Successie recht FISCALE NOTITIES Voor „sleep" ook motorrijtuigenbelasting DOORDOUWERS EN DAUWTRAPPERS VERENIGT U KAAP KENNEDY wordt Amerikaanse Efteling Na elf augustus op vakantie ZATERDAG 5 JULI 1969 „Niets is zo zeker als de dood en de belastingen", heeft een be kend econoom eens gezegd. Met dit voor ogen is het van belang te weten in hoeverre erfopvolgers voor hun verkrijgingen krachtens erfrecht belast zullen worden met successierechten. Vrijstellingen Over de verkrijgingen krachtens erf recht wordt Successierecht geheven nadat zulk een verkrijging verminderd is met een bepaald vrijgesteld bedrag. Alleen hel meerdere wordt dus vol gens de hierna opgenomen tabel met successierecht belast. Langstlevende echtgenoten Zowel weduwe als weduwnaar geniet een vrijstelling van 250.000. Dit be drag wordt verhoogd met 2250 voor ieder jaar dat het jongste van de uit het huwelijk geboren minderjarige kin deren jonger is dan 21 jaar. Dit geldt dus niet voor pleegkinderen. Het bovengenoemde bedrag wordt ver minderd met de waarde van in be ginsel niet met successierechten belas te overheids- en particuliere pen sioenen tot een maximale waarde van 240.000, zodat, ook als de waarde van zulk een pensioen in feite hoger is dan 240.000, toch steeds een vrijgesteld bedrag van tenminste 10.000 resteert. De waarde van zulk een pensioen wordt bepaald door het jaarlijkse be drag te vermenigvuldigen met een in onderstaande tabel af te lezen factor. Voorbeelden 1. Man overlijdt. Vrouw werd tot enig erfgenaam benoemd. Zij blijft achter met 2 kinderen oud 15 en 17 jaar. Het vrijgestelde bedrag voor de vrouw be draagt: 250.000 plus 6 x 2250 dat is 263.000. 2. Weduwe van 35 jaar met een pen sioen van 8000. De waarde is 20 x 8000 d.i. 160.000. Er resteert dus voor vermogen in andere vorm een vrijstelling van 90.000. 3. Weduwe van 69 jaar met een pen sioen van 15.000. De waarde is 10 x 15.000 d.i. 150.000. Resteert een vrij gesteld bedrag van 100.000. Meerderjarige kinderen De vrijstelling voor meerderjarige (óók pleeg-)kinderen bedraagt normaliter 6000. Werden deze kinderen echter grotendeels door de overleden ouder onderhouden en waren zij hetzij ouder dan 60 jaar of als invalide aan te mer ken in de zin van de successiewet, dan wordt de vrijstelling verhoogd tot 10.000. Minderjarige kinderen De vrijstelling voor minderjarige .(óók. ,plpeg-)kir(derenr bpc^agt norma liter 9000. Werden deze kinderen echter grotendeels door de overleden ouder onderhouden en zijn zij tevens als invalide aan te merken dan wordt de vrijstelling verhoogd tot 15.000. Genoemde voor de minderjarige kin deren vrijgestelde bedragen worden vermeerderd met 2250 voor ieder jaar of gedeelte van een jaar dat zulk een kind jonger is dan 21 jaar. Een 15-jarig kind geniet dus normaliter een vrijstelling van 9000 plus 6 x f 2250 dat is ƒ22.500. Het aldus berekende vrijgestelde be drag wordt echter verminderd met de gekapitaliseerde waarde van lijfrenten of andere periodieke uitkeringen voor zover deze van successierechten zijn vrijgesteld. Voor minderjarige kinderen is dit tot 2000 per jaar; wezen 4000 per jaar. Ouders Voor de verkrijgingen door ouders is 50.000 vrijgesteld met dien verstande dat dit bedrag ten hoogste gekort wordt met 20.000 wegens gekapitaliseerde Indien geërfd of verkregen wordt door: Belaste verkrijging 2. pleegkinde 3. ouders en 5. kinderen 6. alle andere (d.i. de verkrijging na- 1. kinderen ren, kleinkin verdere bloed 4. broers van personen. dal deze is verminderd of deren en verwanten in en broers uitgezonderd i mei eventuele vrij- echtgenoot verdere af de rechte op