ADHESIE VAN DE A.L.S.V. TEGELIJK AANVAL OP STUD. HUISVESTING Plastiek Lyd de Jonge Acties in het saneringsgebied Waardgracht maandag naar burgemeester EINDELIJK ZON IN HET DOCOS-KAMP MARKTEN DE LEIDSE COURANT Geen apartheid voor studenten LETDEN T- Het bestuur van de Al gemene Leidse Studentenver. heeft gisteren een brief gezonden aan het Leidse college van B. en W., waarin ze zegt, dat het een sociaal onduldbare zaak is, dat studenten in de watten worden gelegd door middel van speciale studentenflats, terwijl andere bevolkingsgroepen óf onder erbarmelijke woontoe standen leven, óf ten gevolge van sanering gedwongen worden in onbetaalbare flats te gaan wonen. Het ALSV-bestuur zegt in de brief zich volledig achter de eisen van het wijkcomité Waardgracht te stellen en stelt als teken van daad werkelijke solidariteit haar appa raat ter beschikking. Paul Laagland (21, studierichtingen: scheikunde en filosofie) wil als enige niet op vakantie-zijnde ALSV-bestuurs- lid gaarne een toelichting op de brief geven. De ALSV valt in de brief in feite de subsidieregeling voor studentenhuisves ting direct aan. Paul Laagland: „Ja, dat is zo. Wij zijn van mening, dat alle studentenvoorzie- studentenhuisvesting bijvoorbeeld hoort gewoon onder Volkshuisvesting thuis. De gezondheidszorg voor studenten is in feite ook onzin. Dat moet gewoon bij Volksgezondheid ondergebracht worden. Deze algemene voorzieningen zijn vast te koppelen aan het studieloon, dat wij willen. Een jonge werkman verdient al gauw vijfduizend gulden. De hoogste beursuitkering bedraagt is 4500,-. Nu zijn de speciale' studentenvoorzieningen dus nog wel nodig voor die studenten, die niet van hun beurs kunnen rondko men, maar eigenlijk moet dat niet no dig zijn. Over het plan de Waardgracht zegt Paul Laagland: „Ik ben er zelf niet geweest, maar ik ken Kees Walle wel en die twee jongens, die twee jongens, die twee kunstenaars, die in dat huis zitten. Uit hun verhalen weet heeft. Met water en zo". Een van de twee kunstenaars woont pas sinds kort in Leiden. Toen hij hier kwam wonen eiste hij direct een wo ning, een atelier voor zich op. Indien hem nu een woning wordt toegewezen, heeft dat tot gevolg dat een gezin niet geholpen kan worden. Paul Laagland: „Dat moet je een beetje ruim zien. Het gaat nou niet zo zeer het idee. Dat geval is de aanleiding ge- om die twee jongens, maar meer om weest. Natuurlijk, er moet niet alleen gewerkt worden aan betere voorzienin gen voor gezinnen, maar ook voor kunstenaars. Die heb je gewoon nodig. Anders krijg je alleen maar cliché-wo ningen en zo. Dat heb je toch al zo erg." Over de buurtbewoners van de Waardgracht: ,,Voor hen is die brief aan B. en W. hoofdzakelijk bedoeld. Dan weten ze ook, dat de studenten met hun hele organisatie er achter staat. Daar hebben ze trouwens ook om gevraagd. Wij staan trouwens über haupt achter elke akties van Leef baar Leiden. Dus ook wat betreft die wijkcomité's en zo." Paul Laagland weet er meer ook niet van. Morgen gaat hij op va kantie. Vu kil ntiebezigbeden Voorschoten Brigitte Hoog won tienkamp VOORSCHOTEN. De onder auspiciën van het gemeentebestuur van Voorscho ten georganiseerde jeugdvakantiebezig- heden hebben een goede start gemaakt. De meeste deelnemers trok tot nu toe de tekenwedstrijd in het Cultureel Centrum. Ruim 150 kinderen van 6 tot 14 jr. kre gen een gemeentelijk stuk papier en kleurpotloden en probeerden de teke ning van hun stoutste dromen te maken. Bij de een gelukte dat beter dan bij de ander, maar met de tong tussen de tan den en diepe denkrimpeltjes in de voor hoofdjes werden toch verrassend goede resultaten geboekt. De jury had veel werk om de tekeningen te bekronen 6 jarigen: 1. Bx-igitte Heeg; 2. Puk heeft vergeten achternaam op papier te zetten 7 jarigen: 1. Franc Berghuis; 2. Eve lien Teunissen. 