Piet Giesen (ADO) naar AS Oostende Koloniale optreden Portugal door Kamer scherp veroordeeld MIGHTY MARG'' DOORSTOND PROEï Zwolle weer een Joegoslaaf ft PAGINA 6 DE LEEDSE COURANT dinsdag 1 juli 196 LUCKY LUKE: CALAMITY JANE OAT 15 HET JUIST LUCKY k ALM TE BEVALT ME NIET HIGGLES: IN HET VERRE OOSTEN SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM Socialisten eisen fel wapenembargo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamercom missie Buitenlandse Zaken heeft gisteren het koloniale optreden van Portugal in Angola en Mozambique scherp ver oordeeld. De socialisten kondigden een motie aan, wanneer het buitenlands be leid in de voltallige Kamervergadering behandeld wordt. Deze motie, gesteund door D'66. de P.P.R. en de P.S.P., vraagt van de regering in de Verenigde Naties aan te dringen op een volledige naleving van het wapenembargo tegen Portugal en ook tegen Zuid-Afrika, -an- wege diens apartheidspolitiek. Het C.H.-Kamerlid drs. C. Bos vatte de mening van de Kamercommissie kort en scherp samen: „De NAVO krijgt ook in de Verenigde Naties een slechte naam door het Portugese optreden." Portugal gebruikt wapens, die het door het lidmaatschap van de NAVO beschik baar heeft, tegen de vrijheidsstrijders in Angola en Mozambique, aldus allerlei rapporten in binnen- en buitenland. „Er moet in de NAVO iets gedaan wor den om de noodlottige politiek van Por tugal om te buigen", aldus de K.V.P.'er Mommersteeg. „Het probleem wordt steeds klemmender." Minister Luns beloofde, dat hij de an dere leden van de NAVO zal polsen wat er aan te kunnen doen. „Vooral ook om dat Portugal voor de NAVO van groot belang is." Maar 't blijft, aldus de minis ter, een groot probleem, omdat de hou ding van Frankrijk in de Veiligheids raad een groot vraagteken is. Het wa penembargo. zoals de Veiligheidsraad dit aangenomen heeft, zal Frankrijk dan wel eens kunnen saboteren door er haar veto over uit te spreken, wanneer na drukkelijk gevraagd wordt dit embargo volledig na te leven. In voltallige vergadering zal de Twee de Kamer beslissen of de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties een verscherpte opdracht meekrijgt tegen Portugal wegens diens koloniale optre den en tegen Z.-Afrika vanwege de apartheidspolitiek aldaar. Jeugdschaaktoernooi ZUTPHEN Het Nederlandse jeugd- schaakteam heeft gisteren in Zutphen in de vierde ronde van het landenschaak- toernooi tegen Engeland gespeeld. Neder land leidt met 21. Een partij werd af gebroken De gedetailleerde uitslag 1st Timman <N.)— Williams 1—0. Ligterlnk (N.)—Perkins Vi14, Boehm (N.)—Webb afg., Zwitserland—Oosten rijk 2—2, Denemarken—West-Duitsland 1—3. De stand lsi 1, West-Dultsland 2, Ne derland u»% a afg.. 3. Engeland 8i£ 1 afg., 4. Denemarken 6*. 5. Zwitserland 6 en Oostenrijk 4 pn». Beraad over landbouwprijzen I LUXEMBURG (ANP) De ministers win Landbouw van de EEG hebben Luxemburg besloten de volgende maand un extra-inspanning te doen om nieuwe Europese landbouwprijsen vast te stel len. De europese commissie heeft gisteren voorstellen voor nieuwe Europese prij zen voor 'I jaar 1970-71 op de tafel van de minster gelegd. De ministers moeten echter ook nog enkele belangrijke prij zen van 't lopende jaar voor melk, bo ter en rundvlees vaststellen. De Neder landse minister van Landbouw Lardinois, die met ingang van juli 't voorzitterschap van de EEG-landbouwraad overneemt, heeft zijn collega's gewezen op de moei lijke posilie waarin men komt le verke ren. Op zijn voorstel is met algemene stemmen besloten dat men medio juli (le weten op de 15e, 16e en 17e) in Brussel zal proberen de nog hangende prijzen van hel lopende jaar te regelen en als dat is gelukt, op een tweede con ferentie op 28, 29 