Zernoch heeft de angst van een heel volk in zijn ogen Vakbeweging in Engeland is behoudend en kortzichtig l!lI:IIÉÖSi.- Jan en Joseph: f dolkomisch duo voor een avondvullende nacht T' eid Brits protest werd een olijke sketch voor 2 heren op wankele stoeltjes Paul Acket boycot festival Eigenbelang gaat boven alles ATERDAG 5 JULI 1969 JDE TiFiIDSE COURANT ïrdfdat geleden Singing Europe" was gisteravond nauwelijks rijf kwartier oud, toen de eerste relwolkjes rich samenpakten boven de heldere Scheve- nngse hemel. De overmoedige Engelse equipe jBe de internationale jury aan deze ploeg met 167 pnt. had toebedeeld. Wat wil je? Verliezen is nog tot daaraan toe. Maar dat van 'n ploeg «it Tsjecho-Slowaküe, waar de showbusiness i de kinderschoenen staat? Nee, dat be- een schandvlek op het blazoen van het kautaine Britse imperium. Dus klom woord eerder Rod Harrod op een wankele stoel om lian de gretig luisterende pers zijn gramschap Ie verkondigen. „Ome Lou" mild gestemd" poor het slagen van de eerste avond luis- •rde aanvankelijk wat geamuseerd toe.* Maar ie» Harrod beweerde niet van de reglementep te te zijn, werd het hem te gortig, vrees vergetend klauterde hij naast een even wankel stoeltje om aldus stilte en ervolgens van leer om de aantijgingen rleggen. In het Engels, uit piëteit tcgen- ijn opponent. De klant is koning, niet- „Wie is er nog meer niet op de hoogte t reglement", vroeg hij met een school meestersblik. „Ik", antwoordde Herman Stok hij licht blozend naar de 1 lij spreekt twee woorden Duits en drie woorden Engels, maar hij heeft wel de angst van een heel volk in zijn wantrou wende ogen. Soms glimlacht hij even, midden in een vraag en dan heb je een seconde de hoop, dat het allemaal zal lukken, dat hij iets gaat vertelh Praag, over de positie van de kunstenaars in Tsjecho-Slowakije. Maar als dan eindelijk het antwoord komt. hortend, als of er een tabulator in het spel is, dan is het voornamelijk opgebouwd uit vermoeid schouderophalen en vele maten rust daar tussen. Het gesprok met Karei Cernoch uit Praag krijgt daardoor decoutouren van een overbodige con versatie tussen twee bejaarden, die alles van el kaar weten en niets nieuws meer te vertellen hebben. De zon daarentegen brandt uitbundig. Karei Cernoch, hij zou wel willen, maar er is voor hem een weg terug. Straks staat hij weer op het Wenceslas plein en zingt hij in één van de kleine keldertheaters in het centrum. Nog geen veertien dagen geleden heeft hij het songfestival van Bratislava gewonnen met zijn lied over het land, waarvan hij houdt. Hij kreeg een applaus, waaraan geen einde kwam en dat met kreten en gebalde vuisten werd opge zweept tot een spontane demonstratie. Het pu bliek had onverwacht weer het zout van de vrijheid geproefd in de woorden van Karei Cernoch, de volgende dag werd het lied ver- patriottisch de liefde, ik houd van mijn land. Dat is toch normaal". Hij kijkt me onderzoekend aan. ik haal mijn schouders ook maar op. Mijn God, wat kunnen minuten eindeloos duren. Kan hij dan misschien de woorden van het lied dicteren, alleen om een indruk te krijgen. „Ja", zegt hij, „de woorden. Het zijn patriot- schrijft. Hoe moet ik hc. maal zo moeilijk in mijn land. Heb ik u al teld, dat ik heel aardig teken. Grafisch vo bleke vogel Op dat moment schuift Vaclav Neckar naast hem aan tafel, een kleine, intens bleke vogel met lang apostelhaar en een ijzersterke schip perspet. Hij heeft gehoord, dat hij kan helpen. Hij spreekt twaalf woorden Engels en heeft daarnaast een aantal onregelmatige Duitse het gesprek voor is. Voor een krant. Hij kauwt aandachtig op het woord en zegt dan opgelucht „Ik kan niks zeggen, wat