%£oidée6oti/ïati£ Von Karajan Alleen Purcell bij opening Orgelmaand Nieuwe triomf voor Nutskoor Nota over regionale televisie komt later Nieuwe directeur van VPRO een weerbarstige praatpaal Ideale verklanking van Mozarts liederen grandioos in Dvorak 8ste Kunstenaars ageren tegen kunstpolitiek John en Yoko gewond bij auto-ongeluk Hoger salaris balletdansers gevraagd PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JULJ 1968 Alles voor ons, behalve de rekening jyiINISTER VERINGA zal de laatste 1,1 geweest zijn om te verwachten dat zijn nota over de nieuwe opzet voor universiteitsbesturen het laatste woord over de democratisering van hogeschool en universiteit zou betekenen. Of die nota nu een beleidsblauwdruk is of niet, het laatste woord van de bewindsman voor het wetenschappelijk onderwijs betekent ze niet. Reeds heeft dr. Veringa laten blijken, dat hij met de belanghebbenden over zijn plannen praten wil. De minister kennende mag men erop rekenen, dat serieuze kritiek serieus behandeld zal worden. Maar dan zullen om succes te hebben de vertegenwoordigers van de opponerende universiteitskringen ook van hun kant de redelijkheid moeten opbrengen om hun standpunten nog eens te wegen en waar nodig te herzien Naar ons gevoel gaat dat bijvoorbeeld op voor de extreme toepassing van het „de universiteit is van ons"-beginsel. |N dit opzicht dreigt de studentenwereld met haar verlengstuk in de fout te vervallen, die in een vroeger stadium die als „regenten" bestempelde universiteitsbestuurders aangewreven is: het weren van de niet-universataire maatschappij buiten de sfeer van het hoger onderwijs. Vanuit de Nederlandse Studenten Raad wordt bezwaar gemaakt tegen minister Veringa's plan om in de nieuwe universiteitsraden (in zijn visie een soort van parlement) ook vertegenwoordigers uit de maatschappij buiten universiteit of hogesohool op te nemen. De Nederlandse Studenten Raad vreest dat op die manier pressiegroepen als bedrijfsleven en vakbeweging zich met de universiteit zullen gaan bemoeien. Dat zou niet nodig zijn omdat de universitaire groepen zelf in staat zijn om met het maatschappelijk belang rekening te houden. Misschien zijn ze daartoe wel in staat, maar of ze het doen, is een andere kwestie. En wanneer de N.S.R. geen pressiegroepen van buiten de universiteit binnen de universiteit wil, zou hij ook wat kritischer moeten oordelen over pressiegroepen van binnen de universiteit buiten het universitaire milieu. meer democratisering in en rond de universiteit. Vanuit een gezond uitgangspunt gaan ze hun claims en rechten overtrekken en komen dan tot uitspraken als: „Alles is alleen maar van ons en voor ons, behalve de rekening, die b alleen maar van ons, maar voor de rest van de samenleving"- En dat zijn opvattingen, die het de vertegenwoordigers van het algemeen belang zo moeilijk maken om voor de werkelijke problemen in het maatschappelijk onderwijs een goede en snelle oplossing te vinden HAARLEMS FEEST BEGONNEN Onder een waarlijk overweldi gende belangstelling is gisteravond de Haarlemse Orgelmaand 1969 in de Oude Sint Bavo geopend. Groot se inzet van een groots festijn, waarin niet minder dan vijftien manifestaties worden geannon ceerd in en rondom de Spaarne- stad. Op deze eerste dag werd de aandacht, de uitsluitende aandacht, gericht op kerkmuziek van de grote Engelse componist Henry Purcell (16591695), organist aan Westminster Abbey en leider van de Royal Chapel te Londen. Een aantal anthenis antifonen bracht het King's College Chapel Choir met medewerking van de organist G us tav Leonhardt, het Versterkte Leomhardt-Consort, de counter-tenor James Bauwman, de bas Max van Egmond, de tenor Nigel Rogers onder directie van David Wilcocks ten gehore. Over dit vermaard ensemble, die de grootse tradities van de Engelse zangkunst tot op de dag van heden voortzet, heeft onze collega, naar aanleiding van het optreden in de oude Jacobs kerk te 's-Gravenhage, reeds