Rode-lantaarndrager Matignon hield Merckx van zesde zege af Extra-treinen uit België voor Merckx Rob Hartoch voor vierde maal remise JANSSEN: „VERSCHRIKKELIJK O, WAT VERSCHRIKKELIJK Offer voor ploegen- klassement Nederlandse schaakoogst weer miniem .Vk.TSi GEHEIM WAPEN VAN GEMINIANI: MEELBOMMEN TOUR RAPPORT Rinj Wagtmans: „Ik kon gewoon niet" DE LEIDSE COURANT „Rode-lantaarndrager" Matignon mocht van de „groten" uit het veld even de benen nemen. „Leuk voor de mensen langs de weg", zo redeneerden zijm Dat het gehele peleton zich deerlijk her giste, bleek de eindstreep, waar Pierre Matignon zich koesterde in de hulde, die hem als winnaar van deze zware etappe ten deel viel. CLERMONT FERRAND Als men op hem had moeten gokken, zou er geen centime op Pierre Matignon zijn gezet .Hij stond gisterochtend immers 86ste en allerlaatste in het algemeen klassement met niet min der dan 3 uur, 34 minuten en 8 seconden achterstand op Eddy Merckx. En de laatste dagen had Pierre Matignon in de slotfaze het tempo van het peloton niet eens kun nen volgen. Men vertelde dat Matignon (geboren 11 februari 1943 in Verchers- sur-Layon) niet alleen lichamelijk de uit putting nabij was, maar dat hij ook mentaal een flinke klap had gekregen, toen hij de vorige week op dopinggebruik betrapt werd en die schande aan het volk werd meegedeeld. Sinds die dag reed Pierre Matignon meestal moederziel alleen achter het peloton. De volgers gaven hem nog een of twee dagen. Hooguit. Maar het gekke was dat Matignon toch in de cours bleef. De ex-landbouwer, het vorig jaar kampioen van Frankrijk bij de amateurs, ging stilletjes zijn gang. Ook gisteren fietste hij door de lommerrijke lanen op weg naar de Puy de Dome lange tijd op zijn vaste plaats, achter in het peloton, dat urenlang voortkuierde in een zeer matig tempo. Maar na 130 kilometer kon men zijn ogen nauwelijks geloven. Plotseling schoof de drager van de rode lantaarn naar voren en met een krachtige demar rage scheidde hij zich af. Hij was niet langer de lusteloze underdog, die elke dag de smaad van zijn falen had moeten incas seren. Uit zijn houding straalde plotseling een vastberadenheid die men niet voor mogelijk had gehouden. Toen hij ons voor bijreed had hij de kaken vastberaden op elkaar geklemd, het stuur in een vaste greep. In de volgauto's gingen de wenk brauwen omhoog. En in het peloton lachte men. Wat zou het als deze Matignon een minuut of wat voorsprong nam. Als de Puy de Dome begon zou hij waarschijnlijk te voet verder moeten. Want niemand gaf er ook maar een cent voor dat de arme Pierre de top van de door tienduizenden bezette Col zou halen. Pierre Matignon, de rodelantaarn drager, hoe -was dit mogelijk? Nadat hij eerst langs vele televisie- en radiomi crofoons was gesleept, kon men hem eindelijk spreken. Aanvankelijk deed hij zijn prestatie af met een: „Ach, ik had toevallig een goeie dag". Maar als men hem wat nader aan de tand voelde, kwam de waarheid uit de bus. Het bleek dat Pierre Matignon iedereen, ook zijn ploegleider, om de tuin had geleid. Het bleek dat Matignon, die zich eergisteren nog fin opperste nede righeid met zijn arm om Eddy Merckx geslagen (u weet wel: de bekende foto nummer een en nummer laatst in het klassement) liet