zou ik moeten zeg gen Dat we in een socialistisch land leven en erg gelukkig zijn. Dat zou ik kunnen zeggen. Maar wat heeft het voor zin? Karei brengt hier twee eenvoudige liedjes over de liefde. U kunt beter wachten tot vanavond. We zijn zangers, u moet naar onze liederen luisteren. Aan praten hebben we niks". Hij zakt onderuit, sluit zijn ogen en glimlacht. afgesleten Karei Cernoch heeft er geen woord aan toe te voegen. Hij haalt zijn schouders op, de stof ter fgesleten. ..Heeft u nog meer vragen?" zegt Vaclav mon ter. „We hebben straks repetitie We mogen ons niet vermoeien, heeft de ploegleider ge zegd". Hij pakt Cernoch bij zijn mouw en trekt hem i nooit te vergeten. De nachtexpress, die ook or de elektronische golven van Tiffany's, werpen belastingvrije handkussen naar fraaie droompaardjes aan de bar. schudden handen van relaties, zorgen met een urendsblik, dat alle gasten in hun drie vermaakspaleizen van elk glas een heffing ineens maken. Onder het dak van het vergeelde Palacecomplex zijn ze de ongekroonde koningen, Jan en Joseph Barends, broeders in de kleinste kunst, gewezen tapdancers en gretig praktiserende levensgenieters. En geen kwaad Scheveningen, want dan trap je op hun king-size-ziel. Jan Barends is in wezen de man, die 't idee lanceerde om in Scheveningen een songfestival te organiseren, hij is in deze dagen ook de vaste schaduw van alles-eter Lou van Reeseen man met een oergezond kalend hoofd en een lichaam, dat geschapen lijkt voor een avondvullende prettoer. Op zijn beurt staat hij weer in de slagschaduw van Joseph, die zijn naam geleend heeft aan een etage, waar de zon van de ■erdiensten nooit ondergaat „Denk niet. dat wij hier altyd zo goed gedraaid hebben", zegt Jan „Het eerste jaar heb ik avonden gehad van nog geen twee gulden vijftig. Het was een giller Er moest een bom ontploffen om de mensen naar Scheveningen dat n de TiffanyverkiezingenEen jaar later deden wij het gelijk op grote schaal over met miss Scheveningen. Duistere schim Hoe kwam Jan op het idee om een songfestival van de grond te brengen? „Luister", zegt hij „Vorig jaar augustus liep ik met mijn broer Joseph op het Gevers Deynootplein Geen hond te zien. De fontein deed het niet. het teas een troosteloze business. Je zag alleen soms een neonbuis aan en uit gaan. Een duistere schim was gewoon griezelig doen. Wy besloten om by Ben Verloop van de Copacabana een borrel te drinken. Wy zitten aan de bar met z'n drieën en Lou van Rees komt binnen. Wy gaven hem wat te drinken en begonnen wat over Scheveningen te praten. Voor een lolletje begonnen wij toen over een songfestival. Lou geloofde het eerst wel, sterker nog. Hij was er helemaal niet happig op. Maar voor-ie het goed en wel wist, zat hij er tot zijn nek toe in. Zelfs als dat festival niet was doorgegaan, dan nóg had er iets moeten gebeuren. We dachten aan roulette, maar dat ziet de regering niet Bovendien is dat niet op korte termijn, realiseerbaar. Ik geloof niet. dat roulette- gangers typische uit gaansmensen zijn- komen alleen voor de entourageMaar de stroom geld. die een Casino kan opbrengen, kunnen we dan weer gebruiken om topartiesten naar Scheveningen te halen. Dan krijg je een wisselwerking, die een dergelijke badplaats Uiknijpers Naast een aandeel in de organisatie biedt Jan Barends de festivalgasten een feest aan, waarvan de kosten in de tienduizend gulden gaan lopen. „Jammer. dat niet alle Horeca-ondernemers wat doen. Maar ja, je hebt er altijd uitknijpers tussenZe zien het belang er niet van in. Dat moet natuurlijk veranderen, maar dat komt volgend jaar vanzelf wel. De eerste avond was in elk geval bijna uitverkocht, de