- HOTELIER DUSOSWA EN ZIJN - PAUW PRONKEN IN SASSENHEIM Haan is op zoek naar een nieuw vrouwtje LEIDSE POLITIE WAAKZAAM AANKONDIGING IN CAFE IK ZEI: „U LIJKT OP MONTGOMERY, MAAR HIJ WAS HET. Heel het dorp kent hem 3aders in bezit van huissleutel Middenstandsexamen van instituut MEAB JENSDAG 9 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT SASSENHEIM Hotelier, barkeeper, ralleyrijder, verzamelaar van exclusieve voertuigen en dierenliefhebber, zijn de sterk ineen gestrengelde hobbies die de 30-jarige W. D. Dusoswa Jr. deels be roepshalve deels als amateur beoefent. In ,,Het Oude Koningshuis", hotel, restaurant en bar in Sassenheim en de vroegere buitenplaats van koning-stadhouder Willem III, vertelde hij ons over zijn be drijvigheden op al deze terreinen. „Het Oude Koningshuis" te Sassenheim, het domein van de heer Dusoswa, waar hij zijn gasten desgewenst op bovenstaande wijze verwelkomt. Als dierenliefhebber is de heer Dusoswa onder andere de trotse I eigenaar van een niet minder trotse pauw, die zich de laatste tijd overal in het dorp vertoont en neerstrijkt waar hij maar wil, op zoek naar een vrouwelijke partner. Maar de pauw van de heer Dusoswa is, voor zover wij weten, de enige in zijn soort, die in exclusieve eenzaam- i heid in de vrije tijd rondzwerft en alleen naar zijn hok met geopende deur terugkeert om er"fè.etén: en te slapen. *ha<Sd<9pau« Mn tijd tót" tijd ten. vrij 'te la- eest trotse „paai )lich! ''e van^aa9 keunis zal Daarom is zijn baas op zoek naar een geschikte vrouwelijke partner, want zegt de heer Dusoswa: „Als ik het dier zou opsluiten, zou hij wegkwijnen. Hij mist zijn vrouwtje. Het is de laatste van de vier pauwen, die ik hier heb De geschiedenis van het laatste pau wenechtpaar is een treurig verhaal. Vo rig jaar kwam er gezinsuitbreiding en ook pa. pauw besteedde daaraan veel zorg, terwijl ma zat te broeden. Een klein jongetje uit de buurt, van een jaar of tien, haalde echter de eieren uit het nest. Later werd de pauwenhen dood in het hoge gras achter het hotel ge- gevonden. Het dier had zich doodge- Dit tot groot verdriet van de pauwen haan, die in zijn kooi langzaam weg be gon te kwijnen en zeker een droevige dood gestorven zou zijn, als niet een van de gasten van het restaurant van de heer Dusoswa hem de raad gegeven GEWAPENDE ROOFOVERVAL IN VILLA V D MAREL VOOR HAAGSE RECHTBANK HEX HAAG „Men spreekt maar zo gemakkelijk over bedreiging met een Ntool maar het betekent, dat wanneer er vuurwapens aan te pas komen het kan aan om een mensenleven", stelde de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank a daarom luidde zijn eis tegen twee verdachten die betrokken waren bij een 'ompleet vuurwapengevecht na een mislukte nachtelijke poging tot een roofover- I op een bekend autohandelaar te Oegstgeest, twee jaar en drie maanden i'angenisstraf en tegen een derde verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. De politie, die kennis kreeg van de beraamde overval, had zieli in de villa ver scholen en overviel het drietal toen dat was binnengedrongen. Toen de mannen desondanks wisten te ontsnappen, loste de politie 23 schoten op de vluchtelingen, ogenblikkelijk konden worden gearresteerd. de bewoner geld afhandig te maken. Omdat de barkeerper wel in het bezit 1 was van een pistool, doch