John Newcombe stak zelf lont van „Rocket Laver" aan DE BIJL KWAM ER NIET AAN TE PAS TOM OKKER KREEG Z N REVANCHE NIET Jan van Dooyeweerd verdiende met Crack de Gouden Zweep Laver: „Newcombe speelde werkelijk heel aardig" rde fer je jen lelden vermoeid op de METS EN FEDDE B TE HEET GEBAKERD MAANDAG 7 JULI 1969 Dez ig e Spanje zijn. Na ie la Sc ge: wegdek de la bezi| toen hij gewoi e Spanja 01 Voorzitter olschaatsbond afgetreden (Van onze sportredactie) HAAG De Nederlandse Rol- ïaatsbond is zijn voorzitter kwijt, heer Teeuwen uit Valkenswaard, de voorzittersfunctie sinds 1961 kleedde, kon zich niet langer ver- igen met het volgens hem onjuiste >n eid van de Technische Commissie honstrjjden en had verlangd dat de orzitter van deze commissie, me- iuw Kromjong alsmede secretares- Brunsma haar zetel ter beschik- ig zouden stellen. twee dames maken tevens deel uit n het bondsbestuur. Op de bestuursT rgadering van vorige week werd erover Het door de heer euwen ingediende voorstel werd enwel verworpen met vijf stemmen ;en, drie stemmen vóór en één J anco stem. Daarop diende de heer afschuvfceiwen zijn ontslag in. seizoen aftreden van de heer Teeuwen is de Nederlandse rolschaatswereld een bom ingeslagen. Verscheidene stuursleden zien het heengaan t pelotfn voorzitter als een groot verlies. aarnemend voorzitter is thans de J- C. de Bruijn uit Den Haag, de titter van Residentie. LONDEN „De beste finale, die ik ooit op Wimbledon heb gezien". Zo karakteriseerde Henk Timmer, de thans 65-jarige coryfee uit de dertiger jaren de hereneindstrijd tussen Rod Laver en John Newcombe, die zaterdag met 64, 57, 64, 64 door eerstgenoemde werd gewonnen. „Een titanengevecht tussen twee spelers, die niet alleen hard sloegen, maar ook hun verstand gebruikten. Elke return was weloverwogen geplaatst. Vooral Newcombe deed nooit tweemaal hetzelfde. Hij versnelde en vertraagde, wisselde smashes af met prachtige lobs. Laver is toch wel een hele grote, dat hij wist te voorkomen dat zijn spel verder werd ont regeld, toen hij met 41 achter was gekomen in de derde set". Nadat Laver de goudkleurige trofee uit handen van de hertog van Kent had ontvangen, gaf hij met een bleke glimlach toe: „Het was de zwaarste finale uit mijn loopbaan. Newcombe speelde werkelijk heel aardig". Een dergelijke lofuiting komt slechts zelden uit de mond van de sterkste speler aller tijden. John Newcombe, met zijn 25 jaar bijna zes jaar jon- ger dan Laver, verkneuterde zich, toen hij de sportjournalisten voor de voeten wierp: „Jullie hadden niet gedacht, dat die automaat van een Newcombe tot dit soort spel in staat zou zijn". Newcombe, die in het laatste amateurjaar van Wimbledon kampioen werd op uitsluitend de kracht van zijn service en smash, had zich ge realiseerd, dat hij op deze wijze nooit Rod Laver van diens vierde Wimbledontitel zou kunnen af houden. Hoe harder men tegen Laver speelt des te harder krijgt men ze terug. Dat had Tony Roche in de finale van vorig jaar ervaren. Daar om besloot Nemcombe de taktiek, die hij ook al in grote lijnen in de kwartfinale tegen Tom Ok- ker en in de halve finale tegen Tony Roche had gevolgd, verder uit te werken. Met plotselinge tempowisselingen zou hij Lavers spel proberen te ontregelen. En zo kreeg Wimbledon voor het eerst sinds jaren een Australische finale te zien, die niet met de bijl werd beslist, maar waarin de returns even belangrijk waren als de service kracht. Dat resulteerde in niet minder dan tien doorbraken. Het zag er overigens in het begin niet naar uit dat Newcombe een