S)e CcidóeSoti^cmt 0LGA Nederland laat het giftige water in Rijn voorbij spoelen Intern. Gerechtshof weg uit Den Haag Er is water genoeg voor twee weken Gif soort heeft men nog niet thuisgebracht Prins zocht l laag bij de grond Klapband oorzaak van ernstige botsing Volgens PTT werd baby half jaar te laat geboren Uw matros Utrechtse curatoren willen ook experiment Duizenden dode vissen in de Rijn Miedema wint kort geding Vredespaleis voldoet niet meer Als t bier is de vrouw FAPtNGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V, Lelden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4 70, p kwart 14.10; (r. p. post 16 95 ADV (excl B.T W22 ct p. mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 24 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING De weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk een buit, maar morgen overdag ook nu en dan zon. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. De zelfde temperaturen als vandaag of iets 60e jaargang, no. 17.781 Van t - verslaggeve. LOBITH De drinkwaterbedrijven in hel westen van Nederland nemen geen water meer in. Ze zijn overge gaan op de watervoorraad uit de spaarbekkens, nadat gisteren uit Duitsland de melding kwam, dat de Rijn in ernstige mate verontreinigd is. In het Duitse Rijnwater is een gifsoort terecht gekomen. Welke soort is niet be kend. Het gaat vermoedelijk om een zenuwgas, dat wordt gebruikt bij de bestrijding van insekten. Gister avond kwamen duizenden dode vissen ons land bij I Lobith binnen. Vanmorgen constateerden waarnemers van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, dat ook de vissen in het Nederlandse Rijnwater (en de j nevenwateren) sterven. Er is geen reden tol paniek. De spaarbekkens hebben een voorraad voor twee tot drie weken. Overmorgen wordt verwacht, dat de vuile golf water door de Rijn is gespoeld en de zee heeft bereikt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een klapband is de oorzaak geweest van een ernstige ket tingbotsing op de rijksweg Amsterdam- Utrecht in de buurt van het viaduct Am- stelveen-Diemen. Daarbij werd een per soon gedood en drie zeaar gewond. De brandweer moest te hulp komen omdat in de chaos brand was ontstaan. Tegen half twaalf gisteravond klapte de voorband van een personenauto, die met een snelheid van 100 km. reed. De wagen schoof meteen naar rechts, kwam vrijwel dwars op de weg en botste tegen de middenbermveiliging. Een tweede wa gen kwam daarop met deze auto in aan raking. Op de twee wagens vlogen daar na nog enkele auto's, waarvan enkele in brand raakten. De echtgenote van de be stuurder van de eerste auto, een 22-ja- rige vrouw uit Zeist, kwam om het leven. Haar man werd zwaar gewond ev bestuurder van de tweede auto. (Van onze correspondent) GILZE Begin december stuurde de familie F. de Jong-Jansen te Gilze aan kennissen in Baarle Nassau een kaartje waarop dochtertje Ivonne vol trots mee deelde, dat haar kleine zusje Celine was geboren. Nu, ruim zes maanden later, is het kaartje op het juiste adres in Baarle Nassau in de bus gevallen. Blijkens de verschillende stempels heeft het kaartje heel wat omzwervingen gemaakt. Het is zelfs terecht gekomen in Nassau op de Bahama's. Vermoedelijk heeft de postbeambte, die rond Sinterklaas van het vorig jaar de post sorteerde, in de haast alleen maar Nassau zien staan en het meteen richting Amerika verzonden. Een levensgroot stempel met Engelse en Franse tekst siert nu het kaartje. In één adem wordt ver meld. dat het kaartje onbestelbaar is, het adres niet compleet is. de geadres seerde verhuisd is naar onbekende be stemming, dat Nassau geen postkantoor heeft e.d. In huize De Jong te Gilze vond men het wel vreemd dat de kennissen in Barle Nassau niet op het geboortekaar tje hebben gereageerd. (ADVERTENTIE) (Van o ^respondent) V