fotograferen, zich de laatste dagen opzettelijk had laten af zakken om zodoende kracht te sparen voor z'n opzienbarende cours van gisteren Maar Matignon deed nog meer. Hij was bovendien de avond tevoren naar Tour arts Maigre gestapt en hij had hem ver teld dat hij zich niet goed voelde. De dokter had hem daarop versterkende mid delen gegeven, waardoor Matignon ver baasd vaststelde: „Vandaag kon ik alles"! Pierre Matignon vertelde zijn „voorbe reidingen" niet graag. Want men zou het in de Frimatioplóeg maar matig waar deren. Een knecht die zich onttrekt aan het werk in de ploeg en dan met de eer van een etappezege gaat strijken. Maar Pierre Matignon kon de verleiding niet weerstaan. Hij zei: „Het hele seizoen heb ik nog niets gepresteerd. Mijn beste pres tatie was een tweede plaats in de Grote Prijs van Monaco, maar dat is ndet raeer i dan een criterium. Bovendien werd ik tiende in het wegkampioenschap. Met die resultaten kon ik me niet handhaven bij Frimatic. Dus moest ik voor een belang rijke overwinning zorgen. En dat kon alleen op de wijze zoals ik het nu ge daan heb". Persoonlijke eer De tactiek van de Faemaploeg en spe ciaal de tactiek van Eddy Merckx speelde Pierre Matignon wel in de kaart. Bü de start In Brive was de situatie in het alge meen ploegenklassement zo, dat Faema Alleen genoten van Merckx langs de Tourroute te keer scoopexploitant uit zijn woonplaats, die hem twee Wagtmans van op aan, dat het zon dag een onvergetelijke dag aanbood gedurende een jaar. „Nu heb ik er na tuurlijk geen tijd voor", zei telegram CLERMONT-FERRAND Wat er zondag bü de aan komst van de Tour In Vin- cennes precies te beleven valt wat de publieke be langstelling betreft, is na- tuurlijk nog moeilük te zeggen, maar één ding staat wel vast: het wordt een geweldig spektakel. WaarschUniyk wei het grootste van de laatste Ton Vissers is, zegt hü, enigszins teleurgesteld in de houding van de KNWU. „Die heeft", klaagt hü, >,nu al enkele keren een tele gram gestuurd aan Rini Wagtmans- Hu werd, en terecht, gefeliciteerd met zün prestaties. Ik vind het echter niet fün tegenover de andere jongens dat de bond hen er niet in betrok. En, zou het zo moeilük zün geweest om ook de ploeg leider er bü te betrekken? Abrahamian, „maar in de winter zal ik er zeker dankbaar gebruik van maken". Jacques Anquetil. die zijn commerciële opdracht om een dag vóór de renners het parcours te nemen nog steeds met plezier schünt na te komen, zei in Cler mont Ferrand: „Het is on- doeniyk om een vergeiy- king te trekken tussen Ed De berichten die de Tour karavaan bereiken over wat de supporters van Eddy Merckx van plan zijn, groeien met de dag. Er worden, zo weten onze Belgische collega's, series extra treinen ingezet en busondernemingen uit alle steden en dorpen van Bel gië zien grote mogelijk heden in een trip naar Vincennes. Het betekent, Ik gun Rini die telegram men van harte, maar naar mün mening had de bond ze niet zo persoonlük moe ten richten". De eerste vüf van het al gemeen klassement moeten zich zondag na afloop van de Tour bü de doping controle melden. De ronde artsen maakten dat giste- „Fanfan" Abrahamian, de grote wielerhoop van Mar dy Merckx en mü- Eddy is 23 jaar, ik zoveel ouder. Ik geloof dat als wü nu tegen