8 jarigen: 1. Frans van Kampenhout, 2. Albert Peeters. 9 jarigen: 1. Anneke Zonneveld; 2. Fia de Graaf. 10 jarigen: 1. Lenneke Lubach; 2. Saskia de Vries. 11 jarigen: 1. Gerrit v. d. Graaf; 2. Barbara Engeien. 12 jarigen: Henk J. van Schayk; 2. Hedy Oostendorp. 14 jarigen: 1. Hanny Geerts. De tienkamp trok honderd kinderen. Zij toonden zich vaardig in tien verschil lende vormen van handigheid. De prijs winnaars bij de meisjes waren Brigitte Hoog, Henriëtte Bronsgeest, Inge Koe mans; bij de jongens: Joost van Amstel, Gert de Boer en Tom Coelman. De tennisvereniging „Reflex" verzorgde een tafeltenniswedstrijd voor de jeugd van 9 tot en met 16 jaar. De toernooi- winnaar werd Peter Arnold. De prijs voor de meisjes ging naar D. Hage en voor de jongens naar Gert J. Scheffer. Vrijdag staat er een etalagespeurtocht op het prorgamma. De start is bij het Cultureel Centrum om 9 uur. De zwem wedstrijden .zijn maandag om 14 uur in het instructiebad en volgende week woensdag is er een wandeltocht om 13 uur vanaf het Cultureel Centrum. LEIDEN De bewoners van de Waard gracht, die de burgemeester een petitie aan willen bieden met hun eisen omtrent de sanering van liun buurt, worden maandagavond ontvangen. Om 7 uur wordt er verzameld op de Waardgracht en om half acht zal men naar de woning van burgemeester G. C. van der Willi gen trekken. Vrijdagmorgen zal de burgemeester inmiddels een gesprek hebben met een delegatie van de Waardgracht. Vanavond zullen de bewoners van de Waardgracht hierover vergaderen. LEIDEN. In de Hansenstraat vond gisteren om tien over vijf een aanrijding plaats tussen een auto en een 14-jarige fietser. De fietser keek bij het naar rechts afbuigen achterom en merkte daardoor een tegemoetkomende auto niet op. Het gevolg was een botsing waarbij de 14-jarige knaap een linker- onderbeenbreuk opliep. De EHD bracht hem over naar het Academisch Zieken- NIJMEGEN. Onder redelijk sport- weer werd gistermiddag liet sportpro gramma voortgezet. De uitslagen wa ren: Handbal: Docos 1 team 2-AFC 1- team 2 2-5; Docos 1 team 2-AFC 3- team 5 3-6; Docos 1 team 1-WL 1 team 1 2-2. Lijnbal: Docos 1-team 2- Geldrop 1-team 2 3-22 en Docos team IBerghem Sport 1-team 1 26-11. Van Docos 2 waren de uitslagen: Docos 2- team 4-AFC 3 team 6 16-19, Docos -2 team 4-OSC 2 team 4 7-40; Docos 2 team 3-AFC 2 team 3 31-17 en Docos 2 team 3-OSC 2 team 3 27-13. De dinsdagavond werd volledig benut voor de vijfkamp. Bij Docos 1 boekten wij de volgende resultaten: verspringen: no. 1 Paul Wijnen 3.60 meter; no. 2. Jan Vroemen 3.45 meter; paalschieten no. 1 en 2 Erust Beerlage en Paul Wij nen, beiden 8 punten. Balverwerpen: no. 1 Alex Versteeg 20.40 m en no. 2 Henny Kerkvliet 19.20 meter. Hard lopen over 60 meter: no. 1 - 2 Dick de Groot en Ron de Rooy, beiden 10.1 sec. Doeltrappen: no. 1 Kees van Zijp, 8 punten en no. 2 Frank Burghouwt 7 punten. GEVARIEERDE EXPOSITIE BIJ V.D VLIST pen schilder met een merkwaardige opvatting van zijn onderwerpen is de Hagenaar Frans de Haas, een der exposanten op de zomertentoonstelling in Galerie v. d. Vlist aan de Leidse Eo- termarkt. Minutieus