Mgr. dr. Defregger vraagt vergeving Drie mannetjes op de maan NEIL A. ARMSTRONG EDWIN „BUZZ" ALDRIN MICHAEL COLLINS Ondankbare taak voor achterblijver DE RESERVES Klacht tegen politie door bezetters Maagdenhuis Merauke kiest voor republiek Indonesië Anti-semiet veroordeeld Treinramp in India: 81 doden „Jeugd moet beter idee over Europa krijgen" JAKKERDAG VOOR „HAIR" DOOR VLIEGTUIGPECH IN ROTTERDAM DINSDAG 15 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Drie mannen zullen op 16 juli van de aarde vertrekken met bestemming maan. Twee van hen zullen op 20 juli overstappen in een landingsvaartuig en uit een maanbaan afdalen om ruim een uur later de vier poten van hun toestel neer te zetten op het pokdalige oppervlak van de aardse hemelwachter. En een van hen zal de volgende dag, op een tijdstip dat van zijn 200 miljoen landgenoten verwacht wordt dat zij van hun eerste slaap genieten, maar die ongetwijfeld zullen opblijven om via het televisie scherm niets van het gebeuren te missen, een negen sporten lellend laddertje afdalen om als eerste mens in de geschiedenis voet te zetten op de maan bodem. Wie zijn deze 3 moedige pioniers van de nieuwe tijd? DE man, die als eerste de maanbodem zal betreden is Neil A. Armstrong, een goedlachse vader van een zoon van 12 en een zoon van 6 jaar. Op 5 augus tus elf dagen nadat hü op aarde zal zijn terugge keerd. wordt Armstrong 39 jaar, maar veel plezier ui hij van deze verjaardag niet beleven. Op dat moment immers bevindt hij zich met zijn collega's In quarantaine in een groot gebouw te Houston, om dat de geleerden niet het risico willen lopen, dat de ruimtevaarders op de maan een onbekend virus op bikken en daarmee de gehele mensheid na de .terug- teer zullen besmetten. Achteraf bezien is Armstrongs leven één grote voor bereiding geweest op het astronautschap, hoewel het do NASA-autoriteiten heel wat overredingskracht heeft gekost hem binnen de gelederen der ruimte vaarders te krijgen. In 1959 nl.f het jaar waarin men voor het eerst een groep ruimtevaarders selecteerde, liet Armstrong duidelijk weten er helemaal niets voor te voelen in een nauwe capsule de ruimte in geslingerd te worden. Hij hield het liever bij het testen van nieuwe vliegtuigen. Maar drie jaar later was hij als een blad aan een boom omgedraaid en behoorde hij tot de groep van negen astronauten, die in oktober 1962 bij de NASA in dienst trad. Reeds op zesjarige leeftijd werd Neil Armstrong door zijn vader mee de lucht in genomen in een eenmotorige tweedekker. Als spoedig was het zover dat Neil er de grootste lol in had, terwijl vader Arm strong toen doodsangsten uitstond wanneer het jon getje de meest gedurfde acrobatische toeren uit haalde. Na de middelbare school nam Neil Armstrong in 1949 op 19-jarige leeftijd dienst bij de Amerikaanse marine. Een jaar later vloog hij als jacht- en escorte vlieger boven Korea en tot 1952 voerde hij zo een totaal van 78 gevechtsvluchten uit. Eenmaal lukte het enkele vijandige Migs zijn vliegtuig neer te schieten, maar Armstrong verliet zijn brandende toe stel tijdig en landde behouden aan de parachute in hij later door een marineschip werd op gepikt. Nadat hij in Amerika Armstrong de marine e universiteit van Purdue, vas teruggekeerd, verliet ging hij studeren aan de hij in 1955 een graad haalde in de vliegtuigbouwkunde. Vervolgens trad hij in dienst van de NACA, de organisatie waaruit later het ruimtevaartbureau NASA zou voortkomen. Op de luchtmachtbasis Edwards testte hij als civiel vlieger het