niet van pa tronen, werd een bezoek gebracht aan de onderwereldstraat in Den Haag, de Poeldijksestraat, waar contact werd ver kregen met een 23-jarige classificeerder Jules S. die in het bezit was van een pistool en twee patronen leverde. Intussen hadden de zeeman en bar keeper in café's over hun plan gespro ken, wat de politie te Leiden ter ore was gekomen. Ze waarschuwde haar col lega's te Oegstgeest en schaduwde beide verdachten. In de avond van 18 april gaven zij het seintje, dat de mannen in de richting Oegstgeest waren vertrokken. Enkele politiemannen verscholen zich in de woonkamer op de benedenverdieping- van de villa. De zeeman en barkeerper kwamen in derdaad de villa, binnen, de classificeer der betrok in de hal de wacht. Beide gingen naar de slaapkamer, gebeurtenis speelde zich al in de il van 18 op 14 april van dit jaar 2-jarige zeeman Gerrit L. had enkele gen tevoren uit het dasboardkastje in auto van de autohandelaar A. v. d. n bos sleutels gestolen, waarbij sleutel van de voordeur van de villa Buitengebeuren." ij toog dezelfde avond naar de woning [n doorzocht die, doch maakte geen buit. °en hij later in zyn woonplaats Leiden 23-jarige barkeeper Jack A. ont vette en over het bezit van de sleutels [•telde, werd een nieuw plan ontwor- mmUS"*.!1 h,d *""1' bezoek I e-e— ekt, dat de brandkast in de slaap- waarvan de deur echter op slot was ge- pamer van de villa stond. Toen werd het daan. IP an gemaakt om des nachts de slaap- Daarop begaven ztj zich naar 4e woon- L mer binnen u d: ingen. en met gewold kamer en gangen die binnen* Qp dat mo ment trad de politie op, doch de bar- keeper schoot de twee kogels uit zijn! pistool en het drietal nam de vlucht, j achtervolgd door de schietende politie. De zeeman wist te ontkomen, doch beide andere mannen werden gearresteerd toen zij in een auto wilden stappen. Twee da gen later volgde de arrestatie van de zeeman. De zeeman had tevoren samen met de barkeeper een auto van v. d. Marei gestolen waarna zij deze opbelden onder mededeling, dat aan hen bekend1 was waar de auto stond en voor duizend I gulden dat wilden meedelen. De classificeerder, die ruim twee jaar geleden uit Suriname meteen groot deel van zijn familie naar ons land was gekomen, had het pistool na een schiet partij waarbij ook een zuster van hem was betrokken, in de Poeldijksestraat ge vonden. Volgens verdachte werkte hij als classificeerder, „Maar ook wel een beetje als souteneur," merkte de president van de rechtbank op. Toen hij in de hal van de villa stond, j had hij uit de jas van een politieman 1 een bos sleutels gestolen. Deze, zowel als de pistolen en een gummistok welke de j zeeman by zich droeg hadden zij tijdens de vlucht weggeworpen. Zo gebeurde het. Onmiddellijk mon terde de pauw zienderogen op en ge bruikte zijn vrijheid om de naaste om geving te verkennen. Spoedig verwierf het dier zich vaste pleisterplaatsen, waar hij werd gevoederd dor de Sas- senheimers en als dank zijn fraaie ve- renpracht ontvouwde. Hij is nu een regelmatig terugkerende gast bii het bejaardencentrum „Hijen stede", in de pastorietuin van de St.