geschilderd op kleine houten paneeltjes, brengt hij zijn onderwerpen op fantastisch-geheimzinnige wijze tot de kijker. Niet om te zeggen surrealis tisch, maar toch met sterke tendenzen in die richting. Dat ziet men ook in de litho's, die echter groter van formaat zijn en daarom niet te pietepeuterig. ^e Haas geeft zijn werken titels mee, die meestal slechts een onderdeel van zijn schilderij of litho vormen. Dat onderdeel is echter omringd met veler lei symbolen en fantasieën, die op het eerste gezicht met het hoofdmotief wei nig van doen hebben, doch bij nader in zien hoewel niet in alle gevallen - toch een wel verantwoorde functie blij ken te hebben. Behalve voor allerlei figuren en voor werpen heeft deze fijnschilder schijnbaar een voorliefde voor het verbergen van zijn totale bedoelingen achter (geschil derd) gescheurd behang of doorbroken muren. Daardoor krijgt zijn werk, on danks de veelheid van details, die dik wijls nog in los verband tot elkaar staan, een zekere eenheid. Hoofd- en bijmo tieven vloeien daardoor min of een tot zeker qua kleur en compositie niet onaantrekkelijke tableautjes. Om enkele titels te noemen: „Honge rige grammofoon", die een peperstrooi verzwelgt; „Balkonscène", een meis; dat naar een beer met zotskap en m renstaf kijkt en een spookachtig ma netje, dat over een doorbroken mu kjjkt. Merkwaardig is ook een beschil derd samenstel van kastjes: „Adam Deze schilderkunst zal zeker niet ieder- j een aanspreken, omdat 't zoals ge zegd zeer moeilijk is altijd de samen hang van schijn en wezen te ontdekken. Bij de prenten is dat minder moeilijk, en door het grotere formaat en daardoor bredere compositie verdienen de litho's naar onze smaak dan ook de voorkeur- Mooie prenten vonden wij „De prieel engeltjes", „De Blues-breakers" en „Bra ziliaanse Mus".. Dè prent „Terugkeer van Colonna" verraadt teveel de invloed van Escher om origineel te zijn. De in Leiden Cronesteinflatwonen de Lyd de Jong van Zwijnsbergen ex poseert mozaieken in meestal felle en gloedvolle kleuren en dikwijls fraai af gewogen composities. De tekening met het toch altijd wat weerbarstige mate riaal van stukjes, steentjes en scherf jes ls soms verrassend lichtvoetig. Ons trof dat b.v. in een prachtige vo- ee 1 in goede kleurschakering en sier lijke vorm. Vogels schijnen overigens de voorkeur van deze kunstenares te ge nieten. We zagen tenminste ook nog „Twee posterende hanen", het mooie „Blauwe vogel" en nog een haan, ge heel In blauwe schakeringen uitgevoerd. Een bloem op geel en zwart is een „plas tische tegel" met mooi effect. Sierlijk is „Gouden Regen" op blauw fond. Edel van vorm is voorts een grote groene schaal in mozaiek met een décor van waterlelies. Teer en Lnnig-vrouwelijk zijn haar plas tieken van ongeglazuurde rood-bak- kende klei. Het thema „Moeder en kind" is enkele malen vertegenwoordigd. „Sla pend kind" is een grappig gevalletje, hetgeen ook gezegd kan worden van het mooie gemodelleerde „Negerjonge tje met molentje". Mooi is ook „Meisje met eend" en fraai van compositie „Rat tenvanger" in haut-relief. „St.