oorzittersverkiezing Kard. Suenens zal niets terug nemen (Van onze corespondent1 MECHELEN Joseph kardinaal Suenens heeft in antwoord op de kritiek, die hem van verschillende zijden, o.a. van kardinalen Tisserant, Garrone cn :er, bereikte naar aanleiding van zijn uitspraken in een interview met Infor mations Catholiques Internationales, ver klaard, dat hij van zijn uitspraken geen i oord zal terugnemen, „Verschillen' van mening zijn in de Kerk een zeer normaal iets", zei kardi naal Suenens. „In mijn interview heb ik tendenzen, functies eh instellingen gesproken, niet over personen. Ik wijs elke beschuldiging van de hand. dat het interview lasterlijk of'smadelijk is ge- eest, en zal niets terugnemen Kardinaal Suenens zei het een teken »n vitaliteit te achten, dal in de Kerk in eerlijke, openhartige dialoog kan worden gevoerd. „Het is normaal en gezond, dat een open bespreking wordt gehouden over belangrijke problemen, die de hele Kerk raken, dat deze problemen j hun actualiteit en dringendheid wor- den gepresenteerd en dat dit openbaar wees op de vele gunstige reacties, die hij uit de hele wereld heeft gekregen, zowel uit kringen van leken als van geestelijken. Dit wijst erop. aldus de kardinaal, dat de door hem aangesneden problemen werkelijk leven. WOERDEN De Spoorwegen hebben dit jaar de bestelling voor 1970 geheel bij Den Oudsten in Woerden geplaatst. Hierdoor verkreeg deze fabriek de groot order in zijn bestaan, dond zes mil joen gulden. Voor dit bedrag zullen ongeveer 120 autobussen worden gebouwd, voorlopig onderverdeeld in 37 semi-toerbussen, 54 lijnbussen en 16 stadsbussen. Leyland- componenten, alsmede 10 te can sseren D AF-lij nbuschassis. UTRECHT Het verzoek van de raad van overleg van de Utrechtse universi teit aan minister Veringa voor een nieuw experimenteerartikel, heeft de steun van de curatoren gekregen. Daardoor wordt hel mogelijk, dat de universiteit een nieuwe bestuursvorm krijgt, die overi gens reeds lang wordt voorbereid door de daartoe ingestelde commissie be- De curatoren namen hun besluit op een historisch gezien unieke vergadering. Voor het eerst namelijk was deze open baar, in zoverre, dat waarnemers wer den toegelaten en geluidsverbindingen waren aangelegd vanuit de curatoren kamer naar een van de collegezalen en naar het perscentrum. De vergadering verliep niet geheel hu morloos. Sprekende over een congres 400 man waarvoor de aula was afge staan, zei de president-curator mr. Van Lynden van Sandenburg: „Ik zou tot voor kort gezegd hebben, dat de aula geen 400 man kon bevatten". Gelach in de collegezaal en nog meer hilariteit, toen curator Verwey opmerkte, dat hij „blij was, dat de curatoren door de stu denten waren opgejut". Student - tweemaal veroordeeld - eist opsporing dubbelganger AMSTERDAM (ANP) De 25-jarige student Nederlands. Wouter N. de Boer i is woensdagmiddag j.l. twee keer als be zetter van het Maagdenhuis door de Am- j sterdamse politierechter, mr. A. Ooster- baan. veroordeeld. In een brief aan de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, schrijft de student, dat j vóór hij die middag terecht moest staan. J een tot nu toe onbekend persoon zich i voor hem heeft uitgegeven en is veroor- j deeld tot n 'boete van f300.