mening LAMS Ivens capituleerde tegen Sijbrands Klassiek ballet van W eense Staatsopera Extra reclame ff} Harde acties voorspeld Maathuis sprong tweemaal foutloos Duel met Brugman om nationale titel gaat voort \;SR: NOTA VERINGA IS UITZICHTLOOS Geen land te bezeilen met Fernanda D CAAB0NADE 149 LAPPEN 249 |MT 298 349 PALINGROOXWORST ICQ STOOFLAPPEN 349 450 159 159 ÏÏUHP 650 Vakantievoordeel 10 JULjtfDERDAG 10 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 LUCKY LUKE: LA CARA VANE Proftoernooi met acht ton aan prijzen NEW YORK Een woordvoerder van de National Tennis League, waarbij Rod Laver en zes andere professionals onder contract staan, heeft gisteren in New York bekendgemaakt, dat in 1970 een proftoernooi-nieuwe-stül zal wor den gehouden met een prijzenlotaal van niet minder dan 800.000 gulden. Het toernooi zal in verschillende Ame rikaanse steden in dertien achtereen volgende weken worden afgewerkt, vanaf midden februari tot mei. Een speler die elke week zou winnen, kan rond een half miljoen gulden ver dienen. De winnaar gedurende elk van de eer ste tien weken krijgt 10.000 dollar op basis van het systeem: de winnaar neemt alles. Vervolgens ontmoeten de spelers met de meest gunstige winst-verliesverhouding elkaar in de halve finales, die twee weken in be slag zal nemen. In dit stadium is elke winstpartij 25.000 dollar waard. De inzet voor de finale tenslotte be draagt 50.000 dollar. Fred Podesta, de voorzitter van de league, noemde de profs Tony Roche, John Newcombe, Tom Okker en Ar thur Ashe als degenen, die voor een uitnodiging in aanmerking komen. Vechtersbazen weer tegenover elkaar DUBLIN De opvliegende Zuid Afri kaan Bob Hewitt en de Britse proffes- sional Roger Taylor zullen voor het eerst tegenover elkaar staan sinds hun handgemeen in de kleedkamers van West Berlijn twee maanden geleden. Ze kwalificeerden in Dublin. Sinds de Ber- lijnse gebeurtenis heben zij geen woord meer gewisseld. Maar beiden dragen nog steeds de gevolgen van die con frontatie. Taylor heeft nog steeds last van een gezwollen linkerhand en He witt's oogblessure is nog niet geheeld. HOOFDDORP Jan Maathuis heeft met „The Saint" gisteren in Hoofddorp, de eerste twee onderdelen voor het Ne derlands kampioenschap springen 1969, een jachtspringconcours en een puis sancespringconcours, gewonnen. Met nog een wedstrijdnummer iu het vooruitzicht, een springconcours M.B., is de ruiter uit Geesteren echter nog niet zeker van de titel. Zijn voornaamsteconcurrent is Hans Brugman uit Almelo, die met „Sky High" tweemaal tweede werd. Maathuis heeft 56 punten vergaard voor het kampioen schap en Brugman 54. Jan Maathuis was de enige die het jachtsprinconcours foutloos beëindigde. Het 780 meter lange parkoers met 14 hin dernissen en 17 sprongen was vrij lastig en de sloot stelde de meeste deelnemers voor onoplosbare problemen. Slechts vijf combinaties bleven binnen de 100 secon den. De tijd van Maathuis, 83,3 seconden, werd alleen benaderd door Brugman. De Almeloër kwam tot 83,8 sec., maar maak te één fout en dat bracht zijn totaaltijd op 90,8 sec. Jan ter Halle werd met „Ne- toria" verrassend derde. Hij struikelde, net als Brugman, over de sloot. Barrage In het in de vroege avonduren gehou den puissancespringconcours, draaide het weer uit op een tweestrijd tussen Maat huis-Brugman. Beiden kwamen foutloos Baba Sy kiespijn: snel remise (Van onze dammedewerker DEN HAAG De boeiendste partü in de derde ronde van het internationale residentie damtoernooi was wel die tus- SUbrands en Ivens. De Hagenaar ;t in een moeilijke partij lange tijd stand te houden maar moest na 53 zet- Uitslagen koersen Grlftprijs. over 2000 meter: 3. Fletcher D (H. J. C. Harmsen) 1.23,6; 2. Ellne; 3. Diamant- vink S. Toto: wlnn. 4.20. pl. 1.80 180 4.50, kopp. 