„Kleintj es" sloten 't erbond der veiligheid „Ik heb lekker getraind" EN OP DE ELFDE DAG KREEG RINI WAGTMANS Z'N INZINKING reen cadeau voor Felice lerckx hield woord niet TOURRAPPORT JANSSEN: OPGEVEN, =1IK STERF JEVER OP t>E FIETS" „Dat kunt u toch niet doen, u bent toch Altig" JLI 19( jji^JIDERDAG 10 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA t IE Luciano Pezzi is qua temperament eigenlijk geen Ita- Hij Is immer de rust zelve. Om zijn brede mond speelt altijd vriendelijke glimlach. Men noemt hem daarom de gentleman- gleider. Maar in Digne was Luciano Pezzi plotseling zichzelf meer. Hij zwaaide boos met zijn armen en voor een ogenblik rscheidde hij zich in niets van de lawaaierige Tivosi waarmee in de Tour zo dikwijls geconfronteerd wordt. „Merckx heeft woord gebroken", schreeuwde Luciano bars. En Felice Gimon- e er moe en stoffig bij stond, knikte instemmend. „Een kam- n behoeft niet te liegen", schreeuwde Pezzi weer en Felice ondi, die nog immer over zijn fiets gebogen stond, knikte op- w. Wat was er aan de hand? In de afdaling naar Digne, een fig en ten dele opgebroken weggetje, met talloze scherpe iten, hadden Gimondi en Merckx zich van de rest van de kop- p ontdaan. Merckx zou tegen Gimondi gezegd hebben dat hij itappe mocht winnen. Italiaan rekende er ook op, want Van Looy, Dancelli, Pingeon en Springel ook al niet hun cadeau Merckx gehad? Maar in de straten het drukke vakantieoord Digne, Merckx er echter een sprint uit igen de Italiaan niet bestand was. tiddellijk daarna ontstak Luciano woede. ïlde Merckx? „Geen sprake van Gimondi mijn woord gegeven hij mocht winnen. Wat dacht heb de laatste vijf kilometer al werk zelf moeten opknappen. hij dan winnen? Nee, dat gaat. i zo tastte Felice Gimondi naast de enpot, waarip Merckx ai' en toe wil grabbelen. Hoewel hij er ver- uitzag dan anders, maar dat ook zijn door het stof dat op zijn ete gezicht kleefde, had Merkcx de etappe beheerst Toen hij op de Col d'Alios met de gang van ging bemoeien was in een omme- de voorsprong van bijna twaalf uten, die de Spanjaarden Mascaro antamarina hadden opgebouwd, te- gedaan. En Merckx reed, tegen de ukkelijke opdracht van ploegleider in, ook zijn rivalen Gimondi u 3ingeon nog vlot op een minuut erstand. In de afdaling zou hij zich r weer laten inlopen. gd hl rl.) ie er vandaag niet bü was: Wagt- 5. Gisterochtend vertelde hü al: „Ik me niet fit, de rit van gisteren ne nog in de benen". Eddy Merckx, wie Wagtmans een goede vriend is Ieidin§»rden en met wie hü gisteravond in hotel naar de televisie keek, advi- rde hem: „Als je voelt dat het niet dan moet je niet forceren, jonw de France is toch al goed, want staat al vast dat jü zowat elke dag criterium in België kunt rüden". ager Jean van Buggenhout heeft tmans trouwens gecontracteerd. En ens, de ploegleider van Merckx, or Wagtmans kenneiyk een rwak zei: „We zullen zien of we het zo ïen spelen dat hy de groene trui de achtergrond daarvan speelt icht ook de mogelijkheid dat Dries- het volgend jaar ploegleider van em II zal zijn. Het is een publiek im, dat Ton Vissers een ontwikkeling lie richting graag zou zien. Vissers dan manager van de ploeg worden, Driessens naast zich als de techni- man voor de wedstrijden zelf. hoe gaat het met Jan Janssen? De iking van Janssen heeft in de kara- aanleiding gegeven tot vele gis- in. De een zegt: .Janssen verbergt zwakte achter een ziekte". En de r zegt: .Janssen is werkelijk ziek", laatste geloven wij. Want, wieJans- al jarenlang volgt, weet dat hij een onderlijk karakter heeft. Er zullen nig renners