Een superrel als slotakkoord van gezonden Singing Europe MARZINE UITSLAG Ben Cramer viel in prijzen fCÈROEE' Conclusie uit het rapport „Kamperen 1968 Voor het seizoen kamperen animo sterk toegenomen Middelgrote terreinen het meest in trek Halve eeuw met kogel in het hart RADIOPROGRAMM A DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 JULI 1969 Os nationale en Internationale pers heeft er lang op moeten wachten, maar op de valreep kreeg „Singing Europe" tóch zijn superrel. En niet eens zo'n kleintje ook. België, terecht verwezen naar de tweede plaats in de eindrangschikking, tekende protest aan tegen de uitslag omdat het Spaanse jurylid door commerciële bindingen met de Spaanse équipe be voordeeld geweest zou zijn. De jury accepteerde het protest, ging op nieuw in beraad en besloot na ruim vijf kwartier zeer rumoerig vergade ren een ex-aequo toe te kennen aan Spanje en België. Onze zuiderburen waren nóg niet content en eisten dis kwalificatie van Spanje, hetgeen de jury terecht weigerde, lou van Rees bracht 's nachts uitkomst door Spanje tot winnaar te verklaren en de tweede plaats voor België te handhaven. ,,Dc Belgen gunnen ons de prijs niet. Vooral het financiële gedeelte zit hun dwars. Louis van Rijmenant kwam vanavond naar me toe en zei dat het festival hem al zestigduizend Bel gische franks had gekost. Daar wilde hü echt wel wat van terugzien. Bovendien was hü van mening, dat zyn equipe recht had op de eerste prüs. Wü waren op alle fronten beter, beweer de bü. Laat mü je nu vertellen, dat je in Europa honderd maal een zanger a la Joe Harris tegenkomt en duizend maal een zange res a la Rita Denevc. Alleen de „Wallace Col lection" beweegt zich op internationaal peil. Die zorgden ook voor de meeste punten. Onze ploeg is gewoon homogener. Waar vind je een zangeres als Conchita Bautista of Christina? Waar vindt je een triootje als „Los Mismos"? Je moet toegeven, dat zü verreweg do besten waren. Wü hebben gewoon verdiend gewonnen. De manier waarop vind ik niet zo fgn, maar dat is nu eenmaal gebeurd. De Belgen hebben zich vanavond niet alleen slechte verliezers getoond, zij zgn ook nog slechte winnaars." Francisco Figueras, ploegleider van de Spaanse equipe, moest even zijn gal kwijt, nadat bekend geworden was, dat de jury opnieuw in beraad ging, zulks op verzoek van België. Nijvere Louis van Rijmenant, die dagen tevoren al met de zege pochte, kon het niet verwerken, dat zijn ploeg genoegen moest nemen met een K OF G, NAAR WENS INVULLEN tweede plaats. Vandaar, dat hij de doopceel van het Spaanse jurylid Joaquin Alfonso lichtte en daarbij tot dc verbijsterende ontdekking kwam, dat deze directeur was van de Spaanse platenmaatschappij „Belter Records", waar alle artiesten van de Spaanse formatie zijn onder gebracht. „Een schandaal", riep hij bezwerend naar eenieder die het maar horen wilde. „Vind je het gek. dat die man slechts vijf puntjes over had voor mijn ploeg. Hij wist, dat het maar om een paar puntjes zou gaan, dus deed hij ons schromelijk tekort om zo de overwin ning van Spanje veilig te stellen. Maar we tekenen officieel protest aan, want volgens artikel 10 van het festivalreglement is het personen, die een commerciële binding hebben met de optredende artiesten verboden zitting te hebben in de jury." Brief „Dat juryschap van Alfonso heeft er natuurlijk niets mee tc maken. Dat was alleen maar een aanleiding om een rel te kunnen schoppen. Ik heb hier een brief van Lou van Rees, gericht aan meneer Alfonso op het adres van „Belter Records". De tweede brief is zelfs gericht aan onze platenfirma. Lou van Rees wist dus, dat Joaquin Alfonso commerciële bindingen had met de Spaanse artiesten. Als hij ons om deze reden door de jury had laten diskwalificeren, had hij ook het' Franse jurylid Maruani die de meeste ophef heeft gemaakt moeten uil- sluiten, want die heeft als impressario con tracten met Philips, die maar liefst elf artiesten van dit festival onder contract heeft." „Dat ik directeur van Belter Records ben, heeft niets met mijn puntenwaardering te ma ken. België was gewoon