OLIE OP DE GOLVEN Welvaart gooit steeds meer Water is het grootste vuilnisvat van Nederland' Met Noordzee als buurman en rivieren als commensaal zit Nederland tot over de oren in de watervervuiling HOEK VAN HOLLAND De ramp voltrekt zich zoals gewoon lijk razendsnel, een kwestie van minuten slechts, waarin de kapitein van de Torrey Canyon gedwongen wordt om de rol van machteloze toeschouwer te spelen. Natuurlijk wist hij donders goed, dat hij in berucht water manoeuvreerde. Lands End, de kale zuidwestpunt van Engeland, is immers al eeuwen een steen des aanstoots, die zijn ronselaars zandbanken, klippen en onderhuidse rotsformaties kilometers ver in de oceaan heeft geposteerd. Honderden schepen hebben hier, op die eindeloos golvende dodenakker, hun eigen zeemansgraf gegraven, talloze koopvaarders zijn, misleid door de dwaallichten op de kust van Cornwall te pletter geslagen. De kapitein kan dus moeilijk zijn onwetendheid als waterdicht excuus aanvoeren. Maar wat is de macht van maritieme kennis, als de storm zijn mokerslagen in de scheepswand stanst en pafferige mist de verschillen tussen land en zee heeft uitgegumd? De Torrey Canyon, een stalen tankerreus van driehonderd meter lengte, biedt dan ook nauwe lijks tegenstand en laat zich als een verdoofde dronkaard naar de slachtbank van de .Seven Stones leiden. De messcherpe rotsen doen daarna het geroutineerde beulswerk; als blikopeners snijden ze zes van de achttien tanks aan flarden, de overige i worden gebeukt als bussen in een gooi- en smijttent. Ir J. van Dixhoorn: De gevolgen zijn rampzalig! de Torrey Canyon is op slag een bloedend dier geworden dat in zijn stervensuur 30.000 ton ruwe olie verliest. De grau we stoom kleurt het water donker grijs en legt een dikke, moddervette koek van 30 kilometer op de golven. Log wiegend op de wind maakt de vlek De Torrey Canyon is nog steeds op de klippen was gelopen, braken 2 lijkwade konden bedekken. zich langzE los het wrak I uiterst omzichtig zoekt hij zijn prooi. Zullen het de Scilly-eilanden worden, waar hij aan land zal gaan of zal een felle zuidwester hem op de witte zand stranden van Devon en Cornwall drij ven? Zijn koers is voorlopig onbereken- baar en zelfs in Nederland, België en I Frankrijk houdt men er rekening mee, I dat de olie naar 't vasteland van Euro- I pa zal kruipen. Overal slaan de kust- I technici koortsachtig hun tegenaanval- len. INa enkele dagen blijkt, dat Cornwall het kind van de rekening is geworden, üe olie legt een glimmende lijkwade over de badplaatsen en vernielt de fau na oven een afstand vaja tientallen ki- teer eff drlek de verstikkingsdood hebben gevonden, hui lende natuurbeschermers proberen te redden, wat er te redden valt en orga niseren massale schoonmaakdiensten, waarbij ze gebruik maken van midde len, die chemische fabrieken en op buit beluste doe-'t-zeivers hun aanpra ten. Ten dode opgeschreven meeuwen worden behandeld met preparaten, die uit heel Europa naar Cornwall tuurd. Voor honderden vogels beteker redding op de valreep, voc mduizenden andere komt de hulp t het laat. Napalm Op zee woedt ondertussen een comple- I te vestzakoorlog rondom Torrey Ca nyon; Nederlandse en Engelse bergers I hebben eerst geprobeerd om het wrak I los te trekken tevergeefs daarna I hebben straaljagers een vracht napalm- I bommen op de oliekoek gegooid, die I groot genoeg is om een middelgrote I stad in vlammen te doen opgaan. De I olie brandt wel even, maar de vlek I wordt nauwelijks kleiner. Tussen die I krijgshaftige bedrijven door heeft Nederlander het genereuze nbod t 1 wondermiddel Clea- I nosol de mammoetvlek naar de zee- I bodem te zenden: een aardige geste, I maar de Britten hebben zelf inmiddels I een snaakser plan uitgebroeid. De Tor- I rey Canyon zal volgens de regels van I de krijgskunst worden gebombardeerd I en vernietigd. Daartoe stijgt op 'n vrien- I delijke lentemorgen een indrukwekken- I de luchtvloot op, die de schroothoop I op volle zee uren lang bestookt