mm mm „MOOIE EN GOEDE FOTO'S, MAAR HET IS WEL ERG BELANGSTELLING VOOR KAAGWEEK NEEMT VAN JAAR TOT JAAR AF Jan Hordijk en Jan Hayer als no. 1 en 2 geplaatst Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige kollektie! Demonstratie verliep goed B glpss Op Noordwijks Badgasten toernooi: C. DE KEMP v. d. WATER PIERROT DE LEiDfSE OJUhANT raefl EIDEN "^'s ze me een s*uKje grond geven, ouw ik zelf wel een huis", aldus een be woner van de Waardgracht, die gisteravond de demonstratie meeliep. Deze uitspraak ekent wel de gemoedstoestand en de hoop vaarmee de demonstranten op weg gingen aar het huis van de burgemeester Ingeveer 60 deelnemers hadden zich voor et illegaal bewoonde huis van de heren Hans retzschmar en Bart Kooiman verzameld. Na en korte toespraak van Kees Walle werd het ein voor de mars gegeven. In zijn toespraak hij, dat een eerder gemaakte afspraak met e burgemeester afgelopen donderdag niet derweg vroegen we enkele mensen un motieven. G. Westerhoven aardgraeht 18): „Ik loop mee, om- ik aehter de borden sta. Ik woon en jaar of tien in deze buurt. Eén heb ik een andere woning toege ven gekregen, maar die was niet. te voor my. Dat was een flatwo- lg. De huur kwam neer op 46,per ik. Wat ik verdien? Hangt er van- wat voor baas ik heb. Ongeveer 180 den per week. Ik ben 15 jaar ge- iwd, maar je kan wei zeggen, dat 15 jaar in de rottigheid heb gezeten, ligt aan de woning. Ik heb zes kin- iv.fit en daar geef ik m'n geld aan uit. zitten op de Waardgracht geen aso- £p en. Het zqn dezelfde mensen, die in I Lelden wonen. Met deze actie hoop 1.55-2 bereiken, dat er meer spoed achter bouw van huizen wordt, gezet." 19-jarig lid van Leefbaar Leiden: ioe aan deze actie mee, omdat het nsonwaardig is, hoe deze mensen nen. Daarom sta ik erachter. Op kor- termijn verwacht ik natuurlek geen izlultaat. maar het belangrijkste is deze ie zelf. Het idee, dat de mensen zelf hun belangen opkomen" met over- ande stem) stoet trok verder. De Witte Singel. was doorgegaan, omdat hij zyn dochter naar Schiphol moest brengen. Verder noemde hij sympathiebetuigingen op die waren binnenge komen, nl. van de PSP, PvdA, ALSV, D'66 en de Bond van Dienstweigeraars. Hij vond het opvallend, dat ook de Alg. Leidse Studenten vereniging op deze actie had gereageerd, omdat zij wat betreft huisvesting in de watten worden gelegd. Hij zei, dat een oudere man hem van de week had gezegd, dat hij er trots op was te kunnen meëmaken, dat de Ame rikanen op de maan zouden landen. „Ik ben nog trotser", aldus Kees Walle, „niet omdat de Amerikanen op de maan landen, maar om- Langs de kant stonden mensen de de monstranten met open mond aan te gapen. Aan hun gezichten kon je zien, dat ze er niets van begrepen. Een man van middelbare leeftijd, die per se wil de oversteken, stapte driftig door de stoet heen, terwijl hij zich spandoek iets aantrok. Een sympathiserend echtpaar uit de Herenstraat vertelde, dat het al drie maanden zonder gas en licht zat. De man: „Ik zit ook in nood"; en de vrouw dat de Waard als eerste buurt het recht zelf in handen neemt en opkomt voor haar rechten. Hierna ging men op pad. Er werden span doeken gedragen met opschriften als: „Recht op goed wonen", „De maat is vol", „Sanering is goed. maar niet over onze ruggen" en „Wij willen ook leven". Vooraan de stoet liepen twee agenten, die het verkeer regelden, zodat de demonstratie, waarbij zich steeds meer mensen aansloten, ongehinderd kon doorgaan. Er liepen zowel ouderen als jonge ren mee, moeders achter kinderwagens met