anders danfPSrandere caballero NOS-programma's voor vakantie F S)eGekiSC(SoU^C0lt Eerste prijzen vielen Indrukwekkende Bachmanifestatie op Intern. Koorfestival Mozart op zijn grootst in minder bekende kamermuziekwerken Incident tussen Scala en omroepen 66 miljoen voor radio- en tv-reclame vi'C'e „Asphalt jungle" DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 JUNI 1969 A Paus staat open voor kritiek IFYE toespraak, die Paus Paulus op de verjaardag van zijn kroning gehou den heeft, geeft blijk van begrip voor de kritiek, die velen hebben op het be leid van de H. Stoel in deze bewogen tijd. Hij zegt erover te willen praten op de bisschoppensynode, die dit na jaar in Rome zal worden gehouden. In plaats van de kritiek meteen te weer leggen, wil hij de ingebrachte bezwaren rustig, nederig en in alle objectiviteit overwegen. Het is onmogelijk, deze reactie van dc Paus niet in verband te brengen met het interview, dat kardinaal Suenens een maand geleden aan een interna tionaal tijdschrift heeft gegeven. Daarin werd eerbiedige maar zeer gefundeerde kritiek uitgeoefend op het feitelijk func tioneren van de H. Stoel, vooral voor zover het de betrekkingen met de bis schoppen en hun conferenties betreft. De reactie van de Paus lijkt ons heel wat rustiger en constructiever dan de nogal felle antwoorden, waarop enkele kardinalen hun collega Suenens hebben getrakteerd. Zij beschuldigden de kardi naal van eerroof, gebrek aan eerbied, zelfs van laster. De kardinaal zou er beter aan hebben gedaan, zijn kritiek buiten de publiciteit te houden, en werd gesommeerd zijn verklaringen te her roepen. Wederom blijkt, dat Paus Paulus nog altijd een kring van mensen om zich heen heeft, ongetwijfeld met de beste bedoelingen bezield, die in feite slechte raadgevers en dienaren zijn. Zij begrij pen niet, dat een mens als kardinaal Suenens met zijn oproep tot een open hartige bespreking van nu eenmaal bestaande moeilijkheden de H. Stoel een veel betere dienst bewijst dan zij zelf met hun pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Paus Paulus heeft zich met zijn toespraak van maandag van deze pogingen gedistantieerd: be leefd dankend voor de aangeboden dien sten maar deze in feite naast zich neerleggend. Wij hopen dat de bisschoppen, die in het najaar naar Rome zullen gaan, de stille wenk van de Paus zullen be grijpen. Hij heeft nu duidelijk laten we ten meer gediend te zijn met een openhartig gesprek, waarin man en paard worden genoemd, dan met By zantijnse gehoorzaamheidsbetuigingen. Mogen de bisschoppen hem de dienst bewijzen, waarom hij bedekt maar daar om niet minder duidelijk heeft ge vraagd. In het kader van het Holland Festival heeft gisteravond in de St.-Janskerk te Gouda de Nederlandse Bachvereniging een concert georganiseerd, waarop het koor van deze vereniging, bijgestaan door een vijftal vocale en drie instru mentale so listen tesamen met het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Charles de Wolff een kleine keurselectie «it het oeuvre van Johann Sebastiaan Bach tot klinken brachten. Resultaat: een indrukwekkende Bachmanifestatie. Dirigent De Wolff opende dit muzikaal gebeuren in zijn nevenfunctie van orga nist met het spelen van ..Preluduim en Fuga" in Es gr. t. op het kleurrijke, machtige kerkorgel. Na een reproductie in grote stijl van het Preludium trof ons bijzonder zijn beheerste, volkomen doorzichtige vertol king van de z.g. „Triple fuga". De struc tuur van dit ingewikkeld lijnenspel was