Geen dienstplicht voor 14.000man Vannacht begint Indonesiërs gedood met PR1 en boog het aftellen voor maanreis Vrijstelling voor deel van de lichting 1970 10.000 medisch minst geschikten vrij gesteld Oudste vierde zoon niet in dienst Skeletten in Groningen niet afkomstig van oorlogsmisdrijf Rob de Vries overleden ONRUST IN WEST-I RIAN Herstemming in Bosnik Amerikaans personeel overzee verminderd Gezonken duikerklok gelicht Singing Europejury betrapt tijdens beraad PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4,70. p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur) DONDERDAG 10 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavonds Veel bewolking met tijdelijk wat regen of mot regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen al# vandaag. 60e jaargang, no. 17.795 td (Van een omer verslaggevers) DEN HAAG Volgend .jaar kunnen 14.000 dienstplichtigen thuisblijven. Zij worden buitenge woon dienstplichtig. Het zijn 10.000 reeds gekeurde dienstplich tigen met een keuringsrapport dat precies ligt beneden de hoge eisen en 4.000 oudste zonen uit grote ge winnen. Deze maatregel die minis ter Den Toom gisteren aan ile [Tweede Kamer meegedeeld heeft, geldt voorlopig alleen voor de lichting 1970. De vrijstellingen komen op het volgen- de neer: 1. 10.000 dienstplichtigen, die niet hele maal voldaan hebben aan de hoge keuringseisen worden niet opgeroe pen, zij worden automatisch buiten gewoon dienstplichtig. Ze zijn wel goedgekeurd voor de dienst maar be horen, zoals minister Den Toom dit uitdrukt, niet tot de meest geschik- l. De dienstplichtige oudste zoon uit 4.000 gezinnen met vijf kinderen (waarvan minstens twee zonen) be hoeft volgend jaar niet op te komen. Hij moet dan zelf een verzoek om vrijstelling indienen. De eventuele derde zoon van dit gezin, die anders automatisch vrijgesteld was, wordt nu echter wel dienstplichtig. 3. De oudste zoon van een weduwe met vier kinderen, die voor zijn moeder een onontbeerlijke hulp betekent bij de gezinsopvoeding, krijgt ook vrij stelling. Deze maatregel die al tijde lijk was, wordt nu definitief. Het zijn volgens de minister van Defensie enige honderden jongemannen. De minister van Defensie heeft de Tweede Kamer gisteren in een uitvoerig overizoht gegeven van de keuringseisen die tegenwoordig aan de dienstplichtigen gesteld moeten worden. Men kan hierbij afleiden dat vooral de geestelijke stabili teit van de jongemannen steeds belang rijker wordt. De minister wil hiermee voorkomen, dat het groot aantal dienst plichtigen, dat de laatste jaren herkeurd zijn, terugloopt. moet worden wanneer zij al in dienst Hij is tot deze maatregel overgegaan op advies van de interdepartementale oommisie dienstpliohtbeleid. Deze heeft onder voorzitterschap van oud-staatsse cretaris Peijnenburg van Defensie onlangs interimrapport uitgebracht. De com- ;ie blijft haar studie over het dienst - plichtbeleid voortzetten in dezelfde rich ting als uit het interimrapport blijkt. Dit houdt in da de commissie de mogelijk heden voor een verdere vrijstelling na 1970 blijft onderzoeken. MENING UNIVERSITEIT Van ome correspondent) GRONINGEN De kans is groot dat de vjjf skeletten, die in juni in het Noord- Groningse dorpje Hoogwatum werden op gegraven. niet de stoffelükc resten zijn van de in de oorlog vermoorde joden, Groningers of Duitsers en dat er in tegenstelling met wat men eerst aanne melijk achtte geen oorlogsmisdrijf in bet spel is. De vorige week izijn "er weer delen van andere geraamtes opgegraven in de on middellijke nabijheid van de vindplaats van de eerste vijf skeletten. Het biolo- gisch-aroheologisch instituut, van de rijks universiteit an Groningen, dat zich mo menteel met het onderzoek inlaat, meent dat de stoffelijke resten zo'n 500 tot 800 jaar oud zouden zijn. Hetzelfde zou kun- nen gelden voor de vijf andere skeletten die momenteel nog steeds in het gerech telijk laboratorium worden onderzocht. Het prinselijk gezin brengt op het ogenblik .een vakantie door in Noord-Nederland. Hier prin; Clous met- zijn zoon "WiUern-.l^xander tijdens 'n wandeling in de omgeving van Leeuwarden. - directeur NRT - WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft opdracht gegeven tot ver mindering van het militaire en civiele personeel overzee met tien procent, zo deelt het Witte Huis mee. Het gaat om ongeveer 20.000 man. Uitgesloten zün hel oorlogsgebied in Zuid Oost-Azië, de NAVO. Berlijn. Korea en het vredes- korps vrijwilligers. De woordvoerder van het Witte Huis Ronald Ziegler zei dat nog niet besloten is waar het personeel zal worden inge krompen. Het burgerpersoneel in Zuid- Vietnam 3.800 man zal met 380 man