PASAR MALAM: 2e KAMER AKKOORD MET MELDING HOGERE PRIJZEN TJALIE ROBINSON: „Er komt een moment waarop ons lied zal zijn uitgezongen" Produktschap Zuivel erlaat historisch huis Kapitein weet niets van Amerikaanse bommenwerper SCHIPPER VAN „PRESIDENT JAN LELS" HEEFT NIETS IN ZIJN LOGBOEK STAAN Prijsstop niet abrupt opheffen Duitsers zijn ontevreden over prijzen van aardgas Concelebratie met gehuwde priesters Polen bereid tot vergaande samenwerking met Bonn Beslissing vervolging VU-studenten uitgesteld uw guur OENSDAG 25 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT TJALIE lacht honend en zegt: „Dat is voor ons Indische Neder landers geen punt. Na tuurlijk hebben we heimwee. De Duitser noemt dat Fernweh, het verlangen naar de ruimte, de verten van het oude land. Je hebt iets beters gekend, je hebt in een land gewoond, waar het leven vriendelijker was, gemoedelijker, royaler. Hier worden we achter onze vodden gezeten, ZOMER hier hebben we te maken met een calvinis tische, streng systematische maatschappy, die zijn grootste troeven uitspeelt in de kneu- erigheid achter de dijk. Je moet straks eens voor de lol aan iemand vragen, waar hij nou echt naar ïterug verlangt. Dan zul je horen, wat ik nu zeg. We willen 's morgens een raam open doen en dan op honderd kilo meter afstand de bergen zien. Dat waren we in Indië gewend. Hier doe je een raam open en zie je geen bal, verdomme. Alleen maar achterkanten van huizen, gapende mensen in onderbroeken. Dat zie je. zeggen ook: mensen, die in Indië jn geboren, hebben allemaal dat ime. er komt geen bliksem uil hun inden. En dan melen ze met hun eigen ïLlandse maat. Ze zitten al eeuwen e idee na het andere uit te ekeren, ze zwoegen van de wieg tot n het graf en rusten niet, voordat er brandnetel meer in hun ortuintje staaft. De goeie Nederlander krankzinnig zwaar aan zijn leven heeft binnen de kortste keren een 'erkwaal of een hartinfarct. Dan ag-ie geen zouit meer eten en geen t en hij mag niet meer tennissen met allebei zijn nijvere handjes is dan vijfendertig jaar geworden, okoord, hij heeft afdoende voor zijn iligheid gezorgd, hij heefl A.O.W., heeft pensioen, een sommetje op de ik, een verzekering hier en een liligheidje daar, maar vraag je hem hij gelukkig is, dan kijkt hij je als rund aan. Hij heeft zijn hele kille en als een worst volgepropt met genaamde zekerheden en hij kan zich et voorstetien, dart; het mogelijk is om gelukkig te zijn met een stukje :en stukje brood en een goeie iend. Hij heeft ook een heilige vrees de ruimte, de leegte, hij propt zijn vol met schilderijtjes en taboeretjes. knus, alles moet knus zijn. angs je neus i je je voorstellen, dal wij in een rgelijk klimaat nauwelijks aan onze elcken komen. Wij namen iin Indië iyaart de tijd voor alles, wij aten een wij dronken koffie. Handel i vindt men in Zuidoosrt-Azië krsahrikkelij'k hard, daar moet ook luwelijks over gepraat worden. Ik n zelf jaren lang vertegenwoordiger '\vee9t in de Chinese wijk. Daar dronk voornamelijk koffie, je kreeg een p bami en bij het opstappen zei je lar je voor gekomen was. Zulke ngen gebeurden langs je neus weg. is in feite hoogst onbelangrijk, ij zeggen: „Tj int jay, kalm aan. dan eekt het lijntje niet", etuurlijk zijn wij langzamerhand ook Binfecteerd. wal wil je. Je zit in de en je zult mee moeten roeien, o af en toe moet je toch royaal Zacht geurende chaos vol saté, loempia's en hier en daar een fricandel