Geheim van de Tour bewaard gebleven JOS TIMMERMAN: „IK HAD TE GROTE SCHOENEN AAN" DOLMAN: „BEGRIJP ER NIETS VAN" TOURRAPPORT Toursnippers Ongelijk gevecht van Nijdam Belangrijke triomf van Eric Leman Grote voorsprong veranderde in een grote achterstand 9 WOENSDAG 2 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 CHARLEVILLE Een dag als die van gisteren heet in de Ronde een rustige dag. Men baseert zo'n uitspraak op het feit dat de favorieten verscholen bleven in het peloton en dat er behou dens eenmansacties van de Belgische boerenzoon Timmerman en de Portugese arbeider Agostinho, die per slot van zaken weten wat werken is weinig belangrijke offensieve acties te zien vielen. Maar in feite was het een verre van rustige dag. Er ge beurden hoewel niet in het ooglopend toch weer zovele dingen dat men, voor de zoveelste keer, tot de ontdekking kwam dat het geheim van de Tour, het mysterieuze spel van de inter menselijke verhoudingen, het onbekende dat zo lokt, tot in deze verzakelijkte Ronde van 1969 bewaard is gebleven. (Ua-ttot (mtut 5eeteppe-3juli191km Het gezicht van Eddy Beugels stond somber. „Het gaat niet zoals ik wil", klaagde de Limburger. „Tol aan de verzorging reed ik mee in het sukkel gangetje van het peloton. Ik dacht toen nog: als het vandaag zo bluft kun je fijn herstellen. Maar de laat ste kilometers werd er weer zo ver schrikkelijk hard gefietst. Ik kon wel mee in dat tempo, maar wat heb je daar nu aan. Je krijgt op deze wijze geen enkele kans een goede prijs te fietsen. En daarvoor ben per slot van zaken naar de Ronde gekomen." De Portugees Agostinho werd door een journalist voor de start in Maastricht erop attent gemaakt dat hij hem als overwinnaar van de etap pe had voorspeld in de dagelijkse competitie tussen de journalisten. Agostinho lachte. „Het weer is goed", zei hij, ..en de heuvels van de Ar dennen liggen me wel. Dat hebt u in de Ronde van Luxanburg kunnen zien. Ik zal eens kijken of ik u van dienst kan zijn door de etappe te Toen het einde van Timmerman in zicht kwam, demarreerde Agostinho inderdaad met een opmerkelijke kracht. Ondanks de jacht die het pe loton op hem inzette liep hij ziender ogen uit. Maar tenslotte kon ook de dappere Portugees het niet houden tegen de overmacht. Aan de finish haalde hij verontschuldigend zijn schouders op tegen de journalist. De Franse douane is niet geslaagd in een ambtelijke actie die welhaast uniek had kunnen worden. Op de grens in ie Ardennen namelijk werd de op volle snelheid, naar ChariesviUe rijdende volgwagens een stopteken gegeven, waarna een douanier, beleefd tegen de pet tikkend, naar de groene kaart vroeg. Zo'n dol tafereel werd nog nooit eerder beleefd en eensgezind stoomden de journalisten door. hoofdschuddende dienaren der wet achterlatend. De Tour is ook voor de volgers niet zonder gevaren. Gisteren kreeg de fotograaf TonnyStrouken, achterop egen de 40 km per uur voort door de ijke bossages van de Ardennen, op zo'n ;oeie 100 meter achter de pleoterende oon Timmerman en plotseling in de auto-radio de stem van Levitan. Heel opgewonden, ve- telfs. Monsieur Levitan is ont- temd. Hij doet de caravaan konde van nieuwe zet in het schaakspel om de estie voor gestrafte renners. Mon- r Levitan zegt, dat de heer Adriano lodoni, voorzitter van de UCI en bekend afelspreker, nu weer heeft verkondigd, iat hij het helemaal niet eens is met de n Frankrijk genomen maatregelen, die nhouden, dat aan wielrenners opgelegde traffen worden kwijtgescholden en dat ;estrafte coureurs met een blanco regis- ;r opnieuw mogen beginnen. In Frank- ijk is het namelijk de gewoonte, dat bij e verkiezing van een nieuwe president le sportbonden hun „vlegels" de zonden ergeven. En dat gebeurde ook bij de 'erkiezing van de heer Pompidou, de vo- ge maand. In deze vergevingsgezinde ui beloofde men ook in de toekomst 'eel milder te straffen. U