MERCKX'S GRENZELOZE AMBITIE TRIESTE INTOCHT VAN NEDERLANDSE TOURRENNERS IN MAASTRICHT Geen applaus, maar medelijden TOURRAPPORT wk pel 3Julien Stevens in gele trui TOUR SNIPPERS a RenéPijnen: „Het wordt ik snel opknap Henk Nijdam en Poortvliet op 20 minuten „Dank je wel", schreef Goddet BWSDAG 1 JULI 1969 CE LEIDSE COURANT ht ffcT&wfotfk 4eetappg-2iull 216km de MAASTRICHT Wat een glo- ieuze entree had moeten worden, iep uit op een trieste tocht. Zonder -Rosewa laverend applaus, zonder franje, ^let grootste deel van de Nederlan- s e Tourrenners sukkelde met een !y~-RuffAchterstand van om en nabij de ien minuten Maastricht binnen. Maastricht, waar zoveel van ver vacht werd, omdat de echtgenotes (Gi,r zouden zijn, de verloofdes, de ituders, de supporterclubs. Allé- afnaai beloofden ze de gelegenheid 7_"0|iian te grijpen om te komen kijken n Wat is er dan mooier dan een ►verwinning of op zijn minst een >laats in de kopgroep. Vanaf de lag dat de tenten in Roubaix wer en opgeslagen is erover gespro- en. Maastricht kreeg voor de Ne- erlandse Tourrenners een magi- che klank. Daar lag roem, eer en pplaus. Wat er gistermiddag in e Limburgse hoofdstad van over leef, was medelijden van de ge- rouwen die met treinen, bussen en uto's waren overgekomen. Het •gioen dat had willen juichen loest de mond houden, want de ederlandse deputatie in de Ronde ing af. Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en W PETER HEERKENS balans sloeg immers door naar de an- weest? Hoe kon zo'n belangrijke etappe dere kant en die viel meer op. Hoe, zo zo gruwelijk de mist ingaan? vroeg de ontgoochelde aanhang zich af, Het antwoord van de verslagen fietsen- was dit in 's hemelsnaam mogelijk ge- aangaf na zelf de actie te hebben inge- >poorw< 3 in c ricts- Tweede etappe ie uitslag van de tweede etappe, een rit I St.-Pieters Woluwe naar Maastricht over ,5 km is: a. Stevens (Belg. Drlessens) .35.42 met bon. 4.35.22. 2. Willy in t Ven Belg, Cools) z.t. met bon. 4.35.32. 3. Harrison iput) 4.35.43, 4. Balmamion (It.. Pezzi) Wright (CB, Geminiani) 4.35.56. 6. 9. T- (Ned., Geminiani) z.t., 11. De Witte (Belg.. :ools) 4.35.53. 12. Waglmans (Ned., Vissers). DanceUi Ot.. Albani). 14. Bianco (It. Alba- 15. Merckx (Belg., Drlessens). 16. Fonta- :111 at.. Albani). 17. Van Springel (Belg.. lools). 18. Paul in 't Ven (Belg.. Cools), 19. i (Sp.. Belg., Schotte), 1 Schil! het vrij de spar. ploege ng op d spel trenigin De verdiensten van de Nederlandse ploeg waren bijzonder laag in de tweede rit. Ottenbros en Wagtmans brachten als enigen geld binnen, om precies te zijn 300 gulden. Daar moet dan weer 25 gulden afgehaald worden voor boetes, die Nijdam en Timmerman opliepen, zodat de totaalscore op 275 gulden kwam. Eddy Merckx heeft met volle teugen genoten van de glorie die een gele trui met zich brengt. De beslist niet ijdele Merckx verbaasde de vólgerscarwoaan enigszins door in fïêt geneutraliseerde deel van de tweede etappe als een vorst voor het peleton uit te rijden. Op die manier kon hij zioh uitvoerig laten bejubelen door zijn streekgenoten, die zich weer met grote massa's hadden opgesteldEen aardig detail bij het feit, dat Eddy Merckx als een echte leider zijn collega's voor ging: aan zijn zijde reed Rudi Altig, de eerste gele-truidrager van deze Tour en ook de man, die hp enige dagen boos heeft aangekeken naar aanleiding van diens visie op de in de Giro gepasseerde dop'mgzaak. Onder de ploegleiders, die ervoor moeten waken en erop moeten toezien, dat hun vedetten in de beste gezondheid de Tour rijden, zijn er enkelen, die zelf een beetje sukkelen met hun gestel. MercSkx' baas Domme Driessens bijvoorbeeld heeft last van zijn nieren, Pingeons chef Gaston Plaud klaagt over een pijnlijke linkerheup en Antonin Magne. ploegleider van Raymond Poulidor, heeft maagpijnen. Een ander nieuwtje rond Antonin Magne: hij draagt voor het eerst in de Tour een zonnebril. Een met gele glazen. Zei zyn collega Louis Caput: „Heeft hij (Fr., haln), L. Jke (Belg., >kost (Fr., Geminiani). 