Verlies inds '62 Ned. Spoorwegen nu al 400 miljoen Vervoer blijft in studie Sociale uitkeringen in september omhoog Rijk kan gasolie- accijns niet missen 300.000 ITALIAANSE CDU STERK VERDEELD Financiële regeling rijk nodig S, N Nog tien jaar vervolging van nazimoordenaars Bakstenen in plastic verpakt Verlaging Meer dan jongeren in bedrijven krijgen geen vorming DWINGENDE EISEN IN VERKLARING zou teveel gaan kosten AMSTERDAM VRAAGT OM EEN BETERE BESTEMMING PALEIS DAM Aanslagen op supermarkten in Buenos Aires Vier leraren willen klacht tegen collega 'dagen Zuid-Limburg f165.- voordelig uit met NS „Geen woorden maar daden NIET ROKEN TIJDENS DE LESUREN JUNI IJDAG 27 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA IJ (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Het plan, dat in nuari 1969 verscheen onder de iam „Spoor naar '75", is opge- eld voor middellange termijn, •t gaat ervan uit, dat aan de oorwegen de eis van een be- ijfs-economisch evenwicht op jen kracht niet langer kan .rden gesteld. het jaarverslag zegt hierover: „De wet t het tijdelijk verlenen van financiële aan de N.V. Ned. Spoorwegen is tot ultimo 1969 in staat te voor tekorten aan liquide middelen, i het wegvallen van de overheids- ie zal N.S. zijn taken alleen kunnen i vervullen als tussen het rijk en en vergoedingsregeling op perma- Inte basis zal zijn tot stand gekomen i als voorts door middel van een llanssanering voortzetting van het •drijf zonder oude of nieuwe tekorten jpgelij kis gemaakt. sinds 1962 toegenomen verlies- jildo bedraagt nu rond 400 miljoen |lden. Het zijn niet de Ned. Spoorwegen die het moeilijker hebben ge legen. In grote lijnen bevinden de ver- hillende Europese spoorwegmaatschap- zich in vrijwel dezelfde positie". 2 totale opbrengsten stegen met bijna procent tot 724.7 miljoen gulden. opbrengsten exclusief de vergoeding bedrijfsvreemde lasten over de 8 en 1967 vergeleken met 1960 i duidelijke achteruitgang. 2 opbrengsten uit het reizigersvervoer tegen met bijna 5 miljoen gulden. De g>brengstenstijging van het goederen- r bedroeg ruim 12 miljoen gulden, opbrengsten van activiteiten buiten railvervoer bleven vooralsnog, be merkt. ,De totale kosten, waarop het aandeel in het rijk in de kosten van kruisingen mindering is gebracht, stegen ten op- n '67 met bijna 5 procent tot '5 miljoen gulden. Deze stijging van 40 miljoen was het gevolg van de itegen exploitatiekosten met 35 mil- een stijging van rente en af drijving met respectievelijk 1.7 miljoen 1.5 miljoen. dit jaar toegepaste wachtgeld- geling vormde met 1.2 miljoen gulden ,v element in het kostenbeeld. personeelsuitgaven geven met een .•neming van 25 miljoen de sterkste stenstijging te zien. Dit ondanks het •it, dat de personeelssterkte met ruim 272/7 fcoo personen verminderd is. De stijging echter voornamelijk het gevolg van >onsverhogingen voortvloeiend uit de er 1 januari 1966 afgesloten CAO. In 1968 werden door de Ned. Spoor- egen 180.3 miljoen reizigers vervoerd teen 183.7 miljoen in 1967. De N.S. r 1968 i.iinder militairen ver- oerd. De toeristische reizen ondergingen ogmaals verdere uitbreiding, wat duide- ik te merken was in de verkoop. De poorwegen hebben ook in 1968 weer eel gedaan aan kwaliteitsverbetering. In de verslagperiode werden door de .S. uitgebreide vervoersstudies ver- cht voor de agglomeratie Rotterdam, erwijl voor de agglomeratie Amsterdam, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Deventer Den Haag (Zoetermeer) dienstregc- ingstudies werden gemaakt. Inmiddels ook het samenvattend rapport ereed van de commissie, die dooi de ninister van Verkeer en Waterstaat is ingesteld inzake de tweede spoorlijn AmsterdamDen Haag. Dit rapport is aan de regering aangeboden. Het doel van de lijn was een tweede verbeterde verbinding tussen Rotter dam-Den Haag-Amsterdam te creëren, omdat dc oude lijn via een omweg lopend, steeds minder als een bevredi gende