„DE SHOW, DAAR GAAT HET OM, DAAR MOET ALLES VOOR WIJKEN" WELLES NIETES-GEVECHT RONDOM OPTREDEN IN SCHEVENINGEN Curie bang voor blokvorming rond kardinaal Suenens Laurens van Looyen: Musical HAIR: dolkomische klucht voor impressario's Symposion in Chur Grote opkomst uit Romaanse landen UITWERKING MAMMOETWET NIET ZEKER Slapende man zakte weg in pek Verkiezingen in Gibraltar op 30 juli NS zoeken personeel in randstad TUC breekt staking van toiletdames Surplus aan bouwvakkers inzetten voor woningbouw ZATERDAG 21 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT ZOMER De man achter Herman van I Veen, de pianist achter het H fenomeen: Laurens van I Rooyen, Utrechtse kruide- nierszoon, misdienaar op non-actief, gewezen kerk- organist en nu mild glim- lachende mede-eigenaar en vleugeladjudant van de weldoortimmerde cabaretgroep Harlekijn Holland". ,,Weet je, dat ik er nog vaak van droom", zegt hij, ,,dan zie ik me weer in een toogje op de onderste altaartrede knielen. We hadden toogjes in allerlei kleuren, zwart voor het normale werk, rood voor de keren, dat er flink uitgepakt moest worden. Dan zat je midden tussen de flakkerende kaarsen en over al dreven de wierookgeuren. Man, dat heeft een waanzinnige indruk op me gemaakt. Als zoon van een katholieke middenstander kon je er eenvoudig niet langs, het was gewoon een bekeken zaak, dat -'e allerlei klussen in de kerk moest opknappen. Ik werd ook om de haver klap van school gehaald om orgel te spelen bij trouwmissen en rouwdiensten. Dies Irae en Veni Creator, ik stampte het er allemaal uit. Hoe oud zal ik toen helemaal geweest zijn, dertien, veertien misschien. Ik verdronk tussen al die orgelpijpen en registers en speciaal voor mij moest er een kussentje op de bank worden gelegd, want anders kon ik niet eens bij de toetsen. Het mooiste vond ik altijd de galm, die rollende donder langs de gewelvep. Vijf minuten hield dat aan en als je flink doordrukte, dan zag je de muren trillen. Op zo'n moment dacht ik: „dat is nou allemaal jouw werk Laurens". Prachtig vond ik het. De kapelaan kwam altijd speciaal naar school -om me te halen. „We zitten weer omhoog", zei ie'dan tegen de directeurs, „kan Laurens effe meekomen". Ik ging ach terop $ijn fiets oaajj dp kerk. Ik vond muzikaal baasje Ik zou aanvankelijk tussen de grutters waren een mooie toekomst opbouwen, maar vader had al gauw door, dat het geen haalbare kaart was. Toen ik zes was liet ie al een piano thuis komen, want hij vond, dat ik zo'n muzikaal baasje was. Ze droegen die zwarte kist de huiskamer binnen en ik was op het zelfde moment verpletterd. Die koperen pedalen, al dat ivoor, ik vond het een ongelooflijk instrument. Vanaf dat moment liep de muziek als een dikke, rode draad door mijn leven. Ik had volgens vader een begenadigd talent en als hij jarig was, dan werden alle odms en tantes geprest om hun glaasje advocaat neer te zetten en eer biedig te luisteren naar die dekselse Laurens, die zo mooi de kinderstukjes van Mozart speelde. Vleugeladjudant „Harlekijn" voorspelt Herman van Veen internationaal cusses de sigaar Herman heb ik leren kennen op het Utrechts Conservatorium en vanaf het eerste moment klikte het tussen ons. We maalden persiflages op de klassieke reuzen en de keren, dat Bach de sigaar was, waren op het laatst niet meer te tellen. Zelfs een doodserieus vak als de harmonieleer vormde voor ons nog voldoende aanleiding voor een krank zinnige stunt. Als Hei-man aan de beurt was om wat accoorden-te maken, begon ie altijd met lang en uiterst geconcen treerd uit het raam te staren. „Meneer Van Veen", zei de leraar dan, „maakt u eens een dominant septiem accoord op F". „Juist", zei Herman, „een do minant septiem accoord op F, ik geloof waarachtig, dat ik begrijp, waai- u heen wilt. U verwacht van mij een dominant septiem accoord op F. Goed, dat gaan we nu maken". Vervolgens draaide hij zich om en begon uit het raam te staren. Dat hele accoord interesseerde hem geen bliksem, waarschijnlijk dacht ie op dat moment alleen aan het feest van de vorige dag, maai na vijf minuten kwam ie toch voor de draad met een werkstukje. Alle anderen maakten zo'n accoord vanaf de basis, maar Herman startte bovenaan en sukkelde dan via Es, C en A naar de grondtoon. Hij had daar een waanzinnige techniek in ont wikkeld. Hij schreef toen ook al de meest krankzinnige teksten, die ik op muziek zette. „Als we daar later wat mee kunnen doen", dacht ik, „hoef ik geen concertpianist te worden". De twee directeuren van Harlekijn in vol bedrijf: pianist en aangever Lau rens van Rooyen en Herman van Veen in hun crazy-piano-act. Na vijf jaar kwamen we van het con servatorium. Herman had als hoofdvak viool gehad, ik piano. We zijn daarna