ALS JE NIET BETAALT, TREMT 'N TREMMER JE VAN 'T TERRAS Onderscheiden bloedgevers Verrassingen bleven uit op Munniktoernooi En de Laura fietste voort WOENSDAG '2 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT Hollanders willen voor dubbeltje op eerste rij Veertien uur per dag sjouwen (Van één van onze verslaggevers) LEIDEN-NOORDWIJK Met de leus; Als het mooi weer is, zitten j de terassen vol", ging ik naar Noordwijk. Het was mooi weer, maar de terrassen waren leeg. Op het eind van de boulevard ja, daar waren een paar redelijk bezette zitjes. Verscholen onder een parasol kon ik fraai zien wat er zat. Hele oudjes de Noordwijkers; oudjes, de Duitsers; jongeren, de Nederlandse popliefhebbers; en de jongsten: de kinderen van de Duitsers. En daar tussendoor bewegend in het zwart met een keurig strikje; de ober. Net een grote zwarte mier. Hem moest ik hebben, niet zozeer om wat te bestellen, maar om hem wat vragen te stellen. Het is duidelijk te zien dat de ober geen beroeps is. Hij is student en werkt op het terras om zijn vakantie te kunnen bekostigen. In de volksmond heet zo iemand een terrastremmer. Mijn hemel, je moet er wel wat voor doen voor f 200.-) Schu triegen 'n we&r in de houding en gaat een to- atensapje halen voor een zéér kort gerokt meisje, dat later liever een slag- oomwafel blijkt te willen hebben. Hij loopt bits terug. Een ander terras, een andere ober. Niets De. student-ober die nu aan het woord babbelt graag en ronduit; noemt de dingen bij de naam. Hij is P. Bik. 23 <aar, derde-jaars medicijnen en studeert jok in Leiden. .Een terrastremmer f Eh dat is 'en ober die de mensen die niet willen betalen fan het terras aftremt". Jk be gin te lachen en als ik hem verteld heb zo iemand wèl is, zegt hij veront schuldigend: „Ja, sorry. Dat. krijg je vanzelf. Op den duur heb je niets aan je hoofd, liet kan je geen bul schelen. Het gaat mij om het geld. Wat ik krijg f O. dat hangt van je om- af. Als je veel verkoopt krijg je isie, liet loopt op tot zo'n 200.- per nat vo nijn hemel je Als ik de eerste vraag op hem afvuur is hij van zijn stuk gebracht. Inderdaad klinkt dat even anders dan: ..Ober één bier''. Hij blijft wat schuw en kijkt wan trouwend. Hij besluit om me geen ant woord te geven. Z'n collega lacht hem uit. Even later komt hij terug en hij begint te praten. Hij heeft z'n figuur weer terug, hij is weer student. „Nee m'n naam zeg ik niet en ik zeg ook niet wat ik studeer; alleen dit: ik studper in Leiden. De term terrastrem mer* Ja, die ken ik wel. We gebruiken hem hier op het terras oolc wel onder elkaór. Zo van: „Ik ga die twee tafeltjes even.tremmen". Maar liet is mij om het even hoor wat ze van me denken, of hoe ze me noemen. Die term doet me niets, ik doe gewoon m'n werk, dat is alles. Je kan dat tremmen noemen. We doen het op het ogenblik met z'n vijven en met zulk weer maak je lange dagen; soms wel veertien uur per dag. Als het ilecht weer is een uur of zes. Het is Jantje lacht. Jantje huilt baan- Ije. He wétkf*i>e/U.umdl-ftrfrdbrfi ftef ^idhtfoll*ma<tr (te BTW zet hefmei be- Als ik niets verkoop krijg ik vijftig piek, dat. is niet zo veel; ik hoop altijd maar het beste. Je kan het slijten van je waar in deze branche niet beïnvloedentenzij je een soort weergod zou zijn". Wut