Geen verkiezingsroes voor senaat Achtendertig leden treden af Onderzoek naar dood van Tsjombe door VN gevraagd Viet voldoende contact reden zittenblijvers Kennedy wil erkenning van Mongolië Nevenfuncties fractie KVP Tweede Kamer Doodsoorzaak bevestigd Hopeloze situatie op school Leiding moet kinderen met blanco rapport laten overgaan >INSDAG 1 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Schoolkwestie „De Muniik* IJTRECHT (ANP) De moeilijkheden t de bijzondere h.b.s. „De Munnik" in trecht zijn grotendeels een gevolg van ibrek aan onderling vertrouwen en con- ict tussen docenten en ouders, leerlin- n en leraren en bestuur en docenten. Dat is de conclusie van de inspecteur in het VHMO in Utrecht, de heer Chr. ok, die gisteravond de (besloten) bui- ngewone vergadering van het bestuur et ongeveer zestig ouders heeft bijge- oond. Deze vergadering was belegd in rband met de protesten van de ouders gen het feit dat meer dan de helft van leerlingen op „De Munnik" dit jaar blijven zitten, terwijl het landelijk ge- iddelde op maar ongeveer 25 procent ft. Het bestuur heeft de ouders gisler- ond gen circulaire met de algemene leidslijnen van de school toegezegd. >k werd besloten, zo mogelijk voor de tenblijvers van de tweede klas een ezemklas" te formeren: een dei-de klas aar dan van een zes- inplaats van n vijfjarige h.b.s. Hiermee zou worden rkomen, dat de zittenblijvers moeten erschakelen naar het atheneumonder- ijs waarmee „De Munnik" vorig jaar de eerste klas is begonnen. parlementaire redactie WASHINGTON (Reuter) Senator ward Kennedy heeft er bij de rege- ig-Nixon op aangedrongen zo spoedig igelijk diplomatieke betrekkingen met ingolie aan te knopen. Volgens sena- Kennedy kan vestiging van een Ame- se diplomatieke missie in Mongo- i eerste stap zijn op de weg naar cenning van Peking. De national is- :h-Chinese regering heeft al bezwaar maakt tegen 't voorstel van 't State ipartement om Mongolië te erkennen. DEN HAAG Morgen zjjn er verkiezingen in Neder land. Desondanks is er geen sprake van een ver kiezingsroes en van politieke opwinding. Het gaat dan ook om de Eerste Kamer, die bar weinig tot politieke beroering aanleiding geeft. Van de 75 leden zijn er 38 aan de beurt van aftreden. De Provinciale Staten van Noord-Brabant. Zeeland. Utrecht. Lim burg, Noord-Holland en Friesland zullen morgen ochtend om elf uur de stembiljetten invullen en daarmee bepalen hoe de Eerste Kamer in de komende drie jaar zal zjjn samengesteld. Via getrapte verkiezingen wordt de Eerste Kamer samengesteld. De provincies zijn hiervoor in vier groepen ingedeeld. Dit jaar kiezen de Provinciale Staten van groep 1 (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) eenentwintig leden en van groep 3 (Noord-Holland en Friesland): zeventien leden. De leden van de Eerste Kamer worden voor zes jaar gekozen. Over drie jaar zijn zevenendertig leden, gekozen door de Provinciale Staten van de andere provincies, aan de beurt van aftreden. Direct heeft het Nederlandse volk dus geen invloed op de samenstelling van de Eerste Kamer, Indirect wel, doordat verschuivingen in de verschillende Provinciale Staten van invloed zijn op de volgende Eerst e-Kamerverkiezingen. Het verlies, dat bijvoorbeeld de P.v.d.A. bij de laatste Statenverkiezingen heeft geleden, zal nu zijn invloed laten gelden. Verwacht wordt, dat de P.v.d.A. in de nieuwe Eerste Kamer niet met tien, maar met negen mensen zal terugkeren. De K.V.P. zal zeker met één man minder genoegen moeten nemen. Daar staat dan tegenover, dat de C.H.U. vermoedelijk mede dank zij de steun van K.V.P.