Geuite SouAant Royal Shakespeare Company met „Troilus en Cressida CANADEES SCHOOLORKEST SPEELT IN NEDERLAND Yon Kara jan veroverde als een keizer Den Haag Spectaculair en boeiend H.T.-concert Cynisme over oorlog en vrede Knappe voorstelling in Holland Festival Kurt Thomas cursus voor vijfde maal PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JULI 196» Met de hakken over de sloot \T OOR de heer Mellemy is zijn herverkiezing tot voorzitter van de C.H.U.-Kamerfractie een sprong met de hakken over de sloot geworden. Men zou kunnen zeggen, dat zo'n kleine meerderheid symptomatisch is voor de verdeeldheid die zich bij de Christelij k-Histonsche Unie zowel in belangrijke als bijkomstige zaken meermalen openbaart. Maar zeker in het onderhavige geval is de gebleken verdeeldheid een onplezierige zaak. Want wat voor gevolgen kan deze verdeeldheid hebben op het politiek gezag van de leider van een van de regeringspartijen, die bovendien betrokken is bij pogingen om de politieke vernieuwing in Nederland ook over de band van een vooruitstrevende christen-democratie te spelen? AAN de verdeeldheid binnen de C.H.U.-fractie ligt natuurlijk hoofdzakelijk of mede'" ten grondslag een meningsverschil over het antwoord op de vraag of de heer Mellema zo kort na de gerechtelijke veroordeling weer op een politiek zeer kwetsbare positie kan gaan werken. Niemand vergeet dat de Anti-Revolutionaire Partij in het gelijkwaardige geval van oud-minister Smallbroek uiterst behoedzaam te werk Hier botsen in feite twee uiteenlopende meningen op elkaar: de eerste dat na een voltrokken straf iedereen, die geen recidivist is het recht heeft weer met een blanco register te beginnen; de tweede dkt ook in de politiek opgaat „Caesars vrouw doet er verstandig aan zelfs de schijn van fouten te vermijden". Voor de heer Mellema had toepassing van dit laatste standpunt actueel kunnen worden, wanneer hij ook betrokken is of betrokken worden kan bij politieke tegenstellingen binnen de C.H.U. en binnen zijn Kamerfractie in het bijzonder. Tegenover kritiek en wantrouwen kan dan wel aangevoerd worden, dat door verschillende slagen de Christelijk Historische Unie arm aan figuren met leiderstalent geworden is. De oude garde raakt op en de nieuwe moet zich nog waar maken. De heer Mellema zelf was ook vóór het incident dat hem tijdelijk buiten spel zette, typisch een overgangsfiguur. De taak waarvoor hij nu stond, is dubbel zwaar. Hij zal in de nabije toekomst zowel intern als in het politieke spel met anderen zijn rol niet alleen tactisch maar ook vertrouwenwekkend moeten Hoe moeilijk is het leven MET een variatie op het spreekwoord ..De een zijn dood. is de ander zijn brood'' moeten we schrijven: „Wat de een prijst, vindt de ander verschrikkelijk". Want terwijl de hulsvrouw juicht over liet omlaag gaan van de suikerprijs, vin den de hele en halve experts die waken over het welzijn van onze tanden en kiezen, dat dit niet had moeten ge beuren. Want een toenemend gebruik van suiker zou het tandbederf maar weer in de hand werken. Nu laten we maar even in bet midden, of de hogere suikerprijs het snoepen en het gewone suikergebruik zou hebben terug gedrongen. Ook los hiervan kunnen we constateren, hoe moeilijk en gecom pliceerd het leven van een burger in de samenleving van 1969 geworden is. Als de tabaksaccijnzen omhoog gaan. Juichen de specialisten die op medische gronden tegen het roken zijn: als de bon-el en het bier duurder worden, wrij ven de experts die menen dat alcohol slecht voor het hart en andere vitale lichaamsdelen is, ln hun handen. Maar intussen hebben ook burgers die een matig gebruik van alcohol en tabak maken, reden tot klagen. Op die manier is er tegen de meeste prijsverlagingen wel iets in te brengen. Wordt de benzine goedkoper, dan moet er gemord worden door hen die