met de hoogste waardering geschreven en ook wij kwamen diep onder de indruk van deze koorcultuur, deze stem vorming, dit stijlbesef, zaken, die meu zelden of nooit zo goed en gelukkig gecombineerd in de wereld van de muziek aantreft. Zoals gezegd: de ganse avond Purcell. Dat was veel. Dat was te veel, waarmee we de grootheid van deze illustre Engelsman allerminst bedoelen te verkleinen: allerminst. Maar hoe hei: (Van een onzer verslaggeversI DEN HAAG Verwacht moet worden dat de nota van de regeriug over de invoering van regionale radio en televisie paa in het najaar zal verschijnen. Minis ter Klompé had aanvankelijk het plan de nota in de loop van de zomer bi) de Tweede Kamer' in te dienen. De voor bereiding vergt echter zoveel tü'd dat de regeringsnota pas over enkele maanden klaar zal zijn Volgens het ministerie van CRM wordt de vertraging absoluut niet veroorzaakt doordat een advies van de Nederlandse Omroepstichting (NOS) te lang op zich laat wachten. De NOS ontwikkelt juist een buitengewone activiteit bij de voor bereiding van de nota, aldus het minis terie. Het is duidelijk dat de invoering van regionale radio en televisie een aantal financiële problemen oproept. In Hil versum bestaat nog geen eenstemmig heid over de vraag, of de invoering van de regionale televisie en radio niet beter kan wachten tot de uitbreiding van de zendtijd op de nationale netten voldoen de is uitgebreid, wat uit de kijkgelden zou moeten worden gefinancierd. Ook de organisatie van de regionale radio en televisie via aparte stichtingen of onder leiding van de NOS is nu nog een vraagpunt kwantum koorwerken geboden, het een al genialer dan het andere, die allemaal functioneel waren, fragmenten uit een eredienst, doch van die eredienst losgemaakt en daarmee deed men de muziek, althans het karakter ervan, onrecht. Wij misten het officie, absoluut nodig om deze anthenis op haar juiste waarde te schatten: zonder dat officie werden deze Purcellvertolkingen tot een concert en mogen we het zeggen tot een ietwat eentonig concert Zelfs de voluntaries, de fantasieën voor orgel, door Gustav Leonhardt sober en indrukwekkend gebracht, zelfs de Chaconne voor strijkers, waarin niet de kerkmuziek, doch de hof componist Purcell aan het woord was, door het Leonhardt Consert in een duidelijke, doch ietwat ijle toon gepresenteerd, konden deze indruk niet veranderen- Maar toch: we hadden dit „concert" niet gaarne willen missen. B. R. WE MOETEN GEEN ELITE-OMROEP WORDEN Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „De functie var VPRO moet zijn: zich zo gevarieerd mogelijk opstellen tussen de andere omroepen; op het gebied van informa tie zoveel mogelijk alternatieven bieden. Dat trekt me heel erg. Vooral als de VPRO straks op één avond tegenover de TROS komt te staan. Dan kunnen de kijkers bewust een keuze maken tussen amusement en programma's met een experimenteel karakter. Een klei ne omroep kan zich nu eenmaal ver oorloven bepaalde vorm-experimenten te doen. die van nut kunnen zijn het hele omroepbestel". De heer S. J. Doorman (41) werd vorige week be noemd tot directeur van de VPRO. Thans zetelt hij nog aan de technische hogeschool in Eindhoven, waar hij werkzaam is als lector in de wijs begeerte van de exacte wetenschappen. De VPRO is de laatste tUd nogal en niet steeds op de gunstigste manier in het nieuws geweest. „Die toestanden maken het juist erg interessant. Een uitdaging. Voor geen goud zou ik directeur willen zijn van een rustig radio- en t-v.