-stemmen de fractie met nan versterkt ziet. Nieuw zal zijn de verschijning van de Politieke Partij Radikalen, die haar vertegenwoordiger in de Eerste Kamer krijgt in de persoon van burgemeester Tonnaer van het Limburgse Schinveld. De kans, dat de K.V.P. meer dan één zetel verliest, helemaal niet denkbeeldig. De vraag is, hoeveel steun de P.P.R. zal krijgen. Dank zij de steun van socialistische Statenleden in Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Friesland, die daartoe kieslijsten hebben ingediend, kan de P.P.R. in die provincies aan de verkiezingen deelnemen. In de zuidelijke provincies de heer Tonnaer lijsttrekker. Tweede staat de heer Fr. van Bakel, bestuurder van het Nederlands Katholiek Vakverbond in Utrecht. De P.P.R.-lijst boven de grote rivieren wordt aangevoerd door mr. Eric Jurgens, partijvoorzitter. Het verlies van de K.V.P. zou met alleen ontstaan door de deelneming van de P.P.R., maar ook door wat deskundigen „hel verkeerd verbinden van lijsten" noemen. Van politieke verschuivingen kan nauwelijks worden gesproken. De K.V.P. mag dan in de nieuwe Eerste Kamer niet meer precies eendeide van de vijfenzeventig zetels bezetten, maar door versterking van de C.H.U. met één man zal het christen-democratische blok vrijwel op dezelfde sterkte kunnen blijven. De verschuivingen zitten dus hooguit in twee drie zetels. En pas morgenmiddag is bekend hoe de stemmenverhoudingen precies liggen ook nadat partijen bevriende mogendheden wat stemmenoverschotjes hebben toegeschoven. Bij de verkiezingen is hot overigens een vrij ingewikkelde bedoening. Want de Statenleden hebben ieder wel een stem, maar de waarde van iedere stem is per provincie verschillend. De waarde van de stem wordt namelijk bepaald door het inwonertal van de provincie te delen door het honderdvoud van het aantal Statenleden. Hierdoor is bijvoorbeeld een stem van een Statenlid in Noord-Brabant 247 punten Een zetel minder voor KVP en PvdA verwacht en van een Statenlid in Zeeland 70 punten waard. De achtendertig aftredende Eerste-Kamerleden zijn als volgt verdeeld: K.V.P. 18, P.v.d.A. 10, A.R. 3, V.V.D. 3, C.H.U. 2, P.S.P. 1 en C.P.N- 1- In de nieuwe Kamer zullen niet terugkeren: 7 K.V P-'ers, 6 socialisten, 2 Anti's, 1 liberaal, 1 pacifist. Met recht kan worden gezegd, dat de Eerste Kamer door het vertrek van zeventien, merendeels grijzende leden, veel nieuw bloed krijgt toegediend. Als het de K.V.P. meezit, zal nummer negen op de kieslijst voor Noord-Brabant worden gekozen. Dat is drs. M. J. J. van Amelsvoort uit Veldhoven, directiesecretaris van de Centrale Boerenleenbank in Eindhoven en lid van de sociaal-economische commissie van de K.V P- Verwacht wordt niet, dat nummer tien v uit Hulst, nog e Van de nieui directeur van deze lijst, drs. W. L. A Lockefeer i kans maakt, K.V.P.'ers in de Eerste Kamer C Horbach uit Roermond, de Kamer van Koophandel in Maastricht en oud-secretaris van de Katholieke Werkgeversvereniging in Limburg. De heer J. H. Franssen, Geleen. is secretaris van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambtcn. Mejuffrouw G, M. P Cornelissen in Boxmeer is werkzaam in het maatschappelijk werk. Directeur van hel Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag is mr. C- E- Schelfhout. De heer A J. Copray voert de K.V.P.