Charles krijgt kroon van de Prins van Wales „De Gaulle is pantoffelheld Dronken chauffeur reed bovenop auto van rijkspolitie MET ZWAARD, RING, ROEDE EN KROON Neef schrijft over oom Wanbeleid zou oorzaak zijn van te veel gezakten Vele ongelukken op de w eg DC-8 met brandende motor veilig geland Spannende momenten voor 249 passagiers Paus en Curie boos om Suenens kritiek MAANDAG 30 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 1300 werd geboren. De plechtigheid ziet er in 't kort als volgt uit: koningin Elizabeth hangt haar zoon het zwaard om de hals, volgens zeer oude traditie het symbool van grafelijke waardigheid, zij doet hem een ring aan de vinger als teken dat hij een verbintenis met de mensen van Wales is aangegaan, zij geeft hem de roede als symbool van macht, omhangt hem met een fluwelen mantel en zet de gouden kroon op zijn hoofd. Ongeveer vierduizend aanwezigen komen voornamelijk uit Wales of hebben een bepaalde binding met het land. Onder hen bevinden zich de bisschoppen van de Kerk van Wales, politie-autoriteiten, burgemeesters van de voornaamste steden in Wales en Chester, vooraanstaande mensen uit Wales die dienst doen in de Royal Navy (marine) en de Royal Air Force (luchtmacht), parlementsleden voor de verschillende kiesdistricten in Wales en vele vooraanstaande industriëlen. Het laatste en voornaamste deel van de plechtigheid bestaat uit het voorstellen van de nieuwe prins aan het volk. Het succes van de kroning zal worden afgewogen aan het enthousiaime waarmee hij dan wordt ontvangen, in dit geval een zeer onzekere factor. (Van onze correspondent Ben Sies) LONDEN Voorbereidingen, die en kele honderden mensen twee jaar bezig hebben gehouden. De show zelf zal precies 73 minuten duren. De be groting is op twee miljoen gulden be paald ofwel een 26.500 gulden per minuut. De werkelijke kosten zijn ve le malen groter. Onder andere moe ten de extra's worden vervoerd, on dergebracht, gevoed en betaald. Daar het om 1250 soldaten en enkele duizenden politiemensen gaat, is er uiteraard een indrukwekkend bedrag mee gemoeid. Daar staat tegenover, dat de hoofdrolspeler voor dit be paalde evenement niet betaald hoeft te worden, omdat hij als kroonprins een vaste jaarwedde ontvangt. Bo vendien zullen de binnenstromende Amerikaanse toeristendollars de na tionale economie ruimschoots schade loos stellen voor de aanvankelijke in vestering. Want bij de Installatie van de kroonprins Charles als prins van Wales, morgen 1 juli op de binnen plaats Van Caernarvon Castle, wor den tenminste 200.000 bezoekers ver- Nog eens 55 miljoen mensen zullen bovendien de televisieuitzendingen van de historische plechtigheid zien, zo voorspellen de mysterieuze des kundigen. Overweldigende belangstel ling staat bij voorbaat vast, aldus diezelfde experts, omdat een „inves titure" van een prins van Wales een unieke zaak is. Het enige precedent in de twintigste eeuw was de instal latie van de huidige hertog van Wind sor, in 1911. Later, veel later, kwam hij op pijnlijke wijze in het nieuws om gedwongen afstand te moeten doen van de troon. En de laatste man, die vóór hem een „investiture" doorstond was ook een Charles: Charles de eerste die gedwongen werd afstand te doen van zijn hoofd op het schavot. De huidige kandidaat, de 21-jarige Charles, Philip, Arthur, George uit KOSTBARE SHOW IN KASTEEL CAERNAVON het huis van Windsor, prins van Wales en graaf van Chester, hertog van Cornwall en hertog van Rothe say, graaf van Carrick en baron van Renfrew, heer van de eilanden en oppersteward van Schotland, voorziet minder sensationele gevolgen. Niet temin heeft ook hij zijn tegenstan ders. De veroordeling van negen na tionalisten voorstanders van een vrij en onafhankelijk Wales met een echt eigen leger wegens illegale militaire