ooit in deze Tour de nee gestart zyn die over een grotere edor den Hertog zette zegereeks Rijnland voort Fedor den Hertog heeft zü'n /winningenreeks in de ronde van Ryn- pt-Palts, na een onderbreking van |e dagen, voortgezet. Hy won gisteren |ticndc en voorlaatste etappe, eei r 139,5 kilometer van Nierstein i. met een voorsprong van 42 se op zyn ploeggenooot Piet Hoekstra. Jen Hertog ontsnapte na 74 kilometer kezelsehap Van Hoekstra en de West- [tsers Knab en Kuhn uit het peloton, f 17 kilometer voor het einde konden jDuitsers het Nederlandse tweetal vol- j doch toen moesten zij zich laten gevallen. Den Hertog demarreerde in I laatste stadium van de koers opnieuw Joverbrugde het slotgedeelte van de rit |de hem eigen wijze: solo rijdend. algemeen klassement ziet er na 1 etappe als volgt uit: 0. Den Hertog 33.04.34; 2. Knab (W.-Dld) op 32.3H; 3. P°he (W.-Dld) op 35,05 4. Van Katwijk op Q4.35; 5. Tschann (W.-Dld) op 46.01: an der Leeuw (Ned) op 1114,91; 20. Hoek- f (Ned.) op 1.42,00. DIGNE Rond. Rudi Altig hebben zich gisteren enige opmerkelijke tonelen afgespeeld. De Duitser heeft nog steeds ruzie met de Salvaraniploeg ioaarvoor hij rijdt. Op weg naar Digne kreeg Altig een lekke band. Hij reed naar de kant van de weg en stak zyn hand op, het gebruikelijke teken dat hij bystand nodig had. Maar zowel de ploegleiderswagen van Pezzi als de tweede liaisonwagen van Salvarani reden hem voorbij alsof ze hem niet Altig ontstak daardoor zo in woede dat" hij in een greppel langs de kant van de weg ging zitten en zijn rugnummer verwijderde. Hij wilde in de bezemwagen stappen maar de Franse ohauffeur daarvan zei: „Dat kunt u toch niet doen, u bent toch Altig". Tenslotte kreeg Altig toch nog hulp. De liaisonwagen van een van de Belgische ploegen, die achterop was geraakt omdat hij bij Pieter Nassen was gebleven, hielp Altig aan een Diezelfde ochtend was Altig nog betrokken geweest bij een in het oog lopende gebeurtenis. Er gaat al enige dagen het gerucht in de Ronde, dat bij drie renners, die op gebruik van stimulerende middelen betrapt zouden zyn, ook Altig behoort. De Duitser ontkende deze geruchten reeds heftig. Maar gisterochtend wilde een Duitse televisieploeg [hem toch over deze kwestie interviewen, waarna gespierde Rudi hen snel aan de deur zette. wilskracht dan Janssen beschikten. Gis terochtend bij de start: „Al word ik laatste in het klassement, maar naar huis gaan doe ik beslist niet" En na de aankomst in Digne bevestigde hij die woorden: „Opgeven? Ik sterf liever op Zelfs een Eddy Merckx kunnen de krachtsinspanningen wel eens te veel zijn. Na aankomst in Digne, als min. _ar van de zware elfde etappe, zocht hij even rust op het stuur van zijn fiets, die wederom met vleugels leek te zijn toegerust. Op de helft van de Tour de France zyn de ploegen van Willem II en BIC het zwakst bezet. Beide équipes ver loren vüf renners en gaan nu dus „op halve kracht" het tweede deel van de ronde in. De ploeg van Merckx is de enige die nog alle tien renners in de wedstryd heeft. Met zoveel verdien sten in het vooruitzicht, bedenken Merckx' knechten zich immers wel enkele keren voor ze by een inzin king opgeven. Een van de opmerkelijkste uitspraken aan de eindstreep in Digne: „Ik heb lekker getraind". Deze woorden kwamen van Eef Dolman, die op ruim een half uur na winnaar Merckx over de meet kwam. „Ik ben nu eenmaal geen klimmer- Het was alles bij elkaar een aardig oefenrrtje". Waldvmiro Panizza, de jongeren die in deze Tour opvallen, is tot op heden nog niet in een beste stemming ondanks zijn goede