de tijd nemen om jezelf uit te lachen, om de belachelijkheid van al dat zenuwachtige gesappel te ontmaskeren. Als je dat nou maar blijft doen, dan speelt er ook altijd een glimlach om je lippen. Het kan op een gegeven moment uitgesproken rot gaan in je leven, maar goddank is er dan altijd weer een andere morgen. Manana. In Indonesië waren we gewend om met zestig totaal verschillende volkeren samen le leven. Wij zijn daardoor van nature geduldig, tot het uiterste verdraagzaam. Een hap eten, een handje gezelligheid, meer verlangen we niet. We maiken, als het effe lean, ook geen ruzie, we lopen niet met spandoeken in optochten mee. Dat vinden we le moeilijk. Allemaal hebben we op een gegeven moment onze kaarten geschud en toen achteraf bleek, dat er geen troef meer tussen zat. zijn we smakelijk gaan lachen. Natuurlijk is onze rol uitgespeeld, wat wil je, je kunt ons vergelijken met de Javanen in Suriname en de Maleisiërs in Afrika, die vormen ook een minderheidsgroep, die geen donder te vertellen heeft. Goed, nou kun je gaan vloeken en tieren, je kunt gezamenlijk oprukken naar Den Haag en de Tweede Kamer in brand siteken, maar wat schiet je er mee op? Je kunt beter tevreden zijn met wat je hebt. je kunt beter lachend je bami opeten en je koffie drinken. Je ziet het, we zijn er nu druk mee vorstelijke afstand Hij wij9t met een zalvend gebaar op de getrouwen, die tussen de kramen doorschuflifelendikke, goedlachse vrouwen met de saté babi alls een jongleerstok tussen de lippen, mannen bnet loempia's en Sjanghai-ijs, droompaardjes op hoge benen en hiel en daar een verdwaalde frieadel. Het moet worden gezegd, de plaaG. die Tjalie Robinson in z'n ondoorgrondelijke wijsheid heeft uitgekozen voor de audiëntie is bijna symbolisch: op de kale, verlaten tribune van de Haagse Houtrusthallen heeft hij 'n wide-screen uitzicht op de zacht geurende chaos beneden en tegelijk is het een troon, waarop hij vorstelijk afstand neemt van zijn bloedeigen Pasar Malam, waar hij het heimwee van de 400.000 Indische Nederlanders voor de elfde maal op de spaarbrander van zijn Tong-Tongorganisatie heeft gezet ..Dat idee van 'n jaarlijks terugkerende markt", zegt hij. ..is indertijd uit pure nood geboren. Wij hadden voor ons tijdschrift Tong Tong gewoon te weinig lezers om de zaak financieel te laten marcheren. We moesten wel wat anders verzinnen. Nou kent iedereen, dip in Zuidoost-Azlë is geweest de feestelijke ■avondmark t, de Pasar Mailam. In Singapore zijn er twee hele beroemde, de New World en de Happy World, wij hadden indertijd in Batavia de Pasar Gambir, de welriekende markt. In Nederland zijn we elf jaar geleden heel klein begonnen ui de Dierentuin. We kregen 3000 bezoekers, hoofdzakelijk uit onze eigen vriendenkring, waar het idee er als koek inging. De anderen dachten: „Die gekke Indische mensen moeten weer zo nodig". Er was niemand, die de moeite nam om eens te komen kijken. Dat is in de loop dei- jaren gelukkig beier geworden, de belangstelling is elke keer groter geworden en vorig jaar zaten we met het bezoekersaantal al ver over de Ex-ziekenhuis voor vorsten en ministers een onzer verslaggevers) let gebouw "Laan van. Meerdervoort staat leeg. Na een verbluf van zo'n eertig jaar is het Produktschap. oorheen Bedrüfschap voor Zuivel andaag definitief overgegaan naar n nieuw gebouw te Rijswijk. Van- lag, dat is bijna negentig jaar na officiële opening door prins lexander