vroeger zo revolutionaire raketvliegtuig X-l en beproefde hij de meest moderne straaljagers als de Super Sabre, de Voodoo, de Delta Dagger en de Starfighter. Eind 1959 kreeg hij opdracht het beroemde X-15 raketvliegtuig te gaan beproeven, nadat hij eerst een aanbod had afgeslagen om astronaut te worden. In totaal zeven maal maakte hij een vlucht in dit toe stel waarbij hij eenmaal een hoogte van 63 kilome ter bereikte en eenmaal met een snelheid van 6400 kilometer per uur door het luchtruim flitste. Zijn laatste X-15-vlucht maakte Armstrong op 26 juli 1962. Drie maanden later werd hij astronaut en drieën eenhalf jaar later, op 16 maart 1966 ging hij voor de eerste maal de ruimte in als commandant van de Gemini 8. Samen met Scott zocht hij een afzonder lijk gelanceerde raket op in de ruimte en voerde zo het tweede rendez-vous uit. Daarna maakte hij zijn Gemini aan de Agenaraket vast en dat beteken de de allereerste koppeling van twee ruimtevaai'tui- gen tijdens een vlucht buiten de aardse dampkring. Drie dagen had de missie van de Gemini 8 moeten duren, maar nauwelijks was het toestel aan de raket vastgehaakt, of de hele combinatie begon heftig te tollen. Ijlings werd de raket, in de veronderstelling dat deze een defect vertoonde, losgegooid, maar ditmaal begon de Gemini nog harder te tollen, zo zelfs dat het ruimtescheepje 60 omwentelingen per minuut om zjjn eigen as maakte. Armstrong en Scott ston den op het randje van de dood en slechts de koel bloedigheid van beide mannen redde hen het leven en bespaarde de ruimtevaart een catastrofe. Ruim tien uur na hun lancering maakten ze een geslaug- de voorzorgslanding in de Stille Oceaan. In mei 1968 kwam de maanvaarder opnieuw oog in oog met de dood te staan. Tijdens een'oefenvlucht in een nagebouwd maanlandingstoestel boven de basis Ellington bij Houston, sloeg dit apparaat plot seling om en vloog in brand. Op een hoogte van 60 meter schoot Armstrong zich door middel van zijn schietstoel uit het brandende gevaarte en kwam hij ten koste van een gekneusde arm veilig op de grond Nadat hij in december 1968 reservecommandant was voor de kerstvlucht van de Apollo 8, werd Neil Armstrong in januari van dit jaar aangewezen als commandant van de Apollo 11. Hem zal de eer te beurt vallen in de nacht van zondag op maandag (2021 juli) als eerste mens de maanbodem te mo gen betreden. T\E man, die met Armstrong naar het maanoppervlak zal afdalen is Edwin „Buzz" Aldrin. Hü werd geboren op 20 januari 1930 en is op dit moment dus al 39 jaar. Even als zqn commandant heeft Aldrin, die luchtmachtkolonel is, een indrukwekkende staat van dienst. Nadat hü de mid delbare school in zün geboor testad Montclais had doorlo pen, ging Aldrin studeren aan de beroemde militaire acade mie van West Point waar hü drie jaar later slaagde als derde in een klas van 475 man. Vervolgens ontving hij een vliegeropleiding bij de lucht macht en dat betekende in 1951 overplaatsing naar Korea, waar hij boven het strijdge woel 66 oorlogsvluchten uit voerde in een Sabrestraalja- ger waarbij hij twee vijande lijke Migs neerschoot. Na een korte periode als instructeur gewerkt te hebben in de Ver enigde Staten en na een twee jarige stationering op de West- duitse luchtmachtbasis Bitt- burg, hervatte hij zijn studies, die hij, af en toe onderbre kend met actieve vliegperio- den in 1963 afrondde door doctoraal examen af te leggen in de ruimtevaartwetenschap pen. Inmiddels had hij over plaatsing gekregen naar Los Angelos in Californië, waar hij te werk