EEN PAK VAN UW HART EEN PAK NAAR UW HART MR. LUNS POLST FRANKRIJK OVER PROBLEMEN EUROPA Monarchisten oneens I met Juan Carlos Overwegende rol Frederika gevreesd Vrouw ernstig gewond door gasexplosie Wat studenten in Utrecht deden was totaal fout Vrijspraak voor aanslag op Nixon VRIJDAG 18 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 MADRID - Generaal Franco zal dins dag naar men verwacht de voltallige zitting van de Cortes, het Spaanse par lement, toespreken en deze vragen of men kan instemmen met zgn opvolger prins Juan Carlos, kleinzoon van Alfon so XIII. De ontwikkeling komt niet als een echte verrassing en werd al maanden lang verwacht. Toch zijn de monarchis ten er niet gelukkig mee, omdat zij be weren dat de enige rechtmatige opvol ger de vader van de prins is, Don Juan, graaf van Barcelona. Ook de falangisten zijn teleurgesteld. Zij vormen de enige wettige politieke partij in Spanje, zijn tegen de monar chisten en geloven dat de lege troon in een museum opgeborgen moet worden als bezienswaardigheid voor de buiten landse toeristen. De leden van de geheime raad van Don Juan hebben in Estoril, een stadje in Lissabon waar de Spaanse preten dent min of meer in ballingschap leeft, de nieuwe situatie besproken. Welinge lichte kringen zeggen dat de koninklijke familie nogal verlegen zit met het (naar monarchistische ideeën) „verraad van Juan Carlos". Franco heeft nooit op goede voet met Don Juan gestaan, maar de generalissi- E.E.G.-verslag pleit voor uitstel van belastingverlaging in Nederland BRUSSEL (ANP) Het jongste kwar taal overzicht van de Europese commissie over de economische toestand van de EEG bepleit een uitstel van de verlaging der inkomstenbelasting, die in Nederland voor 1 januari is voorzien. „Het is wenselijk", aldus het rapport, ..die verlaging voorlopig naar een later tijdstip te verschuiven, om mede daar door een anticyclische begrotingspolitiek te verzekeren". De indruk bestaat volgens het verslag dat het gebrek aan evenwicht in de Ne derlandse economie tot op zekere hoogte in de hand is gewerk door de sterke im pulsen die van de overheidsbegroting uitgaan. Nederland zou zich derhalve een zienlijke inspanning moeten getroosten om de toeneming van de overheidsuitga ven zowel in 1969 als in 1970 te laten, achterblijven bij de nominale toeneming van het bruto nationale produkt. Die toe neming wordt voor dit jaar op 5 pet geschat. Zonder krachtige begrotingspolitieke maatregelen is niet te verwachten, dat de (ociale partners bij hun. loononderhande lingen in 1970 de gematigheid zullen be trachten die de economische situatie ver langt, zo wordt hieraan toegevoegd. mo heeft hem.J twintig jaar geleden overgehaald toestemming te geven om zijn zoon in Spanje voor te bereiden op de rol die hij in de nabije toekomst zou gaan spelen. Prins Juan Carlos is een beminnelijk mens die bij de Spanjaarden geen ge voelens van afkeer of voorliefde op wekt. Zijn vrouw is prinses Sofia. Sommige waarnemers hier vrezen dat als Juan Carlos koning of regent wordt, zijn schoonmoeder, koningin Frederika van Griekenland, misschien zal proberen achter de schermen een overwegende rol te spelen. Copyright The Guardian Geen resultaat landbouwberaad in Brussel BRUSSEL (ANP) De ministers van Landbouw van de EEG hebben een ver gadering van drie dagen in Brussel moe ten besluiten zonder concrete beslissin gen over de Europese zuivelpolitiek. Aan het einde van de maand, op 28, 29 en 30 juli, zullen zij een marathon- vergadering hóuden in de hoop dan we tot akkoorden te komen. De Nederlandse minister, Ir.