volkomen duidelijk en gemakkelijk te volgen. Een waarlijk bewonderingswaar- dige prestatie. Volgden twee Cantates. De eerste „Cttff* sbll allein meifi Hehze? "hkbéfn" werd in 17301731 voor de kerkdiensten in de Vocolaï-Kirche te Leipzig geschre- véTt. JtüStfoen deze kerk werd verbouwd en er voor de zangers geen ruimte was om voldoende te repeteren, waaruit re sulteerde, dat het koor alleen het slot- koraal te zingen kreeg en de ovrige tekst aan een solostem i.e. een alt werd toevertrouwd. De tweede ,,Ein fester Burg ist unser Gott", machtig stuk mu ziek, gebaseerd op een door Luther in 1527 met een haast wanhopig verbeten Godsvertrouwen gemaakte tekst, geeft echter aan de gezamenlijke zangers en zangeressen ruim gelegenheid te laten horen wat zij waard zijn. En dat was gisteravond beslist heel veel. Het uitstekend getrainde, goed en volklinkende koor zong met élan en ex- Van de solisten, die hun medewerking Manuscripten voor f 6,5 miljoen Dirigent Charles de Wolff Vocale solisten: Gertraut Stoklassa sopraan Kurt Equiluz tenor Instrumentale solisten: verleenden, willen we vóór allen de alt Norma Procter. Wat een mooi, warm stemmateriaal en stilistisch juist gerichte voordracht! Heel lofwaardig mochten zeker ook de prestaties van de bas Max van Egmond en de tenor Kurt Equiluz worden geacht. Gertraut Stok lassa, die de sopraanpartij vertolkte, konden wij echter minder appreciëren. Zij viel. wat stemtimbre betreft, een beetje uit de toon en haar reproductie bleef was vlak. Tussen de beide Cantates kregen we edn akftgkname" afwfé^ïïng Concert in d kl. t. voor viool, hobo en strijkorkest te beluisteren met resp. Dick de Reus en Victor Swillens als solisten. De presentatie had jammer genoeg een beetje te lijden onder de niet volkomen ideale, enigszins gevaarlijke akoesti sche omstandigheden. De samenklang liet soms wat te wensen over. Het speet ons bijzonder voor de voortreffelijke ho boïst, die Swillens bleek te zijn. Het Radio Filharmonisch Orkest liet zich over het geheel genomen in zijn lang niet gemakkelijke taak van zijn bes te zijde horen. Geen wonder onder een zo'n kundige Jeiding van een dirigent als Charles de Wolff. Er was enorm veel belangstelling. J. W. Eeuwen zagen op ons neer De sectie bejaardenkoren heeft gisteren in de Kurzaal de eigen- j lijke concourswedstrijden ge-1 opend. Niet minder -dan vier van deze ensembles traden in de loop van de middag op... eeuwen zagen op ons neder! Vier koren: drie prijzen. De eerste viel ten deel aan het Algemeen Amsterdams Bejaardenkoor dat, onder leiding van mevr. R. Hippe-Tenderloo, niet minder dan 300 punten wist te veroveren. Ons inziens terecht, want het heel moeilijk te reproduceren „Exaudivit Dominus" van Lassus klonk, wanneer men eenmaal in aanmerking neemt dat de stemmen niet aan twintigjarigen behoorden, bij zonder verdienstelijk. Deze zelfde mevrouw behaalde ook met „Humanitas" uit Beverwijk de tweede prijs (296 punten): ,,'t Haesken", een alleraardigst liedje van Sem Dresden werd door haar met opmerkelijk en weldadig enthousiasme gedirigeerd. De derde-prijswinnaar (274 punten) vonden we op veel lager niveau staan: dirigente mevrouw C. C. Kocx-Willus vermocht de haar toevertrouwde schare niet zuiver te laten zingen, het aantal detonaties was bepaald aanzienlijk. Na deze bejaarden de jongeren, hier vertegenwoordigd door het Nijmeegs Vrouwenkoor, door Willem Verwey ge leid, en het Zweedse Mariakören uit Vasteras, onder directie van Bror Sa- muelson. Bij het