FLESSEHALS UIT DE HOOIGRACHT Koninklijk zilver voor Jan Vreeburg LEKEN KRIIGEN MEEBESLISSINGSRECHT IN ANTONIUS-PAROCHIE VAN ZUIDWEST Volksdansfestival wordt een verrukkelijk feest Leidse agenda MARKTEN PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1969 TT-'"V Vv-, VVV, gemeente en provincie spanden samen LEIDEN Voor het 7e internationale volksdansfestival, dat 't komende week einde in Leiden gehouden zal worden, is alles gereed. Met steun van en in samenwerking met de gemeente Leiden (Comité Internationale Uitwisselingen) en de VVV Leiden zette de Nederlandse Volksdansvereniging een manifestatie van muziek, zang en dans op touw, wel ke menigeen tot enthousiasme zal bren gen. Er zal een groot aantal aktivitel- ten plaatsvinden op verschillende punten in de stad, variërend van officiële voor stellingen, gezamenlijk dansen van Ne derlanders en buitenlandse volksdans- formaties, tot het geven van danslessen door verschillende danslefders aan de deelnemers. Maandag begint afbraak LEIDEN. De halve (leasehold in de- Hooigracht nabij de Nieuwe Rijn sal maandag worden afgebroken. Het gaat hierbij om de panden Nieuwe Rijn 63 en Hooigracht la. Hopenlijk kan het slopen van de twee resterende panden in de noord-zuid-route aansluitend i>i augus tus gebeuren. Dit hangt af van de ver- hutsdata van de laatste bewoners. Het stadsbeeld ter plaatse zal aanzien lijk veranderen. Het pand Nieuwe Rijn 63 is aan de Nieuwe Rijn ongeveer 5,5 vrijwel de rooilijn van de Hooigracht bij het Elisabethziekenhuis wordt bereikt. In beide panden zijn respectievelijk een sigarenhandel en 'n meubel- en timmer bedrijf als laatste gevestigd geweest. Afhankelijk van het leegkomen van de panden Hooigracht 1 en 3 zal de vrij komende strook grond worden toege voegd aan de bestaande rijbaan en zal de gevelwand van de Hooigracht voor lopig met een tuinmuur worden her steld op de nieuwe rooilijn. brekerij, die aansluit op de sloop van de Pelikaanstraat, brengt I' de nieuwe noord-zuidroute weer een j heel stuk dichterbij. Naar wij vernemen verloopt de veneer- j ving van panden voor de doorbraak tussen Levendaal en Geregracht vrij I voorspoedig, zodat mag worden ver wacht dat de route met het bouwen van de nieuwe Pauwbrug (na. het ver dwijnen van doorgaand scheepvaart verkeer volgend jaar) een feit zal zijn. Koper jubileum van gemeentefunctionaris ZOETERWOUDE. Gisteren was het 12/z janr geleden dat de heer G. van Leeuwen in dienst trad bij de gemeente Zoeterwoude. Bij Gemeentewerken fun geert de heer Van Leeuwen al lange tjjd als wnd. gemeentearchitect. Tijdens een interne bijeenkomst van het personeel in het raadhuis sprak burge meester Detmers de heer v. Leeuwen toe. Hij vond het een kwalijke kant van een verband in overheidsdienst, dat de prestaties niet altijd evenredig in geld worden uitgedrukt. Nu de uitbreiding van Zoeterwoude de laatste jaren goed op gang is gekomen, is er enorm veel werk te verrichten door Gemeentewer ken, die nog onderbezet is. Er zal enige verlichting optreden nu binnenkort een nieuwe ambtenaar voor bouw- en wo ningtoezicht in dienst zal komen. Als blijk van waardering bood burgemeester Detmers een enveloppe met inhoud aan. Namens de personeelsvereniging dank te voorzitter W. Kalkers voor de pret tige samenwerking. DONDERDAG S JULI Rest. Van der Heijden Vergadering j ARKA-Leiden. 20.00 uur. Kantine Royal McBee Contactbijeen komst „De Natuurvriend". 20.00 uur. j «GD-gebouw EHBO-cursus „Peerke j Donders". 