elkaar zouden uit komen in een tüdrit van 10 km, ik ging verliezen. Maar was de afstand 60 km. dan, ik ben er van overtuigd, zou ik winnen". Jacques Anquetil bleek in Clermont Ferrand veel be wondering te hebben voor de man met wie hü in zün topjaren zoveel duels uit vocht: Raymond Poulidor. „Hü gaat de last van de dat men mag rekenen op een invasie van duizenden en duizenden Belgen en als men weet hoe de kleine plukjes toeristen land seille. heeft van een van zijn supporters een aardig cadeautje toegestuurd ge kregen. Fanfan ontving een brief van een bio jaren voelen", zei Anque til. .maar toch vind ik hem büna even goed als in 1964 toen hü de Tour had kunnen winnen". leidde met een voorsprong van slechts 2 minuten en 3 seconden op Peugeot. Ploeg- Driesseqs: „Merckx triomfeert in bijna alle klassementen, hij pakt de gele trui, de groene trui, het bergklassement, het klassement voor de strijdlustigste renner, Maar ik wil nog meer. Iedereen heeft kunnen zien dat wij helemaal geen sterke ploeg hebben. Maar wij zijn nog steeds met tien man in de wedstrijd en ik zal ervoor zorgen dat wij ook het ploegenklassement winnen. Dat is dan mijn persoonlijke eer". Daarom ging Faema en vooral Merckx gisteroohtend van start met de opdracht geen aanval uit te lokken, maar integen deel het peloton zo lang mogelijk bij el kaar te houden. Want het is bekend dat Peugeot met Pingeon, Bassiere en Letort over betere klimmers beschikt en dat het in dat opzicht Faema naast Merckx en Van den Bossche aan een derde man ont breekt En voor het ploegenklassement telt immers de tijd van de eerste drie. Daarom waagde Faema op weg naar de Puy de Dome liever niets en moest Merakx van zijn aangekondigde nieuwe triomf afzien, omwilile van zijn ploeg. Merckx offerde zich niet tevergeefs op. In zijn spoort klom Van den Bossche naar de vierde plaats en Van Schil overtrof zichzelf door als vijftiende de top te be- Aldus gaat Faema ook het algemeen ploegenklassement winnen. Dat is een Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en PETER HEERKENS reden te meer om vreugdevol op deze geslaagde greep naar de absolute macht terug te kijken. Maar, hoe paradoxaal, er was een grote herrie bij de Faema's. Merckx en Van den Bossche scholden elkaar uit. Van den Bossche: „Ik heb tijdens de eerste helft van de klim al het werk gedaan. Ik heb telkens de vluch ters teruggepakt en toen een beetje ver moeid raakte begon Merckx plotseling het tempo te versnellen zodat ik moest lossen. Is dat de dank voor al het werk dat ik voor hem gedaan heb". Merckx: „Ik weet niet waarover hij spreekt, hij was gewoon te zwak om met ons mee te gaan, dus is het een normale zaak als hij achterblijft". Ministerswedde Het ziet er aldus naar uit dat Martin Van den Bossche, de meesterknecht na dit voorval het volgend seizoen weinig zin meer heeft voor Faema en voor Merckx te rijden. Van den Bossche heeft al enige tijd een aanbod van een Italiaanse fabriek. „Een ministerswedde krijg ik daar", zei hij op de Puy de Dome, „maar Merokx wil mij niet laten gaan". Het is namelijk zo dat Van den Bossche behalve aan Faema ook contractueel verbonden is aan Eddy Merckx zelf. En de vraag is of hij zich aan deze verbintenissen zou kunnen ont trekken. In elk