-Christo- foor" is een samenstel van plastiek en mozaiek, doch het effect daarvan kon ons niet zo bijster bekoren. Een kleine Madonna is wel erg lief, maar tevens zeer conventioneel. Dat ls natuurijlk het goede, recht van de kun stenares, doch het religieuze beeld zover het tegenwoordig nog de huiskamer bereikt mag zeker wel eigentijds zijn. De Haagse schilder Gerrit Polder lijkt ons sterk verwant aan de Bergense school. Zijn schildertrant is ruig, de verf is soms geheel met het paletmes opge bracht en hij gebruikt betrekkelijk wei nig kleuren. Het werk is nogal verschil lend van gehalte, ook in zijn landschap pen, die menen wij hem hetbeste liggen. Mooi vonden wij „Landschap met boom", alsmede „Dolomieten", dat een ruige en woeste sfeer ademt. Die ruig heid komt ook effectvol tot uiting in een gaaf duinlandschap. Zeer fraai is in overwegend grijs geschilderd „Ha ven van Marseille", sterk van compo sitie. Deze tentoonstelling is aangevuld met een tweetal keramische objecten van Gyb Zaalberg, enkele keramische mas kers van een (ongenoemde) leerling der Vrije Academie en een viertal ïnktteke- ningen van Terry Tarsnane, een in Den Haag studerende jonge Engelsman. Een beetje popachtig van allure. De tentoonstelling blijft tot 28 augustus «n is te bezichtigen dinsdags tot en met- zaterdags van 9 tot 6 uur. 's Avonds ook na telefonische afspraak Botermarkt 3 WILLEM PRINS Albert Heijn-Kooi 23 juli geopend LEIDEN De nieuwe Supermarkt van Albert Heijn N.V. aan de Kooilaan zal woensdag 23 juli worden geopend. De nieuwe zaak heeft een totale vloer oppervlakte van 800 m?, waarvan 521 m2 voor de verkoop. De circa 30 personeelsleden staan onder leiding van de bedrijfsleider de heer J. C. 'Suurmond. Het ontwerp van de nieuwe Supermart is afkomstig van architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam terwijl de bouw werd verzorgd door aannemingsbe drijf Dura eveneens te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND LEIDEN LEIDEN Geboren: Martin F., z.v. A. van Delft en P. van der Gugten; Huig C. A., z.v. A. Bruin en J. Barnhoorn; Charlotte F„ d.v. D. de Vries en N. M. Verschoor; Jeroen, z.v. H. van Steenis en J. Smith; Saskia K., d.v. J. A. Wal- kate en M. H. Rijks; Moniue, d.v. I. On derwater en D. Slingerland; Petronella J. J., d.v. J. C. A. Focke en P. J. A. Hogendorp; Johannes H. J., z.v. F. J. M. van den Berg en D. Rikken; Sander C. J., z.v. C. J. E. F. Appelman en M. P. Duivenvoorden; Ian M., -z.v. W. J. Zwaan en C. H. M. Baak; Johanna A., d.v. W. Silvester en E. van Vondel;1 Michel, z.v. J. C. Meerman en J. E. Schut; Nancy J., d.v. H. H. A. Boogaards en A. van Leeuwen; Joop G„ z.v. T. J, Verelzen en M. M. S. van Kempen; Febe E., d.v. J. F. Piri en E. Biver. Overleden; J. dei Philippo, 51 jr m.; C. Dietz, 89 jr P. Langezaal, 61 jr m.; P. D. Piet, jr n-i. Gehuwd: J. van Apélaoc Otter. Bij Docos 2 was het Paul Maassen op vier onderdelen no. 1. Tijden en punten waren resp. 3.39 meter, 19.60 meter, 10.5 sec. en 11 punten. Bij het paal schieten waren Gerard van Rijn en Martin Boon* de besten met ieder 6 punten. No. 2 bij het doeltrappen en balverwerpen was Henk v. d. Hulst met resp, 9 punten en 18.20 meter. No. 2 bij het verwerpen was Dick Lokman (3.25 m) en bij het hardlopen deelden Gerard van Rijn en Hans van Leeuwen de 2e plaats (10.6 sec.). Na een goede nacht rust begonnen we aan onze derde sport dag. Het was gelukkig droog en over wegend zonnig weer. De uitslagen: voetbal: Docos 1-Berghem Sport 1 1-3; treffer. AFC 2-Docos 2 0-1. Handbal: AFC 1 team 1-Docos 1 team 1 14-8 en AFC 2 team 4-Docos 2 team 4 7-10; In deze laatste wedstrijd speelde Aad Pelgrim een puike partij. Lijnbal: Docos 1-OSC 1 10-9 en AFC 2 team 3-Docos 2 team 3 14-45. Alfons Pompe en Peter van Rijn maakten de meeste punten. De woensdagmiddag werd benut voor de zwemwedstrijden. Onder