2.90, COV. 6.20. trio 152.60. lJsselprijs. over 2140 meter: 1. Happy First (D. M. verwoerd} 1.27,6, 2. Her Areta, 3. Full- blood Maire. Toto: wlnn. 3.00, pl. 1.50 1.20, kopp. 2.70, cov. 4.70. Reggeprils, over 1600 meter: 1. Dartel (F. J. Eerenberg) 1.20.1, 2. Darling Hollandia, 3. Ar- noldus. Toto: wlnn. 8.70, pl. 2.10 2.00 2.30, kopp. 5.10, cov. 5.60. trio 10711.10. Waalprijs, over 200 meter: 1. Gravin CH Gerda (P. J. Zandt) 1.23.3, 2. Hoop van Rhea. 3. Germo Buitenzorg. Toto: winn. 1.60, pl. 1.50 5.50. kopp. 10.10, cov. 8.20. iscaprljs, over 1800 meter: i'. Cambrous- I (G. Bier) 2.00.7. 2. Pixicata. 3. Blason. 2.80. pl. 1.20 1.30, kopp. 2.30. I: a. Sir Ed el H. J. van der Kraats) a'.17.7. 2. Pico Bello, 3. Esmoreit. Toto: winn. 3.60, pl. ten capituleren. Ivens plaatste vroeg in de opening een voorpost, die na enkele zetten door Sijbrands werd weggeruild. De opbouwfaze, die hierna volgde, werd door beide spelers zeer sterk behandeld. Het centrum, dat Ivens in zijn bezit had, werd nu door Sijbrands overgenomen zonder dat de Hagenaar hier iets aan kon doen. Dit bleek beslissend in het verdere verloop. Met een rondslag behaalde de Europese kampioen in het verdere ver loop. Met een rondslag behaalde de Europese kampioen de volle winst. In deze groep behield Agafonov de lei ding door een derde zege in successie op Claessens. De Belg had zich goed verde digd en capituleerde eerst in het eind spel. Schotanus behaalde wel de verwach te zege op Koningferander, mar dit ge beurde eerst na zes uur spelen. Tafeltennissers willen record UTRECHT Wim Braster cn Gerard Gaasbeek, twee achttienjarige leden van de Utrechtse tafeltennisvereniging UTC, gaan zaterdag in Utrecht proberen het wereldrecord tafeltennissen te verbeteren, zjj willen minimaal 15 uur tafeltennissen tegen elkaar. Het huidige wereldrecord tafeltennis sen voor twee spelers staat thans met 7 Vz uur op naam van twee leden van de ta feltennisvereniging Gispen. Het wereld record voor een speler tegen meer ande ren bedraagt 12 uur. Ook dat is in Neder landse handen en wel van een lid van de Tielse tafeltennisclub. Wim Braster en Gerard Gaasbeek star ten hun marathon zaterdag om 10.00 uur. Ze hebben zich voorgenomen even te pau zeren voor een hapje eten en voor medi sche controle. (Vane verslaggevers) IN HAAG Het gesprek tussen iederlandse Studentenraad cn mi- Veringa van Onderwijs en We- toappen over diens nota „Bestuurs- ormingen universiteiten en hoge- s door de NSR als uitzicht- de democratiseringsbeweging" rid. In september komt er een ontwerp dat nauw aansluit op de de nota. De minister heeft Bd dat daaraan niet meer te tor- valt; de nota is geen discussie- maar is bindend. De NSR, te- :esteld over het feit dat geen ruim- opengelaten voor alternatieven, de minister daarop harde acties speld. Aldus werd gisteravond na »P van het' gesprek dat ruim twee- nhalf uur duurde, door de NSR Jedeeld. nota, zo stelt men, betekent geen olijke verandering in de huidige NSR beschouwt de nota in strijd vroegere beweringen van de minis- hij niet zou ingrijpen in het 1 van de democratische hervor- Maar door deze nota heeft hij al- Tughoudendheid laten varen. „De onder druk van de paniek- onde vertegenwoordigers van de ge vestigde machten gezwicht en heeft zich tegen de studenten gekeerd". Minister Veringa heeft dit tijdens het gesprek echter ontkend. De NSR is uitermate teleurgesteld dat de minister geen of uitermate vage uitspraken ge daan heeft. Rechtstreekse onderbeschik king van het dagelijks bestuur aan de universiteitsraad en rechtstreeks in grijpen van de universiteitsraad in de dagelijkse gang van zaken werd dooi de minister verworpen. Wat betreft de verhouding faculteitsbestuur en facul teitsraad hield de minister de mogelijk heden open, maar hij uitte zich