34. Altig W.-Dld., Pezzi), 37. Gimondi (It.. Pezzi), 44. S>ulidor (Fr. Magne), 52. Ocafia (Sp., Machain) dezelfde tijd 4.35.38, 65. Timmermans Vissers) 4.41 .>iD, 67. Van Looy (Belg., s) 4.400, 74. Beugels (Ned.. Plaud) .45.23, 78. Dolman (Ned., Vissers) 4.45.23. 83. is (Ned.. Plaud) 4.45.49. 93. Haast (Ncd., 105. Pijnen (Ned., Vissers) allen de- elfde tijd 4.45.49, 126. Poortvliet (Ned. Vis- ->T 1/lccArcl 4.56.31. Algemeen ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement na de weede etappe luidt: 3. Drlessens 26.01.20, 2 >ezzl 26.01.39, 3. Geminiani 26.02uB, 4. Cools 6.03.09. 5. Plaud 26.03.55. 12. Vissers 26.13.12. Puntenklassement Het puntenklassemer in Maastricht uitgeroepen ransen Bolley (Geminiani) en Chappe die na het sluiten van de controle kwamen werden uit de strijd geno- ;venals de Belg Monteyne (Schotte). trs) 4.56.31. 127. Nijdam (Ned., Vlss Ploegenklassement Het ploegenklassement van de tweede etap-1 luidt: 1. Cools 13.47.38, 30 pnt. 2. Driessens I 45, 3. Caput 13.47.39. 4. Pezzi 13.47.40. 5. mlniani 13.47.SC. 12. Vissers 13.53.06. Algemeen klassement ■osskost (Fr.. Geminiani) en Janssen (Ned., ieminlani) op 32. 6. Gimondl (It., Pezzi) op acke (Belg., Plaud) op 43. 8. ex aequo: equo Pingeon (Fr. Albani) op 49, 1 (Belg.. w. De Vlaeminck Belg.. Schotte) op 1.01. 17. Wagtmans (Ned. Issers) op 1.06. 18. Van Springel (Belg.. Cools) p 1H0, 19. Aimar (Fr., Geminiani) op 1.12, 20. »uu x aequo Balmamion (It., Pezzi) en Lopez klassi odrlguez (Sp., Machain) op 1J3, 22. Dclisle "Fr.. Plaud) op 1 j14, 23. Letort (Fr.. Plaud) 1.16, 24. Van Neste (Belg., Cools) op 1J8. Paul ln 't Ven (Belg., Cools) op Y.19, 48. bros (Ned., Vissers) op 2.27, 61. Timmer- Belg.. Vissers) op 6.55, 11.31,105. Dolman (Ncd., t (Belg., Vissers) Sijbrands leidl in damtoernooi HOOGEZAND Ton Sijbrands heeft gisteren door een overwinning op Bron- string in de zesde ronde van het inter nationale damtoernooi, dat in Hoogezand wordt gehouden, de leiding in de ere- groep behouden. Hij heeft nu tien punten, een meer dan de Rus Andreiko, die de Fransman Hisard versloeg. Gehoord van een renner: „Ik mag van de dokter alles slikken behalve mcthyl- dibenzocyclobepatrie-nylidene. peperidi- ne, en gelules. Maar tja, wie mag dat Voor de dopingcontrole in Maastricht moesten de eerste drie van het algemeen klassement, zoals dat bij het vertrek uit Woluwe er uit zag, zich melden. De trekking van de enveloppe waarin de formule zat, werd dit keer bijgewoond door ploegleider Cools. Het resultaat van de uitslag betekende dat Merckx, Altig en Janssen naar de dokter moesten. Jan Janssen het by de dopingcontrole even op zich wachten. Hy hoorde pas van zfjn verplichting in Beek, waar hij logeerdeHet duurde nogal even voor Janssen door alle drukte weer terug was in Maastricht en men begon langzamerhand te vrezen, dat hij niet meer zou verschijnen. Tenslotte arriveerde hij nog juist voor het sluiten van de controle. de helden was kort en eensluidend: „De verschrikkelijke Bouny had het gedaan, die venijnige klim op veertig kilometer van de aankomst. Het leek in het draai boek een onschuldige bult, ook al omdat hij was ingedeeld in de vierde catego rie. Maar juist daar viel de vernietigen de slag, omdat de klim zwaar was en het tempo onder aanvoering van Merckx hoog ging. Er werd jacht gemaakt op een kopgroep, waarin André Poppe, vorige week zondag sterrijder in het Bel gische nationale kampioenschap, de toon luid. Maar alvorens Poppe het tenslotte al te machtige geweld lossloeg, waren de zwakkeren al dodelijk vermoeid van de inspanningen die het koersverloop De marteling want weer schokte het moyenne tot ver boven het gemiddelde begon rond de twintigste kilometer. Daar liet Rudi Altig, zijn strijdlust valt op, zich weer van voren zien en het bleek het begin van een forse serie de marrages en achtervolgingspogingen. Riotte en Samyn doken naar Altigs wiel' Polidor kreeg even later aansluiting en toen volgde een opeenhoping van actieve coureurs, die allen bijkwamen: Delisle, Swerts, Janssens, Galera en Gomez del Ze stellen lofwaardige daden, maar die stonden in de schaduw bij wat er in de tachtigste kilometer gebeurde. Toen, de gelegenheid van het beklimmen der Sauveniereberg werd ervoor aangegre pen, stoomden de werkelijke groten op en hun aanvoerder heette Eddy Merckx. Ze waren met z'n dertienen in totaal: Merckx, Gimondi, Poulidor, Pingeon, Janssen. Van Looy. Van Springel, Har rison, Wagtmans, De Vlaeminck, Lazca- no, De Witte en Vianelli. De groep ruk te in een adem op naar de koplopers en om in de race niet al te veel te verspe len, forceerde het peleton zich. De gevol gen zouden blijken bij de demarrage van André Poppe, die begon enige kilome ters nadat de complete hergroepering had plaatsgevonden. Gelijktijdig verloor het peloton de eer ste collega: Henk Nijdam, die uiteinde lijk op eenentwintig minuten finishte en hijgend uitstootte: „Kramp in mijn rech terbeen. Ik kon geen meter meer". Drie stippen Poppe stoof intussen met niet te stui ten enthousiasme voorop en bereikte bin nen tien kilometer een voorsprong van 1.25. Het bleek onvoldoende om de solo vol te houden want Rik van Looy als geen ander doordrongen van de waarde, die een etappezege in de Tour heeft en verder zeer attent als het gaat om de publiciteit voor de Nederlandse spon sor, Julien Stevens en Eddy Schutz ach terhaalden hem. Hun ruk naar de leider was een aardig aanknopingspunt voor de grote groep die zich op de drie stippen kon richten en aardig bij beef. Dancelli, Perurena, David en Santambrogio za gen zelfs kans nog weg te springen en de ploeg onder aanvoering van de nog steeds fanatieke Poppe te bereiken. Niets duidde op een naderende slach ting van het peloton dat met een achter stand van rond de veertig seconden be slist buiten gevaar was. Tot het tempo even stil viel en de leiders in twee kilo meter ruim een halve -minuut bijpak ten. Achteraf bleek dat moment van on oplettendheid, van nonchalance het grootste deel van de karavan buiten ge vecht te stellen. Terwijl Rik van Looy het contact met de groep verloor zo als Julien Stevens die geen echte klim mer is, maar na de bestijging van de Bouny nog voldoende kracht over had om weer bij te komen en later zelfs te winnen ging het peloton aan flarden, hier teleurgesteld af. Geween en geknars Op initiatief van Merckx en Gimondi werd de jacht geopend op een groepje dat eerder naar de kop sprong en MAASTRICHT Rlni Wagtmans. met Harm Ottenbros de