procla meren dat wandelen zo goed voor de gezondheid is. Gaat de prijs van kosmetika omlaag, dan zullen de pruikenmakers wel hun afzet zien dalen. Een hoge brood- en aardappelprijs komt in het straatje te liggen, van de medici die een flinke jibrtaez«tjrpieel voor on?,Jichampjijkwel - zijn riskant vinden. En zo kunnen we eindeloos doorgaan. want volgens de éne theorie kan de vet prijs best op een hoog niveau blijven liggen; volgens een andere kan een hogere omzet van radio- en televisie toestellen tot gevolg hebben, dat er min der aan acbieve sport en recreatie wordt gedaan. Lagere tarieven bij het open baar vervoer kan betekenen, dat de kans op het oplopen van een besmettelijke ziekte grote.r wordt: veel zon vergroot de kans op het oplopen van een zonne steek. maar veel regen werkt de kans op reuma weer in de hand. Het begint erop te lijken, dat elke regeringsmaatregel of speling van de natuur een medaille met twee kanten is. En dat. wat er ook gedaan of nagelaten wordt, een protestactie nimmer kan uit blijven. Zelfs als alles goed gaat. zijn er mensen die reden hebben om te klagen. Al waren het maar de dokters en de be grafenisondernemers die dan, vanwege de noodzaak tot meer concurentie. ver-, plicht zouden worden hun tarieven in neerwaartse richting te gaan herzien. Trouwens de regels die wij hier schrij ven, moeten wel bij de protesterende groepen die wij in het geding brengen, wrevel en kritiek los slaan. Misschien is het daarom het beste, dat de maan maar zo snel mogelijk als nieuwe mogelijkheid om er een samenleving te stichten in exploitatie komt. Daar- kunnen we immers opnieuw be ginnen. Hoewel we bereid zijn een wed denschap erop af te sluiten, dat ook daar spoedig elke „plus" door een „min" ge neutraliseerd zal worden. Het allerbeste is daarom wellicht dat iedereen .zijn eigen gezond, vej-^tvpd,g£=. bruitot en op dit kompas zijn eigen gang Von Karajan heeft maandag als keizer het Concertgebouw veroverd. Als een keizer schreed hU bq de aanvang de trap naar het podium af; geen dirigent hebben we deze trap zo hij. Als een keizer maakte hq een einde aan het concert: terwijl de ovaties nog wel minuten hadden kunnen voortduren, gaf hij de Berliner Philharmoniker het teken om op te breken: het was genoeg omdat Von Karajan het genoeg vond. Dwingend ook Von Karajans directie, maar toch vloeiend; het Berliner Phil- harmonische Orchester reageerde in de „Eerste" van Brahms op elke buiging van Von Karajans vingers, dat is onderdeel van zijn meesterschap het orkestspel blijft vloeiend. Wat Von Karajan aan muziek herschept uitermate spectaculair, maar het bepaald geen „show". Wat ons in de Brahms Jan opviel is de zin vooi muziekvrienden die vai Brahms houden, kwamen weliswaar het andante en adagio aan hun trekken maar ook daar werd de vertolking vaak weer snel bewogen. Onder Von Karajan bevestigde de Berliner Philharmoniker zijn reputatie als orkest van klasse, maar het is moeilijk (althans naar aanleiding van van Von Kara- - de dramatiek; lyrische Kerkbestuur wil proces tegen Miedema (Van onze correspondent) SCHAESBERG Vanaf de kansel zijn de gelovigen van de St.-Michaelparochie te Schaesberg zondag op de hoogte ge bracht van het besluit van het kerkbe stuur de bisschop van Roermond mach tiging te vragen voor het voeren van een normale gerechtelijke procedure tegen oud-pastoor Ed Miedema. Op deze manier hoopt het kerkbestuur haar eis ingewil ligd te krijgen. Een eis die luidt dat de heer Miedema de pastorie aan de Wen- delstraat te Schaesberg dient te verla ten, en daarbij tevens de administratie ve bescheiden aan het kerkbestuur van de St.