weet het: bij en eerste overtreding van de doping- egels 15 minuten achterstand in het pas bij de tweede overtre- iing de valiezen pakken en naar huis. De tourdirectie nu had zich La frande Bouclé zou hierdoor veel minder ans lopen opnieuw betrokken te worden ij dopingschandaaltjes hierover ver- leugd. En terwijl de heren Goddet en ich in de handen wreven op de joede start van hun Tour en zij in een ipperbest humeur, vriendelijker dan ooit, kwam de jobstijding uit Italië, lat de heer Rodoni gezegd heeft: de re- UCI blijven gehandhaafd, "rankrijk kan niet op eigen houtje af- vijkende bepalingen maken. Met snijdende stem veroordeelde Felix J,evitan, verontwaardigd als hij was, midat Rodoni niet eerst de Tourdirectie in kennis had gesteld, maar het s meteen wereldkundig had ge naakt, deze (Italiaanse) stoot onder de riem, die in Frankrijk weer wordt uitge legd als een rechtstreekse aanval op de Tour zelf. Dat was het dan. Onhoudbaar Een paar uren later stond men aan de inish op de brede Boulevard in Cahrle- 'ille. Aan het oog voltrok zich een mas- a-sprint, niets opwindends dus. Erik Leman, waarvan Briek Schotte, de iloegleider, die eigenlijk te braaf is voor zegt dat hij sneller in de eindsprint is dan Godefroot, won de etappe. En Schotte openbaarde bij deze gelegenheid voor het eerst eigenlijk de uiste redenen, waarom Godefroot zich an de Flandria-equipe distancieerde. ichotte in sappig Vlaams: „Godefroot wist al een tijdje, dat Leman sneller is lan hij en daarom wilde hij mij dwingen Leman uit de ploeg te verstoten. Begrijpt ge? Godefroot ging geen enkele sprint n met Leman en dat was natuur- onhoudbare toestand in de ploeg. Daarom hebben wij Godefroot laten schieten". Vreemd Toen men ook dat wist stond, op deze .rustige" dag, daar plotseling een hui- ende Guido Reybroeck. Aangezien hij ils derde in de eindsprint was geëindigd twam het wat vreemd voor dat Rey- iroeck op deze wijze reageerde. Guido ,Die Zandegu," snikte hij, „ik had de etappe met wel twintig meter voorsprong als hij me niet aan m'n trui achteruit had getrokken. Hij gooide me gewoon terug. Is het niet Basso, dan is Zandegu. Maar altijd is het een Ita liaan." En Reybroeck. die niet te troos ten was, zocht zich snikkend een weg tus- n de zwijgende toeschouwers. De climax van het „geval Reybroeck" 'U nog komen. Nauwelijks zat de jour nalist in de perszaal (merkwaardigerwijs ditmaal de trouwzaal in het stadhuis van Charleville) en toefde hij nog even met ';jn gedachten bij de arme Reybroeck en ie onsportieve Italianen, toen werd mee gedeeld, dat Reybroeck door de jury, van aankomst was gedeclasseerd. De re den: „Reybroeck heeft Zandegu aan zijn trui getrokken" vertelde de in 't vak ver grijsde Roger Halna op wiens schouders al jarenlang dit soort onplezierige be- Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en PETER HEERKENS Dany Pingeon, de vrouw van de man, waarop Frankrijk hoopt. Ze stond er, stilletjes achteraf, onopvallend, zoals ook Pingeon door het wielerleven wenst te gaan. „Hoe gaat het met je?" vroeg ze. „Och", antwoordde Roger, „Ik heb nog weinig lucht." En, ter verduidelij king tegen de meeluisterende journalist: „Ik heb een lichte aanval van bronchi tis gehad." „Ben je vermoeid?" wilde de blonde Dany weer weten. Pingeon met een knipoog: „Nee, Merckx heeft zich vandaag rustig gehouden." Er volgden wat huiselijke informaties tussen de twee en toen liet Pingeon zich verleiden tot een antwoord op de directe vraag, wanneer hij nu Merckx gaat aan vallen. In de Vogeze'al. Roger? Hij: „Je TIMMERMAN kunt zoiets niet zeggen. Daarmee wil ik geen geheim bewaren, want eerlijk ge zegd weet ik het zelf niet. Het zal in een zware etappe moeten gebeuren. Luister. Ik ben geen Bartali. Die bepaalde vroe ger al dagen van te voren, wanneer hij er vandoor ging. Deze mogelijkheden heb ik niet. Bij mij is het zo, dat