Tienertoer van NS een geslaagde gooi naar gunst 2 min jeugdigen SIMCA1100 PHILIPPE LA CHAPELLE OVERLEDEN Nederland op vijfde plaats TELEVISIE VANAVOND IN HOOG TEMPO ZO VEEL MOGELIJK PLAATSEN AANDOEN t! „Flirtations" op beeldbuis DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JULI „Alles vóór anti-climax 1TERKIEZINGEN en volksraadpleging achter het IJzeren Gordijn en andere dictatoriaal bestuurde staten zijn voor ■n-ije volkeren altijd meer en meer een lachertje geweest naarmate de uitslag de ..honderd procent vóór" dichter benaderde. In dezelfde zin is ook de volksraadple ging onder de Papoea's van West-Irian een weinig indrukwekkende vertoning. Het komt neer op een stemming, die zo ge organiseerd is dat de oppositie eenvoudig niet aan bod kan komen. Of Djakarta nu al of miet met het oosterse volkeren niet vreemde sj'steem van ..mtlsjawurah" (praten tot men het unaniem eens is) gewerkt heeft, doet hier niets van af. Men stelle zich eens voor dat we in onze Nederlandse democratie eens aan ..musja- warah" deden; op die manier zou honderd procent van de bevolking dan misschien wel voor het kabinet-De Jong of voor een coalitie van liberalen en socialisten kunnen gaan stemmen. Het ligt er dan MET ..aflfles vóór Indonesië-uitelagen maakt Djakarta de volksraadpleging tot een anti-climax, om toet vervelende woord ..komedie" maar niet te gebruiken. Want behalve de Papoea's die niet vóór een blijvend verband met de Indonesische republiek zijn, weet intussen ook de buitenwereld, dat Djakarta onder de autochtone bevolking van Irian op verzet is gestoten. Nu nog beweren dat de volksraadpleging een algemene instemming voor aanvaar ding van de Indonesische souvereiniteit ia staat gelijk aan de bewering dat alle Russen in 1950 A-oor Stalin en alle Span jaarden in 1960 voor Franco waren. Ook begrijpt de buitenwereld dat na de eerste ..honderd procent vóór"-uitslagen, de kiesmannen die nog aan bod moeten komen onder zeer zware druk zet. Nu nog „neen" zeggen, kan uitgelegd worden als een provocatie die met pas sende (dus een democratie onwaardige) middelen gestraft moet worden. Wij zijn sedert •'enige jaren vóór aan sluiting van West-Irian bij Indonesië geweest. Maar niet op die manier. (ADVERTENTIE) Op de andere zijde zijn de maan, het maanlandingsvaartuig, de twee astronauten, waarvan één de Amerikaanse vlag plant, en de Apollo-11 verbeeld. De tekst: 1969 First U.S.A. landing on the moon, vormt het randschrift. De ontwerpen zijn van de beeldhouwer Joop Hekman. De penningen zijn direct leverbaar in muntgoud, zilver en brons. De eerste penningen zullen aan de drie astronauten worden aangeboden. Enorm handzaam voor bedrijf en gezin. Veel lading of ruimte voor vier of vijf personen en bagage. Maakt u eens een vrijblijvende proefrit. AMSTERDAM Na een kort ziekbed is gistermiddag op büna 87-jarige leef tijd in Amsterdam overleden de voor malige acteur mr. Philippe C. La Cha- pelle. Als speler verbonden aan diverse toneelgezelschappen vertolkte by belang- rüke rollen en verwierf daardoor grote faam. Zön laatste rol speelde hy drie jaar geleden in de Amsterdamse stads schouwburg als Daantje in „Op hoop van De heer La Chapelle werd op 1 augus tus 1882 in Den Haag geboren. Na in Delft het gymnasium te hebben door lopen studeerde hy in Leiden, waar hy promoveerde tot meester in de rechten. Enige tijd later in 1913 begon hij zijn toneelloopbaan by ,.Die Haghe- spelers" onder leiding van Eduard Ver- Daarna was hij