GEEN GEZAMENLIJKE BEGRAFENIS H°nllllras Salvador VOOR SLACHTOFFERS BUSRAMP 101 Vier jongens en meisjes voor gebruik drugs aangehouden 31oedproef op lichaam chauffeur Shenandoah bij de Ra Premier Williams wil toeristen naar Trinidad lokken „Persoonlijk gesprek binnen Europa Boterberg weggeven Inval in twee Bredase huizen Levensgevaarlijk geval met opiuminjecties Vredespiloot kan schip nog niet betalen ONDERDAG 17 JULI 1969 DE TiETDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) EVDHOVEN Alle 21 slachtoffers wnde busramp in het Belgische Dinant, ijnglsteren door familieleden geïden- ifiterd. Dat gebeurde in de als cha- teU ardante ingerichte aula van de ünhovense begraafplaats „Oude To en Gistermiddag al voor twee uur iaden zich daar de familieleden ver- airld in afwachting van de droeve toi, die de stoffelijke resten van Di- Eindhoven zou overbrengen, entrieste groep waarin af en toe ge werd over de ramp en de mo- jelke oorzaak daarvan. Het wachten berustende spanning. De balans, 'lei overlevenden, was bekend. Het etificeren alleen nog een trieste for feit. De morgen hadden in Dinant al vele medelevenden waaronder tal vakantiegangers langs de in de jïi?s ingerichte dodekapel opgestelde ijfelijke overschotten gedefileerd. Ve- lieten bloemen achter en condo- tanekaartjes voor de familie. Om half 'alf vertrok de rouwstoet, een colon- twaalf blauwe en grijze wagens Eindhoven, de stad die de slacht- kort tevoren met drie dagen dontieplezier in het vooruitzicht ach- zich hadden gelaten. Bij de berg ike Barrière en langs de wegen van- ir Eindhoven hadden zich tegen al vele honderen opgesteld, kin- en, mannen, vrouwen en ook hier weer vakantiegangers, die door dit va- 0i utieongeluk extra-aangegrepen waren, de rouwstoet tenslotte om kwart drie aan de grens arriveerde was aantal belangstellenden langs de naar Eindhoven opgelopen tot vele uenden. fe Eindhovense wethouder dr. G. van eCruys en mr. W. van Elk wachtten leouwstoet die begeleid werd door de Hoeillet, gemeentesecretaris van liint, en de heer G. Guillaume, com- piaris van politie te Dinant aan de op. Daarna trokken de wagens (onder de linnen overkapping de wte kisten langs de saluerende doua- i6, politieagenten en menigte. De me- evenden langs de route drukten hun tèit uit zoals kort daarvoor de Belgen hadden gedaan. Er werd gezwegen, kruistekens gemaakt en er werd ge knield, mannen ontblootten het hc vrouwen konden hun ontroering niet be dwingen. Al het verkeer op de route lag stil. In Valkenswaard werden alle ker misattracties gestopt. In Eindhoven zelf, was het stiller, dat komt omdat Eind hoven deze week een uitgestorven stad is. Naar schatting zijn er 80 tot 100.000 mensen op vakantie. Bij de begraafplaats had zich grote menigte verzameld. Rond vier werden de 21 zwart gelakte en met ko per beslagen kisten naar binnen gedra gen. Een sombere plechtigheid die werd bijgewoond door onder meer Eindhovens burgemeester ir. H. Witte, drie wet houders, de gemeentesecretaris en de commissaris van politie. De kisten wa ren getooid met grote kransen van de provincie Namen, de stad Dinant, de Nederlandse ambassade, het Belgische Rode Kruis, het general-commissariaat voor toerisme en het ministerie van Openbare Gezondheid en Gezin. De identificatie van de slachtoffers duurde tot het eind van de middag. Vandaag is de chapelle ardante open gesteld tot acht uur vanavond. Het is niet waarschijnlijk dat de slachtoffers van de busramp gezamenlijk begraven zullen worden. Van de zijde van ver schillende familieleden van de overlede nen is daartegen