als ik merk, dat ik goed rijd ik een afspraak met mijn ploegleider maak voor de vol gende dag. Wanneer er dan een lastige rit is en ik voel me nog goed. zeg ik te gen m'n ploegleider: laten we het eens proberen vandaag. Ik praat dan ook nooit veel in het peloton met mijn ploeg- makkers, want elk woord stoort mijn De eerlijkste Toen Pingeon al een tijdje met zijn Dany verdwenen was, stonden er nog al tijd drie renners van Willem II-Gazelle aan de spuitwater-auto! Dolman, Otten- bros en Pijnen. Deze „rustige" dag was voor hen een dag van de waarheid ge weest. De waarheid, dat zij op dit mo ment, gewoon niet in staat zijn zich te mengen in de strijd om een ritzege. Dolman, de eerlijkste: „Begrijpen doe Eric Leman werd, na Julien Stevens, de tweede Belgische etappewinnaar. Met groot vertoon van macht overbrugde hij de derde rit van Maastricht naar Charleville-Mezieres het rapst. ik er niets van. Zo hard als er vandaa in de laatste twintig km gereden is ka ik niet eens sprinten. Het lijkt wel, alsof ze op een motor rijden, inplaats va een fiets. Met dat tempo kan ik gewoon niks beginnen. Ik zit me af te vragen hoe dat komt. Je rijdt met een aantal dezelfde renners de Ronde van Luxem burg en dan denk je: die en die kan wel hebben. Dan kom je met dezelfde renners in de Tour en dan rijden ze ge woon eens zo hard. Het lijkt wel, alsof ze afgeschoten worden. Nee, zolang dit zó blijft doe ik niet veel. Kan ik ook niet veel. En ik zou het ook niet proberen. Want dat is een les van het vorig jaar. Toen wilde ik forceren en toen kreeg ik zo'n inzinking, dat ik bijna naar huis moest." Een andere stem aan de spuitwater- wagen, van de jonge René Pijnen, die met twee etappezeges in Luxemburg veel hoop wekte voor een opmerkelijke Tour de France. Pijnen: „Ik heb het ze gezegd voor de Tour. Neem me niet mee, want ik heb een kou in de laatste etappe in Luxemburg opgelopen en ik rijd niet meer goed. Maar ik zou en ik moest mee. En hier in de Tour merk ik, dat 't inderdaad niet goed gaat. In Maastricht heb ik 's avonds nog dokter Rolink ge beld. Die schreef me een drankje voor dat men in Sittard dezelfde nacht in 'n apotheek is gaan halen. Nu ben ik wel de kou kwijt, maar de macht m mijn be nen is nog steeds zoek. Neem nu deze eindsprint. Normaal zou ik toch van vo ren geëindigd zijn. Ik zat niet slecht en dacht: wacht nog even tot dat ze „stil vallen" en dan demarreer je. Maar ze bleven in een hoog tempo rijden en daar door schoot ik tekort." En tenslotte Ottenbros: ,.Het is goed, dat er tot aan de ravitaillering niet hard gereden is. anders waren er vandaag ve le collega's op weg naar huis gegaan." In de herfst En intussen stond men bij de finish nog altijd te wachten op Henk Nijdam, eens wereldkampioen en nu in de herfst van zijn carrière bezig aan het ongelijke ge vecht tegen die onoverwinnelijke legen- stander: de tijd. Nijdam wil niet opge ven, maar alle aanwijzingen zijn er, dat 't gevecht niet lang meer zal duren, dat aan zijn lijdensweg spoedig een eind komt. Gisteren werd hij uitgeleid als een aangeslagen bokser. Alle renners waren al binnen en Nijdam naderde gevaarlijk dicht de maximale tijdsoverschrijding, die was toegestaan. De omroeper telde en het publiek telde mee: nog twee mi nuten voor Nijdam, nog anderhalve. Toen kwam hij in zicht. De ogen diep in de kassen liggend in dat verkrampte ge zicht. Het gezicht van een uitgebluste man, waens onverzettelijke wil, en alleen die, hem nog overeind houdt. Nijdam mompelde bijna onverstaanbare woor den als „kramp" en „zon". Hij, de altijd zwijgzame, ontweekook nu weer «chuw de wachtende journalis- Derde etappe i (Belg., Schoite) 5 mi); 3D. founaor (Fr., Magne); 48. (Fr., flaud) allen dezelfde tud 5.56.15; s (Ned., Plaud) z.t.; 91. Dolman (Ned., Pioegenklassement ten en hij verdween zo snel mogelijk naar de medische controle, waarvoor men hem had