20.00 uur. Beeldenexpo VOORSCHOTEN Vrijdagavond half acht is de officiële opening van de beel- dententoonstellüvg in het Burgemeester Berkhoutpark te Voorschoten door wet houder W. Iestra. De expositie bestaat uit werken van leer lingen van de Vrije Academie voor Beel dende Kunst te 's-Gravenhage. ZOETERWOUDE. Vrolijk wappe rende vlaggen op en rond de karakteris tieke scheepswerf vormden gisteren in het hart van Zoeterwoude de feestelijke entourage by een zeldzaam jubileum: Jan Vreeburg was 50 jaar in dienst van „Scheepswerf Hendrik Westhof sederf; 1790". Na een H. Eucharistieviering uit dank baarheid in de Leonarduskerk aan de Leidse Haagweg was er een ontvangst van de jubilaris, zyn familie en vrienden ten huize van de huidige eigenaar, de heer P. W'esthof. Burgemeester J. A. Detmers sprak van een groot plichtsbesef. Hij had bijzon dere waardering voor zijn inspanningen voor de Leidse jeugdbeweging „v mede u een voorbeeld bent geweest voor de gemeenschap. Zoeterwoude is aan het veranderen evenals dit bedrijf. Het is een voorrecht, dat daarbij mensen ge vonden worden zoals u, met liefde voor de arbeid". Daarna speldde de burgemeester hem het ereteken op, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver, waarmede het H.M. de Koningin behaagd had de heer Vreeburg te onderscheiden. GESCHENKEN De heer P. Westhof bood een miniatuur- schouw aan. een getrouwe copie van "t vaartuig, waarvan de jubilaris er een paar honderd gebouwd heeft en enkele duizenden opgekalefaterd. Nadat groepsleider B. Stikvoort, een vriend uit het Leidse jeugdwerk van de jubilaris, nog eens diens verdiensten voor de jeugd had geschetst bood hij als blijk van waardering een beschrij ving van hét „Sweterwoudé van 1632" aan. Op de daarbij behorende afbeelding van het oude dorpsbeeld komt ter plaat se reeds een scheepswerf voor. Op de drukbezochte receptie, die daar op volgde bood wethouder S. Menken van Leiden als eerste zijn stadgenoot gelukwensen aan. Een gedeelte van de Joegoslavische groep, die tijdens het vorige festival twee jaar geleden zulke grote sen oogstte. Behalve de Nederlandse bijdrage aan het programma, de dansgroepen „Nit- aanim" uit Den Haag, „Het Duivels- paard" uit Alkmaar en „Dansemble R" uit Rotterdam, wordt het festival opge luisterd door de volgende buitenlandse formaties: De Zweedse groep „Uppsa la" (35 personen); de Finse groep „Vo- tasaarden Tanhuagat" (2 danseressen, 9 dansers en 2 musici); de Joegoslavi sche groep „Joza Vlahovic" (39 perso nen en een 8-mans orkest); de Israëli sche groep (24 man); de Roemeense groep (30 personen en een 6-mans or kest»; de Spaanse groep. Opmerkelijk tijdens de uitvoeringen van deze verschillende formaties zal het verschil in volksdanstype zyn. De West- Europese groepen manifesteren zich in het zgn. „figuurdansen" (alles door el kaar heen lopend), terwijl de Oosteuro peanen zich veelal in lange rijen scha- Het uiteindelijke doel van dit festival is niet alleen het vermaak, maar primair staat de mogelijkheid om de contacten tussen Nederlanders en buitenlanders te bevorderen. En dat kan allemaal vrij dag en zaterdag in de Stadsgehoorzaal. Nadat er vrijdagmiddag tussen 1S.30 en 15.00 uur op het Pieterskerkplein een demonstratie van de deelnemende groe pen zal zijn gegeven, is er 's avonds een verrukkelijk folkloristisch feest in de Stadsgehoorzaal. Terwijl de buitenland se groepen hun folkloristisch vuur de zaal in zullen spuien, is er elders in het gebouw gelegenheid zich met een bab