met bommen en raketten. Een glorieus mo ment voor de Engelse natie, die na vele jaren weer eens met trots een overwinning kan melden: De Torrey Canyon heeft de stugge, stalen kop gebogen, de vijand, hij is niet meer. Zilte Kalverstraat Wat nu nog overblijft is het levens grote vraagstuk voor de deskundigen hoe dergelijke rampen in de toekomst voorkomen of ingedamd kunnen worden. De tankers worden steeds groter en de welvaart gooit onvermijdelijk steeds meer olie op de golven. De Noordzee is al jaren een zilte Kalverstraat, waar in een ononderbroken pantoffelparade plaats vindt van grote en kleine sche pen, het Nauw van Calais is een be ruchte flessehals geworden, waar de kapiteins op hoop van zegen hun vaak explosieve lading doorheen loodsen. bedauwde oren in de problemen van de watervervuiling. Eén lek in een rijnaak vol giftige stoffen is al ruim voldoen de om een heirleger van dode vissen De bemanning van de Smal Agt bestaat uit zes koppen, zes door gewinterde zeerobben, die tussen de Hoekse wal en het schip wachten op het sein tot de aanval. In het hypermoderne stuurhuis wordt tijdens de vakantie van kapitein Rog het commando waargenomen door stuuran J. van Rijn. Namens de afdeling Havenmonden wordt elke expeditie geleid door de heer H. M. Menagie. bij Lobith ons land te la' kep, één steelse olielozir ratenkapitein kan de 00 een massale strandverv de dagjesmensen de k naar de nering moeten z< ter", zegt ir. J. van Dix terecht, „is het grootste erf blijft schoon. Mijn liefje, wat wil je Hartige slok Ir. Van Dixhoorn staat aan het hoofd van de afdeling Havenmonden, een blo zende dochter van Rijkswaterstaat, waarin 150 gebrevetteerde vrijbuiters en gestrande koopvaardijofficieren ont spannen met miljoenenprojecten spelen. De gigantische havenwerken in IJmui- den, Scheveningen en aan de monding van de Nieuwe Waterweg ressorteren onder deze afdeling en tussen die reu- zebedrijven door probeert men ook nog een afdoende oplossing voor de oliever vuiling te vinden. Voor deze laatste sen wordt per week 15 mille zaak is, wordt ir. Van Dixhoorn dage lijks ingepeperd door de tankers, die vlak vóór zijn managersbureau de Nieuwe Waterweg opstqmen: 'n vorm van aanschouwelijk onderwijs, die ver helderend werkt. Op 'n steenworp van de plaats waar hij z'n plannen beraamt, trekt jaarlijks een transport van 60 mil joen ton olie langs. Daar wil je nog wel eens een keer voor recht gaan zitten ,.Die ramp met de Torrey Canyon" zegt de heer Van Dixhoorn, „is echt niet de aanleiding geweest om de olie- bestrijding krachtig ter hand te nemen. In feite is het één van de oudste in ternationale problemen, die nog steeds niet opgelost zijn. Het vraagstuk is al in de Volkerenbond behandeld en na de tweede wereldoorlog opnieuw ter discussie gesteld. Het resultaat was de conventie van Londen, waar een inter nationaal verdrag werd gesloten, dat door de meeste landen geratificeerd is. In de wet op de olieverontreiniging staat bijvoorbeeld, dat iedere kapitein van een tanker verplicht is een dag journaal bij te houden. ciaal vaartuig, de Smal Agt, dat stand by ligt in de haven van Hoek van Hol land. Het is een oude coaster, waarmee jarenlang stenen vervoerd werden voor de havenwerken en die daarna voor 2.5 Het schip heeft twee tanks met een totaal laadvermogen van 200 kubieke vermengd vijf tien meter lengte over de olievlek den uitgesproeid. Wij hebben voorlopig de emulgatormethode gekozen, omdat merites bekijken," meent ir. Van Dix hoorn, „want zelfs in het meest dwa ze plan kan het ei van Columbus zit ten. Wij hebben deze week bijvoorbeeld een uitgebreide proef genomen met de verbrandingsmethode. Lekker een fik kie maken op volle zee, dat gaat er bij de ambtenaren van Havenmonden wel in. Als er tien jaar geleden een man bij me was gekomen, die had ge- verbrandt het hele zooitje", dan had ik hem waarschijnlijk laten opsluiten, maar nou doen we het zelf. Het spul. en dikke koek over, dan g; i door zijdeur links af. Dat