De komedie van Roger Pingeon TOURRAPPORT Waar moet het met deze Tour Hij. is dood en moet nog i3 dagen leven Merckxomatose is een verschrikkelijke ziekte Eenzame post van Jan Janssen wordt bedreigd RINI WAGTMANS: „MERCKX TE NET VOOR ONS VAK" DROEVIGE TENEUR VAN ALPENRIT Haast fietste zo maar wat DINSDAG 8 JULI 1969 DE LEXDSE COURANT PAGINA 7 Ferdinand Bracke dut alleen in het peloton CHAMONIX De jonge renner Yves Ravaleu uit de ploeg van Jean Stablinski heeft enkele beroerde dagen achter de rugEerst kreeg hij een brief van zijn vader die zijn zoon schreef: „Als jij niet beter je best doet op de fiets en meer gaat opvallen, kun je straks op de boerderij de oogst mee helpen binnenhalen. Wat je nu aan het doen bent, betekent niets". Ravaleu kwam dan toch nog in het nieuws, maar niet zoals zijn vader het bedoelde. Yves raakte betrokken bij een valpartij, die overigens geen ernstige gevolgen had. Gevraagd naar de reden van zijn wei nig opvallende activiteiten, zei Ferdi- nant Bracke: „Ik slaap de laatste da gen slecht.' Daarom zit ik dikwijls te suffen in het peloton. En als er dan wat gebeurt, tja, dan ben ik meestal te laat". De korte tocht, die de Tour op weg naar Chamonix door Zwitserland voerde, is er een geworden met meer gevaar dan he* hele komende traject door Frankrijk nog kam. inhouden. De Zwitserse agenten hadden namelijk de afzetting van de wegen bijzonder slecht geregeld, zodat in tegenstelling tot Frankrijk, waar geen ander vervoer op de weg, die de Ronde volgt komt er regelmatig tegemoetkomend verkeer was. Raymond Poulidor maakte zich gister ochtend zorgen over het tempo van de laatste dagen. „Als dit zo doorgaat", meende Poupou, „worden we straks allemaal naar huis gereden. Ook ik zou me sterk moeten vergissen en de enige zijn die moeite heeft met het gemid delde. In de startplaatsen van de tour, laten zich steeds meer bekenden uit het Ne derlandse voetbal zien. Gisteren ston den Ben van Gelder (secretaris van P.S.V.) en Kees Rijvers (Twente's trainer) op de tribunes in Thonon-les- Bains. T>e uit 11etf ssum*. CHAMONIX De 56sle Tour de France is gis teren, in het immense decor van de Alpenreu zen op wier flanken men talrijke vakantieoorden heeft gevleid, een voortijdige dood gestorven. Aan het sterfbed van deze Tour, stond de laatste man op wie men gehoopt had: Roger Pingeon. Ook hij werd gisteren besmet met de ziekte die men .Merckxomatose" noemt. Een ziekte die deze Tour ernstig heeft aangetast. Want, Roger Pingeon zocht in gezelschap van Raymond Pou lidor 's avonds laat in Thonon-les-Bains, Eddy Merckx in diens hotel op. De renners spraken een uur met elkaar. Daarna verdwenen de Fran sen weer. Het resultaat kon men gisteren in het wintersportoord Chamonix ervaren. Daar voer den Merckx en Pingeon, die er getweeën met anderhalve minuut voorsprong arriveerden, een pracht komedie op. Het schouwspel, of eigenlijk dient men het epn treurspel te noemen, bestond hierin, dat Roger Pingeon als dank voor de be wezen diensten (hij had vlijtig aan de leiding ge fietst) de etappe mocht winnen. Beide coureurs gingen op ongeveer 300 meter van de eind streep de sprint aan. Zij streden zij aan zij en Pingeon won. Roger Pingeon, die van sprinten net zoveel kaas gegeten heeft als Leen Poort vliet van klimmen. En Eddy Merckx verloor. Merckx, die talloze massasprints in zijn voor deel beslist heeft en die regelmatig snelle man nen als Jan Janssen, Basso en Zandegu achter zich gelaten heeft. Ja, ja, ook Roger Pingeon heeft nu zaken met Merckx gedaan. Hij mag de bergkoning van deze Tour worden en hij mag bovendien na Merckx natuurlijk als twee de in het klassement eindigen. De