de Sint Josephkerk voor de heer en me vrouw Schattorie en in de Heilige Hart- kerk voor de heer en mevrouw Geeven. Voor de heer en mevrouw Vervest werd om 16.00 uur een uitvaartdienst gehou den in de Gerardus Majellakerk. Om 12.00 uur werd in de Sint Pauluskerk een mis opgedragen voor de heer er mevrouw Bogers, de heer en mevrouw Staaijen en moeder en dochter van dc Velden. Na afloop van deze dienst wer den de slachtoffers op diverse kerkho ven begraven. Eveneens vandaag werden in het cre matorium Ockenburg in Den Haag drie slachtoffers gecremeerd. Het waren me vrouw Schontal, mevrouw Staveren en Ongeveer 700 Eindhovenaren brach ten donderdag een laatste groet aan de in de aula van de algemene begraaf plaats opgebaarde 21 overledenen. Op elke kist lag een krans van het vakan tiecomité en het reisbureau van Arnold van Dijk. Namens de regering woonde minister Lardinois in Eindhoven de uitvaartdienst bij in de Sint Pauluskerk. DEN HAAG ANP) Bij een aanrij ding tussen een zandauto en een Ne derlandse personenwagen in Kufstein (Oostenrijk) is donderdag mevrouw Beu- te-Kuivenhoven (54) uit Veghel (N.-B.) om het leven gekomen. De andere drie inzittenden van de Nederlandse wagen, haar man, dochter en schoonzoon wer den ernstig gewond. Het gezelschap was voor vakantie op weg naar Joego-Slavië. Zoals wij gisteren al meldden in een deel van onze oplaag zijn vijf leden van het gezin van de 31-jarige beroepsmi litair J. C. van Biene te Amersfoort gisteren op de autoroute du Nord om gekomen bij een botsing met een ande-" re auto. Slechts één van de kinderen van het gezin Van Biene heeft het ongeluk overleefd. De slachtoffers zijn de heer Van Biene, zijn even oude echtgenote, mevrouw J. M. van Biene-Maastrigt, hun zevenjarig zoontje Arno en de vier jarige tweeling Monique en Peter. Zij waren op slag dood. Het kind, dat het ongeluk overleefde, de negenjarige Ro nald, heeft na de botsing reeds twee chirurgische ingrepen ondergaan. Treinreizigers moeten zelf voor bagage zorgen UTRECHT (ANP) In het kader van het plan van de Nederlandse Spoorwegen om in het binnenlands verkeer het grootste deel van het bagagevervoer af te stoten, zal in 1970 waarschijnlijk het vervoer van ingeschreven bagage, dat wiil zeggen van bagage diie de reizigers zelf meebrengen, worden beëindigd. De reizigers krijgen evenwel de gelegenheid koffers, kinder- en wandelwagens en soortgelijke zaken zelf in 'n afzonderlijke ruimte te plaatsen. Bij het bestellen van nieuw reizigersmaterieel houdt N.S. rekening met deze veranderingen. De bagageruimte valt weg, maar in plaats daarvan worden de balkons vergroot, zodat daarop ruimte kan worden gereserveerd voor het neerzetten van bagage. De nieuwe regeling geldt niet voor expresgoed. De tiende biënnale, die tot 5 oktober in het Antwerpse Mid- delheimpark gehouden wordt, is onbetwist heel wat interessan ter dain haar voorganger in 1967. Het overzicht, dat gege ven wordt van de hedendaagse sculptuur in België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Spanje en van Zuid-Amerikanen in Europa is over het algemeen boeiender dan de plastische po gingen uit de oostelijke landen, die in 1967 het park dichtge- stopt hadden. Wanneer je door de catalogus bladert vind Je de exposerende landen netjes op een rijtje gezet: België (alfabetisch voorop). Frankrijk. Groot Brittannie. Nederland. Spanje. Zuid-Amerikaanse kunstenaars in Europa. Wanneer je door het park wandelt vindt je de „beeldhouwwerken" door