CöldócSotiAant Hevig luchtgevecht loven Golanheuvels KOU PLAAGT VOORAL ITALIË Front bij kanaal verboden gebied WEER INCIDENTEN IN AMOERRIVIER Feijenoord eerst in Rotterdam Syriërs verliezen7 Migs Weer misschien beter met weekend „Biafra heeft geen kleuters meer" Echtpaar Middelkoop terug Verhoging van vliegtarieven snel verwacht Een „Goya" voor f6.50 Nota s tussen Moskou en Peking Bonnie ging wellicht van eenzaamheid dood Hazerswoude telt 9000 inwoners Han Lammers ontslagen bij „De Groene APENGRACHT 32 - LEIDEN DSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE i 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 IRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens oofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer BONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.vv. 1.10, mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 PV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- ACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uurt OENSDAG 9 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AFNEMEND BUIIG De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Wisselend bewolkt met af en toe een bui. Matige tot zwakke wind tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 60e jaargang, no. 17.794 (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er nadert heel traag over de Atlan tische Oceaan een rug van hoge luchtdruk, zodat de mogelijkheid aanwezig is, dat het weerbeeld bü ons, maar ook in een groot deel van Europa, tegen het weekeinde wat milder kan gaan worden. Voor het ogenblik is het nog steeds verre van zomers, koude, regen- en zelfs hagelbuien, met ter afwisseling wat SCHIPHOL (ANP) In Biafra zijn kleuters van twee a dr^e jaar reeds n de hongerdood gestorven, nu gaan ouderen er aan. De hele bevolking dt aan eiwit tekort en balanceert op rand van de hongerdood. Het Rode [ruis heeft al vier weken geen vlucht er kunnen uitvoeren. Alle gaarkeukens Biafra. zo moeizaam met behulp van ïuropeanen opgebouwd, worden gesloten. ren enkele van de trieste me edelingen, waarmee mevrouw Middel- oop haar in meer nuchtere termen spre- ende echtgenoot vanavond op Schiphol anvulde. „Ik ben vorige week met non- in paters uil Biafra teruggevlogen", ep ze uit. „Zelfs die mensen kun de ellende niet meer dragen. De inderen liggen er in hel gras te ster- en Dat maakt een vreselijke indruk het g( p de Europeanen, die er werken. Ze ra- en overstuur of krijgen er. zelfs een hock van. Er gaat van die hongers- worii ood zo'n demoraliserende invloed uit. edereen in Biafra begint te stelen. Dat ibeurde vroeger nooit. Toen was ieder- n er goud-eerlijk. Hoe is het in de we- :ld mogelijk, dat Europa dit alles toelaat, ragen we ons af. Het vertrouwen is j iedereen weg. Waarom grijpen met ime Engeland en Frankrijk niet in? Waarom stoppen ze hun wapenleveran- naar Nigeria niet? Dan zou Rusland ok wel volgen. Waarom verbreken de luropese landen de economische betrek- ;mgen met Nigeria niet? Dan wordt oor- i daar onmogelijk. Maar kenne- jk hechten deze Europese landen meer ge 'aarde aan hun handel met Nigeria dan an het verhinderen van de oorlog, en aarmee doel ik ook op Nederland, dat t het de handel met Negeria etreft na Engeland de tweede plaats ineemt". Dokter Middelkoop, die in Biafra de oördinatie van de hulpverlening heeft ehartigd, en die thans in het uitvoe- end comité zit van de Joint Church ad, keerde vanavond terug uit Genêve. i'aar de gezamenlijke hulporganisaties kerken zich hebben afgevraagd op Burg; *'rike wijze de ramp van de massale ongerdood nog kan worden vermeden. De vergadering in Genève was tot de onclusie gekomen, dat een succesvolle •rmule alleen denkbaar is, wanneer zij i'ordt geaccepteerd zowel door Nigeria 's Biafra. De Joint Church Aid roept larom alle bij de hulp betrokken rege- ngen, die van goede wil zijn, op tot