been aan de grond zou krijgen. Laver had in een warming-up van een uur met Fred Stolle de pijnlijke armspieren goed losgewerkt en vergastte het kennerspubliek rond het lij eerdf iing frie! t lief 9 mi lod Laver maakt dit gebaar veelvuldig, maar zelden zal hij 't met zoveel pleziet ledaan hebben als na afloop van de herenenkelspelfinale van Wimbledon, log één trede rest Laver van z?n tweede Grand Slam: 'de titel van Forest Hills. SCHEVENINGEN Nauwelijks een Okkers ondergang op het hei- :e gras van Wimbledon schoten zijn 'derlandfce vrienden hem te hulp. Gis- tijd geli tren dan 7QU Tom okker, met behulp gde dez! in jaariykse traditionele Wimb- idonexhibitie op de METS, even duide- egionaJ' k mogen bewijzen dat John Newcombe „Haag Km ten onrechte had geëlimineerd. lag Okkers kans: een ideale omge- M. Anof ng 2000 kijkers, die zich onwrikbaar hier hun tennissende held hadden ge haard en gravel, vooral dat. Op gra il was Okker niet te verslaan, op gra il had hij *s werelds sterksten bedwon- in. Op gravel zou Tom Okker zich habiliteren, daar zou Tom Okker de vanche krijgen die hij verdiende. ïgens am K de 400 de 400 :ediet if lands worden. Hans van Dalsum, de directeur van METS en de vroegere werkgever op eenfen Tom Okker, wierp Okker nog een oude rs 'eede kans in de schoot. Samen met Hans 1 oezemvriend Marty Riessen mochten rig jaar. U zich eveneens revancheren voor het 2de pi "lies in de finale van het herendub- elspel van Wimbledon. De Wimbledon- Jelle •chibitie, sinds jaar en dag een scherts- n 4738 p ertoning, had dan eindelijk de allure de organisatoren er indertijd aan oden te hebben gegeven. Maar Tony oche, de ene helft van de Australische ubbelkampioenen van Wimbledon had erplichtingen elders en liet verstek aan. En Tom OkkerTom Okker as moe, doodmoe. En weer werd de Wimbledonexhibitie scherts, een ware exhibitie. En al- l§ï &en door het milieu dat de heren prof- enissers vertegenwoordigen, kreeg het geëxposeerde toch nog genoeg opwinding met zich mee om de weinig verwende Nederlandse toeschouwers voor een heel jaar tevreden te stellen. De Tom Okker, die moe was en de John Newcombe, die zich uitleefde in clowneske demonstra ties, de Cliff Drysdale, die nauwelijks meer mee telt aan de wereldtop en de Marty Riessen die zich altijd evenveel inspant omdat hij te eerlijk is om zelfs dikbetalende kijkers te beduvelen, zij sloegen toch met hun rackets de mon den van de bezoekers wagenwijd open. Den Haag is weinig gewend wat dat betreft en de toeschouwers menen dat zij voor de hoge toegangsprijzen, die zij neertellen, waar voor hun geld krijgen. Ach, de spelers hebben het geprobeerd. Maar men kan het hen nauwelijks kwa lijk nemen dat. zij na veertien dagen dwangarbeid in Londen, na veertien dagen rennen, vallen en stilstaan op het gras van Wimbledon, even uitpuffen op het trage gravel van Scheveningen. Men kan nauwelijks van hen verwach ten dat zij zich inspannen voor de volle honderd procent, wat men weliswaar van hen verwacht maar wat er gewoon niet uit kan komen omdat men zelfs deze wereldreizende tennissers i mensen zijn. Nog vliegreisje Alle vier acteurs zochten het daarom in positiespel op de baseline van' zij geroutineerd door de talrijke toer nooien enig vuurwerk in stelling brachten. Voldoende toch om 2000 toe schouwers in verrukking te brengen. Kwalitatief was het echter ver beneden Tam tennis derhalve op de METS. En daaraan kon ook de befaamde dubbel- handige backhand van Cliff Drysdale niets aan veranederen. Na enige games was de lol er volkomen af, omdat Drys