laatste ensemble zaten we onmiddellijk aan de top: 378 punten en zulks in de afdeling A! Een grote schare jonge meisjes, die volstrekt zuiver zin gend, vocaal enorm geschoold, met de moeilijkste intervallen vertrouwd, een Stabat Mater van Henk Badings vertolk ten met een gemak, dat waarlijk ver bijsterend was. En dat, terwijl in deze zeer moeilijk vertolkbare muziek het aantal voetangels en klemmen bepaald aanzienlijk was. Met een daarop volgend Johannes Brahms - „Der Brautigam" bijzonder fijn en ontroe rend gezongen, maakte Mariakören op het uitgebreide auditorium een diepe indruk. Voorspellen is altüd moeilijk, vooral aan het begin van een concours, doch het zou ons niet verwonderen als deze Zweden op het slotconcert van zaterdag avond zouden optreden. De Nijmegenaars staken met 297 pun ten wel sterk bij hun Zweedse collega's af, maar het verschil was dan ook aan zienlijk. Doch het moet gezegd, naar „Yeux qui guidez mon ame" van onze landgenoot Jan Pieterszoon Sweelinck hebben we met genoegen geluisterd. Vanmiddag om twee uur zijn de wed strijden voortgezet: niet minder dan tien koren zijn dan te beluisteren. uit alle oorden van de wereld! B.R. Olga de Haas en partner blijven twee weken in Rusland DEN HAAG Olga de H Haas en Sylvester Campbell, de beide solisten van Het Nationale Ballet die op het Mos- kouse Internationale Balletconcours, wer den onderscheiden zijn als enige van de niet winnaars der eerste drie prijzen uit genodigd om met deze winnaars een se rie. voorstellingen te geven in liet Krem lin te Moskou, in Leningrad en in Riga. Zij zullen derhalve nog erica twee we ken in Rusland blijven. Naar het zich laat aanzien zullen in het van 920 juli in de Amsterdamse Stadsschouwburg plaatsvindende Ballet Festival van Het Nationale Ballet zowel Olga de Haas en Sylvester Campbell als de beide andere Nederlandse deelnemers, Héléne Pex en en Simon André, hun Moskouse concours- werken dansen. Héléne Pex is, na haar succesvolle Moskouse optreden, door de leiding van Het Nationale Ballet per 1 september 1969 benoemd tot le solis te. Folkloristisch concert Intern. Koorfestival DEN HAAG In het kader van het Internationaal Koorfestival wordt heden avond in de Kurzaal een populair folklo ristisch concert gegeven. Hieraan wer ken mee het Don Bosco Jeugdkoor uit Den Haag; het koor Rientolan Seka- kuoro, Tampere (Finland); het jonge dameskoor Umelecky Soubor van de uni versiteit van Praag; het mannenkoor Smetana-Slovanka uit Kladno, Tsjecho- Slowakije; de Nasionale Raad vir Volks zang en Volksspele uit Johannesburg, Zuid-Afrika en een Bayerische Zang groep „Harmonia" uil Hauzenberg, Zuid- Duitsland. Donderdag 26 juni vangt het con cours te 13.30 uur aan. Deelname van: dameskoor Overschie; dameskoor Excel sior, Rotterdam; koor van Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen uit Sassen- heim; Rientolan Sekakuoro, Pispala Tampere (Finland); jeugdkoor Musik of Uiigdom, Kopenhagen (Denemarken); dameskoor Zanglust, Made (N.-Brabant); Ifjü sagi Müvészegüttes, Budapest (Hon garije); de Mount Holyoke Chamber Singers uit South-Hadley (USA) (beide laatste koren zijn wederom universiteits koren); dameskoor „Kunst na Arbeid", Dordrecht en zangvereniging „Harmo nia", Hauzenberg (BRD). Morgenavond is er een concert met begeleiding van het „Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland", waaraan mede werken Koninklijk Toonkunst Mannen koor „Zang en Vriendschgp^^IJaayjOT}; R.