achtereenvolgens ver bonden aan de ..Koninklijke vereeniging Nederlandsch Tooneel", ,.het Hofstad- tooneel", Comoedia. het Vereenigd to neel, het Oost Nederlandsch toneel, het Centraal tooneel, de Amsterdamsche too- nervereeniging" en het Residentie too neel. Na enige jaren regelmatig radio voordrachten gehouden te hebben kwam La Chapelle na de oorlog eerst by Come- dia, later by de Nederlandse comedie. Tot op hoge leeftijd heeft Philippe La Chapelle regelmatig op de planken ge staan. Zo was hy vele jaren achtereen in de „Gijsbrecht" als vader Willebrord en als Gozewyn te zien. Op 80-jarige leef tijd speelde hy met Jacqueline Royaards in het televisiestuk „Een zonnige morgen" en enkele jaren geleden als een der jury leden in ..de twaalf gezworenen" zijn laatste optreden voor de televisie. Het stoffelijk overschot van de heer La Chapelle zal maandag worden begra ven op de nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam. SONGFESTIVAL KNOKKE KNOKKE In de wedstrijden om de Europabeker heeft de Nederlandse ploeg gisteren in Knokke de Duitse verslagen met 241 tegen 224 punten. De Nederlan ders hebben zich zodoende 5e geplaatst. Zoals wy gisteren reeds meldden, wordt de finale vanavond betwist tussen Groot- Brittannië en Spanje. In de Duitse ploeg schitterden gister avond slechts Mark Anthony en Katrin Kremer. Voor Nederland weiden de vol gende punten toegekend: Marjol Flore: 45; Annet Hesterman: 44; René Frank: 48; Rosita Bloom: 44; Dave: 38. Het pun- tenaantal voor de homogeniteit van de ploeg bedroeg 21. tegen 13 voor Duits- Er zijn veel treffende uitspraken van Goethe bewaard gebleven, een van de treffendste dateert uit 1792, toen de dichter bij de slag van Valmy aanwezig was: het Duitse beroepsleger werd daar door het Franse volksleger verslagen en dat betekende een beslissend keerpunt ten gunste van de Franse revolutie. Goethe begreep dat: „Hier en vandaag begint een nieuw tijdperk van de wereldgeschiedenis", zei hij. „en gij kunt zeggen dat gij erbij zyt geweest De woorden van Goethe gelden opnieuw Met de gisteren begonnen maanreis is een nieuw tijdperk van de wereldgeschiedenis begonnen en wy kunnen zeggen, dat wij erbij geweest zijn, dank zij de televisie, die ons ook de volgende dagen even voortreffelijk moge bedienen als zij dat gisteren deed met in de laatste plaats dank zij de heel knap ingespeelde Henk Terlingen, wie men alleen maar kan toewensen, dat zijn gesprekspartners hem voortaan iets meer in ongedwongen vlotheid mogen evenaTen. 's Avonds heeft dezelfde N.O.S., die ons de maanreis laat meemaken, overigens een geduchte domper op onze technologische feestvreugde gezet: in een beschouwing kreeg onze generatie er geducht van langs als een geslacht dat druk bezig is zijn eigen graf te graven, als de grote verstoorder van het natuurlijke biologisch evenwicht, als de domme booswicht die heel zijn omgeving vervuilt en verpest, als de onnadenkende ingryper in de natuur, die bijvoorbeeld de Nyl afdamt zonder zich af te vragen of dat misschien niet de dood van alle vissen in het oosten van de Middellandse Zee ten gevolge zou kunnen hébben. En zo meer, en zo meer én dat allemaal op de eigen dag dat we juist zo trots op die natuurbeheersing waren. Naast die angstblik op de toekomst, was het tenslotte gelukkig en vooral voor de oudere kijkers gelukkig ook nog een vertederende terugblik op dat verleden: de vertoning van „Drei von der Tankstelle" met. Willy Fritsch en Lilian Harvey een film uit 1930, toen