Eddy een natuurlijke renner, de anderen opgeblazen door vitamines Harm Ottenbros: „Toen ik die streep zag vergat ik alles" -DR. MARLIER, DE LIJFARTS VAN MERCKX: HIJ LEEFT MET EEN ANGST- COMPLEX Dirk Nijs: „Nog twee weken, dan draaien we soepel TOURRAPPORT TOUR SNIPPERS Tanende liefde Nederlandse renners stad Bordeaux pONDERDAG 17 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 2Oeetappe-10juU 189 km I0RDEAUX Eddy Merckx staat zover koven de concurrentie omdat hij de neest natuurlijke renner in deze Tour Ie France is en omdat de anderen zijn ipgeblazen door vitamines zoals tegen woordig ook met het vee gebeurt. Deze ogal opzienbarende uitspraak werd isteren op de wielerbaan van Bordeaux edaan door dokter Roland Marlier, 37), lid van de Medische Commissie an de Internationale Wielerbond en jfarts van Eddy Merckx. Dr. Marlier: Als wielrenners tegenwoordig ver- loeid raken, proberen ze dat met vi- amine-injecties te verhelpen. Maar aarmee wordt de spiermassa tot het linimum herleid". Wat doet Merckx an? Marlier: „Hij traint veel, in de aatste dagen voor de Tour nog duizend ilometer, hij eet veel rauwe groenten, ruit en gegrilleerd vlees en hij neemt rijwel geen vitaminen. Daarbij let hij nomen. Wij wisten dus dat het zeer warm zou worden. Daarom heeft Merckx 's ochtends vrijwel niets gegeten en heeft hij wel een hoeveelheid zout naar binnen gewerkt. Onderweg heeft hij de hele dag slechts vijf bidons thee met veel suiker erin gedronken. Hij at voort durend maar heel kleine hoeveelheden. En 's avonds heeft hij opnieuw zout ge nomen. Dat is de specialisatie van Eddy. Terwijl de anderen afgebroken worden met vitamine-injecties, zoekt Merckx zijn weg op een natuurlijke wijze. En aangezien hij oergezond is krijgt hij daardoor ook weinig inzinkingen. Na tuurlijk, ook hij heeft op dit moment wel een vermoeid gevoel. De Tour heeft toch veel van hem gevraagd. Ik zeg dit omdat men het fenomenale niet met het onmogelijke moet gaan verwarren, vooral op het weer. In de laatste Pyre- Aubisque, hebben wij tevoren nauwkeu- Maar de andere renners zijn doodmoe, neeën bijvoorbeeld de Tourmalet en rig de weersvoorspellingen doorge- Kijk, en dat is nog altijd een verschil". De lijfarts van Eddy Merckx heeft „het" geheim prijsgegeven. „Merckx", zegt hij, „is de enige die naturel rijdt. De rest „slikt". Leuk voor Jacques Anquetil, die vijfmaal de Tour won. Leuk ook voor alle andere vedettes. fe uitspraken van dr. Marlier zijn wel «barend. Tot nog toe adviseerde fyÜ elke deskundige een topsporter tijd tot tijd vitamine-injecties, voor- ils er een sterke vermagering op- «dt. Maar Merckx heeft aan die wijze "an voorbereiding, volgens dr. Marlier an, een eind gemaakt. Marlier: „Door Eddy sta ik de laatste sterk in de belangstelling. Ik word ike dag bestormd met vele vragen- aar ik begrijp die belangstelling niet goed. Want Merckx doet niets kunst- latigs om zijn prestaties op te voeren, ben ik er alleen maar bij voor het oreel. Ek schenk Eddy kennelijk ver wen. Voor de Pyreneeënrit heb ik onderzocht en hij was in uitstekende inditie. Ik geloof dat mijn aanwezig- eid meer psychologische dan medische aarde heeft. Eddy behoeft op dit mo- leat helemaal geen dokter. Hij is een tzonderlij'k atleet. Hij heeft in rust een Disslag van 36 en een bloeddruk van ,5 op 7. En zijn recuperatievermogen almeren Hoe is het fenomeen van de fiets er lentaal aan toe? Marlier: „Hij leeft met een angst- mplex. Eddy zoekt met zijn ogen tijd de weg af, bang voor een over- ekende hond, bang voor een valpartij, mg voor een nieuw Giro-avontuur- aarmate we dichter bij Parijs