elkaar ge plaatst. Dat is voor catalogusgebruik wat ongemakkelijk, maar anderzijds tekent het wel zo goed de huidige si tuatie, die zioh niet meer aan lands grenzen laat binden. Dat geldt niet voor Spanje: dat is een hoofdstuk apart, hetgeen we overigens al wisten uit andere bronnen. Misschien is het evenwel niet nodig, dat u beroepshal ve oof om mee te kunnen praten over stromingen en namen aan de hand van een catalogus dit park moet i bezoeken, maar er zo maar voor uw genoegen heengaat. In het eerste ge val bent u bek-af in het tweede geval hebt u een prachtige en interessante excursie, wandeling tussen nog wat ..echte" beelden en speelse vormen in het groen. SEC-OPSTELLING ABSURD Het visitekaartje aan de ..voordeur" van dit park was voor ons de Ambu- lomire van Gérard Singer: een blauw landschap van afgestomte stalagmae- ten en massa's in kunsthars. Dat de foto ervan in de catalogus het hele maal niet doet pleit alleen maai- voor deze. tot een rondwandeling nodigen de, fantasie. Maar houdt uw kinderen goed aan de hand. want er is geen crèche en zelf brengt u dat ver wachten de parkwachters wel de nodige be heersing op om er alleen naar te gaan staan kijken alsof het 'n beeld op een voetstuk in een museum is. Daarmee wordt voor een belang rijk deel van deze tentoonstelling eigenlijk al gedemonstreerd, dat Mid delheim als een openluchtmuseumzaal in deze zin een onhaalbare kaart is geworden. Het begint namelijk veel kunstenaars te lukken om dingen te maken, die zo maai- ergens een functie in het totale leefklimaat krijgen, dat een sec-ops teling absurd wordt. Zon biennale is dan alleen nog aardig om de verschillende dingen bij elkaar te zien. omdat je niet zo maar steeds er- HEPW0RTH EN M00RE Opvallende tekens bij de enitree zijn verder „Doorvaren Hardi" van Cou- zijn (een „echte" Couzijn dus, aange vuld met de beide „grappen": Impe rialist en Science Fiction) en twee monumentale stalen constructies van Nicolas Schöffer, waarvan de talloze blinkende schijven tijdens ons bezoek er jammer genoeg windstil bijhingen. Daarna vallen uiteraard de eigen vor men van Barbara Hepworth op. Met de aanwezigheid van Hemy Moore (met de indrukwekkende „Recklining Figure" en de bekende Three-Way Piece" en „Totem Head") natuurlijk twee namen waarmee Middelheim graag koketteert. Zonder afbreuk te willen doen aan de enorme verdien sten en invloed van een Hepworth: Een beetje vervelend wordt haar vor mentaal wel. Interessanter is wat er momenteel ln Engeland aan de hand is, hoewel het nog een begin is van een nieuwe evolutie. Naast bekende en vakbekwame beelden (zonder draden) van Reg Butler („De Bruid" en „Fi guur in de ruimte") en de noodlots ironie van Lynn Chadwiok met „Elek tron Elektra", die zijn plastische vormgeving maar voorzichtig door trekken naar een nieuwe tijd, liggen en staan staal- en plasticelementen van Evans. Schotüander en Turnbull; speelt Harry Seager met glasplaten in staal. Meestal alleen nog pogingen tot NEDERLANDSE KEUZE Over selectie en representatief zijn van een bepaald land (want er zijn altijd nog lieden, die dit belangrijk vinden) valt uiteraard te twisten. De Nederlandse keuze is gemaakt door De Nederlandse Kunststichting. Om de namen van de „gelukkigen" dan maar te geven: Wessel Couzijn, Leo de Vries, Hans Koetsier, Jaap Mooy, Frans Pee- ters, Pearl Perimutter, Cornelius Rog ge, Lancelot Samson, Shinkichi Tajiri, Jan van Munster, Carl Visser. And ré Volten en Hans Ydo. De