verbinding tussen de drie grote steden werd ervaren. Daarbij kwam dan de dringende behoefte aan verbinding van Schiphol op het spoorwegnet. De overheid heeft nog geen beslissing genomen omtrent sluiting of voortzetting van de exploitatie met betrekking tot de begin 1967 aangemelde vijftien finan cieel zwakste reizigerslij nen. BONN (Reuter) West-Duitsland zal NAZI-moordenaars nog minstens tien jaar blijven vervolgen en ftraffen, zo heeft de Westduitse Bondsdag besloten. De Bondsdag heeft in derde en laatste lezing een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de tijdslemiet voor de vervol ging van 'groepsmoorden wordt opgehe ven en de limiet voor de vervolging van alle andere gevallen van moord tot eind 1979 wordt verlengd. De goedkeuring van het wetsontwerp geschiedde met 280 stemmen voor en 127 tegen, bij vier ont houdingen. Aanpassing kinderbijslag DEN HAAG. De automatische aan passing van de kinderbijslagen aan de loonindex gaat zeer waarschijnlijk op 1 juli in, of uiterlijk op 1 oktober. Voor de AOW en de AWW (een aanpassing -.5 a 2 procent) wordt het vermoe delijk 1 augustus. Dit heeft minister Roolvink van Sociale Zaken en Volks gezondheid in de Tweede Kamer meege deeld. De uitkering ineens van 1 procent op de AOW, de AWW en de WAO kan. na wetswijziging in augustus, ingaan in september, aldus de minister. Over een verhoging van AOW- en AWW-uitkeringen is op dit ogenblik nog niets bekend. Formeel is de regeling, dat deze uitkeringen omhoog gaan, zodra het indexcijfer der regelingslonen met drie procent is gestegen. De vorige maand heeft minister Roolvink toegezegd, dat hij bereid is tot een tussentijdse verho ging van deze uitkeringen, namelijk als het indexcijfer een verhoging van ander half tot twee procent laat zien. Dat moment is nog niet aangebroken, ge rekend vanaf de jongste verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen. De minister wil niet nog eerder tot ver hoging overgaan, omdat dan immers de uitkeringen niet substantieel zouden stijgen. Dit geldt ook voor de kinder bijslagen en de uitkeringen wegens arbeidsongeschiktheid. Aangenomen mag worden, dat wat de AOW- en AWW-uitkeringen betreft, be jaarde echtparen en weduwen met kin deren beneden de 18 jaar een uitkering zullen krijgen van 52.62 en de alleen staanden een uitkering van 37.08. MAURIK (ANP De gemoderniseer de volautomatische steenfabriek „Anker 1" te Maurik, die donderdag in gebruik is genomen zal als eerste fabriek pak ketten van 720, 380 en 190 stuks stenen in plastic afleveren. De stenen worden aldus droog en onbeschadigd op 't bouw werk aangevoerd. De bakcapaciteit van de fabriek is vergroot tot 20 miljoen ste nen per jaar, de dagproductie bedraagt 100.000 stuks. Prof dr. A. Hendriks, di recteur van het economisch instituut voor de bouwnijverheid te Amsterdam, wees er bij de oefening op dat door de mechanisatie belangrijk minder personen bij deze industrie werkzaam zijn. Waren er voor de productie in 1960 voor een miljoen stenen gemiddeld vijf arbeiders nodig. Nu kan men dit met twee perso- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Zjjn de bewindslieden bereid in de toelichting op hun begroting voor 1970 alle aandacht te schenken aan de wensen van de gezamenlijk werkende jeugd". Deze vraag, die mej. A. Kessel en drs. P. Janssen van de P.P.R. gesteld hebben aan minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid en staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen, geven de grote problemen aan, waarvoor de 450.000 wer kende jongeren zich in deze tijd ge plaatst zien. „Het is een bijzonder groot probleem", aldus mej. Kessel. „Deze jongeren voelen zich teleurgesteld, om dat zij nauwelijks kunnen doordringen in de regionen, waar zü gehoor zullen vinden". Voor alle werkende jongeren tot en met 18 jaar minstens één dag per week onder werktijd onderwijs en vorming. Er moeten centra voor werkende