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland aan. Voor de rode kleur van het nieuwe bloed zorgen: drs. R. Hajer, directeur Nederlands Centrum voor Volksontwikkeling in Amersfoort, H. Versloot in Ooostvoorne, directeur van 't G.A.K. in Vlaai-dingen, E- Steenbergen in Bussum, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, mevrouw mr. Irene Vorrink in Amsterdam, griffier van het ambtenarengerecht en aanhangster van Nieuw Links, J. H. Zoon, adjunct-directeur van het Economisch-Techoologisch Instituut in Friesland, wonend in Leeuwarden. De C.H.U.-fractie zal waarschijnlijk worden versterkt met de heer D. Rijnders, burgemeester van Amstelveen en lid \"an de Provinciale Staten van Noord-Holland- Nieuwe Eerste-Kamerleden voor de A.R. worden: drs. S. van Tuinen, burgemeester van Dokkum en voorzitter van de Provinciale-Statenfractie in Friesland, drs. J. de Koning in Voorschoten, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en lid van het dagelijks bestuur van de A.R—Partij. De liberaal mr. D. A. Delprat zal worden opgevogld door drs. Y. P. W. van der Werff in Breda, leraar geschiedenis aan de Koninklijke Militaire Academie, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de gemeenteraad van Breda en lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant- De pacifisten zullen het na de derde dinsdag van september zonder de kleurrijke verschijning van Otto Boetes moeten doen. Geen baard en felgekleurd bloesje meer achter het sprekersgestoelte, maar het serieuze gezicht van H- J. Lankhorst, die tien jaar lid van de Tweede Kamer is geweest, het van de dokter wat rustiger aan moest gaan doen en daarom onlangs het voorzitterschap van zijn fractie in de Tweede Kamer neerlegde Komende en gaande man in senaat ruc-j. drs. L. A. M. Vuylstek pray, mej. G. P. M. Cornelissen, drs. FEL PROTEST VAN STICHTTNG „Wij komen" vindt stiptheidsactie op Schiphol walgelijk (Van onze correspondent NAARDEN De stichting nationaal hulpfonds „Wij Komen" te Naarden j heeft een scherp gesteld telegram ge- zonden aan de heer Van Galen, leider van de stiptheidsactie op Schiphol. De tekst luidt: „U zult zich de ergernis van duizenden luchtvaartpassagiers op de I hals halen door de onsympathieke stipt- hcidsactie. Er is maar een passend Ne- I derlands woord voor. namelijk: walge- i lijk." j De stichting heeft daarbij vooral ge dacht aan de vele oudere deelnemers van de organisatie, die veelal voor de eerste maal een vliegreis naar hun kinderen maken. Als deze mensen bij hun terugkeer op Schiphol lang boven de luchthaven moeten blijven cirkelen dan vergroot dit do spanning opder de ze mensen, wellicht met nare gevolgen. De stichting voegt hieraan nog toe: "Wij willen nog niet eens denken aan mogelijke ongelukken, die eventueel hieruit zouden kunnen voortvloeien." •s. W. P. Dusarduyn Engelbertink E. Kolfschoten H. Maenen Mommei'steeg M. Peijnenburg Th. van Schaik s. W. K. N. Schmelzer parlementaire redactie) de KVP bekleden de navolgende Commissariaten: Coöp. Vét-enigiiig DELA N.V. Verzekeringmij. BTL N.V. Holding Interpolis Prov. Zeeuwse Brugmaatschappij Prov. N.V. IJsselcentrale Boeren- en Tuindersverzekeringmij. Limburgse Tramwegmij. N.V. Intern. Uitg. Systeem Keesing Van Besouw N.V. Pres.