werd gesteld op een luchtmachtbureau dat nauw samenwerkte met de NASA voor het opstellen van de in het Geminiprogramma te vol gen rendez-vousprocedures. Maar al spoedig vond Aldrin het welletjes, zich voor ogen houdend dat wanneer hij de rendez-voustechniek ln theo rie kon ontwerpen, hij haar ook zelf in de praktijk zou kunnen beoefenen. Hij gaf zich op bij de NASA als kan didaatastronaut en in septem ber 1963 kreeg hij bericht dat hij de zware keuringen met goed gevolg had doorstaan dat hij vanaf die datum was toegelaten tot de training voor ruimtevaarder. In november 1966 maakte hü zijn eerste ruimtevlueht als tweede piloot van de Gemini 12, waarmee hü samen met James Lovell vier dagen om de aarde bleef draalen. Tot zijn taken behoorden onder meer het fotograferen van een zons verduistering en het uitvoeren van een drietal ruimtewande lingen, of beter gesteld het drie perioden lang werkzaam heden verrichten buiten het ruimtschip. Daardoor is Aldrin met een totaal van vyf uur en 26 minuten nog steeds record houder op dit gebied en daar bij komen dan op 21 juli nog eens de twee uur die hü op het maanoppervlak zal door brengen. Aldrin, die ondanks zijn Jeug dige leeftüd al twee eredocto raten bezit, Is gehuwd en va der van drie kinderen, twee zoons van 13 en 11 jaar en een dochter van bijna 12 jaar. f\E meest ondankbare taak aan boord van bet Apollo 11-ruimteschip is toebedeeld aan Michael Collins, een luitenant-kolonel van de Amerikaanse luchtmacht, die op 31 oktober a.s. 39 jaar oud wordt. Collins werd te Rome geboren als tweede en jongste zoon van een Amerikaanse militaire atta ché. Na heel wat omzwervingen, nood- zakeiyk gemaakt door het beroep dat zün vader uitoefende, kwam Michael in Amerika terecht waar bü de mid delbare school doorliep en vervolgens op 19-jarige leeftüd cadet werd op de militaire academie van West Point. Een jaar later dan Aldrin behaalde hij daar zün graad in de wis- en natuur kunde, waarna hü ging vliegen bij de luchtmacht. Korea was er voor hem niet meer bü omdat het conflict in 1952 al ten einde liep. Hij kreeg een aanstelling als jachtvlieger op diverse bases in de Verenigde Staten en enkele jaren later verhuisde Collins naar Edwards in California waar hij test piloot op straalvliegtuigen werd. In oktober 1963 werd hij astronaut bij de NASA en in juli 1966 maakte hij sa men met John Young een driedaag- se vlucht in de Gemini 10. Tot twee maal toe werd daarbij een onbeman de Agenaraket in de ruimte opgezocht en tweemaal ook maakte Collins een ruimtewandeling. Begin 1968 werd Collins met Borman en Anders aan gewezen voor een Appollovlucht. Maar in juli van datzelfde jaar werd hij vervangen door James Lovell. Een voortdurende gevoelloosheid van zijn benen werd veroorzaakt door een af- geknelde zenuw in zijn ruggegraat, hetgeen alleen verholpen kon worden door een operatie. Het was een moei lijke tijd voor Collins, want geen en kele arts kon hem garanderen, dat de operatie volledig zou slagen en uitein delijk was zün hele ruimtevaarders carrière ermee gemoeid. Maar in no vember kon het gips rond zün hals en om zijn borstkas worden verwijderd en een maand later deed hij al weer dienst als verbindingsman toen zün drie collega's in de Apollo 9 hun tien banen om de maan beschreven. In ja nuari van dit jaar werd hü als tweede man gekozen in het team van de Apol lo 11. Zün taak is daarom zo ondank baar, omdat hij niet deel zal kunnen nemen aan de maanlanding zelf. Ter wijl Armstrong en Aldrin zullen af dalen om bijna 2 