-K. Parochieel Zangkoor „Deo Sa crum" Poeldijk; Rijswijks Vrouwenkoor; Shell Vrouwenkoor. Rotterdam; Sittards Mannenkoor en het „Residentiekoor". Den Haag. Dit laatste koor verzorgt de eerste uitvoering van '„Lux Jocunda" van Hendrik Andriessen, het werk dat door de Dr. Johan Wagenaarstichting aan het Internationaal Koorfestival werd aangeboden. De overige koren voeren vele werken uit de hedendaagse koorliteratuur uit. Meerdere ambassadeürs van landen waaruit koren deelnemen zullen aanwe zig zijn. Het concert van vrijdag 27 juni aanstaande (Slavisch Amerikaans con cert) zal worden bijgewoond door zijne koninklijke hoogheid prins Claus der Ne- derlanddn. geveild LONDEN (AP) 38 manuscripten uit de collectie van wijlen Sir Alfred Ches ter Beatty zijn gisteren bij sotheby's te Londen geveild voor 391.750 pond. De collectie waarvan in december reeds 37 manuscripten werden verkocht, heeft tot nu toe 755.750 pond (ruim f 6.5 mil joen) opgebracht. De hoogste prijs gis teren was 85.000 pond voor een bijbel die werd geschreven. De mijnmagnaat Beat ty was een van de grootste literaire en kunstverzamelaars uit de 20ste eeuw. Aardenburg beeft gemeentemuseum O AARDENBURG (ANP) In Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen werd gisteren in tegenwoordigheid van verscheidene hoog leraren uit Nederland en België gewes telijke autoriteiten het gemeentemuseum geopend door de heer P. J. IJperlaan hoofd van de afdeling oudheidkunde van het ministerie van CRM. Het museum te Aardenburg, dat een streekmuseum is voor West-Zeeuws-Vlaanderen bevat hoofdzakelijk vondsten van opgravingen te Aardenburg uit de Romeinse tijd en de middeleeuwen. Hieronder zijn 'n aan tal uni.eke exemplaren aardewerk en bronzen beeldjes uit de Romeinse tijd. De kamermuziek in tradionele stijl blijft in dit Holland Festival beperkt tot een overigens heel aantrekkelijke, drie delige Mozartcyclus, waarvan gister avond het eerste programma onder gro te belangstelling is uitgevoerd. Dit ge schiedde in de Sweelinckzaal van het Congresgebouw, waarvan het podium sinds de proefconcerten enigsins i ver anderd en stellig verbeterd. Doordat men tegen de achterwand een gordijn ophing, kaatst het geluid niet meer zo hard de zaal in. Toch zijn de akoesti sche verhoudingen nog niet ideaal, ze ker niet als piano en andere instrumen ten moeten samengaan. Niettemin zou den de prestaties van de musici gister avond heel redelijk tot hun recht zijn ge komen ware het niet dat de aircondi tioning een nu eens zacht dan weer har der, maar in elk geval constant en ir ritant achtergrondgesuis produceerde en bovendien van tijd tot tijd midden in de zaal een hoogst onaangename tocht ver oorzaakt als gevolg van het feit dat een deur op het podium bleef openstaan. Het was duidelijk dat ook deze Sweelinck zaal nog ki derziekten vertoont. Laten wij dit verder buiten beschouwing dan kunnen wij verheugend zijn over de wijze waarop het nog jonge Ardito Blaas- kwintet bestaande uit leden van het Concertgebouworkest, De Radio Filhar monie en andere orkesten een drie tal kostelijke stukken kostelijk heeft ver tolkt. Het ging om een onbezorgd di vertimento in de trant van serenade- muziek, geschreven voor hobo, klarinet en fagot en door Köchel ondergebracht onder nummer 439 b. Een heerlijk speel stuk, met aandacht voor de finesse en toch vrij en levendig voorgedragen. Merkwaardig genoeg gingen de gele genheidswerkjes, die Mozart op het eind van zijn leven maakte voor een eige naar van een wassenbeeldenkabinet, die er ook een