-Michaelparochie terug geeft. Luchtactie Israëlische vliegtuigen hebben vanmorgen bases van Arabische saboteurs in de omgeving van Adzjan en Sjoeneth Numarin in Jordanië gebom bardeerd, zo is in Tel Aviv meegedeeld. De actie duurde slechts kort en alle toe stellen zijn behouden op hun basis teruggekeerd, aldus een militaire woord- het concert van gisteren) te melden wat het eigen karakter van dit ensemble is. De klank van strijkers en koper is heller; bij de houtblazers viel de bijna etherische klank van de hobo's op. Uitmuntend was de paukenist. In elk geval een ensemble waarmee een maestro als Von Karajan werken kan. Het concert was geopend met Mozarts concert voor drie klavieren in F (KV 242); Jörg Dennis en Christoph Eschenbach speelden de twee belangrijkste klavier partijen, Von Karajan zelf de partij waarvan gezegd wordt dat Wolfgang Amadeus haar eenvoudig hield, omdat de speelster waarvoor hij die schreef nog niet erg ervaren was. Persoonlijk vonden wij dit concert be langrijker vanwege de curieuze solopartij dan de intrensieke waarde- De Berliner Philharmoniker begeleidde bijzonder punctueel, waarbij dan in het midden moet blijven of dit ensemble met zijn perfecte discipline ook op eigen kompas kan varen, of dat Von Karajans directie ook vanaf de vleugel allesbeheersend is. En Von Karajans klavierspel? Net zo iets als de orkestdirectie van Yehudin Menuhin, als de lezer begrijpt wat wij bedoelen. Protest tegen nuntius Chili SANTIAGO, CHILI (KNP) De aan koop van een zeer duur huis in het rijk ste deel van de stad als ambtswoning voor de apostolisch nuntius in Santiago in Chili heelt de verontwaardiging opge wekt van talrijke Chileense en buiten landse priesters. In een brief aan de nuntius, mgr. Martini, schrijven 153 voor aanstaande priesters, dat zij om pasto rale redenen de aankoop van een derge lijk huis een ernstig schandaal vinden voor de grote meerderheid van het Chi leense volk. De nieuwe residentie van de nuntius ligt aan de Avenida Costanera, in een van de rijkste wijken van Santiago In de kranten wordt het een „luxueus" huis genoemd. Niet bekend is hoeveel er voor betaald moest worden. De priesters schrijven verder: ,JDe aankoop van een dergelijk huis door een bisschop in een tijd, dat de meerderheid der Chilenen gebrek lijden en velen zelfs verhonge ren, is in flagrante strijd met de ver klaringen en richtlijnen van de Kerk". Zij wijzen erop, dat geen enkele diplo maat het een nuntius kwalijk zou nemen als hij als kerkelijke vertegenwoordiger een levensstijl zou voeren in overeen stemming met de officieel geproclameer de Kerk der armen. De nuntius heeft het protest naast zich neergelegd. Hij deelde slechts mee, dat het Vaticaan zijn goedkeuring voor de aankoop had gegeven. Onder de ondertekenaars van de brief bevinden zich professoren van seminaries en universiteiten, vele ziel zorgers, directeuren van het centrum Bel- larminus voor sociaal onderzoek en van het Instituut voor Sociaal-Economische Ontwikkeling, onder wie de Belgische je- -suiet Roger Voekemaoa, NEDERLAND I (STER-redame-uitzen- dingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.15 uur: Tour de France 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Kenmerk (CVK/IKOR) AVRO: 19.32 uur: Sportpanorai 20.00 uur: Journaal (NOS) gedicht 21.25 uur: High Chaparral, NEDERLAND II (STER-reclame-uitzen- dingen om 18-56, 19.56 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in hel kort 19.03 uur: Woobinda, jeugdse 19.28 uur: Scala, magazine 20.20 uur: Dubbelspion, tv-serie 21.10 uur: Het generatie-conflict, documentaire 20.20 uur: Inhuldiging pins van Wales, reportage 22.25 uur: 22.30 uur: Tennis. Wimbledcsi- reportage Televisie morgen NEDERLAND I Tien jaar geleden bracht het Hol land Festival een Nederlandstalige voor stelling, van Troilus en Cressida", een van de minder vaak gespeelde stuk ken van Shakespeare. Het was toen. in 1959, een Nederlandse toneelmanifesta tie. onder regie van Johan de Meester, met Coen Flink en Femke Boersma in de titelrollen. Nu