geval kwam gisteren voor het eerst in het openbaar aan het licht dat het alles behalve botert in de Faema ploeg die toch alle reden heeft zich te verheugen in de vooral financiële suc cessen. Want als de zaken verlopen zoals wordt verwacht, zal elke renner van Faema itenminste tienduizend aan deze Tour de France overhouden en zullen de ploegmaats van Merckx ook een niet gering aandeel krijgen in het circus na de Tour. Het is daarbij interessant vast te stel len dat zelfs in deze uiterst zakelijke brok wielerij geld wel veel, maar toch ook weer niet alles betekent. Men dient ook hier de mens (Van den Bossche) een beetje in zijn waarde te laten. En dat is een zaak die Eddy Merokx in zijn rush naar het predikaat „beste renner aller tijden" nogal eens vergeet. Breur baantitel bij nieuwelingen UTRECHT De 17-jarige Jan Breur uit Schiedam is gisteravond in Utrecht Nederlands baankampioen op de 25 km bü de nieuwelingen geworden Tweede werd Gerrit Möhlman (Apel doorn). Na twaalf van de 64 af te leggen ronden ontsnapte idit tweetal in gezel schap van Gerard Kneteman (Amster dam) en Gerrit Habets (Den Haag) uit het peloton van 34 renners. Zij namen een ronde voorsprong en behielden die tot kort voor het einde, toen de grote groep uit de strijd werd genomen. In een felle eindsprint toonde Breur zich tenslot te de snelste. De uitslag Is: fl. Breur, 25 kilometer in 35 minuten en 65 seconden (gemldd. 4H.75 km/u); 2. Mtthlman z.t.; 3. Kneteman z.t.; 4. Habets AMSTERDAM Zegepralen zijn er nog steeds niet weggelegd voor de Neder landse deelnemers aan het IBM-schaak- loernooi- Ook In de vierde ronde was de oogst weer uiterst miniem, twee remises •n drie nederlagen. Prettig nieuws was dat Rob Hartoch met zwart stevig stand hield tegen de Westduitse grootmeester Klaus Darga. Hij bevocht daarmee zijn vierde ach- doende voor het bereiken ven de titel Internationaal meester. Uiteraard is het nog lang niet zover, maar de kans is inmiddels wel voorhanden. Er werd gisteren minder fel gespeeld dan in de voorgaande ronden. Van be lang was vooral de zege van Portisch op Ivkov. De zwartspeler „slipte" na de opening en kwam er toen in het geheel niet meer aan te pas. Portisch' kansen op een hoge prijs zijn er zeker door ge stegen. De Rus Wasjoekov won snel van landskampioen Ree, terwijl Stein vijf uur beukte op de positie van Langeweg. Er werd afgebroken, na enige analyse capi tuleerde Langeweg. De overige partijen misten grote spanningen. Stein—Langeweg - Mi—ft. Damjanovlc—Donr Tatal ft— li. Darga-I-Iar ghui—Barendregt ft—ft Kavalel;Liber (Ned.) 3 pnt., 08/12. Barend recht (Ned.) Byi MifltoemPn' (Ned.) ft pril Meestergroep: Joliannessen—Csom ft—1!. Dlez del Corral—UJtelky 1—0, Zuldema—Oslo- jic 0-V. De Rooi—Van Baarle ft—ft, Scholl- Van Schel tl nga ft—ft, Gerusel—Maeder 0—1. De stand na vier ronden Is: 1. Csom (Hong.) 3ft pnt., 1/3. Johannessen (Noorw.), Ostojlc (Joeg.) 3 pnt., 4/S. Dlez del Corral (Sp.). Mae der (W.-Dld.), Scholl (Ned.) 2ft pnt., 7. Van Scheltlnga (Ned. 2 pnt., 8. Gerusel (W.-Dld.) 1ft pnt. B. Zuldema (Ned.) 1 en 1 afgebr.. 10. De Rooi (Ned.) 8 pnt., 01. Van Baarle (Ned.) ft en a afgebr., 12. Ujtelky (TsJ.