- en drie we ken voorwaardelijk. Toen hij zelf werd gevonnist kreeg hij minder, namelijk een i boete van f250,- en twee weken voorwaardelijk. Ik eis een onderzoek naar de persoon, die zich voor mij in deze zaak heeft uit- gegeven en ik heb daartoe aangifte ge daan op het hoofdbureau van politie. Met j klem dring ik erop aan, dat deze zaak op korte termijn wordt uitgezocht, opdat dergelijke doublures worden voorkomen i aldus de brief aan de procureur-gene raal. 1 Nadat gistermiddag vanuit Duitsland de mededeling over de vergiftiging bin nenkwam staakten de waterleidingbedrij ven Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Amsterdam en Noord-Holland hun water- inname. De rijkspolitie te water waar schuwde de schippers, die op de Rijn voeren. Exploitanten van stranden zijn geattendeerd op het feit, dat zwemmen nu nog gevaarlijker is dan anders. Vissen wordt afgeraden. Langs de Waal werden de koeien uit de uiterwaarden gehaald. Bij het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater in Voorburg wacht men nog steeds op mededelingen uit Duits land over de aard van het gif. In Gorcum heeft het instituut zelf proeven genomen. Men verwacht dat morgen ochtend het resultaat van de labora toriumproef bekend is. Men heeft weinig hoop op mededelingen uit Duitsland, nu de vuile golf water en de dode vissen uit Duitsland zijn weggestroomd. De drinkwaterleidingbedrijven zien geen reden tot paniek. Den Haag en Amsterdam hebben genoeg duinwater in de spaarbekkens voor twee tot drie weken. Rotterdam heeft de druk op de waterleiding wat afgeremd, maar kan evenals Dordrecht en Noord-Holland twee weken vooruit. Als het vuile water Nederland is voorbij gestroomd, men ver wacht dat dit overmorgen gebeurd is, nemen deze bedrijven weer water in. Alleen Noord-Holland zal even moeten wachten. Het Noordhollandse Water komt gedeeltelijk uit de IJssel. Nu ook het IJsselmeer is verontreinigd levert de inname problemen op, omdat het IJssel meer langzamer op de zee loost dan de Rijn. Men verwacht echter dat binnen een tiental dagen ook het IJsselmeer „schoon" zal zijn. Manoeuvres op Sardinië door vee verijdeld CAGLIARI (Reuter) Dertigduizend schapen en koeien hebben het militai ren maandag onmogelijk gemaakt oefe ningen te houden in de bergen van Sar dinië. De dieren waren het oefengebied nengejaagd door boeren die er niet voor voelen dat de weiden door de militai ren worden vernield. De veeteelt is een van de weinige bronnen van inkomsten in het arme gebied rondom het ook door banditisme geplaagde dorp Orgosolo. Duizend herders, vrouwen en kinderen versperden de wegen toen de soldaten probeerden het vee te verdrijven. Vijf tig van hen werden gearresteerd maar na korte tijd vrijgelaten. V ierde geval van polio in Rijssem RIJSSEN (ANP) In Rijssen is een nieuw geval vaiv polio geconstateerd Een 11-jarige jongen is tijdens het week einde met verschijnselen van polio in de eerste graad opgenomen in hel zieken huis te Deventer. Het is het vierde geval van polio in Rijssen sinds de laatste weken. (Van >respondent), -MAASTRICHT De vice-president van de rechtbank in Maastricht, mr. P. G. H. Paulusscn heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat het kerk bestuur van de Michaëlparochie in Schaesberg had aangespannen tegen de heer Miedema. De vorderingen van het kerkbestuur, teruggave van het doop- en huwehjjksregistcr en ontruiming van de pastorie door de heer Miedema, werden afgewezen. Het kerkbestuur werd ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De vorderingen werden afgewezen, omdat zowel bisschop Moors als de heer Miedema de aanbeveling van de commis sie van goede diensten hadden aanvaard Met een groep schoolkinderen heeft prins Claus gisteren de bossen rond Soestdijk van rommel ontdaan. Deze „laag-bij-de-grondse daad" stond in het kader van de ANWB-actie „Laat niet Is dank.waarvan de prins hier een bordje aan de boom hangt. Op pagina 5 leest u er meer over. en een gentlemens agreement hadden ge sloten, dat de situatie voorlopig gehand haafd zou worden, zoals ze was op het moment van de benoeming van pastoor Alleman. Het niet nakomen van deze afspraak is ,.een onzorgvuldigheid ten opzichte van de gedaagde". Gezien de verhouding bisschop-kerkbestuur is de vordering van het kerkbestuuri n strijd met de in acht te nemen zorgvuldigheid. Bovendien achtte de vice-president de materie