^ÉVEE3 Spanje ging opnieuw met de hoogste eer strijken Aardbeving in Gele Zee OP DE BLAREN ZITTEN ARKA vraagt mening leden stakingsrecht Politie vraagt opsporing van drie zeilers Songfestival Knokke TELEVISIE VANAVOND „DOSSIER XY" Kijkers mogen helpen bij oplossen misdaad DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 JULI lm IJD, Herziening van spelling geen hoge urgentie WANNEER waar zou zijn dat minister Ver inga om financiële redenen geen spoed wil maken met het in praktijk brengen van de jongste spellingherzie- ningsvoorstellen. dan geven we de be windsman voor het onderwijs gelijk. Want niet alleen aan de orde komen door zon drastische herziening de tien tallen miljoenen guldens die de overheid rechtstreeks betalen moet. maar ook niet gering te schatten kosten voor de ge bruikers van het onderwijs. Het invoeren van een nieuwe spelling moet onder meer op de scholen beginnen. Maar invoering op de scholen wordt een hordenloop. wanneer niet tegelijkertijd op SINDS een paar jaren stelt de onderwijs- reorganisatae op de scholen voor alle soorten voor voortgezet onderwijs (mam moetwet) de ouders voor bijzondere kos ten. omdat verreweg het grootste deel der leerboeken vernieuwd schijnt te moeten worden. En daarbij zijn tegenwoordig boeken van tien gulden en duurder sche ring en inslag. Vooral ouders met meer kinderen op scholen voor voortgezet on derwijs staan in de maanden juli en augustus voor onaangename verrassingen, waarbij de nieuwe overheidsmaatregelen ter zake van de boeken voor ..minder vermogenden" in elk geval nieuwe over gangsperikelen kunnen scheppen. OOK om over dit zeer heen te komen lijkt uitstel van nieuwe spellings veranderingen ons dringend gewenst. De financiële consequenties en dan niet die voor de overheid alleen maken dat deze zaak er nooit een van hoogste urgentie kan zijn. Vreemd OP verre afstand en sjechts over onvol ledige gegevens beschikkend vinden we het moeilijk cm te oordelen over de juistheid en rechtvaardigheid van het proces tegen de Curagaose journalist Stanley Brown. Hem wordt door de officier van justitie te Willemstad ten laste gelegd, dat hij door artikelen in zijn weekblad tot oproer, brandstichting en gezagsondermijning aangezet heeft. Wanneer de invloed van Stanley Brown op de trieste gebeurtenissen van 30 mei inderdaad zo groot' geweest i6. dan vinden we het vreemd dat de justitie in de Antillen pas achteraf heeft ingegrepen Wanneer in Nederland van extremisti sche zijde duidelijk in perspublikaties op gewekt wordt tot plundering, brandstich ting en het molesteren van mensen, wach ten politie en justitie dan tot dreigemen ten in wandaden zijn omgezet? WASHINGTON (Reuter-AFP In de Gele Zee. ongeveer 250 km ten oosten van Tien Tsjin. moet zich een zware aardbeving hebben -voorgedaan. Dit is ge constateerd door het Amerikaanse infor matiecentrum inzake aardbevingen, dat een kracht, van 7.7 op de schaal van Richter had geregistreerd. De beving had vanochtend vroeg plaats. In een bevolkt gebied zou zij van een verwoestende vorm Duitse badgast in zee verdronken ZANDVOORT (ANP) In de zee voor Zandvoort is gistermiddag de 44-jarige Wilhelm Saai (44 jaar) uit Honnef (Duitsland) verdronken. Het lichaam van de man, die met vrouw en kinderen ln Zandvoort logeerde, werd drijvend aangetroffen. Pogingen van de Zand- voortse reddingsbrigade om de levens- geesten, alsnog op te wekken hadden geen resultaat. Door onbekende oorzaak is een 2'/i- jarige kleuter in Amsterdam in het wa ter aan de Sloterweg terecht gekomen en verdronken. De moeder trof het kind, enkele minuten nadat ze het miste, levenloos in de sloot aan. „Je kwnt beter fotomodel blijven, dan een carrière voor de filmcamera te zoeken", moet Karin Fedderson gedacht hebben, toen zij onzacht met de Veluwse bodem kennis maakt. De blonde Karin, die een belangrijke rol speelt in René Daalders nieuwe Nederlandse speelfilm „De blanke slavin", moest voor een bepaalde opname door landgenoot Gunther ZJngeheuer uit een rijdende auto gegooid worden. Drie camera's legden het gebeuren vast. Karin slaagde er de eerste maal reeds in een