Italiaan Gi mondi' die ook niet op zijn achterhoofd gevallen is, kon deze nieuwe ontwikkeling vanzelfspre kend matig waarderen. Gimondi: „Ik zal morgen met Panizza proberen die afspraak voor het bergklassement te doorkruisen". Gimondi sprak niet eens meer over het winnen van de Tour. Dat doet trouwens niemand van de concurrenten meer. Of men heeft zaken met Merckx gedaan, of in het geval BIC is men te zwak om Merckx ook maar iets in de weg te leggen. Het failiet van de ploeg Geminiani trad in de rit door de Haute-Savoie duidelijk naar voren. Op de eerste de beste col, de 1527 meter hoge Col de la Forclaz, loste Lucien Aimar. En weinige kilo meters verder begaf ook de laatste hoop Jan Janssen. Toen was Merckx opnieuw alleen. Nou ja, Pingeon was nog bij hem. Maar het was een Pingeon die het meesterschap van Merckx aan vaard heeft. Dus De droevige teneur van de Alpenrit van gisteren is dus, dat er in feite nie mand meer is, die deze Tour levend kan houden. Gimondi mist de madht die hij nog wel in de Giro had. Maar als men bedenkt dat zelfs de Gimondi van toen het tegen Merckx moest afleggen, dan be hoeft nauwelijks gezegd te worden dat de Italiaan in d*ze conditie rijdend vol komen kansloos is en slechts een figu rantenrol kan spi len. Misschien dat ook hij later van Merckx nog een troostprijs krijgt. Een ritzege bij voorbeeld. En dan is er nog Jan Janssen, de enige die met Gimopdi buiten het spel van Merckx is gehouden. Janssen zei gisteren: „Wat moet ik doen? Men weet toch dat ik geen Pin geon of Merckx ben? Mijn capaciteiten reiken niet zo ver. Ik kan geen coupe maken op een col, demarreren en alleen aankomen. Ik heb mij altijd staande ge houden met een zorgvuldig calculeren van mijn krachten, ik ben altijd mee gegaan. Meer heeft de goede God mij nu een maal niet geschonken." De stand die na tien dagen in deze Tour gegroeid is, moet ook de directie van de Ronde wel ernstige zorgen ba ren. Jacques Godet, die over dit soort dingen, door de heilige angst die hij heeft dat zijn ideaal bedoezeld wordt, doorgaans angstvallig zwijgt, kon zich in zijn lijfblad l'Equipe toch niet helemaal t leek op een eindsprint, i Pingeon cadeau gaf, die in deze streek geboren die hij andere concurrenten in dez bergetappe had toegebracht. Negende etappe uitslag van de negende Pingeon (Fr., Plaud) 2.48.23; (Belg., Driesens) ",:"- (Sp., Langa- Langarica)7. Lazcano (Sp., Langarica) dezelfde tijd 2.49.56: 8. Vissers) 2 10. Gimon Schotte); (Belg., Co Driessens)WHPi Mascaro (Sp., Langarica); Magne); 18. H: "t., Pezzi) Sprayt (Belg., 1 (G.Ê Caput); Lopez Rodriguez (Sp. 2.51.22; zi. Van Springel (Belg., cööia Gabica (Sp., Machain); 23. J. Galera Machain); 24. Castello (Sp.. Langarica) -"SWBEST Beugels (Ned, k.. Albani) 2 (Ned., Vissers) >r het bergklassement, Pingeon (Fr. Doorkomsten op de bergen, it, waren- categorie): Impe (Belg., s (Sp.) o it.; 5. Galdos (Sp.) op 30 sec. 6 p Pingeon 10 pnt.; 2. Merckx 8 Impe 6 pnt.; 4. Gandarias 4 Bergklassement jt algemeen bergklassement is: Merckx 46 pnt.; 2. Pingeon 3: 64 pnt6. Altig (W.-Dld.) 59 pnt. Boetes De boetepot is gisteren weer. verder gevul Eenentwintig renners werden gestraft. I Luxemburger Schutz krèeg 50 franc boei omdat hij zijn .sinici wedstrijd. Uitvallers gisteren in tijdcontrole gesloten 1 zijn nu nog 111 ren beheersen. „De alles-overheersende Merckx vormt een probleem", liet hij zich ontvallen. En dat is, zo men weet, veel te zacht uitgedrukt. De man die Godet en vooral Lévitan in triomf in hun Ronde hebben binnenge haald, dreigt haar nu "te beroven van de oorspronkelijkheid en de onzekerheid die een wedstrijdelement nu eenmaal dient