zusiers en bepaalde stellingen) stammelingen gaande lijn zusters rechtspersonen lussen en a b a b a b a b a b a b I2) 0 1 000 0 3 0 5 0 10 0 18 0 27 0 36 1 000 2 000 30 4 50 6 100 12 180 20 270 29 360 38 2 000 5 000 70 5 110 8 220 14 380 22 560 31 740 40 5 000 10 000 220 6 350 10 640 16 1 040 24 1 490 33 1 940 42 10 000 25 000 520 7 650 12 1 440 18 2 240 26 3 140 35 4 040 44 25 000 50 000 1 570 9 2 650 14 4 140 20 6 140 28 8 390 37 10640 46 50 000 100 000 3 820 11 6 150 16 9140 22 13 140 30 17 640 39 22 140 48 100 000 200 000 9 320 13 14 150 18 20 140 24 28 140 32 37 140 41 46 140 50 L 200 000 500 000 22 320 15 32 150 20 44 140 26 60 140 34 78 140 43 96 140 52 500 000 of meer „67 320 17 „92 150 22 122 140 28 162 140 36 207 140 45 „252 140 54 waarde van successierechten vrijge stelde verkrijgingen van pensioen, lijf renten of andere periodieke uitkerin gen. Voor andere verkrijgingen resteert dus steeds nog een vrijgesteld bedrag van tenminste 30.000. Niet genoemde bloedverwanten Voor de verkrijgingen door niet ge noemde bloedverwanten in de rechte lijn zoals grootouders, ovex-grootouders, kleinkindeien en achter-kleinkinde ren is steeds een bedrag van 6000 vrijgesteld van successierechten. Voor verkrijgingen in de zijlen, zoals broers en zusters is geeh vrijgesteld bedrag in de wet opgenomen. Instellingen van algemeen nut Voor instellingen van algemeen nut bedraagt de vrijstelling steeds 10.000 mits echter de verkrijging niet dan dat bedrag bedraagt. Tarief Over hetgeen iedere erfgenaam of legataris individueel verkrijgt, betaalt hij over het bedrag dat na aftrek de vrijstelling resteert successierechten die berekend worden volgens ne staande tabel. Toelichting De onder kolom 1 vermelde bedragen corresponderen met de onder letter vermelde (belaste) verkrijgingen. Het gedeelte van de (belaste) verkrijging gelegen tussen de kolommen 1 en 2 wordt belast met het onder letter b vermelde percentage. Voorbeeld: Een broer verkrijgt 30.000. De heffing bedraagt: 25.000 (a) ƒ6140 5.000 (b) 1400 (28%) Totaal f 7540 Een auto die bij een autoreparateur in reparatie was gegeven werd door hem over de openbare weg gesleept omdat een voor de reparatie noodzakelijke bewerking elders diende plaats te vinden. De vraag was aan de orde of terzake van dat vervoer motorry tuigen - belasting verschuldigd was. Het Hof te Arnhem besliste bij haar uitspraak van 12 november 1968 be vestigend, overwegende „Artikel 1 van de Wet op de Motor rijtuigenbelasting 1966 bepaalt dat motorrijtuigenbelasting wordt geheven Invalide vrijgesteld van motorrijtuigen belasting Artikel 9 lid 1 letter e van de Wet op de Motorrijtuigenbelasting 1966 bepaalt dat vrijstelling van belasting wordt verleend voor motorrijtuigen gehouden door invaliden uitsluitend tengevolge van hun invaliditeit en gebezigd voor bun persoonlijk vervoer. Geen aanspraak op vrijstelling bestaat dus indien moet worden aangenomen dat de aard van het door de invalide Artikel 2 bepaalt dat onder een motorrijtuig dient te worden verstaan een rij- of voertuig dat is ingericht om anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen uitsluitend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig aanwezig; dat het betx-effende voertuig naar zijn aard een motorrijtuig is waarmee gereden werd; dat de wet niet de eis stelt dat het daarbij door de op of aan het rijtuig zelf aanwezige mechanische kracht werd voortbewogen". uitgeoefende beroep of bedrijf het houden van een motorrijtuig met zich meebrengt. Het geval deed zich voor dat een inva lide vertegenwoordiger, wiens werk zaamheden zich over het gehele