en 30 juli de prijzen voor het jaar 1970-1971. Ontheffing prijzenbeschikking horeca sect or DEN HAAG (ANP) Minister mr. L. de Block (Economische Zaken) heeft tot nu toe van ondernemers 265 verzoeken ontvangen om ontheffing van de prijzen beschikking horecabedrijven 1969. Tot nu toe werden 54 ontheffingsver- zoeken afgehandeld, terwijl in 21 geval len het ontheffingsverzoek werd ingetrok ken. Nog niet afgehandeld zijn dus 190 ontheffingsverzoeken. Hij antwoordt dit op tchriftelijke vragen van het Tweede- Kanwrüd Tan der Mei ÉCHUi. Oud-kampioene wil derde Wimbledontitel winnen LONDEN Drie werkneem sters van de door George McCall gefinancieerde teunisgroep bereik ten gisteren op de eerste dag van de tweede Winibledonweek de hal ve finales van het dames-enkelspel: titelhoudster Billy Jean King, haar vriendin en dubbelspelpartner Rosemary Casals en voorts de 30- jarige Ann Jones-Haydon, die voor de achtste maal in elf jaar de hal ve finales binnentrad. De struise Margaret Court-Smitli, wegens haar overwinningen in Australië en Frankrijk als eerste geplaatst, completeerde het viertal door een overwinnig in drie sets 4-6, 6-3, 6-3 op de 23-jarige Amerikaanse Julie Heldman. Dit was de enige party die niveau had. Julie Heldman, redactrice van het maandblad „World Tennis", die verleden jaar afwezig was, omdat zij bij het golfspel meer kon ver dienen, testte met slimme lobs en goed geplaatste dropshots het uit houdingsvermogen van „Mighty Marg", de met de zoon van een onder-minister van West-Austra lië getrouwde oud-kampioene, die dit jaar haar derde Wimbledon titel wil winnen om dan nooit weer om te komen, doorstond de proef. Zelfs het verlies van de eerste set (na een achterstand van 5-1) bracht haar niet uit haar even wicht evenmin als een gevaarlijk uitziende comeback (van 4-1 naar 4-3) van Julie Heldman in de be slissende set. Voor het overige werd het duidelijk, waarom George McCall geen brood meer ziet in damestennis en heeft aan gekondigd de contracten niet te zullen verlengen. In de herhaling van de fina le van het vorig jaar tussen Billy Jean King en Judy Tegart deed eerstgenoem- WEER of geen WEER DE BILT Een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren strekt zich over de Golf van Biskaje naar onze omgeving uit. Het was gisteren in ons land vrij warm met plaatselijk middag- k.n.m.i. Weinis deelt y mee: verandering temperaturen van vijfentwintig graden. Een storing in de hogere luchtlagen veroorzaakte in Zuid- Duitsland en Oostenrijk plaatselijk een regen- of onweersbui. Waarbij hier en daar twintig millimeter regen is gevallen. Langs de noordflank van eerder genoemde rug van hoge luchtdruk trekken frontale storingen van de oceaan over Schotland naar het oosten, maar ze zullen op het weer in ons land geen belangrijke invloed hebbenWel kan er meer bewolking komen- Het blijft echter op de meeste plaatsen droog weer. In de temperatuur komt niet veel verandering. Vooruitzichten voor donderdag: voornamelijk droog, zonnige pe rioden en normale tot boven nor male temperaturen. Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: vijf of meer: mm. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens twaalf uur: negentig procent: kans op een geheel droog etmaal: tachtig pro- Weer in Nederland Weer in Europa Stockholm Mrtch de zo ongeveer alles om uitgeschakeld te worden. Haar volley's gingen uit, haar groundstrokes misten elke richting. De vriendelijke Judy was daarentegen bij zonder goed op slag, behalve echter op de momenten, wanneer het erom ging. Dan maakte zij de meest verbijsterende missers. Met 46, 75, 86 kwam Billy Jean King een ronde verder, nadat Te gart bij 43 in de tweede set en 54 de derde kansen had laten liggen. Nog