collectie mechnische mu ziekinstrumenten op na hield, dieper dan de genoemde divertimentomuziek. De componist had er blijkens zijn brieven helemaal niet zoveel zin in voor de kin derachtige „Orgelwalze" (een soort mu ziekdoos met van tandjes voorziene me talen cylinders) muziek te maken. Hij deed het ter wille van het geld maar dat verhinderde, hem niet aan het ada gio en allegro K. 594 en de fantasie K. 608 ontzagelijk veel zorg te besteden met lette op de originele toepassing van het contrapunt! en er blijkens de sterke expressie als het ware ondanks zichzelf toch heel zijn ziel in te leggen. Het Danzi Blaaskwintet heeft herhaalde lijk voor deze stukken aandacht ge vraagd: hun jongere collega's van het Ardito Kwintet deden het nu weer, en wederom met veel succes. s tukken de drie betrekkelijk korte uitsluitend blazers werden tingen geplaatst. Er was 't kwintet voor klavier en vier blazers K. 452, waar mee de componist niet zonder reden zeer ingenomen uws en dat hij zelf (of een ander) voor klavier en strijktrio heeft herschreven. De blazersversie is naar onze mening echter de mooiste, en met medewerking van de pianist Jan Wijn klonk het stuk dan ook heel fraai, voor al in het heerlijke larghetto, waar de blazers het klavier omspelen". Het compositorische hoogtepunt van de avond was naar onze mening het prachtige trio voor klavier, klarinet en altviool K. 489, het zogenaamde kegel baantrio, dat Mozart maakte voor de klavier spelende zuster van een van zijn goede vrienden. Hij heeft het stuk met haar uitgevoerd, waarbij hij zelf de alt partij voor zijn rekening nam. Gister- felijk musicus maar in dit verband min- avond deed dat Klaas Boon, een voortref- der gelukkig en te weinig geprononceerd tegenover de wat te luide piano en zelfs tegenover de toch delicaat bespeelde kla rinet van Sjef Douwes. Natuurlijk werd er op behoorlijk ni veau gemusiceerd maar wij geloven dat dit niet helemaal voldoende is voor dit geniale, uiterst subtiele stuk waarvan de drie delen door mysterieuze klankverbin dingen (niet zozeer door de ook be staande thematische verwantschappen) een wonderlijk geheel vormen. Maar al viel het centraal gestelde mees terwerk dan-een beetje tegen, de kamer muziekavond als geheel was toch zeer geslaagd waardoor een talrijk publiek terecht zeer gewaardeerd. Laten wij ho pen dat men bij het tweede programma de airconditioning beter in de hand heeft. Anders zal de sopraan Elly Ameling het moeilijk krijgen- Ks. NEDERLAND I STER (Rcclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16 NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (CPN) 20.35 uur: Holland Festival Magazine 21.00 uur: The Asphalt Jungle, film 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56. 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort De j l het documentaire 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Peyton Place, t.v.-: 21.05 uur: Logboek te land, reportage 21.35 uur: Geen blad voor mond, discussie 22.35 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA Veel gevraagde gewijde muziek: klas moderne muziek. 18.30 Nieuws. 18.41 .O.S.: 19.00 Openba: tivalnieuws en informatie). NVSH: 22.20 Sex tant, radioweekblad van de NVSH. N.O.S.: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 Stereo: X, Iluister. 23.S5-241 II (298 m) Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Stereo: Klink Klaar: licht platenprogramma. reking. 21.50 Stei 30 Nieuws. 22.38 iek (opn.). 23. lentsmuziek. 19.45 Adviezen. 