ndersteuning van een realistisch plan leef tij nen bi iretarif Het echtpaar Middelkoop terug uit Genève, waar dokter Middelkoop een vergadering bijwoonde van de gezamenlijke hulporganisatie van de voor dagvluchten. Dit plan moet worden afgesloten tussen Nigeria, Biafra en een derde neutrale partij, waarbij ieder van deze drie partijen zelf controleurs mag aanwijzen om toezicht op de juiste nale ving van het project uit te oefenen en om de ladingen te controlex-en op plaatsen en onder voorwaarden die voor beide zijden acceptabel zijn. Bovendien mogen par tijen waarnemers aanwijzen, die de vluch ten vergezellen als garantie, dat alleen gevlogen zal worden door geneutrali seerde luchtwegen. Gezien de toenemen de sterftecijfers in Biafra vraagt Joint Church Aid dc mogelijkheid om nog voor een zeer beperkte tijd, gedurende welke de besprekingen voor de dagvluchten dienen te worden gehouden, nachtvluch ten te mogen uitvoeren. Naar bekend zijn er ook plannen van Engeland en van hel Rode Kruis. Dok ter Middelkoop geloofde niet dat. er iets terecht zal komen van de optimistische verwachtingen van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart, die maan dag heeft gezegd, dat er daglichtvluch- ten over Nigeria zouden worden geleid. TEL AVIV (Reuter-AP) De Syriërs hebben, volgens de Israëliërs, zeven Mig- straaljagers verspeeld in een van de zwaarste luchtgevechten sedert de oorlog van 1967, zonder zelf verliezen te lüden. Volgens de Syriërs verloren de Israëliërs evenwel vier straaljagers en zijzelf drie. Hel luchtgevecht speelde zich gisteren af boven Koeneitra in dc door Israël be zette heuvels van Golan op een hoogte van drie tot negen kilometer. Beide pai-tijen beschuldigen elkaar van het binnendringen van de wederzijdse luchtruimen. Sedert 22 mei hebben de Israëliërs twintig Arabische toestellen neergehaald zonder daarbij zelf verliezen ondex-von- den te hebben. In Cairo maalde een militaire woord voerder bekend, dat Egyptische ai-tille- rie bij Geziret el Khadra een Israëlisch verkenningsvliegtuig tot zinken heeft ge bracht. Luchtdoelgeschut had voorts een Israëlische helicopter neergeschoten, die pi-obeerde de bemanning te redden, i Egypte heeft de bewegingsvrijheid van persvertegenwoordigers en andere bui tenlanders beperkt. Zij mogen het frorrt bij het Suezkanaal en tal van andere ge bieden buiten Cairo niet meer zonder speciale toestemming bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Te verwachten valt dat vooral onder druk van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen de vliegtarieven zullen worden verhoogd. Binnenkort vergadert de internationale luchtvaart organisatie IATA hierover. De KLM verwacht dat er een gemid delde vei'hoging van 5 px'ocent uit de bus zal komen, hoewel de Amex-ikaanse verlangens aaixzienlijk hoger liggen. Vo rige week nog pleitte de president van Transwoi'ld Aixways voor een verhoging van 15 procent. Volgens de presidendt-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, zal de KLM aan 5 procent stijging voldoende hebben om de gevolgen van de hoge in vesteringen en de inflatie, die niet meer wox-den gedekt door de produkti- viteitsstijging op te vangen. Dr. Van der Wal verklaarde dat de KLM blij zou zijn met een tariefsverhoging, maar niet vooraan stond bij het bepleiten ervan. Sinds 1946 zijn de vliegtarieven met meer dan vijftig procent gedaald. Dr. Van der Wal voox-zag dat. de stijging van de tarieven ook de komende jaren achter zal blijven bij de stijging het algemeen kostenpeil. Ongewoon koud blijft het in een gewoonlijk met een subtropische temperatuur gezegend Italië. Aan de bergmeren Iseo en Idro is het zelfs ongewoon kil, verre van aangenaam voor de vele kampeerders; aan het gewoonlijk om deze tijd hete Gardameer is de temperatuur nog aangenaam, maar meer ook niet. Veel schade is in het noordwesten