uur lang verblüf te houden op de maan, moet Collins een zaam achterblijven in het bemannings- verblüf van de Apollo dat samen met de boordraket op een hoogte van 112 kilometer boven de maan zal blijven draaien. Toch is zijn „wachtperiode" wel belangrijk omdat hij veelvuldig zal moeten inspringen wanneer op aarde geen radiosignalen kunnen worden ontvangen van de landende astronau ten. Collins zal dan zorgen voor het relayeren van de berichten. Voorts moet hij zich gereed houden zijn twee metgezellen te redden wanneer deze op de een of andere manier wel weer weg kunnen komen van het maan oppervlak maar daarna niet meer in staat zijn met hun ruimteschip in de richting van het moedervaartuig te Overigens heeft Collins tüdens zün training met nog een geheel ander as pect te maken gehad, waarover eigen- lük nooit met zoveel woorden wordt gesproken. De mogelükheid is nl. aan wezig, hoe klein ook, dat Armstrong en Aldrin op de maan zullen stranden. Gebeurt dit. dan zal het aan Collins zpn de droeve beslissing te nemen al leen huiswaarts te keren, hetgeen op zich al geen gemakkelükc opgaaf Is. want uiteindelijk is de Apollo er op ge bouwd door drie man bestuurd te wor den. Maar ook op een dergelük trieste solovlucht heeft men Collins voorbe reid. De reservebemanning voor de Apollo II bestaat uit de astronauten Lovell, Anders en Haise. Lovell en Anders maakten in december jl. ook deel uit van de Apollo 8-bemanning, terwijl Haise, een nieuwe ling, toen met Armstrong en Aldrin tot de reserves behoorde. Een derde team astronauten bestaande uit Schweickart die deel nam aan de Apollo 9-vlucht en de nieuwelingen Evans en Pogue doen bij deze vlucht dienst als „loopjongens". Door hun bekend heid met het project kunnen zij tijdens de voorberei dingen van de vlucht allerlei secundaire werkzaam heden verrichten die anders een extra en onnodige belasting zouden betekenen voor Armstrong en zijn bemanning. Overigens zal dit de laatste maal zijn dat William Anders actief aan een vlucht meewerkt. In mei werd hij door president Nixon benoemd tot secretaris van de Nationale Ruimtevaartcommissie, een taak die hij in augustus op zich zal nemen. Tot slot dient nog opgemerkt te worden dat het waarschijnlük is dat Lovell, Haise en Schweickart de Apollo 14-missie zullen gaan uitvoeren, waarbij volgend jaar juni of juli het vierde Amerikaanse astronautenduo op de maan zal landen. Een defini tieve beslissing is daarover echter nog niet geno men. Zelfs zün de namen van de Apollo 13-astro- nauten nog niet bekendgemaakt GEHARD J. PLUKKEL, TRAANGAS WAS NIET NODIG AMSTERDAM (ANP) Een van de Maagdenhuisbezetters, de veertigjarige tweedejaars student medicijnen N. A. Zwart, heeft bij de officier van justitie de Amsterdamse rechtbank een of ficiële klacht ingediend over het optre- van de poli,ie tijdens de bezetting het Maagdenhuis, nu bijna twee maanden geleden. De heer Zwart, die zegt namens alle bezetters te spreken, is van mening dat de politie zich aan openbare geweldple ging en mishandeling heeft schuldig ge maakt door het onnodig gebruik van traangas, waardoor enkele bezetters li chamelijk schade zouden hebben opge lopen. Volgens de bestaande instructies de politie hadden de granaten slechts in de open lucht gebruikt mogen worden. Voorts zou de politie hebben verhinderd een ambulance toe te laten de gewonden af te voeren. Tijdens de ontruiming van het Maagdenhuis opnieuw een verzoek om een ambu lance aanvankelijk geweigerd zijn. Pas toen een van de politiemensen vernam, een