erger maakte de Britse favoriete Ann Jones het. De moeizaam bewegen de Nancy Richey kon haar nauwelijks tegenstand bieden. Het Amerikaanse meisje was aan de rechterkuit gebles seerd en behandelde elke bal, die links voor haar langs werd gespeeld, verkeerd. Geen reden voor Ann Jones om bij een voorsprong van 62 50 in paniet te ge raken. Maar toch gebeurde het. De links handige Britse verkrampte zo, dat geen strakke slag meer van haar racket kwam. Desondanks ijlde ze telkenmale naar voren, werd dan gepasseerd en be gon prompt aan een nieuwp doelloze ga loppade. Pas na 55 kwam er een einde aan deze vreemde vertoning. Richey sloeg wat gemakkelijke ballen uit er der daverend applaus van haar landge noten veroverde Jones eindelijk de par tij. In de halve finales van vandaag komt Ann Jones uit tegen Margaret Court en Billy Jean King tegen Rosemary Casals. De 20-jarige achternicht van de grote cellist Pablo Casals speelde weer gevaar lijk. Ze won uiteindelijk met 36. 9 75 van Lesley Bowrey-Turner, die derhalf uur lang van de ene kant van de baan naar de andere werd gejaagd. Tij dens die jacht schoot de donkere Ame rikaanse heel wat keren mis en de snel voetige Australische kwam met 63 er 53 dicht bij de overwinning. Onbewo gen ging Casals door, gaf na 76 met dubbele fouten haar service uit handen en reageerde dat af door de volgende twee games op love te winnen... Door soortgelijke activiteiten liep ze in de der de set een achterstand van 31 op, haal de die in en greep de zege met 36, 97, 7—5. Briljant Tom Okker bereikte gisteren de kwart finales van het herendubbelspel. Samen met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen versloeg hij de Australiërs Ray Ruffels en Bill Bowrey met 86, 63, 62. Marty Riessen, vrij zwak begonnen, trok zich naderhand op aan het werke lijk briljante spel van de Nederlander. Ruffels, de dubbelspelpartner van Okker twee jaar geleden, handhaafde zich re- delijk, maar Bill Bowrey evenals Ruf fels momenteel een vaste keus voor hel Australische Darts Cupteam had niets tegen de met flair geslagen topspinbal- len van de Nederlander in te brengen. In de weg Daarentegen bleek Okker in zijn eer ste partij voor het gemengd dubbel, die hij later op de dag speelde, weinig ge ïnspireerd te zijn. Hij liep zijn Britse partner, Virginia Wade, vaak in de weg bij zijn pogingen om zowel zijn eigen vak te dekken, als Wade steun te verlenen. Daarbij bleek de Britse speelster nog niet geheel over haar teleurstellende uit schakeling in het enkelspel (zij verjoo)- vorige week van de Zuidafrikaanse Pat Walkden) heen. Het duo Riessen-Casals sloot aanzienlijk beter en de eerste set leverde dan ook een vrij gemakkelijke Amerikaanse zege op63. In de tweede set verloor Casals twee keer haar service en dat was genoeg voor Okker en Wade om de winst te grijpen met 6—2. Vervolgens kwamen Riessen Casals in de beslissende set met 40 ir le staan door doorbraken en op de - i Okker (onder meer door een verrassende dropshot van Casals) en Wade, die nogal onbesuisd te werk ging. Daarna serveerde het Amerikaanse paar normaal de partij uit: 62. De tegenstanders van Okker en Ries sen in de kwartfinales herendubbel zijn de jonge Australiërs Dick Crealy (die door Okker in het enkelspel geen kans kreeg) en Allan Stone. Zij schakelden on verwachts het als derde geplaatste kop pel Rosewall en Stolle uit: 12—10, 6—1 6—4. Betty Stöve en haar Australische part ner Owen Davidson bereikten de derde ronde van het gemengd dubbelspel met een ruime overwinning (6—2, 6—1) 0p het Engelse echtpaar Mills. Damesenkelspel Casals (VS)—Lesley Gemengd dubbelspel d.)Mills-Mills T. Ulrlch-Heldman (Den.-VS)—Bertram-Vai Deventer (Z.-Afr.) 6—0, 7—5; Roche-Tegar (Austr.)Dent-Toknsend (Austr.