training en ongeoorloofd be zit van wapens en explosieven, valt ongeveer samen met de plechtigheid in Caernavon. En die negen vormen samen maar net de top van de ijs berg. De prins heeft ernstig en moe dig zijn best gedaan. In de fraaie heuvels klinkt echter nog steeds de kreet: „Wat moeten wij met een Engelsman?". Als het daarbij bleef, zou niemand zich hier ongelukkig voelen. Maar die nationalisten strooien al maandenlang links en rechts met bommen. Vandaar de massieve veiligheidsmaatregelen rond de „investiture" morgen. In moderne termen zei een geleerde Amerikaan tijdens een lezing in Lon den, is een koninklijke familie een public relations. Zo heeft men het hier ook heel duidelijk gezien. De in stallatie van de prins van Wales was heel duidelijk bedoeld als een public lijke show. De ontwerper was lord Snowdon, de artistieke echtgenoot van prinses Margaret. „Ik ben niet voor het wegsmijten van geld", ver zekerde hij enkele weken geleden, „maar ik geloof in deze plechtig- „Dan is hij toch heel veel veran derd", zeiden de mensen van de Daily Express, waar hij vroeger als fotograaf werkte. Lord Snowdon of wel „Dear Tony", heeft getracht met traditionele middelen speciale effec ten té bereiken voor de televisie camera's, die het grootste publiek vertegenwoordigen. Zelf ziet hij er heel „hip",, uit, maar dit, feest kan alleen maar op de historie bouwen, het moet als geheel een symbool zijn van de continuïteit van de monar chie. En daar ontstaan dan natuurlijk ook weer wat moeilijkheden over Want kan men in het tijdperk van het Apolloproject een jongen op een troon zetten in een uitzonderlijke kle derdracht en met een kroon van 350.000 gulden op zijn hoofd, omgeven door vele tientallen middeleeuwse symbolen? De hertog van Windsor vond, dat hij er in 1911 al pijnlijk gekleurd op stond. Het zijn allemaal vragen, kwesties en moeilijkheden van betekenis. Maar steunend op vijftien jaar dagelijks contact met de Britten zou ik me aan een voorzichtige voorspelling wil len wagen: als morgen de lange pro cessie van uitsluitend historische fi guren optrekt naar Caernavon Castle, zullen de Amerikaanse toe risten filmend jubelen, terwijl de in heemse bevolking inclusief anti monarchisten en de nationalisten van Wales stil worden van welhaast overweldigende emotie. „Land of Hope and Glory", mag dan worden afgeschaft bij de Henry Wood Pro menadeconcerten, op zulke momen ten is het nog altijd „Rule Brit- tannia, Brittannia rule the waves". Dl LONDEN (AP) „Charles de Gaulle is een pantoffel held en wordt volkomen door vrouw overheerst", zo heeft een neef van de vorma- lige Franse president gezegd. In het blad „The People" schrjjft Alain de Gaulle dat oom thuis „de tweede vi ool speelt". Alain vertelt hoe Yvonne de Gaulle koffie in de whiskey en andere drank jes van haar man doet om te voorkomen dat hij voor het eten veel drinkt. Zij heeft altijd de huishou ding en het gezinsbudget vol ledig in eigen hand willen houden. „Jjj bestuurt Frank rijk, ik het huishouden", zo heeft zij haar man te ver staan gegeven. „De generaal mag het huis houdboekje niet eens zien. Ze begint elk jaar met een nieuw boek en houdt de gezinsfinan- ciën nauwkeurig bij. De oude boeken bergt ze op in een kast. Ze is zo gesteld op haar privédomein dat ze de ge woonte heeft een haar tussen de bladzijden van haar huis houdboek te doen zodat ze het direct merkt als een nieuwsgierig iemand er in heeft gesnuffeld", aldus Alain de Gaulle in The People. „Mevrouw De Gaulle winkelt altijd in de „Bon Marché" in Parijs", aldus Alain, „Daar gaan alle zuinige huisvrou wen heen. Mijn tante is op gevoed door zuindge omVie en zelfs toen haar men pre sident werd, ■was dat geen reden om van haar gewoon ten af te wijken". Alain schrijft dat hoewert zijn oom zeer rijk