prestaties. „Vorig jaar lag ik twee keer door een ongeluk in het ziekenhuis, in deze Tour verspeelde ik enkele kansen omdat ik een paar keer op Gimondi moest ivachten en gisteren viel ik. Waarom ben ik eigenlijk geen goudsmid gebleven?", sprak de kleine Panizza somber. Joaqum Agostinho is weer helemaal de oude. Enkele dagen geleden kreeg hij een vrü ernstige koortsaanval waardoor zijn temperatuur opliep tot tegen de veertig graden. Gistermorgen echter verscheen de vriendelijke Portugees weer monter aan de start en reed enkele keren later mee in de voorhoede. De ploeg van Sonolor, die geleid wordt door de bekende ex-renner Jean Sta- blinskl, kreeg in Brianpon onverwacht een uitvaller. Het was mecanicien Lucien Goudmard die in het hotel zo druk rondwandelde, dat hy geen erg had in een grote pilaar. Goudmard botste met zün hoofd tegen de beton nen paal en liep een hersenschudding De Italiaanse olympische kampioen Vïanelli toont zich bijzonder tevreden met zyn Tourdebuut en daar is alle reden toe. Als eersitejaarsprof was hij regelmatig bij de belangrijke ontsnappingen in deze Ronde. „Dat had ik nooit verwacht", zei Vianélli. Om twee redenen begon ik niet zo optimistisch aan de Tour- Ten eerste omdat ik door een schorsing voor dopinggebruik lang uit beweging was, ten tweede omdat ik nog nooit echte grote bergen had geklommen. Ik moet zeggen, het valt me alles mee". Elfde etappe bonificatie) 3. Mascaro (Sp Pingeon (Fr.. Plaud) 2 marina (Sp., Machaln) 5.59.18; 6. Agostinho (Port., Caput) 6.01.45: 7. Galera (Sp., Machaln) 6.01.47; 8. Van Impc (Belg.. Stabllnski); 9. 15. Momene (Sp., Machaln) 6.03.14; 16. Schutz (Lux., Albani); 17. Vïanelli (It., Albani) en 18. Wagtmans (Ned., Vissers) z.t.; 19. Janssens (Belg., Magne) 6.05.17; 20. Panizza (It., Pezzi) z.t.: 21. Dlaz (Sp., Machain) 6.06.41; 22. Davld (Belg.. Schotte) Geminianl) z.t.; 3S. Jai 6.09.49; 45. Karstens (Ned., Plaud) 6.29.< Beugels (Ned., Magi (Ned., Vissers) de fiets". Kijk, dat is karakter, dat is Janssen. Niettemin was hij nog verre van de oude. „Het ging vandaag iets beter", zei hij, „maar ik kan nog niet diep ademhalen. Het is net alsof er iets in mijn lichaam geblokkeerd is". Er ging trouwens een gerucht door de karavaan dat Janssen een levercrisis had gehad. Maar hij zelf wees dat van de hand: „Het is mijn maag, ik geloof, dat ik teveel van dat koude spuitwater ge dronken heb". Maar goed, ik kan een nederlaag heb ben. Weet je wat ik doe; ik zal probe ren wat op krachten te komen en dan een ritje te winnen. Dat ïykt my onder de gegeven omstandigheden het beste wat ik er nog van maken kan". Gezelschap Er is in deze Tour een veertigtal ren ners dat een nieuw samenspel heeft ge smeed. Het zijn de zwakkeren, die, zo dra een col begint, het tempo niet kun nen volgen. Vroeger was het zo dat zij in groepjes versplinterd binnenkwamen. Sommigen net op tijd, anderen te laat Maar nu er op zoveel fronten in deze ronde zoveel samenwerking is, hebben de „kleintjes" zich in de bergetappes ook aaneengesloten. Ze hebben namelijk het .verbond der veiligheid" gesloten, hetgeen inhoudt dat zij onmiddellijk nadat ze gelost zijn eikaars gezelschap opzoeken en dan bij elkaar blijven tot de finish. Op die manier sparen ze krachten en lopen ze niet het risico uit de strijd te worden genomen, want de Tourdirectie wacht zich er wel voor een veertigtal renners tegelijk te elimi- In dit verband vertelde Eddy Beugels in Digne: „Wij hebben vandaag een rustdag ingelast. Wij hadden een bus Mocht tn vorige etappes nog wel eens de schijn zyn gewekt, dat Merckx zich