komen, ordt de angst in hem sterker. Daarom mijn voornaamste taak nu hem voort- irend te kalmeren". Het fenomeen is dus bang? Marlier: Huwelijk tussen Hoban en wedutoe Tommie Simpson? BORDEAUX Het eerste wat de winnaar van de etappe in Bordeaux, de Engelsman Barry Hoban, gisteravond deed, was telefoneren naar de weduwe van zijn landgenoot Tom Simpson. Dat doet hij trouwens bijna elke avond. Barry Hoban, die sinds lange tijd weer voor een Engels succes in de Tour zorgde, is voor Helen Simpson in haar moeilijke dagen een grote steun geweest. Hij zocht haar vaak op en men weet nu in de Tourkaravaan te vertellen, dat zij spoedig zullen gaan t 99 Eerste optreden Holland Sport (Van onze sportredactie) NOORDWIJK In het Holland Sport, dat tegen en in Noordwijk de ouverture blies van bet nieuwe voetbalseizoen, gold alle aandacht onverdroten de aanwinsten, waar de Houtrustschare tot voor gisteren zelf nog een rijtje vraagtekens achter had geplaatst. Holland Sport behoefde zich na zijn eerste publieke optreden niet onmiddellijk vol trots op de borst te kloppen, omdat het de zaterdagamateurs uit het vriendelijke badplaatsje Noord- wUk met 30 (tweemaal Roggeveen, éénmaal Roodnat) over de knie had ge legd- Het duel was immers bedoeld als het stemmen van de instrumenten, en daarom werden alle zonden die Holland „Ja, zo zou je het kunnen zeggen. Maar ik vind dat bij Eddy niet abnormaal. Hij heeft al twee keer een belangrijke ronde verloren toen hij in de leiderstrui reed en niemand hem meer kon bedreigen- De Giro, zoals men weet, en Parijs Nice, toen hij op zijn knie viel. Dat is hem bijgebleven". Neem er maar een Dr. Marlier, die twee jaar bij de Utreahtse doctor Van Nieuwenhuis heeft gewerkt, is het in het geheel niet eens met de uitspraak van Tourarts Maigre, dde gezegd heeft dat zestig procent van de renners in deze Ronde van Frankrijk stimulerende middelen gebruikt. Marlier: „Dat moet Maigre niet zeg gen, hij breekt daarmee onze strijd tegen de stimulantia af. Wat we hier in Frank rijk met het onderzoek doen, vind ik goed. Een voorbeeld. Ze hebben in het medisch centrum hier twintig flesjes staan. Als een renner arriveert, zegt men: welke flacon wil je kiezen? Neem er maar een. In Italië, waar men Eddy zogenaamd betrapt heeft, was dat niet het geval. Daar kreeg de renner een flesje in de hand geduwd. Maar wie zegt dat daarmee niet geknoeid is? Het is o zo gemakkelijk om aan een vinger wat amfetaminepoeder te kleven". Hulpmiddelen Vorig jaar, tijdens de wereldkampioen schappen in Rome, deed dr. Marlier, als lid van de medische commissie van de U.C.I., nog een opzienbarende uitspraak. Hij zei toen: „Alleen de kleinere renners gebruiken doping. De groten nemen geen stimulerende middelen". Inmiddels is er een jaar verstreken en zijn verschillende vedetten op dopdn-g- gébruik betrapt. Wat zegt Marlier nu van zijn uitspraak in Rome destijds? „Ja, ik blijf er bij. Maar het is wel zo, dat als de grote renners op oudere leeftijd komen en er sleet komt, dat ze dan wel naar hulpmiddelen zodken". Dr. Marlier ver telde ook dat men voor deze Tour de Franoe een speciale lijst van middelen die gébruikt mogen worden, heeft samen gesteld, een soort prlvié-regeling voor de Tour. Deze wijkt af met voor andere evenementen gangbare lijsten. In Rou- baix heeft Tourarts Dumas spreekuur Achttiende etappe (Uitslag van de achttiende etappe, een ver 201 kilometer van Mourenx-Vüle- luvelle naar Bordeaux luidt: 1. Hoban (GB, igne), de 201 kilometer ln 6 uur 44 minuten seconden (met tljdsvergoeding 5.44,23); Ottenbros (Ned, Vissers) 5.44,43 (met tljds- rgoedlng 5.44,33): 3. Guerra (It., Pezzl) (met tljdsvergoeding 6.44,38): 4. Ber- ed., Vissers); 9. Karstens (Ned., Plaud); ïman (Belg-, Schotte); 11. Janssen (Ned., ilnlanl); 12. Peffgen (W.