is, er geen huis houdelijke apparatuur in zijn huis is, „Ze hebben niet eens een elektrisch fornuis of een gasfornuis. Er wordt nog steeds gekookt op een ouder wetse kookkachel", zo zegt hij. „Wasmachines of stofzui gers zae je er ook niet." OUDERS KWAAD OP SCHOOL Van een onzer verslaggevers WILDERVANK Bij wijze van proef heeft de leiding van de openzare lagere school in Wildervank alle 200 leerlingen laten overgaan. Na een eerste bespre king met de leraren was gebleken dat heel weinig scholieren op de nominatie stonden te moeten blijven zitten. Daar om wilde de schoolleiding het eens pro beren zonder „zittenblijvers". De enkele leerlingen zullen het komende leerjaar extra worden bijgestaan bij de lessen, lijkt het experiment te slagen dan wil het hoofd van de school dit het volgen de jaar herhalen. HAMBURG, (DPA) Dl-. Gustav Heinemann, die morgen president Lübke opvolgt als president van de Duitse bondsrepubliek, heeft in een vraag gesprek met „Der Spiegel" verklaard, dat hij zal aftreden als de volksvertegen woordiging wetsvoorstellen aanvaardt, waarbij het land in het bezit van kern wapens zou komen. (Van een onzer verslaggeversI DEN HAAG Het mooie weekeinde bracht veel verkeer op de wegen met als gevolg weer een lange lijst ongelukken waarbü verscheidene personen werden gedood. Een personenauto reed in Geer- truidenberg met grote snelheid tegen een boom. Twee mannen en twee vrouwen werden zwaar gewond. Toen de politie bezig was het ongeluk te reconstrueren reed een dronken autobestuurder boven op de surveillanceauto van de rijkspo litie. die daar met blauw zwaailicht stond. De chauffeur werd in hechtenis genomen. In Haaren vloog des nachts een bestel auto met grote vaart op de achterzijde van een personenauto en daarna tegen een boom. De bestuurder (23) kwam onder zijn eigen voertuig en werd op slag gedood; ook de bestuurder van de relationstunt. (Tot voor kort sprak daarom ook moest prins Charles tij de eenmakende rol j monarchie). De stunt was speciaal bedoeld als verzoenend gebaar i dens een stoomcursus van zes weken de moeilijke Keltische taal van Wales voldoende leren beheersen om SHANNON (AP) Een in moeilijkhe den verkerende DC 8 van de Canadian Pacific is gisteravond met 249 personen aan boord veilig en wel op het vliegveld van Shannon geland. Het vliegtuig kwam met een brandende motor aan de grond. Vijftig minuten tevoren had zich 'n ont ploffing voorgedaan in de bovenzijde van een stuurboordmotor, fragmenten van de motor waren door 'n deur heengeslagen, waardoor het druksysteem in het toestel uitviel. De DC8 werd gedwongen lager te gaan vliegen, omdat anders het ge vaar voor 'n ontploffing in de romp dreig de. Het drama begon boven de Atlantische Oceaan op een hoogte van 10.500 meter, 600 mijl buiten de kust. De DC 8 was met terugkerende Canadeze vakantiegan gers onderweg van het vliegveld Gat- wick bij Londen naar Toronto. De ontploffing manifesteerde zich met een daverende klap. Het toestel zond onmiddellijk S.O.S-seinen uit en keerde naar Ierland terug. Twee Shackletons van de Roval Air Force stegen op en begeleidden de DC 8 naar Shannon. De garnizoenen van de Amerikaanse luchtmacht op de Azoren en IJsland werden gealarmeerd en een tor- pedobootjager van de Royal Air Force werd gereed gehouden om onmiddellijk te kunnen uitvaren. Het vliegtuig de Empress 80Q maakte echter na 48 spannende minuten bekend, dat het zijn brandstof had laten weglopen en dat het zich voor 'n landing op Shannon gereedmaakte. „Ik kan haar zien aankomen, hij brandt", zei de verkeersleider op Shannon. „Hij is veilig geland", verklaarde hij even later. Het vliegtuig was gecharterd door de Toronto Hygiene Society, volgens een der passagiers een vereniging van vegeta riërs. Aan boord bevonden zich Cana dezen en