een klasse minder dan Spanje. Als het niveau van dinsdagavond was bereikt, ja, dan zou ik waarschijnlijk meer punten hebben gegeven. Nu vond ik vijf ge noeg voor deze ploeg. Maar goed, tijdens de geheime jui-yzitting hebben we een „gentle men's agreement" aangegaan en daarmee is voor mij de kous af. Of ik er gelukkig mee ben is een tweede. Maar dat doet nu niets meer ter zake." aanvaarden. Of we zijn eerste, of we zijn helemaal niets", vervolgde Van Rijmenant zijn onsympathieke betoog. Met geen woord repte hij over het balletje, dat Frankrijk hem had toegespeeld in ruil voor de steun van België. „Ik zal de eerste prijs uit mijn eigen zak be talen aan mijn artiesten, zodat die onder dit schandaal niet te lijden hebben. Niet voor niets ben ik de beste ploegleider van dit festi- Ben Cramer ontvangt zijn Naast de hoogste eer voor de deelnemende landen, die in een eerste en een tweede prtjs werd uitgedrukt, viel er gisteravond voor clc verschillende artiesten alleen ook een aantal onderscheidingen te behalen. Zo ging de Wallace Collection" uit België schuiven met 'de Persprijs", de Kon li Grupa uit Joego slavië met de „Gouden Pier"-prijs en het Engelse zangeresje Maxine Nightingale met de „Gouden Klomp" voor de meest belovende deelneemster. Onze landgenoot Ben Cramer werd geëerd door de Belgische minister voor Nederlandse Zaken, die hem een speciale prijs toekende. De prijs werd namens de minister overhandigd door de Belgische ploegleider Louis van Rijmenant. Ondanks het geharrewar rond de eerste .of tweede plaats, bleef de rangschikking zoals deze bekendgemaakt werd tijdens de „live"- uitzending op de televisie, gehandhaafd. Hij ziet er als volgt uit: 1. Spanje met 246 punten 2. België met 239 punten 3. Frankrjjk met 201 punten 4. Joego-Slavië met 197 punten 5. Engeland met 178 punten 6. Tsjecho-Slowakije met 176 punten De eerste prijs bestond uit 12.000 gulden en een beker, de tweede uit 6000 gulden, de derde uit 3000 gulden, de vierde uit 1500 gulden, de vijfde uit 1000 gulden en de zesde uit 500 gulden. Namens de verzamelde pers ontving iedere deelnemer nog' een plasticklompje, waarin al vast gespaard kon worden voor het volgende „Singing Europe" val. Spanje moet volledig gediskwalificeerd worden, zodat Frankrijk met ere op de tweede plaats terecht komt. Wat nu gebeurt is de gulden middenweg bewandelen, Spanje nog het best gediend is." ,,Ik hou mijn hart vast voor Knokke, daar moet Conchita Bautista uitkomen voor de Spaanse ploeg", zegt Francisco Figueras. „We hebben hier een Belgische auto gehuurd, want als we met een Spaanse wagen zouden gaan, komen we gedeukt terug in Spanje. Ik begin de Belgen nu aardig door te krijgen." Lou van Rees, die zich tot na het juryberaad niet met de rel had bemoeid, stopte de hele zaak met een simpele uitspraak in de doofpot. „Spanje blgft nummer één. De uitslag blüft zoals de jury die in eerste instantie heeft be paald. Het zou wat moois zün als een jury na samenspraak met een geslagen ploeg een nieuwe winnaar kan aanwezen. De reglemen ten verbieden het. Trouwens, officieel weet ik nog van niets. België blyft nummer twee en als ze daarmee niet tevreden zyn, kan ik er ook niets aan doen. Dat is nu eenmaal het risico van een festival." De voltallige Spaanse ploeg hoorde dit nieuws niet meer. Die lag al lang op één oor. Om te bekomen van de moei- lykheden rond een verdiende overwinning •sgtU. Van Rees' laatste blunder op eerste Scheveningse festival „Mireille Mathieu is dood. Zjj is verongelu'j] Haar manager is zwaar gewond". Een trie mededeling van Lou van Rees gistermiddag dens de generale repetitie voor de finalew strijden van het Songfestival. „Het spijt me ik hiervoor de repetitie moet onderbreken". Van Rees, „maar dit bericht bereikte mü «*-| juist." De tieutallen artiesten, tv-mensen, joui- nalisten en andere aanwezigen onderbraken hun bedryvigheid hiervoor en een ijzige stilte klemde de Kurzaal. Toen iedereen „te langl onder de indruk bleef van de mededeling, klau< terde Lou weer het toneel op, greep de mi< foon, en zei: „Sorry mensen, het is