-GB) 6— -l: Pllic-Melville (Joeg.-Au: Tom Okker ook herendubbelspel in kivartfinale Herendubbeispe! Maud-ïiichey (Z.-Afr-VG) io—8,U-6;'"61 i 13:o, Graebner-Scott (VS)Koele i Kukal (Tsj.-Sl.) 11-9, 6-2. 4-6. 7-5; Ashf (Braz.) le duisternis. Emersoi iolz-Moore (VS-Z.-Air.) 6-1 ;aly-Stone (Austr.)-Rosewa 1 I 12—10. 6—1. 6—4; Hewltj arclay-Wilson, (Fr.-GB) 14—12, 6—2, 6- 8—6, 6—3, 6—2. (Ned.-VS)—Bowrey-Rufh I Damesdubbelspel ruman (GB)Lloyd-Tayloi -3; Chanfreau-Sherlff (Aus ricoli _(Fr.-It.) 6—2, ao8; Aad Jansen bokste onbeslist ROTTERDAM In de Rotterdamse^ Rivierahal zijn gisteravond twee prof bokswedstrijden gehouden. De uitslagen zijn: weltergewicht, tien ronden; Aad Jansen (Rotterdam) onbesl. met Sion Le- louche (Fra), zwaar weltergewicht, 10 ronden: Joop Verbon (Utrecht) WOP van William Poitrimol (Fra-) (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de laatste dag van de transferperiode de sluitingstermijn was vannacht om twaalf uur heeft alsnog een ADO-speler de Haagse club verlaten. Gistermiddag werd in het Zui derpark door ADO overeenstemming be reikt met vertegenwoordigers van de nieuwe Belgische eredivisieclub AS Oos tende over de transfer van Piet Giessen. De uit Limburg afkomstige Giesen was door ADO vorig jaar gekocht van 't toen malige Fortuna '54 voordien speelde Giesen voor Roda JC en vervolgens voor SPV. Piet Giesen had vrijdag een proeftrai- ning afgelegd bij AS Oostende. Hij slaag de voor het „examen", afgenomen dooi de trainer van AS Oostende, de Belgische oud-international Mazijn, waarna hij een tweejarig contract kreeg aangeboden. Piet Giesen was op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. De veelvuldige besprekingen tussen ADO en Telstar over de transfer van linksbuiten Gerrie Clement naar Den Haag hebben niet tot resultaat geleid. Telstar bleef tot het allerlaatste mo- vasthouden aan een voor ADO te hoog transferbedrag. Inmiddels heeft ADO aan RCH laten weten dat het prijs stelt op de terug komst van René Pas. die vorig jaar aan de Heemsteedse club werd uitgeleend. Overigens dient te worden afgewacht of ADO met René Pas, die momenteel met akantie is. tot overeenstemming kan ko- r de ract. Joegoslaaf De stichting betaald voetbal PEC-Zwol- le heeft gisteravond de Joeg-Slaa Zlad- ko Dracic gecontracteerd. Dracic (27) was een vaste eerste-elftalspeler van FC Zagreb en kwam verscheidene ma len in het nationale team uit. Ook heeft Dracic. die topscorer van zijn club was en zondag nog meespeelde voor de Joego slavische competitie, vier maanden voor de Zuidamerikaanse topclub Independien- te gespeeld. Andere transfers Piet Mackaay (24) ging van AGOVV naar DOS. Daarmee keert hij naar Utrecht terug, want enige seizoenen ge leden speelde hij voor Elinkwijk. Gerrie Deijkers, die het afgelopen sei- aoec wear NAC speelde, heeft een con tract getekend bij de Tilburgse eerste di visieclub Willem II. Daarentegen verhuis de de 25-jarige Henk Vriens, die een maal in het Nederlands elftal uitkwam, naar NAC en tekende de ex-Feijenoor- der Koos de Gooyer, die in het afge lopen seizoen eveneens voor Willem II. uitkwam, een cqntract bij Fortuna Vlaar- dingen. Vier spelers van PSV zijn over gegaan naar Eindhoven: Senders. Schalks, De Wit en Van Wordragen. Eindhoven is dit seizoen naar de tweede divisie ge degradeerd. CHIO TE AKEN Brugman zesde plaats jachtspringconcours AKEN Hans Brugman is gistera vond tijdens het internationale concours hippique te Aken als zesde geëindigd in een jachtspringconcours. HQ had met Sky High een tijd nodig van 85,4 secon den, ruim drie seconden meer dan win naar Liggers (W.-Dld.) met Als (82,2 sec) Soenke Soenksen (W.