-commissaris „Randstad" N.V. N.V. Alg. Publiciteitsunie Kingfabriek Tonnema N.V. N.V. Aann. en Wegenbouwbedrijf v/h J. Heijmans N.V., Rosmalen N.V. Dupaco Nijmegen „Coran" N.V. te Curasao (een van de houdstermaat schappijen van Verolme Estalleros Reunidos do Brasil) Bensdorp Internationaal N.V. Delta-verzekering Rijn-Schelde Algemene Bank Nederland Centrale Suiker Maatschappij enige functies in familievennootschappelijk verband Proces tegen kerkbestuur lendrik Homma wil begraven worden naast oorlogsvliegers (Van een onzer verslaggevers SAKHUIZEN Zaterdag j.l. werd op katholieke begraafplaats van het se dorp Bakhuizen de 55 jaar oude imveehouder Hendrik Homma begra- i Volgens de plaatselijke traditie eg hij zijn graf aansluitend op de ds bestaande rij. Daarover is thans stig verschil van mening ontstaan de echtgenote van de heer Hom- het kerkbestuur, dat zich nu al ft toegespitst tot een proces, dat de lilie van de overledene met behulp de Snekeradvocaat J. H. Cornelis aanspannen tegen het kerkbestuur. >e heer Homma verzorgde al jaren- g de graven van de op de begraaf- ats liggende Britse oorlogsvliegers, zijn vrouw had hij de wens te gegeven na zijn dood naast de :gers een plaats te krijgen. Er is op kerkhof voldoende ruimte; maar het kbestuur, dat pas vlak voor de be- fenis van de laatste wens van de Homma kennis kreeg, wilde van de litie niet afwijken. De graven van de Ise oorlogsvliegers bevinden zich op eerste rij. Het graf van de heer Hom- Is daarvan nu een eindje verwijderd, pastoor van de St.-Odilieparochie, mders, pas een jaar met standplaats thuizen, weet niet hoe hij de zaak it oplossen. Volgens hem is het iitle In". de heer Homma „tegen de Overdracht van ommando KMA EN HAAG. (ANP) De gouver- r van de Militaire Academie, (KMA) enant-generaal A. V. van den Wall draagt zaterdag 5 juli het com- io over aan generaal-majoor .J N. Ider, ridder militaire Willemsorde ilasse. Aan deze plechtigheid die om uur 's middags begint op het voor- n van het kasteel van Breda, neemt cadettenbataljon deel en het cadet- amboerkorps Prins Bernhard. Om rt over vier is er een af6cheidsr«- In Praag meer strijd tegen anti-communisten PRAAG (AFP) Het presidium van de Tsjecho-Slowaakse communistische partij heeft besloten, meer aandacht te besteden aan de strijd tegen het antl- communisme. Daartoe zijn, volgens een communiqué van het centrale partijoo- mité richtlijnen vastgesteld voor de ba sisorganisaties. Genoemde strijd zal worden gevoerd in coördinatie met de andere socialistische staten. Het presidium constateert, dat de ac tiviteit van de anti-communistische cen tra in het buitenland toeneemt en zich concentreert op het zaaien van twee dracht tussen Praag en Moskou. In dit verband wordt gesteld, dat de Tsjecho- Slowaakse pers de afgelopen twee jaar zich onvoldoende teweer heeft gesteld tegen de „bourgeois"-propaganda. MADRID-ALGIERS (DPA-AFP) Naar aanleiding van de dood van de voor malige Kongolese leider Moise Tsjombe in Algiers, heeft de voorzitter van het „Internationale comité voor de rechten van de mens", de Spaanse jurist Ricar- do Rives Marques in een telegram aar VN-secretaris-generaal Oe Thant ge vraagd om een onderzoek. Volgens hem zou de volkerenorganisatie moeten na gaan onder welke omstandigheden Tsjombe destijds naar Algiers is ont voerd en hoe hij daar gevangen is ge houden en tenslotte aan zijn eind is ge komen. In het telegram wordt het ge beurde een „inbreuk op de rechten vai de mens en een schending van de inter nationale strafwetten" genoemd. Intussen heeft de dood van Tsjombe ook elders vele vragen opgeroepen. In Algiers deden al lange tijd geruchten de ronde, dat de Congolese oud-premier al enige tijd geleden zou zijn gestorven, terwijl anderen meenden te weten, dat hij spoedig in vrijheid zou worden ge steld. Precies twee jaar geleden op 30 ju ni 1967 