-bedrijf. Dan was ik hier mooi blijven zitten. Als me het directeurschap was aangeboden van een van de grote omroepen had ik het trouwens niet gedaan. Je krijgt veel meer te maken met de logge structuur, die zich moeilijker laat de mocratiseren. Zo goed als je met een kleine omroep als de VPRO kunt ex perimenteren wat betreft de program mering, zo goed kun je dat ook met de verschillende wijzen van werken". Moet de image van de VPRO veranderen? ,.Het is duidelijk, dat een deel van hei negatieve imago een gevolg is van hei feit, dat er aan gerichte groei-publici- teit betrekkelijk weinig is gedaan. Er zijn nog al wat conflicten in de open baarheid gekomen. Dat was niet nodig. Het is erg belangrijk, dat de mensen de VPRO beoordelen op de program ma's en niet op de sensationele nieuw tjes die naar buiten sijpelen. Daarom is het ook van het grootste belang de begaafdheden van de mensen optimaal te gebruiken. Dat leidt weer tot kwaliteitsverbetering. Ik geloof be slist dat dat met het huidige team haal baar is. Maar in de wijze van werken van de afgelopen jaren zit de ruzie al bij wijze van spreken ingebakken". Het werd tjjd dat er een leider kwam? .Ik geloof niet, dat de VPRO behoefte heeft aan een leider met een hoofdlet ter. Als regisseur (de heer Doorman heeft een passie voor toneel, heeft vrij veel studententoneel geregisseerd, is daarnaast voorzitter van het stichtings bestuur van Kurt Stuyfs Eigentijdse Dans, van Theater Terzijde, bestuurslid van de Eindhovense stadsschouwburg) ben ik ook geen leider. We werken Ik hoop, dat men mij als directeur van de VPRO meer ziet als „een weerbar stige praatpaal", een scepticus. Aan de andere kant ben ik wel voor een ratio nele manier van werken- Ik vind dat de Het Holland Festival legt er nogal eens de nadruk op. dat het streeft naar uit voeringen, die in het gewone concert seizoen tot de praktische onmogelijkhe den behoren. Daarvan kreeg men gister avond in de Sweelinckzaal van het Con gresgebouw een ietwat extreem voor beeld. Op het aan Mozart gewijde pro gramma van liederen en merendeels kor te klavierstukken kwam ook het bekoor lijke, maar bepaald niet erg belangrijke lied „Komm liebe Zither" voor. Alleen daartoe was Benny Ludemann geënga geerd. die zijn allerliefste maar niet al te moeilijke partij van twee, drie minu ten voortreffelijk tokkelde en daarmee voor deze hele avond had afgedaan. Wat zou hij trouwens in dit kader nog meer hebben kunnen doen? Mozart mag dan wel in zekere zin de grondslag heb ben gelegd voor wat bij Schubert uitgroeide tot een grote, zelfstandige liedkunst, hij zelf schreef niet meer dan een dertigtal werkjes in het genre. Na tuurlijk moet men de inlassen voor ope ra's en zangspelen en de vrijmetselaars- zangen hierbij buiten beschouwing gela ten en zelfs van het dertigtal, dat dan overblijft, leunen er nog een aantal te gen de opera aan en zijn er een flink aantal volksliedachtig simpel van ka rakter, hoe bekoorlijk zij verder ook mogen zijn. In feite representeren slechts enkele ervan het ware genie. Het lag voor de hand, dat een en an der zou blijken uit de keuze van een twintigtal liederen van Mozart, die de sopraan Elly Ameling met een verruk kelijk geluid en een subliem gevoel voor stijl en voordracht ten gehore bracht. Zij begon met de vroege werkjes van de elf-, twaalfjarige knaap, die net de galante stijl van de Londense Bach had leren kennen, zij bracht twee snoezige Franse chansons uit het eerste verblijf W. A. Braasem conservator Westfries Museum DEN HAAG Met ingang van 1 sep tember a.s. is de heer W. A. Braasem benoemd tot con >rvator van het West fries Museum in Hoom. W A. Braasem. die aanvankelijk een indologische en oriëntalistische opleiding volgde en se dert 1932 in Den Haag woont, bewoog zich eerst een aantal jaren op literair terrein waarna hij een journalistieke loopbaan koos en sedert 1958 als kunst redacteur verbonden is aan Het Vader land. Naast zijn journalistieke werk ver scheen van zijn hand tevens een aantal boeken op literair en cultuurhistorische gebied waaronder over Oud-Den Haag. 