ZATERDAG 5 JULI 1969 krijgen maar daarnaast moet je je kun nen dekken via andere methoden. Op het oog alleen kun je nu eenmaal niet altijd rekenen. Daarom proberen we 't met infrarood waarbij we de uitstra lingscoëfficiënt bepalen. Ook 'n metho de. En dan heb je altijd nog je neus. Olie kun je goddank op 'n behoorlijke afstand ruiken. Er heeft hier tijden lang een spotprent gehangen, waarop je schip ziet met 35 herdershonden op het voordek. Dat was dan de reukbrigade van Havenmonden. Haha". Dooie, zwarte vogel Ir. van Dixhoorn wil ook nog even zijn stokpaard opzadelen. Hij blijft welis waar monter, maar het zit hem niet temin hoog. „Wij moeten koste wat het kost zien te voorkomen, dat er rondom de olievervuiling allerlei emotionele toe standen ontstaan", zegt hij, „die dooie, zwarte vogel op de handpalm van een huilende natuurvriend, die blote bad gast met teer onder zijn voetzool, die rukken het hele probleem uit zijn ver band. Het is natuurlijk doodzonde, dat tel sneuvelt door de olie, maar laten de vogels bij zo'n plek weg te houden. D; uitgebreid getest zijn. Daai gegaan, hoe de werking i heidsgraad was en of het „yerha^r ,ep betaalbaar w -werd nagegaan, wat de ev< ren bij,, gebruik Waren. I het (emulgeren 'overigens n< re methoden om de olievervuilinj strijden. In andere landen heeft uitgebreide proeven genomen met het bezinken (Zweden deed het met boom- afzuigen (Spanje fel'le" 'n'rar00<l ïslotte De resultatet zijn naast Tbe- af schei irbij e en de dw polyu- vlek wordt gelegd. Maritine Committee zitten. De bestrij ding van de olievervuiling is 'n Europe se zaak geworden waarbij Engelsen, Duitsers, Denen, Hollanders en Bel gen de ervaringen uitwisselen. Dat is 'n bittere noodzaak want in je eentje kun je onmogelijk effectief werken. Neem alleen 't probleem \an 't opspo ren van 'n olieveld. Hoe voor de don der vind je nou zo'n vlek? Ik heb al ge zegd dat we tips van alle kanten l wanneer die vlek geel is. dan heeft vo gel er geen trek meer in. dan maken we hem geel. Dat is het punt niet." Geen bliksem Over de olie zegt hij ook nog: „We kunnen er alles aan doen, we kunnen we kunnen bredere geulen graven, zo dat de schepen niet meer in eikaars vaarwater zitten, we kunnen geweldig samenwerken met TNO. en KNMI en an je de bestrijding toch mooi verge- n. Reken erop, dat we dan met on- handspuit en. onze trotse yS.mal Agt r dan 500 kubieke meter Fina- sol op spuiten? Daar lacht zo'n vlek zich rot om. Die komt gewoon, die gaat door. Het enige, wat we dus kunnen doen is zorgen, dat zo'n schip de kans niet krijgt om te breken". tig. als je dat overtreding op wordt met een boete van zo'n 30 gul den, dan begrijp je, dat er geen hond is, die er zich iets van aantrekt. In In dia betaal je voor het overboord zetten van olie 10.000 pond en dat hakt er be ter in. Een andere moeilijkheid is, dat nog steeds een aantal landen het ver drag niet geratificeerd hebben Het zijn de overbekende vlaggen: Liberia, Honduras, noem ze maar op. Een schip, dat onder die vlag vaart, kan rustig zijn bulk overboord pompen en zie hem daarna maar eens te achter halen. Je kunt het proberen via de Bar onsportief Gelukkig kunnen we rekent steun van de reguliere scheepvaart, die het bar onsportief vindt om een ander met de rotzooi op te schepen. We krijgen bijvoorbeeld regelmat: lord heeft gei t dacht je. We gedaan heelt. pakken hebbi De Smal Agt beschikt over twee reuzearmen van vijftien meter lengte, die een nevelgordijn van detergent er een olievlek kunnen leggen. Voorlopig wordt het preparaat Finasol gebruikt, dat bij onderzoekingen de ïrkste kwaliteiten bleek te bezitten. Smal Agt Wat de bestrijding betreft: schikt Nederlai In de ruimen, waarin vroeger de mammoetkeier twee tanks, die samen twee ton detergent kunnen zeewater, onder hoge druk over de dreigende olievlekken laatste rustplaats werden Hel verdelgingsmiddel /erspreid. gebracht, liggen nu wordt, aangelengd

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15