marechaussee een shock had gekregen, zou het verzoek zijn doorge geven. Volgens inspecteur O. Wierda bevat ten de instructies geen nadere bepaling omtrent het gebruik van het traangas, dat „absoluut ongevaarlijk is". De be schuldiging, dat de granaten zonder voorafgaande sommatie zijn gebruikt is de mening van de inspecteur niet ter zake doende. Bij verdediging is som matie niet nodig. De politie werd tijdens het weghalen van de luchtbrug vanuit het Maagdenhuis bekogeld. Wat betreft het niet doorlaten van een ambulance heeft de G.G. en G.D. van Amsterdam verklaard, dat men op verzoek van de politie naar het Maagdenhuis is gekomen en daar door de bezetters zelf is terug gestuurd. BONN De hulpbisschop van München, dr. Defregger heeft het Italiaanse dorpje Filetto, waar in 1944 soldaten die tot zijn eenheid behoorden zeven tig gijzelaars hadden neergeschoten vergeving gevraagd. Dit is de eerste openbare verklaring van de bisschop sedert verleden week bekend geworden was dat hij mogelijk schuldig was aan oorlogsmisdaden. Vijfentwintig jaar belast geweten In een brief aan de priesters en pa rochies in zijn diocees zegt dr. De fregger dat hij de dorpsbewoners van Filetto om vergeving vraagt en begrip, „dat ik zo weinig kon doen om hen te helpen". Hij wenst zich niet te verdedi gen, maar hij wilde graag dat de men sen wisten dat de zaak al 25 jaar zwaar op zijn geweten drukte. Hij had zich altijd afgevraagd of hij het bevel tot het bittere einde, zonder acht te slaan op de persoonlijke conse quenties, tegen had moeten werken. Hij zelf kon niet zeggen hoe hij de proef doorstaan had: „Ik kan me alleen maar overgeven aan het oordeel van God". Hij had slechts met een paar mensen over de last die op hem drukte ge sproken, omdat hij van mening was Handel toegestaan met Rhodesië DEN HAAG (ANP) „Uit het VN- rapport over naleving van de sancties tegen Rhodesië valt niet af te leiden dat de Nederlandse handel met Rhodesië in strijd is met de resolutie van de Vei ligheidsraad ten aanzien van dit land", aldus heeft minister Luns in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. Nederhorst en mr. Van der Stoel (beiden PvdA) verklaard. Stemmen moet hand opsteken MERAUKE (AP) Westirlaanse dorpshoofden hebben maandag te Me rauke gekozen voor de aanslniting van West-Irian bij Indonesië, aldus heelt radio-Merauke gemeld. De stemming te Merauke door handopsteken van 174 geselecteerde dorpshoofden maakt deel uit van de daad der vrije keuze, die zeven jaar geleden werd overeenge komen toen Nederland de westelijke helft van Nieuw-Guinea overdroeg aan Indonesië. De stemming te Merauke is de eerste van de acht regionale stemmingen, waarvan de laatste op 5 augustus zal worden gehouden. Het doel van de stemmingen is te beslissen of de 800.000 dorpelingen van West-Irian zich bij In donesië zullen aansluiten of onafhanke lijk zullen worden. De Indonesische func tionaris, die toezicht uitoefent op de daad der vrije keuze, Darmo Wasito, zei bijzonder verheugd te zijn over de uit slag te Merauke. Hij zei, dat daaruit gebleken was dat West-Irian deel wenst uit te maken van de Indonesische repu bliek. Een groep Indonesische soldaten en autoriteiten sloeg het handopsteken te Merauke gade. Tot de belangrijke per sonen behoorden de minister van Bui tenlandse Zaken Abdoel Malik, de Aus tralische en Nederlandse ambassadeurs Prins Claus naar Suriname PARAMARIBO (ANP) Prins Cfeu» zal tijdens rijn bezoek aan Surinam* ter gelegenheid van de konlnkrijkspeilen een reds maken in het binnenland van het district Marowijne- De prins cal 23 juli met de gouverneur van Suriname dr. Ferrier per vliegtuig naar Palaoemeu reizen. Dan gaat het gezelschap in korjalen een vaartocht maken naar het Stoelmanseiland. Onderweg daarheen zal de prins te Drietabbetjesland aan land gaan. Het groot opperhoofd van de Aucaners, de heer Gazon, zal prins Claus daar ontvangen. Van het Stoelmansediand vliegt het gezelschap terug naar Paramaribo. en de buitengewone V.N.