moeilijkheid is vaak, dat men moet werken met hetgeen er voorhanden is en daarom is niet alles representatief voor de per sonen in kwestie, maar het totaal mag er zijn in Europees verband. Opval lend is dat een groot deel van de Ne derlandse inzending staat opgesteld in een alleraardigste aparte hoek van het park rond een vijver, die we met goedvinden van het wakende oog het liefst „de speeltuin" zouden noemen. In de vijver drijver de be kende dobbers van Jan van Munster en op de kant staat voor 't eerst weel een andere Tajiri in „4x2 polyester" toe te kijken samen met Ganzevoorts ..Seriaal Volume 33" van polyester en glasvezel; lukt het de knalgele „Tui melaar" van Hans Koetsier overeind te blijven. Er is een kwasi-aohtige pa- viljoentje met een „Untitled Ring" van Annesley; nog eens een „Untit led" van Bolus en de magische objec ten van Remo Martini etc. Het is de gezelligste „achterhoek" van het park. waai- het estetische gedoe een beetje overwonnen is: terwijl de „kunste naar" zijn vaak te steriele geest de monstreert. onder de dekmantel van het oleane. SPANJE De Spaanse gespletenheid heeft er ook de ruimte gekregen. Er zijn natuurlijk de analytische legpuzzels, gemonteerd door Berrocal; poëtisch en nutteloos ijzerwerk van Ghirino, Marti met Gaudi-achtige toestanden in het klein etc. naast het puur sociaalrealisme van Hernandez en Lopez-Gurcia; een Ambachtelijk paai-, Vluchtende vrouw met kind en een slapende Maria in een reiswiegje. Toe maar! Alle rim peltjes. haartjes en draadjes in so ciaal bewogen brons gegoten. Zoiets mag hier met eens meer! Wat een vrijheid. Het plaatjesvragende volk komt daar tenminste nog aan zijn trekken. Anderen proberen met spel en tegenspel, met. negatief en posi tief. wat gemanireerd en. daarom doorzichtig, modern te doen zoa's Su- biraohs of maken Robinachtoge han den en hoofden zoals Serrano. Dan ia ons die Europese kunst ian de (Spaans)e Zuid Amerikanen vaak toch liever. Die felle oranje sprieten - partij in een ..schil" Partitionen Tension 124 als een zwaartekracht op heffend element van Guzman of het kinetischpicturale van Le Pare. Jorge Piquares zit weer helemaal in het Spaanse: drie gevangenen in zeer na turalistische vormen, gevat in modern materiaal als j)lactie bollen. Een nogal schizofrene toestand. Interessante din gen maakt Soto, waarvan de „Doublé progression vert et blancgetuigt. „De Toren der Stilte" en een „Zonneteken- van Maria Colvin zijn monumentaal opgezette tekens, die wijzen naar de oer kunst van het Zuid-Amerikaanse GRAPJES EN HUISVLIJT De Franse inzending is dan misschien no zó representatief, maar wel van „alle" markten thuis. Behalve de reeds genoemde Singer en Schöffer vinden we „La Victoire de Villenateuse" van Cèsar (Baldaccini) tooh nog steeds een geweldig beeld (waarschijnlijk als „grapje" geplaatst tegenover een goe de pendant van Rik Poot). Hetzelfde kan gezegd worden van de „Wach tende" van Dordeigne. Hecht „door timmerd" werk van Martin Etienne is er naast de afgebrande ruimteschepen van Viseux. Van Kowalski staat er ook een aardig ding in staal en plexiglas, dat getuigt van zijn veelzijdige am bachtelijke afkoimst. Grappig zijn de bronzen kastjes met moraliteiten van ipousteguy. De metalen tekens van Carel Visser en André Volten in ge zelschap van het fijne werk van Pearl Perimutter, de ironische beelden van Luc Verlee en de geestige, maar naar huisvlijt rieikende insekten van Mi- chelshet houdt niet op. En dan te bedenken, dat