vindt u van de klanten f ..O. er zijn twee soorten: vullus en niet- vullus. Dat vullus moet maar meteen bediend worden, maar toch dat vullus is zo kivaad nog niet. Als er bij voorbeeld een vlieg in de tomatensap zit; drinken ze het beest of mee op, of ze vissen het ding eruit. Het niet-vullus oftewel de nette lui, is veel erger. Zij zijn lastig, leuteren aan je kop en heb ben kapsones. Dat zijn de Hollanders; en Hollanders denken altijd dat ze voor een dubbeltje op de bekende eerste rij kunnen zitten". De B.T.W. „Van de BTW niets dan kwaads. Je merkt het aan je tips en aan de klanten zelf, want ze komen niet zo veel meer. Dat is erg vervelend en je voelt het goed in deze branche, nee de liorecasector is er niet gelukkig mee en ik ook niet", zegt terrastremmer Bik zeer beslist en hij neemt een slok bier van :'u vriendin die erbij is komen zitten. „Maar excu seert u me, m'n werk roept". Tenslotte een vrouwelijke tremmer „Ik heet René, meer hoeft niet" - ze- verdient erg goed (f400,- per week hoorlijk in haar salaris. „Er komen iidhnti bliek. Ze zijn vreselijk vervelend, ze la ten je een glas water halen, sturen je weer terug om er ijsblokjes in te laten doen en dan is het. vaak nog niet. goed. Ze laten je expres rennen en een lol dat ze dan hebben. Het zijn altijd heel apar- 1 te streekjes. erg flauw. Het doet pube- Door het hoofdbestuur landsche Roode Kruis Uitvinders roofsysteem niet in gevangenis BODEGRAVEN/DEN HAAG Het I was een heel complotje waar de Haagse politierechter mee te maken kreeg in de zaak tegen drie verdachten, die zich moesten verantwoorden voor diefstal len. j Een 20-jarige inwoner van Bodegraven, stond terecht, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan een hoeveelheid tex- tiel en een portefeuille. Een 19-jarige inwoner van Reeuwijk, had iets dergelijks te Bodegraven uitge haald maar had het voorzien op leder waren. een pick-upinstallatie en een i transistor. De derde in het kwade verbond was een 35-jarige inwoner van Alphen. die sa men met de vorige verdachte de dief stallen had gepleegd. De officier van justitie vond het toch I wel een roofsysteem, doch omdat ver dachten nog niet eerder met de rechter J in aanraking zijn geweest, wilde hij hem nog niet meteen de gevangenis in laten draaien. De eis tegen de eerste ver- j dachte luidde 150 boete benevens twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk tmet proeftijd van drie jaar. Voor wat de tweede verdachte betreft 200 boete en in dit geval een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. Tegen de derde verdachte vorderde de officier 250 boete en eveneens een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. „En nu weet u allemaal precies waar u aan toe bent. wanneer het nog eens tot diefstal komt", zo waarschuwde de po litierechter, die verdachten cónform de eis veroordeelde. Extra vergadering voor AMF en Rijnlands lyceum OEGSTGEEST B. en w. van Oegst- geest hebben voor morgenavond half acht een speciale raadsvergadering be legd voor het verkopen van grond ten behoeve van woningbouw aan het Alge meen Mijnwerkersfonds en voor het ko pen van lokalen van het oude gebouw van het Rijnlands Lyceum in Oegst- i geest. Deze twee onderwerpen houden j nauw verband met elkaar. De raadsver gadering