beltje en een borreltje te vermaken in de folklorebar. Zaterdag wordt het allemaal nog veel meer ongedwongen. Zoals hierboven ver meld, zullen dan lessen worden gegeven en is er een vrye danszaal, de „Dans-in", waar iedereen mee kan dansen, 's Avonds is er een officiële uitvoering voor geno digden. Belangstellenden worden echter in staat gesteld hiervoor aan de zaal 'n kaart te kopen. Op zondag 6 juli, de laatste festival dag, is er vanaf 10.00 uur in de gehoor zaal een vrij bal voor alle deelnemers. Dit zal tot 16.00 uut duren. Om 20.00 uur is er een laatste optreden in de Vijf- meihal voor Leiden-Z.W. Dan zullen de Haagse dansgroep „Nitsanim" en de Is raëlische formatie voor een daverend slot zorgen. En dan zit het er weer op. Maanden lang voorbereidingswerk van de Neder landse Volksdansvereniging, het Comité Internationale Uitwisselingen en de Leid se VVV. Zowel de gemeente Leiden als de provincie Zuid-Holland subsidieerden derde van de totale kosten Zaak van democratisch i. f 18.000), maar indien de belang stelling even zo groot is als die van twee Jaar geleden, is liet restant normaliter erbruggen. Bij gebleken succes den ken de organisatoren de volgende keer 1 de Groenoordhal, welke voor dit irt evenementen natuurlijk uitermate ichikt is. Maar zover zyn we nog niet. In elk geval heeft Leiden nu zijn Inter nationale Volksdansfestival, zoals Velp zijn Int. Jeugdfestival en Haarlem zijn Hartewensfestival heeft. Kaarten voor dit overweldigende folkloristische spek takel zijn verkrijgbaar bij de VVV Lei den. Steenstraat lb, tel. 34994, en aan het Stadhuis, kamer 14a, de heer J. Ka- gie, tel. 45344. PUNT ROTTERDAM, 1 juli, Vee. Aanvoer totaal 2686 weekaanvoer 3830 sl-runde- deren 100 gebrulksvee 409 vette kalv 190 graskalv 88 nuchtere kalv 1358 va kens 5 paarden 17 veulens 3 schapen e lamm 477 bokken of geiten 39 Prijzen sl-runderen etra kwal 530/555 le kwal 465/510 2e 400/430 3e 370/385 vete kalv. 335/370 315/330 310/315 stieren alle kwal 465/510 2e 400/430 3e 370/385 vette kalv. melkkoeien 1125/1625 vare koeien 900/ 1200 vaazen 975/1150 pinken 700/900 graskalv 450/575 nuchtere kalv 115/160 mestkalv 225/205 schapen 85/125 lamm 125/145 Marktoverz sl-runderen aar als vorige week handel kalm prijzen als gisteren kalf- en melkkoeien groter stil stabiel vare koelen gewoon rustig iets gedrukt vaarzen en pinken iets ru lui onveranderd graskalv klein kalm iets stijver vette kalv groter traag lager nuchtere kalv korter redelijk iets ge drukt schapen en lamm groot willig prijsh. WOERDEN, - Kaas - Aanvoer 72 pirtyen. •Notering': le kWal. 4.00- 4.13 per kg, 2e kwal. 3.80-3.99 p. kg. Extra kwal. tot ƒ.4.55 p. kg. Handel stug. LEIDEN, 2 juli. Groente - Champignons 300, aardbeien 32-46, pruimen 185, aard appelen 18-34. andijvie 16-22, doperw ten 76-116. peulen 80-350, snijbonen 50- 200. stambonen 200-250. tuinbonen 22- 33. kroten 14-31. rode kool 31-35, spits kool 19-28. postelein 12-16. rabarber 15- 27. spinazie 3-50, komkommers 16-42. tomaten: A 650-670. B 730-750. C 620- 640, CC 510, uien 18-29, waspeen 34-54 p. 100 kg, meloenen 58-251, bloemkool 15-50, sla 11-23 p. 100 stuks, bospeen 22-59, peterselie 6-8, selderij 6-11, uier 7-10 p. 100 bos. Korreltje Wie belust is op onrechtvaardige winst, brengt zichzelf ten val: wie steek penningen afwijst, zal er de vruchten van kunnen plukken. Manoeuvre redde fietser het leven VOORSCHOTEN - Omstreeks half 2 gistermiddag wist een tankauto-chauf feur by de driesprong 'De