land uitstrekten, geen vrijstelling voor motorrijtuigenbelasting kreeg, omdat hij met een auto veel economischer kon werken dan wanneer hij van open bare vervoermiddelen gebruik had ge- Het Hof te Arnhem nam bij haar uit spraak van 15 september 1968 dan ook aan dat de xei*tegenwoordiger, ook indien hij niet invalide zou zijn ge weest, gebruik had gemaakt van een personenauto, zodat in casu het bezigen van het motorrijtuig voortvloeide uit de aard van het beroep zoals dat in feite door hem werd uitgeoefend en niet uitsluitend uit de invaliditeit van de vertegenwoordiger. Geen navordering waarde onroerend goed Ingevolge artikel 16 van de Algemene Wet inzake Rijksbelastingen kan de inspecteur een reeds opgelegde defini- tieve aanslag alleen middels een na vorderingsaanslag verhogen indien er sprake is van een zgn. nieuw feit. Navordering is dus volgens de wet niet toelaatbaar indien er sprake is van een ambtelijk verzuim. Het geval deed zich voor dat tn de aangifte vermogensbelasting een onroe rend goed aangegeven was voor een waarde die lager bleek te zijn dan de algemene noimen die de inspecteur door deskundigen had doen opstellen. Bij het opleggen van de aanslag ver hoogde hij de aangegeven waarde van het onroerend goed. Toen de eigenaar overleed bleek bij het regelen van de aanslag in het suc cessierecht dat de waarde van het on roerend goed nog hoger diende te zijn. Het Hof te 's-Gravenhage oordeelde bij haar uitspraak van 10 mei 1968 dat de inspecteur geen navorderings aanslag meer mocht opleggen omdat de algemene normen le laag bleken te zijn. Om die reden was er sprake van een verkeerd ambtelijk inzicht. Nu op grond daarvan de aangebrachte correctie te laag was en niet doordat in het betreffende onroerend goed waarde verhogende eigenschappen ver scholen lagen op grond waarvan aan het onroerend goed een hogere waarde diende te worden toegekend, was er dus geen sprake van een nieuw feit ALS HET EFFE KAN: mogelijkheid eerder weg, dan deze vaderlijke tips voor u: ga in elk Het zit er dik in. dat we een wyd na 11 juli. Met name wordt een geopende vakantiedcur intrappen, verkeerstrombose verwacht op 25 maar we wagen het er toch maar op. juli, want op die dag krijgen de na uw werk op weg. Neem vol doende nachtrust en vertrek 's mor gens vroeg. Indien de lengte van uw vakantie het toelaat, vertrek dan zondags of eventueel maandag. Dan helpt u mee de drukte te spreiden. Weet overigens, dat na 10 augustus de grootste vakantiedrukte voorbij is. Als u tot de gelukkigen behoort joenen Nederlanders op drift raken textielindustrie vakantie. Daar ko en gepakt en gezakt achter een men dan nog eens de honderddui- langgekoesterde droom aanjagen. zenden buitenlanders by, met name Als u aan deze volksverhuizing de Duitsers uit Nordrhein-West- meedoet, weet dan by voorbaat dat phalen, waar de schoolvakanties op de grootste drukte verwacht wordt 11 juli beginnen. Kunt u met geen vakantie zyn gebonden en u geen schoolgaande kinderen heeft, ga dan in de nazomer. U heeft dan ongeloof lijk veel voordelen: meer ruimte, lagere prijzen en geen oponthoud Nationaal Park: prijzenkast van gebenedijd Zwitserland Natuurgetrouw tipje voor septembertoeristen. Als u tot de bevoorrechten be hoort, die de stampvolle va kantietroggen van juli en augustus kunnen ontlopen, moet u eens denken aan het Nationaal Park in Zwitser land. U vindt deze prijzen- kast van de Alpen in een stille uithoek van het kan ton Graubünden: een over weldigend brok van de schepping, 170 vierkante ki lometer groot en doorscho ten met 80 kilometer wan delpaden. Verwacht hier niet de hin