jon- (Van o 2 parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is van me ning, dat de mate waarin de verschillen de soorten brandstof via omzetbelasting accijns worden belast, de onderlinge currentiepositie van de energiedra gers in het algemeen niet verstoort. Een uitzondering vormt de gasolie. De ac cijns van gasolie heeft nl. een niveau bereikt, waarop voor die energiebron gebruik buiten de sector van de ge zinshuishoudingen van een ongelijkheid de concurrentieverhouding met het aardgas moeten worden gesproken. De regering heeft dan ook een verla ging van het accijns van gasolie overwo gen. Ze heeft er echter van moeten af- omdat dit een te grote bres in de staatskas zou slaan en andere zaken moeten voorgaan. Zou men het accijns halveren (van f. 4,40 tot f. 2,20 per hl), dan zou dit 85 miljoen gulden per jaar kosten. De regering meent voorts, dat bij een geschikte gelegenheid de zogenaamde dieseltoeslag motorrijtuigenbelasting moet worden omgezet in een accijns van gas- olie-dieselolie voor het wegverkeer. De ze omzetting zou een accijnsverhoging voor dieselolie van 12 cent per liter be tekenen, waardoor het totale accijns van dieselolie op f. 16,40 per hl zou komen. Een en ander staat te lezen in een no ta van onderminister Grapperhaus van Financiën over de belastingheffing van energie, desgevraagd uitgebracht aan de Tweede Kamer. De nota laat enkele op merkelijke ontwikkelingen zien. Zo maakt vaste brandstof in 1955 nog 62 procent het binnenlands energieverbruik uit, 1968 nog maar 18 procent. Het aan deel aardolieprodukten nam in diezelfde periode toe van 37 tot 66 procent en aard gas van 1 tot 16 procent. Het totale energieverbruik steeg voor 1960 met gemiddeld 4,5 procent per jaar, erna met gemiddeld bijna 8 procent per jaar. Dit verschil wondt toegeschreven de stijgende welvaart, die ook tot uitdrukking komt in de groei van het verbruik in de huisbrandsector. Voor 1960 bedroeg dit verbruik gemiddeld 1 procent van het totale energieverbruik, gemiddeld 6 procent. Volgens de nota zal in het komende decennium voor al de penetratie van het aardgas een stempel drukken op het verbruikspatroon. n het algemeen het energieverbruik verwachting gemiddeld met 5 pro cent per jaar stijgen, het verbruik van aardgas zal met gemiddeld 20 procent per jaar toenemen tot rond 30 procent in het totale energieverbruik. De diverse aardolieprodukten worden zeer uiteenlopende wijze met accijns belast: benzine met f. 36,- per 100 liter, petroleum met f. 2,80 per 100 liter, gas olie met f. 4,40 per 100 liter, stookolie met f. 1,40 per 100 kg. Dit verschil in belastingheffing houdt geen verband met een doelbewust beleid betreffende ener giedragers. Maar berust op budgettaire motieven. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het nieuwe stadhuis voor Amsterdam komt op het Waterloo- plein en niet op de Dam. Dit heeft de hoofdstedelijke gemeenteraad gisteren na twee avonden van de batten met gro te meerderheid besloten. Alleen de vier koppige PS-fractie en het provo-lid me vrouw Van de Weetering stemden tegen. De motie van de PSP, waarin burge meester en wethouders werden uitgeno digd met spoed onderhandelingen aan te knopen met het rijk om het paleis op de Dam een betere bestemming te kunnen geven, werd met 34 tegen 5 stemmen verworpen. Burgemeester Sam- kalden deelde mee, dat er reeds over leg gaande is, om het ongebruikte pa leis te gaan betrekken bij officiële ge beurtenissen. Er zal met de koningin over worden gesproken, waarna een port zal worden uitgebracht over de gelijkheid, het bouwwerk in te schake len bij ontvangsten. Het nieuwe stadhuis voor Amsterdam, dat over vier jaar voltooid kan zijn, is een ontwerp van de Weense architect Holzbauer, die de door de hoofdstad uit geschreven internationale prijsvraag heeft gewonnen. Zijn plannen beloven eer stadhuis, dat gekenmerkt wordt door gro te openheid. In de centrale hal zal