- Pancratiuskerk en het balkon van de familie Ruinemans in de Hoofdstraat, waar hij een warm onthaal krijgt en optreedt voor zijn publiek op het school plein van de jongensschool, die hem met roepen tot pronken trachten te bejoe gen. Speciaal goede maatjes is de pauw met Marjan, de éénjarige babg van deze familie. Maar de pauw blijkt nog niet zo trots dat hij met haar voor een foto wil poseren, alle verwoede pogingen van plaatselijke nieuwsjager C. Kap- tein ten spijt. Voorrang op de neg Het dier komt alleen nog maar naar zijn hok in de tuin van „Het Oude Ko ningshuis" om te eten (zo tussen 5 en 7 uur) en te slapen. Maar soms blijft hij ook wel enkele weken weg en blijkt zich dan in een hoge boom bij het oude stadhoudersverblijf of elders te hebben genesteld. Die zwerftochten doen hem goed. want bij zijn terugkomst is hij vaak mooier dan tevoren. Langzamerhand heeft het dier zich ont popt tot een der Sassenheimse notabe len. die voorrang krijgt van vroege au tomobilisten, ook wanneer hjj niet net jes via de zebra de Hoofdstraat over steekt. Dan gaat hij weer eens staan pronken voor een winkelruit. Aan zijn zwerftochten komt echter spoedig een einde, want baas Dusoswa heeft een jonge pauwhen gevon den. waarvan één binnenkort na de pauwenpuberteit als echtgenote kan gaan fungeren. Dan breekt weer een huiselijke periode aan, de bemoeienis sen met het toekomstig gezin en het liuis in het hole zitten pronken met zijn pantoffels op z'n luie tak. Recidivisten De Officier van Justitie wilde er reke ning mee houden, dat het plan voor de overval niet is uitgegaan van de clas sificeerder en hjj ook nog niet eerder is veroordeeld, in tegenstelling met belde andere verdachten, die herhaalde Oude auto's Dan krijgt zijn baas weer wat meer tijd om zich aan zijn andere hobbies te wij den, zoals het poetsen en vertroetelen van zijn 3 vanaf 1938 daterende auto's, een Jaguar en twee MG's, die hij van de grond af aan weer heeft opgebouwd met originele onderdelen en waarmee mee hij deelneemt aan autorallies om te malen zijn veroordeeld, de barkeeper reeds zeven maal. De president van de rechtbank sprak ei' zijn verwondering over uit, dat de po litie niet de buitendeur had bewaakt, doch de Officier deelde mee, dat het aanvankelijk niet bekend was. dat de huissleutel was gestolen. Men had ver wacht, dat de inbrekers via een andere weg de villa zouden binnendringen. De verdedigers in de drie zaken, mevr. mr. J. F. M. van Opstal-Charbo, mr. A. E. Kaag en mr. W. Taekema meenden, dat er loch wel perspectieven zijn om verdachten op een beter pad te brengen en vroegen een kortere onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en een deel voor waardelijk. Vonnissen op 3? Juli. bewijzen dat ze nog goed meekunnen. Er gaat wel een jaar voorbij eer hij via correspondentie met het buitenland die originele onderdelen weet te bemachti gen. Ook niet-gemotoriseerde voertui gen hebben zijn belangstelling. In de kasteeltuin staat nog een originele Utrechtse kapkoets en op het kleine bordesje twee achterwielen, de restan ten van een oude boei-enkar. Die is he laas gesloopt door de jeugd, die vrjj toegang heeft tot de terreinen van „Het Oude Koningshuis", dat immers als Horeca-bolwerk een openbare gele genheid is. Hemelbed Het uit 1628 daterende kasteelachtige buitenverblijf nam W. D. Dusoswa jr. (zijn oorspronkelijke maar later tot oosteuropese allure verbasterde Huge- notennaam is Du Soy) over in 1952. In 1960 werd het officieel