we slechts een greep deden. Je voelt je op 't eind van een tocht door het park als „Het woud" van Armitage, die met Chadwick en Butler nog steeds vanuit de bedreiging Persoonlijk zijn we het meest geboeid geraakt door de Engelse en Neder landse bijdragen. Daarin is het best te zien, wat er in Europa evolueert. Wanneer men nog adem over heeft, na het bezoek aan deze 175 werken van 103 kunstenaars, en er een tocht langs de vaste collectie van 215 sculp turen in Middelheim aan vast knoopt, krijgt men wel een aardige indruk van hetgeen er sinds Rodin op dit gebied in Europa aan de gang is. Het wordt steeds verwarrender, maar ook steeds interessanter. Sedert de eerete biennale in 1951 zijn er een miljoen bezoekers geweest om deze wisselende emttoonstellingen te zien. Als we daarbij nog rekenen het ons onbekende aantaJl van bezoekers aan de vaste collectie, dan is de con clusie gerechtvaardigd, dat Middel heim het kijkende publiek een dienst heeft bewezen. Gezien de reacties van het publiek tijdens deze, juist begon nen. 10e biennale lijkt ons een be zinning op de functie van Middel heim wel gerechtvaardigd. De ontwik kelingen. die zich aandienen, roepen méér op dan alleen maar „kijken". Maar nu blijft er nog veel te zien, wat de moeite waard is HENK EGBERS. Henry Moore: Reckliningfigure. Barbara Hepworth: Twee figuren. Rotterdamse in Nijmeegse Vierdaagse: (Van onze correspondent NIJMEGEN. Een prins, acht ambassadeurs en tal van hoge militaire en burger lijke autoriteiten bekeken vanaf hun gerieflijke gereserveerde plaatsen dicht b(j de finish, de glorieuze intocht van de kilometervreters van de Nijmeegse Vierdaagse. Ook op de laatste dag was het weer excellent. Niet alleen was dit een buitenkansje voor de duizenden lopers, maar ook voor de paar honderdduizend toeschouwers, die met tot climax opgevoerde ovaties de stemming en de sfeer verhoogden. En na de feestelijke intocht werden in meer rustige omgeving de kruisjes, de beloningen uitgereikt. Wat het duizendkoppige publiek niet zag was de geestelijke en lichame lijke inzinking na deze geweldige inspanning. Maar meestal waren het verheugde gezichten die het terrein verlieten. Er zat een Rotterdams meisje van 25 jaar erbarmelijk te huilen. Op een bierton in de tuin van de vereniging: „Ik kon bijna geen stap meer verder, maar ik ben zo blij dat ik het heb gehaald", kermde ze, terwijl vreugdetranen over haar wangen rolden. FALMOUTH (AP) De Nederland se zeezeiler Bert Zijdenbos (63) die aanneemt de eerste Nederlander te zijn die in een eigen boot een reis rond de wereld heeft gemaakt, is gis teren in Falmouth aangekomen, even rustig als hij nu bijna drie jaar gele den de haven uitvoer. Bert Zijdenbos uit Vlaardingen en zijn jacht „Santa Maria", hebben zware zeeën doorstaan bij de tocht over de oceanen. De gebruinde, grijze en ge baarde restauranteigenaar kon gis teravond op verhaal komen als gast van de koninklijke jachtclub van Cornwall. „Ik heb altijd van de zee gehouden en van de mensen die met de zee te maken hebben", vertelde hij. „De prestaties van zeilers van andere lan den, die alleen rond de wereld voeren, hebben mij altijd opgewonden". Zijdenbos vertrok uit Falmouth in '66 Hij i de Spaanse kust, West-Indië, door het Panamakanaal naar Nieuw-Zeeland, Tahiti, de Fuji-eilanden en de Nieuwe Hebriden. Daar moest zijn zoon op aanraden van de doktoren van boord. Zijdenbos zelf ging door naar Austra lië. Christmas-eiland, Mauritius en