is dit stuk opnieuw in het festival te zien, en wel in een voor stelling van de Royal Shakespeare Com pany. in het Engels dus. Een voorstel ling die er zijn mag. zodat de herhaling beslist niet zinloos mag heten. Gisteren vond in de Koninklijke Schouwburg de eerste voorstelling plaats vanavond wordt hij nog viermaal elders in. ons land gespeeld. In het fraai uitgevoerde programma, dat het RSC voor deze voorstelling mee bracht de festivalleiding maakt daar terecht gebruik van staan mededelin gen over de moeilijkheden, die diverse ensceneringen in Engeland opriepen in 1907 verzuchtte een criticus zelfs dat het stuk maar beter ongespeeld kon blij ven, omdat een montage ervan op het toneel onmogelijk was. Nog meer dan bij de vorige voorstelling in ons land. toont het RSC aan. hoezeer die criticus on gelijk had. Shakespeare's rijke, schok kende, veelomvattende, gruwelijke en meeslepende stuk biedt volop mogelijk heden op het toneel. Zonder in te gaan op allerlei diepgra vende interpretaties: het is duidelijk dat Shakespeare dit stuk mede bouwde op de overtuiging dat oorlog een zinloze zaak is. Hij plaatst zijn geschiedenis, het overbekende liefdesverhaal, in Troje, waar de helden wat vermoeid zijn ge- worden van de jarenlange oorlog om een j onvoldoende motief. Zij dagen elkaar uit voor gevechten, wijden zich aan de liefde en slachten tenslotte toch bloedig hun tegenstanders af, nog steeds zonder voldoende motief. Wraak om persoonlij ke wrijvingen is in deze oorlog een veel belangrijker drijfveer, dan de wat lach wekkende aanleiding de geschiedenis met Helena, Menelaos en Paris. Het stuk begint luchtig, vriendelijk, maar dat is het cynisme, dat Shake speare in dit hele stuk niet meer op geeft. Dat richt zich op de oorlog, de helden en do heldendadenirninr .even zeer op de liefde, de edele gevoelens en de trouwhartigheid, die niet blijkt te bestaan. Trouwelozer dan 'Cressida is Helena zelfs niet. De voorstelling van de RSC speelt zich af op een volledig kaal toneel, tussen zwarte gordijnen. De ruimte wordt ma gistraal gebruikt, 't licht is zeer effec tief en dan waarschijnlijk nog aange past aan deze omstandigheden ook en de kostumering voortreffelijk. Om het even bij deze uiterlijkheden te houden: de mannen, kamphanen en mannetjes- dieren. zijn doorgaans gekleed in een lendedoek of nog minder. Het bijna naak te lichaam is een belangrijk vormele ment in deze voorstelling. John Barton. laat het stuk in zijn waar de: onverbiddelijk verglijdt het van amusante liefdesepisodes in het begin tot absurde onaanvaardbare oorlogssitua ties aan het slot. Daarbij is zelfs het ge bruik van rode verf om bloed aan te dui den niet geschuwd, maar omdat noch de De Kurt Thomascursus, georganiseerd door het comité „Studiedagen voor koor dirigenten en koorzangers", is gisteren door de voorzitter dr. A. B. M. Brans geopend. Deze cursus, de vijfde ordt ditmaal in het Parkhotel aan de Molenstraat gegeven, de koorrepetities hebben plaats in de oi^d-katholieke kerk aan de Juffrouw Idastraat, waar ook. op 12 juli aanstaande, de einduitvoering ge houden wordt: werken van Bach, Bruck- Schütz, Sweelinck en Handel kan daar horen en het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland verleent er zijn medewerking. In de vijf jaren van zijn bestaan heb ben niet minder dan 236 musici, o.w. 3 Belgen, 5 Duitsers en 1 Oostenrijker deze cursus bezocht. Momenteel heeft men de besch'kking over vier docenten: prof. Kurt Thomas. Jaap Hiller, prof. Ger- hardt Schmidt, Jan Eelkema De laatste is leerling geweest en thans leraar ge worden. Gerhardt Schmidt werd speciaal belast met het geven van lessen in kori- sche stem vorming. In de einduitvoeringen, waar o m de beste cursisten dirigeren, heeft men steeds zoveel mogelijk jonge vocaalsolis ten aangetrokken, die daardoor op