elegante landing te maken, zichzelf daardoor een pijnlijke herhaling besparend. Maar het pad van een filmactrice gaat niet over rozen. Het is echt wel eens op de Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ARKA heeft de mening van de leden gevraagd over het stakingsverbod voor ambtenaren, waar over in opdracht van staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) een on afhankelijke commissie van deskundigen een advies aan de regering zal uit brengen. Het hoofdbestuur van de ARKA heeft aan de leden gevraagd voo augustus te antwoorden of het uit 1903 voor ambtenaren en spoorwegpersoneel daterende strafrechtelijke stakingsver bod al of niet moet worden gehand haafd. Ook wordt aan de leden gevraagd of zij het juist achten dat het Europees sociaal handvest, waarin het stakings recht is vastgelegd, wordt geratificeerd, terwijl het overheidspersoneel hiervan wordt buitengesloten. Het hoofdbestuur van de ARKA stelt zich zoals bekend op het standpunt dat het stakingsverbod voor ambtenaren en spoorwegpersoneel moet worden op geheven. JACHT ..ZEEJONKER" ZOEK ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft de opsporing verzocht van drie Rotterdammers, die sinds 5 juli worden vermist. Op die dag verliet het drietal in de kajuitzeilboot „Zeejonker" Hoek van Holland voor een reis naar Engeland. Sindsdien is niets meer van de zeilers vernomen. Ondanks een door Radio Scheveningen geleide speuractie op het Kanaal en de Noordzee. De poli tie vreest dat het bijna 8 m lange bootje tijdens slecht weer is vergaan. De vermiste zeilers zijn de 18-jarige Jacobus Kleiberg. de 17-jarige Rudi van der Waal en de 31-jarige gehuwde ijzer werker Laurens Krijgsman. De „Zeejon ker" is eigendom van Krijgsman. Het lag in de bedoeling van het drietal om eerst naar Dover te varen, waar de „Zeejon ker" op 8 juli werd verwacht. Een dag later zouden zij naar Folkstone gaan, van waaruit zij op 11 juli voor de terugreis naar Nederland zouden vertrekken. De aankomst in Hoek van Holland was ge pland op de 15e juli. De Europabeker van het Knokke- Songfestival is gisteravond tot de bodem toe leeggedronken. Niet door Engeland, zoals iedereen had verwacht, maar door Spanje, dat hiermee het succes van „Singing Europe" evenaarde. Een pun tentotaal werd niet bekendgemaakt, maar een officieuze telling van de jour nalisten wees uit. dat Spanje met 353 punten had gezegevierd over de 340 voor de teleurgestelde Britse équipe. Conchita Bautista. ook in Scheveningen al de meest professionele artieste, had het grootste aandeel in de Spaanse glo rie. Met haar onmiskenbaar temperament zorgde zij voor de meeste puntjes. De onverwachte winst voor Spanje was eigenlijk de enige sensatie, die Knokke na zeven dagen smartelijk wachten bood. Voor het overige was het een vlak festival, wellicht nog vlakker dan Scheveningen, waar tenminste ie dere dag een geforceerde rel viel te be leven. En toch had iedereen hoge ver wachtingen, toen het festival van start moest gaan. België immers z nederlaag tegen Spanje tijdens „Singing Europe" de Spaanse ploeg wel eens kun nen gaan boycotten. Niets bleek minder waar. Toen de formatie zaterdagavond in de schijnwerpers trad was iedereen onder de indruk van hun muzikale ge- Naast Spanje en Engeland verbleek ten de overige ploegen eigenlijk in het niets. België en Frankrijk konden nog redelijk meekomen, maar Duitsland en Nederland bleven ver onder het gemid delde peil. Daarvan waren overigens de heren ploegleiders nauwelijks overtuigd. Jongens als Anton Peters van België en Rob Touber van Nederland liepen rond als een zegevierende Napoleon, zonder ook maar enige kaas gegeten te hebben van wat een ploegleider eigenlijk zou moeten doen. Bij de jury verminderde de stemming alras, toen bleek dat iedere ploeg dage lijks tien liedjes zong. Het Finse jurylid was van mening, dat men beter per keer vijf liedjes kon zingen. Dat zou lang niet zo vermoeiend zijn. Iedereen was het er over eens. dat de formule van Knokke veranderd diende te den. De journalisten willen Schev gen als voorbeeld, maar dan wel de ju rering van Knokke. Dit laatste is