worden verminderd. Naar verwach ting zullen er 14.900 militairen naar huis komen. De troepenvermindering in Vietnam is een punt op zichzelf. De woordvoerder zei dat de personeelsvermindering kan lei den tot een besparing op de betalings balans van 75 miljoen dollar. De maat regel is in overeenstemming met de wens van de president de Amerikaanse operaties in het buitenland doeltreffender te maken. Hij is van mening dat wanneer het personeel overzee meer verantwoor delijkheid krijgt, het zijn taak beter zal vervullen. CAPE K Nu het aftellen voor de maanvlucht van Apollo-11 vannacht om één uur zal beginnen, hebben de drie ruimtevaarders een laatste studie gemaakt van de programma's voor de computers die hun zullen leiden bü hun tocht naar de maan. De ruimtevaarders. Neil Armstrong, Michael Collins en Edwin Aldrin werden hierbij bijgestaan door experts van het technologisch instituut van Massa chusetts. ROTTERDAM De acteur Rob de Vries, directeur van het Nieuw Rotter dams Toneel is gisteravond in het Wil- helminagasthuis in Rotterdam op 51-jari- ge leeftijd overleden. Hij was veertien dagen geleden in het ziekenhuis opge- Abraham (zoals zijn werkelijke voor- I naam luidde) de Vries maakte zijn to neeldebuut in 1938 in „De wrekende God'' van Veterman. Gedurende de twee de wereldoorlog was hij in het verzet, na de oorlog hervatte hij zijn toneelcarrière j bij Start; van 1953 tot 1961 was hij direc teur van de Toneelgroep Theater in Arn hem. Hij was levens leraar aan de Am- hemse toneelschool- Belangrijke rollen^ beschouwde hij voor zichzelf als profes sor in „De wereld heeft geen wacht kamer", de titelrol in Billy Bud en Peer Gynt en de rol van de vader in „Het dag boek van Anne Frank" Rob de Vries verleende ook verschillende malen me dewerking aan tv-produklies. De heer De Vries, die verschillende functies bekleedde in het kunstenaars organisatieleven en voorts lid was van de Raad voor de Kunst, was officier in de orde van Oranje-Nassau. Na de oor log kreeg hij een certificaat van generaal Eisenhower. BIAK, (Reuter, ANP) In het weste lijk centraal hoogland van West-Irian hebben stamleden tien tot twintig In donesische militairen gedood, zo heeft i Indonesische regeringswoordvoerder Biak meegedeeld. Volgens hem zal dit incident niet van invloed zijn op de daad van vrije keuze, waarmee de toe komstige status van het gebied moet worden bepaald. Het bloedige incident is volgens de Indonesische lezing op 1 juli begonnen, toen met pijl en boog gewapende stam leden onverwacht de aanval openden op de Indonesische militairen, bij de basis nabij hel dorp Moanamani. De stam leden-zouden gesteund zijn door enige politieagenten die op 29 april hadden deelgenoriien aan de opstand in hel dorp Enarotali. dal enige kilometers van Moanamani ligt verwijderd. De verkiezingen in West-Irian voor de raadgevende vergaderingen, die moeten beslissen over de toekomst van het gebied, zijn nu alle geëindigd. De laatste dagen zijn in diverse dis- rieten nieuwe verkiezingen gehouden op erzoek van de VN-waarnemers, die bij Ie eerste niet aanwezig waren geweest. )aarbij is het zaterdag in het district losnik op het eiland Biak, waar over es zetels opnieuw moest worden ge stemd, tot grote onrust gekomen. In egenwoordigheid van twee- lot drie duizend mensen ontving op een markt plein de eerstgekozen kandidaat een zwak applaus van circa 75 pro-Indonesi- UBERLINGEN (ANP) De drie da- gen geleden in het Boderuneer gezon ken duikerklok van de Westduitse mari ne, waarin zich twee personen onder wie de constructeur van het apparaat bevon den, is gisteren gelicht. Het tweetal, dat voortdurend in contact met de red dingsploeg heeft gestaan, kwam onge deerd tevoorschijn. De klok, die van de kabels was losgeschoten en in vijftig me ter diep water terecht kwam, moest heel langzaam worden opgehaald om cais sonziekte. luchtbellen in het bloed, bij de inzittenden te voorkomen. sche aanwezigen. Na doodse stilte brak een tumult los onder de menigte, die pas weer tot bedaren kwam toen vier man naar voren stapten met een petitie en die voorlazen. Ze eisten democratische verkiezingen volgens het beginsel van „één man één stem". Er klonk een geestdriftig applaus op. terwijl leden van de districtsraad en Indonesische ambtenaren met stomheid geslagen toe- kekenen. Uiteindelijk werden de be- betogers verspreid, waarna de verkie zing die werd bijgewoond door twee VN-waarnemers en twee Westerse jour nalisten werd voortgezet. Er kwam geen geweld voor en er werden ter plaatse ook geen arrestaties verricht. (ADVERTENTIE) bitterkoekjes 2SO gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Astronauten op maan