Willem II- vertegenwoordiging van het eerste pelotonnetje dat kort achter winnaar Stevens in Maastricht arriveerde, haalde de schouders op. „Wat wil je met zo weinig mensen van voren. Dan kun je tooh amper rekenen op een overwinning. Het zat er gewoon niet in. Om succes te hebben moet je ni ploegmaats rond je weten". En Harm Ottenbros, ais goede zesde in het dag- Klassement: „Beestachtig was het. Wat een verschrikkelijke rit". René Pijnen, in de achterste rijen binnengekomen, beaamde het graag. „Er werd enorm fel gekoerst en daar kon ik niet tegen- Vanaf de Ronde van Luxemburg heb ik last van flinke verkoudheid en die gaat me parten spelen. Ik voel dat ik macht tekort kom. Normaal gesproken had ik in het groepje bij Wagtmans horen te zitten, maar het ging eenvoudig niet. Het was voor mij afzien van begin tot het eind, vooral op de Bouny. Het wordt tijd dat ik snel op knap. want anders ziet het er niet best uit". Nog veel later dan René Pijnen kwam Leen Poortvliet binnen. Het slacht offer van een valpartij. „Ineens zag ik 3 renners tegen een ploegl eiders- wagen opklappen en voor ik het be sefte lag ik ook. Mijn rechterbeen is verder de hele rit pijn blijven doen, zodat ik op halve kracht naar de finish moest". Gerben Karstens tenslotte, op tien minuten gezet, kort en krachtig: „Het ging gewoon niet, dat was alles". der bevel van Delisle. Het succes (waar in ook Janssen deelde en later Wagt mans en Ottenbros) werd negentien kilo meter voor de aankomst gevierd nadat eerst ook nog Harrison, Balmamion en Willy in 't Ven aansluiting hadden ge kregen. Deze drie namen werden in de finale, meteen ingezet, belangrijk want ze beheersten die samen met Julien Ste- Op dat moment fladderde het grote peloton in stukken en beetjes over de kronkelige wegen die naar Maastricht leiden en die zoveel gemeens inhielden, dat de tijdsverschillen opliepen tot mi nuten en minuten. Kilometers voor het geween en geknars der tanden, vierde Julien Stevens toen de fuif van zijn over winning met een gele trui. Drie keer reed hij de Tour en nog nooit mocht hij het meest begeerde shirt aantrekken. Tenslotte is die eer voor een zeer be scheiden aantal weggelegd. In Maastricht versloeg de ex-adjudant van Rik van Looy zijn tegenstanders met gemak. In Mechelen, waar hij woont en waar zijn vrouw een kruidenierszaak drijft als Ju lien koerst, zal er zonder twijfel gefeest Meer dan door de Nederlandse wieler- aanhang in Maastricht, want die droop diet teleurgesteld af. (Ned.)—Agafonov (Rus.) 1 Stand: 1. Sijbrands 10, 2. Andreiko 9. 3/4. Koeperman en Wiersma 8, 5/6. Kuyken en Agafonov 7. 7. Baba Sy 6, 8. Hisard 5, 9/10/11. Bronstring, Smith en Van Eijk 4. 12. Adjiedj 0. Hoofdgroep (zesde ronde): Verleene (Belg.) Schot uius (Ned.) 0—2, Dalllnga (Ned.)— Kolk Ned.) 2-0, Mesjanski (Rus.)—Koning Ferander (Sur.) 2—0. Drost (Ned.)Heeringa (Ned.) 2-0, Plppel (Ned.)—Langley (V.S.) 1-0. Stand: Mesjanski 9 (5). 2. Drost 8 (5), der 3 (6). lil. I (5), 9. Kolk 4 (6), Super-Merckxknecht Julien Stevens tilt zijn armen reeds omhoog. Voor zyn Belgische collega Willy In 't Ven passeert Stevent de finish MAASTRICHT Drieduizend gulden extra- premie was er door Willem II-Gazelle in het vooruitzicht gesteld als een renner van deze équipe de etappe in Maastricht zou winnen. Er werd daarvoor een afspraak gemaakt, dat de gehele ploeg, ook Rik van Looy, voor Eef Dolman zou rijden. Dolman was de man waarop men rekende. Dolman, de onberekenbare, die op be paalde dagen zo hard kan fietsen, dat hij dan tot de Europese top behoort. En nu hoopte men dat Dolman op weg naar Maastricht zo'n dag zou hebben. Het vertrouwen in hem was groot. Vóór de start vroeg ploegleider Ton Vissers aan een der verzorgers: „Heb jij nog een petje?". En de verzorger antwoordde: „Nog één. maar dat bewaar ik voor straks, voor de huldiging". 