19.; Lichte orkestmuziek. 20.00 Verhaal. 20.35 Ui slag koorwedstrijd. 21.13 Operettefragmer DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 ïeuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badi- J}e:klassieke en moderne muziek (gr.). Actualiteiten: 7.50 Over (7.3o Niet. weging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nit„.... kantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00- 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden) N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Mu ziek uit de Barok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd program ma. (12.00 Reportages voor automobilisten °P vakantie; 12-15 Boekbespreking; 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 stige uitzending; 13.15 Reportages voor auto mobilisten op vakantie). 14.00 Reportages voor automobilisten op vakantie. 14.05 Ste reo: Lichte muziek. 14.25 Stereo: Klavecim belrecital: oude muziek. 15.00 Doopsgezinde middagdienst, N.O.S.: 15.30 Bezigheden: ma gazine over liefhebberijen en vrijetijdsbe steding. 16.00 Nieuws. NCRV: 16.02 Reporta ges voor automobilisten op vakantie. N.O.S.: 16.07 Meer over minder: informatief pro gramma over mensen en dingen die mindei voorgrond treden. 17.30 Toerismo: ie. 17.50 Sportac eportage W HILVERSUM II (298 m) Jieuws. 7.10 Ochtendgymnas :o: Lichte grammof oom 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Concertan te muziek uit de 18e en 19e eeuw (gr). 9.4( Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen: populair verzoekplatenpro- vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Mo dern platteland. 12.35 Toppers van toen (gr' 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 St< reo: het Muzikantenuur: 1. Omroep a cap- pellakoor: oude gewijde muziek. 2. Ne lands trio: moderne muziek. 14.30 't Is torisch: programma over geschiedenis en cheologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nlei 16.02 Schakeringen: Tussen 10*4- en in Woord en Muziek. lichte grammofoonmuziek voor de tiehe jeugd. 17.15 Mededelingen. HILVERSUM NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Reportages automobilisten op vakantie. 9.05 Terug weggeweest: muziek van vroeger voor luis teraars van nu. 9.30 Zzzzoef..!: een instru mentaal programma. 10.00 uur Nieuws. 10.03 Reportages voor automobilisten op vakantie. HH Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). licht platenprogramma. 14.00 NU Pop-in: licht platenprogramma. 15.00 Nieuws 15.03 Holster: pop- en countrymuziek. 16.Ot Nieuws. 16.03 lORRrrr..: hitparade. 17.0( Actualiteiten. 17.07—18.00 Draai- 12.03 Gevarieerde r„ccl. bericht, mededelingen en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. ,nnn 'eerbericht, beursberichten en dagklapper. 13.20 Tafefmuziek. 14.00 "nÜ Nieu- Symfonische 5.03 Kamermu: 0 Nieuws. 16.03 Bei in^ touvl met Neder- HILVERSUM Gedurende de schoolvakantie zendt de N.O.S.-televisie elke dins- j- do"d?rdaSmiddaS een speciaal vakantieprogramma uit. Het eerste komt op dinsdag 1 juli op het scherm, het laatste op donderdag 8 augustus. Van 16.00 tot 16.15 uur zal het programma „Uit de oude filmdoos" worden uitge- gezonden, een Franse serie van komische eenacters waaraan onder meer meewer ken Ben Turpin, Harry Langdon, Stan Laurel en Charlie Chase. Van 16.15 tot 16.50 uur kan men kijken haar de Amerikaanse natuurserie „The urttamed world" die in het Nederlands de titel „Natuurgetrouw" kreeg. De vakantiemiddagen worden besloten met de Doris Dayshow. een