de bekende vlooienmarkt van het waterloo- plein gewoon doorlopen de daken den ingericht als wandelterrassen de burgerij. De raadszaal, die in ee; staand bouwelement is gedacht, vangt zijn licht slechts van boven -iets waartegen de gemeenteraad bezwaar heeft. Zij wil perse ramen. BUENOS AIRES (Reuter) Door mid del van tijdbommen zijn gisteren in Bue nos Aires zes supermarkten met de grond gelijk gemaakt en dertien bescha digd. Alle behoren aan het Rockefeller- concern. Zondag bezoekt Nelson Rocke feller de stad als afgezant van president Nixon. De krachtige bommen, die tevens brand veroorzaakten, ontploften in d< negentien winkels kort na elkaar om streeks een uur in de nacht. De brand weer was niet op zo'n omvangrijk kar wei berekend. In twee andere zaken wa ren ook bommen geplaatst, maar dit hebben niet gewerkt. Alle Amerikaanse kantoren in de stad zijn onder politiebe waking gesteld. geren komen in geheel Nederland. In deze centra moeten persoonsvorming en beroepsopleiding beiden een even grote plaats innemen. werkende jongeren, die 19 jaar zijn geworden, moeten de mogelijkheid heb- :n om een cursus, waaraan zij begon- ïn zijn, af te maken. De beroepsopleiding moet op de toe komst gericht zijn. Het heeft weinig zin ale je nu een vak leert, dat over tien jaar niet meer bestaat. Daarom moet er op basis van wederzijdse erkenning sa menwerking komen tussen de technische scholen, nijverheidsscholen voor meisjes, streekscholen, part-time-scholen, vor mingsinstituten en eeerlingstelsels. Alle één- of meerjarige beroepsoplëi- dingen, die niet opleiden voor een door het rijk erkend diploma, moeten worden opgeheven. Vanzelfsprekend moeten voor deze leeftijdsgroepen alle avondcursussen voor technisch onderwijs en vorming worden afgeschaft. Onz ontwikkelingskansen mogen niet bepaald worden door welvaartsdalingen of welvaartsstijgingen, of door d wille keur van een personeelschef. Wij vinden dat wij zonder meer recht hebben op onderwijs en vorming. Een en ander mhoet mogelijk gemaakt worden door de gehele samenleving die daar verantdoor- delijk voor is Er moet een eind komen aan de dis criminerende positie van de werkende meisjes. Aan hen moeten meer kansen geboden worden. Meer dan 80 van de werkende meisjes tussen 14 en 18 jaar krijgt geen enkele vorm van onderwij: en vorming. De jongeren besluiten hun verklaring als volgt: Wij eisen vóór 1 oktober 1969 concrete plannen van de overheid en de vakbeweging om daarwerkelijke verbete ring te brengen in onze situatie. SCHOOLRUZIE SCHIJNDEL Vier leraren van de havoschool in Schijndel overwegen een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen de wiskundeleraar van dezelfde school. Deze laatste heeft bij de in spectie van het VHMO een aanklacht ingediend over de vier leraren. Zij zou den volgens de heer Bribbeling in twaalf gevallen te hoge cijfers hebben gegeven aan leerlingen van de vierde klas. Geknoeid zou zijn met cijfers voor handelswetenschappen, economie, aard rijkskunde en Frans. Twee inspecteurs hebben de klacht onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat zij totaal on gegrond is geweest. De havoschool in Schijndel is onlangs reeds in het nieuws gekomen door een conflict tussen een aantal leraren enerzijds en bestuur en adjunct-directeur anderzijds over de vaststelling van het lesrooster. Dit con flict liep zo hoog op dat die leraren hun ontslag hebben ingediend. Naam gezocht voor maanschip Washington Op Cape Kennedy is men gisteravond begonnen met een ge nerale repetitie van het aftellen van Apollo-11, de laatste repetitie voordat de Saturnus 5 op 16 juli vertrekt. As tronauten Armstrong, Aldring en Collings hebben het grootste gedeelte van de dag doorgebracht met oefenen van rendez vous technieken. Zij ooch anderen zijn er klaarblijke lijk in geslaagd geschikte namen1 te vin den voor de maansloep en het comman dovaartuig. Talrijke namen zijn er be dacht, maar