derlijke retouche van het massa-toerisme, de proces sies van dagjesmensen ach ter de hartelijke reisleidei-, de papieren kleppetjes en de nassaal sproeiende transis tors, Goddank zijn die al veeï eerder in de zeef "blij ven hangen, ergens op het Vieinvoudstedenmeer .of. in het pretkwartier van Zürich. Wat overblijft voor het Na tionaal Park zijn de door douwers, die naar het even beeld van Bert Garthof ge kneed zijn, de dauwtrappers, die weer of geen weer om acht uur al bij de radio zit ten om die reportage over het fluitekruid niet te mis sen. Die ontspannen met de knapzak op pad gaan en om de vijfhonderd meter ver bijsterd door de knieën bre ken, omdat er achter een steen weer iets leeft en groeit, dat hen mateloos boeit. Dat zijn de klanten, die de beheerders van Euro pa's mooiste natuurgebied het liefste in hun paradijse lijke enclave zien. Als u van plan bent om de auto onder geen beding te verlaten, dan kunt u in het Nationale Park maar één kant op; rijdend over de weg naar Offenpass kimt u dan het geluk hebben om of een adelaar met boven- smering, maar het zit er dik in, dat u geen fluit ziet, want de dieren zijn er al lang aohter, dat die hoek door de homo sapiens is ge annexeerd en dat ze daar beter niet kunnen komen. Als het u werkelijk ernst is om een karavaan steenbok ken voor uw cameraoog te krijgen, zult u echt de de gelijke stappei-s moeten aan trekken, de juchtleren rijg schoenen of de onflatteuze lieslaarzen, want alleen de wandelaar krijgt de oplos sing van de geheimen, die achter de besneeuwde berg toppen verborgen liggen. U doet er overigens goed aan om u alvast te voren uitge breid te oriënteren in het Nationaalpark-huis in Zer- nez, waar u aan de hand van maquettes, dia's, flim en kaarten, wegwijs \vordt ge- maakt in de groene doolhof. Wat uw verblijf betreft: het zou natüurlljk dólrohian- tisoh zijn om met Mien tus- U kunt in het Nationaal Park oog in oog komen te staan met een verschrikte bosuil, die in zijn eentje een complete fabeltjeskrant verzint. Wilt u daarna een uiltje gaan knappen, dan zult u toch verderop moeten zoeken in Guarda, Zernez of Scuol sen de marmotten of de steenbokken te gaan liggen, maar u loopt dan geheid de kans dat u in uw eerste ha- zeslaap door een parkwach ter op de zacht ronkende neps. wordt, getikt. U zult uw nachtleger dus ergens anders moeten opslaan en dat 'zal welfliê problemen opleveren, want Engadin Sommige delen i Op Kaap Kennedy verwacht men een ware zondvloed van belangstellenden voor het vertrek van de Apollo IJ. die op 16 juli begin de de landing van de eerste Amerikanen mogelijk moet makenEr wordt op twee miljoen toeristen gerekend, voor wie op de reispagina's van de kranten al extra vluchten worden aangebo den naar Florida, met mogelijkheid tot over nachten tot op afstanden van 150 lom ran Kaap Kennedy. De kleine politie afdeling van Cacao-Beach wordt versterkt met politie mannon uit heel Florida. Een functionaris van de Amerikaanse lanceerbasis heeft al voorgesteld de nationale garde te alarmeren om te zorgen dat de auto's van de start ingenieurs er nog door kunnen. Het gedrang van de wereldpers is niet veel minder. De afgelopen week heeft de veer honderd aanmeldingen centrale van de N.A.S.A. in Washington dagelijks onge- van verslaggevers ont vangen. Een klein deel daarvan kan worden toe gelaten, willen de pers mensen in Kaap Kennedy en Houston ten minste nog van hun stoel naar de telefoon kunnen grijpen. Alleen uit Japan al hebben zich 500 correspondenten gemeld, die naar Kaap Kennedy willen reizen. De man, die als eerste voet op de maan zal zetten, Neil