van het gebouw Laan van icerdervoort 84, dat een halve eeuw ng ziekenhuis Bronovo heeft ge- an het gebouw zijn talloze herinne- ngen verbonden. Enige feiten uit de >ertijd" van Bronovo werden des- jds geschreven in het maandblad )e Loei", het contactorgaan van het :drijfssdhap door de thans gepen- oneerde chef. de heer A. F. Scher- el. De heer Schermel ontleende zijn ïgevens aan geschriften uit het aagse gemeentearchief, evenals aan isprekken, die hij voerde met een id-directeur-geneesheer van Brono- die vijftig jaar nadat hij aan het ekenhuis als chirurg werd verbon- tn een bezoek bracht aan het ge- >uw, met enige diaconessen, die het ibouw, waar zij lange tijd hadden swerkt nog eens wilden bekijken. het gebouw aan de Laan van leerdervoort. 84 werden destijds ge- ilddeld negentig patiënten ver- leegd. De financiële toestand was leestal zodanig, dat het tekort veelal linder dan tweeduizend gulden door sn collecte bij de burgerij kon wor- en opgevangen. Het ziekenhuis ken- vier klassen. De verpleegprijs va- eerde van tachtig cent per dag tot ond destijds bekend als een „def- ijftaen gulden per dag. Bronovo Damtoernooi OOGEZAND In Hoogezand is eren het rijfde Briatadamtoernooi onnen. De resultaten ran de eerste roep:' Sijbrands (Ned.)—Hisard (Fr an Dijk (Ned.)—Agalonov (Rusl.) 0—2, Het voormalig Bronovoziekeidiuis aan de Laan van Meerdervoort staat thans tig" ziekenhuis. Geregeld kwamen er regerende vorsten en leden van het koninklijk huis op bezoek. Ministers werden er verpleegd. Hoofdzuster in de begintijd van het ziekenhuis was de diacones van Hongaarse afkomst. De Bronovo. Beschermvrouw van he^ ziekenhuis was na de dood van prins Alexander, koningin moeder Emma. De architect van het gebouw was de bouwmeester P. W. F. de Mouton. Hij bouwde het ziekenhuis op een plaats, waarvan in de geschiedschrijving van Den Haag staat opgetekend. „Het nieuwe diaconessenhuis staat op een plaats, waar twintig jaar geleden ko nijn en haas een uitgestrekt gebied beheersten en zowel aan de voet der duinen als in de bosjes van Jacob Cats' Sorghvliet hun vrije loop had- Zo'n tien jaar na de opening was het bloeiende ziekenhuis zo sterk ge groeid, dat het uitbreiding behoefde. In verband hiermee werden in de Van Speykstraat zes huizen gean nexeerd. een voor zusterhuis, een voor dokterswoning en vier voor ver pleging. De gebouwen Laan van Meerdervoort 86-88 werden onder de naam „Bethanië" eveneens bij Bro novo getrokken en het geheel werd door een grote gemeenschappelijke luin aan elkaar verbonden. Er wer- 'den aan de tuinzijde van het hoofd gebouw grote waranda's gebouwd voor zieken en verpleegsters. Ook kwamen er barakken voor difterie- patiënlen Nieuwe bewoner Maar de patiënten zijn uit het ge bouw Laan van Meerdervoort 84 nu al lang verdwenen. Het personeel van het Produktschap Zuivel is nu ook weg. De nieuwe bestemming van het gebouw is thans bekend.. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek komt Andretko (Rust.)—Bronstrmg (Ned.) 3—0, Koeperman (Rusl.>—Smith (VS) 2—0, Kuyken (ZwltsJ—Baba Sy (Senegal) 1—1. Wiersma (Ned.>—Adjledj (Suriname) 2—o. Hoofdgroep: Kolk (Ned.)—Drost (Ned.) 0—2. Koning Ferander (Surlnamei— Plppel (Ned.) 1—X. Delhorc. (Fr.)-Langley (VS) 2-0, ipga (Ned.) 2—0. (Belg4 uitgesteld. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND De rijksrecherche onder zoekt momenteel een klacht uit het buitenland waarin wordt gesteld dat op 11 maart 1944 twee bemanningsleden van een Amerikaanse bommen werper zouden z(jn verdronken op een zandplaat in het Krabbegat ten westen van het eiland Schouwen. Oorzaak van de verdrinking zou zijn een verbod van de Duitse commandant kapitein Schütz Deze zou, zoals gisteren gemeld, de (reddingboot „President Jan Leis" hebben verboden vanuit Hoek van Holland uit te varen. De Amerikanen behoorden tot de bemanning van een bommenwerper, die op de terugweg moeilijkheden had gekregen. De twee mannen waren per parachute op de zandplaat geland bij Haag water. Door de weigering van kapi tein Schütz zouden zij bij opkomende vloed zijn verdronken. Schipper van reddingboot „President Jan Leis" was tijdens de oorlogsdagen de nu 72-jarige heer .T. Slis Toen wij bij (hem kwamen in zijn woonhuis in de Plantiusstraat in Hoek van Holland, had hij juist het scheepsjournaal uit 1944 voor zich liggen. „Alleen maar voor alle zekerheid", zeide hij ons, ..want iedere reddingbootschipper zou he tzich her inneren als hem eens was verboden te varen terwijl er mensen in nood verkeren. Het is dan ook perti nent niet waar, wat er in verschillende kranten wordt geschreven. .Als overtuigend bewijs legt hij het journaal uit 1944 open op tafel. „Kijkt u het zelf maar door, er ontbreekt geen bladzijde, wanneer die man mij had verboden te varen dan zou ik dat toch zeker hebben genoteerd en ik zou het beslist nu nog weten. Ofi wij misschien buiten de hele zaak zijn gehouden, is een andere kwestie, dat kan ik niet beoordelen", aldus de heer Slis. Hij kan zich overigens nog verschillende comman danten uit de oorlog met naam en al herinneren, maar de naam Schütz is daar zeker niet bij „Men heeft ons nooit verboden om te varen", zo deelt hij mede. „Integendeel: als er wat aan de hand was, dan werd er nooit gekeken wie het waren. Er werd gewoon gevaren. Want het waren mensen die in nood verkeerden. De Duitsers moedigden or als regel aan dan dat ze ons tegenhielden". De heer Slis is na de bevrijding zelfs nog maanden geïnterneerd geweest, omdat er war endi emeenden dal h ij teveel Duitsers had gered. Uiteraard werd h ijlater gerehabiliteerd Zijn journalen van 1930 tot 1960 heefit hij steeds angst vallig bij zich gehouden. „Het komt altijd wel weer eens van pas. Een verbod ora te varen! Het is be spottelijk", zo besloot de voormalige schipper van de „President Jan Leis". (Val e parlementai edac DEN HAAG De Tweede Kamer kan akkoord gaan niet de door de regering voorgestelde wijziging van de prijzen wet, waarbij het melden vooraf van prijsverhogingen verplicht wordt ge steld. De minister is verder bevoegd n- verlangen, dat binnen een maand na aanmelding de prijsverhoging niet kan worden toegepast. Voorts krijgt de mi nister van Economische Zaken de be voegdheid om te onderzoeken luie be paalde prijzen zijn samengesteld. De Kamer loonde zich in het alge meen tevreden met het geven van gro tere bevoegdheden aan de minister van Economische Zaken. Voor de socialisten ging de wetswijziging eigenlijk niel ver genoegd. De liberalen hadden nogal wat bedenkingen. WILLEMSTAD (ANP) Naar de re geringsvoorlichtingsdienst in Willemstad (Curacao) meedeelt, heeft de heer C. G. Sprockel de hem door de gouverneur van de Nederlandse Antillen gegeven opdracht tot vorming van een interim kabinet aanvaard Het interim-kabinet zal zich belasten met hpt orga niseren van de verkiezing, alsmede met het behartigen van