Engelsen, die naar Canada wa ren geëmigreerd. Twintig van de passa giers waren kinderen. I lezen. Tevens had men het inzicht om deze stunt te plaatsen in de con text van een veel omvangrijker pu blic relationscampagne voor de hele koninklijke familie, voor het hele tra ditionele instituut van de monarchie. Vandaar die film over de koningin en haar gezin, thuis en op reis, in formeel en formeel, in paleiselijke omgeving en tijdens een picknik op de hei, vandaar ook de geweldige spraakzaamheid van kroonprins Charles: het eerste interview voor de radio, het eerste kranteninterview en tenslotte het eerste tclevisieinter- view. Blijkens de vrijwel unanieme reacties is de campagne zeer redelijk geslaagd Men schijnt vertederd en ingenomen met die toenadering der allerhoogstcn, „de ontdooiing van de onderkoelde wolken rond do top van Olympus", zoals een krant het uit drukte. Persoonlijk voel ik me toch wat genomen, want de 21-jarige prins verzekert, dat hij gedwongen zou zijn „een heel speciaal iemand te trouwen, vooral als dan blijkt, dat hij met die uitdrukking heel nadruk kelijk „een prinses of iemand an ders van koninklijke bloede" bedoelt. DECORS Caernavon zelf heeft de uitdaging van de „investiture" met kennelijk enthousiasme aanvaard. Elk huis, ieder hutje en elk zichtbaar kippe- hok in het dorp staat stijf van de verse verf. Wegen zijn aangelegd, straten vernieuwd, paden verhard. Van het kasteel zelf zijn alleen nog de magnifieke vestingmuren te her kennen. De rest is volgezet en volge hangen met decors voor de konink- V ATIK A AN STAD (KNP) Zaterdag is de Vatikaanse ministerraad, de ver gadering van curiehoofden, bijeen ge weest. De ministerraad zou met name de kritiek van kardinaal Suenens op het ecntrale bestuur der kerk besproken hebben. Bijzonderheden zijn niet bekend geworden. Wel heeft de Vatikaanse perschef mgr. Vallainc zaterdag een verklaring over de kritiek van Suenens afgelegd. Hij sprak daarbij over „overijlde kri tiek van degenen, die vanuit de verte met een zekere zelfbewustheid de ver wezenlijking der conciliaire besluiten als le langzaam menen te kunnen be oordelen" Hij merkte op. dat „het na tuurlijk gemakkelijker is om van buiten af te oordelen, dan om in de werke lijke gang van zaken te duiken En „natuurlijk is het gemakkelijker te ver oordelen dan te denken aan die duizend en een moeilijkheden, waarvoor degene staat, die in deze nogal stormachtige jaren moet regeren." De paters Paulisten. die in hun blad Famiglia Christiana de letterlijke tekst van Suenens" interview publiceerden, hebben van Paus Paulus te horen ge kregen. dat zij in hun volksbladen „niit alleen rekening moeten houden met de belangstelling, die een bepaald bericht kan wekken, maar dat zij oog moeten hebben voor bepaalde schadelijke of goede neveneffecten". De Paus zei dit tijdens de audiëntie, die hij aan de pa ters verleende in aansluiting op hun generaal kapittel in Rome. De paters hebben in Alba in Italië een grote uit geverij, waar zij verschillende bladen uitgeven. Famiglia Christiana is er een van. De Paus hield de paters voor, dat zij in hun publicitaire arbeid zich trouw dienen te houden aan de richtlijnen der kerkelijke overheid en zich verre dienen te houden van meningen, die niet loyaal zijn. Zij mogen zich daarbij ook niet laten leiden door overwegingen, die met het apostolaat niets te maken hebben. In het Vatikaan ls men ervan over tuigd, dat de Paus met zijn woorden de paters een standje heeft willen geven voor het publiceren van het interview. Toen bekend werd, dat Famiglia Chis- tiana hiertoe wilde overgaan, werd van de zijde der curie geprobeerd de pubti- katie tegen te houden. Kardinaal Suenens heeft de zesde ver jaardag der pauskroning aangegrepen om in het bijzijn \?an de nieuw be noemde apostolisch