't Westfries Museum waarover de heer Braasem de leiding zal krijgen, is zo wel historisch museum van de stad Hoorn met zijn grote 17e eeuwse verleden, als regionaal museum voor de geschiedenis en cultuur van geheel West-Frieeland. van het wonderkind in de Franse hoofd stad, zij zong twee Italiaanse werkjes, die de trant van het Singspiel hadden en zij kwam na Goethe's Veilchen ten slotte bij Mozarts gerijpte kunst: het be toverende An Chloé, het lyrische Abend- empfindung, het Lied der Trennung, strophisch van opzet, maar met aria achtige uitweidingen: een hartstochte lijke klacht in f klein. Zoals gezegd: behoudens enkele tekst foutjes en een paar ongelukjes in de hoogte, waren de vertolkingen subliem. Dat waren in hun soort ook de begelei dingen van de Oostenrijker Jörg Demus. „In hun soort," want Demus, die het liefst op een klavier uit Mozarts tijd zou hebben begeleid, imiteerde op een mo derne vleugel het korte, droge toucher, de wat stijve voordracht en liet nage noeg alle pedaalgebruik achterwege, een en ander overenkomstig de moge lijkheden van de tafelpiano's. Historisch juist, maar het zal voor velen een beet je wennen zijn geweest, vooral in zijn soli, waaronder het naïeve eerste me nuet van de 6-jarige Mozart, de bekende sonte K.V. 330, het geniale rondo K.V. 511 en ook een curiositeit als de gigue K.V. 574. Een propvolle zaal heeft het vooral de zangeres, maar ook de pianist niet aan hartelijke bijval laten ontbreken. Ks. ANTENNE zekerheden van de mensen goed definieerd moeten zijn. Daar heeft het in het verleden, heb ik de indruk, nogal eens aan geschort". Niet bang voor interne oppositie? „Integendeel. Zo plezierig als ik hel vind andere mensen te overtuigen, zo plezierig vind ik het als anderen mij proberen te overtuigen. Uit een situa tie van koek en ei komt niet veel. IJc heb altijd veel van het debat gehouden. Hard en direct. Op een harde basis kun je tot redelijke beslissingen komen' Kritiek van buiten „Ik vind dat een directeur naar buiten toe zijn medewerkers rücksichlos moet verdedigen. Dat is in het verleden te weinig gebeurd. Het betekent wel dat toe zijn medewerkers rücksichtlos moet zijn met wat er gebeurt". Censuur? „Als je een experimentele omroep wil zijn is het onzinnig te denken in termen als censuur. Zodra iemand mij kan overtuigen, dat hij heel goed weet wat hij doet en daarop ook achteraf kan voortgaan, heb je censuur niet nodig. De VPRO moet natuurlijk, als ze een experimentele omroep wil zijn, censuur inbouwen in het systeem. Het grootste deel van de mogelijkheden was rotzooi over rotzooi, niet rotzooi over de Hoeplaprogramma's. Veel tu multmakers hebben het niet eens ge zien. Ten aanzien van Hoepla zelf was censuur volslagen onnodig. Met een goede begeleiding zou het een van de fijnste programma's van de VPRO ge worden zijn". Zelf-censuur? „Je moet niet je creativiteit temperen, omdat je dan bang bent voor toestan den, wel door je af te vragen: Wat doe ik precies? en wat voor mensen kan ik bereiken? Zolang we een Telegraaf hebben met Leo Riemens en Henk van der Meyden als rellenmakers zul je die toestanden houden- Maar angst is een slechte basis om te werken. Je moet ,je realiseren als je taboes wilt doorbre ken, dat je het op een effectieve manier doet en dat je niet het tegendeel be- Wat betekent dat voor de programma's? „Er moeten in ieder geval programma's komen van en zeer gerichte, hoge kwa liteit". Dus voor de happy few? „Ik zou het betreuren als het een elite- omroep zou worden. Binnen de pro gramma's moeten mogelijkheden wor den geschapen die iedereen aanspreken. Waarom niet bijvoorbeeld in plaats van de deskundige uitleidforums bij zeer geavanceerde toneelstukken, willekeu rig mensen bij elkaar brengen in een panel, die het stuk mogen kraken, zeg gen dat ze er niets van snappen, hun opinies laten botsen met de man die er achter staat of die het heeft ge maakt? Toneelgroep Studio doet het- Grandioos was dinsdag in de Doelen zaal het slot van het concert der Ber liner Philharmoniker; Herbert von Ka rajan dirigeerde Dvoraks achtste symfo nie en hü deed dat zo. dat men zich kan voorstellen nooit meer deze „pastorale" van Dvorak zo enerverend mooi te zul len horen. Enerverend, want nel als maandag in Amsterdam Brahms, werd