opgeroepen. In deze eens zo sterke atleet schuilt de tragiek van de renner, die niet wil erkennen, dat de tijd allang gekomen is, dat hij ermee op houdt. De tragiek van de man, die geen afscheid kan nemen van het metier, dat hem zo dierbaar is. Henk Nijdam vecht verder. Vandaag klimt hij opnieuw op zijn fiets. Misschien voor 't laatst in deze Tour. Want lang kan het niet meer duren. En dit alles ge beurde dan op deze „rustige" dag in de ronde. Een alleszins merkwaardige dag. CHARLEVILLE Eric Leman heet te de gelukkige winnaar in Charlcville en zijn triomf was om twee redenen be langrijk, zo legde ploegleider Brik Schot te uit. „Ten eerste moesten we geld ver dienen. Dat is geen bijzonderheid, want met dat idee leeft iedereen. Het ls ge woon nodig voor het moreel van de ploeg, die moet zien dat al het gesjouw niet voor niets is. Dat er harde francen tegen- Daarom hoopte ik vurig dat we in de eerste dagen successen zouden kunnen vieren. Binnen vier etappes, dacht ik want anders is de fut er al uit. Enics eerste plaats zal de mannen beslist sti muleren. Verder, ten tweede dus, moest het moreel opgevijzeld worden na de be slissing om Walter Godefroot thuis te la ten. Het was een harde maatregel, maar het kon niet anders. Voor de jongens die narigheid verdrongen de overwinning van Leman en ik niet zeggen hoe blij ik daar mee ben". De winnaar zelf: „Ik heb geweldige !un gekregen van mijn ploegmaten, vooral van Roger de Vlaeminck. Voor de Tour gingen zei hij: Eric, je hebt me geweldig geholpen in 't Bel gische kampioenschap. Als ik in een Touretappe eens iets voor jou kan doen, mag je op me rekenen. Roger heeft woord gehouden. Het was geweldig". Algemeen pioegenklassement CHARLEVILLE „Aohteraf", redeneerde Jos Tim merman, „achteraf bezien had het misschien toch nog een overwinning kunnen worden". Het, klonk paradoxaal (hy kwam op zeventien minuten ach terstand binn) en eigenlük moest Timmerman er zelf nog om lachen ook, want hj) is een oUikerd. „Van die Timmerman", zei Evert Dolman, „kun je alles verwachten. H(j is tot de gekste dingen in staat". Aan een van die stunts begon de hoekige Belg in dienst van de Nederlandse ploeg gisteren meteen na de start in Maastricht. Hjj had goed in zijn oren geknoopt wat chef Ton Vissers 's morgens aan het ontbüt vertelde. „Wanneer", zo dicteerde Vissers de tactiek voor de derde Tour dag, „een van jullie zich fris genoeg voelt om direct Vijf kilometer na de start was het al zover, Jos Timmerman, de olowin, had een gat van ruim twee minuten geslagen. Daarmee eigende hij zich de Willem-II-track van de dag toe, want dat had Ton Visers óók gezegd: „Iedereen geeft zijn steun aan degene die het eerst sprint. Wie het. ook mag zijn". Op het moment dat de vTag de hoogte in ging, ging Jos Timmerman heen. „Ik keek achterom en ik zag dat er geen enkele reaotie kwam. Het peleton hield dezelfde slakkegang aan", legde Timmerman na de allerberoerdst geëigende race uit. De gevolgen waren verbluffend: Jos Timmerman, zesentwintig jaar oud en weinig succesvol in de laatste seizoenen omdat hij eerst geelzucht kreeg en toen bij het vellen van bomen een zaag in de linkerarm trok, waardoor alles bij elkaar bijna drie seizoenen verloren gingen, liep in dertig kilometer uit tot meer dan vijf minuten. Het peleton gunde hem het plezier, dat in een Tour zeer zuinig wordt 'gegeven: de lol van een monstervoorsprong. Eén, twee keer per ronde wil de groep zo'n grap graag uithalen. Dan wordt met een royaal gebaar de vrije hand gegeven aan een outsider die minuten en minuten mag nemen om ook eens te proeven aan de sensatie van een solorit- Een eenzame tocht langs honderdduizenden mensen, verspreid over honderden kilometers. Applaus, dat alleen voor hem is. Bewondering, die alleen zijn persoon geldt, een eigen volgwagen en tenslotte de hoop, dat het peleton zich vergist. Dat het te laat