van Italië aan gericht door zware hagelbuien. Aan het strand bij Venetië zijn gistex-en drie buitenlafidse toeristen ver dronken (een Noor en twee Duitsers), toen harde winden grote golven en een zware branding deden ontstaan op de Adriatische Zee. Koud en winderig blijft het voorts zuidelijker bij Catholica, Rimini en Ricione. Slecht is het voorts in Joego-Slavië. Minstens drie personen zijn gisteren opgenomen na een plot seling ongekend hevige storm in de stad Novi Sad. Ongeveer vijftig personen werden gewond. De auto mobielclub van West-Duitsland heeft gewaarschuwd voor het gevaar dat door sneeuw en lage tempera turen in de Alpen wordt veroorzaakt. De Silvretta- pas tussen Zwitserland en Oostenx'ijk is gesloten voor het verkeer, ook de Grote Glocknerpas in Tirol. In de Brennerpas is het zich slecht en zijn de wegen glad. Een dertig kilometer lange file werd bovendien gistermiddag veroox-zaakt door een botsing in de pas. Intussen heeft het noodweer, dat begin van de week de landen in Noord- en West-Europa heeft geteisterd, meer dan 36 doden gevergd en grote materiële schade veroorzaakt (verwoeste campings en vertrekkende vakantiegangers). Alleen al in Frankrijk beloopt de schade miljoenen fx-ancs. De stormvloed aan de Franse kust spoelde driekwai't van alle standstoelen en bad- cabines weg. In Noorwegen maakte de bliksem alle telefoon- en telegi'aafverbindingen met het buitenland onklaar, in Oslo viel dc elektriciteitsvoorziening enige malen uit In Zuid-Tirol viel gisteren tot op 1300 meter sneeuw. De Brennerpas en veel bezochte va kantieoorden liggen onder de sneeuw. De Stilfser Joch- en de Jaufenpas waren gisteren alleen met sneeuwkettingen of snecuwbanden begaanbaar. Voor de Bretonse kust woi-den nog steeds zeven vaar tuigen vijf Franse en twee Engelse vermist. De Franse autoriteiten geloven, dat zich ongeveer 25 mensen aan boord van deze schepen bevonden. De - Belgische ploeg had hel zondugavond bij Reindert Zwolsman verbruid. In plaats van hem I hartelijk welkom te heten bij hun „Singing-Europe"-feestje op de I pier, werd hij naar buiten gegooid, I omdat de organisatoren hem verwarden met een jurylid. Om de weg voor 'n doorslaand Schevenings succes te effenen, hield de Belgische ploeg gistermiddag een „grote verzoendag", waarbij het geschil met Zwolsman geslecht werd met bloemen en de nodige kusjes van- vedette Rita Deneve. Reinderts diep getroffen hart was weer gelijmd en goed geluimd gaf hij zijn pas verworven Belgische vrienden een LONDEN (AFP) De Londense kap per van Poolse afkomst Wilhelm Weiner kocht drie aar geleden op een i-ommel- markt een in slechte slaat verkerend schilderij voor 15 shilling 6,50). Drie internationale deskundigen hebben vast gesteld dat het Goya is met een ge schatte waarde van 435.000 guulden. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat by gevechten op het eiland Goldinski in de Amoer- rivier een Russisische arbeider is gedood en drie gewond toen Chinese soldaten een aanval deden op het eiland. In een protestnota die aan de Chinese ambassade in Moskou werd ovei'handigd worden dc Chinezen beschuldigd van kwaadaardige provocatie en ze werden ervan beschuldigd de onderhandelingen die plaats vinden tussen de Russen en de Chinezen over de doorvaart op de grensrivieren in Chabaxovsk te willen verstoren. Bij het incident zouden ook twee Russische rivierboten zijn beschadigd. Radio Peking had het incident enige xxren voox-dien bekendgemaakt en de Russen ervan beschuldigd het incident te hebben veroorzaakt. In de Russische nota wordt gezegd dat de actie van de Chinezen werd uit gevoerd tegen onbewapende arbeiders die een aantal navigatieborden aan het repareren waren. De Chinezen openden het vuur met automatische wapens. In In de nota wordt geen melding ge maakt van Chinese slachtoffers. In de Chinese protestnota, die in Voor de