-vertegenwoor- diger, dr. Fernando Ortiz Sans. Het volgende handopsteken in de daad der vrije keuze zal in de aan grenzende afdeling Fak-Fak geschieden Op 5 augustus zullen in totaal 1.025 geselecteerde leiders hun stem hebben uitgebracht. De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Amir Mach- moedy heeftvolgens radio-Merauke klaard, dat na de voltooiing vai daad der vrije keuze aan West-Iriap. volledige autonomie zal worden ver leend. Machmoed zei, dat de Indone sische regering drie miljoen Roepiah zou verstrekken voor een snelle ontwik- VEVEY (Reuter) De rechtbank in de Zwitserse stad Vevey heeft gisteren de 72-jarige schrijver van het anti-scmi- tische boek „Het verleden, het heden ei het Joodse vraagstuk", dr. James Ma thei, veroordeeld tot een gevangenis straf van dertig dagen. In zijn vonnis zegt de rechter, dat dr. Mathez „zijn lezers heeft aangezet de joefen te bestelen, en aan te vallen". De officier van justitie had tegen de auteur acht maanden geëist. Het grootste ge deelte van het boek was reeds begin van dit jaar op last van de rechtbank in Lausanne verbrand. De resterende ex emplaren zullen nu ook worden vernie tigd. dat niemand met een openbare discus sie gediend is. Hij vroeg zijn diocees solidariteit met de slachtoffers van de massamoord te betonen. Sommige katholieken in Beieren willen dat de bisschop zijn functie neerlegt. Anderen steunen een fonds voor het dorpje Filetto. De Italiaanse communis tische partij is een actie begonnen om uitlevering van mgr. Defregger tot stand te brengen. (Copyright The Guardian). COETTACK (Reuter) Een treinramp in de Indiase staat Orissa heeft vannacht naar men vreest aan 81 mensen het leven Ten noorden van Coeütack reed een goederentrein van achteren in op een vol gepakte personentrein, waarvan vier "wa gens totaal werden vernield. In allerijl is een trein met artsen en medicamenten naar de plaats van het ongeluk gestuurd. OPLICHTING IN TILBURG Steun betaalde 16 mille te veel TILBURG (ANP) Tegen veertien Tiiburgers is proces-werbaal opgemaakt wegens steunfraude De mannen hadden tegenover de gemeentelijke sociale dienst waarvan zij wegens werkloosheid uitkering ontvingen, verklaard geen verdiensten te hebben, terwül dit wel het geval was. Gezamenlük verzwegen zü ruim 26000 gulden, waardoor de sociale dienst een bedrag van 16.500 gulden ten onrechte aan de veertien man uitkeerde. MINISTER LUNS: LONDEN (ANP) Minister Luns. heeft vandaag in een rede te Londen er voor gepleit de jonge generatie een be ter idee te geven van de grote moge lijkheden van een verenigd Europa, voor bevordering van de vrede en hulp verlening aan ontwikkelingslanden. Sprekend in een bijeenkomst van de diplomatieke en buitenlandse persvereni gingen in de Britse hoofdstad zei de mi nister dat het gevaarlijk zou zijn als de zes van de Europese gemeenschappen zich zouden beperken tot het verbeteren van de levensstandaard binnen de zes. Vele jonge mensen, die zijn opgegroeid in de hedendaagse welvaartssfeer rijn in het geheel niet onder de indruk van argumenten