aan een ritzege niet al te veel gelegen liet liggen, gisteren in het sprintduel met Gimondi was daarvan niets te bespeuren. Merckx behaalde zijn derde etappeoveruhnntng. gehuurd en daarin hebben we allemaal plaats genomen. En ik kan je vertellen dat die bus niet erg hard reed. Eef Dol man is ons rekencentrum. Hij rekent elke dag voor het verbond der veiligheid" uit hoeveel achterstand de groep mag op lopen. Vandaag had hij berekend dat we ongeveer 43 minuten mochten verliezen. En daarop hebben wij gereden". Komedie De groep var^het „verbond der vei ligheid" naderde echter gisteren angst vallig dicht de tijdslimiet Eindelijk, vier minuten voor de sluiting van deze controle, kwam ze in zicht. De groep reed niet harder dan twintig kilometer per uur. En aan het hoofd daarvan „streed" Gerben Karstens, vrijwel weer Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en PETER HEERKENS de oude. Hij werkte bij het publiek ten minste op de lachspieren. Want de om roeper had juist aangekondigd: „Nu volgt de sprint voor de 45e plaats" toen Karstens, rechtop zijn fiets zittend, al honderd meter voor de eindstreep zijn armen omhoog stak en uitbundig zwaai de". „Ho" riep hij, „ik heb gewonnen". Tourdirecteur Lévitan bekeek de ko medie met opgetrokken wenkbrauwen. Hij kon het kennelijk weinig waarderen. Eddy Merckx heeft intussen zijn plan nen voor na de Tour ontvouwt. De man van wie Godet in zijn krant schreef: „Mensen, als jullie naar de Tour komt kijken, en jullie zien de gele trui, ont vang die dan met een geweldig applaus want hij wordt door een groot kampi oen gedragen", zou Italië, het land dat hem de schande van de dopingaffaire aandeed, angstvallig vermijden. Ook België krijgt hem minder te z zal de eerste week na de Tour wel in eigen land fietsen, maar daarna ver trekt hij voor het jaarlijkse „circus" in Frankrijk. Het land dat hem in tegen stelling tot Italië, zo buitengewoon vrien delijk heeft ontvangen. Of zyn Itali aanse werkgever dit zo geweldig vindt, valt nog te bezien. Maar in feite kan ook dat Merckx weinig deren. De inter nationale wierennerij ligt aan zijn voe ten. Wie tegen hem is, wordt ge boycot. Vraag het aan Janssen en aan Gimondi." Haast (Ned., Vissers) bros (Ned., Vissers) z.t.; 76. Van der Flaas (Belg., Vissers) z.t. Algemeen klassement Het algemeen klassement na elf ritten ls als volgt; L Merckx (Belg.. Driessens) 53.34.20 2. Pingeon (Fr., Plaud) op 5.43; 3. Gimondi (It., Pezzi) op 7.29; 4. Poulldor (Fr., Magne) op 9.41; 5. Wagtmans (Ned., Vissers) op 11.35; 6. Gandarlas (Sp., Langarica) op 12.16; 7. Vïanelli (It.. Albani) op 14.W; 8. Galera (Sp., Machaln) op 18.35; 9. Van Springel (Belg., Cools) op 21.34; 10. Letort (Fr., Plaud) op 23.02; 11. Schutz (Lux., Albani) op 23.41; 32. Panizza (It., Pezzi) op 25.38; 13. Galdos (Sp., LanRarlca) op 26.41; 14. Van Impe (Belg., Stabllnski) op 28.17; 15. Davld (Belg.. Schotte) op 29.14; 16. Agostinho (Port., Caput) op 30.06; 17. Castello (Sp.. Langarica) op 31.55; 18. Lopez-Rodrlguez (Sp.. Machaln) op 35.51; 19. Dumont (Fr., Plaud) op 36.48 20. Janssen (Ned., Geminianl) op 36.49; 21. Theil- liere (Fr., Stabllnski) op 39.37 22. Gutty (Fr., Caput) op 41.06; 23. Momene (Sp.. Machain) op 43.23; 24. Harrison (G.B., Caput) op 46.25 25. Spruyt (Belg., Driessens) op "Tl; 56. Van der Flaas (Belg., Vissers) op -.52; 61. Dolman (Ned., Vissers) op 1.34.36; Haast (Ned.. Vissers) op 1.42.20; 80. Beu gels (Ned.. Vissers) op 1.48.43; 82. Karstens (Ned., Plaud) op 1.50.51; 89. Ottenbros (Ned., ■■■Ml Jam. Janssen vooraam in het péleton. Het is slechts een momentopname, wamt bij aankomst in Digne bleek de Tourwinnaar van vorig jaar opnieuw tien minuten te hebben verspeeld. 