serie familie- kleur worden uitgezonden. Middelpunt hiervan is de jonge aantrekkelije weduwe Doris Martin heel r""Q R tien en zestien jaar oud. programma's die ev Doris Day, die, in de rol wat heeft te stellen mei. haar twee (Van c iroepcorrespondent) HILVERSUM Weinig kijkers zullen misschien vreemd 'hebben opgekeken toen zij vrijdagavond in hel VARA- programma „Zomaar een zomeravond" een vraaggesprek aanschouwden tus sen mr. A. Dake. hoofd van de politie ke redaktie bij de NOS en de Israëli sche premier, mevrouw Meir. Dit in terview was een vervolg op een don derdag j.l. door Scala uitgezonden ge sprek met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Malimoud Riad. De radaktie van „Scala" achtte het namelijk gewenst om de kijkers te con fronteren met de meningen van beide partijen in het Midden-Oostenconflict, flict. In Hilversum ontstonden er moeilijkhe den toen de KRO aan de NOS liet weten, dat een interview met mevrouw Meir had geclaimd in het kader van een nog te maken reportage. Bij de NOS was men van mening, dat het in terview van mr Dake met mevrouw Meir zó actueel en bovendien beperkt van inhoud was, dat hiermee de rech ten van de KRO niet werden aange tast. Na overleg werd besloten het on- Uit het jaarverslag over 1968 van Stichting Ether Reclame blijkt, dat radio- en televisiereclame over 1 netto 66 milj. gulden heeft opgcbracl Dit is 22 miljoen (50 procent) m< in 1967. De toenemende vraag naar zendt voor tv-reclame was in 1968 driema en in 1 "7 al viermaal zo groot als h aanbod. Bij Hilversum I de beschikbare zendtijd achtmaal tekend. Kees »n tusj Enkele teur ve of hij Benelu Kees c tekend. college hu ruin ^RUGBL^ aa Gisteren was KR.O-tv dc coördinatiezoij daar. De programmaformule NOS op dinsdagavond staat sinds de NTS-oertijd vast. Toch bestor de KRO het om uitgerekend tegenov^ Dubbelspion een ander tv-feuilleton bieden en tegenover een door de N( gepresenteerde sociale reportage sociale reportage. Zijn i 1965 let Va de v ileeptei iet tot Dat 1 derwerp als een gezamenlijk program ma van de omroepen in de KRO-uit- zending van vrijdag j.l. te plaatsen. De KRO maakte toen bezwaar tegen de lengte van dit interview en de VARA- tv liet weten er geen plaats voor te kunnen inruimen in het programma „Zomaar een zomeravond". Na dit ge harrewar dreigde mr. A. Dake op staande voet ontslag te nemen als er geen zinnige oplossing werd gevonden. Daarop heeft de voorzitter van de NOS, de heer E. A. Schüttenhelm contact gezocht met de voorzitter van de VARA, de heer J. B. Broeksz. Laatstge noemde gaf toen opdracht dit inter view alsnog te plaatsen in het program ma „Zomaar een zomeravond". Belgen winnen chansonwedstrijd van BRT en NRU I BRUSSEL (ANP) Drie Belgische ii zenders hebben de prijzen gewonni I van een chansonwedstrijd, die door dc Nederlandse Radio Unie (NRU) ei I Belgische Radio en Televisie (BRT) was uitgeschreven. Twee inzendingen van een Nederlandse deelnemer, de heer H. Dorrestijn uit Wageningen, kregen i een eervolle vermelding. i De eerste prijs (725 gulden) ging naar i de heer Kerremans uit Niel voor zijn „Dialoog der onbekenden". De tweede prijs (550 gulden) was voor mevr. Ma ry Boduin uit Brussel, de derde prijs (375 gulden) ging naar de heer Van Remoortere uit Antwerpen. Er waren in totaal 1433 inzendingen van 680 mede- dingers. Wij vinden dit een onzindelijke pro grammering, omdat hier bewust tege het kijkersbelang werd ingegaan. Mee sen die midzomeravonden probleem!: willen doorkomen