Prins Claus geeft sein tot actie: „Laat niet als dank mm Duitse kapitein liet Amerikaanse vliegers verdrinken Studiebeurzen inkomen ouders Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige fflüSË kottektie! We moeten net zo netjes op natuur zijn als op huis of auto Z.-AFRIKA WIL MEER BLANKE EN MINDER GEKLEURDE KINDEREN MISDAAD UIT OORLOG „Gebrek aan vertrouwen Paus bereid kritiek onder ogen te zien Excuse aan Canada voor incident op de Dam Commissie Anclriessen Tegenprestatie na afloop van studie Recherche is bezig zaak te onderzoeken DB LEIDSE COURANT L.AAT NIET. ALi DANK VOOR 'T AANGENAAM VERPOOZEN DtN EIGENAAR VAN 'T BOJCH t-Üi, DEJCMILLEN EN DE OOOZEN DEN HAAG ,,Laat niet als dank voor 't aangenaam verpoo- zen, den eigenaar van 't bosch de schillen en 'de doozen". Dit inmiddels klassiek geworden rijmpje van de ANWB greep prins Claus maandagmiddag dankbaar aan als startsein van de nieuwe ANWB-actie „Laat niet als dank. Deze actie is gericht tegen de verontreiniging van bos erslaggèvers) en park, van stad en land. Prins Claus bracht in het rijmpje enige eigentijdse veranderingen aan. Het verpozen is vervangen door het moderne begrip .recreatie", de schillen en de doozen" zijn in onze welvaartsstaat aangevuld met glaswerk en plastic verpak kingsmateriaal en de eigenaar van 't bosch zijn wij in de meeste gevallen allen met elkaar". Prins Claus hield zijn toespraak in de vergaderzaal van het ANWB-hoofdgebouw. waar hij tevoren verwelkomd was dooi de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen. Prins Claus wees erop dat vele recreatiegebieden eigen dom zijn van de staat, provincie of gemeente, dus van de gemeen schap. Het is dus een eigendom van de Nederlander. „Maar de vrije natuur hebben wij blijk baar nog niet binnen onze eigen domssfeer getrokken. Wij dragen er voor ons gevoel geen verant woordelijkheid voor, zoals wij dat wel doen voor ons huis, onze tuin en onze auto. Daarop zijn wij bijzonder netjes". Prins Claus ging ook in op de bestrijding van water-, bodem en luchtvervuiling. Hij noemde de verwijten aan het adres van de overheid dat zij te weinig actief is op dat gebied niet juist, i ;Het' gaat om een buitengewoon moeilijk en betrekkelijk nieuw ziekteverschijnsel in onze maat schappij, waarvan de diagnbse is gesteld maar waarvoor de thera pie nog niet is gevonden". De prins noemde internationale ak koorden als voorwaarde om de watervervuiling te bestrijden. De hoofddirecteur van de ANWB, de heer A. Blankert, gaf vervol- Geen rommel en vuiligheid meer in bossen en parken. En met de steun van een groep schoolkinde ren is prins Claus om een voor beeld te geven druk doende het park van Soestdijk van papier, dozen enz. te zuiveren. Ieder een had er plezier in, de prins niet in het minst. Een sprekende start ran de actie van de ANWB ,£.aat niet als dank. gens een toelichting op de actie. Er zijn ettelijke duizenden plastic bordjes, geel met een groen op schrift „Laat niet als dank besteld. Dit is bijzonder buig zaam en kan ook op ronde hek- palen en afvalbakken worden bevestigd; 3000 van deze bordjes I zijn als monsters inmiddels toe gezonden aan eigenaren en be heerders van landgoederen en wandelterreinen, diverse organi saties, alle Nederlandse gemeen ten, kampeerplaatsen en andere recreatiegebieden, die de door hen verlangde aantallen gratis kunnen krijgen. Vuilpunten De bordjes moeten de foutieve wegwerpneigingen van het pu bliek ondervangen en dus op be kende of potentiële vuilpunten geplaatst worden. In de praktijk blijkt namelijk dat er concen tratiepunten van vervuiling zijn in een bepaald gebied, omdat de bezoekers meestal slechts enkele routes volgen. De heer Blankert pleitte ook voor meer afval bakken, op voorwaarde dat die dan ook regelmatig geleegd worden. Om de actie grotere bekendheid te geven zal men ook posters met het oude rijmpje laten drukken. Vooral de jongere mensen zullen daardoor bereikt worden, wat men bijzonder be langrijk vindt. De jeugd werd gistermorgen trouwens al ingeschakeld toen prins Claus met leerlingen van de Guido de Brèsschool uit Baarn het bos Groertevelt introk om met hen vuil te gaan verzamelen. Prins Claus verklaarde na