de man aan de arm; kinderen met sandwich- borden en veel sympathisanten vult aan: „Wij hebben ook recht op goed wonen. De kleine zie ik niet eens in het donker. We wonen met z'n drieën op twee kamers en verder niks. Huis vesting zegt: u heeft een dak boven uw hoofd en verder zoekt u het maar uit. Ik heb gevraagd om een duurdere flat. maar die krijg ik niet, want. aldus Huis vesting. je kan toch niet meer dan een tientje per week neerleggen. Zodoende lopen we ook mee." De voor het verkeer zorgende hoofd agent zei op de vraag, „wat vindt u van deze demonstratie: „Nou, ja. ik geloof wel, dat-le geoorloofd is. Ik sta erachter. Jazeker, tuurlqk. Voor beter wonen, tuurlijk. Ik zit zelf goed. Ik geloof wel, dat deze mensen lang in de puree zit tenwacht, nu motten we hier effe uitkijken." Inmiddels is de stoet aangekomen bij het huis van burgemeester Van der Wil ligen, Witte Singel 41, waar al zo'n hon derd man stond te wachten. Een dele gatie, bestaande uit drie mannen en een vrouw, werd na een druk op de bel binnengelaten door de burgemeester Verschrikt vroeg hij: „Moet dat alle maal naar binnen?" Het actiecomité mocht plaatsnemen in de zitkamer. Om het gesprek op gang te brengen, zei hij: „U treft wel goed weer." Niet gewend aan een dergelijk gezelschap toonde de burgemeester zich Pakket eisen Iedereen werd een sigaret aangeboden. De heer Westerhoven sloeg dit aanbod af." Ik draai liever van de zware", zei hij. De heer J. Otto (Langestraat 41) stond op: „Burgervader, ik overhandig u deze aanklachten en grieven van de bewoners van de Waardgracht en om geving. Ik hoop, dat u ze even zult in zien." Hij gaf de burgemeester naast een pakket van eisen twee affiches met handtekeningen van ongeveer 100 ge zinnen uit deze buurt. Hans Kretzschmar voegde hier een en veloppe met vier foto's aan toe, wat de burgemeester de reactie ontlokte: „Mooie en goeie foto's, maar het is wel erg." Klachten, die het comité naar vo ren bracht, waren: water op het elek triciteitsnet. kasten, die door de vloer zakken, kachels, die staan te trillen, omdat de vloer zo gammel is. Eén man vertelde, dat hij met een paraplu op naar het toilet moet. „Ik kan geen trek ker bevestigen, want als ik dat zou doen, wijken de muren." Een mevrouw ver telde: „Het is zo vochtig, dat als het regent, het behang naar beneden valt. Mijn zoon is van narigheid naar Austra lië verhuisd, waar hij binnen 8 maan den een huis heeft gekregen." Op de vraag of de burgemeester eens langs kwam, als hy een vrije middag had, antwoordde deze: „Liever op een avond". Als definitieve datum werd af gesproken donderdag 24 juli, 's middags Op de vraag of de burgemeester ille gale woningbezetting voor deze men sen wilde goedkeuren, zei hij krachtig: „Nee. Als je het de één toestaat, moet de ander ook." Hy zegde toe deze kwes tie alle aandacht te geven om de zaak met b. en w. te zullen bepraten. Na afloop werd buiten aan de wachtenden verslag uitgebracht door de heer Otto, waarna het I raadslid Herman Amptmeijer nog j een toespraakje hield, waarin hij zei, dat deze actie niet tot de Waardgracht en omgeving beperkt moet blijven. „Want ook elders in j Leiden is het slecht wonen. Jullie moeten vechten voor je woning. Wees niet bang. want je zult win nen op het eind" De politie over de demonstratie ..is in goede orde verlopen". (Advertentie) SteEeicLcSouWtut Leidens last :rv AL actie van de Waardgracht izlek<BOranjegracht, zou wellicht de kunnen wekken, dat de woning- it zich alleen tot dit oude stads- fcperkt. Dit stukje