's Ochtends voor de start in Woluwe verklaarde Dolman, op wie dus alle hoop gevestigd was, dat hij afwachtend zou rijden. Niet direct meegaan met een vroege ontsnapping. „Ik moet wat risico nemen", vertelde hij, „want in de finale zal ik mijn krachten nodig hebben". Maar nauwelijks vier uur later was dezelfde Dolman een teleur gesteld man. Twee lekke banden hadden hem ge veld, juist op het moment dat de beslissing ging vallen. En dat terwijl hij bij de groep-Merckx zal, die op luttele seconden achter de kopgroep van vief reed. Daarmee verdween een der belang rijkste pionnen voor een Nederlandse etappezege. Restte nog Jan Janssen. O de dag van de ver jaardag van zijn vrouw had hij zo graag de etappe willen winnen. Maar Jan had juist op deze dag geen beste conditie. „Ik ben niet zo erg ont goocheld dat het niet gelukt is", zei hij aan de finish te Maastricht, „want ik voelde me de hele dag niet erg lekker. Ik reed moeilijk en dat is niet zo vreemd, dat heb ik meer in het begin van een etappewedstrijd. Nog een paar dagen en het gaat wel weer beter." Niettemin handhaafde Janssen zich voortreffelijk in de gfoep-Merckx, die veertien seconden na de kopgroep over de finish gleed. Tot die groep be hoorde ook Rini Wagtmans. Hij had op enkele kilometers voor de eindstreep nog een poging gewaagd alleen tot bij de vier leiders te komen. Maar hij kwam niet los van Merckx. Voor de show Restte ook nog Beugels, de Nederlandse renner bij het Franse merk Mercier. Beugels voor de start: „Wij hebben ef vanochtend bij Mercier over gesproken, dat het een goede reclame zou zijn als ik de rit in Maastricht kon winnen. Daarom is beslist dat ik, als er geen voor mijn kopman Poulidor gevaarlijke renners meegaan, het mag proberen en in dat geval de hele ploeg voof mij zal rijden." Beugels probeerde inderdaad van zijn vrijheid gebruik te maken. Hij demarreerde uit het peloton en kreeg d« Fransman Rignon en twee renners van Merckx' ploeg Faema mee. De Fransman liet Beugels al het zware werk opknappen en de twee Faema's weigerden gewoon aan de leiding te komen. Op die manier was het voor Beugels een zinloze zaak. Dat zag hij zelf ook wel in en hij staakte dan ook wijselijk deze poging, hopend dat zich later een nieuwe kans zou voordoen. Maar op deze voor hem zo belangrijke dag was ook Eddy Beu gels weinig geluk gegund. Beugels: „Juist op het moment dat Mefckx op de berg in Hoei demar reerde en het peloton in stukken viel, kreeg ik een lekke band. Ik heb toen alles moeten geven om het tweede peloton weer te pakken te krijgen. De groep-Merckx was toen al uit zicht ver dwenen." In de laatste kilometers ontsnapte Beu gels nog uit de groep waarmee hij reed. „Dat was meer voor de mensen, voor de show", vertelde hij. „Ik wilde me toch even laten zien." Bergen werk Opnieuw dus heeft de grenzeloze ambitie van Eddy Merckx de andere favorieten tot een grote inspanning gedwongen. Ook op de tweede dag verzette hjj bergen werk en weer drong zich de vraag op: springt Merckx niet te roekeloos om met zjjn krachten? Iljj voelt zich, dat vertelde hij gisteravond, weer gezond en sterk. Vooral geestelijk. Hij heeft door de duizenden spandoeken