zal inzien, dat hij, als een bedelaar met een forse aailmoes weggestuurd, niet zo zwak is als men wel dacht. Jos Timmermans voorsprong groeide indrukwekkend. „Ineens", vertelde Evert Dolman in Charlevillc, „zag ik op het rondébord, dat nummer 97 zeventien minuten had. In een flits greep ik naar mUn rug nummer, ik zie 91 en ik denk: dat moet er dan een van ons zijn. Toen kon het niet anders of het was Timmerman. Dat voelde ik aan. In ParUs—Nice heeft hy ook eens zo iets uitgehaald. Daar reed hü 100 km alleen in de etappe over de Mont Faro. Voor dat soort werk moet je by Timmerman zün". In alle kalmte Diezélfde Timmerman echter staple op dut moment met een forse ziwaai van zijn fiets, daarmee de volgauto's tot krachtig remmen dwingend. Hij. de clown, legde beheerst zijn fiets in het gras en ging er in alle kalmte naast zitten. „Kramp in mijn rechterbeen", verklaarde hij aan de geschokte, assistent-ploegleider Jeu Joris en mecanicien Anie de Vries, die de volgwagen bemanden. Kramp. Zonder zich te bedenken begon Arie, meer gewend fietsen dan mensen op te knappen, met het bewerken van Timmertnans forse bovenbeen, welke geïmproviseerde behandeling ruim een minuut kostte. Even leek het alsof Arie wonderen had verricht met zijn eeltige handen, maar de schijn bedroog. „Toen ik er last van kreeg, wist ik al, dat het gedaan was met me", reconstrueerde Timmerman na afloop. „Op de eerste plaats begon ik veel te laat te drinken en dat was fout, want ik zweette als een paard Op de tweede plaats had ik te grote schoenen aan zodat ik steeds moest wringen en friemelen om mijn tenen r zetten. Op de derde plaats kwam er geen René Timmerman (toen 17.15 voor) zijn illusie te o Joaquim Agostinho belastte zich ern demarreerde en kreeg Leen Poortvliet Pijnen mee als bewakers. Machteloze echter voor Timmerman, want ze konden op het heuvelachtige parcours de rap klimmende Portugees niet bijbenen. Poortvliet verdween zelfs tot ver achter het peleton, waar Henk Nijdam al eerder was terechtgekomen en de eens zo gevierde Cees Haast ooit de Vliegende Vlo genoemd eveneens sukkelde met een inzinking- Ago< einde isfalt i lurde. versterking uit het peleton. Daar rekende ik eigenlijk een beetje op. Ik hoopte dat er nog twee of drie eerst» geworden", zwakkeren moahten gaan, zodat ik wat op adem Oververmoeid Hij had geen enkel verweer, toen Agostinho meteen doordrukte en berustte in het lot dat het peleton volgend op ruim twee minuten hem zou opnemen. Naar later bleek voor slechts even, want de krachtsinspanning was voor Jos Timmerman te zwaar geweest om het tempo van de grote groep nog te kunnen volgen- Met een voorsprong van op dat moment 2.45 leek Agostinho een belangrijke kandidaat voor de eindoverwinning, maai- uiteindelijk was de afstand tussen hem en de grote groep te klein. Eerst overbrugden Polidori en Matigmon het verschill, daarna een groep onder leiding van gele-truidrager Julien Stevens. In die rush was het peleton gevolgd en had het de schade beperkt gehouden tot 35 seconden. Die minieme hindernis nam men tien kilometer voor het einde om het uiteindelijk op een massasprint te laten uitdraaien en waarin Erik Leman de sterkste was. En toen tenslotte het merendeel van de renners onder de douche stond, zwenkte Jos Timmerman het parcours op. Zeventien minuten later dan winnaar Leman. „Achteraf bezien had het toch een overwinning kunnen worden. Zeventien minuten voorsprong is veel. Niet drinken is onverstandig. Verkeerde schoenen aantrekken dom- Geen steun uit het peleton krijgen jammer. Het had eigenlijk best allemaal andersom kunnen zijn en dan waa ik kon komen voor de finale". Daar wilde het peleton echter niet aan. Het besloot bij de beklimming van de Oote Masbourg Jos Aan zijn gezichit te zien was Jos Timmerman de laatste die dat werkelijk geloofde.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7