de lopende zaken, tot een nieuw kabinet na de verkiezingen zal zijn benoemd. De heer Sprockel heeft inmiddels een voordracht voor een terum-regering bij de gouverneur inge- Ook wat betreft de algemene prijs stop van begin april lagen de meningen duidelijk verdeeld. De liberaal Portheine vond, dat de prijsstop moet ver dwijnen als de verplichte aanmelding van prijsverhogingen van kracht wordt. Daartegenover stelde de socialist Brau- tigam, dat over het verdwijnen van de prijsstop pas gedacht mag worden als het prijsindexcijfer duidelijk terug loopt. Een tussenstandpunt namen de re geringspartijen in. Zo zei drs. Gouds waard (A.R.), dat de prijsstop liefst zo gauw mogelijk zou moeten verdwijnen, maar dat hel beter is niet abrupt te handelen en in enkele fazen tot wat meer vrijheid voor het bedrijfsleven te komen. Geleidelijk aan zouden onl hef fingen op de prijsstop moeten worden gegeven en zou het bedrijfsleven toe stemming moeten hebben bepaalde kos ten in de prijzen door te berekenen. Daarna zou. na invoering van de ver plichte melding van de prijsverhogin gen. het intrekken van de prijsstop moe ten worden overwogen. Als tenslotte de aan het prijzenfront is terugge keerd. kan mogelijk de meldingsplicht worden opgeheven. Wij geven onze steun aan de uitbrei ding dor bevoegdheden voor de minister het vrije overleg met het bedrijfs- zoveel mogelijk uitbuit. Economische Zaken. zei de K.V.P.'er Nelissen. Nodig is dat goed overleg met het bedrijfsleven voorop blijft staan en dat de minister pas van zijn bevoegdheden gebruik maakt, als dat uit soc'aal-economisch oogpunt drin gend nod:g is. De administratieve rompslomp zal voor het bedrijfsleven zo klein mogelijk moeten zijn, aldus mr. Nelissen. Elke ordening van de prijzen heeft meestal een onnatuurlijk karakter en dat is voor da V.V.D.-fractie bedenke lijk. zei mr. Portheine. Voor een strak ke ordening voelen wij niets. Hij wilde dat de minister lieve* de mogelijkheden DEN HAAG <ANP> Er is op liet ogenblik een Duits offensief aan de gang tegen de prijs van het Nederlandse aard gas. Een verwijt dat de Nederlandse Aard olie Maatschappij en de Gasunie wordt gemaakt, is, dat de prijzen die Neder landse en Duitse consumenten van het Nederlandse aardgas betalen, aanzienlijk verschillen. Een tweede grief van de Duitsers richt, zich legen de monopolie positie di ede N.A.M. volgens hen in neemt. In de derde plaats menen ze dat Nederland via lage gasprijzen in de gelegenheid is oneerlijke concurrentie te bedrijven bij liet aautrekken van nieuwe bedrijven. In Nederlandse kringen meent men dat. d<- Duitsers voor Inm bezwaren geen redelijke gronden hebben. De N.A.M. ontkent niet dat. de prijzen voor de consument, in Duitsland hoger liggen dan in Nederland, maar men denkt dat dit heel goed te verklaren is uit het feit dat de marge tuss ende inkoopsprijs aan de Nederlandse grens en de verkoop prijs die de, Duitse verbruikers gerekend wordt, hoog is, veel hoger dan in Neder land. In dit verband acht ren het be denkelijk dat de Duitse gaasmaatscttap- pijen - - in tegenstelling tot de Neder landse Gasunie htm tarieven niet open- PARIJS (KNP) 312 zogenaamde pro- lestpricsters uit 80 diocesen van Frank rijk hebben de afgelopen twee dagen ii Parjjs geëist dat de priester normaal moet kunnen leven en werken als alle andere mensen. Hü moet geld kunnen verdie nen en in de politiek actief kunnen zjjn, aldus twee moties die met