andere beginnen ook lekker te lopen. A propos, die kringen onder zijn ogen, duidt dat op een moeizaam nachtje? Ben je gek, joh! Ik voel me kiplekker. Alleen dat Schiphol, die stiptheidsactie daar, die zit me hoog. Ik bid iedere dag, dat die gasten in de 's nachts boven de Haarlemmermeerpolder. En een hele Kurzaal vol smokings maar wachten op de grote vedette Man, nachtmerries krijg je daarvan". Spreekverbod Op de valreep weet hjj nog te melden, dat Lou van Rees van de Singing Europe"-organisatie een verbod heeft gekregen voor parachute springen (dat komt er dus op neer, dat-ie zichzelf bij de lurven heeft genomen). Jan: ,.We mogen niks riskeren. Lou is al eens een keer omlaag gedonderd. En dat kunnen we nou net niet meer erbij hebben"- Wat Jan betreft, het is niet merkbaardat hem een spreekverbod is opgelegd. Voortdurend vormen zich groepen journalisten, die nou eens precies willen weten wie wie niet mag. „Ik UIT LOUS EIGEN TOETER Vroeg Jansen van hotel Kurhaus aan Lou van Rees: „Bent u tevreden over de accommodatie?". Antwoordde Van Rees: „Ik vind het Splettdid". zo welbespraakte Rod Harrod ki lig tegenover stellen en verliet verheven plaatsje. In een rustig hoekje hij staan mokken. Maar niet voor lang, t het festival duurt nog vijf dagen en de dat Engeland tóch nog in de finale komt, oot. En bovendien smaakte de drank goed as het vuurwerk aantrekkelijk. Zelfs voor e teleurgestelde Britse eqnipe. De Haagse impressario Paul Acket heeft de leiding van het Songfestival in Scheveningen meegedeeld, dat hij en de redacteuren van zijn bladen de manifestatie zullen boycotten. Het gaat hier om de volgende bladen: het Ameri kaanse poporgaan Cashbox en de Nederlandse tienermagazines Muziekexpres (oplage 250.000) en Popfoto-Teenbcat (oplage 150.000). De aan leiding tot dit besluit is een uitspraak, die im pressario Lou van Rees enkele dagen geleden heeft gedaan in een interview in „De Leidse Courant". Van Rees beschuldigde Acket daarin van na- aperij. Inmiddels is namens de festivalorgani satie door Piet Beishuizen een verzoenings poging ondei'nomen, die heeft geresulteerd in Ackets voorlopige toezegging om de slotavond bij te wonen. In zijn bladen zal hij echter geen aandacht aan het festival besteden. PARTNERSCHAP ONBEKENDE ZAAK t Ben LONDEN De belangrijkste bronnen in crisisnieuws in Groot-Brittannië jn sedert de tweede wereldoorlog vrij- el onveranderd gebleven: de pijnlijke fdwongen ontmanteling van het impe- rekkingen mische moeilijkhe- Het resultaat is een krampachtige ihologische spanning, omdat opeen- tdgende regeringen de problemen afzon- rrlijk bleven benaderen met uiteenlo- politieke ideeën en gespecialiseerde «kundigheden. Het verlies zo voelt men het nog eeds van het imperium leidde tot niet voltooide aanpassing van oloniale politiek, gemenebestgerichtheid buitenlandse beleid. De moeilijkheden t de vakbeweging werden steeds ge nen als een kwestie van sanering langs weg van geleidelijke reorganisatie. correctie van de economie was voort rend een zaak van technische ingre- n op het gebied van financiën, han- 1 en industrie. Tot dusver is het suc- van het moeizaam pogen uitermate ring gebleven, omdat men het inzicht de moed of beide miste om on liggende oorzaken van de hele ma- ise te analyseren en aan te pakken: ontmoedigend hardnekkige sociale Door de knieën een om de eigen regering te confronte ren met een grimmig ultimatum: als de voorgenomen hervorming van de vak beweging niet werd geschrapt, zou een openlijke botsing tussen de regering en een zeldzaam verenigde TUC onvermijde lijk zijn. Binnen enkele dagen ging mi- nister-president Harold Wilson door de knieën. Formeel