-P. Lardi- nois, verklaarde dat de zware discus sies van de afgelopen dagen toch niet onvruchtbaar waren geweest. Een tal essentiële problemen is gerijpt ei had de indruk dat aan het einde va maand akkoorden mogelijk zijn ove Europese melk- en boterprijzen (voor het lopende jaar) en over enkele maat regelen om de veel te grote melk- en bo- terproduktie van de EEG ai te rem- ROTTERDAM (ANP) Een 60-jarige mevrouw uit Schiedam' 'ik' 'donderdag middag zwaargewond geraakt by een gasexplosie die zich voordeed in haar woning aan het Rozenburgerplein. Met derdegraads brandwonden moest z(j worden opgenomen in een Schiedams ziekenhuis. Een 29-jarige vrouw en haar 9 maanden oude zoontje werden door de explosie licht gewond. Zij bevonden zich niet in het huis waar de ontploffing zich voor deed maar wandelden in de buurt. Over de oorzaak van de explosie valt weinig met zekerheid te zeggen. Wel staat vast dat zich een lek bevond in een van de gasleidingen in het huis. Personeel van het Schiedamse gasbedrijf had dit lek juist ontdekt toen de ex plosie zich voordeed. De schade die werd aangericht was aanzienlijk: ruiten sneu velden, een binnenmuur werd opgebla zen en de buitenmuur van het huis werd licht ontzet De ontploffing ging gepaard met een grote steekvlam die een begin van een brand veroorzaakte. De Schiedamse brandweer had het vuur echter snel onder controle. Guerrillaleider in Venezuela gesneuveld CARACAS (AFP) De guerillaleider „commandant Magoya" (alias Elegido Sibada) en zeven andere leden van di „gewapende strijdkrachten voor bevrij ding van de natie" zijn gedood in eei gevecht 350 km ten westen van de Vene zolaanse hoofdstad Caracas Dikkerds komen in Aken aan bod E nieuwe klanten die bij ons binnenkomen, doen de deur open en roepen lachend door de zaak: „Hallo, hier komt weer zo'n dikkerd". Die mensen voeten zich thuis bij ons. Kijk, en dan zit je natuurlijk goed. Als die mensen in een gewone zaak een pak moeten kopen, staat er een discreet kijkende verkoper, die zo'n beetje pijnlijk glimlachend de omvang overziet en zegt: „Nou mijnheer... ik zal eens gaan kijken in de grootste maat". Na veel gepas, gemeet en gehijs krijgen ze dan bijna altijd te horen, dat de confectie niet op hun omvang berekend is. Tja, en wij hebben hier niets voor normale mensen. Hier moet je heel klein, heel groot of heel dik zijn. Pas dan hebben we keus genoeg". Bedrijfsleider Knops van de heren modezaak Carl Kaufmann in het centrum van Aken loopt naar een zeer ruime kleedkamer. „Kijkt u nou bijvoorbeeld eens hier. Trevira. Licht gewicht. Ja, ja, waar vindt een heer van 350 pond in de gewone confectie een lichtgewicht kostuum? En dan ook nog een tikkeltje modieus? Verder nergens.... En mijnheer heeft keus genoeg. Want in deze maat hebben we nog pakken van tweed, in een discreet donker ruitje, in een sjieke streep, noem maar op. EN als zo'n man naar de kleer maker gaat is hij drie keer zoveel kwijt. Reken maar na. In zo'n pak gaat meer dan zes meter stof zitten. Jazeker, zes meter. Wat dacht u? Kijk aleen maar even naar deze broek. Als wij de taille willen meten, moeten we twee centimeters aan elkaar knopen. De man die hierin past, heeft een omvang van één meter 75. We zijn het een keer nage gaan: in iedere pijp past een mud aardappelen. Hier krijgen ze alles voor de gewone confectieprijzen. En dan gaan we niet failliet hoor. We leggen gewoon het patroon van een hele grote maat naast dat van een heel kleine. Dan heb je voor die twee pakken even veel stof nodig ais voor twee normale maten. joa -"VI f/KVI V- ZO is onze zaak eigenlek ontstaan. Eerst was het een gewone win kel. Maar er kwamen hier zoveel mensen binnen, die niet in confectie pasten, dat we ons zijn gaan specia liseren. En nu hebben we klanten uit een groot gedeelte van België, Duitsland en Nederland. We hebben bijvoorbeeld een klant in Den Haag. Die man wordt steeds dikker. Bij hem gaat het op de eerste plaats om zijn taille. Dat weten we precies. Hij belt ieder jaar een keer op en bestelt dan het een en ander. MINISTER KLOMPéi DEN HAAG Minister Klompé heeft inq baar hoedanigheid van minister van Onderwijs en Wetenschappen ad Interim het binnendringen door studenten van de Utrechtse senaatsvergadering, op 2 juli j.I„ scherp afgekeurd. zy doet dit in ant woord op vragen van de Tweede-Kamer leden Engelbertink en Ter Voorst (KVP), die de minister hadden gevraagd of der- geiyk optreden niet als ontoelaatbaar moest worden beschouwd. Minister Klompé acht het „zeer begrij