geprotesteerd. Tunnel onder Oude Maas te vroeg gebruikt ARENDRECHT (ANP) Personeel Rijkswaterstaat, dat werkzaam is aan tunnel onder de Oude Maas tussen venoord en Barerudrecht, heeft bij de ipolitle geklaagd over automobilisten, ïds 's avonds en 's nachts gebruik in de tunnel tussen de Hoeksohe 1 IJsselmonde. Dat is mogelijk, lat de tunnel nagenoeg gereed is, ir alleen teohni6ch nog afgewerkt moet den. De hekken die de toegang tot de nfiel afsluiten, zijn nu dag en nacht omdat in verband met de opening de tunnel op 22 juli dag en nacht, it doorgewerkt. De Barendrectotse 25i ipoflitie gaat zeer streng optreden te- overtreders. GLO (AP) Het zwaar gehavende b schip „Ra", waarmee de Noorse Ukkingsreiziger Thor Heyerdahl van r» uit Amerika wil bereiken, heeft :hap gekregen. Ltif Noorse radioamateur zegt berich- hebben opgevangen dat de uit de laleneilanden afkomstige vissersboot n höndah" bij de Ra is aangekomen o slechts vier of vijf meter afstand et schip vaart. slilDe,Ra" heeft zondag in een tropische lijk >rrr een gebroken stuurinrichting op- uopn die men nu tracht te herstellen, teyrdahl en zijn zes metgezellen zijn ni tee» de radioamateur niet van plan Pipyrusboot te verlaten. Wel hebben fUns en ander materieel ven de „8he- Wo*h'l ovwgeoomeo. Caransa voor hotel) en KLM voor vluchten) gepolst SCHIPHOL (ANP). Voor hü met zijn 18-jarige dochter Erica van Schiphol naar Engeland vertrok heeft de premier van Trinidad, dr. Eric Williams, gister middag medegedeeld, dat hij tijdens zijn driedaags verblijf in ons land hoofdzake lijk gepoogd heeft Nederlands kapitaal aan te trekken voor de verdere industria lisering van zijn land. Onder de belangrijke vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, met wie hij maandag op kasteel Oud-Wassenaar over leg pleegde, bevond zich de Amsterdamse miljonair en hotelbouwer Caransa, met wie hij de mogelijkheid heeft besproken tot de bouw van een hotel op Trinidad Met de KLM heeft de premier bespre kingen gevoerd over de wijze waarop meer dan tot nu toe Europese toeristen naar Port of Spain op Trinidad kunnen worden gelokt. „We zouden willen dht Caransa het hotel bouwde en dat de KLM ons de toeristen ervoor bracht zo zei hij "optimistisch. Voorts heeft hij van ochtend met de Shell de wenselijkheid besproken van uitbreiding der acivitei- ten van deze maatschappij op het eiland. Het korte bedoek ©au NedeslMri baafti frstekeo. premier Williams tot het inzioht gebracht, dat diplomatieke besprekingen met Ne derland moeten worden ingesteld. Hij heeft derhalve bij zijn besprekingen met staatssecretaris De Kosten van Buiten landse Zaken voorgesteld de hoge com missaris van Trinidad in Londen, Gra- nado, tevens te belasten met de diploma tieke vertegenwoordiging in Nederland Ook wenst hij nauwere contacten imet de Nederlandse Antillen en Suriname. Aangezien het in de praktijk bezwaarlijk is om steeds de officiële weg via de heer Granado dn Nederland te bewandelen heeft hij voorgesteld in onze rijksdelen in de west een officiële handelsattaché aan te stellen, die echter geen diplomatieke status zal hebben. Lord Snowdon krijgt boete LONDEN (Reutei*) Een Londense rechtbank heeft Lord Snowdon, echtgenoot van prinses Margaret zuster van koningin Elizabeth veroordeeld tot een boete van 34 gulden. Lord Snowdon had in een straat in est-Londen met zijn auto de wagen van de maatschappelijk werker Gordon, Bennett klem gezet. Een advokaat deelde namens Lord Snowdon, die zelf niet was verschenen, mede, dat daze zich schuldig achtte aan het verkeerd* parkeren. Volgens