niemand nog wist, dat een zekere Hitier nog eens aan de macht zou komen en dat een zekere Werner von Braun nog eens zijn V-2, pardon: zyn ApoOo-11 zou bouwen.... W-r. Casino de Paris overgenomen PARIJS (AP' Zizi Jeanmaire en Ro land Petit hebben gisteren bekendge maakt. dat zij de leiding overnemen van het Casino de Paris. Henri Varna stierf in april van dit jaar. Hij had Music Hall ontwikkeld tot een instelling van inter nationale bekendheid. NEDERLAND I STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.15 uur: Tour de France 9 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.07 uur: Tommy Cooper king size, tv-show 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 9 21.00 uur: Advocaat Judd, 21.50 uur: Uhuru na amant, documentaire 22.40 uur: Journaal (NOS) 22.45 uur: Apollo-11 NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen o 18.56. 19.56, 20.16) NOS: 918.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine NCRV: 9 19.30 uur: Yao, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 9 20.20 uur: Festival met de Flirtations, show 20.50 uur: Kort avontuur va Njoera, film 22.00 uur: Dagboek van Rembrand 22.10 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS: 9 8.45 uur: Apollo-11 9 17.30 uur: Apollo-11 De met 9 aangegeven programma's zijn kieurentelevisieprogramma's. RADIO Klrchentag te Stuttgart. 19.55 Mens en 6 bel. AVRO: 20.05 Stereo: Wenen - Boëdape harmonisch orkest cn soliste: moderne PROGRAMMA DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muziek In vrije tijd: koorzang en fanfare-orkest. 18.30 Nieuws. 18.41 Actua liteiten. 19.00 Verslag IBM-schaaktoernooi te Amsterdam. 19.03 Negro spirituals. 19.15 Muziek van Het Leger des Heils (gr.). 19.30 Holland Festival: Haarlemse Orgelmaand klassieke muziek. 21.45 Inspraak (ultspra over veertien dagen), forum. 22.30 Nieuv 22.40 Radiojournaal. 22.55 Nabeschouwi over de Ronde van Frankrijk. 23.02 Sterc muziek ^o^'^klein'' Vnsemble. 23.55-21 BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuv 18.03 Popmuziek voor de soldaten. 18 Paardesportuitslagen. 18.30 Franse les. 18 Grammofoonmuziek. 18.35 Verkeerstips. 18 Sportkroniek met reportage Ronde v Frankrijk. 18.52 Taal wenken. 18.55 Gramm foonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberic 1969: Kerkorgelconcert: klassieke en moder ne muziek. 20.00 Raket gevarieerd pro gramma. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.45 Stereo: Sterren ln stereo: licht gevarieerd platenprogramma. 23.55-24.00 HILVERSUM II 9(28 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Dls-Sonantje. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij: verslag van de 14e Deutsche Evangelische 1930. Openbaar Kunstbezit. 19.40 Gramra foonmuziek. 19.45 Boekbespreking. 20.00 Hoe spel. 21.00 Noordzeefestival 1969: Klassie muziek. (In de pauze: Nieuws). 22.45 Gev rieerde muziek. 23.00 Nieuws, berichten De Zeven Kunsten. 23.15 Gevarieerde muzi 23.40-23.45 Nieuws. HILVERSUM 1V%D2JA£> KRO: Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Ster „Langzaamaanactie" bij Belgische radio en t.v. BRUSSEL Radio en televisie bleven gisteren staken in België. De algemene staking van de voorbije dagen (alleen nieuws en Ronde van Frankryk met daartussenin doodse stilte) werd giste ren vervangen door een „langzaamaan actie". Dit betekende niet, zoals iemand van de B R.T.