sprak men over een compromis, in feite was sprake van een opzienbare capitulatie. Wilson en zijn minister van produktiviteit en werkgele genheid, Barbera Castle, hadden keer op keer gezegd, dat zo nodig het bestaan van de Labourregering zou worden geris keerd, aangezien de hervorming van de vakbeweging een van de essentiële wankele nationale economie. Die nood zaak is op geen enkele wijze verminderd integendeel. De situatie is veel moeilij ker geworden. Bij de pogingen s Hoe Nu dienen zich enkele pertinente vra gen aan. Waar blijft de sanering van de economie? Waar blijft de standing van de Labourregering? en heeft de so cialistische regering met het onmogelijke compromis wellicht zelfmoord gepleegd? Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat het antwoord op die laatste vraag be vestigd zal blijken te zijn. Dan dient zich vanzelfsprekend een nieuwe vraag aan: hoe kon een geslepen politicus als Harold Wilson zich tot 'n dergelijke ver nederende en verlammende capitulatie laten dwingen? De vakbeweging is in Groot-Birttannië een integraal deel van de socialistische beweging. De vakbeweging zorgt ook voor het overgrote deel van de finan ciën van de Labourpartij. Die vakbewe ging heeft tevens honderd eigen men sen in Labours Lagerhuisfractie. Als het tot een volwassen botsing was geko men, zou dus niet alleen de regering ten onder zijn gegaan, maar de hele Labourbeweglng. Niemand hoeft er aan te twijfelen, dat de Engelse bonden hun vermeende eigenbelang onder alle om standigheden zouden hebben laten pre valenen. Dit ligt in het karakter van de Engelse vakbeweging, die naar bui ten bijna onaantastbaar machtig ia maar naar binnen weinig zeggenschap heeft over de eigen organisatie en leden. In het algemeen gesproken is de afstand tussen de bondsbestuurders en de leden te groot zo groot, dat militante on officiële arbeiderleiders in de praktijk vaak de wet uitmaken. Die vakbeweging is terecht beschreven als een bijzonder kortzichtige colossus. En de kortzichtigheid gaat zover, dat zelfs de eigen schromelijke tekortkomingen volledig buiten het gezichtsveld vallen. Aan de nieuwe taken van een vakbewe ging in de tweede helft van de 20ste :elan< jaren. De bonden gaan akkoord met kostbare stakingen voor een paar gulden per week voor arbeiders met een hoge levensstandaard, maar aan de slechte sociale voorzieningen wordt nooit iets gedaan. Steeds weer betogen Engelse vakbondsleiders dat de toestand nog niet zo dringend is, dat in Groot-Brittannië minder werkdagen verloren gaan door stakingen dan in vele andere landen. Zij zich t industrieën kan veroorloven. Zij lat* ch in de vreemdste hoeken dwingen door do militante minderheid, die ach teraf altijd wel op bescherming van de bond mag rekenen. Zij geven hun goedkeuring aan stakingen tegen nor male modernisering en mechanisatie. Zij gaan akkoord mei onverstelbare produktiebeperkende praktijken. De huidige stakingen illustreren het akkoord bereikt omdat de havenar beiders zich verzetten tegen container transport. Londen en andere havens heb- in de gloednieuwe containerterminal van een firma, die 500 miljoen gulden heeft geïnvesteerd voor gespecialiseerd containertransport. Intussen gaan de schepen naar buitenlandse havens: Rot terdam en Antwerpen. Deze stakingen zijn volkomen in strijd met de overeen komsten, die de werkgevers en de vak bonden langs normale weg hebben be reikt en getekend. Natuurlijk liggen de redenen voor de hand: de havenarbeiders zijn bang, dat de moderne wijze van vrachtvervoer werkkrachten overbodig zal maken. gelse probleem-havens niet op de gesta dige groei van de continentale havens mogen rekenen. Wilde