sanertngsge- t is evenwel allerminst een ghetto, it wat men daar zonder géne toont elders in Leidén zién. >300 woningen in de binnen- er 3000 slecht; 1000 komen teer voor onbewoonbaar ver ing in aanmerking en de rest moet afzienbare tijd (5 a 10 jaar) te- de grond. Verder heeft Leiden een tal oude buurten. Slechts met hoge tier en (premie woningverbetering o.a.) Rne zij enigermate aangepast wor de eisen, welke 'n modern mens üle redelijkheid mag stellen. Maar blijft „aanpassen" van oude hui- Over tien, twintig jaar zullen zij ;over achter geraakt zijn bij dan aanvaarde normen van goed i. dat ook daar gesaneerd moet lOf0§den. jPJL.* bewoners van de Waardgracht n omgeving, die op de eerste 'lo la hun eigen leed uitdragen, ver- Euu digen daarom in feite ook het leed bewoners in andere saneringsge- Van heel Leiden ook, want als de plannen van de gemeente be komt men moeiteloos tot de con- 1e, dat de ontstellende nood door !en zelf niet opgelost kan worden. Merenwijk komen 6000 woningen; uilen bewoond moeten worden door wen, die elders in Leiden een wo- zullen opleveren (waarin dus nensen uit de saneringsgebieden ngTzït nen wonen), maar het tempo waar- bouw van de Merenwijk gereali- kan worden is geheel afhanke- in de bijdragen, die het Rijk Lei- wenst te geven. Maar al gaat de wbouw daar nog zo snel, het tem de verkrotting gaat nog harder, len heeft jaren niet kunnen bouwen gebrek aan grond en geld. De erstand is té groot ls daarom te hopen, dat het Leids eentebestuur de klachten van de irdgrachtbewoners zal weten te rerken in een krachtig aanvullend looi op de nota „Leiden in Last?", ook mag hopen is. dat de De "bfcgemeenten in het Gewest zich ust zullen worden van hun mede- ntwoordeiykheid de it er Klasse evenementen doen zeilweek concurrentie aan iSÜ»! 9ML DE KAAG De Negenenveertigste uitgave van de Kaagweek, welke deze week weer door de Koninklijke Watersportvereniging „De Kaag" wordt georganiseerd, is minder druk bezet dan andere jaren. De teruggaande tendens, die vorig jaar reeds was waar te nemen, heeft zich dit jaar nog verder doorgezet. Zien het Zweiland, de Norremeer, de Dieperpoel en al die andere wa teren van de Kaag andere jaren tijdens de Kaagweek zwart (of zoals u wilt; wit) van de zeilen, dit jaar kan men er zowaar met een motor boot doorheen ploegen. Men krijgt dan wel boze gezichten maar dat zijn er dan toch niet zoveel als anders. Niet alleen het aantal wed- strijdboten, dat aan de Kaagweek meedoet is afgenomen, er zijn ook vooral aanzienlijk minder volg- en toerbootjes. Zaterdag was het vrij stil op de Kaag, al is dat „stil" natuurlijk vrij betrekkelijk. Nog altijd doen dit jaar 500 wedstrijdboten aan de Kaag week mee en die zie je zomaar niet over het hoofd. Met het mooie weer van zondag en gisteren was het zelfs behoorlijk druk op de plas. ÖRDWIJK Gisteren is onder tennis ideale weersomstandig- in het monstertoernooi van irdwijk, dat tot één van de >tste toernooien van Nederland kend dient te worden, op de en van het Casino van start aan. Is de kwantiteit ook dit jaar enorm, ook de kwaliteit laat te wensen over, daar bijna alle rlandse vedetten „acte de pre- geven. Dit alles brengt met mee, dat de wedstrijdleiding komende week meer dan 500 ;ezonk ijen moet laten verspelen, al- j5 1 ns zondaq de winnaars bekend din? n z'Jn- eerste dag schoot de wedstrqd- ostel'Aig een eind in de goede richting, men het wist klaar te spelen een 100 partyen af te werken, waar- zelfs enkele A-partijen. e?t> de heren zijn Jan Hordyk en Jan •ijn v( r re8p a]s i en 2 geplaatst. Ge- rHchtj lijk© outsiders zijn hier ongetwty- laar°' <je Australiër Peter Döraer en de net !rl*nders Peter Vaarties, Ron van Eddie Knol. >artij van de dag was hier onge- 'laardi iet o word eld die tussen Koen Dekker ods jeu-f'-T glorie Richard Kaa- Met slim sp^ n taktlnche plaats- Reden Het bestuur en wedstrijd-comité van „De Kaag" ziet nauwlettend toe op de be langstelling voor „haar" week. Kaag voorzitter A. D. Koster: „Wij van het bestuur hebben naar een reden gezocht voor de verminderde belangstelling, maar niet kunnen vinden. Misschien moet de reden gezocht worden in de vakantiespreiding. De Kaagweek is de eerste zeilweek van het seizoen, ze ligt een beetje vroeg ln het seizoen; dit jaar zelfs vroeger dan anders. Bovendien is er nieuwe tendens bij het zeilen waar te nemen: er komt meer belangstelling van de klasse-evenemen ten. Zo zqn er op het ogenblik wed strijden op de Brasem aan de gang voor de Stern-klasse. Dat scheelt gauw voor de Kaag 50 boten. Het is pertinent niet zo. dat men niet meer naar de Kaag toewil. Wel zitten we met een enorm ruimtegebrek. Onze haven biedt plaats aan hoogstens 400 en ligt constant stampvol. We hebben dan ook wachtlijsten. Verandering Er is de latste jaren wel wat veranderd op De Kaag. De heer De Koster zegt daarover: „De typische Kaagsfeer is beslist niet veranderd, maar er vindt wel een mentaliteitsverandering plaats. De regels, de etiquette, houdt men niet meer zo in acht. Dat heeft niets met establishment te maken, maar het gaat er toch wel om: hoe gedraag je je. Als je je vroeger zo gedroeg zoals er nu velen doen, dan telde je niet meer mee. Tegenwoo.rdig komt men met de auto en trailer aanrijden, smijt de boot in 't wa ter en men vaart. Vroeger roeiden wed- strydzeilers naar de wedstrijd of gingen in één lange sleep achter een motorboot We kunnen niet terug, het is nu een andere tijd. maar toen was het wel ge zelliger op het water. Warmond Warmond zou meer bij het leven op de Kaag betrokken willen worden. De heer De Koster: „Dat kan wel zyn, maar Warmond leent zich daar niet zo voor. Misschien komt dat wel als er in de toekomst een boulevard aan de Zwan- burgerpolder komt, maar op het ogen blik gaat de watersporter niet zo gauw het dorp in voor boodschappen. Hy neemt ze mee van huis. dat is toch veel gemakkeiyker". ballen wist Koen Dekker zijn veel jeug digere tegenstander, die zeer sloom en nonchalant speelde, de eerste set af te snoepen (6-3). In de twee volgende sets echter kwam Richard er beter in en nu iets feller spelend en gebruik makend van zyn technisch grotere vaardigheid en conditie wist hij Koen Dekker, die een grendioze partij speelde, nog juist voor te blijven (3-6 6-2 6-4). De Noordwyker Ronald Blommendaal kon het tegen Schmitz niet redden en met 6-3 8-6 moest hij de eer aan zijn tegenstander laten. Dick Stradmeyer be reikte hier de volgende ronde door Klein- Mohlkamp te verslaan (8-6 6-2). Bq de dames worden hier mej. Rosorus, Lydia Bielefeld en Marijke Schaar geacht da dienst uit te maken. In de B-afdeling, waar Josine van der Koogh en mej. Truyens bij de dames en Nico Kuypers en Hans Keizer bq de heren geplaatst zijn. bereikte bij de da mes mevr. Huurman de volgende ronde door Kuinenburg te kloppen. Hanke Faase. spelend in eigen home, won tegen mej. Wolff nog wel de eerste set, maar moest hier de volgende seta wqken voor de grotere pressing van haar tegenstand ster. Helma de Vries vocht met de Duit se mej. Schlegel een ellenlang baseline duel uit, welke tenslotte door knap ma noeuvreren in het voordeel van Helma de Vries werd beslist (3-6 6-3 6-4». By de heren bereikten Jan da Groot en Har Meijer de volgende ronde door reap. Blaisse en Piensch af te troeven, al bood Blaiase Jan de Groot nog heel wat tegenstand, getuige de 4-6 6-4 6-3 score. J. Holleman tenslotte verraste weer eer.s door. ondanks verlies in de tweede set, met diepe drives en goed loopwerk Kees Tullekens met 6-1 in de derde ruim schoots voor te biyven. De voornaamste uitslagen zyn; H.E.