te ingewikkeld, om in korte tijd alle details te onderzoeken, waardoor een verantwoorde beslissing niet mogelijk werd geacht. Als derde argument om de vordering af te wijzen noemde mr. Pau- lussen het feit, dat de zaak niet zoveel spoed vraagt, dat geen uitstel mogelijk is. De eigenlijke rechtskwestie is hierbij buiten beschouwing gelaten. Het kerk bestuur staan dan ook alle gerechtelijke wegen open. Welke stappen men verder onderneemt is op dit moment nog niet bekend- Voorstel Oe Thant aan VN: (Van ome correspondent NEW YORK. (AFP) Secretaris generaal Oe Thant heeft aan de Alge mene Vergadering van de VN verzocht een amendement op het statuut van. het internationale gerechtshof aan te nemen, zodat een nieuwe zetel voor het inter nationale gerechtshof kan worden op gericht, die zich niet noodzakelijk in Den Haag zou behoeven te bevinden. ..Het Vredespaleis in Den Haag, dat sedert, de oprichting van het Internatio nale Gerechtshof in 1922 als zetel dient, is een edel monument van voorbijgegane geschiedenis. Hel heeft twee vredes- conferenties binnen zijn muren gezien. in 1899 en in 1907. Het beantwoordt echter absoluut niet aan de huidige be hoeften van het gerechtshof", schrijft Oe Thant in een begeleidende nota. „Het Vredespaleis is tevens zetel van het in ternationale permanente hof van ar bitrage". De beide instellingen hebben echter geen reëele banden aldus Op Thant. Volgens het huidige statuut mag het internationale gerechtshof zelfs niet buiten de gemeente Den Haag gevestigd zijn. Het bevat namelijk de bepaling dat het hof „zijn zetel in Den Haag zal hebben". Oe Thant zegt dat de plaats r de andere speciale VN-instellingen gevestigd zijn, niet in de statuten van die instellingen voorkomt en hij zal ei niet pertinent aan vasthouden dat hei internationale gerechtshof in Nederland 'gevestigd moet blijven. (Vai correspondent) Een EC-4-vrachtvIiegtuig uil de Dominicaanse Republiek is neergestort in een straat te Miami (Florida). Tien mensen kwamen om het leven en acht werden gewond. Omgekomen zün de vier bemanningsleden en vier mensen op ed grond. Het vliegtuig was van hel vliegveld van Miami met lading opgestegen om naar Santo Domingo terug te vliegen. Even na het opstijgen vloog een der motoren In brand. De piloot maakte een scherpe bocht om te trachten een noodlanding te maken. Daarbij raakte het vliegtuig het dak van een autoreparatiewerkplaats en scheerde over enige andere gebouwen voordat het op een straat terechtkwam in de industriewijk, in het noordwesten van de stad, waar weinig woningen staan Een overzicht van de chaos In de straten. LONDEN Keren in een slraat is niet altijd eenvoudig. Als je anderhalve liter bier op hebt wordt dit al moeilij ker. Tot deze conclusie is een Engelse huisvrouw in Mitcliam gekomen toen ze van de rechter een boete van 130 gul den opgelegd krees. 140 gulden aan on kosten moest betalen en haar rijbewijs voor een jaar ingetrokken werd. Op 19 april had ze geprobeerd haar wagen met automatische versnelling in een doodlopende straat te keren. Bij het vooruit rijden raakte ze een omheining van staaldraad en brak een betonnen paaltje. Achteruit ging alles goed totdat ze tegen een geparkeerde auto botste, waarna ze besloot om weer vooruit te gaan, met het gevolg dat ze een vracht wagen in een uitrit raakte. Achteruit was de oplossing, waarbij een gepar keerde Vauxhall het moest ontgelden. Als je wilt keren zal je toch weer voor uit moeten, dacht ze waarschijnlijk, en bij deze poging botste ze tegen een lan taarnpaal. Bij de derde maal achteruil werd de Vauxhall voor de tweede maal geraakt, waarna de chauffeuse besloot de moed maar op te geven, echter niet dan nadat de lantaarnpaal ook voor de tweede maal geraakt was, toen ze weer vooruit ging.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1