te bezitten om succesvol te zijn- En daarmee zitten de heren nu. Zij kunnen niet elke dag, zoals ze trouwens sedert het begin van de Tour gedaan hebben, zich uitputten in een lofzang op het wie- Ierfenomeen van deze tijd. De mensen willen ook wel eens iets anders lezen, nietwaar? Tweederangs figuren In Frankrijk bij voorbeeld, dat er een jonge Fransman is opgestaan die in de Ronde furore maakt. Maar niets van dat alles. Waar zelfs de internationaal er kende vedetten door deze superatleet gedegradeerd worden tot tweederangs fi guren, is dan helemaal geen plaats in de zon voor de neo-prof van wie Frankrijk er toch een aantal in deze Ronde heeft. Wij, Nederlanders, hebben tenminste nog Rini Wagtmans, die als een uit de hemel gevallen geschenk deze Tour is binnengerold. Wij kunnen ons verheugen in zijn op komst. Daarbij moet men tevens hopen, dat zijn voorspoed blijft aanhouden. Dat hij sterk blijft. Wagtmans is een beetje overmoedig- Drama De Vlaeiniiick In verband met Wagtmans heeft zich ook nog een wijziging voorgedaan in de gemaakte afspraken die wij u gisteren opgesomd hebben. Het betreft de groene trui. Aanvankelijk had Vissers laten we ten dat Wagtmans enkel voor een goede plaats in het eindklassement zou rijden. Maar nu over de talentrijke Roger de Vlaeminck zioh een klein drama vol trokken heeft, is men anders gaan den ken. De Vlaeminck is namelijk een dag of drie geleden vrij hard gevallen. En hij heeft daarbij zijn rechter schouder ge blesseerd. Hierdoor kan de Belg in de cols bijna niet meer aan het stuur trek ken, waardoor hij in ernstige mate ge handicapt is. En hij was dan ook een der eersten die de groep Merckx op de Forolaz moest loslaten. In de afdaling kwam hij wel weer bij, maar de tweede col was nauwelijks een kilometer ge vorderd, of De Vlaeminck begaf het op- nu plotseling de zinnen gezet o; :ne trui. Voor hem en zijn debu terende ploeg zou het immers een pracht ices zijn als Wagtmans deze in Parijs i de lendenen mag trekken. Vissers: „Als Pingeon vandaag niet zo hard bij Merckx op kop rijdt, komt Wagtmans r bij de eersten en dan heeft hij van daag al de groene trui." Wagtmans had zich overigens goed Zfeyemte^tMppejpaai de TotCr de Frances Ceremonie protocollaire: „GeféHtAteerd+'Rogêr". „Bedankt, Eddy". aan zijn afspraak met Merckx gehouden. „Ik ben niet op kop gekomen in de groep Gimondi-Janssen", vertelde hij, „ik kan ze toch niet tot bij Merckx trekken?". Intussen heeft de ploegleider van Merckx, de Belg Lomme Driessens, voor uitlopende op de eindzege van Merckx, zo zeker is hij daarvan, alvast een feest je gearrangeerd. Driessens: „Je komt toch ook op de 31e juli?" „Waarvoor?" „Dan vier ik de Tourzege van Merckx bij mij thuis." Waar naar toe? Men kan zich afvragen: waar moet het naar toe met deze Tour? Hij is al dood en hij moet nog dertien dagen le ven. Het enige dat nog kan gebeuren is dat Merckx ziek wordt of ten val komt Alleen daarvan zou de nog resterende oppositie kunnen profiteren. Maar het zou onvergeeflijk zijn een zo groot kam pioen als Eddy Merckx dit toe te wen sen. Hij verdient deze eindzege. Zijn overmacht is even groot als die van Fausto Coppi en Gino Bartali in hun gouden dagen. Men kan slechts een verwijt maken Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en PETER HEERKENS aan het adres van de concurrentie van de Belg die de troostprijzen heeft ge kozen, in plaats van moed en karakter te tonen en een heroïsch toernooiveld als de Tour waardig het beste van zichzelf te geven en dan met ere desnoods tenonder te gaan. Maar anno 1969 hebben zake lijker gedachten deze edele gevoe lens van weleer verdrongen. En daarmee verliest