pelijk" dat de rector manificus de ver gadering sloot nadat de studenten waren binnengedrongen. „De ook in de nota- bestuurshervorming universiteiten en hogescholen onder woorden gebrachte wenselijkheid om bij de vernieuwing van de universitaire bestuursorganisatie te streven naar een zo groot mogelijke open baarheid van vergadering behoort niet, zoals door een aantal studenten is ge schied, te worden opgevat als een uitno diging of rechtvaardiging om, vooruit lopend op mogelijke veranderingen op dit gebied, in de thans nog bestaande situatie de senaten en andere universitaire col leges het recht te ontzeggen om in de samenstelling, die deze colleges volgens de thans nog geldende regels hebben, bijeen te komen en zelf te bepalen, wie zij daarbij uitnodigen en of de vergadering openbaar of besloten zal zijn", aldus de minister. Hij zegt er dan meteen bij, hoeveel pond er weer bij is gekomen, nou en dan weten wij precies hoe groot het pak moet worden. We sturen het op en een paar dagen later komt er dan altijd een blij telefoontje, dat het kostuum als gegoten zit. EN de beren kunnen hier van alles krUgen hoor. Overhemden hebben we by voorbeeldWat voor een juffrouw een normale taillewydte is, geldt hier als normaal voor boord- wgdte. Dassen die extra-lang zgn, zwembroeken, sokken, sporttruitjes, alles wat een heer maar aan kan trekken, hebben we. Hoe we aan onze klanten komen? Het grootste gedeelte komt af op de advertentie „Die Diaken zu Uns". Die slagzin slaat enorm aan. Ze moeten dan plotseling om zidhzelf lachen. Ze schamen zich niet meer voor hun dikke buiken, maar voelen zich lid van de gezellige-dikke-mensen-club. Ze vertellen het elkaar ook veel door. Een klant van ons was laatst in Knokke op vakantie en liep daar een andere dikkerd tegen het lijf. Hij had een geweldige fijne zwembroek van ons aan. Tjana een gesprekje kwam die man naar ons toe. Hg slaagde natuurlijk, want we hebben alles. Alleen niets voor gewone mensen. Leiders van luchtverkeer voor deel met 55 jaar ontslag DEN HAAG (ANP) Conform het rapport van de ryksluchtvaartdienst is op medische gronden besloten functio neel leeftydsontslag in te voeren voor de (chef) luchtverkeersleiders van Schip hol en Zestienhoven. Dit ontslag gaat in als betrokkenen 55 jaar worden. Het ontslag geldt niet voor hun col lega's van de vliegvelden Beek en Eelde. Deze moeten uitdienen tot zij op 65- jarige leeftijd pensioen krijgen. De nota van de rijksluchtvaartdienst heeft de steun gekregen van de rijks geneeskundige dienst. Staatssecretaris mr. C. v. Veen van Binnenlandse Zaken heeft een en ander meegedeeld en aan de orde gesteld in de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Publikatie van dagboek kardinaal Bea LONDEN (KNP) Komende winter zal in Londen en New York het „Dag boek van een kardinaal" verschijnen, waarin de dagboeken van kardinaal Bea zijn opgenomen vanaf 1958 tot zijn dood. De uitgave is voorbereid door de secre taris van de kardinaal, pater Schmidt SJ en verschijnt bij de uitgeverij Chap man, die nog verdere werken over de kardinaal voorbereidt. NEW YORK (Reuter) Een jury van het hooggerechtshof in de staat New York heeft drie Jemenieten, die waren beschuldigd van het voorbereiden van een moordaanslag op president Nixon, vrijgesproken. De verdachten werden schuldig gevon den op een van de vier punten van de aanklacht, namelijk het in bezit hebben van stiletto's. Zij waren in november 1968 gearresteerd, de maximumstraf van het bezit van een stiletto is een jaar. y i (Van c correspondent L. Kleyn) PARIJS In de tuin van de Nederlandse ambassade in Parys hebben de Neder landse journalisten zitten luisteren naar wat minister Luns heeft willen vertellen over zgn bezoek aan de Franse eerste-minister Chaban-Delmas en aan zyn Franse ambtgenoot van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann. De besprekingen waren zoals dat in diplomatieke taal heet buitengewoon hartelyk. Minister Luns kwam naar Parys om de stemming te peilen in drie verschillende gedaanten: als voorzitter