zijn eigendom. Via de rijwielhandel van zijn vader in Leiden, waarvoor hij niet veel voelde, kwam hij (na de hotelschool te hebben gevolgd) in de horeca-sector en deed ervaring op in diverse buitenlandse ho tels, onder andere de Verenigde Staten, waar hij het tot assistent-manager Nu exploiteert hij zelf 21, bedden, waar onder 'n bruidskamer, met 'n met goud draad afgewerkt hemelbed met een gobelin lambrisering, dat met hef bed in De Wittebrug, het vermaarde Haag se hotel, kan wedijveren. Ook stelt hij het liote 1 beschikbaar voor parties die uit zijn keuken 00 verschil lende menu's voorgeschoteld kunnen krijgen Dusoswa„Iedere keer komen een kleine exclusieve bar, „Club 1628", de enige in de Bollenstreek die op werk dagen tot 's nachts twee uur geopend is. Daar zingt. s avonds de Surinaamse soulzanger Laurens (21) de overgeblev helft van het duo Lesley tfi Laurens, die het borrelclubje run autosport liefheb bers net die sfeer moet geven, die Du- I soswa in al zijn hobbies nastreeft. *i merke nt het i - staat bij hem blijk- Shasligh Mijn specialiteit is de Hongaarse shas- ligh, waarvan ik in 1965 de 50.000ste heb verkocht. Toen ik me hoofdzake lijk op parties ging toeleggen (nu 3 a 4 per week) ben ik daarmee gestopt. Maar in augustus wordt beneden bij de bar een petit-restaurant geopend, waar speciaal die shasligh weer wordt geser- Ik heb 112 brieven gekregen, waarin me werd gevraagd waarom ik dat spe ciale gerecht niet meer bracht. Maar ik werk hier maar met acht man perso neel en dan moet je niet de kans lopen dat, als er 300 mensen komen, je ook 300 verschillende menu's moet klaar maken. Vandaar die parties. Die geef ik ook thuis. Dat heb ik onder Een van de MG's, een „paradepaardje" van de hotelier. I andere gedaan op een booreiland by Den Helder. Daarna hadden we een diner in j een kabelloods. Twee jaar geleden kreeg ik hier een Engelse gast. Ik zei „U lijkt precies op Montgomery". „Ik ben Montgomery", zei hij. We hebben toen heel gezellig zitten praten". De gasten, die hij voortdurend gratis logies bood, zijn echter voor het meren deel verdwenende 22!, stuks pluimvee, ieaaronder 200 parkietjes en een aantal eenden, fazanten, ganzen, een kalkoen en de pauwen. Veel eenden werden dood gereden door het verkeer. Andere gin gen mee met hun wilde soortgenoten. Maar de pauwen liepen nooit weg. Die mochten er vrij rondlopen in het hoge gras. En straks is er weer een vrouwtje. Pieter Btickmann Daarom ook haalt en brengt hij gasten zo nodig met Rolls Royce auto's, die hij voor die gelegenheid uit het hele land laat aanrukken en worden zijn speciale gasten desgewenst bij de brug over de „slotgracht" verwelkomd door trompet geschal van in originele klederdracht gestoken herauten. Hij vertelt: „Voor de oorlog is het hier ook een hotel geweest, nadat er allerlei jonkheren hadden gewoond, onder andere Johan Leendert Cruyff, die hier ca. 150 jaar geleden een kostschool stichtte. Na de oorlog woonde er een loco-burge meester. Toen ik hier in 1952 kwam was het een ruine, helemaal uitgewoond. Ik ben me op speciale gerechten toe gaan leggen en spoedig was dit het punt voor het geven van parties en moest ik passanten teleurstellen. LEIDEN Bij de „MEAB" te Leiden slaagden de volgende cursisten voor 't middenstandsexamen: W. C. J. Aker