jaarlijkse Apeldoomse -vierdaagse zijn gistei Peking werd ovei'handigd. wordt in het geheel geen melding gemaakt van slachtoffers. ZüRICH Feijenoord zal zyn ecrsle wedstrijd voor het toernooi om de Euro pa Cup voor landskampioenen tegen KR Reykjavik (IJsland) op 17 september in het eigen stadion spelen. De UEFA, die de twee Europa-Cuptoernooien organi seert, heeft zich genoodzaakt gezien en kele wedstrijden om te draaien om te voorkomen dat op één datum twee clubs in eigen land spelen. Dit was onder andere het geval op IJsland waar de twee aan de Europa Cup deelnemende clubs op 17 septem ber beide een thuiswedstrijd hadden ge loot. Door de omzetting is het mogelijk geworden de door de UEFA vastge stelde data 17 september en 1 oktober aan te houden. Naast KR, ReykjavikFeijenoord wer- de nog enige andere wedstrijden omge zet. Dit zijn: Europa Cup voor lands kampioenen: FC Basel-Celtic Glasgow en Olympiakos NicosiaReal Madrid. Europa Cup voor bekerwinnaars: Mjoen- dalen IFCardiff City en Norrköping Sliema Wandèrers. (Van onze correspondent) WASHINGTON Bonnie, het ruimte- aapje, dat elf uur nadat de biosatelliet 3 in de Stille Oceaan na een negendaag- se ruimtevlucht neergekomen was, is doodgegaan, is wellicht van eenzaam heid gestorven. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Het is ook mogelijk dat de schok van de terugkeer en het neerkomen, sa men met de slechte conditie van Bon nie de lage lichaamstemparatuur in het bijzonder, de dood ten gevolge heeft ge had. Het is niet waarschijnlijk dat de gewichtloosheid de oorzaak is. Andere factoren hebben mogelijk een belangrijke rol bij Bonnie gespeeld. Het is bekend dat aapjes op aarde het erg moeilijk hebben als ze alleen zijn en in de toekomst is het misschien nodig ze paarsgewijs de ruimte in te sturen en hun wat bewegingsvrijheid te geven. Copyright The Guardian Belgisch jacht nog steeds zoek (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG Van de twer ver miste Belgische jachten, die zaterdag van Oostende koers zetten naar Dene marken en Noorwegen, is er inmiddels een terecht. Van het andere ontbreekt nog elk bericht. Zaterdag vertrok de „Diogene" met vier en de „Wave-Song" met vijf man aan boord uit voor een reis naar Scan dinavië. Op de Noordzee zijn beide sche pen in zware storm geraakt en hoewel zij radio aan boord hadden, werd sindsdien niets meer van hen verno men. Inmiddels is bekend geworden, dat de „Diogene" 18 mijl noordwest van Scheveningen door de toren 42 is gdpraaid en rechtsomkeer heeft ge maakt naar Oostende. Volgens de op varenden besloot de bemanning van de ..Wave-Song" wegens de aanhoudende stor-m koers te zetten naar Engeland. Op het moment dat de jachten uit el kaar gingen, seinde de „Wave-Song" nog dat alles wel aan boord was. Gis teravond echter was er nog geen radio contact met het scheepje gemaakt. Van een onzer verslaggeversi HAZERSWOUDE/LEIDEN J. A. van Aalst, zoon van A. van Aalst en J. C. van Aalst-Ooms, wo-machtig VVesteinde 16 is de 9.000 »tc voner van Hazerswoude. Vanmorgen kwam de dolgclukig vader aangifte op hel ge meentehuis van Hazerswoude doen van zyn jongste telg. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De bekende publi cist en Nieuw Linkser Han Lammers is gisteren ontslagen door de directie van het weekblad De Groene Amsterdammei", waar hij als redacteur in dienst was Lammers neemt geen genoegen met het ontslag. De zaak is aanhangig gemaakt bij het gewestelijk arbeidsbureau te Am sterdam. De achtergrond van het con flict is, dat een deel van de redactie van De Groene bezwaar heeft tegen het feit, dat Lammers sinds maart lid is van het bestuur van de Partij van de Arbeid. Wijziging telefoonnummer klachtendienst 2 0 9 3 5 bellf r agentschappen gevestigd zijn, wende men zich tot c plaatselijke agent.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1