is een vervolg op die van 26 juni, waarin dit onderwerp reeds werd behandeld. B. en w. merken nu op, dat de prijs van de grond, waarvan de verkoop al bij raadsbesluit van 20 september 1961 was bepaald op 93.775,niet zal worden verhoogd. De inspecteur der belastingen heeft namelijk meegedeeld, dat over de i grond geen belasting betaald hoeft te worden. Voor de aankoop van de loka len van het Rynlands Lyceum zal niet 170.000.worden betaald, zoals in ju ni aan de raad werd voorgesteld, maar 110:600,-»-: Met het schoolbestuur is hierover overeenstemming bereikt. LEIDEN/TER AAR Hele legi oenen rupsen vreten op het ogen blik de gomen bij Den Haag en bij Ter Aar kaal. De rupsen leven in een zijdeachtige pop, vandaar de witte glans op de stammen. De rupsen zijn de nakomelingen van de zgn. spinselmot. Ze kun nen erg schadelijk zijn voor de koolsoorten van het Westland. De Ipantenziektekundige dienst in Wageningen„Als de rupsen een maal verpopt zijn gaat de plaag vanzelf over. De bomen gaan er in ieder geval niet van donrl. Spui ten me tvergif raden we sterk af" aal i Vakantie of Platen Het bleek dat alle drie de studen ten werkten voor hun vakantie. Ze deden dit slopende werk omdat ze ver over de grens gingen of een hele tijd weg wilden blijven. Het kan ze niet schelen wat voor werk ze moeten doen, als het maar goed verdient. Student Bik was van plan om een ..hele straal" platen te gaan kopen. Toch valt het op hoe vlug de student-ober de kreet ,,kom-zo- bij-u-meneer" geleerd heeft an het Neder- erd de Land- steiner-plaquette voor 20 maal bloed geven dan wel de Landsleiner-penning voor 5 maal bloed geven toegekend aan de volgende personen: LANDSTEINER-PLAQl' ETTE Ter Aar: mevr. A. Bosland-v. Kessel. Alphen aan den Rijn: R. Fokkema. Hazerswoude: H. Duiker, P. v. d. Linde. Hoogmade: mevr. H. A. van Tol-Lam. Katwijk: G. de Best, K. Dubbeldam, C. Francken, mevr. A. Kuyt-van Schie, J. Leiden: mevr. G. van Berge Henegou- wen-Lammers, A. P. de Busschère, B. W. Derksen, H. C. Gottenbos, Th. A. M. van Helvert. mevr. M. G Laterveer-van der Steen. J. van Riemsdijk, A. W. van Rossen, M. A. Rijkers, N. B. C. van Rijnswou. H. Veldstra, I. de Wolf. Leiderdorp: mej. A. M. J. Straman. Leimuiden: II. van Iperen Lisse: Th. P. v. d. Meij. Noordwijk: B. H. de Haas, E. de Jong, mej. A. Z. van Weeghel. Noordwijkerhoutmevr. PP. C. Kroon- van Wijngaarden, L. Steen voorden. Oegstgeest: L. S. van Abswoude. Roelofarendsveen: J. W. van Klink. Sassenheim: R. J. van Elburg, Q. F. van Kesteren. Stompwijk: C. J. Turk. Voorschoten: J. G. Lekkerkcrker. Voorhout: C. A. Hartveld, P. J. Lange- Oegstgeest: A. J. M. Alink, veld, A. Th. Turk. A. .Vlink-Nieuwenburg, C. Laan. mej. C. M. L. J. Sloos, D. Slot houwer. A. E. C. Snoeren, mej. M. A. C. R. Swarttouw. J. Teske, J. A. Tibboel, B. J. M. van Ulden, M. S P. Verdegaal. C. Verhoog, mevr. E. A. C. Vernet- Ouwerkerk, C. Verstoep, G. Visser, A. v. d. Waals, K. G. Westerbeek, J. P. Zandbergen. Leiderdorp: C. Gordijn, mej. H. M. C. de Lisse: J. Faas, P. W. v. d. Reijden. Noordwijk: A. C. Augustinus, H. P. He- ruer. J. Looren-de Jong, mevr. J. v. d. Meulen-Hazenoot, C. M. Ruigrok. Noordwijkerhout: J. A. Bioekhof, mevr. E. A. M. Brouwer-v. d. Geer. A. Plug, Th. M. Roelofs, J. G. M. de