-Dld.) met Palissan der eindigde als tweede door het 470 m lange parcours in 82,7 seconden af te leggen. De Britse Allison Westwood won de eerste kwalificatiewedstrijd voor het vijfde internationale springkampioen- schap van West-Duitsland dat woensdag wordt gehouden. De amazone bleef met The Maverick foutloos in de barrage en liet een tijd van 39,5 seconden noteren. Haar landgenoot David Broome eindig de met ..Top of the Morning" als twee de (0-40.2) voor Alwin Schockemoehle, die de beide volgende plaatsen bezette met twee paarden: Donald Rex en Wim pel (resp. 0—40.4 en 0—41,6). Verder won de Westduitser Hermann Schridde een S. A. springconcours met zijn paard „Heureka". Hij bleef als eni ge foutloos. Zijn landgenoot Hartwig Steenken werd met „Ehre" tweede 4-60,8). Aad Jansen (rechts) ontwijkt linkse stoot van de Fransma/j.. Leilouche. De partij eindi onbeslist. Weer zware nederlaa; voor bridgers OSLO De Nederlandse bridgcploi heeft gisteren in de twaalfde ronde 1 het toernooi om de Europese kampioei schappen te Oslo een zware nederlaa geleden (80) tegen Zwitserland. De eini stand werd 10938 voor Zwitserland. Favoriet Italië, dat eerder zowel teg< Zweden als tegen Nederland aanvanki lijk een achterstand opliep maar dei kon omzetten in een voorsprong, slaagt niet geheel tegen België. Bij de rust stoi den de Belgen met 5120 voor en a het einde was de score 7474 (44). Bij de dames verspeelde Nederland e riante voorsprong van 8237 tegen Dt nemarken, maar kon toch nog - met 9888, hetgeen vijf machpunten oi leverde. De uitslagen zijn: open series (twaalfc ronde): ZwitserlandNederland 8—0, B<" —Italië, 44. Oostenrijk—Noorwegen 5—3, SpanjeZweden 0— Ierland—Engeland 0—8, "rankrij k—Portu i—West-Dultsland 44, Finland—IJ Italië leidt onbedreigd met 79 punt volgd door Zweden (65). 6, Finland—Engeland 0—8, Frankrijk—Pok t 56 punten, tweede E.K. turnen in 1971 BAZEL De Internationale Gymnas tiek Federatie (FIG) heeft gisteren tij dens een congres in Bazel besloten de or ganisatie van de Europese turnkampioen- schappen voor dames en heren, die in 1971 gehouden moeten worden, toe te wij zen aan resp. Rusland enSpanje. Voor de organisatie van de zesde Gymnaes- trada, die in 1973 plaats vinden, heb ben zich nog geen kandidaten gemeld. Een Russisch voorstel om Zuid-Afrika uit de FIG te stoten werd afgestemd. Birma werd in Bazel als 63e lid van de FIG toegelaten. Haagse biljartclubs op laatste plaats (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In de finale van landscompetitie 1968-'69, welk toernoi un zaterdag en gisteren in de biljartzai l1*1 van hotel Brinkman te Haarlem wer gehouden, hebben de vertegenwoordi gende teams van het district Den Haa van de KNBB, „BO" en „De Spoorwe cèi gen", respectievelijk uitkomend in d kader 38/2 en libre c.3 klasse, geen v beide hun goede vorm in de districts- gcwestelijke wedstrijden kunnen waj maken. Zowel Bankras, Berrier en Kennis het vakkenspel, als Kuiper, Van Schill gaarden, Berkhout en Nijp in het vrij spel, bleken niet in staat de vo< landelijke eindstrijd kenmerkende span ning het hoofd te bieden Beide ploege eindigden dan ook in hun afdeling op d laatste plaats. iaf De titels in de onderscheidene spel soorten werden als volgt verdeeld: Afd. A. (driebanden-groot): BV ..Vo|b7 lendam", Volendam. Afd. B. (kader 38/2): „Op 't Kantje' Waubaoh. Afd. C. (libre): eerste klasse: „VW Bei Amersfoort; tweede klasse: BV „Grom |ss_ veld", Gronsveld; derde klasse: „DO Ketser", Sint Maarten; vierde klassf BV „Loosdrecht', Loosdrecht De Joop van der Hoek-bokaal, wisselprijs voor het team dat het hoogst percentage gescoorde caramboles behaal, p de, kwam in het bezit van de vereniginl „Op 't iwantje" te Waubach.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6