„Kapper" komt niet voor in het huishoudboekje i\ JEUGD HOEFT GEEN LITERATUUR MEER TE STUDEREN UIT DOR BOEK Zelf knoeien of verwaar lozen ZATERDAG 12 JULI ...VOOR... De Nederlandse vrouw geniet in het buitenland de faam op alle fronten enorm te zijn. Wat zij echter niet doet in tegenstelling tot vrouwen in het buitenland en met name in onze nabuurlanden, is voldoende aandacht besteden aan de verzorging van hiaar uiterlijk. Vooral het hoofdstuk „kapper" schiet er nogal eens een keer bij in. Deze post komt ook bijna niet voor in het huis houdboekje. I Als voornaamste argument om niet re gelmatig naar een kapper te gaan voert zij aan, dat dit zo duur zou zijn. Dientengevolge knoeit ze of zelf aan het haar, of verwaarloost het. Vrouwen in andere landen besteden meer aandacht aan hun kapsel en vinden dit van es sentieel belang voor haar charmes. De heer De Vries, leider van de studio voor haarbehandeling en cosmetica in Dordrecht, is zeer beslist in deze over tuiging maar betreurt het anderzijds dat de feiten zo liggen. „Het is jam mer. Wij proberen hier een zo objec tief mogelijke voorlichting te geven, experimenteren tot in het oneindige om de mannen en vrouwen van dienst te kunnen zijn, maar er wordt door de klanten nog te weinig gebruik van ge maakt. Ons doel is objectieve voorlich ting te geven aan kappers en hun klan ten". De studio is een afdeling van de Zwart- kopfabriek te Dordrecht. Ze is geves tigd in een witte villa en ligt tegenover de fabriek. Een smaakvolle inrichting met moderne apparatuur versterkt de indruk dat hier effectief gewerkt wordt. Kapstertjes zijn druk doende de aanwe zige modellen, proefkonijnen in enge re zin, een haarbehandeling te geven die aangepast is aan de kwaliteit van het haar en daarna een kapsel aan te meten, dat overeenkomt met de per soonlijke voorkeur van de desbetref- De cursisten, zelf uiterst verzorgd, zijn niet alleen b'dreven in het verzorgen van haar, maar eveneens in het voe ren van gezellige conversatie. De sfeer, die in deze ruimte hangt, is gezellig en waarschijnlijk rustgevend voor de vrouw, die zich nu eens uitgebreid laat kappen. Daarbij komt dan nog, dat de Nederlandse vrouw, ook al gebeurt het dan in veel gevallen te weinig, zeker niet minder trots is dan de buitenland se vrouw, wanneer zij door een ver zorgd kapsel een extra-dosis zelfver trouwen toegediend krijgt. Volkomen ontspannen laten zij zich hier de be handeling aanleunen, variërend van vitaminekuur, knippen, wassen, het ma ken van kleurbehandelingen tot per manenten of watergolven. Het accent in de studio valt echter vooral op de vcrfbehandeling. Bij de beoordeling hiervan komt onder an dere aan de orde de wens van de klant zelf; welke kleur zou mij staan, of die kleur wil ik. Afhankelijk van de haar- dikte, het „grüs"-percentage en de natuurlijke kleur wordt dan een diag nose gesteld welke kleurbehandeling moet worden toegepast. Van groot be- Aan elke „set" wordt een andere be handeling of volgorde van behandeling gegeven; een kuur tegen vet haar en roosvorming, één voor regeneratie van droog, behoeftig haar, een versteviging, die de duur van de watergolf verlengt, een behandeling met permanentvloei stof, met color-shampoo, een kleurver- steviging en een zogenaamde spoeling of verving. Vakkundigheid Vakkundigheid is in eerste instan tie belangrijk maar in de theorielessen die hier ook gegeven worden, krijgen de cursisten een gedegen brokje psy chologie te verwerken. Het is enorm belangrijk dat zij met hun klanten ge zellig contact hebben, hun deskundige adviezen kunnen geven en hun ver trouwen weten te winnen. Pas dan ge niet een vrouw echt van het „uitje" naar de kapper. Elke klant is niet even gemakkelijk en vaak kom je in aanraking met vrou wen, die een kapsel wensen, dat wer kelijk niet bij hun uiterlijk past. Pro beer. dan ,maar geus om ze dat tactisch aan het verstand te brengen. De studio bestaat inmiddels véér tien jaar. Wekelijks volgen ongeveer 20 kappers of kapsters de driedaagse cursus, die gegeven wordt van augus tus tot mei. De deelnemers zijn dan echter al 3 a 4 jaar in de praktijk werkzaam. Gevestigde kappers uit het hele land, aangesloten bij „Het Spec trum" kring van wetenschappelijke haarverfspecialisten kunnen hier een In de studio voor haarbehande ling te Dordrecht wordt druk ge- experimenteerd om mannen en vrouwen van dienst te kunnen zijn. twee jaar durende opleiding volgen (een avond per week). Daarna wordt een examen afgelegd, waarbij ook door buitenlandse docenten wordt geëxami neerd. Wanneer men hiervoor slaagt is men internationaal erkend specia list in haarVepyftPr. Het accent bij alle cursussen valt voor al op de kleurenleer en hoe men deze in de praktijk brengt. Cosmetica komt bijna niet aan de orde. Men beperkt zich tot het adviseren welke make-up het best combineert met de kleur van haar en ogen. „Wat wij hierbij nooit uit het oog ver liezen is, dat de voorlichting die ge geven wordt, positief, eerlijk en objec tief moet zijn". De drie assistenten van de heer De Vries, vast verbonden aan de studio controleren en adviseren de cursisten. „Ik begrijp niet hoe vrouwen het aan durven hun haar te verven. Vaak zUn de resultaten dan ook bedroevend. Wan neer u ziet wat voor gedegen opleiding eraan voorafgaat, voordat iemand in staat is vakkundig werk te leveren op dit gebied, vraag ik me af hoe het mo gelijk is, dat iemand zonder kennis van zaken zelf het haar durft te behande len". Inderdaad, wanneer je de uiteenzetting van deze assistent hoort en je ziet de restutaten van de behandelde" dames- kapseis, voel je je met het zelf geverf de haar en met scheermes geknipte „koppie" als een bijzonder slechte re- produktie van 't origineel. Wanneer je dan tot de ontdekking komt, dat het haar werkelijk een noodzakelijke be handeling vereist wil het gezond blij ven, krijg je steeds meer behoefte toch maar eens een middag voor de kapper te reserveren. Onvoldoende „Het publiek is onvoldoende voorge licht op dit gebied en weet in veel ge vallen niet welke gevaren er verbonden zijp fiep .ondeskundige. Jiaarbehaqr deling", aldus de heer De Vries. Een van de grote misverstanden is bijvoorbeeld de overtuiging, dat een spoeling beter voor het haar is dan ver ven. In de praktijk blijkt het meestal niet het geval te zijn. Het gebruik van een verkeerde shampoo, een foutieve hoofdmassage, of een versteviging, die ongeschikt is voor het haar kan voor komen worden, wanneer u het advies van een vakkundige kapper in praktijk brengt. Een veel voorkomend kwaal tje, zoals roos kan het gevolg zijn van nerveuze spanningen of samengaan met de stofwisseling. Vaak is een kapper in staat de oorzaak vast te stellen en anders verwijst hij de desbetreffende cliënt naar een arts. De toestand van het haar is een graad meter voor de gezondheid en afhan kelijk van de geestelijke en lichame lijke conditie van de persoon in kwestie. In Nederland zijn buiten deze Zwart kopstudio nog drie andere dergelijke in stellingen, namelijk L'Oréal, Wella en Indola. Aan deze studio zijn plm. 100 vaste modellen verbonden. Vrouwen met verschillende voorkeuren haartypen en haarziekten. Zij stellen zich beschikbaar hun kapsel toe te vertrouwen aan een behandeling door de cursisten. Voordat nieuwe middelen en methoden in de studio gebruikt worden, is er een. gedegen proces aan voorafgegaan. In het chemisch laboratorium worden de produkten onderzocht, worden bijvoor beeld kleuren getest op konijnen en op strengetjes geite- en mensenhaar. Ook wordt onderzocht of een kleur stabiel is, of er geen irritatieprocessen optre den en hoe de uitwerking op lange ter mijn is. Pas dan gaat men in de stu dio zes