Dvorak onder Von Karajans handen een brok bewogen lyriek met sterke dramatische facetten. De Berliner Philharmoniker ditmaal prachtig in alle blazersgroepen en met veel cantabile bij de strijkers speelde meermalen het spel van gefluisterde mu ziek, die dan plotseling losbarstte in een zeer expansieve klankorkaan, maar zo verfijnd door Von Karajan in deze over gangen geleid, dat men nooit de indruk kreeg van een pathetisch stuk muziek theater. Opvallend was het zeer hoge tempo waarin Von Karajan de snelle delen spe len liet: alleen een orkest dat technisch van de superklase is als waartoe de Ber- lijnse musici behoren, kan 'n dirigent Bon der ongelukken op die weg volgen. Niet temin was zelfs dit okest t tempo waar in Von Karajan het openingsnummer Brandenborg* Coïteert nein, b#- na te hoog. Mooi vonden we deze Bach niet. wel strak van ritme, maar mede door de zware bezetting te pompeus Von Karajan dirigeerde vanaf een der beide klavecimbels; net als maandag in Am sterdam bij Mozart was zijn instrumen taal optreden weinig belangrijk. Strawinsky Zeer boeiend daarentegen werd Von Karajans Symphony in C. misschien wel het beste werk dat Stravinski symfonisch in de neoklassieke stijl geschreven heeft. Het Berlijnse orkest speelde het werk ongelooflijk helder en soepel: de solo fluitist en zijn drie collega's van de hout- blazersgroep excelleerden zowel qua on gedwongen virtuositeit en vooral qua toonvorming. Terecht liet Von Karajan hen delen in de hem toegezwaaide ovatie. Na Dvorék brak in de Doelenzaal een orkaan van enthousiasme los; weer was het Von Karajan zelf die door het teken „inrukken" aan zijn musici, daaraan een einde maakte. Vanavond het derde en laatste con cert in het Congresgebouw. Zal dan, na Amsterdam en de Maasstad ook Den Haag Von Karajans optreden ervaren als het orkestrale hoogtepunt van Hol land-Festival 1969? zelfde: discussiëren met de zaal. Studio is een typisch voorbeeld van wat kan door een zeer functionele begeleiding en publiekswerving." Toch werkt Studio voor beperkt publick. „Publiciteitsmedia als radio en t.v. moeten het algemeen belang dienen. Dat wat je in Amerika ziet de intelligentia zich door eigen purita nisme volledig vervreemd heeft van de middenlaag, zou ook in Nederland kunnen gebeuren. Als je bijgedragen hebt aan die kloof tusen de intelligen tia en de rest zit je als omroep ver keerd". De massa? „Er is een hele groep mensen, die je eenvoudig moet afschrijven. De relati viteitstheorie kun je ook niet aan ieder een uitleggen. Er zal altijd wel een grote groep zijn die het zuivere amuse ment kiest. Maar de elite is maar een heel klein subgroepje. Zo pessimistisch ben ik niet dat we alleen daarvoor wer ken. Ik ben wel pessimistisch, maar dan mer omdat er in mijn eigen kring zo ontzettend veel intellectuele puri teinen zitten". Persoonlijke programmawensen? .,Ik zou een nieuw soort Hoepla-pro gramma er fijn vinden. Er zou wel een andere formule moeten komen. We zouden al moeten denken aan een for mule voor over vijf jaar". De omroepwet? ..Daarin ben ik me aan het verdiepen. Ik kan nu alleen nog maar in het al gemeen zeggen dat ik het omroepbestel als het maar niet te sectarisch wordt uitgevoerd een fijn bestel vind. Maar als (nog) ondeskundige leek krijg ik vaak de indruk dat de omroepen zich minder bewegen vanuit de ideologie van de omroepwet en meer vanuit een onderlinge concurrentiepositie. Mis schien doe ik daar straks als ik er eenmaal inzit ook wel aan mee. Ik be vind me nu nog in de luxe dat ik me iedere stommiteit kan veroorloven". Vers 2, een programma van Arman- do-Hans Sleutelaar, Massimo Götz en Rob Rooyens, was al eerder door de AVRO uitgezonden. Op de avond name lijk toen zich op het andere net de fi nale om de Europacup afspeelde. Het is toen door vrijwel niemand gezien zodat een herhaling zeker gerechtvaar digd was. Door die herhaling zo heel kort na de eerste uitzending' të laten vallen bena drukte de AVRO dat zij Vers 2 een erg belangrijk programma vindt. Die me ning vermogen wij niet te delen. Aan tekenend dat wij, zoals vrijwel ieder een, in zwart-wit keken en dus de spe ciale kleurenwaarde ervan niet kunnen beoordelen, leek het ons of het hier meer om „vingeroefeningen" ging, om uitproberen van bepaalde effecten, dan om een volwaardig t.v.