ove rigens een Belgisch toevoegsel, aange zien men zich nog steeds niet verzoend heeft met de „Singing-Europe"-uitslag. OVERIGE PRIJZEN De persprijs ging dit jaar naar de Britse zangeres Elaine Delmar. Zij ver sloeg hiermee ruimschoots haar naaste concurrente Julie Rodgers. De prijs van het ministerie van Nederlandse Cultuur ging hoe kan het anders naar de Belg Hei-man EJegast. De prijs van de stad Knokke tenslotte naar de Belgi sche équipe. Er was niemand, die anders verwacht had. (ADVERTENTIE) Vanavond brengt de AYRO-televisie onder de titel „Dossier XY" in samen werking met het Zweites Deutsches Fernsehen. de Osterreichischer Rund funk en de Schweizerische Radio und Fernseh Gesellschaft het Duitse pro gramma „Aktenzeichen XY Ungelöst". De bedoeling van dit programma, dat in oktober 1967 door de Z.D.F. werd ge start en dat sindsdien zeventien afle veringen heeft gehad, is, om met be hulp van tips van de kijkers te komen tot de oplossing van een tot dat moment onopgeloste misdaad. Het programma, dat uiteraard geheel op de realiteit is gebaseerd, kent drie hoofdonderwerpen, die elk ongeveer tien minuten in beslag nemen. Van een bepaalde misdaad wordt een recon structie gefilmd met gebruikmaking van bekende gegevens, aanwijzingen en bewijsstukken. In gevallen, waarin de dader bekend is, wordt diens foto getoond. In het programma van vanavond ko men gevallen aan de orde. die een In ternationaal karakter hebben en die zich derhalve ook tot Nederland kunnen uitstrekken. Naast de gefilmde gedeel ten vinden directe presentaties plaats vanuit Wiesbaden, Wenen en Zürich. De presentatie vanuit Nederland wordt op het hoofdbureau van politie te En schede verzorgd door Johan van Min- Een saillante technische bijzonderheid is, dat het vanuit Wiesbaden uitgezon den beeld in Bussum van Nederlandse ondertiteling zal worden voorzien. De directe presentaties worden eveneens in Bussum simultaan in het Nederlands vertaald en uitgezonden via het radio- FM-kanaal van Hilversum III. In het hoofdbureau van politie te En schede wordt een speciale centrale in gericht, waar eventuele telefonische tips van Nederlandse kijkers worden aangenomen (telefoon: 05420-20456). De aan deze wat AVRO betreft ex perimentele uitzending gewijde tijd is als volgt verdeeld: 19.30 tot 19.56 uur Inleiding en toelichting vanuit Ensche de; 20.20 tot 21.15 uur „Dossier XY"; 22.10 tot 22.20 uur Bekendmaking van voorlopige resultaten. Dit laatste zal ook gebeuren om ongeveer 22.40 uur aan het slot van de rubriek „Tele- vizier". Voor het tot stand komen van de/.e gezamenlijke uitzending vond een zendtijdruil met de KRO plaats, die nu op 17 juli het televisieprogramma van Nederland 1 zal verzorgen, (Nederland I 19.30 uur; 22.20 uur; 22.10 uur; 22.40 uur) Koningspaar van België betuigt deelneming met busramp EINDHOVEN (ANP) Van tal van zijden uit binnen- en buitenland ont vangt het gemeentebestuur van Eindho ven nog steeds bewijzen van deelneming met de droevige gebeurtenis in Dinant. De koning der Belgen en koningin Fa- biola hebben hun medeleven met de ramp in Dinant aan koningin Juliana tot i.itdrukkig gebracht. Het Belgisch koningspaar betuigde ook zijn innige deelneming aan de diep bedroefde stad Eindhoven. Minister-president De Jong telegrafeerde aan de burgemeester van Eindhoven; „De regering betuigt haar oprechte deelneming aan de nabestaan den van het vreselijke ongeluk met een bus uit uw gemeente ln de Belgische plaats Dinant. waarbij 21 mensen om het leven zijn gekomen. De regering verzoekt u deze deelneming over te brengen aan de nabestaanden van de slachtoffers". Rozen'. Nn binnen iedere bereik. Een feestelijke bloem. Om azelf en anderen mee te Terrassen. Vooral nn ze zó gevarieerd voorbanden zijn. Neem vaker een bloemetje meel Belgische bussen tegen elkaar TILBURG (ANP) Gisteravond om streeks zes uur botsten in Tilburg twee bussen afkomstig uit België toen zij achter elkaar reden en de eerste wagen voor een verkeerssein abrupt stopte. De inzittenden van beide bussen in de eerste auto zaten 18 volwassenen en 37 kinderen, in de tweede bus 20 vol wassenen en 