maanden met het produkt wer ken. Eerst daarna wordt het produkt in handen gegeven van de kapper. Ook de produkten, die via de detail handel aan het publiek worden ver kocht zoals bijvoorbeeld shampoo, kleurverstevigers en haarlak ondergaan in de studio vooraf de zware proef van de praktijk. An Lokvi DE SCHRIJVER KOMT ZELF OP SCHOOL „Als het tot de taak van het onderwijs hoort, goed te leren lezen, dan behoort daartoe ook het begrip voor de taak van de schrijver en voor de positie van het schrijverschap in onze cultuur. Er is geen reden, hem voor een halfgod te houden, levend ,van hemelse spijzen er is ook geen reden hem voor een paria te houden, onaanraakbaar om zijn bui tenissigheid. Hij is een van ons allen, eenzijdig begaafd zoals er zovelcn zijn en daardoor in dit ene opzicht belang rijk. Hemzelf te horen over zijn eigen werk of over de moderne literatuur in het algemeen, kan alleen maar winst zijn. Winst voor de literatuur, maar binnen het onderwijs ook voor de school. Eenvoudig omdat de school beter school wordt door minder schools te zijn". Dat zegt Garmt Stuiveling, voorzitter van de vereniging van letterkundigen over het werk van het bureau „Schrij vers op school", de organisatie die door middel van lezingen, door de schrijvers op scholen, voornamelijk middelbare te houden, het contact tussen jeugd en literatuur tracht te bevorderen. Het ini tiatief daartoe werd genomen door het Utrechtse schrijversechtpaar Anny Mat ti en Wim Spekking. „Ja, wij hebben een paar vrienden, ar tiesten, die overal op schoolconcerten spelen. Dat heeft ons eigenlijk op het idee gebracht. Waarom tenslotte wel musici maar geen schrijvers op de scho len? Kijk, de kernvraag is, hoe inte greer je kunst in de maatschappij en met name in het onderwijs. Een groot probleem is daarbij, hoe pas je de indi vidualist, die de schrijver is, in de school in". Wim Spekking, schrijver, lid van hel curatorium dat toezicht houdt op net bureau „Schrijvers op school", zegt het wat fel. Zijn vrouw, Anny Matti, hoofd van het bureau, valt hem bij: „We wil len natuurlijk geen selectief groepje topacteurs, dat de lezingen houdt. Ieder een heeft het recht de schijver te vra gen die hij zelf wil en elk lid van de vereniging van letterkundigen kan zich bij ons opgeven om lezingen te houden". Het is alweer een paar jaar geleden dat de eerste wankele schreden tot oprich ting van het bureau werden gezet. Mid den 1967 horen de middelbare scholen en kweekscholen voor het eerst van de mogelijkheid een schrijver op school te kunnen zien en horen door een infor matieve brief uitgaand van de vereni ging van letterkundigen Initiatief dat op scholen enorm insloeg Er kwam zo'n enthousiaste reactie uit het hele land, dat de vereniging van let terkundigen, samen met de vereniging van toneel-, radio- en televisieschrij vers de Stichting Doneto verzocht een bureau voor schoollezingen op te rich ten. Dat was in juli 1968. Het bureau kreeg de naam „Schrijvers op school" en Degon te draaien onder de leiding van Anny Matti onder supertoezicht van een curatorium bestaande uit mr. Hans Keuls, Jacoba Eggink, Huub Oos- Als een bom In januari 1969 gingen de lezingen van start. En het succes was meteen zo groot dat voor de laatste maanden van hel afgelopen schooljaar honderdvijftien le zingen konden worden gegeven door 42 schrijvers. Leraren en leerlingen schre ven bijvalsbetuigingen naar het bureau Het initiatief sloeg in als een bom. „Het is natuurlijk niet de bedoeling da' de auteur de plaats van de leraar Ne derlands inneemt. Het is een surplus een extase, waaraan de leraar Neder lands normaal in zijn programma nooit toekomt. De kunst komt zo van binnen uit de school binnen, niet van buitenal door de leraar", zegt Wim Spekking te verklaring. „Ik heb zelf een lezing ge houden hier voor een mavo in Utrecht