het grote podium meerdere bekendheid heb ben kunnen krijgen. We noemen er en kele Anton Tronemeler, Meinard Kraak, Rina Cornelissens, Max van Egmond, Ruud van der Meer. Op 22 juli aanstaan de verlenen de alt Els Kloos en de bas Rob Hol hun medewerking. Op te Den Haag minder of niet bekende muziek vestigde men de aandacht: zo gingen de premières van Telemanns Ta- geszeiten en Vivaldi's Magnificat. Ook voor de Nederlandse muziek had men oor. getuige uitvoeringen van Hen drik Andriessens Due Madrigali en een Madrigaal van Cornelia Floriszoon Schuin (1557—1616) dor dra. J. Annegarn van het Instituut van Muziekwetenschap van de Rijksuniversiteit te Utrecht ont dekt. Aldus drs. A. B. M. Brans in zijn openingsvoordracht, die o.m. door drs. G. Kamphuis, hoofd van de afdeling kunst- eaken vtm ds gemeente Don David Walter, als Pandarus met Helen Mirren, die als Cressisch de vrouwelijke hoofdrol speelt- ,.V%n WlltUm ^akespeare muziek Guy Woolfend Cressida Helen Mirren Pandarus Tony Church gevechten, noch de vechters realistisch zijn weergegeven, is dat effect niet aanvechtbaar, integendeel. Want de voor stelling is niet realistisch de regisseur heeft het stuk gezien als een afschuwe lijke nachtmerrie, te vergelijken met de gruwelijke visioenen, die een auteur als Edward Bond plagen. In deze voorstel ling is Shakespeare een modern auteur, die voortgaat op het werk van Brecht, Artaud en zelfs Peter Weiss. Tot'in details is deze „Troilus en Cres sida" prachtig gespeeld. De merkwaar dige positie die Helen Mirren in de cast m, gaf haar rol als Cressida een me kwaliteit. De Troilus van Michael Williams was het tegendeel van de jeune premier, en ook zo ontstond een prachtige basis voor zijn rol. Er was voortreffelijke Pansarus, een even knappe Thersites. cr waren geweldige helden (Ajax en Hector), een adembe nemend gespeelde Achilles en een heel knappe Patroclus. Zo kan men aan het opnoemen blijven. Als totaal is deze Shakespearevoorstel- ling heel leerzaam voor het Nederlandse toneel. De eenvoud van prestatie en tegelijk de consequentie daarin, waar door allerlei rijkdommen van het stuk zelf van het licht kwamen, mist men al te vaak in vaderlandse Shakespearepro- dukties. JAN VERSTAPPEN Actie voor oudere werkzoekenden DEN HAAG (ANP) De stichting „Het leven begint bij veertig", die zich vooral bezighoudt met problemen voor werk zoekenden boven de veertig jaar, is een actie begonnen in verband met de voort- schrijnende werkloosheid onder de oudere groeperingen in de administratieve sector, mede in verband met de vele fu- bedri de Aan de minister van Sociale Zaken is verzocht medewerking te verlenen door opheffing van de zogenaamde pensioen- drempel en door de mogelijkheid te cre- eren dal oudere werkzoekenden, die moeilijkheden ondervinden bij hun sol licitaties in verband met beslaande pen- egelingen „Laurantian Symphonic Band' Vanavond in Den Haag HILVERSUM In de AVRO-studio concerteerde gisterochtend de uit hon derd lyceïsten bestaand „Laurantion Symphonic Band" onder directie van de voormalige Nederlandse musicus Henri Bonnenberg. Het orkest vertegen woordigt de Laurantian High School in Ottawa (Canada) en de jonge musici zqn afkomstig uit de leeftijdsgroepen van 15 tot 20 jaar. Tqdens dit bezoek aan ons land zal het orkest optreden in Amsterdam, Rotterdam en vandaag in Den Haag. ter gelegenheid van Cana da's National Day. Voorts staat er nog een bezoek aan de Zuiderzeewerken op het programma. De jonge Canadese musici hebben 75.000 dollar die deze tournee kost, en waarbij ook nog een bezoek zal worden gebracht aan Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk, zelf bijeen gebracht. De dirigent vertel de, dat de scholieren het geld verdien den door het opknappen van allerlei karweitjes, verkoop van chocolade en tal van andere artikelen. Dirigent