33 kinderen werden door elkaar geslingerd. Het merendeel van de passagiers liep schrammen, builen en snijwonden op. Zes kinderen en twee dames moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd voor nadere behande ling. Het ernstigste was een 31-jarige vrouw eraan toe. Zij had een shock en een her senschudding. Een 11-jarige jongen was na de botsing in de tweede bus klem ko men te zitten tussen de samengeperste banken. Door het demonteren van enige zetels kon hij worden bevrijd. Het groot ste gedeelte van de slachtoffers werd in een nabijgelegen klooster eerste hulp Leven gered door „verkeerd aangesloten" NW YORK (AP) De 15-jarige Pa tricia Dunne draaide een verkeerd num- en redde daarmee een mensenle- Want de telefoon werd niet opge- ;n door een nichtje zoals zij verwachtte maar door een oude me- ouw, die fluisterde „alstublieft, help e. Iemand moet Iets voor me doen". Men kon nagaan met wie Patricia gebeld had. De politie brak in in het huis waar de oude vrouw woonde en vond haar bewusteloos op de grond lig gen, de hoorn van de telefoon nog in haar hand. Zij had een hartaanval ge had. Zij maakt het nu redelijk. verleend. Mede als gevolg van het hin derlijke toekijken van zeer vele passan ten werd de politie en GGD het werken ernstig belemmerd en moest de drukke verkeersweg extra-lang worden afgeslo ten. ANTENNE Staking BRT beëindigd BRUSSEL (ANP) De staking bij de Belgische radio en televisie, die deze week herhaaldelijk tot langdurige on derbrekingen van zowel de Nederlands als de Franstalige uitzendingen heeft geleid, is gisteravond beëindigd. Er is een akkoord bereikt over een bestand tot na de vakantie. De actie van het personeel, die voornamelijk ge richt was tegen een politiek geachte benoeming van een nieuwe personeels- directeur, heeft voorlopig tot gevolg dat deze functionaris nog niet effectief in dienst zal treden. Na de vakantie zullen de onderhande lingen over deze zaak en andere eisen van het personeel, weer worden opgeno men, met de bedoeling om vóór 31 ok tober een akkoord te bereiken. Geen komkommertijd dit jaar! Is straks geen Tour de France m geen maanreis meer, dan staat e iets nieuws op het wereldprogram, i ook op het televisieprogram: de tegen het eind van de maand, var Paus naar Afrika De KRO heeft een bij voorbaat kritische wijze geprt ludeerd- Een gedegen documentair^'» het werkstuk van een KRO-team, c van de verantwoorde deskundighe van de Leuvense professor Houtart ka profiteren, toonde de wereld waarme ''1 9 de Paus straks heel even geconfror teerd zal worden. Het is die, in zoverre zij tegen de laatste e gevaarlijkste resten van het kolonir lisme in verzet komt, op zijn best een verlossend en op zijn minst op e begrijpend woord uit pauselijke moi hoopt. Maar of hij dat spreken zal? Op Nederland II, en gelukkig overlap ten de twee netten elkaar niet al 1 zeer, was er gisteravond de wadhte verrassing van nu eens ge« oeroude Duitse film in het genre het dansende congres of de drie vlott jongens van de „Tankstelle", maar e vrij nieuwe Russische film uit 19® „Kort avontuur van Njoera", merkte zioh door de tederheid va: gelijknamige liedje, dat in de ragfiji gespeelde en geregisseerde idylle tusst het vrouwtje van buiten en de Mos kouse taxichauffeur zo'n grote speelde. Wie misschien min of m per toeval dit „kort avontuur" oei gezien heeft, zal allicht dezelfde, waar ietwat bevrijdende ervaring heb ben opgedaan als uw recensent: dal zelfs ook nog zoiets als gezonde film kunst mogelijk is, die n prikkelt en opzweept, maar doodge woon ontroert. m Schilderij Rogier v. d. Weyden gestolen DIJON (A.P). Een schilderij vu de 15e-ecuwse Vlaamse meester Rogi" van der Weyden is gistermorgen ge stolen uit het 1 ie waarde van het paneel, et Johannes de Doper, wordt geschal ruim 140.000 gulden. ertel (ADVERTENTIE) SPORTIEF PERSONEEL GEVRAAGD! Wij bieden u een prettige betrekking aan als leerling-verkoper leerling-verkoopster aankomend verkoopster le verkoopster Maak even een afspraak met Sporthuis WOUD BERGERS HAARLEMMERSTRAAT 232 TELEFOON 24681

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2