eenstemmig heid aanvaard werden. Het celibaat, al dus wordt in een derde motie verklaard, „heeft vanuil christelijk perspectief wel profetische waarde", maar. zo wordt ook gezegd, door de verplichte koppeling wordt die ware betekenis van het celi baat gemaskeerd. Op de bijeenkomst van de protestpries ters heeft men, uit solidariteit met ge huwde priesters, 17 van hen tot de con celebratie toegelaten. Er waren ook 30 vertegenwoordigers uit hel buitenland aanwezig, met name uit Duitsland, Bel gië, Baskenland. Italië. Canada, Portugal en de Ver. Staten. Nederland was ver tegenwoordigd door een lid van de Sep- tuagintgroep. Het Franse -episcopaat was wel uitge nodigd, maar is niet verschenen. 8 bis schoppen stuurden brieven, die volgens een woordvoerder bemoedigend waren. Maar ook werd meegedeeld dat veel van de 720 leden van „Echange et Dialogue" onder zware pressie staan van de kerke lijke autoriteiten. WARSCHAU (AP) De regering in Bonn bestudeert een rapport waarin ge steld wordt dat Polen bereid is een groot programma voor economische sa menwerking met West-Duitsland te en tameren. Het rapport is bij de regering ingediend door de staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken Klaus Dieter Arndt, die onlangs in Polen op hoog niveau besprekingen heelt gevoerd. Warschau zou Arndt een gedetailleer de lijst met voorstellen en verlangens hebben voorgelegd. De gedurfdheid der voorstellen zou de Westduitsers hebben verrast. De voorstellen omvatten een verzoek tot hulp bij het komende vijf jarenplan, en beogen te komen tot West- duitse investeringen, kredieten op lange termijn en technische samenwerking. Volgens zegslieden van Buitenlandse Zaken in Bonn heeft Polen op de on langs in Boedepest gehouden Comecon- conferentie verlof gekregen voor uit breiding van de economische samenwer king met het westen. Men interpreteert dit in Bonn als een bewijs dat de Sovjet-Unie de grens heeft bereikt van haar mogelijkheden tot financiële en technische hulp aan haar bondgenoten. Arndt heeft tegenover de pers ver klaard dat Polen langlopende technische en investeringsakkoorden voorstelt tus sen individuele Poolse en Westduitse firma's gesteuend door financiële bij stand voor de Poolse zijde. Arndt zei na zijn besprekingen tot slotsom te zijn gekomen dat de moge lijkheden voor economische samenwer king „onbeperkt" waren. Hij voorspelde dat het Poolse voorbeeld spoedig ge volgd zal worden door andere commu nistische landen in Oost-Europa, met name door Tsjecho-Slowakije en Honga rije. Var ga naar Hert-ha BERLIJN. De voormalige Hon gaarse international Zoltan Varga krijgt een contract bij de Berlijnse voetbalclub Hertha BSC, echter onder voorwaarde dat de Hongaar van de F.I.F.A. hiervoor toestemming krijgt. Varga (24) verliet tijdens de Olympische Spelen in Mexico zijn ploeggenoten. Hij werd in Honga rije wegem „verlaten van de republiek" veroordeeld tot 4 jaar gevangen,«straf en conviscering van zijn vermogen. Zijn vrouw Ilona kreeg een celstraf van 1^4 jaar opgelegd. AMSTERDAM (ANP) De beslis sing over een eventuele strafvervolging van de 62 studenten van dn vrije uni versiteit wegens lokaalvredebreuk, die mogelijk morgen door de officier van ju stitie en hoofd van het parket mr. J. F. Hartsuiker, zou worden genomen is uit gesteld. Gisteren deelde de officier mee, dat de beslissing ook volgende week nog niet is te verwachten omdat de zaak veel ge compliceerder