zeer vaag daarover, aldus de NSR. Het door de NSR voorgestane one- man-one-vote-systeem dat op zoveel mo gelijk niveaus zou moeten worden voortgezet kon evenmin genade vinden in de ogen van de minister. Ook op an dere munten kon de minister niets toe zeggen. Zo ook met het verzoek van de NSR maatregelen op de universiteit steeds eerst met de betrokkenen te be spreken. De NSR verklaarde teleurgesteld te zijn over het feit dat de minister de in de nota gestelde grenzen zonder meer als limitering van het bereikbare heeft gehanteerd. Men verwijt de minister dat hij onder het mom van een gedeel telijk toegeven aan de democratiserings beweging, kiest voor een „aangeklede Maris", dat wil zeggen voor een volle dige zeggenschap in handen van een klein en oncontroleerbaar topbestuur. Maar, zo zei men, deze limitering zal een averechts effect hebben. Daarmee bedoelde men behalve harde acties ook de verwaohting dat de studenten uit de bestuurscommissies zullen treden, waarin zij zitting hebben. Overigens achtte minister Veringa het wel van be lang geregeld gesprekken met de NSR te hebben. In de tweede helft van augustus zal er dan ook een nieuw ge sprek tussen beide partijen plaatsvin- Ambtsverlating Waarom krijgen de progressieve al tijd het woord en worden hun tegen standers de mond gesnoerd? Als je de kranten leest vind je hele pagina's over die arme priesters die hun ambt hebben verlaten. Maar de anderen krijgen geen kans hun standpunt uiteen te zetten. Toch is zeker de helft van de gelovigen nog voor het behoudene. Waarom krijgt pater Vet hagen nooit meer het woord? Hebt u ooit gehoord van de secretaris van „Waarheid en Leven" deken J. Th. Joosten uit Ech? Dit zijn echte pries ters die in staat zijn de harten van veel mensen in vuur en vlana te zetten, ter wijl de anderen niets anders doen dan slopen en afbreken. De jongste priester is bij zijn wijding 24 jaar. Hij wordt priester gewijd door eigen wil. Als men huwelijk aangaat, heeft men soms - één jaar voorbereiding. De pries ters hebben zich allen minstens twaalf jaar voorbereid. En als dat niet vol doende is, krijgen ze hun verstand nooit! G. Th. van Z., Saeeenheim Wat de Holland-Festivalbezoekers te vergeefs hebben verbeid, kwam dan toch nog met een speciale Johann- Strausstrein naar ons land: klassiek- romantisch ballet, belichaamd in het goed getrainde ensemble van de Ween- se Staatsopera. Deze wereldvermaarde instelling viert haar eeuwfeest niet al leen in Wenen, maar zij laat de bezoe kers van de voorstellingen van haar zo- mertoernee 1969 eveneens in de vreugde delen. Het buitenland heeft zelfs een streepje voor, want gisteravond vond in een eivol Circustheater in Scheveningen de wereldpremière plaats van het bal let Straussiana, dat muzikaal begint met een flink brok Flcdermaus en daar na walsen, polka's, mazurka's en czar das in een even bonte als weldoor dachte choreografie van de leider van dit Staatsoperaballet. Wazlav Orlikovs- ky, met veel humor en vakkenis aan- Orlikovsky is zichtbaar uit op een ef fectvolle visuele werking. Hij combi neert technische bravour met variabele scènische expressie en waar dit Weense operaballet de strenge hiërarchie ten spijt geen werkelijk grote solisten telt. is de eenheid van dansante overdracht op deze basis van schoonheid zonder sterrendom er des te groter om. Uiter aard staat in dit Straussiana de wals centraal. De elementaire kracht van vader Johann en de muzikale verfijning van zoon Johann doorbreken samen in ritmische concentratie de ruimtelijke, lineaire doorzichtigheid en scheppen zo doende een vitale, landschappelijke wijd heid, die de toeschouwers podium en coulissen doet vergeten. Niet de prach tige kostuums, die met uitzonderlijke ele gance werden gedragen en waarbij de halflange Biedermeyerrok