Natuurlijk je moet je aanpassen aan he niveau van de leerlingen. Gymnasiastei moet Je nu eenmaal anders aanpakker dan leerlingen van de laagste klasse' van het mavo. Och, ik heb toen mijt onderwerp heel algemeen gehouder maar ze luisterden met open mond". En Anny Matti: „Het is ook eigenlijk di bedoeling dat de auteur die lezing gaat houden van te voren even contact op neemt met de school. Dan weet hij zo'n beetje de verlangens van die school en de leraar Nederlands is daardoor in staat de komst van de auteur voor te bereiden, en zo'n lesuur gaat dan ook meestal zo, dat de grootste helft besteed wordt aan de lezing, maar dat er toch ruim tijd overblijft voor vragen of een discussie met de schrijver". De kosten.van zo'n lezing, vormen die soms voor de scholen geen probleem Ariny Matti: „Per lezing van een les uur vijftig minuten krijgt dg au teur honderd gulden. Daarnaast moei de school zijn treinreis eerste klas be talen en een tientje bemiddelingskosten. Voor een tweede lesuur aansluitend moet nog eens vijftig gulden worden berekend. Dat is echt niet te'veel". Wim Spekking: „Deze lezingen zijn natuur lijk een mes dat aan twee kanten snijdt. Enerzijds de belangstelling van de jeugd stimuleren voor de literatuur en het contact van de schrijver vergroten met de jeugd, maar anderzijds ook de auteurs in het leven houden. De bedra gen, die de auteurs antvangen als sti pendia, als aanvullend honorarium, zijh te laag. Men zou de auteurs moeten ge lijkschakelen wat dat betreft met de acteurs, op deze wijze kan een auteur nog wat verdienen en tevens zijn. be kendheid vergroten". Anny Matti: „Hel werkt als een sneeuwbal. De leerlingen gaan boeken kopen van die auteur, vaak zo sterk, dat er in een bepaalde stad geen boeken meer van hem te krijgen zijn. In Nederland is net zo dat een auteur zichzelf moet bewijzen. De le zingen zijn daar een middel toe". Gigantisch rooster Nu al weer stromen de aanvragen vooi lezingen het bureau binnen. Op het Utrechtse Kernkampplantsoen 91. waar het bureau is gevestigd, zoemt het van de activiteit. Een gigantisch roosler wordt opgesteld om aan al de wensen van schooldirecties en leraren Neder lands te voldoen. Het is een begrijpe lijke zaak dat als een auteur tweehon- derdmaal gevraagd wordt en dat ge beurthij alle lezingen onmogelijk kan houden. Daarom kan men een voor keurslijst van twaalf auteurs indienen. De keuze is groot genoeg want de lijst vermeldt ruim 130 auteurs die zich be schikbaar hebben gesteld om tussen ok tober en april lezingen te houden. Van verscheidene scholen is ook reeds het verzoek uitgegaan auteurs op ouder avonden te mogen horen, aan welk ver zoek het bureau voor zover mogelijk Garmt Stuiveling: „Als men boeken mooi vindt, is nieuwsgierigheid naar de schrijver een geoorloofde menselijke zaak. En omgekeerd: als een auteur zijn boeken verkocht weet, mag hij nieuwsgierig zijn naar de lezers en hun ractie. De eenzaamheid waartoe hij ver oordeeld is tijdens het schrijven wordt weerspiegeld door de eenzaamheid van degene die zijn boek leest. Tussen die twee vormen van actieve eenzaamheid is het werk zelf juist het contact". Wim Spekking: „Die sympathie die Je bij een gehoor ontmoet, doet je gewoon goed. Je krijgt er meer Inspiratie door. En voor de leerlingen werkt de aanwe zigheid van de auteur alleen al verrij kend." Het ziet ernaar uit dat het niet lang meer zal duren of op het lesprogramma van elke Nederlandse school, die zich zelf respecteert zal op gezette tijden voorkomen: lezing door auteur X. en niet alleen in Nederland. In België ia Eugene van Itterbeke naar Nederlands voorbeeld ook zoiets aan het opzetten. De jeugd van nu hoeft geen literatuur meer te bestuderen uit een dor en saai boek, de schrijver komt op school". GERARD CRONE.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13