Winter. M. H. Ros- LANDSTEINER-PENNING: Alphen aan den Rijn: J. Wlile. Den Haag: J. Th. Rijkens. Hazerswoude: G. F. M. Kouwenhoven. Katwijk: S. A. v. d. Duin, W. Kok, R. A. Kossen, J. P. v. d. Meij, mevr. A. Mei- rik-Guyt, H. van Oostende. Leiden: mej. M. J. Blankwater, A. M. Blommesteyn, H. H. Blote. J. van Bo- venkamp, H. Braggaar, G. J. van Dom melen, mej. C. G. M. Duindam. F. H. Fockema Andreae. mevr. G. C. Goddijn- Nederhoff, G. A. van Goozen, L. H. M. I Kriele, H. J. Marissink Heetveld, W. Hofman Jr., L. Holl, H. C. Warmond: P. W. G. van Leeuwen, van Hummel, mej. A. M Jansen, B C. Wassenaar: W. J. Bellekom. C. L. van M. v. d. Kaaij. B. Kenter. R. v. Kleef, Bourgondién, J. G. A. van Deursen, A. J. Klomp. H. v. d. Linden, mevr. M. J. M. v. d. Holst, H. J. de Vos Lijftogt-Harland, J. M. Molevelt. L. A. Woubrugge: mej. M. Burggraaff. d. NNiet, M. van Oosten. J. H. Peter, Zoeterwoude: P. N. A. v. d Geer. W. N. G. J. Schut, P. Th. Simonis, P. W. v. d. M. Onderwater, Th. Ph. J. Roeleven. Oud Ade: F. G. van Seggelen. Oude Wetering: G. J. v. Graaf. Rijnsburg: J. P. Bogaaids, J. van Delft. J. C. van Egmond. J. M. van Egmond. mej. H. G. A. den Heijer, C. de Mooij. Rijpwetering: mevr. A. A. Willemsen- Zoetemelk. Sassenheim: M. J. Driessen, S. J. Eisen- ga, H. M. Eldering, C. G. J. J. v. d. Hoorn, J. E. Pit. Valkenburg (Z.H.): A. Schaap. Voorhout: L. G. Vester. Voorschoten: mevr. N. van Beveren-v. d. Feen, C. G. Duijnisveld Jr., J. C. Dui venvoorden. J. G. J. den Hollander, W. LEIDEN Ook gisteren is het „De Tuinstra deed het beter en met twee Munnik-toernooi" in Leiderdorp begun- maal 6—1 klopte hij v. Oostrum. stigd door schitterend tennisweer. Daar- I Paul Kallenberg had in het heren-enkel door kon er tot liefst negen uur 's avonds -D grote moeite om zich te handhaven worden gespeeld, waardoor ook nu weer i maar met eindeloze ralleys wist hij toch een geweldig aantal partijen kon worden Verdegaal met 7-5 in de beslissende reeks afgewerkt en de wedstrijdleiding nu door af ie troeven. Herman v.d. Capellen en de eerste ronde „heen" is. Errie Sanders bereikten hier de volgen- I de ronde door resp. Wijsman en Boon te Koosje v. Leeuwen bleef in de eerste j verslaan. ronde van het dames-enkel-B de baas Tenslotte moesten in één van de laatste over de nu wel iets tegenvallende Josine partijen van de dag de gebroeders Bok Teeuw. Ondanks verlies in de eerste net loodje leggen in het herendubbel-B reeks met 64, wist Koosje het heft tegen het machtige powerplay van Jaap in handen te nemen in de volgende twee Temminck en Gerard Pasma, die hiermee sets. en met gedegen aanvalsspel gaf zij hun status van „eerste geplaatsten" Josine het nakijken. goed ophielden. Bij de heren versloeg Jaap Kooreman op L)e voornaamste uitslagen zijn: vrij eenvoudige wijze Frans Kroes, die D.E.B. - le ronde; R. de Groot- A. Riet- de laatste tijd in C nogal op de voor- veld 6_1- 6-1K- v- Deeuwen-J. Teeuw grond treedt. In de volgende ronde moest I l"6, 6-4 6"4 Kooreman echter aantreden tegen oud- I - le ronde: J. v. Schaik-N. Wem- de Munnik-man en nu speler van OTC ,je J Kooreman-F. Kroes 6-4 6-2. In het dames-enkel-C bereikten Mevr. j 2e ronde: F. v. Engelenburg-J. Koore- Soonis en mevr. v.d. Linden de volgende ma^ 6-3 6""1 ronde door resp. v. Leeuwen