Bennett had de poQitie getracht hem over 1» halen de aanklacht in te Koningin Juliana en prins Bernhard hebben in een telegram burgemeester Witte hun deelneming betuigd in het verdriet van de families van de slacht offers. Ook de regering stuurde tele grafische condoleances. De vier overlevenden van de ramp, de 21-jarige Harrie Munckhof, zijn 20- jarige verloofde Wilma Cuppens, de 14- jarige Hanneke Vervest en de 24-jarige hostess, mevrouw Mieke Duffhys zijn weer thuis. Ongedeerd, maar nog steeds met de vreselijke gebeurtenis in gedach te. Het Eindhovense leven en het vakan tieleven gaat inmiddels door. Gisteren zijn weer drie bussen vertrokken van het door het vakantiecomité georgani seerde reizen. Tot nu toe zijn slechts een tiental anuleringen binnengekomen. Het Eindhovens vakantiecomité deel de gisteren mee, dat de verzekerings maatschappij General Accident verze kerd heeft de verplichtheid ten aanzien van de slachtoffers zo ruirp mogelijk na te komen. Indien er toch moeilijk heden ontstaan zal het vakantiecomité de nabestaanden bijstand verlenen. In Dinant heeft men bloedproeven genomen bij drie nog niet geïdentifi ceerde mannen die bij de ramp om het leven kwamen. Een van deze mannen is zeker de chauffeur van de bus, de 30-jarige Van der Velde. De gerechte lijke instanties hadden geëist, dat van hen een bloedproef zou worden geno men, om vast te stellen of de man eventueel niet onder invloed van sterke drank had gereden. telefoonverkeer DEN HAAG (ANP) De telefoon dienst geeft sedert zondag 6 juli voor rang aan alle binnenlandse telefoon gesprekken aangevraagd vanuit nog niet- geautomatiseerde telefooncellen boven aanvragen van gesprekken die door abonnees of celgebruikers zelf tot stand gebracht kunnen worden. Men hoopt met deze maatregel de wachttijd van het publiek bij de niet- geautomatiseerde cellen zoveel mogelijk te bekorten. Door deze verruiming van dienstbetoon kan het instituut van drin gende en ijlgesprekken in het binnen lands telefoonverkeer worden afgeschaft. In het binnenlands en Europees telefoon verkeer komt het persoonlijk gesprek in de plaats van zowel het voorbericht als het telefonisch oproepbericht. Het per soonlijk gesprek wordt niet aangevraagd voor een bepaald telefoonnummer, maar voor een met name genoemde persoon. Het gesprek komt eerst dan tot stand als genoemde persoon bereid en in slaat is (eventueel na daartoe door een schrifte lijke boodschap uitgenodigd te zijn) het gesprek aan te nemen. Dringende ge sprekken blijven in het internationale verkeer voorlopig nog gehandhaafd. Pompidou gaat Franse economie saneren PARIJS (DPA) Onder voorzitter schap van president Pompidou heeft de ministerraad van Frankrijk zich akkoord verklaard met. de instelling van een economisch reservefonds. Dit fonds zal worden gefinancierd met middelen uit de begroting voor 1969. Daartoe Zal 50 procent van het programma voor openbare uitgaven voor de tweede helft van 1969 worden geblokkeerd. Vermoe delijk zal hierdoor een bedrag van vier miljard franc vrijkomen Volgens minister van Financiën, Valey Giscard d'Estaing, zullen ook in de begroting voor 1970 ingrijpende bezuinigingsmaatregelen worden door gevoerd Voor de vergadering had Pompidou een verklaring afgelegd, waarin hij onderstreepte dart de stimulering ran de Franse economie niet bereikt kan worden «onder offers wan De aula van de Eindhovense open bare begraafplaats, waar de 21 kisten met de stoffelijke resten van de slachtoffers van de busramp zijn opgebaard. Daar men zijn lichaam niet direct kon identificeren het duurde