-Dld.. Pezzl): 13. der Flaes (Belg., Vissers); 14. Dancelli Al bard); 05. Lopez Rodriguez (Sp.. Ma ltin); Q6. Abraharnlan (Fr.. ia. den Berghe (Belg., Dri< er (Belg., Schotte): 19. G nskl): 20. Aimar (Fr., Garrünlani) allt (de tijd als Reybroeck; 21. Santambroglo Albanl) 5.45,32: 22. Dolman (Ned., Vls- n) 5.45,35; 23. Wright (GB, Gemlnanl); 24. - (Fr.. Caput): 25. Riotte (Fr.. Magne): 76. (Ned., Vissers) 5.45,35 66. Beugels (Ned., l*ne) 5.57,37. Ploegenklassement let ploegenklassement van de achttiende e luidt: a. Pezzl (Guerra, Zandegu, Peff- 17.15.53, 22 pnt.: 2. Vissers (Ottenbros. agtmans, Van der Flaes) zelfde tfld 23 pnt.; Gemlntant z.t., 38 pnt.; 4. Caput, z.t. 67 It; 5. Magne, z.t., 62 pnt. Alg. klassement dessens) 90.23,28; 2. Plngeon (Fr., Plaud) op Poulldor (Fr., (Magne" Ut., Pezzl) I. Gandarlas (Sp., Wto (Port., Caput) op 46.58; 10. Janssen ed., Geminlanl) op 48.43; 11. Van Impe Stabllnskl) op 60.34; 12. Galera (Sp., _n) op 60.35: 13. Theülier® (Fr., Sta- loslcl) op 56.50; 14. Dotmony (Fr., Plaud) op *1; 15. Panlzza at., Pezzi op 1.00,19; 16. utz (Lux.. Albanl) op 1.02,56; 17. Gutty Caput) op 1X0,40; 16. Van Sprlngel (Belg., OU) op 6.06,01; 19. Dancelli at.. Albanl) op 20. Castello <Sp., Langarloa) op 1.10,08; Bossche (Belg., lette (Fr., B (Fr., Stabllnskl) op 1.24,47: 51. Dolman (Ned., Vissers) op 2.26,08; 59. Haast (Ned., Vissers) op 2.36,22; 60. Van der Flaes - 172. Karstens (Ned., igels (Ned., Magne) (Ned., Vissers) op Alg. ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement na achttiende etappe luidt: 1. Driessens 274.1 2. Plaud 274.21,06 3. Langarica 275.06,32 Machain 275.19,58 5. Pezzl 275.28,52; 12. Vis 277.550,50. Puntenklassement Het puntenklassement na etappe Is: 1. Merckx 214 pnt.; 2. Janssen 12 pnt.; 3. Wagtmans 129 pnt.; 4. Plngeon 11 pnt.; 5. Gimondl 103 pnt.: 6. Dancelli 95 pnt Agoetlnho 86 pnt.: 8. Poulldor ei pnt.; i Zandegu 77 pnt. Bergklassement Het bergklassement na de achttler ■tappe ls: il. Merckx 143 pnt.; 2. IPingeon l. Galera 75: 4. Gutty 56: 6. Gimondl 51. Bernard Goyot kreeg voor de premie vai de strijdlusttgste renner de rmeeste punten 72. De Jury gaf aan de Belg Stevens 37 ei Guerra H4 pnt. Guyot ontving duizend gulden. Raymond Riotte werd gekozen tot de f rninnelljkste renner, Michel Wright to elegantste. Wright kreeg tevens de premie voor de grootste vooruitgang dn het algemeen Uitvallers Rudl Al tig gaf gisteren de strijd reeds i wee kilometer op. Van de 630 renners d Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en PETER HEERKENS gehouden en alle renners konden aan hem vragen of ze de middelen die ze bij zich hadden, mochten gebruiken- Dumas heeft er vele, ook van Eddy Merokx, afgekeurd. Marlier: „Maar de afgekeurde middelen van Eddy bevatten stimulantia, beslist niet". Te sterk Terugkomend op Eddy Merokx moet dr. Marlier lang nadenken over de vraag of Merokx een grote stimulans dan wel groot gevaar voor de wielersport is? Marlier: „Hij is een gevaar omdat hij te sterk is geworden. Ik heb deze ont wikkeling zien aankomen, maar ik vreesde ze niet omdat ik dacht dat ande- n zich aan hem gingen optrekken. Dat echter niet gebeurd. Integendeel, men heeft zich volledig bij zijn meesterschap neergelegd. En deze situatie doet de wielersport geen goed". Inmiddels zocht op de wielerbaan Eddy Merckx zijn lijfarts Marlier: „Ik moet vlug naar hem toe, hij heeft ge vraagd of ik de laatste dagen van de ronde