heel maar we moeten verder. The show must go oi Ik wilde u dit bericht niet onthouden". Dii hierna begonnen talloze journalisten met hui kranten en persbureaus te bellen, om de medi deling te laten controleren en/of een bevestigii te krygen. Associated Press in Parüs en Lond< wisten tegen de avond te melden, dat Mireillf nog springlevend was en dat de mededeling w Lou van Rees onjuist was. Toen bleek hoe vork in de steel zat. Een van de Duitse zan ressen in dc Kurzaal had op de radio een bericbj opgevangen, dat volgens haar op de dood Mireille duidde. Zij vertelde het haar collega'' en zo kwam ook Lou van Rees het Zonder dit gerucht op waarheid te peilen lan] ceerde de organisator van het Songfestival het Later op de avond heeft Van Rees zich hien verontschuldigd. ':.:z UTRECHT (ANP) In de jaren 1963 tot 1967 kwam de jaarlükse groei van de totale capaciteit aan standplaatsen op onze kampeerterreinen voor een deel ten goede aan het seizoenkamperen en voor een ander deel aan het toeristische kamperen. In de periode 1967-1968 breid de de totale capaciteit aan vaste stand plaatsen zich wel belangryk uit, maar het aantal toeristische standplaatsen ging achteruit. Hieruit kan voorzichtig worden opgemaakt, dat er een zekere verschui ving heeft plaatsgevonden in het kam- peerpatroon ten gunste van het seizoen kamperen. Ten aanzien van kwantita tieve sanitaire voorzieningen op de kam peerterreinen is er geen reden tot be zorgdheid. Dit zijn enkele conclusies van een rap port genaamd „Kamper-en 1968" dat de Stichting Interuniversitair Instituut voor Sociaalwetenschappelijk Onderzoek (SISWO) in Amsterdam samenstelde in opdracht van de Nederlandse Kampeer raad. Bij dit onderzoek naar het ver schijnsel van vaste standplaatsen (het huren van een plaats voor tenminste 3 maanden voor caravans) werden ook be trokken het toeristische kamperen (het kamperen met tent of caravan), de be zetting van de kampeerterreinen, de prijs van het kamperen en de sanitaire voor zieningen. De rapportcijfers hebben betrekking op ongeveer 1/5 van het totale aantal kam peerterreinen voor tenten en caravans in Nederland. Er werden 453 van de in totaal 1807 geregistreerde kampeerter reinen in de maanden juli en augustus van het vorig jaar doorgelicht. De capa citeit van de Nederlandse kampeerter reinen bedraagt rond de 185.000 stand plaatsen, maar de kampeerondernemers schatten de totale capaciteit op circa 250.000 standplaatsen. Aanbevelingen In het rapport worden ook enige aan bevelingen gedaan. De Kampeerraad ad viseert de vaste standplaatsen op af- zondelijke terreingedeelten te concen treren, aangezien de seizoenkampeerder op hun terrein vaak een aparte kampeer- gemeensohap vox-men met een eigen re creatiepatroon. In een dergelijke spe cifieke kampeergemeensohap, aldus de Kampeerraad, gelden dan ook vele on geschreven gedragsregels en gewoonten, die andere (toeristische) kampeerders niet kennen. Zij zondigen er dan ook vaak tegen en dit alles geeft meestal aanleiding tot conflicten Het rapport komt voorts lot de con clusie, dat de middelgrote kampeerter reinen het hoogste aantal vaste stand plaatsen per hectare hebben. De opvat ting als zouden zowel de seizoen- als de toeristische kampeerder een voorkeur hebben voor dc middelgrote kampeerter reinen, is dan ook juist. Wat de prijzen betreft kwam vast te staan dat het gemiddelde all-in tarief per persoon per dag/naoht/etmaal 1,35 bedraagt, terwijl het gemiddelde seizoen- tarief voor tenten en caravans 279, is. Voor de grote permanente standplaat sen voor caravans moet gemiddeld 346,worden betaald. Er bestaat, zo weer het onderzoek uit, een duidelijk verband tussen de omvang van het kampeerterrein en het kampeer- tarief: hoe groter het terrein des te ho ger het tarief. Op de Veluwe, Utrechtse Heuvelrug en Het Gooi gelden de hoog ste tarieven, dë laagste prijzen vindt men in Noord- en Oost-Nederland. Tenslotte bleek, dat de gemiddelde ver houding tussen het aantal personen en het aantal toiletten, het aantal was plaatsen en het aantal douches respec tievelijk 1 op 24. 