de Tour opnieuw iets van zijn glamour. Lévitan rest slechts één troost: de sterkste (Eddy Merckx) zal inderdaad winnen. En dat blijft (zo men zijn optimisme niet wenst tg verliezen) toch een winstpunt. Vissers.) (Ned., Puntenklassement (Belg.,') 89 pnl.; 2. Ws Premies Bossche kreeg de i inst in het algemeer namelijk van de 64e naar elegantste renner van de dag, Aitig werd de beminnelijkste. Roger P: kreeg de premie van de strijdlustigste r I plaats. Pingeon (Fr., Magn Geminiani) op Vissers) op 7.16; David (Belg., Schotte) Langarica) i Machain) oi |Ca»35- Altig (W.-. (Belg., Cools) i pringël (B oTh.247 7 "Galdos (Sp., Langarica) 15.55; 18. Aimar (Fr.. Geminiani) op l 19. Poppe (Belg., (Belg., Plaud) op i/.a Schotte) op 17. a!1 C'(BeV7 Vissers) aop^42^57^84^Beugcls (Ned., Vissers) Dolman (Ned., (Ned., V Magne) i Impe (Belg.! i (It., Pezzi) i (Ned., 7 Ploegenklassement Ploegenklassement van de negende 1. Driessens (Merckx, Van den Bi Sprayt) 8.29.35 2. Langarica 8.29.48: 3. Algemeen ploegenklassement Algemeen ploegenklassement: view met Felix Lévitan heeft Rini Wagt mans gisteren een opzienbarende uit spraak gedaan: „Eddy Merckx is te netjes voor dit vak". En toelichtend: „Een wtel- I renner is over het algemeen een ruwe vent, die aan manieren nog wel wat te leren heeft. Eddy Merckx valt daarbü I helemaal uit de toon. Hü vloekt nooit, is altüd correct gekleed ei eet als geen ander boe hü zich moet agen. Eddy moest eigenlijk filmster z> En beslui tend: „Eddy Merckx is o Ie punten volmaakt en compleet. Alli nogmaals, hij is te netjes ners na afloop van de eerste alpenrit Eddy Beugels „Het ging voortreffelijk vandaag. Op de laatste col zat ik op een moment slechts 50 meter achter de groep waarbij Dancelli en Haast waren. Maar ik wilde niet forceren. Ik heb wel bij mijn groep voortdurend op kop gereden". Kees Haast t „Ik fietste wat mee in de cols. Straks kan ik Rini Wagt mans nog helpen". Eef Dolman: ..Weer mijn eigen tempo in de bergen gereden,-ik ging naar boven met Altig en Aimar. Dat gaf me toch wel enige voldoening. Gerben Karstens: „Goed gereden, ik ben immers binnengekomen met Altig en Aimar, al hadden die dan niet zo'n beste dag. Leen Poortvliet: „Voor de cols reden ze al zo hard, steeds maar demareren. Ik los nogal vlug. Dat komt omdat ik in de ber gen niet goed op gang raak. Dat is ge woon hopeloos. Maar als ik eenmaal het ritme gevonden heb. gaat hel echt wel". Ploegleider Ton Vissers „Ottenbros en Poortvliet hebben in de bergetappes op dracht op tijd binnen te komen. Meer niet. Straks moeten ze Rini Wagtmans helpen". W.K. Flying Dutchman NAPELS De Britse olympische kam pioen Rodney Pattison heeft gisteren in de baai van Napels de leiding in de strijd om het wereldkampioenschap Flying Dutchman behouden. Pattison won in zijn boot „Superdocious" met John Macdonal als bemanning ook de tweede race na felle strijd te hebben geleverd met de Canadees Peter Byrne. 5 minuut i Gimondi plannen. Ge- Janssen was. Nederlander CHAMONIX De eenzame post die Jan Janssen nu al jaren bezet in de Nederlandse wielrennerij, wordt bedreigd. Rini Wagtmans heeft de aanval frontaal geopend en tot en met gisteren is hij steeds verder opgerukt. In de rit naar de Ballon d'Alsace nam hü stelling, op de routers die tot Divonne en Thonon voerden won hü duidelük terrein en de aan komstplaats Chamonix leverde de volgende winst op. Rini Wagtmans klopte er Jan Janssen in de sprint voor de achtste plaats. In Chamonix waar Eddy Merckx 1, der uitliep op Poulidor en 2.13 op Janssen werd Rini Wagtmans nog duidelüker in züi sterkt door de sensatie die het verslaan va: zei Rini Wagtmans scherper: „Ik wil als eer; in het klassement eindigen. Dan pas ben ik tevreden." Hü was ook eerlq'k, Rini Wagtmans: „Vandaag heb ik alleen in de wielen van de groten gezeten. Ik ben nog steeds krachten aan het sparen. Daarom hield ik de belangrükste mannen maar goed in de gaten." Hij. Rini Wagtmans, was er dan ook bij toen zes kilometer voorbij de voet van de Gol de la Forolaz de meest gevierden zich verzamelden: Janssen, Poulidor, Pingeon, Van Springel. Aimar. De Vlaeminck. Gimondi en Eddy Merckx (natuurlijk) en anderen Ze zetten zich in beweging, op zoek naar Ferdinand Bracke, uie op dat moment 2.50 voorlag. Bracke had er toen zo'n vijftig kilometr solo opzitten. Ferdinand Bracke liep bijna drie minuten weg en die voorsprong verspeelde hij in enkele kilometers van de bestijging van de Forclaz. Daar ook verloren enkele concurrenten (nou javan Eddy Merckx de hoop op een opvallend resultaat Luoien Aimar was de meest verrassende verliezer onder hen. De vroegere Tourwinnaar raakte bijna gelijktijdig met de nng steeds zieke Herman van Springel achterop, om tenslotte acht minuten na winnaar Roger Pingeon te finishen. Successievelijk vlogen de i tot na bijna drie kilometer fel klimmen alleen Poulidor. GaldosVan Impe, Pingeon, Gandarias en Lazcano nog over waren om met Merckx naar boven te gaan. Jan Janssen had als laatste man ran de serie gelost. „Ik kon ze gewoon niet meer houden", bekende hij ruiterlijk. Een halve kilometer lang had Jan Janssen geknokt tegen het dreigende verlies. „Hij reed op zijn tandvlees", schilderde Rini Wagtmans later het beeld van de onverzettelijke Janssen, die uiteindelijk toch moest buigen en terugviel in het groepje met de eerder gesneuvelde Gimondi en Wagtmans- Van de voorste rij begonnen Merckx en Pingeon inmiddels aan hun onderonsje, dat ze sportief probeerden te verkopen maar waarvan in Chamonix de komedie duidelijk werd. Voor het eerst in deze Tour kon Rini Wagtmans" zich beheersen. „Ik wist dat het geen zin had in de afdaling roekeloos te zijn. Uil de kleine Tour kende ik het parcours. Er waren weinig mogelijkheden om weg te blijven". Jan Janssen bleek minder te spreken over de manier waarop zün streekgenoot en concurrent Wagtmans zich in de afdalingen gedroeg- „Hij liet steeds gaten vallen. Het was gewoon belachelijk". Hoe dan ook, Rini Wagtmans maakte in Chamonix andermaal indruk op de verzamelde wielerkenners door er Jan Janssen te kloppen in de sprint. „Het was nodig, dat ik eens echt bewees wat ik bedoel", '•cageerde Rini Wagtmans. Langs het podium slopen de verslagen collega's naar hun hotel. Eddy Merckx had opnieuw toegeslagen. Ze hadden weer verlies geleden en dat deed pün, al probeerden ze dat te verbergen. Een voor een glipten ze onopvallend van het Poulidor, Janssen en Gimondi. Alle truien Minuten en minuten later deden dat ook Aimar en Altig, die ver in de achterhoede terecht kwamen. En eindelijk dan, twaalf minuten na Roger Pingeon, kwam de grootste verliezer van de dag binnen, Roger de Vlaeminck. Totaal ontredderd, tranen in de ogen, te ontmoedigd om veel te zeggen. „Ik kon niet meer Drie dagen geleden ben ik gevallen en vandaag leek het alsof mijn rechterarm lam was. Ik kon geen enkele inspanning doen". Roger de Vlaeminck liep niet alleen een forse achterstand op, hij raakte bovendien zün groene trui kwijt aan Eddy Merckx. die nu weer alle ere tricots in zün bezit heeft (gele trui, witte trui en groene trui), die bovendien de leiding nam in het equipe gisteren ook de.ploegenprijs bergklassement e I uit de Wielen van Merckx, Merckxomatose is inderdaad 'n verschrikkelijke ziekte.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7