-SI.) z(sQh)akan bi de partij CLERMONT-FERRAND De uitge laten stemming van de volgers achter het peloton, zette zich ook gisteren door en toen werd het absolute top punt bereikt. Hoofdfiguur in het amusante spel dat echter ontaard de in een aanvechtbare gooi- en smijt partij was opnieuw BIC-ploegleider Raphael Geminiani. Hij maakte het zelfs zo bont, dat Jacques Goddet hem twee officiële waarschuwingen gaf en met boze woorden duidelijk maakte dat herhaling uitsluiting uit de ronde zou betekenen. besmeurd met eieren overrijpe toma ten eq al te sappige perziken- Hij was ze in een supermarkt gaan kopen en ofschoon verscheidene collega's dat vóór de start zagen, besefte men in de verste verte niet wat tijdens de rus tige koersmomenten zou gaan gebeu ren. Tenslotte kon de voorraad best bedoeld zijn voor de renners. Eenmaal in de wedstrijd barstte Geminiani los. Hij slingerde zijn handel" door open ramen en daken om in de wagens een afschuwelijke ravage aan te richten. Het leverde „Gem" zijn eerste waarschuwing op. De tweede kwam toen hij een geheim wapen lanceerde: meelbommen. In de kortste keren zagen de ploegleiders wagens wit van het stof en moesten in paniek de voorruiten worden schoongemaakt. Toen vond Goddet het welletjes en hief ten tweede jnale de vinger. Na aankomst heeft Geminiani een lang pleidooi moeten houden om Goddet van zijn voornemen om BIC ee» brief te schrijven over het gebeurde, af te houden. ZATERDAG 19 JULI 196 Twintigste etappe De uitslag van de twintigste etappe, rit over 138 hm van Brive naar Clermont rand, luidt: 1. Matignon (Fr.. Caput) 6 ui min. 54 sec., 2. Merckx (Belg. Drlessens) 6 3. Gutty (Fr.. Caput) 6.51.24, 4. Vandenbos (Belg., Driessens) 6.51.41, 4. Pingeon Plaud) z.t., 6. Poulldor (Fr.. Magne) Gandaris (So.. (It„ 1 i (Nee ni) 6.52.33, 10. Van Impe (Belg, Stabllnski) Hl. Van Springel (Belg., Cools) z.t., 12. t tinho (Port., Caput) z.t,, 13. Schutz (Lux. bant) 6.53.48, 14. Galdoh (Sp. Langarica) 6 15. Van Schild (Belg., Drlessens) 6.52.51 Castello (Sp.. Langarica) 6.53.01, 17. Wagti (Ned.. Vissers) 6.53.06, 18, Baysslere Plaud) 6.53.18, 20. Joaouim Galera (Sp., chain) 6.53.23). 31. Zimmermann (Fr.. blinski) 6.53.32 22. Gimondi (It.. Pezzi) 23. Balmamion (It„ Pezzi) z.t., 24. Lekort Plaud) 6.53.39 25. Thellliere (Fr., Stablli 6. 53.52, 50, Karstens (Ned., Plaud) 6,! 78. Van der Flaes (Belg., Vissers) 6.56.58 Otenbros (Ned., (Vissers) 6.57.01, 77. Dol (Ned. Vissers) 6.57.33, 81. Haast (Ned., Vis 6.57.58. 85. Beugels (Ned. Vissers) 6.57.58. Ploegenklassement Het ploegenklassement van de twin etappe is: 1. Caput 20.33.51. 2. Driessens 2C 3. Langarica 20.37.58 4. Plaud 20.38.05. 5. 20.39.29, 13. Vissers (Wagtmans, Van der Alg. klassement Merckx (Belg. Dries (Fr., Plaud) op 16.4( Caput) op 48.04 9. Letort (Fr., Plaud) oo 10. Janssen (Ned., Geminiani) op 49.49. 11. Impe (Belg., Stablinskt) op 91.43, 12. Joa Galera (Sp., Machain) op 52.39, 13. Thei! (Fr., Stablinskl) op 59.23, 14. Panlza (It., op 1.01.25, 85. Dumont (Fr.. Plaud) oo fl. 16. Schutz (Lux., Albanl) op ï.02.56, 17. C (Fr.. Caput) op 1.02.45, 18. Van Spr (Belg., Cools) op 1.06.15. 