12 pnt.3. Galera (Sp., Machain) 0 pnt.; 4. Gutty (Fr., Cap_ut)JI pnt.; Fr., Plaud) 5 pnt. (Belg., Stabllnski) 1 coi d'Allos (eerste cal (Sp.. Machaln) 1" ------ 1. Santamarina Mascaro (Sp., Lan garica) 12 pnt.; 3. Merckx (Belg., Driessenr pnt.; 10. Agostinho (Port., Caput) op 4.10, 1 pnt. Col de Corobln (tweede cat.): 1. Mascaro (Sp., Langarica) 10 pnt.; 2. Pingeon (Fr., Plaud) 8 pnt.; 3. Merckx (Belg., Driessens) 6 pnt.; 4. Gimondi (It., Pezzi) 4 pnt.; 5. Santamarina (Sp., Machaln) 3 pnt.; 6. Van Bergklassement Het algemeen bergklassement ls als volgt: 1. Merckx (Belg., Driessens) 85 pnt.; 2. Pingeon (Fr., Plaud) 68 pnt.; 3. Galera <Sp„ Machaln) 49 pnt.; 4. Gandarlas (Sp., Machain) 45 pnt.; 5. Gimondi (It., Pezzi) en Mascaro (Sp., Langarica) 42 pnt. Ploegenklassement Het dagploegenklassement van de elfde etappe ls als volgt: 1. Langarica (Mascaro, Gandarlas, Castello) 18.02.51; 2. Machaln (Santamarina. Galero, Lopez-Rodrlguez) 18.03.48 3. Plaud (Pin geon, Letort, Raymond) 18.10.20; 4. Pezzi (Gimondi, Panizza, Zandegu) 18.15.25: 5. Magne (Poulldor, Janssens, Labourdette) 18.1.53; 11. Vissers (Wagtmans. Dolman. Haast) 19.01.22. Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement na elf etfPMachaln (Sp.) 163.13.06 2. Langarica (Sp.) 163.16.05 3. Plaud (Fr.) 163.17.09 4. Driessens (Belg.) 163.23.48 5. Pezzi (It.) 163.35.58; 13 Vissers (Ned.) 165.24.09. Puntenklassement Het algemeen puntenklassement na elf etappes ls als volgt: 1. Merckx (Belg., Driessens) 134 punt; 2. Wagtmans (Ned.. Vissers) 93 pnt.; 3. Janssen (Ned., Geminianl 74 pnt.; 5. Pingeon (Fr„ 66 pnt.; 5. Gimondi (It., Pezzi) 63 pnt. kreeg de premie van dé beminnelijkste renner. Raymond Poulldor werd gekozen tot de elegantste van het peleton. Eddy Merckx kreeg van de internationale Jury 87 punten en werd daar mee de strljdlustigste renner van de etappe. Santamarina kreeg 83 punten. Mascaro 74, Pingeon 20 en Gimondi 10 punten. Boetes i behoorde opnieuw tot de ren- hadden afgeduwd. Uitvallers Nu de Belg Pieter Nassen heeft opgegeven de zee 13eehnju»196km DIGNE Op de elfde Tourdag dan, kreeg Rini Wagtmans zyn inzinking. Het werk van de laatste dagen was in zyn benen geslagen, maar de gevolgen ble ken mee (e vallen. Alleen Felice Gimondi, ging hem in het alge meen klassement voorby. Dat was, wanneer men de reputatie van Wagtmans en Gimondi met elkaar vergelyfct, zeker geen schande en zo voelde ook Rini Wagtmans het zelf aan. Veel woorden besteede hy er niet aan. Nee, zyn gedachten gingen meer uit naar de dagen die nu volgen. Rustige dagen. „Aan clie rust", verzuchtte Rini Wagtmans, precies zoals dinsdagmiddag, „ben ik hard toe. Ze hebben me afgebeuld, de groten. Iedere dag vliegen ze er in alsof het niets is. Ik kan er met mijn verstand niet by". Rini Wagtmans was niet de enige, die zich afvroeg waar de grens van de menselijke vermogens in een Tour ligt. Wanneer bijvoorbeeld wordt Eddy Merckx moe? „Nooit", zeggen onze Belgische collega's, die Eddy van criterium tot criterium, van Ronde tot Rooide volgen, „Hij is groter dan Bar tali, dan Coppi, dan Goblet en noem ze maar op. We kunnen treuren oen een Waar ligt de grens van menselijke vermogens? eenzijdigheid van de koersen. We kunnen ook juichen om zoveel klasse, zoveel talent, dat nog nooit te zien is geweest. Laten we het laatste doen" Smerige berg Met het beslissende moment van deze dag, wachtte Merckx tot de tweede berg. Vol begrip voor de moeilijkheden