Ziiverfabriek' op de Leidseweg te Voorschoten een overstekende fietser het leven te red- j den door hem te ontwijken. De voor wielen van de tankauto kwamen daar na in de zachte berm en de niet 8000 liter gasolie gevulde auto kwam op zyn kop terecht. Zowel de chauffeur als «Ie byryder kwamen ongedeerd uit de ingedrukte cabine. Ook de fietser, die de voorrangsweg kruiste, kwam met de schrik en een verbogen fiets vry. TV voor jubilerende iiuialscbi 1ppeli/k werkster 7.0ETERWOIDE-HR In dn Drit* Eendjes werd gisteravond op hartelyke wyze in besloten kring mej. I' .M. C. Ooms gehuldigd, vanwege het feit. dat zy 12' 2 jaar als maatschappelijk werkster en gezinsverzorgster werkzaam is in Zoeterwoude, Leiderdorp en Hazers- woude, voor de Stichting Kath. Maat schappelijk Werk. Voor naar veie werk bracht J. C. van der Salm haar dank. De heer A. van der Poel zwaaide mej. Ooms veel lof toe. en het deed hem goed, dat er zoveel was gekollekteerd dat een televisieapparaat haar kon worden ge schonken. Namens het gemeentebestuur was het wethouder H. M. W. Sies die het woord voerde, hij bood haar een enve loppe aan met inhoud. Ook werd nog het woord gevoerd door pastoor J. Kragtwijk. Ongeval op Morsweg Moeder brak schouderblad Zoontje brak bovenbeen LEIDEN Een Leidse dame. die gis termiddag om 16.20 uur van de Rijn- ziehtbrug rechtsaf de Morsweg infietste, had er goed aan gedaan een ogenblik te wachten op de vrachtauto met aanhan ger. die tegelijkertijd dezelfde wending maakte. In de bocht kwam zij in aanraking met de rechter voorzijde van de aan hanger, waardoor zij vóór het achter wiel kwam te vallen. Het wiel reed ge lukkigerwijs slechts over de fiets, zodat zij en haar zoontje, die in een kinderzitje 1 achterop de fiets zat. van ernstiger ge volgen bleven gespaard. Oéze gevolgen waren echter ook niet uit te vlakken. Door deze val brak ze haar linker schou derblad en werd haar linker knie ont veld. Ook haai- zoontje kwam ongeluk kig te vallen Hij brak zijn linker boven been. Beiden werden ijlings naar 't zie- j kenhuis vervoerd. Jongetje brak been ZOETERWOUDE H.R. Een 16-jarige bromfietser uit Zoeterwoude kon gister middag in de Oranjelaan de 5-Jarige Erik Prins niet meer ontwijken, toen deze de brandpoort uit kwam rennen. Het vent je werd tegen de grond gesmakt en brak hierbij een been. terwijl de huid op verschillende plaatsen werd bescha- digd. Het jongetje werd ijlings naar het ziekenhuis gebracht. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Meebeslissingsrecht van alle geledingen en niveaus. Het is langzamerhand, mag men veron derstellen, een vertrouwde zin ge worden. De universiteit is er al enkele maanden intens vol van. Dat het vernieuwen van de univer siteit geen op zich zelf staand ge heel is, integendeel, deel uitmaakt van een tendens die door de hele samenleving heen loopt, liet ons onlangs de parochieraad van de Antonius-parochie in Zuid-West weten. Eind September, begin oktober de datum moet nog vast gesteld worden gaan alle parochianen ter stembus om een parochieraad te kiezen, die in tegen stelling tot de huidige raad geen advies- raakd, maar een beleidsorgaan is, waarin beslingen genomen kunnen worden, die bindend zijn voor het team van pastores. (Met een gedachtensprongetje: de pasto rale curatoren van de parochiegemeen- De overeenkomst niet het universitaire vernieuwingsgebeuren - dezelfde wens., ongeveer in eenzlfde tijd is overi gens geheel spontaan ..We zijn al ge ruime tijd bezig mét een