-persdienst gistermiddag mee- delde. dat het nieuws extra traag zou worden gelezen, maar wel dat de stilte tussen de radio-nieuwsbulletins zou worden gevuld met muziek op de band terwijl de tv-programma's zou uitzen den tussen nieuws ronde- en Apollo- berichten. Dit werd gisterochtend be slist tijdens een algemene vergadering van alle stakers. jeugd. 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietips, 8 )r de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymn; r de huisvrouw). 9.35 Waterstanden uwe aarde: impressie en bezinning het thema: Helpen als beroep. 10.00 SI Aubade: klassieke en moderne muziek. Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Meded*,« llngen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieei programma. (21.22 Wij van het lant Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Ra(ilnoed VANDAAG gaan we naar Amsterdam. Voor wat kleren en sieraden. Gisteren zijn we in Venlo geweest. Daar heb- ben we een correspondentievriendin opgezocht". Elly Knoef, 16 jaar jong en afkom stig uit Hengelo stoot haar vriendin Angeline Fransen (17) uit Borne aan in een poging ook iets te vertellen. Die lacht en kan enkel uitbren gen dat „ze het niet duur vindt". Dat met duur zyn slaat op het spoorkaartje van beide mcosjes. Een kleurig stukje papier met binnenin een pasfotocvtje. Het kaartje geeft recht op acht dagen kriskras door Nederland reizen Per spoor. Het is de nieuwste stunt van de N.S. om overcompleet materieel zoveel mogelijk te benutten en om de Nederlandse jeugd de reizigers van de toekomst treinminded te maken- 10.000 „Tienertoer" heeft de N.S. dit nieuwe boorlingske in de rij van speciale abonnementen gedoopt. Jongelui tot negentien jaar kunnen voor twintig gulden acht dagen lang overal naar toe reizen: van Roodesohool tot Maastricht, van Zandvoort naar Arnhem enzovoorts. Ze mogen op elk station uitstappen en ook instappen waar ze willen. De tienduizendste tienertoer is al verkocht. Marian van der Veen uit Groningen was de gelukkige en ze hield er acht etent jes (te gebruiken op een van de eenenvijftig stations die daarvoor zijn aangewezen) aan over. Die hapjes worden ar. Geprezen onder de titel zomermenu's. want de N.S. wil hel de (jonge) treinreizigers zo gemakkelijk mogelijk maken Het begon allemaal bij het bureau marktonderzoek reizigerevervoer van de N.S-, dat van het C.B.S. op een gegeven ogenblik te horen kreeg, dat Nederland zon 2.250.000 jongeren in de leeftijd van tien tot negentien jaar telt. Van die grote groep had zeventig procent van de jongens een bromfiets, een percentage dat voor de meisjes neerkwam op veertig procent. En omdat de eindsaldi van de N.S. de laatste jaren nogal veelvuldig met rode cijfers worden geschreven (in 1968 was het tekort zo'n dikke 1«0 miljoen gulden) ging men eens uitzoeken of deze jongelui een potentiële markt konden zyn. Bovendien rijden er in de zomermaanden heel wat lege treinen in Nederland roind en alles bij elkaar leidde tot de tienertoer voor twee tientjes. Br werd driftig reclame gemaakt voor deze aanbiedingen: op scholen verschenen foldertjes, men plaatste advertenties, radio-Veronica maakte er zich druk voor, kortom: de Nederlandse jeugd hapte. Hapte in die mate dat de heer N. van Hoef laken van het bureau marktonderzoek zegt „zeer verrast te zijn over de venkoop"- Geweldig Dooderdagochtend. Plaat» van handeling: het station In Amersfoort. Annie en Jannie, twee cnquetrices van de N.S. gaan gewapend met een rit» formulieren de treinen door op soek naar tieners-op-toer. Twee meisjes uit Twenthe gaan naar Amsterdam om kamers te kijken. Ze gaan acht dagen per trein door Nederland toeren en vinden het allemaal ge weldig wat die lieve N.S. heeft gedaan. In het zelfde rfltuig: een ouderpaar met se« kinderen. Lek (gr). (7 iaal tgsti hoorspi SterrebeeldCharlie Chaplin, klankb Sportkompas. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM Ochtendgymnastiek. ifoonmuzlek (vervolg] teman.) 8.50 Woordelijk praatje N.O.S.: 9.00 Slei (11.00-11.02 Nieuws.) ig: Uitzending voor de la ziek. 12.50 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteit' Cello en piano (gr.): kl; Stereo. Klassieke muziek (gr.). N O D 4biiEptJ /ad H' klankbeeld PJanoieell.il Klassieke muziek; B. Viool 'iano. klassieke ihu/.iek' f 17.49'Informal) HILVERSUM lil (240 m en VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De low (10.00 Nieuws.) N.O.S.: 1 .03 Felix Meurders. VPRO: 1 .03 Top-30. 13.00 Nieuws. 13.0! in Frankrijk. 13.08 Top-30 (vervolg). TRCl^ Ronde van Frankrijk). (16.00 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-11 Indekraamtepas: verzoekplatenprogramm USSEL NED (324 m) 12.00 Ni« Nieuws. 15.03 Gevt vs. 14.03 Symfonische r ANTENNE i bezakt wachten op de trein. Voor twintig gulden acht dagen door Nederland. Pa eri ma hebben een achtdaags abonnement gekocht (voor veertig gulden), de zes spruiten lopen elk met een tienertoerkaart op zak. De familie is afkomstig uit Deventer en gaat overal naar toe. Twee meisjes uit Hilversum zijn al in Valkenburg geweest, in Maastricht, in Leiden, Katwijk, Den Helder. Ze stappen uit in Delft. „Och, we "kijken maar 'es wat rond". Vier andere jongelui hebben de Tour de France in Maastricht uitgewuifd. En passant zijn ze even naar het strand van Noordwijk geweest, ze hebben het Dolfinarium in Harderwijk bezocht, familie in Zwolle in de ogen gekeken en zyn thans op weg naar Den Haag. „Ja, zo maar!" Twee meisjes van een huishoudschool in Utrecht hebben er gisteren een eoht reisdagje van gemaakt: van Utrecht naar Amsterdam, loen naar Haarlem, daarna Den Haag. later naarRotterdam en Hoek van Holland, toen naar Leiden en via Alpher n kwamen ze (bekaf: „We zijn overal uitgestapt") weer in Utrecht aan. De patat-friteskraam was goed voor de lunch en verder werden de koffiekelners op de stations herhaaldelijk aangesproken. Zakgeld Hun verhalen komen allemaal op hetzelfde neer: toeristische attracties worden veelvuldig bezocht. De Efteling, het Evoluon, Arbis en de Rotterdamse haven krijgen met de regelmaat van de klok toerende tieners op bezoek. Zo ook de veertienjarige Jan Hubers (had nog nooit im een trein gezeten) en de vijftienjarige Bert Locht, beiden uit Borculo, omdat daar geen trein langs komt hadden ze eerst naar Ruurlo moeten fietsen- De eerste dag zijn ze naar Valkenburg geweest, daarna naar Artis en de derde dag was uitgetrokken voor een bezoekje aan Rotterdam met een kijkje op het strand van Hoek van Holland. Deze twee knapen hadden elke dag een rijksdaalder aan zakgeld bij zich en een lunchpakket v?n 'huis. want het mag niet allemaal te veel kosten, al dachten de twee meisjes uit Twente daar bepaald anders over. (Elly Knoef: „Het zakgeld daar is moeder goed voor!"). Het aanbal scholieren van de door Nederland toerende tieners i« veruit het grootst. Maar er zijn ook verpleegsters, kantoorbedienden, winkelmeisjes, modimettes en monteurs onder. Verreweg de meeaten gaan 's avonds weer tiaar huis om de volgende odhtend vroeg bij de pinken te zijn. Bij de groep scholieren is het aantal havo'ers