nuntius in België, mgr. Cardinale, nogmaals zijn bedoe lingen met zijn geruchtmakende inter view te verduidelijken. Tijdens de eucharistieviering met de nuntius zater dagavond in Brussel verklaarde hij on der meer: „Reeds eerder had ik de gelegenheid te wijzen op het feit. dat mijn bedoelingen miskend en verdraaid werden en dat zelfs de woorden, die ik gebruikte om deze bedoelingen weer te geven, misvormd werden. Ik meen dat bij een objectieve en aandachtige le zing van de tekst, die aan de basis ligt van deze controverse, deze bezwaren vanzelf wegvallen. „Indien men niet blind wil blijven voor de werkelijkheid, is het toch overduidelijk, dat het Gods volk gestuwd wordt door een stroming die niemand kan keren en die een uiting is van het verlangen om heden ten dage levensblijheid, vooruitgang en vrijheid te schenken aan de Kerk", aldus kar dinaal Suenens. „Nogmaals wil ik be nadrukken dat het gezagsbeginsel als zodanig onaantastbaar moet blijven. Ik spreek hier enkel over de middelen om dit gezag uit te oefenen. U weet dat de betrekkingen tussen centrum en pe riferie op de dagorde staan van de vol gende bisschoppensynode, juist omdat de Kerk inziet dat dit probleem belang- De nuntius van zijn kant noemde de kardinaal een dierbare vriend en een stevige steun. Hij vroeg het Belgische volk met hem te willen samenwerken, opdat hij zijn zending ten dienst van het volk kan volbrengen. Bonny, de ruimteaap, in de cabine, waarin hg dertig dagen rond de aarde cirkelt. Ruimteaapje maakt het goed WASHINGTON Bonnie, een zesen eenhalf kilo wegend aapje uit Thailand, is zaterdag vanaf Cape Kennedy de ruim te ingestuurd en cirkelt nu in een baan ora de aarde. De deskundigen zijn tevreden over de toestand van „Bonny". De vlucht, die dertig dagen duurt is bedoeld als een studie van de reactie van het lichaam op ruimtevluchten. De lang ste ruimtevlucht, ooit door een mens ge maakt is de vlucht van de Gemini 7 in 1965. die veertien dagen duurde. Bij de ze vlucht was gebleken, dat lange perio den van gewichtloosheid gevolgen hebben voor het beendergestel, bloed en spieren. Bij een vorig experiment met een Ame rikaans biosateiliet is een hoeveelheid planten de ruimte ingestuurd en 't bleek, dat de planten een zwaartekracht nodig hebben om recht te kunnen groeien en dat sommige organismen meer schade van de straling ondervinden in de toestand van gewichtloosheid dan gewoon op aarde. Het Russische experiment, waarbij twee honden 23 dagen de ruimte in zijn ge stuurd liet ook zien, dat de lever en in gewanden r adelige gevolgen van een lan ge periode van gewichtloosheid onder vonden. Jongetje (2) viel in sloot en verdronk WIERINGERWAARD Een bijna 2- jarige jongen is zaterdagmorgen op tra gische wijze om het leven gekomen toen hij al spelend in de sloot voor het ouder lijk huis in de Wieringerwaard geraak te. Zijn ouders hadden hem even in de steek gelaten toen hij met de hond speel de. Het knaapje kon pas lopen. Een van zijn broertjes zag hem in de sloot val len en rende naar zijn vader en moeder. In allerijl werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Reddingspogingen mochten echter niet meer baten. Het jongetje was een van de zes kinderen. andere auto, een 36-jarige schoenfabri kant kwam om het leven, een passagière werd levensgevaarlijk gewond. Vanmor gen botste een personenauto in de Wieringermeer op een met stenen be laden truck met oplegger. De 18 jaar oude bestuurder werd op slag gedood. Een 19 jaar oude Amsterdammer kwam om het leven toen hij met zijn auto op de Amersfoortseweg eerst naar de linker weghelft zwenkte, daarbij een paaltje raakte en via enkele andere paaltjes te gen een ANWB-bord belandde. Op de Zeelandroute verleende een 76-jarige man met zijn auto geen voorrang en kwam in botsing met