van economisch welzijn en zijn verontrustend onverschillig gewor den wat de eenmaking van Europa be treft. Het is juist voor die jonge generatie waarvoor de ouderen het nieuwe Euro pa bouwt en organiseert, terwijl de jonge mensen juist het wezen van de huidige maatschappij op dikwijls ondoor dachte wijze en met ontoelaatbare ma nieren aan de kaak te stellen. Meer na druk moet worden gelegd op de grote mogelijkheden van een verenigd Euro pa voor bevordering van de vrede, op cultureel terrein en voor activiteit, zo als de hulp aan ontwikkelingslanden. Bliksemactie: 14.000 hand tekeningen (Van ome correspondent} ALKMAAR De bliksemactie die za terdag en zondag is gehouden ondv de priesters en leken van het dekenaat Alk maar, met het doel rechtstreekse bemid deling van minister Luns in de Biafraanse kwestie te bewerkstelligen, heeft 14.000 handtekeningen opgeleverd. Het pakket met handtekeningen is gisteren verzonden aan de griffie van de Tweede Kamer in Den Haag met het ver- Zoek het resultaat onmiddellijk onder aandacht van de minister te brengen, twintig parochies hebben aan de aktie deelgenomen. Reacties kwamen ook uit Amsterdam en Leiden. De Alkmaarse handtekeningenactie was een direct ge volg van een oproep van de Leidse sfcu- dentenclesia om adhesie te betuigen aan het hulpplan van dr. Middelkoop. In Londen bleef men geduldig wachten DEN HAAG Anderhalf uur te laat i is gisteravond in het volkomen uitver kochte Shafteburytheater (1500 zitplaat sen) in Londen de musical „Hair" begon nen. Het heeft er om gehangen, want toen de Engelse popgroep maandagmid dag op het vliegveld Zestienhoven arri veerde bleek het toestel van de British United niet te kunnen starten door een defect aan een oliepomp. De uit 67 jongens en meisjes bestaande „Cast", die zondagavond in het Soheve- ningse Circustheater een succesvolle voor stelling had gegeven, had rond 2 uur van de Rotterdamse luchthaiven moeten ver trekken. De groep zat al in het toestel toen bekend werd gemaakt dat de ma chine niet bon vertrekken. Van alle kan ten werden pogingen ondernomen de voorstelling van 8 uur in Londen nog te 1 redden. Bijna had men beelag kunnen Minister Luns wilde best paar minuten wachten leggen op een chartertoestel, dat om streeks vijf urn- zou starten. Le vrouwe lijke manager van „Hair", Sue Blauhorn, deed haar uiterste best, rende het plat form op en vroeg de passagiers of zü geen bezwaar hadden tegen een korte vertra ging. die de Hairgroep zou veroorzaken als tenminste het boeken van de 67 man voor decae vlucht inderdaad zou slagen. In het toestel zat om minister Luns en die zeide meteen er niets togen te heb ben. Ook de andere passgiers wilden best wat wachten. Maar het liep toch nils omdat er een telefoontje kwam dat het toestel onmiddellük moest starten. Becy- ferd werd reeds dat het annuleren van de voorstelling in Londen een strop van een halve ton zou betekenen. De groep was weliswaar verzekerd tegen een bedrag van een miljoen pond. maar men vond het versohrikkelük voor de mensen ln Londen en voor de jongens en meisjes van de groep zelf als de voorstelling zou moeten worden geannuleerd Het da niet gebeurd. De toeschouwers hadden geduldig gewacht ln het Shaftes- bury-theater. De acteurs en actrices Jak kerden in een bus van het vliegveld naar het theater. Met gejuich werden ze daar ontvangen terwyl de jongens en meisjes aan het publiek in het vliegtuig gekochte belastingvrije sigaretten en wijn uitdeel den.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5