-A, la ronde: F. Schmitz-R. Blom mendaal 6-3 8-6, D. Stradmeijer-J. H. Klein-Mohlkamp 8-6 6-2, R. Kasten-K. Dekker 3-6 6-2 6-4. D.E.-B, le ronde: R. Vinkenoog-J. Uit- tenboogaard 6-0 6-1, G. Wolff-H. Faase f-6 6-4 9-7. M. Ztjiatra-S. Stevens 0-6 6-2 6-3, E. Huurman-K. Kuinenburg 7-5 6-4. H. de Vries-Schlegel 3-6 6-3 6-4. H.E.-B, le ronde: C. Asselbergs-G. Dee- renberg 6-1 6-3. J- da Groot-H. Blaiaee 4-6 6-4 6-2, M. Koster-H. Kruijt 6-3 6-4, T. Robbers-W. Hartwig 6-2 6-1, T. Sla- venburg-F. Kuiper 6-2 6-0. A. Constand- ze-L. Friedeman 6-1 6-0. J. Martens-H. Klijn 6-2 6-2, H. Meijer-H. Piensch 6-2 6-0, J. Holleman-C. Tuilekens 6-2 1-6 6-1. G. Pasma-P. Barten 6-4 7-5. D.E.-C, Ie ronde: D. v. Veen-G. Klijn 5-7 6-4 6-4, S. Stevens-J. de Jong 6-2 8-6. Tulleken-P. Michels 6-0 6-1. F. Krom-B. Heezen 6-3 6-4, D. v. Amstel- C. Schneider 1-6 6-2 6-1. G. r. Schaik- A. Weidema 6-3 6-2, M. Zijlstra-A. van Ruiten 6-1 6-1. H.E.-C, le ronde: C. Berenpoot-A. Dee 6-1 6-0, J. Arnoldi-W. J. Beqen 6-2 6-2, J. W. v. Doorn-H. Slavenburg 2-6 6-2 6-3, G. Dqksman-O. Ufkes 6-2 7-5, J. Trouwerin-J. Paffen 6-1 6-3, K. Schrei- ner-F. Grasveld 6-3 4-6 6-3, M. Müller- D. J. den Haan 6-4 6-1. J. Asselbergs- H. Schwingers 6-1 6-2, M. v, Manen-S. Wienese 6-3 6-2, R. Kasch-R. Wildschut 6-3 6-3; 2e ronde: J. Rodermond-C. Be- renpoot 6-2 6-3, R. Best-A. Jellema 6-0 6-3. H. Klqn-J. Arnold! 6-2 6-0, R. Ka- pelle-N. Wempe 4-6 6-2 6-2, J. Strause- F. Russink 6-3 6-1, A. Soppe-L. Tunder- man 7-5 7-5, P. v. Schaik-H. Pousch 6-3 6-8 8-6, J. Stevens-W. Nannlngs 6-2 6-1, G. v. d. Lippe-M. Müller 6-0 6-4. C. J. M. Asselbergs-H. v. Linge 6-2 6-1, M. Moekardanoe-A. v.d. Voort 6-4 7-5. J. Koenders-N. Wempe 6-0 6-2, Haaze- i_ j._ a broek-j Asseibergs 7-5 6-2. e. Hofland- leden telt en de grote tent Waterverontreiniging Over de waterverontreiniging: „Er wordt veel het water ingesmeten. Het zou mooi zyn als er een vuilnisophaal dienst kwam op het water. De goed- willenden komen 't vuil naar een oude schuit brengen, die vlak bij de sociëteit ligt. Dat is een smerige beweging, maar voorlopig zitten we er nog mee Vooral de plasticzakken in het water zyn een hele ergernis. Heel wat schroeven zijn er op kapot gedraaid. En tenslotte over het evenement - Kaagweek: „Het ie een heel bedrijf I en als er minder mensen komen, dan gaan de kosten gewoon door. Toch zijn we niet bang voor de toe komst. Zolang de vereniging nog PRISMA7 doublé herenhorloge 99,- fdoublé herenhorloges reeds vanaf 74,-) P RIS/VAA doublé heren-wekkerhorloge 169.- (ook in edelstaal verkrijgbaar) PR1SAAAV edelstaal herenhorloge, automatisch/datum, plat, waterdicht 185,- automatische herenhorloges reeds vanaf 125,-) slavenburg 6-1 6-2, e. Meqer-v. Manen avond aan avond stampvol zit, zal 6-4 6-4. jhot nog wel meevallen". BOTERMARKT 12 LEIDEN TELEFOON 25753 haarlemmerstraat 181 leiden telefoon 24469 PRISMA HORLOGES horlog er-juwelier maarsmansteeg 21 leiden telefoon 20778

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3