is dan zich aanvankelijk liet aanzien, speciaal wat betreft de hou ding van de bezetters. Mr. Hartsuiker zal eerst nog een gesprek hebben met de president-directeur van dc VU, prof. ds, G. J. Sizoo, rector-magnificus. prof dr. W. F. de Gaay Fortman en ccn depu tatie van de bij de zaak betrokken stu ip feest, dal is amusement en degene, die een Pasar Malam organiseert, voelt zich op de eerste plaats een gastheer, die met zijn gasten onderling de zegen van vriendschap uitwisselt. Voor mij persoonlijk blijft echter het tijdschrift Tong Tong het belangrijkste. Ik ben er dertien jaar geleden mee begonnen, omdat ik het doodzonde vond. dat die slem ven de Indische Nederlander verloren ging. Ik vond. dat het gewoon waarde had om de mooiste gedadhten zwart op wit te hebben, om ideeën uit te strooien, om duidelijk te maken, wat ons Indische Nederlanders bezielt. Als die stem werkertijk goed is, de moeite waard is. dan zal hij onherroepelijk in de toekomst weer gestalte krijgen. Natuurlijk op een andere wijze, want er is straks niemand meer, die weet, hoe Soerabaja eruit heeft gezien. Maar toch ben iik ervan overtuigd, dat iets van dat specifieke karakter behouden zal blijven. zwanezang Wat Tong Tong betreft, dat is een duidelijke zwanenzang van mensen, die hun langste tijd gehad hebben. Er komt een moment, dat ons lied uitgezongen is. Vroeg of laat zal ik of een ander tot de ontdekking komen, dat het geen zin meer heeft om door te gaan. Ik hoop tegen die tijd nog een glimlach over te hebben voor dit afscheid. Waarschijnlijk zal ik korte tijd later arm sterven. Ook dat interesseert me in feite geen donder. pasklare parabel Ik zal je wat vertellen. Ik zit in de trein van Pijnacker naar Den Haag. Laat het een half jaar geleden zijn geweest. Misschien nog langer. Wat doet de tijd ertoe? In dezelfde coupé zaten wat Rotterdamse havenarbeiders tegen elkaar op te snoeven over de slimme manieren, waarop ze hun baas weer hadden getild. Ze kwamen er niet over uitgepraat. Al die tijd zat er in de hoek een oud boertje, ik schatte hem op zeventig. Op een gegeven moment vraagt één van die .Natuurlijk hebben we heimwee, je hebt in een land gewoond waar het leven vriendelijker was, gemoedelijker en royaler". Rotterdammers„En jij boertje, wat heb jij vandaag gedaan'.'" „Ik heb vandaag eiken geplant in de oprijlaan van mijn huis", zei hij. Dat vonden die Rotterdammers belachelijk. „Man", riepen ze, „voordat die boompjes een halve meter zijn, lig jij al onder de groene zoden". „Dat klopt", zei de boer, „maar mijn kinderen zullen eens door teen laan lopen met geweldige eikebomen, die ik vandaag geplant heb. Is dat geen geweldig idee?" Tjalie glimlacht en legt de handpalmen zalvend tegen elkaar. Het is onduidelijk of hij zojuist een pasklare parabel heeft afgescheiden of een aan het volle spoorwegleven ontleende ware anekdote. Het is hem wel aan te zien, dat hij graag nog eens zou willen slenteren door een laan met ruisende eikebomen. In afwachting van dat stralend moment neemt hij alvast een sateetje. op onze buik Bij het afscheid zegt hij bestraffend: „Je hebt weer veel te veel opgeschreven man, je bent gewoon een typische Nederlander. Je maakt er geen vriendelijke babbel van, maar een dissertatie. Man, denk toch om je hart". Hij heefl weer gelijk. Wat niet wegneemt, dat we die eikebomen rustig op onze buik kunnen schrijven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9