kwam Tsjombe op een vlucht van Ibiza naar Majorca onder nooit heel verklaarde omstandigheden in In Parijs wordt een tentoonstelling gehouden van allerlei nieuwe materialen, toegepast in nieuwe produkten en ideeënAluminium, plexiglas, papier en karton worden gebruikt voor muren, kleding, meubelen en dergelijke. De vormen zijn misschien niet nieuw, soms zelfs zeer oud, maar toch origineel toegepast, zoals in deze sarcofaagstoelen, die precies de vormen van het lichaam volgen- n een onzer verslaggeversfeit, dat een van de onder- minister van Defensie werd heid is, dal de betreffe BURGERBRUG De Sl.- Jozefsschool te Burgerbrug bU Schagen (N.-H.) heeft maan dag de leerlingen van de eer ste en tweede klas overgangs rapporten uitgereikt zonder cijfers. Het onderwijzend per soneel achtte het in verband met wisselingen van leer krachten in een zeer kort tijdsbestek niet verantwoord cijfers te geven. Het wisselen van onderwijs krachten op deze 8-mans- scbool was het gevolg van het feit, dat een van de onder wijzers voor zijn nummer in militaire dienst moest, het hoofd van de school met ziekteverlof was en nog is. De verantwoording voor ongeveer 100 leerlingen zou toen neer komen op één leerkracht. Een voorlopige oplossing werd ge vonden door het aantrekken van twee tijdelijke geschoolde krachten, een oud-onderwij zeres en een student socio logie. De oud-onderwijzeres werd inmiddels weer vervan gen door een mannelijke kracht die met het nieuwe schooljaar niet terugkeert. De student kan slechts tot uiter lijk oktobev waarnemen. De minister van Defensie werd eeds verzocht de in dienst geroepen onderwijzer vrij stelling te verlenen. De be windsman vond na overleg met de inspecteur van het onderwijs geen aanleiding aan het verzoek te voldoen. In tussen werd het oudercomité van de St.-Jozefsschool bij de dix-ecteur-generaal van het ministerie van Onderwijs is ontvangen om zijn standpunt uiteen te zetten. Het minis terie van Onderwijs heeft daarna het schoolbestuur ge adviseerd vla advertenties op te roepen. Dat ls tot nog toe zonder succes gebeurd. Een vervelende bijkomstig heid is, dat de betreffende gemeenteraad kort geleden zijn toestemming heeft ver leend een extra lokaal te la ten bouwen bij de St.-Jozefs school, waarvoor er in totaal vier leerkrachten nodig zijn. Komt er geen sollicitant, blijft de hoofdonderwijzer ziek en vertrekt de student per 1 oktober, dan zou de situatie kunnen ontstaan dat één onderwijzer de verant woording krijgt van vier klassen. Voor de rapporten zonder cijfers hebben de meeste ouders begrip) men vindt het echter een treurig* zaak dat de kinderen M de dupe van worden^ Premier Gandhi wist niets van bezoek Nixon DJAKARTA (ANP) Mevrouw Gandhl, eerste-minister van India, heeft maandag met verbazing gereageerd op het nieuws dat president Nixon tijdens zijn aanstaan de reis door Azië haar land zal be zoeken. Toen 'n journalist in Djakarta, mevrouw Gandhi een officieel be zoek brengt, haar vroeg wat de onder werpen van bespreking met het Ame rikaanse staatshoofd zullen zijn, ant woordde de Indiase premier „Ik weet niets van de komst van president Nixon". Nadat men haar had uitgelegd dat het volgende maand plaatsvindende bezoek in Washington bekend was gemaakt, merkte mevrouw Gandhi op: „Geen en kel staatshoofd kan naar India gaan zon der dat de minister-president van dat land daarvan op de hoogte is gesteld. Zo gaat dat in onze democratie". Nigeria beëindigt samenwerking met Rode Kruis LAGOS (Reuter) De regering