-programma. Die effecten waren bekend: superim posing, ten dele diapositief en ruim ge bruik maken van eidophormogelijkhe- den. Een en ander toegepast niet om beter te laten zien, maar om te tonen hoe met t.v.-techniek gestoeid kan worden. Inhoudelijk was Vers 2 een collage van flarden muziek, poëzie, drama en danskunst. Alles ondergeschikt gemaakt aan het technische spelelement. Heel veel was onherkenbaar geworden. Som mige onderdelen waren bepaald kin derachtig, zoals de „vogelmensjes" en de introductie van het Oidipousfrag- ment. Sommige waren al te cerebraal zoals datzelfde fragment waarin Oidi- pous zichzelf niet kent in zijn verle den, terwijl dat verleden wel leeft in het brein van de blinde Teiresias. Dat werd „gemaakt" door Teiresias' ogen te omhullen en op die onthulling Oidipous te projecteren. Kunst? wij vonden het een vermoeiend kunstje. AVRO's Televiiier bood eigen bericht geving over investituren te Wales en te Bonn, benevens een hartig commen taar van F. A Hoogendijk over het „oorlogsmisdaden"-debat in de Twee de Kamer. Een goede aflevering! Over de plectigheid in Wales kregen we laat op de avond een samenvatting op „II", nog later op de avond gevolgd door de Wimbledonmatch Neweomb Okker. Voor beide samenvattingen al le waardering. Speciaal voor die uit Wimbledon die weer aanntoonde dat singletennis eigenlijk de meest ideale t.v.-sport is omdat, bij een goede regi stratie, vrijwel geen spanningsmoment verloren gaat. We hadden die samenvattingen niet graag gemist. Maar we geloven dat. nu er miljoenen met vakantie zijn, er alles voor te zeggen zou zijn geweest om van beide evenementen ook over dag iets te laten zien. Het zou geen dure aangelegenheid geweest zijn en heel velen zou er een plezierig kijkge- noegen mee bereid kunnen worden. Vg. Protestliedjes in Bratislava leiden tot ontslagen PRAAG (AP) De communistische partij van Slowakije heeft te kennen gegeven dat wellicht een aantal functio narissen hun functie zullen verliezen omdat bepaalde liedjes gehoord zijn op het songfestival van Bratislava, de vo rige maand. In een verklaring van het presidium van de Slowaakse partij werd gezegd dat functionarissen van het mi nisterie van Cultuur de opdracht hadden gekregen de voorbereidingen van het songfestival te onderzoeken en de nodi ge stappen te ondernemen op het punt van de personeelsbezetting ervan. Tijdens het festival werden liedjes ge hoord die een protest vormden tegen de bezetting van Tjsecho-Slowakije door Russische troepen. Een zo'n liedje had de titel „Ik leer de kunst van het STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56. 20.16 uur) NOS 18.15 uur: Tour de France «18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen 20.30 uur: Holland Festival Magazine 20.55 uur: Een koninkrijk voor een huis, film 22.25 uur: Stichting Socutera •22.40 uur: W imbledonreport age 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II STER IReclameuitzendingen oi 18.56, 19.56, 20.16 U"> NOS 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.03 uur: Coronation Street, 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, t.v.-strip 20.25 uur: Achter het nieuws in West-Irian .reportage 21.05 uur: Ieders eend, t.v.-spel •21.50 uur: Snarenspul, muziekprogramma 22.25 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS 16.00 uur: Vakantieprogramma De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA iagde gewijde muziek (opn). 18.30 baar Kunstbezit. nieuws en informatie). NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NOS: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Me dedelingen. 