Bon nenberg, die vroeger musicus was in het orkest van het Amsterdamse City theater, emigreerde in 1953 naar Ca- Han Koenig overleden (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In het Lucasziekenhuis le Amsterdam is zondagnacht op 52-jarige leeftijd overleden de hoorspel acteur- en regisseur Han Koenig. In 1932 startte de heer Koenig zijn carrière bij het gezelschap van Albert van Dalsum. Zes jaar later werd hij bij hel Amsterdams kindertoneel met de leiding belast. Na de tweede wereld oorlog trad hij toe tot de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. Ook bij de televisie werkte hij aan tal van produkties mee. Zijn creaties in de „Piposerie" schonken hem bij de jeugd grote populariteit. ?n zogenaamde pen- e sluiten. Het rijk bepaald percentage n verband met de de Raad van Arbeid e sioenverzekering af zou daarbij tot een moeten subsidiëren Een procent voor klein-metaal DEN HAAG (ANP) Blijkens een mededeling van de vakraad voor de me taalnijverheid is ook voor de werknemer in de kleinmetaal in principe overeen stemming bereikt over een uitkering van1 1% van het jaarloon. De uitkering zal geschieden aan de werknemers die op 1 juli 1969 in dienst zijn. De uitbetaling zal niet later plaatsvinden dan in de laatste loonweek van november 1969. De kleinmetaal telt een kleine 200.001) work-1 Inhuldiging van Prince of Wales In en kleurrijke ceremonie die tot meer dan 100 jaar in de geschiedenis terug gaat werd de Britse prins Charles door zijn moeder, koningin Elizabeth II van Groot-Brittanië vandaag officieel in gehuldigd als Prince of Wales en aan h-t volk van Wales voorgesteld. De 2N uur durende plechtigheid, een typisch stukje Britse traditie, vond plaats in het 700 jaar oude kasteel van de stad Caernarvon in het bijzijn van talloze plaatselijke autoriteiten die aan het einde van de ceremonie door hun Prins, hun „Dywysog" in het oude Welsh werden toegesproken. De N.O S.-televisie zendt het program ma „Verbinding met Wales" een samenvatting in kleur uit, waarbij het commentaar wordt gesproken door George Noordhoff. (Neder lajui II 22,00 uur) nada en bezit thans ook de Canadese nationaliteit. In 1958 werd hij aan de Laurantian High School hoofd van de muziekafdeling. Terloops vertelde hij, dat op het schoolrooster elke dag een uur verplichte muziekbeoefening staat opgenomen. Elke ochtend om acht uur moeten de jonge orkestleden aanwezig zijn voor de repetities. Uiteraard was het voor de hger Bonnen- berg geen sinecure om dit uit 100 jon gens en meisjes bestaande orkest een goede homogeniteit te geven, temeer daar de bezetting elk jaar verandert als een deel van de jeugdige musici na het behalen van het high schooldiploma het ensemble weer gaat verlaten. De enorme Symphonic Band heeft een aparte sound, hetgeen komt door de unieke samenstelling van het instru mentarium, bestaande uit 10 fluiten, 4 hobo's. 37 klarinetten, 12 saxofoons. 3 fagos, 1 suzafoon. 8 hoorns, 7 trompet ten. 6 trombones. 6 bassen en een vol ledige slagwerksectie. De jongelui zijn dol op Weense muziek en Strauss is verre favoriet boven alle andere com ponisten. Maar in de AVRO-studio speelden ze onder andere een uitsteken de potpouri van Nederlandse liedjes onder de titel „Ik hou van Holland". Een grote verrassing voor de Canadese scholieren was de komst van kapitein H. C. van Lijnschoten, dirigent van de Marinierskapel die zelf de dirigeerstok hanteerde toen hij de potpourri van oude Nederlandse liedjes moesten uit voeren. Na afloop toonde hij, zich en thousiast over de verve en overgave waarmee de jonge scholieren deze com positie vertolkten. Uiteraard was vol gens hem de uitvoering niet zo goed als door de Marinierskapel, maar dat zou dan ook een diskwalificatie inhouden voor de Nederlandse militaire muzikan ten. Kelly en Scott in de jungle Kelly en Scott doen in de nieuwe aflevering uit de serie .