en Bui ky j D E C. - le ronde: mevr. Soonius-E. v. een straatlengte voor te blijven. Bij de I leeuwen 6-1 6-u, mevr. v.d. Linden-E. heren verraste Kees-Jan Asselbergs, die Burky 6*1 B Molkenboer-A. Zon- gisteren de geplaatste Bernard Bussink neveld 6-1 +-6 6-4. M. Verkerk-L. v.d. D.E.D. - le ronde M. v. Ingen-H. van Aelst 6-1 6-4. M. Mioulet-WeberJ. van Riet 6-0 6-3, T. v.d. Spek-M. v.d._ Linden 10-8 6-4, A Gysinck-H. v. Klarenbosch 8-6 6-2, A. Wirth-P. Qualm 6-2 7-5 H.E.C.: J. J v.d Meulen-J. S. Nijhoff 2-6 6-4 6-4, J. Planjer-S. v. Egmond 6-4 6-1, J. Rodermond-v.d. Kommer 6-0 6-3. Teyema-Keyser 7-5 5-7, C. v.d. Nat-H. Bosch 6-0 6-8 6-2. A. Napjus-Chr. Uhlen- beck 6-3 6-2, A. Plotzek-A. M. Haighton 6-4 6-0, J. Bongaarts-K. Heringa 6-3 6-0, N. Wempe-M. Moekardanoe 6-0 6-3, M. Koen-H. Moekardanoe 6-3 6-4 Boelen* Huis ter Duin 's winters open NOORDWIJK Noordwijks grootste hotel, het „Huis ter Duin" zal voortaan ook in de winter geopend zijn. Met hel I Palace Hotel, dat reeds enige jaren bui- lnlm M M j v Schaik-J den Haa„ ten bet se,zoen openbleef, heeft de dl- ,.6 6.0 6.4 K A„e,bergs_H. Tiehatra rectie gunstige ervaringen opgedaan, g_3 6-i. H.E.D.: H. Dorlandt-H. Chrispijn 6-4 6-4, speciaal ook voor wat betreft het hou- den van congressen en vergaderingen. P. Kallenberg^."verdaguTu 4-6 7-j! terwijl er ook van half september tot M Moekartlanoe-D Altink 6-0 6-8 6-1 april sleed» gasten zijn. die in de bad, H. v d. Capellen-Wjjsman 6-2 6-2. H. v.d. plaats rust en gezonde lucht zoeken. Wal-A. de Graaf 6-3 6-0. J. v Zuidam- ferste gala-avond van dit seizoen chr. Uhlenbeek 6-2 6-0. E Sanders-F •indt plaats op vrijdag, 11 juh. Ma* Boon 6-3 7-5, A. Haighlon-D. Galjaard 6-3 8-6, J. Haase-J Poels 6-2 6-4 H D B - le ronde J Temminc/G. Pasma H. Bos/B. Bos 6-3 6-2. Heymans, de bekende Amsterdams couturier, zal dan een show geve zyn ontwerpen. Tourpremies De Leidse Courant LEIDEN De briefkaarten voor deelname aan de tourpremies van de Leidse Courant stromen bij ons binnen. Veel voorkomende namen zyn vooral die van de favorieten als Merckx. Pingeon, Poulidor. Gimondi en Jan Janssen. Geen van onze lezers raadde, dat de Belg Steevens maandag de tweede etappe zou winnen. Ook niet dat zijn landgenoot Lemon gisteren de derde etappe zou winnen. Desondanks willen wij u aanraden: ga door met de namen van even tuele etappe-winnaars of tour winnaars ons toe te sturen. Er is tenslotte 5.mee te verdienen. Wordt de etappe-winnaar ndet ge raden. dan wordt de prijzenpot uiteraard vetter. Er is een leuk bedrag te verdienen. Een dag voor de te verrijden etappe moet u laten weten wie de betreffende etappe gaat winnen. Sportredactie. ALPHEN' De eerste route van de Alpheuse Rijwiel- vierdaagse, de Laura-rit, is achter de rug; het was een stralende, zonovergoten dag en windstil, zoaIs de Laura lang niet op alle dagen van haar 22-jarig bestaan heeft gekend; men was er zelfs al een beetje aan gewend ge raakt, dat het echte-Laura-weer veel regen en wind moest brengen. De eerste Lauradag van dit jaar schonk ai veel voldoening zowel de deelnemers aan de 125 km-afstand per dag als aan hen die de kortere 80 km-route hebben gekozen, gin gen richting Leiden, langs de kust en door de Duinstreek; alle 567 deelnemers (181 A-route en 286 