Armstrong, oefent intussen druk met een „vliegende bedstede" met straalaan- drijving. Hij maakt daarmee regelmatig oefenlandingen, waarbij de journalisten mogen toekijken. Met het ingewikkelde instrument oe fenen de ruimtevaarders onder omstandigheden, die ongeveer gelijk zijn aan die van de laatste 150 meter van de afdaling op de maan, waar de zwaarte kracht slechts eenzesde ran die oo aarde is. Ruimte vaarder James Lovell oefent later. Beiden maken oefenlandingen elk. werkt. In van de vliegende bedstee" heeft hij in mei 1967 geoefend. Dat instrument viel te pletter en vloog in brand, nadat hij er met zijn schietstoel uit had moeten springen. waarmee hij vorig model beschikt over een voortref felijke hotelaccommodatie. Prettige bijkomstigheid: om dat deze stx-eek nog niet toe ristisch is omgespit, liggen de prijzen stukken lager dan in de bekende vakantie fuiken verderopDa vos, Ponteresina en Sankt Moritz. Dat kan zo'n twintig gulden per dag schelen en daar kunt u dan weer brood voor i de gemsen voor kopen. Honingzoet Onze eigen voorkeur is ge- kleui-d' door honingzoete herinneringen, we zeggen 1 het ,er eerlijk bij. Stel u voor, een handwarme okto berdag, nevelslierten in het dal, lome vliegen, die nog te beroerd waren om uit een zondoorstoven raamkozijn te kruipen, de laatste bloe men bloeiden uitdagend op het kleine kerkhof, een daad, die ze een paar dagen later met de dood moesten bekopen. In het dorp zelf een hond bij de pomp, ver laten, donkere binnenplaat sen achter de deuren, geen radio's, geen burenruzies. Zo leerden we Guarda ken nen, een molshoop van witte boerderijen, een wit kerk hof en een wit vervallen Godshuis, door de natuur tegen de zuidhelling Van Engadin geplakt. Vex-wacht van dit dorp niks, er zijn twee kleine hotels met re delijk komfort en voor de rest moet u het zelf maar uitzoeken. Een lijnrechte verrukking, dat kunnen wij u verzekeren, 's Avonds leg je in de convex-satiekamer een kaartje met de burge meester, je heft het glas rode wijn, je voelt je hoofd langzaam zwaarder worden en je denkt: „Laat deze avond in godsnaam de adem van de eeuwigheid hebben". Bent u het type van de ner veuze manager, die beroerd wordt van stilte en eenzaam heid, dan kunt u Guarda liever vergeten, want dan stoort u met uw trekkebek- kerige pantomime de vrede r van de knarren, die onder het gele lamplicht de vrede 1 des harten eerlijk onder elkaar verdelen. Ga dan j naar Scuol, laatste halte- plaats vóór de grensovergang t naar Oostenrijk. Een dorp als een overdreven prent- f briefkaart, een plein, dat L zelfs Anton Pieck niet had durven tekenen. Maar het is echt, je kunt er doorheen f lopen, je kunt op een deur kloppen en dan wordt er nog opengedaan ook. Daar- naast beschikt Scuol echter over een hypermodern zwembad, een kunstijsbaan, een gondelbaan naar een bergtop en een bioscoop. Het klimaat in deze oostelij- ke uithoek van gebenedijd Graubünden is mild en bij- na subtropisch en de lig- k ging van het dorp is zo stra- f' tegisch, dat zelfs in januari de zon acht uur per dag overdadig schijnt. Een snel- j le hoteltip tot besluit: Ter- minus bij het station van de Rhathische Bahn is een j klein, maar verrukkelijk I hotel. Een Zwitserse groot moeder zwaait er de scep- f ter en elke avond opnieuw ziet ze kans een reünie te oi-ganiseren, waarbij de gas ten het gevoel hebben, dat ze elkaar al jaren kennen. Scuol heeft overigens voor de kampeerder een mees terlijke camping met alles d'r op en d'r an. En het Nationaal Park ligt om de hoek. Mijn liefje, wat wil je nog meer7

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12