er is er nog niet een ge vonden die zowel voor de astronauten als NASA, die deze dingen erg au se- rieux neemt, aanvaardbaar is. Copyright the Guardian uw reis, excursies, Alles inbegrepen. Verder nog keuze uit: Friesland, Twente, Montferland, Brabant, Zeeland, Vlaanderen, Sauerland, Ardennen en Maasvallei. Informatie en boeking bij de stations, uw reisbureau of telefonisch: 030 -19441 (ook op zaterdag en zondag). ROME De christen democraten hebben vandaag hun nationaal congres geopend om een nieuwe voorzitter te kiezen en hun partners in de coalitie te tonen of ze nu tenslotte bereid zijn om hen met daden en niet met woorden, te gemoet te komen. In de vijfenhalf jaar dat Italië be stuurd is door de coalitie van katholie ken, socialisten en republikeinen, zijn het de christe; .-democraten geweest die er zich tegen verzet hebben dat de re- DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris mr J. H. Grosheide van Onderwijs en wetenschappen is gaarne bereid de aandacht van alle schoolbesturen nog eens te vestigen op het belang, dat aan het niet-roken door de onderwijzers en le raren tijdens de lessen moet worden ge hecht. Hij deed dat al eerder, in 1964. Rec toren en directeuren van de rijksscho len werd toen ook verzocht de leraren erop te wijzen dat tijdens de lessen 1 behoort te worden gerookt. Aan deze i regel dient de hand te worden gehouden. Mr. Grosheide deelt dit mee in ant- 1 woord op vragen van het tweede-Kamer lid dr. J. H. Lamberts (PvdA). Hij be schikt niet over cijfers, waaruit kan blij ken, in hoevei>e door onderwijzers en leraren tijdens de lessen wordt gerookt. Hij is met dr. Lamberts van oordeel, dat roken onder de les ongunstig is voor de atmosfeer en een slecht voorbeeld voor de leerlingen. gering gematigd links werd, hoewel, nu de communisten in opkomst zijn, dit duidelijk de richting is die het land uit wil gaan. Het elfde congres van de partij is ver deeld in acht verschillende fracties, en dit weekeinde komen daar misschien nog andere bij. „Het is", zoals iemand opmerkte, „een leger met twee gene raals, met twee ex-premiers Fanfani en Moro, en een aanzienlijk aantal ko- Fanfari is president van de Senaat en, behalve bij één gelegenheid toen hij kritiek uitoefende op het premierschap van moro, staat hij boven de partijpoli tiek. Moro, die na de oorlog langer dan ook maar iemand anders premier van Italië geweest is, omdat hij de kunst verstond compromissen te sluiten, heeft zichzelf tot leermeester van de katho lieken benoemd die bereid zijn naar de communisten te „luisteren". Het is niet duidelijk of zijn eigen grac- tie (11,18 procent van het congres) hem als leider van de linkse groeperingen binnen de partij zal volgen of dat drie kleine links georiënteerde fracties (die samen 21 procent van de stemmen uit maakten) hem als hun leider zullen aanvaarden. De grootste fractie (85 procent) blijft die van de aftredende voorzitter Pic- coli, premier Rumor, en partijleider Andreotti en Colombo. De fractieleiders vergaderen al we kenlang, maar het. land en de twee an dere partijen binnen de regering weten tot maandag niet wat er overeengeko- 1 is. (Copyright the Guardian) Minister Den Toom Geen stop studie psychologie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa is momenteel niet van plan om voor het studiejaar 1969-1970 over te gaan tot in stelling van een plaatsingscommissie voor eerste jaars studenten in de psychologie Hij heeft hierover op 31 maart 'jl. advies gevraagd aan de sectie psychologie van de academische raad, maar nog geen antwoord ontvangen. Genoemde sectie zal pas in september haar definitieve standpunt bepalen. Het is hoogst onwaar schijnlijk, dat er dan nog een plaatsings commissie zal worden ingesteld. Dit bleek uit het antwoord van minis ter Veringa op mondelinge vragen n\ het Tweede-Kamerlid Van Der Lek (P.S.P.).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13