afloop getroffen te zijn door het enthou siasme van de zesdeklassertjes. De buit van de Soestdijkse opruim- première. Een bak vol, niet mis als aanloop van de actie. JOHANNESBURG (AP) De Zuid- afrikaanse minister van Onderwijs. Jan de Klerk, heelt zich tot alle blanke echtparen gericht met de oproep: „Zorg voor meer babies om uw land sterk te houden". Kortgeleden beoogde De Klerk in het parlement, dat de enige manier waarop dit land in zijn tekort aan arbeidskrachten kan voorzien is. tot grotere gezinnen aan te moedigen. Dat wil zeggen: grotere blanke gezinnen. De Afrikanen worden daarentegen aan gespoord hun vruchtbaarheid wat in toom te houden. Het is niet de eerste keer, dat de blanken in Zuld-Afrika worden aange spoord kinderen voort te brengen voor hun land. Statistieken tonen aan, dat aan zijn oproep gevolg is gegeven. In 1965 waren 69.000 blanke kinderen gebo ren en het volgende jaar 62.543. Het aantal geboorten liep in 1967 evenwel weer terug tot «1.635. De Klerk wil een nieuw babytopjaar omdat alechts 19 procent van de bevol king blank is. Bij de eeuwwisseling zul len de blanken nog maar 14 procent van de bevolking uitmaken als het zo doorgaat en zullen de niet-blanken met zes tegen een de meerderheid hebben. Op het ogenblik zijn er 3.6 miljoen blanken, ongeveer 13 miljoen Afrikanen, 1.8 miljoen gemengdbloedigen. die door de regering als ..kleurlingen" worden geclassificeerd en 486.000 Aziaten. Het geboortecijfer van de Afrikanen wordt geschat op 50 per 1.000 tegen slecht 23.3 levende geboorten per 1.000 bij de blanken. De geboortecijfers bij de Aziaten en de „kleurlingen" zijn eveneens hoger dan bij de blanken. In Johannesburg en omgeving worden aan Afrikanen anti-zwangerschapspillen ver strekt tegen zeer geringe kosten. De stad subsidieert een aantal geboortebeper kingsklinieken van de nationale raad voor moederschaps- en gezinszorg. ii. rr -| i t DEN HAAG (ANP) Zijn twee bemanningsleden van een Amerikaanse bommenwerper, nadat ze per parachute op een zandplaat nabij het Krabbegat ten westen van Schouwen waren terecht- (Advertent ie) Advertentie VATIKAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft gisteren gezegd, dat er een „gebrek aan vertrouwen" in zijn bestuur van de' kerk bestaat. De paus noemde dit een van de moeilijkheden waarachter grote gevaren voor de kerk schuilgaan. Paulus VI verdedigde in een grote rede DEN HAAG Jongelui hebben op 18 juni een kran.: vernield, die even te voren door Canadese oud-strijders bij het nationaal monument was gelegd. Met de bloemen werden rondedansen uitgevoerd. Ook het lint met de woor den „For freedom and peace" werd meegenomen. Dat gebeurde toen de Ca nadese veteranen (57 in getal) nog aan wezig waren. De Canadezen hebben samen met hun echtgenotes vanuit Normandië dezelfde tocht gemaakt als bij de geallieerde opmars tegen de Duitsers 25 jaar ge leden. Zij behoorden tot de bevrijders van onder meer Arnhem. Zutphen. De venter en Amsterdam. Op 19 juni l)eeft de groep veteranen ons land verlaten. Minister mr. J. M. A. H. Luns, heeft thans tegenover de ambassadeur van Canada het leedwezen van de regering betuigd over het ergerlijke incident op de Dam te Amsterdam. zichzelf, de se hiërarchie in de wereld tegen kritiek op het beleid. In zijn toespraak ter gelegenheid van de zesde verjaardag van zijn pontificaat sprak de paus over tal van internationa le vraagstukken. Hij toonde zich bezorgd over Vietnam, Nigeria, het Midden Oos ten en schonk grote aandacht aan Span je. De paus sprak in antwoord op geluk wensen van Eugene kardinaal Tisserant, de deken van het college van kardinalen. Tisserant zei, dat de kerk zich in de si tuatie van heden gesteld zag voor bepaal de problemen. De paus haakte hierop in en noemde twee problemen met name: „De achteruitgang van de zin voor or thodoxie in de leer" en „een bepaald wijdverspreid gebrek aan vertrouwen in de uitoefening van onze hiërarchische missie dié. onder mandaat van Chris tus, het volk Gods op verschillende ni veaus bijeen houdt en leidt. „Het is op het ogenblik niet gemakke lijk om een post van verantwoordelijk heid in onze kerk te bekleden." zei de paus. ook niet als leider van