het grootst. Tal van hen kregen een tienertoerkaart als examencadeautje van hun ouders. Uit enquêtes is gebleken dat de normale vakanties weinig geweld wordt aangedaan, hoewel ook hier de uitzonderingen de regel bevestigen. Ook kan men gevoeglijk aannemen dat het zakgeld voor het grootste deel wordt besteed aan inkopen of aan entreekaartjes voor deze of gene attractie. Eten wordt en passant gedaan, meest in cafetaria's, soms ook wel in de lunchrooms van warenhuizen. Bij de jeugd „uit de provincie" liggen de zogenaamde grote steden wat reisdoel betreft een straatlengte voor op bijvoorbeeld rustige plaatsen- „om elke cent" Terug naar de heer Van Hoeflaken in het statige N.S.-gebouw in Utrecht. Hy zegt dat de N.S. elke deelmarkt gaat exploreren omdat .we om elke cent gaan vechten". Het hoofdoel is de Nederlander treinminded te maken. Daarom bestaat er een hele serie speciale aanbiedingen, die variëren van een tienertoer tot een zogenaamde gastvrij reis. Er zijn twee-pluskaarten voor dertig gulden (twee personen) en verder kan de reiziger zijn keus maken uit maandabonnementen (110 gulden) en vastrechfckaarten. „Wij proberen zoveel mogelijk aantrekkelijke tarieven te introduceren, buiten de spitsuren", vertelt de heer Van Hoeflaken, die erbij zegt dat de N.S. per dag 120-000 zitplaatsen aan het Nederlandse reizigerspubliek ter beschikking kan atollen. Maar die zijn vrijdagavond in de regel al uitverkocht, reden waarom bepaalde abonnementen voor die avnd niet geldig zijn. Maar de tlener-toer-kaart kent die beperking niet. Alle „bereisde roeltjea", die de N.S. op deze manier kweekt kun nen gedurende 8 dagen gaan en staan waar ze willen. Voor twee tientje». „Eigenlijk is het geen geld", zegt een moeder tegen haar dochter. Maar„alles helpt", stelt de heer Van Hoeflaken daar tegenover. „The Flirtations" hebben sinds zij jaar geleden voor het eerst in de p tenstudio's stonden een vaste pla veroverd op de podia. Na bescheii succesjes in hun geboorteland gini Viola Billups en Earnestine en Shir Pearce naar Engeland. Al vrij spg-] kwam daar een hit op de markt, melijk „Nothing but a heartach i. 1 spoedig gevolgd door „What's gf) 3 about goodbye, my love". !V Vanuit Engeland waar optreden show van Tom Jones de grote kendheid bracht trokken de Flir tions naar Duitsland, Frankrijk, O IS. tenrijk, Spanje, België en Nederland Tijdens het festival „Singin* Euro zij ook in Scheveningen. NCRV maakte van hun optreden aki opname, die vanavond op het sclie ick (Nederland II 20.20 uur) Russische film Een groot deel van het NCRV-p jlas gramma wordt verder in beslag ge C door een speciaal voor telev vervaardigde Russische film onder titel „Kort avontuur van Njoera". Njoera leeft tevreden en gelukkig haar man en kinderen op een k!< 'Z boerderij. Op een dag gaat zij r 'OF Moskou. Zij ontmoet daal taxicli! ijen feur Sasja. Zijn levendigheid i genegenheid maken diepe indruk haar en brengen haar z dat zij gaat twijfelen aan haar gei lens (Nederland II 20.50 u literaire prijzen BRUSSEL (ANP) De Belgische g [qc staatsprijs voor letterkunde in de Nci landse taal, die ruim 10.000 gulden draagt en om de vijf jaar werd uitgeri is gewijzigd in een driejaarlijkse p g. j van 18.000 gulden- De prijs, die hel )he hele oeuvre van een auteur bekro INI kan slechts eenmaal aan eenzelfde l udj soon worden toegekend en de wint V kan ook niet meer meedingen naar Ueo andere literaire staatsprijzen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2