steeds aan zijn zijde wilde blijven- Waarom weet ik eigenlijk ook niet, nog maals, hij is oergezond. Maar Eddy is omgeven door een wereld die erg nieuws gierig en opdringerig is. En wellicht ben ik daarin voor hem een eiland, de man wie hU zijn zorgen en vooral zijn angst kan toevertrouwen". Tour verloor een markant figuur BORDEAUX De Tour de France heeft gisteren een van zijn markantste figuren verloren: de Duitser Rudi Altig. Hij was de dag ervoor ten val gekomen en had daarbij zijn rechterhand ernstig gekwetst. Gisteren bij de start in Mourenx had men Altig toch weer op de fiets ge kregen. Men had een dikke rol schuim rubber rond zijn pols en hand gedraaid en die verder stevig verbonden. Maar Altig kon niet meer verder, hij had erg veel pijn en na twee kilometer al stapte hij van de fiets. Voor hem was de Ronde van Frankrijk, die hem in het begin zoveel voorspoed, maar later zoveel tegenslag bradht, voorgoed voorbij. BORDEAUX Christian Raymond dingt bijzonder serieus naar de eindstrijd „super elegantste renner". Men geeft hem een goede kans, want hij doet er bijzonder veel voor. Raymond is aan de finish in recordtijd ontdaan van stof en vuil en lacht altijd zeer royaal. Gisteren tvas de voorzitter van de jury in Bordeaux aanwezig om alle eventualiteiten te vermijden en uitvoerige inlichtingen te vragen over de maatstaven, die men aanlegt. Raymond informeerde beleefd of zijn petje zo goed stond („niet te veel naar voren of naar achteren?") en of zijn mouwen corect van lengte waren („niet te kort, niet te lang?"). In afwachting van de uitlsag noemt het peleton hem nu maar „leerling-mannequin"- Antonim Magne over de krachttoer van Eddy Merckx in de zeventiende etappe: „Dit was grote klasse. Formidabel. Maar ik ken iemand die in 1931 in dezelfde etappe honderd kilometer alleen op kop reed om in Luchon de gele trui te halen". De omstanders wilden naituuiiijk wel weten -wie dat geweest was. „Ik", zei Magne bescheiden. De stand in het geldklassement ziet er als volgt uit: 1. Faeme, 61.040,25; 2. Peugeot, 17.979,75; 3. Salvarani, 17.925,- 4. Fagor, 12.618,75; 5. Moltlni, 12.127,50; 6. KAS, 12.080,-; 7. Flandria, 10.965,-; 8. BIC, 10.267,50; 9. Frimatic, 9.791,25; 10. Willem II, 9.767,25, 11. Mercier, 8.722,50; 12. Mann, 5.272,50, IS. Sonolor, 3.787,50. Barry Hoban had in het verleden al enige malen misgekleund op de baan van Bordeaux, maar gisteren dan waren de bloemen voor hem. Een uitgekookt sprintje bracht zijn fiets een halve lengte eerder over de meet dan die van Harm Ottenbros. De-man-met-de-zweep, Cor van der Hart, weet het echter zeker: nog een paar weekjes poetsen en de formatie zal zich glimmend presenteren. Want, al werd het fel tegenstribbelende Noord- wijk met enige moeite in toom gehouden, op de momenten waarop Holland Sport de pook in een wat hogere versnelling trok, diende zich in het centrum de kwaliteit aan, waarnaar men vorig seizoen al had verlangd. Daar was Jan Boskamp, geknipt voor Holland Sport, niet alleen omdat hij een zwoeger is, maar vooral omdat hij tech niek bezit, inzicht toont en schiet. Een voor Holland Sport ideale middenspeler. Daar was ook Ferdinand Janotka, een wat mysterieus figuur eigenlijk, omdat de jonge Oostenrijker totaal geen refe renties aan het Haagse publiek had aan geboden. Houtrust mag voorzichtig te vreden zijn. Janotka (directeur Dirk Nijs had het voorspeld), schaarde zich niet in de categorie die Dyreborg, Aleksic en Vratnjan vertegenwoordigden. „Ferdie" Janotka is een stevige, trapvaste, maar ook technisch geschoolde speler, die opgegroeid als binnenspeler de taak van middenveldspeler