dale wel hard sloeg, maar niet effec tief. centrecourt al in de derde game met een kwikzilversnelle rush, toen Newcombe en neus-tegen-neus-duel aan het net de bal ineens naar de verste hoek perste. Hij haalde de bal in en transporteerde hem met geweldige vaart buiten het be reik van zijn fors gebouwde tegenstan- maar wel binnen de lijnen. Geschokt sloeg Newcombe daarna een volley in het net en dat betekende de eerste door- In de achtste game had Newcombe het antwoord gevonden. Toen Laver met een mislukte smash en een gemiste volley op 030 stond. Vanachter de achterlijn sloeg hij een paar lobs, die ter hoogte het plaatijzeren dak van de tribunes naar beneden kwamen om achter Laver de grond te raken. Laver smashte. Maar hij smashte uit. Newcombe gaf echter direct het initia tief uit handen, toen hij een dubbele fout sloeg. Laver greep zijn kans en produ ceerde op het eerste setpoint een „clean Ondermijnende activiteiten Newcombe rechtte de rug. Hij concen treerde zich meer op zijn eerste service, in het begin te weinig was door gekomen en vervolgde zijn ondermijnen de activiteiten, wanneer Laver aan ce was. Het gemis aan vaart op de returns verraste de sproetige Australiër de achtste game zozeer dat hij een ogenschijnlijk gemakkelijke volley ver uit sloeg. Evenals in de eerste set com penseerde hij het verlies, ogenblikkelijk, zij het dat hij ditmaal geholpen werd door twee dubbele fouten van Newcombe. Op zijn beurt echter beging Laver een dubbele fout en Newcombe pakte de set met een lage backhandreturn, die Laver het net duwde. Set was de eerste set, die Laver in vier Wimbledonfinales (1961, '62 '68 en nu) uit handen gaf. Hij wist kennelijk niet goed raad met de tactiek, die New combe volgde. Het begon er zelfs somber voor hem uit te zien. Toen hij zich in de vierde game forceerde, en bij een ge waagde poging „deuce" te bereiken, op game-point tegen een dubbele fout maakte. Newcombe ging onmiddellijk door naar 41. „Winners" aan alle kanten Het publiek werd onrustig. Waren de moeizame vijfsetters, die Laver in voor gaande ronden tegen Lall en Smith had gespeeld, dan toch voorboden geweest van een achteruitgang in vorm? Of zou de „Rockhampton Rocket" dan toch nog op het juiste moment exploderen? Het laatste gebeurde, zij het dan Newcombe de lont aanstak door in de zevende game zijn service met een dubbele fout uit handen te geven. Half lachend demon streerde hij aan Angelica, zijn Duitse vrouw op de tribune, hoe een opslag ge maakt moet worden. Laver echter was niet in de stemming voor grapjes. Hij jaagde over de baan en sloeg zijn win ners aan alle zijden langs Newcombe heen. Zeven games op een rij maakte hij en toen hij zich even rust gunde, stond hij met 2—0 voor in de vierde set en behoefde hij de partiji slechts uit te ser veren. Die taak was hem wel toe vertrouwd. In de benauwde persruimte werd hem gevraagd of er nog een onderdeel in zijn spel was dat naar zijn mening verbete ring behoefde. „Ik geloof dat ik wel aardig draai- Veel beter behoef ik niet te worden. Alleen zou ik wel wat frisser er tegenover willen staan. Nu moet je vaak doorspelen als je half geblesseerd bent. Dit jaar hoop ik het ook op Forest Hills beter te doen. Dan zou ik voor de tweede maal groot slam spelen. Dat lijkt me wel aardig' 63.000 dollar incasseerde, dan niets te wensen overblijft? „Nu ja, een paar vrije dagen zou me wel goed doen. Men moet niet vergeten dat ik al vanaf 1956 de wereld rondreis. De volgende week f naar Boston en dan neem ik drie weken vakantie. Dan raak ik geen racket aan" Andere finales Margaret Court en Judy Tegart won nen het damesdubbelspel van de Wim- bledonkampioenschappen. In de finale, die een uur en vijf minuten duurde, sloeg het Australische duo Patty Hogan en Margaret Michel (beiden V.