kwamen niet trekken. Kijkers die zich voor vraagstukken interesseerden werde voor een moeilijke keuze geplaatst. Wij kozen voor Dubbelspion omdat \v niet gevoelig zijn voor de wijze mee de Duitse tv „gezellige familiepro gramma's" pleegt te maken. We koze voor het KRO-programma zaamheid omdat 't onderwerp ons boeiheeft de, al hadden we graag kennis genofiaste men van de Amerikaanse visie o generatieconflict. Alleen, een werkstuk van Ad Zonnevel 1 en cameraman Peter Bos. gaf ee schrijnend beeld van een den van deze tijd. Nood van alleen staanden is geen specifiek hedendaag probleem, maar 't is wel een probleerc dat, o.m. door de komst van de tv - die het „gezelligheidsverkeer" heef vernauwd van een grotere aktuali teit is geworden. Goed van de KRO c daar de aandacht op te vestigen en o om te signaleren dat er wegen zijn iets aan dit probleem te doen. In Beklaagd verwijk wordt prachtig pionierswer geleverd dat bepaald verdiende aan djries, O grote klok te komen. De KRO bood ook een concert t Concertgebouworkest. In een vo tv-speciaal overigens vreemde programjphenfl makeuze: Prokovievs Romeo en JuIiaMaria ballet. We herinneren ons één iiitvoeVihi ring van een gasterende Joego-SIaviNijssen sche groep. We waren toen nauwelijktrulen. geïmponeerd door de choreografie e»ya] nagenoeg niet door de muz. Concertje m(Juu bouworkest voor de tv? Prachtig! Maa^J^'j. dan in 'n werk dat dit ensemble kan AiDhei] geeft zich op zijn best te tonen. In ee werk ook dat een cameraregisseu kans geeft iets te laten zie schotel bellijn, V. Film vanavond ee Vai.~. ,eu Berry VcToorsc "Oegstg dy Kl OegstÉ A dry itiedei lewijd lette vlesse Jarenlang kampte Hollywood door de Hays-office opgelegde produk tiecode, die o-m. voorschreef dat d< misdaad in de film altijd gestra moet worden. De laatste tijd licht mer'- nog wel eens de hand met deze strengdParia regel bijvoorbeeld door de film „open einde" te geven, maar in 195( het jaar dat John Huston zijn klassiel <Wï geworden misdaadfilm ..Asphalt jungle' maakte was er geen ontkomen Vandaar dat de zeven misdadigers, di< tesamen een grootscheepse juwelenroof uitvoeren, op touw gezet door „Doe1 Riedenschneider, of in de gevangenis belanden dan wel de dood vinden „Held" is de boerenzoon Dix Handley die droomt van een eigen boerderij door inbraak en roof verkregen. Ster ling Hayden, die eenzelfde rol speelt in Stanley Kubricks miskende „The Kill ing", heeft geen moeite met dit type al zijn de vertolkingen van Sam Jaffe als „het brein" achter de roof en Louis Calhern als een louche advocaat spectaculair. In een klein rolletje als Calherns vriendin kan men de toen onbekende Marilyn Monroe herkennei Maar het zijn nog niet eens zo c tolkingen dan wol de strakke, nuchter zakelijke wijze, waarop Hustoi dit onderwereldverhaal in beeld bren: en het effectief gebruik van de geraffi neerde decors, die „Asphalt Jungle" een van de meest opmerkelijke gang stersfilms van na de tweede wereld oorlog stempelen. Huston brak volledig met het pal van de misdaadfilms uit de jaren dertii als „Scarface" en „Angels with dirtj faces" door de domme maar ziende gangster met zijn machim geweer te vervangen door de intellec tueel met misdadige aanleg, die team specialisten bij elkaar zoekl „Asphalt jungle" werd in de tig vele malen geïmiteerd en alleen dooi Kubricks „The Killing" geëv (ADVERTENTIE) Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé 25 stuks 1.75 plosl

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2