waar i ede reen na het gesjouw van de laatste dagen mee tobde, had hij zich op de Col de Vars ingehouden. Zo kon 't gebeuren dat uit. het peleton alleen de Belg Nassen loste en verder de groep compleet bleef. De kleinsten wisten niet wat ze overkwam. Op zoveel medeleven hadden ze nooit durven rekenen. Eddy Merckx het zijn oollega's met rust en schonk de Spanjaarden Mascaro en Santamarina zélfs bijna dertien minuten voorsprong. Hij begon rich pas met d« wedstrijd te bemoeien, toen Roger Pingeon het rustig doezelende gesloten peleton overhoop zette met een demarrage in de beklimming van de Col d'Allos, een wat renners noemen „smerige" berg. ,.Toen Pingeon sprong", vertelde Rimi Wagtmans in Digne, was het alsof Eddy zich verschrikkelijk kwaad maakte. Ik heb zelden iemand zo venijnig zien reageren". Die uitbarsting van Eddy Merckx betekende de doodsteek voor nagenoeg het hele peleton. De enige, die Merckx op zijn tocht naar Santamarina en Mascaro konden volgen, waren de ingehaalde Pingeon en Gimondi- Daarmee had de grote meester ze naar zijn mening nog niet genoeg uitgeput, want enkele kilometers verder liet hij ze met een kort sprintje achter om alleen achter de twee koplopers aan te gaan. Op de smalle, bochtige en steile weggetjes van de Alios maakten de verslagen groten van de wielrennerij een zielige armzalige Kilometers voor hen uit, wiegde de gele trui van Eddy Merckx en niemand die bij machte was dat doel te bereiken. UitriadediUs gebeurde het toch wel. Natuurlijk gebeurde het, maar pas toen Merckx vond, dat hij ze genoeg voor schut had gezet en het commercieel niet langer verantwoord was alleen met Santamarina en Mascaro, die hij zonder moeite achterhaalde, door te gaan. Verkeerd gegokt Twee man, uit de rij van beschaamde vedetten, duldde Merckx naast rich. Gemondi en Pingeon. In de afdaling van de Alios, door een ongelijk wegdek en veel losse steenslag levensgevaarlijk, liet hij ze rustig komen om daarna het tempo zodanig te versnellen dat de leans voor hen, die nog wilden knokken, definitief verkeken was. Voor een belangrijk deel hadden de onvermoeibaar strijdende achtervolgers dat ook aan zichzelf te wijten. In een geroep van zeventien, zo hadden ze zich verzameld in de lange afdaling van de Alios, werkten er namelijk slechts vier: Wagtmans, Pouiidor, Vianeüi en Schutz. De overige dertien gokten op de kracht die dit kwartet kon op brengen maar ze kwamen be drogen uit. Het tempo waarmee Merckx en zün metgezellen op Digne afjoeg, lag beduidend ho ger en toen Pouiidor aan de pro fiterende greep van het eerste pelotonnetje wilde ontkomen was het te laat. Moordend Rini Wagtmans verloor, zo'n dertig kilometer voor Digne, steeds meer seconden, die opliepen tot minuten. „Die 'laatst. berg", verklaarde Wagtmans, „was moordend. Verschrikkelijk wat een klim". Acht kilometer duurde de zware tocht. Raymond Pouiidor kreeg een lekke band en Rini Wagtmans moest steeds meer renners voor laten gaan, in totaal zeven. „Ik kreeg de terugslag van gisteren", reconstrueerde hij. Terwijl de achterblijvers moei zaam naar boven trapten, was Eddy Merckx met zijn gevolg al over de top heen. Hij stortte zich zo bekwaam naar beneden, dat alleen Felice Gimondi hem kon volgen. In Digne rekende Merckx nogmaals af met Gimondi en we ontkwamen er niet aan te treuren over de eenzijdigheid van de koers sinds Merckx zijn intrede heeft gedaan. De pure klasse, het werkelijke talent, konden het gemis aan echte strijd niet compenseren en ze zullen dat nooit doen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7