-S.) met 9—7, 6—2. Fred Stolle (Austr.) en Ann Jones (G.-B) hebben het gemengd dubbelspel van de Wimbledonkampioenschappen ge wonnen. Zij versloegen in de finale de Australische combinatie Tony Roche en Judy Tegart met 62, 63. De Zuidafrikaan Bertram legde beslag op de titel in het jongensenkelspel. In de finale versloeg hij de Australiër Alexander met 75, 57, 64. De finale van de „Plate", het toernooi voor spelers en speelsters die in de eer ste ronde zijn uitgeschakeld, werd bij de dames gewonnen door de Amerikaan se Barbara Grubb, die Laura Rossouw (Zuid-Afrika) met 6—3, 4—6 en 6—4 versloeg. Bij de heren werd de finale om de „Plate" gewonnen door de Braziliaan Thomas Koch, die de Australiër Ray Ruff els met 61, 6—3 de baas bleef. De ex-Wimbledonkampioenen Jaroslav Drobny en Vic Seixas hebben het dub bel voor veteranen op hun naam ge bracht. De tot Engelsman genaturaliseer de Tsjech en de Amerikaan toonden zich met 97. 86. de meerderen van Slack en Sorlien (beiden V.S.). John Newcombe, zaterdag i Of voor Laver, die dit seizoen al Prins Bernhardt met anjer, overhandigt pikeur Jan van Dooyeweerd de Gouden ZweepBeloning voor een lange race van 2400 meter, die hij en zijn paard Crack Hollandia, tegen de verwachtingen in, won. Marty Riessen is een redelijk sterk dubbelspeler, zijn solo-optreden echter raakt dikwijls verward in de vele fouten die hij maakt. Alleen zijn constante energie houdt hem op de been tegen sterkere collega's In drie tamme sets (64, 36 en 62) kon Riessen de pressie van Drysdale niet weerstaan. Het ging toch bijzonder vlot op de METS, omdat de heren 's avonds met racket en al weer een vliegreisje van enige uren moesten maken. John New combe hield zijn vlammetjes voort durend onder de lont van zijn kanon, dat hij op de baseline had opgesteld. Okker had weinig controle sloeg veel backhands, zijn sterkste wapen, in het net en verloor eveneens in drie sets: 6—3, 3—6, 6—2. In het dubbelspel (Okker-Riessen te gen Drysdale-Newcobe) ontlokte de eerste combinatie nog enige applaus door met 61, 62 hun wenig geïnte resseerde tegenstanders in recordtijd te overdonderen. Secure casters wierpen om nationale titels (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Op de Kralingse Plas werd gisteren het slot van de Ne derlandse werphengelkampioenschappen gehouden, waarbij het programma uit sluitend de zogenaamde „precisienum- mers" vermeldde. Uitstekend weer met momenten, waarop het volkomen wind stil was. maakte het mogelijk tot uit stekende prestaties te komen, waarbij twee deelnemers: J. Baljon (Rotterdam) en L. Besters (Amsterdam) de kroon spanden door op het nummer ICF 1 (skish vlieg) een totaal van 97 punten te scoren. (Het maximum is 100 punten). Hiermede werd het nationale record, dat met 95 punten op naam van Besters stond, weer iets scherper gesteld. deze secure werpers, die tenslotte door L. Besters werd gewonnen. Opvallend waren ook de verrichtingen van enkele jeugdige casters, die in de B-klasse uitkwamen. De beste was wel de 12-jari ge C. van der Veer die op het nummer ICF 1 een score bereikte van 83 punten en daarmede verschillende senioren overtrof. Het nummer ICF 5 (skish 17.72 gram) leverde een Haagse succes op toen C. Martens met een totaal van 74 punten beslag legde op de titel. J. Vrisekoop (Amsterdam) werd