een diocees, en wij begrijpen de toestanden waarin onze broeders in het episcopaat hun werk moeten doen ten volle. Maar, voegde hij er aan toe, wij kunnen niet afzijdig blij ven bij de niet altijd juiste eerlijke,res pectvoile en correcte kritiek die ons uit verschillende hoeken bereikt, en die ge richt is tegen de Heilige Stoel onder de meer kwetsbare naam van de romeinse curie". Eerder dan de individuele aanvallen op het Vaticaanse beleid af te wijzen, wens te de paus de kritiek aan te nemen met „nederigheid en oprechte objectiviteit", klaar te staan om overleg te plegen, be reid te zijn bepaalde regels van bewind te herzien en het kerkelijk bestel voort durend te vernieuwen. Hij noemde de tweede wereldsynode van bisschoppen, die in oktober wordt gehouden, als bewijs dat hij, als hoofd der kerk, bereid was om te luisteren naar de klachten en de raadgevingen van anderen. Vervolgens sprak de paus ovar enige haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel gratis bij f 4.« aan speelgoed grote problemen in de wereld. Hij riep op tot vrede in Vietnam, besteedde voor al aandacht aan de vluchtelingen in dat land en zei te hopen, dat de vrede snel ler zou komen als men overgaan tot het uitwisselen van krijgsgevangenen. Over Nigeria zei hij, dat hier de menselijke en christelijke solidarileit in het geding is gebracht. Het is solidair om brood te sturen naar hen die hongerlijden, het is niet solidair wapens te sturen. Het is evenmin solidair, de hele tragedie langs zich heen te laten gaan. Wat het Midden- Oosten betreft hoopte de paus dat de be sprekingen van de Grote Vier thans op weg waren naar een redelijke schikking. Ten aanzien van Spanje zei de paus, dat bepaalde toestanden de katholieken niet onverschillig laten; zij kunnen ertoe leiden, dat men zich nu en dan laat gaan tot daden die men wel kan begrijpen, maar toch niet geheel te billijken zijn. Klaarblijkelijk doelde de paus hier op de onrust, die bestaatonder de priesters van Baskenland en die zich nu en dan richt tegen het bewind van generaal Franco. Tenslotte riep de paus de Spaan se bisschoppen op hun werk voor de vre de en de ontspanning te blijven voortzet ten, en deed een beroep op de Spaanse geestelijken, de sociale gerechtigheid in hun land te bevorderen. DEN IIAAG (ANP) DE meerderheid van de „commissie studiefinanciering wetenschappelijk onderwijs" (de com missie Andriessen) stelt zich achter de visie, dat de overheid een inkomensvoor ziening moet treffen voor de studenten, waarbij geen rekening wordt gehouden met het ouderlijk inkomen. In deze vi sie wordt voorts de heffing van college geld afgewezen. Ter voorkoming van een dubbele be voordeling (tijdens de studie door een studielaan en na de studie door een ho ger inkomen) moet. indien en voorzover de student een inkomensvoordeel geno ten heeft tengevolge van de studie, na afloop van de studie een tegenprestatie gevraagd worden. Dit kan door een hef fing op liet meerinkomen boven een be paald bedrag van de afgestudeerde. Na dere regelingen over het maximum jaar lijks en in totaal terug te betalen bedrag en eventueel een maximum leeftijd van terugbetaling moeten nog worden vast gesteld. aldus deze visie van de meerder heid van de commissie-Andriessen, die is neergelegd in een gisteren verschenen discussienota. De nota van de commissie, die onder voorzitterschap van prof. dr. J. E. An driessen staat, bevat de voorlopige tekst van de eerste twee hoofdstukken van het definitieve rapport. Daarin zijn de ach tergronden rond de instelling van de com missie besproken en vervolgens de hui dige situatie op het gebied van de studie financiering. Na een analyse van achter gronden en samenhangen worden aan het eind van het tweede hoofdstuk uit gangspunten voor de studiefinanciering omschreven. In het definitieve rapport, dat de commissie omstreeks het einde van 't jaar hoopt uit te brengen, zal nog een derde hoofdstuk worden opgenomen, waarin enkele stelsels van studiefinancie ring uitgewerkt worden, die voldoen aan de belangrijkste beleidsalternatieven, zoals de commissie, die in de thans ge publiceerde concepttekst heeft onder scheiden. Ter bevordering van de discussie