treffend con trasteerde met de avondcapes en de hoge boeden. Een koetalijk danswerk. dit Straussiana, dat men vanavond ook nog kan gaan zien en dat ondanks de streng gehandhaafde academische tech niek toch ook nog herinnerde aan de gratie, waarmede eens de gezusters Grete, Else en Berta Wiesenthal het zorgeloze kind van de toenmalige Ween se wals, die in waarheid de laatste scheppende vorm was van de gezel schapsdans van het Europese continent. Alle latere vormen waren exotische im port. DANSKUNDE Het Weense Staatsoperaballet is in de eerste plaats bedoeld als onmisbaar, maar toch secundair bewegingsdecor in de opera's. Daarom is dit ook geen reislustig ensemble en zijn de solisten, hoe goed ook getraind, de minderen van de tegenwoordige Russische en Ameri kaanse groepen. Niet dat er iets mis gaat, maar de afwerking is min der en de onstuimigheid en bravour zijn niet steeds op haarscherpe bereke ning van posities en vooral eindstanden gebaseeid. Dat kwam o.a. tot uiting in de pas de deux uit Don Quichotte en het om zijn virtuoze lifttechniek zo spec taculaire Bronwater, twee choreogra fieën van Alex Ursulak, die ook nog Debussy's Claire de lune tot een aan trekkelijke samendans maakte. Morgen zullen wij nader op enkele solisten te rugkomen. De met veel enthousiasme ontvangen avond was geopend met het romantische precisiewerk van Fokine's Les Sylphides, terwijl als laatste ballet de Walpurgisnacht tegen een vlammend achterdoek het gehele ensemble gele genheid schonk zich in een veelheid wervelingen, fouettés en ander plas tisch vuurwerk uit te leven. Klassieke courtisanes en toch ook lieftallige heksen. Dat ziet men niet elke dag. rond en moesten in een barrage uitmaken wie een en twee werd. Schoemaker bleef met „Treviora O II" eveneens zonder fou ten, maar hij was door diskwalificatie in het jachtspringconcours al geschrapt als kandidaat voor het kampioenschap. In de barrage moesten vier hindernissen bedwongen worden. Maathuis bleef als eerste wederom strafpuntloos. Voor Brug man was de laatste hindernis, een muur van 1 meter 75, te hoog. 83,3 seconden. 2. Brugman, „Skv High „Pluto". 95.2. 5. Bakker. „Pasqulno". 90 4. 1. na barrage: J. „Sky High", 4~ straf punten; a'. e Ernst bet „Blacky". Den Haai per". Muller „rEspoir" en Bachus (zelfdeparkot t „Sky Ranger". 4 strafpunten. I.C.-club tennist testen Duitsland en België WASSENAAR Op zaterdag 19 en zon dag 20 juli zal op het tennispark oud- Wassenaar een ontmoeting plaatsvinden tussen een team van de Internationale club Nederland cn de Interntionale club Duitsland. Voor Nederland zullen spelen de heren Hemmes, Schneider, Scholtz, Soeters, alsmede drie veteranen onder wie de heer Rinkel. Voor Duitsland zullen deelnemen de heren Klebe, Felbausch, Gottschalk, Nitsche, resp 4, 10, 8 en 7 geplaatst op de Duitse ranglijst Ook met dit team zullen drie veteranen-spelers meeko men. Op beide dagen zullen zes enkel en drie dubbelspelen worden afgewerkt. De Nederlandse tennissers Evert Schnei der. Piet van Eysden, Hans v.d.Weg Henk Goris, Rob Kuijpers en Jan Bou- man zullen zondag op de royal Leopold club in Brussel uitkomen tegen de In ternational club van België". W.k. Flying Dutchman NAPELS De Engelse Olypische kam pioen Rodney Pattison heeft gisteren in Napels bij de zeilwedstrijden om het wereldkampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. voor de 4de achter eenvolgende keer de overwinning behaald. Met nog twee races te zeilen neemt hij met zijn jacht „Supperdocious" onbedreigd de eerste plaats in de algemene rang schikking in. Tennisfederatie vergaderde Geen maatregelen tegen Z.