boom, Roelofarendsveen; Mej. A. Al berts; Mej. A. A. M. Bakker, Oude We-! tering: Mej. E. M. J. Baker. H. J. E. Bakker, N. E. M. Baker, Mej. P. J. M. Bakker, allen Roelofai'endsveen; Mevr. C. E. M. Barning-Hoogenboom; Mej. C. C. M. van Beek, Oude Wetering: H. P. J. van Beek. Roelofarendsveen; J. J. E. M. van Beek, Oude Wetering; J. van Beelen, Katwijk aan Zee; Mej. A. Bee- reboom, Zoeterwoude; R. Beerenfenger; M. J. Berends. Leimuiden; E, C. A. v. d. Berg. Oegstgeest; Mej. B. G. van Ber- kel. Roelofarendsveen; Mej. C. J. Beu- gelsdijk, Warmond; J. C. Boere, Leimui den; J. P. van Bohemen, Stompwijk; C. Boom; W. P. J. Bottema. Voorhout; M. J. P. van Bourgondiën, Noordwijk; R. H. BreedveldMej. W. v. d. Burg. Voor hout; Mej. H. E. G. van Buuren; Mevr. V. S. Cui-fs-de.Graaff, Katwijk aan den Rijn: H. Dunsbergen; J. H. van Duijn, Katwijk a. Zee; Mevr. C. C. de l'Ecluse- Kenter; J. v. Egmond, Katwijk aan Zee; E. J. C. Elstgeesl. Roelofarendsveen; Mej. P. A. M. Elstgeest, Roelofarends veen; C. v. d. Eijkel, Rijnsburg; Mej. I. A. Fokker, Voorschoten; T. Goedman, Voorschoten; Mej. A. A. M. v. d. Geest, Warmond; J. Grimbergen, Rfjnsburg; D. Haasnoot, Katwijk aan Zee; B. H. van Haasteren; Th. J. van Haastrecht, Ab- benes; C. v. d. Haven; O. M. Hettinga; J. P. Hogewoning, Rijnsburg; E. E. Hom berg; J. M. M. v. d. Hoorn, Ter Aar; J. W. v. d. Hulst; C. J. M. Jansen, Rijp- wetering; Mej. C. J. M. de Jong. Roe lofarendsveen; E. J. J. de Jong; J. F. Jonkman, Sassenheim; P. M. M. Kelder, Ter Aar; Mej. A. Th. M. Klein, Roe lofarendsveen; J. M. R. van Klink, Zoe terwoude; Th. A. van Klink, Roelof arendsveen; J. L. Koet; Mevr. D. Kop- pers-Nederstigt, Warmond: G. de Kreek, Mej. T. de Kreek. J. Krijgsman, allen Katwijk aan Zee; Mej. J. Kuipers. Roe lofarendsveen: A. W. M. van Lamme ren, Langeraar; Mej. Z, de Langen; H. Leemans, Leiderdorp; T. v. d. Loo, Zoe terwoude; J. G. B. Maan, Hazerswoude; N. G. A. van Maren, Katwijk a/d Rijn; Ch. H. M. v. d. Meer, Roelofarendsveen; Mej. G. A. M. v. d. Meer, Roelofarends veen; Mej. G. de Mooij, Rijnsburg; G. de Mooij, Rijnsburg; G. S. Nagtegaalj C. H. Olijershoek, Roelofarendsveen; C. j P. M. Omtzigt, Zoeterwoude; Mej. A_ Passchier, Rijnsburg; G. J. M. Peters; M. D. v. d. Ploeg, Zoeterwoude; W. M. j C. v. d. Ploeg, Zoeterwoude; A. Pluym- I graaff. Katwijk aan Zee; J. M. v. d. Post: Mej. C. M. de Pric, Leimuiden: J. Raats: C. G. M. de Ridder, Noordwijk B J. M. Rodewijk, Roelofarendsveen: G. de Roode; J. B. Roseleur: Th. Rykelyk- huizen, Hoogmade; F. van R(jn, Stomp wijk; H. Rijsbergen, Voorschoten; W. Rijsdam; Th. J. Senne, Leimuiden; Mevr. E. Silvester-v. Vondel; C. A. Slagboom, Lisse; Mevr. J. Stouten-Fasel P. J. Straathof. RijpweteringMej. G. J. L. van Styn, Lisse; A. van Tol, Post Abbenes; J. M. van Tol; C. van Varlek; L. F. van Veen, Voorschoten; W. F. P. v. d. Velden; A. C. Verboom; F. Verdel, Roelofarendsveen; L. Verdoes, Katwyk aan Zee; G. Verhoef; G. Vink; G. H. Visser, Den Haag; L. Th. Waayer, Stompwyk; A. Wansink; G. Weenink; T. Westhoek. Voorschoten; W. H. van Wetten, Noordwijk; Mei. A. v.d. Wiel, Noordwijk aan Zee; Mej. L. v. d. Wiel. Noordwijk aan Zee; A. J. de Wit, Oegst geest; W. M. van Wijk, Zoetermeer; D. C. Zuyderduyn, Katwijk aan Zca.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3