van de ministerraad van de gemeenschappelgke markt, als voorzitter van de ministerraad van de Westcuropese Unie en als Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. dagen geleden. Die topconferentie zal gehouden worden in oktober of november, mogelijk in Den Haag. Daaraan zullen deelnemen de politieke staatshoofden, in dit geval Pompidou voor Frankrijk en Saragat voor Italië en verder de minister-presidenten en de ministers van Buitenlandse Zaken van de Zes. Op die topconferentie kon minister Luns vanzelfsprekend niet vooruitlopen, maar hij verwachtte er toch wel goede resultaten van. Er is officieel geen Frans veto meer, zoals dat bestond onder De Gaulle, maar Frankrijk blijft als voorwaarde stellen, dat de gemeenschappelijke markt door toetreding van Engeland niet mag worden verzwakt. Minister Luns heeft erop aangedrongen dat de komende topconferentie zich zal beperken tot de politieke problemen en zich niet zal begeven op het terrein zelf van de gemeenschappelijke markt. W.E.U. Wat de WEU betreft daarin hebben zitting niet alleen -de Zes van Brussel, maar ook Engeland heeft minister Luns gepleit voor de terugkeer van Frankrijk. Zoals men weet heeft Frankrijk onder De Gaulle de banden met de WEU gekapt. Voor die terugkeer heeft minister Luns een paar formules aan de hand gedaan, die door Parijs nog nader zullen worden bestudeerd. Wat de internationale toestand betreft, kwamen hoofdzakelijk Blaf ra en het Midden-Oosten aan de orde. Over de toestand in Biafra heeft minister Luns zijn grote bezorgdheid namens Nederland uitgesproken, maar verdere pogingen stuitten af op de niet-interventie van Engeland en Frankrijk. Dat conflict duurt dus onverminderd voort. Over Israël bleef het bij wat Pompidou in zijn persconferentie heeft gezegd: een iets soepeler houding van wapenuitvoer naar Israël, maar verder wü Frankrijk Britse trein zal nog lang boemelen Wat Engeland en de gemeensdhappélijke markt betreft, heeft minister Luns er zijn Franse collega's op gewezen, dat de financiering van de landbouw, waar Frankrijk zoveel waarde aan hecht, vergemakkelijkt zal worden door een eerste begin van de besprekingen over toelating van Engeland. Maurice Schumann heeft daar geen positief antwoord op gegeven, maar verwezen naar een topconferentie zoals die uiteengezet is in de eerste persconferentie van Pompidou enkele in Italië Arbeidsonrust ROME (AP) Stakende arbeiders zijn gisteren in botsing gekomen met de politie en hebben de straten in het centrum van Milaan en in tientallen an dere steden In het verre zuiden ver- Rumor beëindigde zijn eerste serie besprekingen met politieke leiders van links van het centrum, waarbij alge meen de indruk heerste dat da vooruit zichten op een compromis om een meer derheid van links van het centrum te helpen vormen, beter werden. Politiek evenwicht werd zelfs nog dringender daar hernieuwde uitbarstingen van ar beidsgeschillen zowel de industrie-arbei ders als de landarbeiders in beweging houden. de resultaten afwachten van de vier-mogendhedenconferentie en de ontwikkeling van de toestand ter plaatse. Gaan er inderdaad meer wapens naar Israël? Van minister Luns kon bezwaarlijk worden verwacht, dat hij als Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken daarop met ja of nee zou antwoorden In zulke moeilijke gevallen redt Luns zich uit de moeilijkheden met een anekdote: „Iran", zei hij, „levert odie aan Israël. Dat stuit op protesten van de Arabische landen- Waarop Iran: „Wij leveren aan Israël geen druppel". En met dat antwoord nemen de Arabische staten althans naar buiten genoegen. Wie oren heeft om te horen, die höge". Er werd in de tuin nog wat nagepraat over het Hof in Den Haag. Dat zal er voorlopig nog wel blijven staan, want dat de statutenwijziging erdoor kooit, is zeer twijfelachtig. Concluderend mag men uit het bezoek van minister Luns aan Parijs opmaken, dat er wat Engeland betreft wel schot in zit, maar dat de trein nog wel meel, meel erg lang boemelt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5