stakingen Met de nu opgegeven hervorming van de vakbeweging wilde de Labour regering op de eerste plaats deze soort rampzalige acties bestrijden. Het zoge naamde compromis hield in, dat het TUC zelf voor meer discipline zou zor gen; met name door maatregelen tegen wilde stakingen. Dit leek van het begin af aan een onrealistische aanpak. Het nieuws van het sbakingsfront komt dat nu bevestigen. De Engelse vakbewe ging bevindt zich wegens eigen kortzich tigheid immers in een positie, waar zij wel een regering kan laten vallen, maar Gemiddeld zijn de Engelse vakbonds leiders niet minder intelligent dan hun buitenlandse collega's. Zij moeten hun machteloosheid echter camoufleren met de wanhopige stelling, dat zij alleen voor hun eigen leden zorgen, terwijl de heid van de regering is. In Engelse ver houdingen klinkt dat dan bijna aan vaardbaar, omdat men het idee van een partnerschap eenvoudig niet kent. Daar mee zijn we dan beland bij de on derliggende oorzaken van het complex van problemen: liet grote sociale pro bleem, hardnekkig klassebewust zijn en klassetegenstellingen, een voortdurend redeneren op basis van „wij" en „zij". In de tijd van de kooi-tsachtige impe- riumbouwerij waren nationaal bewust zijn en vermeende glorie ondanks de bittere tegenstellingen, doelmatige psy chologische veiligheidskleppen. Dit be sef achteraf van gezamenlijk en weder- ijds bedrog benadrukt de klassestrijd iu de aanleiding van de industriële re- ■olutie met haar onbeschrijflijke sla- entoestanden langzamerhand niet meer dan geschiedenis is of had moeten zijn. Vandaar dat wat in Nederland wordt ïzien als bescherming van het stakings recht. in Groot-Brittannië onvoorwaar delijk wordt afgewezen als misdadige politieke interventie ook als de voor gestelde minimale- hervormingen van de eigen Labourregering komen. Van hun kant behouden de Engelse bonden zich het recht voor zich op het terrein van de regering te begeven. Op de speciale TUC-conferentie in Crowdon werd open lijk gedreigd met het wapen van de politieke staking. Wilson ging ogenblik kelijk door de knieën. Daarmee werd het volkomen faillissement van Labour bevestigd. Een volgende conservatieve regering zal wel met straffe wettelijke Tiaafregelen komen. Maar zolang niet :egelijkertijd het fundamentele sociale probleem wordt aangepakt, zal het re sulterende conflict alleen maar tot ver dere klassetegenstellingen leiden. De ge volgen daarvan houden het faillissement n heel Groot-Brittannië in. (ADVERTENTIE) carbovit tegen maag- en darmstoornissen. mugolin (reukloos) r voorkoming van muggebeten. Damtoernooi RDG sterke bezetting (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Het 3e internationale damtoernooi van RDG. dat van 7 t/m 11 juli zal worden gehouden zal bestaan uit drie eregrocpen. De wereldkampioen, de Europese kampioen, de Haagse kam pioen en vele andere kampioenen en oud-kampioenen zullen acte de presence De groepen zijn als volgt samengesteld Eregroep A: A. Andreiko, wereld kampioen; A. Kuyken, oud-kampioen van Zwitserland; B. Adjiedj, oud-kam pioen van Suriname; J Weerheijm, oud kampioen van Zuid-Holland; L. P. Kaïn, de sterke DIO-speler; K. Toet, de coming- wereldkampioenBaba Sy, internationaal grootmeester; C. Varkevisser, vele malen deelnemer kampioenschap van Neder land; Jac. v. d. Ende, kampioen van het Westland; D. J. F. Boom, topscorer ere klasse 1968; N. Mesjanski, 14 jaar, jeugd kampioen; W. Agafonov, Moskou; F. Claessens, België, deelnemer aan vele internationale tournooien; E- Koningferander, één der sterkste spelers van Suriname; A. I'. Schotanus, oud-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5