onder medische controle Dit aftellen zal 93 arbeidsuren omvat ten en nog 40 uur en 32 minuten voor rust voor de bemanning of om eventuele laatste moeilijkheden op te lossen. Dr. Berry is de man, die de harten con troleert van de twee mannen, die op de maan gaan landen. Hij heeft de leiding van de gezondheidszorg van het drietal. „De 4.515 uur die Amerikanen in een toestand van gewichtloosheid in de ruim te hebben doorgebracht, hebben geen ernstige problemen opgeleverd", zei hij. „Op de maan plaatsen wij mensen in een volkomen nieuwe omgeving. Na vier da gen van gewichtloze vlucht zullen ze een oppervlakte betreden waar de zwaarte kracht slechts een zesde van die van de aarde bedraagt. We zullen hen nauwlet tend gadeslaan om te zien hoe snel ze vermoeid raken en hoe goed zij de hen opgedragen taken vervullen. Wat wij met de Apollo leren wordt van groot be lang voor toekomstig onderzoek van de Wanneer de astronauten op 20 juli de man betreden, zal Berry in de controle kamer in Houston, Texas, zitten, waar hij over een afstand van 402.325 kilometer drie „rapporten" over elk van beiden zal ontvangen. Hij zal de hartslag en het zuurstofverbruik volgen, bovendien dc temperatuur van het koelwater in de ruimtepakken. Het laatste is een indirecte aanwijzing hoeveel warmte door het li chaam van de astronauten wordt gepro duceerd. „Omvangrijk lichamelijk onderzoek vóór Wijziging telefoonnummer klachtendienst s het telefoonnummer van de KLACHTENDIENST 2 0 9 3 5 bellen Waar agentschappen gevestigd zijn, wende men zich tot de plaatselijke agent de maanreis hebben de doktoren in staat gesteld een medisch portret van elk der astronauten te tekenen", zei Berry. „Wij kennen hun werkcapaciteit op de aarde bij een hartslag van 120 slagen per mi nuut, bij 140, bij 160 enz. Wij kennen ook het zuurstofverbruik en hoeveel warmte het lichaam produceert. Al deze gegevens hebben wij in een computer programma in de controlekamer. De ge gevens die we van de maan ontvangen sloppen we in de computer. Wij weten hoeveel hitte de draagbare apparatuur die de astronauten op hun rug hebben om op de maan te kunnen leven kan ver werken zonder overbelast te worden. In dien dit punt gedurende vijf minuten wordt bereikt zullen wij de astronauten zeggen, dat ze even rusten moeten". Het eerste dat elk van beiden zal doen is beproeven of hij zich ongehinderd kan bewegen en zijn evenwicht kan bewaren in de zwaartekracht van de maan die een zesde bedraagt van die van de aarde. „Ze zullen op een voet gaan staan en probe ren te lopen", aldus Berry. „Ze zullen niet gewichtloos wegdrijven. Er is genoeg zwaartekracht om dat te verhinderen. Al zullen hun bewegingen wel een begin van drijven vertonen. Zo zullen ze waarschijn lijk met giute stttppcr. iopeu en enigszins springen. De mogelijkheid bestaat dat. Armstrong en Adrin van opwinding niet goed kunnen slapen tijdens de geplande rustperiode van vier uur voordat zij uit de maanspin stappen", zei Berry. .Daar om zullen we hen misschien een slaapta blet of nog iets sterkers moeten geven". Postzegel Behalve vlaggen, plaquettes en berich ten van staatshoofden, nemen ze ook een brief naar de maan mee. Na de landing op de maan zullen ze de brief met een speciale stempel stempelen. Op het stem pel staat te lezen: „Maanlanding, U.S.A., 20 juli 1969". Na hun terugkeer op aar de zullen de Amerikaanse posterijen het stempel gebruiken voor de aanmaak van een luchtpostzegel van 10 ct waarop een ruimtevaarder te zien is die vanuit het landingsvaartuig op de maan stapt. De zegel zal eind augustus op een plechtig heid in Washington uitgegeven worden. De Venezolaanse regering heeft 21 Juli tot een officiële feestdag uitgeroepen ter gelegenheid van de landing van de eerste mens op de maan. In een officiële be kendmaking wordt gezegd, dat de vrije dag de bevolking in de gelegenheid zal stellen de landing op de televisie gade te Op verzoek van de teleurgestelde Belgische équipe, trok de jury van Singing Europe" zich gisteravond laat nog terug om zich in geheim te beraden over het incident rond het Spaans jurylid Joaquin Alfonso. In zijn hoedanigheid als directeur van ..Belter Recordswaar alle leden van de Spaanse équipe onder contract staan had hg België slechts vijf punten gegeven, waardoor de victorie volgens ploegleider Van Rijmenant verloren was gegaan. De jury loste het probleem op door een ex aequo toe te kennen aan Spanje en België. De Bel gische ploeg wilde dit niet accepteren, waarna Lou van Rees persoonijk de knoop recht weer met de hoogste lof strijken. Meer over deze superrel op onze (foto: Milan Koka

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1