kampioen op het nummer ICF 6 (skish 10.63 gram) met een totaal van 70 punten om vervolgens ook -winnaar te worden van NCF 5 (cible d'Aremberg), waarbij hij 88 pun ten op zijn naam bracht. De titel NCF 4 (handicap 10.63 gram) was voor de Amsterdammer C. van Brakel (84 pun ten). De beste allround caster was de Hagenaar J. van Passel met een totaal van 9826.4 pnl., 2. C. Martens (even eens Den Haag) met 9141.2 pnt (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM Een ontzaglijk blijde Jan van Dooyeweerd heeft gisteren voor eigenaar Teun van den Broek met Crack Hollandia de Gouden Zweep verdiend. In een zacht regentje kon gistermiddag op een zee vol Hilversum prins Bernhard de Zweep uitreiken aan een pikeur die hier zeer verdiend won en met groot gevoel voor de koers zijn zaken had verdeeld. Van start af had Crack de kop en daar werden de aanvallen afgeslagen met wat dat betreft als meest gevaarlijk obstakel de eindsprint van Yellow Six. Die had voor de laatste maal aan de overkant zich ontdaan van favoriet Florissant en leek de paar meter op Crack goed te kunnen makenhet lukte niet. Floris sant hinderde Fernandel en werd nog net derde. Mooi was de eindstrijd op de 2900 m- Fedde B was hier aan de start wat te heet gebakerd en schoot meteen in galop. Toen hij wat verder ook nog onregel matig draafde werd hij uitgeschakeld. Eliza Harvester hield lang de leiding, maar in de laatste bocht was Dacron Dear langszij en even later zelfs aan de kop. Wagenaar had zijn Fabiola Kittz echter goed gespaard en hij kon zwager Kooyman met Decron Dear juist vóór de finish nog grijpen. De mijl voor de hoogste klasse was uiterst spannend. Coryphee RH leidde tot een paar meter vóór de streep, toen had Nick hem te pakken. Het werd een fotofinish die met een km-tijd van 1.19.1 als uitslag bracht 1. Nick. SoetstdiJkprUs 11. Gretje Peterhof (T. H. Kooyman) 1.24.5; 2. Gert Jan: 3. Full House. Winn. 8,60; pl. 1,40, 1,80: koppel 14,30: cover 6.—: trio 148.70. KenyaprUs (2420 m): 1. Beatrix G. (F. J. Eerenberg) 1,26.2; 2. Hlggings; 3. Grancla. 1,50; koppel 11,30; De Gouden Zweepprjjs (2400 m): Crack Hollanda (J. v. Dooyeweerd) 1.23.6; 2. Yellow Six: 3. Florissant. Winn. 7,10; pl. 2,60, 2.10, 1,80; koppel 5,70: cover 6,20: trio 365,40. SaffarlprUs (1600 m) m (J. W. Hoejenbos) 1,19,1; z. l .Entry Volann. Winn. 6.50. pl Witte óllfantprijs (2000 m) r Gezlna (J. Wagenaar Jr.) ia,34,a; 2. Geatonka; Winn. 3,20: pl. 2,3t 5,30, S rrdbeienprijs (1020 m): 1. Ida S (P. A. •n-prUs (2040 m): ,1. Horizon d'Or 1,43.6; 2. Hullabaloo: 3. 2,10: pl. 1,40, 1,60, 2,20; Winn. 4,80; pl. 1,80, 2.- 3,30; koppel 9,90: Mlzzie SchlndlerprUs (2380 m): 1. Florentine (dead heat) (C. Zwart) 1,27,3; 2. Handy Mac (dead heat) M. Bouwhuis) 1,28.7; 3. Goudvos Heny. Winn. 4,20 (1,50); pl. 3,20 (1,60); koppel 11,40; cover 3,20 (2,40). Amazoneprljs (2040 rsenprljs (2360 m); 1. Dyveke D (M. W. e Lange) 1.24.2; 2. Carmanla: 3. Zel06 van ÜÉig 4,20, 2,50; 3. Fabiana H. Winn. 10,40; pl. 2,90, 5,—; koppel 57,60; cover 5,70: trio 1503,50. Zoete Fransjcsprljs (2(M0 m): 1. Frisco H 2. Etolle de Qulnlo: 3. TYLOESAND De Nederlandse da mes hebben de finale van het toernooi om het Europees golfkampioenschap, dat in het Zweedse Tyloesand werd gehou den, niet bereikt. Nederland verloor in de halve eindstrijd met 43 van Frank rijk. In de strijd om de derde en vierde plaats won Nederland met 61 van België. De Franse ploeg werd kam pioen door in de finale titelhouder Enge land met 61 te verslaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11