B-route) vol brachten hun tank; van lichamelijke ongemakken had niemand blijk gegeven en technische pech veroorzaakte niemand last. Een kortere afstand van 60 km, voorgaande jaren bij wijze van proef ingelast, was dit jaar niet meer van kracht; wel bood het bestuur de gelegenheid om één of meer dagen een van de twee routes uit te rijdenvan deze gelegenheid hebben zeven personen gebruik gemaakt: allen keerden enthousiast terug en een deel van hen zal, naar het zich deed aanzien, nog wel een of meerdere dagen meerijden; onder hen bevonden zich o.a. mevrouw Van der Steen, de echtgenote van de medische verzorger van de Laura, dokter M. E. v. d. Steen, en de heer Dirkzwager; zij hebben hiermede voldaan aan een vorig jaar aangegane wedden schap; zij vonden goed gezelschap in de dierenarts drs. C. N. M. Mul, die het ook aan den lijve wilde ervaren wat de Laura technisch betekent en iets van de echte Laura- sfeer wilde proeven. Zoals het in de Laura zo langzamerhand een traditie is geworden, werden de deelnemers ook deze dag langs de routes getraoteerd; onder de rook van Leiden werden hen versnaperingen uitgedeeld en in Hoogmade kreeg men melk te drinken; ook de Alphense middenstand schijnt zich niet onbetuigd te laten en zal van die zijde een verrassing worden voorbereid. Onder de twaalf ploegen bevinden zich o.m. de Rotter damse en de Haagse politie, de laatste met vjjf agentes, alsmede de Sint Bonifaciusschool en de Ichtusschool, beide van Alphen aan den Rijn. Veel gemak ondervindt de Laura van de B.B., die itevens bij wijze van oefening) haar diensten verleent met een mobilofoon-installatie en daarmede op prettige en ge makkelijke wijze contact onderhoudt met de Laurianen onderling en het thuisfront, via een wachtpost in gebouw ..Nabij", dat als „Laura-centrum" in gebruik is. Voor de Laurianen dinsdagmorgen compleet konden star ten, hebben velen van hen veel hinder ondervonden van de jongste maatregelen van de Nederlandse Spoorwegen met betrekking tot de vervoer van rijwielen met de trein. Zij die van veraf kwamen werden hierdoor gedwongen al fietsend hun voertuig naar een nabij gelegen stad te bren gen, daar op de trein te zetten en hetzelfde handicap wachtte hen om hun fiets in Alphen aan den Rijn te krijgen vanuit Leiden of Gouda. Evenals voorgaande jaren zal de gezamenlijke intocht, waaraan traditiegetrouw weer een feestelijk cachet wordt gegeven met bloemen en muzikale begeleiding, plaats vinden vanaf „Avifauna"; daar wordt de stoet vrijdag middag geformeerd en rfjdt men stapvoets naar het gebouw „Nabij". In die feestelijke stoet zal dan ook mlss-Laura weer meerijden in een. dit keer door „Auto-Kortekaas" beschik baar gestelde, versierde auto. Miss-Laura wordt donderdagavond op het Laura-feest ln „Avifauna" door alle deelnemers aan de rijwielvierdaagse gezamenlijk gekozen; men zal zich bij zijn keuzebepaling als voorwaarde waaraan de miss moet voldoen voor ogen moeten houden haar sportief karakter en zonnig humeur. Behalve een aantal dansavondjes ter ontspanning van de Laurianen, Is op het Sint-Jorisplein een Lunapark opge steld. Bij het raadhuis worden betrouwbaarheidsritten gehouden voor auto's, waarvan de finale donderdagavond plaatsvindt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3