22.50 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (198 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Stereo: Klink Klaar, zonder nonsens: lichte grammo- foonmuziek. 19.30 Nieuws. 19.35 Stero: Tan go rumba orkest met zangsollsten. 20.00 Ste reo: jazzmuziek. 20.20 Country en Western muziek. 20.40 Buitenlands weekoverzicht. 20.50 Stereo: Strijkorkest. 21.20 Pop-eye: lichte mu- i mag het zeggen: in- Fllharmonisch orkest van Buffali ziek. 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws 18.03 Popmuziek voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal en filosofie, 18.50 Sport. 18.58 Taai- lichte muziek. 20.00 Operettefragmenten. 22.00 Nieuws, berichten en De Zeven Kunsten. 22.15 Amusementsmuziek. (23.00-23.10 Nieuws). :uws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badine- klassieke en moderne muziek (gr). (7.30 luws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging), i Nieuws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 luws. 8.32 Vakantletlps. 8.45 Voor de huis- iuw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis- iuw; 9.30 Waterstanden). NOS «ig- sieke en semi-klassieke kamermuziek. Protestanfe middagdienst. NOS: 15.30 1 heden: magazine over liefhebberijen en tijdsbesteding. 16.00 Nieuws. 18.02 Meer ovei sen en dingen die minder op de voorgrond treden. 17.30 Toerisme: toeristische informa tie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.4E Stereo: Licht instrumentaal kwartet met zang- iliste. 17.55 Reportage Wimbledontennistoer- lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws Radiojournaal. 1.20 Stereo: Lichte grar foonmuziek. (8.30-8.33 De gre 0 Stereo: klassieke kamer- ter). 10.00 Voor de klem 13.00 Voor de II Zang en gitaar. Accordeonmuzie Tussen 10 en 20-: lichte grammofoor dejeugd. 17.30 Voor de jeugd. Mededelingen. HILVERSUM III (240 r koffie. (11.00 Niuws). NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 i Nieuws. (Tussen 16.00 en 17.00 j voor de Ronde van Frankrijk.) 0.03 lORRRrrr.hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijofdraai- ik: vezoekplatenprogramma. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weer bericht, mededelingen en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, beursberichten en klapper. Aansluitend: De Ronde van Frank rijk. 13.20 De Ronde Frankrijk en lichte mu ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Kamermuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 De Ronde van Frankrijk en O, w*. rtUewijgen". (Fan onze correspondent) BERGEN (N.-H.) Om uiting te ge- - aan hun visie op het frustrerend cultuurbeleid in Nederland traden giste ren vele Bergense kunstenoars aan op het plein in het dorp om daar op grote wanden cartoons aan te brengen, die de tien stellingen van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars in beeld brengen. Vervolgens grepen zü manmoe dig naar penseel en verfpot «m doelbe wust Rembrandts nachtwacht te her scheppen in het tijdsbestek van om streeks vjjf uren. Rembrandt verviel destijds tot bittere armoede, zijn collega's van nu hebben daar beslist geen zin in en stellen daar tegenover een daad. Ze zeggen over deze eerste kunstmarkt van Bergen, die een volledig uit de verf gekomen protest markt was: „Deze manifestatie van de Actiegroep van Beeldende Kunstenaars Bergen dient tot steun van en is een betuiging van adhesie aan de acties van de DBK te Amsterdam. Wij worden nog altijd beschouwd als maatschappelijke randfiguren en als zodanig evenredig gehonoreerd. Wij eisen van de samen leving die verantwoordelijk is voor deze cultuur dat zij ons de middelen geeft die ons in staat stellen om ons werk naar beste kunnen en vermogen te vol brengen. In Bergen werden gisteren veel stel lingen en aspecten door de kunstenaars gelanceerd, o.a. „Kunstenaars worden opgetrommeld voor manifestaties in binnen- en buitenland. Om het gezicht van onze cultuur te tonen. Na de ope ning van de expositie