en door de slagzinnen, die op de weg waren ge kalkt en door de massale aanmoedigengen' die tijdens zijn triomftocht door het Belgische land in zijn oren tuitten, een soort hersenspoeling ge- De gedachte aan de dopingaffaire. die hem steeds achtervolgde en die hem nog in zijn dromen kwelde, zijn naar de achtergrond verdreven. De urenlange toejuichingen, de massale sympathie in zijn land hebben Mei'ckx opnieuw gestreeld en hebben het gewonnen van zijn sombere stem ming. En Merckx groeide daardoor, eerder dan hij had verwacht, weer naar zijn oude conditie en ook naar zijn oude positie: die van heerser in het peloton. Ook gisteren. Het optreden van Merckx haalde eveneens een streep door de rekening van de op zege beluste Nederlanders. Mertkx drong de anderen zo'n hoog tempo op, er werd opnieuw zo verschrikkelijk hard gereden op de kronkelende wegen naar Maastricht, dat niemand er meer lust toe voelde of er kans toe zag een poging te ondernemen. Want bij de vier leiders reed Julien Stevens, een ploegmakker van Merckx, die hij nu, om van de zware last van de gele trui bevrijd te zijn, als een stroman naar voren heeft geschoven. Er zijn gisteren, vooral door toedoen van Merckx, in het peloton harde klappen uitgedeeld. Terwijl de renners nog maar aan de poort van de ko mende moeilijkheden staan, sneuvelden reeds tientallen. Met een achterstand van meer dan tien minuten bereikten ze uitgeblust Maas tricht. En dat terwijl ze vijftig kilometer daar voor nog aan de zijde van Merckx en de andere favorieten stredeji. Reeds gisteren drong zich de vraag op: waar moet dit naar toe? Hoeveel zullen er Parijs halen. Want men moet de Ardennen nog door. En aansluitend de Vogezen, waar het zo'n verschrikkelijk slecht weer kan zijn. En aansluitend de Alpen en de Pyreneeën, waai' men inspanningen moet verrichten waarbij die van gisteren nog slechts kinderspel zijn. Lovende woorden De eerzucht van Merckx, diens tomeloze drang naar eerherstel, zjjn gevecht tegen de Fransen Poulidor en Pingeon, tegen Jan Janssen, Gimondi en tegen de jonge De Vlaeminck, hebben reeds na twee dagen hun sporen in het peloton Achter gelaten. En in het hooggebergte zal de slag pas in volle hevigheid ontbranden. Daar zal Pingeon aanvallen. Misschien ook nog anderen. Daar zal Merckx dan alleen zjjn. Met name de Fransen zjjn ervan overtuigd, dat Merckx een inzinking zal krijgen. Tourdirecteur Jacques Goddet mocht dan gisteren nog bijna twee kolommen uitbundig lovende woorden in zijn lijfblad l'Equipe aan het adres van Merckx richten, in stilte zien de Fransen graag dat Merckx in deze dagen 20 tekeer gaat. Hij betrekt de favorieten in de strijd en hij zweept daafdoor de belangstelling voor de Tour, nog voor deze op eigen grondgebied terugkeert, hui zenhoog op. De Fransen hebben er alleen maar voordeel mee. „Dank je wel, Eddy Merckx", schreef Jacques Goddet. In zijn gedachten is Pingeon het daarmee natuur lijk eens. Merckx hanteert het wapen van de voortdurende aanval en hij spaart zichzelf geens zins. En zo lang hij daarbij geen afstand kan nemen van Pingeon, gaat voor Pingeon alles naar wens. Want de beslissende slag zal eerst, daaiVoor is de Tour nu eenmaal de Tour, in de Alpen of de Pyreneeën vallen. En juist daar verwacht men dat eindelijk zal blijken, dat superman Merckx ook maar een mens is. Dat eindelijk zal blijken dat ook hij een bodem heeft in zijn krachten* reservoir. Ten voordele natuurlijk van Pingeon.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7