een tegenligger. Hij overleed enkele uren later in het zieken huis. Vanmorgen vloog een auto uit de bocht te Bredenbroek tegen een boom. De 25-jarige bestuurder werd op slag ge dood. Ook een 20 jaar oude timmerman uit 't Zand overkwam hetzelfde bij Callantsoog; de man werd uit de auto geslingerd en gedood. Een 17 jaar oude bromfietsrijder reed in Hoeven een zes jarig kind aan, dat plotseling de weg kwam oplopen. In het ziekenhuis bleek het te zijn overleden. In Eindhoven reed een 19-jarige jongeman met zijn brom mer bovenop een geparkeerde vracht auto. Hij werd dermate gewond dat hij enkele uren later overleed. Vanmorgen vroeg kon een 22-jarige bestuurder zijn auto in een flauwe bocht bij Ruurlo niet meer houden De wagen botste tegen een boom waarbij de jongen uit de auto werd geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Documentatiecentrum Lercaro in gevaar BOLOGNA, (K.N.P.) Het belang- rijke centrum voor postconciliaire ver nieuwing in Italië is in gevaar. Het zal onttrokken worden aan de invloed van zijn vooruitstrevende oprichter, kardinaal Lercaro, en onder leiding worden gesteld van de conservatieve vleugel van het Italiaanse episcopaat en van de Romeinse curie. Aldus verneemt de Romeinse cor respondent van het KNP uit de best mogelijke brond, die het geval verge lijkt met dat van het Cidoccentrum in Cuernavaca in Mexico, dat onttrokken is aan mgr. Illich en onder toezicht is gesteld van Zuidamerikaanse bisschop penconferentie. Het Centro Documentazione in Bologna werd spoedig na het concilie opgericht door kardinaal Lercaro en diens toen malige vicaris-generaal Dossetti. Hem wordt nu venveten, dat hij de rijke bibliotheek van het aartsbisdom voor onbeperkt gebruik heeft overgedragen aan het centrum. Toen Lercaro tot af treden gedwongen werd, bleef het cen trum als onafhankelijke instelling voort bestaan. Het weigerde zich ondergeschikt te maken aan Lercaro's opvolger, aarts bisschop Poma. Reeds geruime tijd hebben conservatie ve curiekringen geprobeerd hierin ver andering te brengen. Men neemt thans de bibliotheek als aanleiding om het cen trum te ohttrekken aan de invloed van Lercaro en het te plaatsen onder leiding van kardinaal Poma en de Italiaanse bisschoppenconferentie. Het Centro Documentazione bevindt zich in een dwangpositie. Het is niet be reid zich te schikken naar de conser vatieve eisen, maar het kan zich finan cieel slechts bedruipen, als het kan blijven rekenen op de ruim 400.000 subsidie per jaar van de Nationale Raad voor Rfesearch van Italië. Deze raad staat onder leiding van de Italiaanse christen-democratische partij, die zo als bekend niet ongevoelig is voor wenken van het Vaticaan. De curie heeft hiermee een machtig instrument in han den om het verzet van het Centro di Doeumentzione te breken. Boeken in beslag genomen HUIZEN (ANP) De zedenpolitie heeft in opdracht van de officier van justitie in Amsterdam bij de uitgeverij Triton-Press in Huizen 8000 exemplaren van het boek "De parel" in beslag geno men. Het boek zou vallen onder de por nografische lectuur. De uitgever de 39- jarige A. R. is geverbaliseerd. Het boek, vertaald uit het Amerikaans (The pearl) was al geruime tijd ln de handel. De jus titie is nog op speurtocht naar meerde re exemplaren die mogelijk nog in het bezit van boekhandelaren zouden kun nen zijn. Uitgever R. is hogelijk ver baasd over de justitiële bemoeinis. „De parel" bevat een verzameling verhalen uit de Victoriaanse tijd die reeds in 1967 inAmerika werden gepubliceerd. De heer R. is verder van mening dat er boeken in de handel zijn die „veel erger" zijn dan de parel. Het boek heeft twee drukken beleefd van elk 10.000 stuks. Van de laatste druk zijn nu 8000 exem plaren in beslag genomen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5