leiding van de heren Driessen en Dickhoff, wiens bak kebaardjes nog steeds in tact zijn, zwommen onze jongens uitstekende wedstrijden. Daarna speelde Docos twee waterpolo-wedstrijden. Docos 1-VVL 1 1-2 en Docos 2-Geldrop 1 3-0. Reeds nu kan ik u melden, dat wij a.s. zaterdag tussen 12.45 en 13.15 uur weer in Lei den arriveren (Molen „De Valk"). De sfeer is hier geweldig en de jongens vermaken zich best. Een der leiders. Stafconvent achter Aardenburg LEIDEN De wetenschappelijke staf van de Leidse universiteit (het zgn. staf convent) heeft zich achter de resultaten gesteld, die het overleg in Aardenburg heeft opgeleverd. In dit Zeeuws-Vlaamse plaatsje werd eind juni vier dagen lang gesproken over hei-vormingen van de bestuursstructuur van de universiteit. Ten aanzien van die punten, waar nog verschil van mening over bestaat, ligt de mening van de staf dichtbij die van de studenten: Men wenst ook medebe slissingsrecht voor alle geledingen op allen niveaus ten aanzien van alle onder delen van beleid en bestuur. De Senaat (hoogleraren) had hier enige beperkin gen voorgesteld. Voorts heeft de staf zich uitgesproken voor een paritaire samenstelling van de universiteitsraad, terwijl de hoogleraren meer invloed wil len, dan ze in dit systeem krijgen. Tenslotte werd besloten om het Dage lijks Bestuur van Curatoren te verzoe ken bij zijn vergaderingen waarnemers ichillende geledingen toe te staan. Bijde vergaderingen van het voltallig College van Curatoren zijn al toegelaten. Leidse nota-Drechsel LEIDEN Een werkgroep, bestaande uit leden van de staf van het universi teitsbureau heeft dezer dagen een nota gepubliceerd inzake de organisatie van de hulporganen ten behoeve van hel bestuur en het beheer van de universi teit. De nota vertoont enige overeen komst met de Amsterdamse nota-Drech sel, die o.a. door de Maagdenhuisbezet ting in het. nieuws kwam. De nota, die gedateerd is 20 mei 1969, dus kort nadat de Leidse studenten in beroering kwamen, stelt dat zij slechts relevant is bij de invoering van monistisch bestuur. Men pleit voor scheiding van de beheerstaken var faculteiten en de taken met betrekking tot onderwijs en onderzoek. Er zouden beheerders moeten komen, die verant woording schuldig zijn aan het uni\ teitsbestuur. Een decentralisatie va uitvoerende taken acht men dringend noodzakelijk. De mogelijkheid is open gelaten, dat de indeling in faculteiten op de helling gaat, en beheerseenheden worden gevormd, die niet noodzakelijk een wetenschappelijke discipline behoe ven te omvatten. ALSV wil meer informatie LEIDEN De Algemene Leidse Stu dentenvereniging heeft in een brief aar het College van Curatoren der Leidse universiteit gevraagd om meer informa tie omtrent de universiteitsbegroting. Met name wil men weten, welke aan vragen de verschil lende faculteiten heb ben ingediend. De ALSV stelt dat thans niet beoordeeld kan worden in hoeverre het wetenschapsbeleid beknot wordt dooi de wijze, waarop de financiën over de begroting worden verdeeld. De begro ting zelf ligt sedert enige tijd ter inzage in de Tijdinghzaal in de Academie. De ALSV wil, dat de faculteitsaanvragen erbij gevoegd worden. LEIDEN De Pieterskerk staat flink in de belangstelling bij de toeristenstroom, die Leiden „doet". Er zitten dit jaar zelfs Japanners bij. Door het Amsterdamse VW worden de oosterlingen goedwil lend een paar daagjes „doorgeschoven" naar Leiden. Onze fotograaf Dirk Ketting liet zich in de toeristenstroom meevoeren, maar