al snel onder de knie had en in ééndrachtige samenwer king met Jan Boskamp zijn voorste lijn van munitie voorzag. En bovendien was er Paul Roodnat, de „ontdekking" van Dirk Nijs. De voor malige speler van De Musschen, die al eerder een professionele carrière bij Sparta beleefde, is een totaal ander soort type speler dan Holland Sports' vaste linksbuiten Arie Don (die nog altijd niet heeft willen tekenen). Dirk Nijs: „Elke week dat hij niets van zich laat horen trekken wij vijfhonderd gulden van zijn salaris af. We gooien zo maar geen veer tienduizend gulden weg"). Paul Roodnat is robuust, snel, niet vlug geïntimideerd, wellicht technisch de mindere van Arie Don, maar zovele pluspunten ln zijn voordeel moeten de weegschaal onge twijfeld naar zijn zijde doen overslaan. En dan, tenslotte waren daar Frans van der Heide en Kees Bijsterveld. Frans van der Heide, het is bekend, springt be paald geen gat in de lucht wanneer hij als rechtsback wordt opgesteld. Bij af wezigheid van de geblesseerde Jan Teske echter, werd het bittere noodzaak. De kwaliteiten echter zijn bekend. Kees Bijsterveld, de ex-Laakkwartierspeler, is rap, heeft een stevig schot in beide benen, maar had na één helft een luchtpomp nodig om het gebrek aan zuurstof weer aan te zuiveren. Resumerend: Holland Sport mag de toekomst met gematigd optimisme tegemoet zien. Het was zoals Dirk Nijs later verklaarde: „Nog twee weken, dan draaien we soepel. De opstelling van Holland Sport luidde: v- Vianen, v. d. Heide, Krons- horst, Verlangen, Dorjee, Boskamp, Janotka, Bijsterveld, (v. d. Bol), Rogge veen, v. Mourik, Roodnat. Dirk Nijs: „Een basisopstelling, Ja zo zou je het kunnen noemen". BORDEAUX Harm Ottenbros was dom geweest. Heel dom. En hij gaf het zelf toe. „Zo enthousiast", reconstrueerde hij de finale van de achttiende tour etappe, „had ik nooit moeten zijn. Dat was onverstan dig van me". Als derde van een vijfmanskopgroep had hU zijn fiets het rose cement van de wielerbaan in Bordeaux opgestuurd. Aan hem was de eer de ver sleten romantiek rond de verhouding Nederlandse wielrenners stad Bordeaux weer op te laten bloeien. Maar het kwam er niet van. Ottenbros be ging een blunder toen er nog driekwart van de baan afgelegd moest worden. Hij nam de kop, terwijl hij wist dat er in de laatste bocht veel wind stond en ondanks de wetenschap dat Barry Hoban bijzonder rap is als het erop aan komt. Die overmoedige daad moest Harm Ottenbros bekopen met een nederlaag. Hij kwam, door zijn nonchalante tactiek, als tweede over de streep en vroeg zich hardop af hoe hij zich zo had kunnen vergissen. „Ik weet het wel", zocht hij toen gehaast naar een verklaring, „ik weet het wel. Het kwam omdat ik nerveus was. Ik wilde winnen en ik zag niets anders meer dan die lijn waar ik als eerste over moest. Had ik me maar wat meer kunnen beheersen, dan had hij" met een knikje in de rich ting van Barry Hoban „misschien niet gewonnen". Barry Hoban reed intussen uitzinnig van vreugde zijn ererondje. Zelden legde een overwinnaar zijn tour d'honneur zo spontaan af als deze Barry Hoban en daar waren vier redenen voor. Ten eerste ging hij de finale in met de grootste schrik- gevoelens ten opzichte van zijn baas Raymond Pouli- dor. die zestig kilometer voor het einde bijzonder veel lelijke dingen tegen hem had gezegd. Poupou was in opperste woede ontstoken toen hij een lekke band kreeg en onder de ploegmaats die hem op zijn weg terug naar het peloton dienden te steunen, Barry Hoban miste. De Britse Belg (voor zijn wielertoekomst vestigde hij zich in Zomerghem bij Gent) had het bevel van zijn ploegleider