1 op 19 en 1 op 115 kampeerders bedraagt. BOEDAPEST (DPA) In het westen van Hongarije is dezer dagen Zsigmond Kalkoszka gestorven, ruim 75 jaar oud, hij stierf van ouderdom, ofschoon hij een halve eeuw lang met een 2,5 cm lange kogel in zijn linieer hartkamer heeft rondgelopen. Hij werd in de eerste wereldoorlog door het projectiel getrof fen. Een operatie zou onmiddellijk de dood tot gevolg hebben gehad. HILVERSUM I (402 m) NCRV: Mededelingen. Nieuws. IKOR19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel. 19.50 Functionele theo logie. gesprek. AVRO: 20.05 Stereo: Elek tronisch orgel met ritmische begeleiding. 20.20 Stereo: La Rondlne, opera van Puccini (gr..) 22.00 Zo goed als nieuws: berichten 12.55 Nabeschoi <amermu7.iek (gr 23.55-24 BRUSSEL NED (324 m Sportkompas. Hoorspel. 21.3 jrogiamma. (12.2: 12.26 Mededelin) HILVERSUM n (298 m) Nieuws. 7.10 Ochtengymnast lichte grammofoonmuziek. Radiojournaal. 8.20 Stereo: foonmuziek. (8.30-8.33 De g Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 in woord en muziek. AVR< iniging jn ons land (II). lezing. 15.50 Spe- iuis: programma voor thuiszittenden. 16.45 jutaar. 17.55 Mededelingen.6 N.O.S^f n'ui/ Nieuws. D TRP" 15.03 De Ronde van Frankrijk. I Muziek Boetiek: licht muziekprogram- (16.00 Nieuws.) 16.03 Ronde van Frank- 16.08 Muziek Boetiek (vervolg). (Tussen (ADVERTENTIE) voorkomt reisziekte bij apotheek en drog/st NEDERLAND I (STER-reclame-uitzen- dingen om 18.56, 19.56, 19.03, 20.16) NOS: 18.15 uur: Tour de France 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.07 uur: Piste, circusprogramma 20 00 uur: Journaal (NOS) 2020 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Driekoningenavond 22.32 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER-reclame-uitzen- dingen om 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA: 19.30 uur: Coronation Street, 20.00 uur: Journaal (NOS) 20 20 uur: De Shadoks en de Gibi's. tv-strip 20.00 uur: The Virginian, tv-serie 21.35 uur: Simon Carmiggelt 21.40 uur: Wie speelt 't spelletj< tv-eenakter De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Tweemaal afscheid op één avond: afscheid van het Holland Festival en afscheid van het Scheveningse zanggedoe. De keus was moeilijk, maar achteraf was uw recensent blij, dat hij haar op hel slotconcert van het Holland Festival liel vallen. Want er werd in de RóLlerdamse Doelen door 't Rotterdams Phil harmonisch Orkest onder Edo de Waart verdraaid goed gespeeld. Je merkte, dat dit vitale orkest er echt plezier in had Iets van de jeugdige sfeer van een zaal, waarin de jongeren nu eens niet ontbraken, sloeg onwillekeurig op je over, je werd op een mysterieuze wijze in die sfeer opgenomen- Er viel daar in Rotterdam veel verrassends te beluisteren. Allereerst de op Beatlemotieven geïnspireerde oi-kestsudte van de Amerikaan Rifkin: je reinste barokmuziek, ze had van Bach of Handel zelf kunnen zijn. Rifkin betoonde zich daarmee zoiets muzikale Van Meegelee overigens niets kwaad gezegd wil zijn ook de Grleg var Holbergsuite en de Hendrik An drie; van de Kuhnauvariabies waren zi Van Meegerens en tenslotte is er rr verwantschap tussen Bach en moderne jazz dan u en ik wel denken Blijmoedig bleef de sfeer. toe jazzpianist Peter Nero zelf zij' bluefantasie ten doop hield. Dat wer toen een waar verzoeningsfeest tusse wal twee muzikale generaties dierbaar is: de bravoer van een laat-romantisch pianoconcert en de nerveuze ritmiek van een hypennoderne jazzcombo- E' weer verdroegen hier, evenals bil Riifkin, jong en oud elkaar! Aan Juriaan Andriessens knappe regit dankte men ook nu weer die heei nieuwe manier om behalve met hd oor ook met het oog van orkestuitvoering te genieten: voorin is de tijd, dat je in de zaa alleen maar onbeweeglijk naar die etf kwasi-centrale figuur, die vi dirigent, zat te staren. In plaat.' daarvan is er nu dahk zij de t.v.. d( mogelijkheid om zo'n muzikaal gebeuren heel intens en heel dichtbij als het ware midden in het orkest ij Ie maken. Haast schreef ik: eraan

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2