in en buiten de universitaire wereld is de nota toegezonden aan politieke partijen, universiteiten en hogescholen, studenten organisaties en werkgevers- en werkne mersorganisaties. Om de resultaten van eventuele discussie te vernemen zal de commissie in het najaar een hearing or ganiseren. De commissie Andriessen is het eens over een aantal uitgangspunten. Zo vindt zij, dat overheidsmaartegelen op het ge bied van studiefinanciering erop gericht moeten zijn milieubelemmeringen, die voortgezette studie in de weg staan, op te heffen. De studiefinanciering mag geen middel zijn ter verbetering van de selectie in het onderwijsproces. Het aan deel van de lagere milieus in het voort gezet. hoger en wetenschappelijk onder wijs is ver achter gebleven. Deze „socia le selectie" in het onderwijsstelsel is on verenigbaar met de grondbeginselen van een democratische maatschappij, zo meent de commissie. Queen Elizabeth iveer te koop LONDEN (AP) De Queen Eliza beth (82.000 ton), eens de trots van de Britse transatlantische lijndiensten, is voor de tweede maal te koop. De eige naar van de Queen, de Cunard Shipping co. heeft besloten het 28 jaar oude schip niet in Florida te gaan exploiteren als hotel en congrescentrum. Als geen be vredigend bod voor 11 juli wordt ontvan gen dan zal het grootste schip ter wereld als schroot verkocht worden. PRISMA chroom dameshorloge 63;- (in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar) PRISMA^ doublé dameshorloge, sportief, waterwerend 105,- andere modellen vanaf 8 PRISMA7 doublé dameshorloge met doublé band 179,- (andere modellen vanaf 119,-) gekomen aan hun lot overgelaten? Zün ze tengevolge van het verbod van Duitse kant aan de schipper van de reddingboot „President Jan Leis" en aan anderen die hulp wilden bieden door verdrinking om het leven gebracht? Op deze vragen probeert de rijks- komen. Zij is met het onderzoek in deze recherche nu het antwoord te weten te zaak bezig naar aanleiding van een klacht onlangs uit het buitenland geuit. Het gaat om een bommenwerper van de achtste Amerikaanse luchtmacht die op 1 lmaart 1944 met andere Boeing B 17's onder begeleiding van jagers een aanval had gedaan op Münster in Duitsland. Een vliegtuig heeft op de terugweg moeilijkheden gekregen. Zeker is dat acht bemanningsleden tot op de dag van vandaag als vermist in de regis- ters voorkomen. Twee daarvan moeten in de omgeving van Schouwen-Duive- land per parachute het vliegtuig hebben verlaten en een landing hebben gemaakt op een zandplaat. Het neerkomen van die bemannings leden is door velen gezien; men heeft ze op de zandplaat heen en weer zien lopen en de aandacht zien trekken van dwang arbeiders en anderen die voor de Duit sers bezig waren vestingwerken tegen een invasie aan te leggen. Bevel De Duitse commandant kapitein Schütz. nu woonachtig in West-Duitsland, ver bood onmiddellijk de reddingboot „Presi dent Leis" tkit te varen. De Amerikanen waren omstreeks 1 uur bij laag water op de zandbank geland en het laat zich raden wat er gebeurde toen het vloed werd: zonder enige kans op redding, zonder zelf te beschikken over een redmiddel, hebben ze het stukje vaste grond steeds kleiner zien worden, het water zien stijgen. Ze waren redde loos verloren Niet vermist? Wat er precies met de Amerikaanse bommenwerper is gebeurd, is niet dui delijk: zowel de geallieerden als de Duitsers maken in hun legerberichten geen melding van het vermissen dan wel neerschieten van ook maar een enkele bommenwerper- Aangenomen moet daarom worden dat de bewuste bommen werper met de vlieger als laatste be manningslid nog in Engeland is aan gekomen. Tot nu toe was officieel niets bekend van hetgeen op 11 maart 1944 is gebeurd. Een bemanningslid van de vermoedelijk tien. die aan boord waren, heeft naar wordt aangenomen per parachute de vaste wal bereikt en hij zou het zijn die nu deze zaak wil zien uitgezocht. De acht bemanningsleden zijn: eerste luite nant Herbert W. Overdorf, de tweede luitenants Chester Adams. Nick G. Pan- tages, Leo Teplitz, de sergeants Charles E Gessert, Woodrow W. Harper. Edward J. Johnson en Daniel J. Fasanello.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5