omdat iedere rechtgeaarde Leidenaar de Pieterskerk wel zal ken nen besloot hij het interieur eens van een andere kant te bekijkenvan de kant van het plafond. Tourpremies De Leidse Courant Gerard van der Hoeven, Watertje 33 te Zoeterwoude, Gerad van der Meer, St. Jeroensweg 11 te Noord- wijk en de heer P. Bakker, Noort- heystraat la te Voorschoten tip ten dagen geleden al, dat het Bel gische wielerfenomeen Eddy Merckx gisteren de 11de etappe zou winnen. Gefeliciteerd. De pre- miepot van de Leidse Courant 15,-) zullen zij moeten delen. De postcheque kunnen zij in de ko mende dagen tegemoetzien. Zo loste een student bij het oude I conessenhuis op de Wittesingel het bruikelijke fietsen leenprobleem Overigens „staat" de fiets niet op i LEIDEN. Gistermorgen om tien is, vermoedelijk als gevolg sluiting een personenauto i gevlogen in de Sumatrastraat. De stuurder van de wagen, een 29-jai Leidenaar, sprong direct uit de waj alarmeerde de brandweer, die niet kon verhinderen dat de - vrijwel geheel uitbrandde. Leidse Universite LEIDEN Professor dr. J. F. F n is benoemd tot gewoon hoogli het Volksrecht en de Rechtsonl keling in de niet-westerse samenlevi aan de Leidse Universiteit. Prof. Holleman was al gewoon leraar in de sociologie en de cul kunde van Afrika aan de ur Met deze benoeming op de leerst het ordinariaat in de sociologie t cultuurkunde van Afrika vacant. PUNT P-V- „En als ie groot is, dan bouw Korreltje KATWIJK A. D. RIJn, 9 JULI. GR0 TE: waspeen per kist A I 8.40-1 A II 5.20-9.40; B I 11.40-13.60; blo (6 p.b.I 73-80; II 17-41; (8 p.b.) I 67; II 22-39; (10 p.b.) I 31-44; II 1? (12 p.b.) II 16; prei A I 76; A II 64 B I 36; B II 39-44; bospeen I 72; F 66; andijvie 10-24; blauwschokkers 155; doperwten 70; dubbele bonen groene kool 10-14; komkommers 15 kroten per bos 16-17; peterselie krulpeterselie 6-7; selderij 9-15; kruid 3-10; zwarte bessen 2,00; pe 80; princessebonen 170-220; rabarbei rode kool 38; sla 5-12; snijbonen 140- sperciebonen 210-250; spinazie 42; - kool 23-31; tuinbonen 29-46; uiei kg 27-38; uien per kist 6.60; aa: 44.000 kg waspeen. GOUDA 10 juli, Kaas Aanvoer partijen. Prijzen: le kw. 4,06-4,18 p 2e kw. 3,85-4,05 p. kg. Extrakw. 4,60 per kg. Handel kalm. BARNEVELD 10 juli. Eieren voér ca. 1.650.000 stuks. Handel i 50/58 8,80-10,70, kg. prijs 1,76-1,84,5 10,90-12,10, kg.-prijs 1,85-1,86. UTRECHT 10 juli, Vee Totaal runderen 902, vette" kalveren 145, kalveren 35, nuchtere kalveren schapen 197, lammeren 665, varken: ven 100 kg. 256, ld. ben. 100 kg. 50, gen 1131, bokken en geiten 26, pri) melk- en kalf koeien 1250-1475, vaarzen 1025-1225, vare koeien 925-1 pinken 730-860, stieren 1000-1325, kalveren 425-675, nuchtere kalverei 80, fokkalveren 115-325, schapen 140, foklammeren 110-165, dracb varkens 450-750, lopers 120-150. biggen 98-110; bokken en geiten li vette koeien le kwal. 5.05-5.25 4.75-4.95; 3e kwal. 4.35-4.65; vette veren le kwal. 3.60-3.80; 2e kwal. 3.60; 3e kwal. 3.50-3.40; nuchtere veren 1.40-1,80; zware vette 1« 2.50-2.55; zouters 2.60-2.66; slacht gen 2.20-2.25; jonge slachtzeugen 2.35; melk- en kalf koeien redelijk, ger; vare koeien redelijk prijsh., i kalveren redelijk iets hoger; graski hoger; vette koeien vlotter, iets ren rustig prijsh., nuchtere kalv rustig prijsh., fokkalveren willig hoger; schapen rustig prijsh.. lan ren willig hoger, varkens redelijk j geheel prijsh., biggen redelijk iets ger.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4