gaan de ambassa deurs en ministers naar hun villa's terug en kunstenaars naar hun tochtig zolder- kametje: Zijn meedoen wordt beloond men spreekt in dat kader van ge honoreerd met de vernederende hoerenfooi van een paar tientjes, waar mee hij nog blij is omdat hij dan ten minste die week weer te eten heeft. En Inverness (Rtr.) Beatle John Len- non en zijn vrouw Yoko Ono zjjn gis teravond na betrokken te zijn geraakt bü een auto-ongeluk opgenomen in het ziekenhuis van Golspie in Noord-Schot land. Hoewel het ziekenhuis weigerde inlichtingen te verstrekken zouden bei den slechts licht gewond zijn. John Lennon zou eep snee in zijn kin hebben opgelopen, van Yoko Ono moes ten röntgenfoto's worden gencmen. De zoon van John en de dochter van Yoko beiden uit hun vorige (huwelijken - hebben eveneens licht letsel opgelopen. Uit de officiële lezing over het ongeval blijkt slechts, dat geen tweede auto bij het ongeval is betrokken. John. Yoko en de kinderen brengen een vakantie door bij een tante van John in Durnm voorts „Een dag uit het leven van een kunstenaar, twee ambtenaren van de stad Amsterdam gaan een tocht van 180 kilometer maken op kostein van een particulier aannemer, om de fundering van een beeldhouwwerk te bespreken, waarvan op dat moment nog niet de juiste afmetingen gewicht is te bepalen. De stad Amsterdam heeft op voorhand 2500 voor deze fundering gereser veerd. Dit bedrag is afgetrokken van het honorarium van de beeldhouwer. Het middagje uit van deze twee ambtenaren en de aannemer wordt dus betaald door de kunstenaar met een telefoontje zou het ook gegaan zijn en men had 200 uitgespaard. De kunstenaar moet zijn mond houden en bloeden", aldus Bergen. De VARA is van plan om op 28 juli uitvoerig aandacht aan de Bergense ac tie te besteden in een televisieprogram ma. Eerder kan men er over horen in het radioprogramma „Artistieke Staal kaart" komende zaterdagmiddag. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT (ANP) De bij het NVV aangesloten Algemene Bond van Kun stenaars en de Nederlandse Beroepsver eniging van Danskunstenaars hebben bü de minister van C-. R. en M. en de minis ter van O. en W. voorstellen ingediend om de huidige salariëring van de dan sers en danseressen werkzaam bü de drie Nederlandse gesubsidieerde gezel schappen te verhogen. Het gaat om ge- engageerden bü het Nationaal Ballet, het Nederlands Danstheater en het Scapino Ballet. De huidige honoreringsmaatstaven stemmen volgens de A.B.K. en de be roepsvereniging niet overeen met de aard en het niveau van de werkzaamhe den. De optimale prestaties van de dan sers moeten, mede door de onregelmatige werktijden, worden geleverd op momen ten die niet met het natuurlijke levens ritme overeenkomen. In vergelijking met welke uitvoerende kunstenaar dan ook, heeft de danser de meest ongun stige arbeidsvoorwaarden met betrekking tot werk- en rusttijden. De prestaties worden geleverd in een bijzonder nauw teamverband, hetgeen volgens beide or ganisaties naast zware fysieke, ook psy chische eisen stelt. Voorts is het beroep van ballet sterk aan leeftijd gebonden. Door dit tijdelijke karakter van de be roepsuitoefening (tot ongeveer 28 jaar) is een juiste honorering een dwingende Bij de opstelling van het salarisvoor- stel is uitgegaan van een opleiding van 4 a 5 jaar en de bestaande structuren van de verschillende balletten. Voor het Nationaal Ballet gelden 3 droepen, waar bij salarissen worden voorgesteld van f 18.100,tot 25,000,voor groep 1„ 13.500,— tot 19.000,— voor groep 2 en 9000,tot f 15 000,voor groep 3. Voor het Nederlands Dans Theater (twee groepen) worden salarissen voorgesteld van 13.500,— tot 25.000,— en f 9000 tot f 15.000,De voorgestelde bedragen voor het Scapinoballet (ook twee groe pen) luiden f 13.500,tot f 19.000.en f 9.000.tot 15.000,Ook met betrek king tot de salariëring tijdens het leer lingstelsel zijn voorstellen gedaan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2