daartoe vierkant geweigerd. Hij vertikte het eenvoudig op zijn kopman te wachten en eenmaal terug in de grote groep, wond Poulldor zich er dave rend over op. Hij schold Hoban de huid vol en het laat zich begrijpen dat die met weinig prettige voor uitzichten het diner tegemoet zag, .want daar kon hij niet van Poulidor wegfietsen zoals hij het gistermid dag deed. Hoe kon Hoban de mond van zijn kopman echter beter snoeren dan met een overwinning Paar keer extra Op de tweede plaats kreeg Hoban niet genoeg van het rondjes draaien met opgeheven arm door de aan wezigheid in Bordeaux van een groot Engels reisge zelschap dat met nationale vlaggetjes zwaaide. De herinnering aan het vaderland, gecombineerd met het glorieuze moment, deed Hoban kennelijk zo goed, dat hij een paar keer extra langs de toeristen trapte en daar het applaus kreeg dat hem weer aanspoorde om door te gaan met de show. Tenslotte wordt er voor hem niet zo dikwijls geapplaudiseerd. Ten derde hechtte Hoban, zo legde hij' laer uit, veel waarde aan het feit dat hij in Bordeaux twee keer tweede werd. Eenmaal achter Darrlgade, eenmaal ach ter Godefroot. „Wat is er mooier dan op diezelfde plaats nog eens te winnen glunderde Hoban. Ten vierde berekende Berry Hoban niet ten onrechte dat hU ln de wedstrijden na de Tour meer contract- geld kan eisen als etappewinnaar dan ala een van da meest regelmatige achterblijvers ln da bergen. Het waa ln alle opzichten een goede dag voor hem. Dat kon, door da vergiseing van Harm Ottenbros, niet gezegd worden van de Nederlanders, die ondanks de tanende liefde voor Bordeaux (Jo de Roo was in 1965 de laatste die er won) bij de start toch een grote bereidheid aan de dag legden om vandaag iets bij zonders te presteren. Het bleek echter tegen te vallen met de interesse, want in het bescheiden aantal ont snappingen dat dze lange werkdag (201 km) opleverde, gingen nooit Nederlanders mee. Alleen op het grote beslissende moment waar het toch uiteindelijk om gaat, nietwaar sprong er een Nederlander: Harm Ottenbros. Gelijktijdig hoefde men niet meer te re kenen op meer renners, want 's ochtends, waren de renners van Ton Vissers unaniem overeengekomen dat Dolman en Ottenbros als meest kansrijken van de ploeg in deze etappe alle steun verdienden. Bleven er dus nog over, toen de beslissende slag ging vallen (na 183 kilometer zonder strijdlust) de Neder landers in vremde dienst: Beugels, Karstens en Jans- Aehterband leeg Van Beugels hoefde men niets te verwachten, want hij sukkelde ver in de achterhoede. Daar kwam hij terecht na een lekke band waardoor hij, mede door een val die hij de dag ervoor had gemaakt en die hem veel pijn bezorgde, de aansluiting met het peloton verloor. Ook op Jan Janssen mocht men niet reke nen, want uitgerekend toen de groep Ottenbros weg snelde, liep zijn achterband leeg. „Het peloton had een gang van tegen de zestig per uur", legde Janssen uit. „Het verschil met de kopgroep kon ik niet meer goed maken. Ik heb het nog wel even geprobeerd, maar meer dan tachtig meter gaven ze me niet". En een zelfde ervaring deed ook Gerben Karstens op. Zo kwam het dat Nederland het moest doen met één vertegenwoordiger in de rit naar het historische eind punt Bordeaux. Harm Ottenbros kon er niet voor nieuwe geschiedenis zorgen, daar reed hij te onver standig voor en het was het gevolg van de zenuwen, „Toen ik die streep zag vergat ik alles. Barry Hoban en de vuile wind in dat hoekje daar". Het kostte Harm Ottenbros en Nederland de kans om de verhouding met Bordeaux weer wat aan te halen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7