19. Dancelll (It., banl) op 1.10.52, 20. Castello (Sp., Langa op 1.82.04, 31. Galdos (Sp., Langarica 1J12.38 22. Lopez-Rodrlguez (Sp.. Machair u'jl7.25, 23. Van den Bossche (Belg., Dries: op 1.87.44, 24. Labourdette (Fr., Magne 8.24.39, 23. Zimmermann (Fr.. Stablinski 1.27.00, 51. Dolman (Ned., Vlssei 68. Van der Flaes (Belg., Vissei (Ned„ Vissers) op 2.58.57, 79. Beugels (?j Magne) op 3.01.36. 85. en een na laatste: tlgnon (Fr., Caput) op 3.32.43. Alg. ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement ziet t de twintigste etappe als volgt uit: 1. Drlei 318.38.82, 2. Plaud 30U.36.23. 3. Lang 312.28.33, 4. Machain 312.38.51, 5. Caput 382. Puntenklassement Doorkomsten De doorkomsten op de cols tellen grote bergprijs zijn: Cöte de Chavanon (4e categorie): 8. Joac Jalera (Sp.) 3 pnt, 2. Agostinho (Port.) 2 3. Spruyt (Belg.) 1 pnt. .r. --^—Matignon (F Merckx (Belg.) Bergklassement (Fr.) 68 pnt., 5. Gandarias (Sp.) zijdt dappere Gutty, d ïeg 20 punten. De jury* Mei Superprestige De overmacht van Eddy Merckx tekent ook af In het klassement Super Prestige 1 nod, een onofficieel wereldkampioenschap de klassieke wegwedstrijden. Vóór de 1 leidde Merckx al met een puntentotaal 262. Glmondl had 139 punten, Poulldor, Oc en Godefroot, die de derde plaats dee' 90 punten. De eerste Nederlander was Wagtmans met 60 punten op de gedeelde ste plaats. Na de Tour, als het klassement blijft het is, zal Merckx een voorsprong van minder dan 874 punten hebben op zijn n CLERMONT-FERRAND Vrijdag zou de Tour de France nog één keer interessant worden. Dat stond, voor de ronde- volgers. vast. Had Eddy Merckx immers niet beloofd dat hü in de rit naar de Puy de Dome nog éénmaal alles zou geven? Goed, dat was vóór hij die sensationele uitval deed op de Aubisque, maar daarna bleek, dat in de plannen voor gis teren weinig was veranderd, want in een grimmige bui liet de Belg zich ontvallen: „Ik zet ze op twintig minuten". Was er bovendien niet het feit, dat de „kleintjes" twee dagen kermis mochten vieren op de bijna vlakke wegen naar Bor deaux en Brive, wat alle goeds beloofde voor de activiteiten van de vedetten, de klimmers? Voor de Tourvolgers stond het vast: te midden van de ge makkelijke etappes die richting Parijs voerden, zou de semi- bergrit nog even wat sportief genoegen opleveren. En daar om was het wennen aan de winnaar van gisteren: Pierre Matignon. De oorzaak van deze onverwachte wending in het wedstrijdbeeld lag bij Eddy Merckx, die besloten had zijn persoonlijke belangen voor die ene etappe op te offeren aan het algemeen financiële welzijn van de ploeg, die in het algemeen klassement, bedreigd werd door Peugeot. En zo kon het gebeuren, dat de twintigste etappe sportief bijzonder weinig opleverde. Behalve dan de finale, tegen de Puy de Dome op en boeiend door de individuele strijd die op een col altijd heerst. In de 190 kilometer, die aan de bestijging van de laatste berg van de Tour de France 1969 vooraf ging, lag de koers nagenoeg lam. Er werd gepraat en gelachen, gezwaaid naar de toeristen en er was zelfs tijd om een zeer menselijke daad nu eens niet fietsend te plegen. Lastige bult In de zucht van de rust toen demarreerde Pierre Matignon. Hij mocht gaan, zoals men onder dergelijke omstandigheden alle kleintjes laat glippen, omdat de wetenschap dat ze zullen sneuvelen voor de finish in zicht komt, groot is. Pien'e Ma tignon ondervond nauwelijks tegenstand op zijn weg