-Afrika PRAAG Tijdens de algemene ver gadering van de Internationele Lawten- nisfederatie heeft Zweden een tegen Zuid- Afrika gericht voorstel bij gebrek aan steun teruggenomen. Volgens dit voor stel zou een land. dat zieh schuldig maakt aan rassendiscriminatie cn het onderwerp is van sancties van de Ver enigde Naties, automatisch worden uit gebannen. Vervolgens werd een voorstel van Ca nada aangenomen, om het dagelijks be stuur te machtigen (indien althans een tweederde meerderheid voor is) voorlo pige schorsingen op te leggen ingeval een land zich niet houdt aan de grond regel: „Onder geen enkele omstandig heid zal rassendiscriminatie worden ge doogd" Een dergelijke schorsing zal van kracht blijven tot aan de eerst volgende jaar lijkse algemene vergadering. G.P. Zandvoort door geldgebrek afgelast DEN HAAG De Grote Prijs van Zandvoort, een formule II wagen race, die op 27 juli gehouden zou worden, is wegens financiële moeilijkheden afgelast. De stichting autoraces Nederland die de wedstrijd organiseerde, verwachtte een tekort van 50.000 gulden en omdat men ondanks de medewerking van een aan tal sponsors geen dekking voor dit be drag kon vinden, is besloten alle races op 27 juli af te gelasten. Panathinaikos won ook Griekse beker ATHENE Na het reeds eerder be haalde landskampioenschap veroverde Panathinaikos gisteravond de Griekse voetbalbeker. De finale tegen Olympia- kos eindigde ook na de extra speeltijd in 00, zodat het lot uitkomst moest brengen. Panathinaikos was de geluk kige. zodat de club nu de dubel heeft Vierdaagse Apeldoorn APELDOORN Van de 1334 wande laars, die vanmorgen vroeg onder regen achtige weersomstandigheden vertrokken voor de derde dag van de Apeldoomse Vierdaagse was de opgave voor een wan delaar na ruim een kilometer al te zwaar. Dertienhonderddrieëndertig wandelaars zijn dus nu op weg naar Radio Kootwijk, Assel en Hoog Buurlo. Jubilaris Jasliin MOSKOU Jashin, de 40-jarige legen darische Russische doelman speelde gis teren zijn 3ööste wedstrijd voor Dijnamo Moskou. De veteraam doelman hield zijn doel schoon. Zijn club won met 1—0 Sir Eduurd klasse te sterk (Van onze paardesportmedewerker DEN HAAG Fernanda D blüft een wonderlijk paard. Als zjj wil kan ze byna alles, maar als ze geen zin heeft is er geen land met haar te bezeilen. Dat laatste was gisteravond op Duindigt weer het geval. Dartel kon daarvan profiteren door on middellijk de kop te nemen en door te gaan om in de uitstekende km-tijd van 1.20.1 binnen te komen, ruim voor de strijdende Darling Holland en Arnoldus. Ernie Rita en Youngstar begonnen ook met fouten, de laatste heeft nu al lang niets meer gepresteerd. De jongste jaargang bij de dravers mag dan wat betreft kilometertijden nog niet imponeren, er zit toch bepaald wel vrij veel tussen, dat al heel aardig draaft. Ina nam in het starlgewoel de kop en zij bleef vooraan. Daarachter werd hard gestre den. Als het bij de jeugd hard gaat, stij gen de kansen op fouten fors en nu en dan ging er eens een in galop. Maar fout loos en echt al een beetje imponerend was Icecream die in het begin wat moest laveren om uit de achterhoede te komen. Toen hij op tempo was liep hij wel har der dan Ina, maar verder dan goede twee de kon hij toch niet komen. Bij de tweejarige volbloeds was Sir Ed ward een klasse te sterk voor de rest. In de andere ren was de aankomst tussen Cambrousard en Pixicate zeer gesloten. QADCT QO per 500 gram VACUUM ROOKWORST 89 VLEESKRABJES Jgg VERSE WORST GEHAKT h.a.h. kilo 500 gram van 180 voor LEIDSE LEVERWORST 500 gram van 180 voor QQ RUNDERLAPPENKKA 1 Vv bijna mager - kilo 99U RUNDER BIEFSTUK 970 RUNDERLAPPEN7KA M I U extra mager - kilo (911 heerlijk zacht - 250 gram >000 originele kruiken Rosé winkelwaarde 450 NU tast toe 't is van Geopend zijn de filialen: LANGE MARE 90—92 HAARLEMMERSTRAAT 216 HOGE WOERD 19 STEENSTRAAT 18 KORE VAARSTRA AT 11 5 MEIPLEIN 144

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9