Zuid-Afrika, waar een Nieuwzeeland- se assistent-arts aan boord kwam. Via Sint-Helena en "Ascension voeren zij terug naar Falmouth. „Mijn zwaarste ervaringen met het weer waren bij het ronden van Kaap de Goede Hoop, en bij de Fuji-eilan- den en Nieuw-Zeeland", vertelde Zij denbos. „Ik heb te maken gehad met stro men en hoge zeeën. Soms heb ik lange uren moeten hozen, maar mijn boot is niet beschadigd". Hij heeft de in Nederland gebouwde Santa Maria zes jaar geleden gekocht. Zijdenbos vertrekt naar Vlaardingen waar hem 'n groots welkom wordt voorbereid in het weekeinde als het weer het toelaat. „Ik voel me nu nog fitter dan toen ik aan de reis be gon", verklaarde hij. Het hoogtepunt van de intocht begon omstreeks drie uur. Achter muziekkorp sen, zij waren niet te tellen, liepen de detachementen uit Zwitserland, Groot-Brittannië, Denemarken, enz. Prins George van Denemarken nam het défilé van zijn landgenoten persoonlijk af. Begunstigd door het fraaie zomer weer kreeg deze traditionele intocht weer het karakter van een kleurige Gejuich ging er op toen de 73-jarige Zwitser Samuel Burn and met het houten been de finish naderde. De geruchten ten spijt dat hij op de derde dag zou zijn uitgevallen, stapte hij welgemoed met zijn prothese door de haag van ap- plaudiserende mensen. Hij is wellicht de meest gefotografeerde Vierdaagse- wandelaar van het jaar. Bijna onopgemerkt passeerde ook de 76-jarige jonkheer Van der Maessen De Sombreff de eretribune. Hij liep de al lereerste Vierdaagse mee in 1909 en legde jaren geleden zijn wandelschoenen op de zolder. Dit jaar trok hij ze weer Om vier uur marcheerden de Is- raëli's stram voorbij. Er achter de mi- litairen en een aantal Israëlische meis- I jes die nog lustig dansten alsof ze nog geen kilometer hadden gelopen. De Vierdaagseleiding is lang niet on- tevreden over deze 53ste wandelmars. Pessimisme over het omleggen van het - parcours als Defensie erbij blijft dat 60.000 gulden op tafel moet komen voor een pontonbrug bij Cuijk aan de Maas. - is overvleugeld door een grote dosis op- - timisme. In Cuijk zijn pamfletten uitge- geven door het comité tot behoud van 'm de brug. Er stond „Cuijk wil Vier- - daagsestad blijven, daarom is onze leu- ze: Wij willen onze brug ook in volgende jaren terug". Wie gistermiddag de grootse intocht - heeft meegemaakt weet dat de Vier- daagse nog niets aan populariteit heeft ingeboet. Wel blijft het een prestatie- - tocht met de klemtoon op prestatie. Het - aantal uitvallers gedurende de eerste drie dagen loog er niet om: er waren 'm er niet minder dan 1316. Rond 14.500 deelnemers hebben de eindstreep gehaald. Zij het dan ook vaak met grote inspanning en doorzet tingsvermogen. In de grote zaal van de vereniging hebben tenslotte heel wat. deelnemers gehost en gedanst op het traditionele blarenbal. Volgens gewoonte was er tot in de vroege zaterdagochtend feest in de stad en een blijde terugblik op deze zware, maar goede Vierdaagse. Pand bezet uit protest tegen woningnood AMSTERDAM (ANP) Een groep van ongeveer tien jongelui van de commune Nieuw Nederland heeft gisteravond een leeg kantoorpand aan de Nüeuwezijds Voorburgwal in Amsterdam illegaal bezet als protest tegen het hoofdstedelijk woningbeOedd. De politie heeft ze na tien minuten hieruit verwijderd en enkele arrestaties verricht. De commune heeft laten weten telkens lege panden te zullen bezetten zolang de woningnood duurt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5