vele uren voordat men de identiteit van alle slachtoffers had kunnen vaststellen werd besloten bloedproeven te nemen van alle drie de Berichten over gevechten tegenstrijdig WASHINGTON. (A.F.P., Reuter) El Salvador Ijeeft laten weten dat het ak koord gaat met een staakt-het-vuren in de niet-verklaarde oorlog met Honduras, op voorwaarde dat de veiligheid van de Salvadoriaansc burgers in Honduras wordt gewaarborgd. Honduras had eer der al ingestemd met een bestand, waar toe de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten de twee landen had aangespoord. De Hondurese minister van Buiten landse Zaken Castillo heeft volgens het Mexicaanse persbureau gezegd dat tot dusver meer dan duizend Hondurezen bij het conflict zijn omgekomen. De be richten over het verloop van de strijd blijven intussen tegenstrijdig. De Salva- doriaanse troepen zouden 60 km diep in DUITS VOORSTEL BRUSSEL (ANP) Nieuwe discussies in de Europese ministerraad over het pro bleem van de boteroverschotten hebben in Brussel de Duitse minister Höcherl tot de wanhopige uitroep gebracht, dat mei de hele voorraad (circa 375 miljoen kilo gram) gewoon moest weggeven, b.v. aai Oosteuropese landen als Tsjecho-Slowa- kije. Dan zou men in ieder geval w met een schone lei kunnen beginnen. Deze suggestie, volgens kenmerkend voor de vruchteloze discus sies waarbij men alsmaar in het rond draait, werd overigens door de Neder landse minister Lardinois meteen worpen. Ir. Lardinois, die de vergadering van de EEG-landbouwraad voorzit, merk te op dat de Oosteuropese landen zelf al als concurrenten met boter op de wereld markt verschijnen. Bovendien achtte hij het denkbeeld als zodanig economisch uitvoerbaar. Honduras zijn doorgedrongen. El Salva dor meldde gisteren de verovering van de steden Ocotepque en Santa Rosa Copan in Noord-Honduras, maar van Hondurese kant werd later gezegd dat de Salvadoriaanse troepen uit het gebied verdreven warén. Volgens de Salvadori aanse ambassade in Nicaragua zijn veer tien Hondurese vliegtuigen vernield, ter wijl Honduras de vernietiging van negen vijandelijke toestellen heeft gemeld. Dezellde ambassade heeft tevens mee gedeeld dat de echtgenote van de Hon durese president Osvaldo Lopez Arrel- lano naar de Verenigde Staten is uitge weken en dat de bevelhebber van de Hondurese luchtmacht, een familielid van de president, naar Guatemala is gevlucht. Theologische faculteit in Nijmegen gedemocratiseerd NIJMEGEN Met onmiddellijke in gang heeft de theologische faculteit van de Nijmeegse universiteit als eerste in Nederland een wijziging van de struc tuur aanvaard, waarbij de uitoefening van verantwoordelijkheden wordt ge dirigeerd aan een faculteitsraad. Deze raad is op basis van pariteit samen gesteld uit tien docenten en tien stu denten. De wijziging is voorlopig be doeld voor een experimentele periode van twee jaar. Als centraal beleidsorgaan van de fa culteit neemt deze faculteitsraad in be ginsel de taak over van de vroegere faculteitsvergadering, waaraan werd deelgenomen door de in de faculteit der godsgeleerdheid benoemde hooglera ren en rectoren. De voorzitter van de faculteitsraad, gekozen door deze raad uit de hoogleraren en rectoren, is te vens voorzitter van het faculteitsbe stuur. In het bestuur hebben voorts zitting alle wisselende leden, een door de raad gekozen docent en een door de raad gekozen student; als vaste leden een bestuurssecretaris en de directeur van het theologische instituut. Inmiddels is de verkiezing van de wisselende be stuursleden geweest, waarbij de hoog leraar in de