van Nigeria heeft meegedeeld dat zij niet wil dat het internationale Rode Kruis langer als coördinator optreedt bij de hulpver lening aan slachtoffers van de burger oorlog met Biafra. Het toezicht op de hulpverlening zal worden overgenomen door da federal* commissie voor rehabi litatie, voor sover bet da van da au& beferoflt giers terecht. Hoewel er een uitleverings verdrag tussen Algerië en Kongo-Kinsja- sa bestaat, werd de ex-premier niet aan de regering in Kinsjasa uitgeleverd, waar hij inmiddels op beschuldiging van hoogverraad ter dood was veroordeeld. Volgens welingelichte kringen in Algiers was president Boemedienne bereid Tsjombe uit te leveren, als Kongo zijn betrekkingen met Israel zou verbreken en zou afzien van verdere hulp van Amerika. Deze prijs was president Moboetoe ken nelijk te hoog. Herhaaldelijk verzekerde hij tegenover de pers, dat Tsjombe ..goed opgeborgen" was in Algiers. Waar deze gevangen werd gehouden, is nooit bekend geworden. Bij een gisteren uitgevoerde lijkschou wing is geconstateerd, dat Tsjombe in derdaad zondag aan 'n hartaanval is be zweken, zoals zondagnacht in het offi ciële Algerijnse bericht was gezegd. Vol gens een communiqué van het Algerijn se persbureau werd het onderzoek ver richt door prof. Olivier uit Marseille en enige militaire artsen. Mgr. Bluyssen gastdocent Vrije Universiteit Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH Op uitnodi ging van prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, zal mgr. J. Bluyssen als gastdocent op treden in de post-academiale cursus, die in het studiejaar 19691970 voor gere formeerde predikanten wordt gegeven. Mgr. Bluyssen zal op 1 december a.s. voor de deelnemers aan deze cursus spre ken over „geloofsbeleving van het pasto raal concilie". Aan dit onderwerp wordt een hele dag gewijd, voor de middag de inleiding, na de middag besprekingen en discussies. Straalvliegtuig voor Europese korte afstand MADRID (Reuter) Spanje, Frank rijk, Italië en België zullen een nieuw Europees straalverkeersvliegtuig met de naam Mercure ontwikkelen, zo is in Ma drid door officiële zegslieden meege deeld. De Mercure zal 140 tot 160 passa giers moeten kunnen vervoeren over af standen van 500 tot 1000 km in en tussen Europese landen. Het plan is, in een pe riode van zes tot tien jaar 300 Mercure- straalvliegtuigen te bouwen. De bouw zou volgens de zegslieden worden geleid door de vliegtuigfabrieken Marcel Das sault in Frankrijk. Van Spaanse zijde zal deelnemen de vliegtuigfabriek Con- strucciones Aeronauticas sa, die werk plaatsen bij Madrid en Sevilla heeft. Hotelgast liet 12 mille liggen AMSTERDAM (ANP) De Mexicaan se zakenman L. Cervantes, die het af gelopen weekeinde doorbracht in het Esso Motor Hotel in Amsterdam, vergat bij zijn vertrek een bedrag van ruim 12.000 gulden in dollars en reischeques mee te nemen. Het hotel, dat niet wist waarheen de Mexicaan vertrokken was, had geprobeerd achter de verblijfplaats van de man te komen. Inmiddels is de heer Cervantes, die zich momenteel in Manchester bevindt, erachter gekomen, dat hij in Amsterdam iets vergeten is heeft contact opgenomen met het ho- Een luchtig in een badlaken gehulde jonge dame Ugt m Wenen gereed om alle bezoekers van een tentoonstelling van cosmetische apparaten een sawnakoffer te demonstreren. Met het badlaken eraf en de deksel erop kan zy zich badeii atoons «mrstqf of koolstot, of alwot sohooeMd en gezondheid ten goede

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5