nieuwe opzet." vertelde ons de heer E te Marvelde, voorzitter van de parochieraad en de man, die op het ogenblik hard bezig is met het voorbereiden van de verkiezin gen. „De thans ongeveer anderhalf jaar fungerende raad heeft het zeker niet slecht gedaan eigenlijk zyn er nooit problemen geweest - maar de statuten stonden in feite niet meer dan het vrij blijvend toe. De democratische gevoelens zowel van de parochieraadsleden als van het zielzorgelijk team van de parochie werden echter door een dergelijke be perking bepaald niet bevredigd. Boven dien zijn we al lang geleden gaan in zien. dat een raad. die het beleid in de parochiegemeenschap kan bepalen en be sluiten up alle mogelijke gebieden kan nemen veel meer werkelijk zal gaan leven in onze gemeenschap". Wat voorhoofden zijn wellicht na le zing \1t11 bovenstaande uitspraak inmid dels wat gefronst. Daarom direct Ier ge- rustelling: de nieuw geleide Antoinius- parochie blyft ook in de toekomst met vaste kabels aan het Dekenaat Leiden liggen. Met aller volledige instemming zijn na melijk inmiddels de statuten aangeko- men en werden met goedkeuring van deken dr. L. van Noort enkele bepalin gen opgenomen, die een aantal waar borgen inhouden. De pastores, die zich indertijd bij hun aanstelling verplicht I hebben tot samenwerking met de Deken, kunnen bij eventuele beslissingen van de 1 raad. welke strijdig zijn met hun op- j dracht en geweten, de Dekenale Raad! tussenbeide laten komen. De Dekenale Raad kan in dat geval een bepaald be- j sluit schorsen of zelfs vernietigen. De I heer Te Marvelde: „Een veiligheidsklep, zo zou je het kunnen noemen. Of die in de nabye toekomst ooit gehanteerd zou moeten worden We zien het nog niet. Er is tenminste nog geen conflictstof." Vrije kandidaten 1 het begin werd geschreven, I Met alle geledingen en alle niveaus, wordt bedoeld, dat alle mogelijke be- 1 staande parochiële clubs, colleges, in- j stituten, groeperingen etc. uitgenodigd I worden om kandidaten te stellen. „Graag I mensen met enige theologische funde ring, die met verstand kunnen praten j met een team van jonge zielzorgers. Maar ook graag vrije kandidaten," al dus Te Marvelde. „Die moeten dan wel door vijf mensen in hun kandidatuur gesteund worden. Mensen, die niet iedere zondag naar de kerk meer gaan zijn uiteraard ook van harte welkom; ge mengde huwelijken eveneens. Onze hoop is erop gevestigd, dat we 9 september met ongeveer dertig mensen kand: daten rond de tafel zitten, die iet willen, willen meedenken en willen r De dertig kandidaten zullen dan alle op de binnenzyde van de stembiljette worden afgedrukt. Met een foto, kort eigen woordje en met vermeldin Dekenale' raad als arbiter op achtergrond van de groepering waaruit zjjn kom* De biljetten worden ongeveer ee voor de verkiezingen by plm. 300 stemgerechtigden (boven 18 jaar) zorgd, zodat men alle tijd heeft om ti hokjes rood te maken. Eind septemt* begin oktober vallen tenslotte de ing vulde formulieren in de stembussen in kerk. Statutair is bepaald, dat de nieu* Raad zal bestaan uit achttien leden twaalf gekozenen; de drie zielzorg* komen er kwalitate qua in. Men verzocht ons mede te delen, 1! er vanaf NU kandidaten kunnen word ingediend. Vooral voor de zgn. „losi kandidaten is dat van belang. De 1 rijf handtekeningen ondersteunde kaï daturen kunnen worden ingeleverd de pastorie van de Antoniuskerk of de lieer C. J. Hugens, Diepenbrockla 4 - Leiden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4