kerkgeschiedenis, prof. Van Laarhoven tot voorzitter is benoemd. Aan de theologische faculteit studeren ruim 500 studenten. BREDA Vier Jongens en een meisje zijn dinsdagavond ingesloten na invallen van de politie in twee woningen te Breda. Op het eerste adres werden drie ons hasjiesj, drie lepels met een bruine opiumaanslag en een Injectiespuit ge vonden. In de andere woning ontdekte de politie een lepel met opiumaanslag en een spuit. Het vijftal zal morgen worden voorgeleid bij mr. K. Thijssen, substituut-officier van justitie. Al enkele weken had de Bredase recherche geruchten opge vangen, dat in beide huizen verdovende middelen zouden worden gebruikt. Enkele avonden werd op onopvallende wijze gepost, waarbij regelmatig dezelfde pei"sonen terugkeerden. In beide huizen worden alle kamers verhuurd. Dinsdag werd besloten om deels op goed geluk een inval te doen. De politie ging, tien man sterk, de huizen binnen op een moment dat er nogal wat aanwezigen werden verwacht. In het ene huls bleken vier personen op de zolderverdieping aanwezig, die juist waren begonnen met het prepareren van de hasjiesj. In het andere huis wei'd het meisje aangehouden. De gearresteerden zijn afkomstig uit Eindhoven. Op de zolder werd nog een 16-jarig meisje aangetroffen, dat niets met het gebruik van de verdovende middelen te maken bleek te hebben. Allen tonen zich sinds hun arrestatie uiterst zwijg zaam. Een 21-jarige jongeman bleek de leider van de groep. Hij kocht de drugs in en verkocht ze door. De politie twijfelt nog of hij de verdovende middelen uit Antwerpen of uit Amsterdam betrok. Het vorige jaar werd hij al veroordeeld wegens handel in hasjiesj. Bij een nader onderzoek gistermorgen werd op een zolder nog een balletje halfbewerkte opium gevonden, dat verpakt zat in zilverpapier. Het heeft ongeveer de grootte van een ping-pongballetje. Volgens de politie weiti de opium op een uiterste gevaarlijke manier gebruikt De half ruwe opium werd op eetlepels verhit, waarna er wat water bij werd gevoegd. De zo ver kregen vloeistof werd in een injectiespuit gedaan en daarna zonder de normale hygiënische voorzorgsmaatregelen inge spoten. SCHIPHOL (ANP) De 42-Jarlge Israëlische vredespiloot Abe Nathan is vanochtend teruggekeerd uit New Tork. waar hU een toezegging van 10.000 dol lar en gratis materiaal voor zijn radio- zendinstallatie heeft weten los te peu- „Als we het schip hier maar konden betalen, dan zouden we binnen48 urn- kunnen varen", zo zei hij bij zijn aan komst. Maar van de 160.000,— die hij voor de Groningse coaster „Cito" moet neertellen is nog niet de helft bijeen gebracht. Het bericht, dat er tijdens zijn afwezigheid in New York bij zijn mede werkers in Amsterdam een bedrag van f 10 000,is binnengekomen, afkomstig van een particulier, monterde hem even op. Nathan wil met de „Cito" in de Mid dellandse Zee gaan liggen en daar als piratenzender programma's richten tot de landen van het Midden-Oosten, in een poging arabieren en joden er toe te bren gen de strijdbijl te begraven. Zeven jaar na de invoering van de bekende tweelingbrievenbussen, waarvan er inmiddels reeds 4.000 in cms land geplaatst zijn, komt de PTT over enkele weken met een nieuw type brievenbus. Voor het eerst koopt de PTT de bus kant en klaar; al bijna een eeuw hebben de posterijen htm bussen zelf laten ontwerpen. De inwerpgleuf van deze polyester bus ia veruil de grootste sinds de invoering van de brievenbus in 1878, namelijk vijfendertig centimeter breed en drieëneenhalve centimeter hoog.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5