■Dubbelspion" weer zeer gevaarlijk. Zq maken name lijk een trip door het oerwoud van Mexico, op zoek naar een verongelukt vliegtuig dat een lading goud vervoer de. Natuurlijk zijn er meer geïnteres- Een extra-moeilijkheid is nog het ge zelschap van de mooie Jean Harwood, ex-verloofde van Kelly. De rol van deze Jean wordt gespeeld door Susan Oliver. Verder zien we naast Bill Cosby en Robert Culp als Alexander Scott en Kelly Robison nog Dane Clark als Jack Gannon en Alex Montoya als senor Guzman. (Nederland ÏI 20.20 uur) Tv-verslag pauselijk bezoek aan Afrika KAMPALA (Reuter) Het televisie- verslag van het pauselijk bezoek aan Oeganda, dat op 31 juli begint en drie dagen zal duren, zal via een satelliet naar Europa en Noord-Amerika wor den gerelayeerd. De voorbereidingen daartoe worden getroffen door de tele visie van Oeganda en een Italiaanse televisieploeg. VARA's Achter het Nieuws beeft gis teren opnieuw de voorlopig laatste uit zending gewijd aan de „wandaden in Indonesië. Dit in een uitzending over de „pacificatie" van Zuid-Celebes door de speciale troepen van kapitein Wes terling. Pier Tania had in het gebied zelf vraaggesprekken met enkele oog getuigen van destijds. Voorts was er een gesprek met de heer Westerling zelf en. heel pikant, een duik in het archief van wijlen Max van Poll met correspondentie van Beel en Romme. Merkwaardig was vooral het gesprek met Westerling. Die gaat er nog steeds van uit dat wat destijds onder zijn lei ding is voorgevallen nuttig en verdedig baar was. Bewijs dat over de materie nu (en destijds uiteraard nog meer!) een genuanceerd oordeel mogelijk was. Tenzij men, zoals Achter het Nieuws, ervan uitgaat dat standrecht in geen enkele omstandigheid toegepast mag worden. Een stelling overigens die ons sympatiek voorkomt, al kunnen we ons omstandigheden denken waaronder hel op zijn minst verleidelijk zou kunnen j schijnen om standrecht via een achter deurtje toch weer binnen te halen. In hoeverre daar in Zuid-Celebes spra ke geweest zou.kunnen zqn was iets waarover Achter het Nieuws niet in formeerde. We vonden het een duide lijke lacune in deze overigens goedge maakte documentaire dat zelfs geen po ging werd gedaan om een beeld te ge ven van de achtergronden waartegen de Westerlingacties destijds geschied- Dat wel uitvoerig \yerd ingegaan op de uiteindelijke politieke verantwoordelijk heid lag in de lijn der verwachtingen. De eerste Huètinguitzending beschul digde in feite „de" Nederlandse mili tair van oorlogsmisdaden. Volgende uitzendingen pakten genuanceerder uit, maar er was veel kwaad bloed gezet.. Door nu de Westerlingaffaire aan te pakken en deze geheel terug te spelen op de militaire en politieke leiders van destijds kon men de indruk versterken dat het inderdaad heeft voorgestaan om „de gewone Nederlandse militair" te sauveren van welke beschuldiging dan ook. In dit verband past natuurlijk een re gelrechte aanval op de „overlevenden". De mcesten van de beschuldigden zijn immers overleden. Alleen Beel leeft nog, én Romme. Allebei KVP, dat past dus mooi om zaken op te rakelen die actueel waren in 1946 en '47 en die toen ai uitvoerig in de pers kwamen, waar over in 1948 en 1954 rapporten ver schenen waarmee niemand iets beeft gedaan, ook niet de partij waarmee de VARA familiehanden heeft. Summa summarum: de VARA heeft met deze uitzending haar beschuldiging tegen „Jan Soldaat" voor een aanzien lijk deel kunnen terugnemen. Zij heeft bovendien kans gezien de affaire om te buigen tot een partij-politieke affaire, waarin de PvdA vermaand moet wor den om haar laksheid en de groepering die de huidige regeringscoalitie vormt beschuldigd kan worden van boosaar digheid. Voor de VARA geen slecht «asultaat. Vg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2