naar de Puy de Dome, die 68 kilometef verder lag te wachten als een uitermate lastige bult. De enige die het de moeite waard vond om Pierre Matignon achterna te zitten, was de Spanjaard Eduardo Castello. Ver der dan één minuut voorsprong op het peloton en vijf minu ten achterstand op Pierre Matignon bracht hij het aan de voet van de Puy de Dome niet. En twee kilometer onder de top kreeg hij zijn volgende teleurstelling, want daar werd hij ingelopen dooi' het kon haast niet anders Eddy Merckx. Merckx had met Martin van- den Bossche en de steeds beter rijdende Jan Janssen het peloton geleid bij het opdraaien van de berg. Twee keer hield de grote zich in tijdens de eerste kilometers waar demarrages geplaatst. Hij stuurde telkens zijn meesterknecht Martin den Bossche naar voren. Eefst om Gutty terug te ha' daarna om Gandarias af te remmen. Aan stukken De derde maal echter spande Merckx zelf zich in en gebeurde bij een nieuwe poging van Gandarias aan w! wiel Panizza mee ging. Met enkele forse slagen sleurde Ei Merckx het peloton bij de twee koplopers en vanaf moment gaf hij niet meer af. Hij nam de kop, voerde kwaam het tempo op, had geen enkele belangstelling wat achter hem gebeurde en bereikte ermee, dat de gioep onder die druk aan stukken ging. Alleen Poulii Gandarias en Gutty konden hem volgen op de snelle t< naar boven, waar Matignon zich steeds meer zeker wist de onverwachte overwinning en Castello de bedreiging, de groep-Merckx inhield, harder ging voelen Moeiteloos voerde Eddy Merckx zijn collega's naar de daarbij steeds zorgend voor een zo hoog mogelijk tempo, de cadans van de anderen moest breken. Gandarias kwam dat het eerst, drie kilometer onder de top. Bl( over Poulidor en Gutty, van wie de laatste de taaiste Met een bewonderenswaardige moed wiegde hij naast Merckx, alsof er geen sprake kon zijn van klasseverschö reputatie. Raymond Poulidor ging eraan ten onder en r op ongeveer één kilometer van de top lossen. Een paar derd meter verder sneuvelde tenslotte ook de dappere Gil die geen enkel verweer had toen Eddy Merckx het echt menen en met het grootste gemak van hem weg fietste. Goede plaats Hoezeer Eddy Merckx zijn vakbroeders tot een inspan had gedreven, kwam het best tpt uitdrukking in de perl van Jan Janssen. Vechtend voor zijn herstel had hij gegeven zoals hij dat kan doen: „Tot op de bodem". B weggetrokken, zwaar ademhalend (maar mocht het inspanning!) arriveerde hij op de Puy de Dome om trage woorden te zeggen: „Verschrikkelijk. O, wat verschi keiyk. Soms wist ik gewoon niet welke kant ik op lit' Het enige wat me wel helder bü stond was dat ik een V plaats wilde bereiken." Het lukte Jan Janssen uitstekend, want hij finishte als gende. Zeven plaatsen voor de tweede aankomende Ned lander Rini Wagtmans, die zich om begrijpelijke reds teleurgesteld toonde. „Ik was zo graag nog een plaats geschoven in het algemeen klassement. Met Gandarias 1.15 voor me zat dat er ook nog wel in, dacht ik. Maar is hij weer ruim een minuut op mij uitgelopen. Toer demarreerde heb ik nog even geprobeerd om hem bij houden, maar ik kon gewoon niet. Hij reed te sterk, troost me maar met de gedachte dat Gandarias geen kl' jongen is."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12