meteen begonnen met die tabarettoer, we wildenj gewoon het bewijs leveren, dat je met een goeie klassieke onder grond ook in de kleinkunst een eind leunt komen. Ik zag me trouwens niet de hele dag Beethoven en Schubert spelen. Eigenlijk heb ik gloeiend de pest aan al die romantische jongens, die een labyrinth van stemmingen en sen timenten hebben getimmerd. Ik heb geen enkele affiniteit met dat soort zwnmelarij en de enige componist uit die periode, die voor mij te pruimen is, is Bach. Bach heeft diezelfde strak heid als de grote Italianen: Vivaldi. Scarlatti. Dat is pure muziek. Daarna komt er wat mij betreft een, hele tijd niks en dan begint het weer bij Stra- winsky, Schönberg en Weber. Dat is de muziek, waar ik mij persoonlijk jofel Laurens van Rooyen heeft er achteraf geen spijt van, dat hij zijn talent heeft geïnvesteerd in de kleinkunst. Hij zegt: ..ik geloof voor 100 procent in Harle kijn- Ik wil ook nog wel uitleggen waar om? Wij vormen geen losvaste groep schnabbelaars, die voortdurend aan de poen loopt te denken. Elke cent, die we tot nog toe verdienden, hebben we ge lijk weer in de zaak gestoken, we zijn gewoon waanzinnig ambitieus en zijn bereid om ons kapot te werken. Bij ons wordt niet op de klok gekeken en met een collectieve arbeidsovereenkomst ge werkt. De show, daar gaat het om en daar moet alles voor wijken. Ik vergelijk Harlekijn altijd met de communie-gedachte van Fx-ederik van Eden. Die trachtte ook met een gemeen schap van gelijkgestemden zijn doel te bereiken. Dat hij het achteraf niet heeft gehaald, is voor ohs nog geen reden om het ook niet eens proberen. Wij hebben nu een groep van tien man en dat zijn ook tien vrienden. Wij beschouwen dit ook niet als een vak, maar als een roeping. En wij zijn er met zijn allen van overtuigd, dat het zal lukken. Dingen, waar je voor 100 pi-ocent achter staat, gebeuren gewoon. Dat houdt geen mens tegen. Wij zijn bijvoorbeeld nu serieus bezig met een internationale opbouw. De show, die wij brengen, leent zich daar helemaal voor, het is immers geen ty pisch Nederlandse humor, die wij bren gen. We beginnen in september met een aantal proefvoorstellingen voor buiten landers, die in Nederland wei-ken en als dat lukt, dan springen we de gi-ens over. Er wordt al gesleuteld aan een show voor de wereldtentoonstelling in Tokio, er zijn al contacten gelegd met Duitsland en Scandinavië. gloeilampjes Zeg nou niet, dat we met onze kop in de wolken lopen, want meneer Philips heeft ook nooit geweten, dat hij in de schuur achterin zijn tuin werkte aan een internationaal imperium. Dat ge beurde gewoon, die man was bezeten van zijn gloeilampjes. Wij zijn nu toevallig bezeten van Har lekijn en ik beloof je, dat ze over een paar. jaar in New York zullen weten, wie we zijn en wat we doen. Er is geen mens, die dat meer uit onze koppen praat". pen van de musical ..HAIR" Scheveningen be reikt hebben, is er al een strijd op leven en dood ont brand tussen alle weldoor voede producenten, die een dikke, commerciële vinger in de musicalpap hebben. Het begon met de aankon diging van Lou van Rees, die tussen zijn slordige be sognes voor Singing Europe door het vaderland mede deelde, dat hij de 67 a nies ten van de Engelse ..HAIR- produktie op 13 juli in char tervliegtuigen naar Neder land zou brengen voor één show in het Scheveningse Circustheater. Die snelle grap ging hem 60 mille kos ten en daarom had hij de toegangsprijzen opge schroefd tot vijftig, veertig dertig gulden. „Het is i de gepeperde kant", gaf hij glimlachend toe. tuigd, dat er genoeg lief hebbers zijn om die zaal te vullen. Voor de nachtshow van Sammy Davis heb ik een paar jaar geleden al 60 gulden gevraagd en dat be taalden ze ook" De door Van Rees trots aangekondigde komst ran de Engelse HAIRsloeg vrijwel onmiddellijk een krater in de uiterst riante .Haagse villa van impressa- rio Herbert Da Silva. die er tot op dat moment heilig van overtuigd was, dat hg HAIR naar Nederland zou brengen, als daar een mo gelijkheid i'oor tras. Hij had in Londen bindende afspra ken gemaakt met HA1R- producent James Verner, die hij onmiddellijk na de bekendmaking van Van Rees in opperste woede op belde om opheldering. Ant woord van 'Verner: ,,Ik weet niks van een show in Nederland en ik heb me neer Van Rees nooit ont- Da Silva, die zijn zigeuner show Fiesta Gitana via Verner in Engeland laat optreden, zei daarop: „Er zijn twee mogelijkheden. Of Verner bedriegt me of aVn Rees haalt een misselijke Stunt uit, yerner-is in elk geval de grote man achter HAIR en als hij zijn veto uitspreekt, dan kon Van Rees er toch mooi naar welijks uit het veld pesla- Wat kan ik nog meer ver lange%. Volgens mij pro beren ze ria intriges de j zaak te torpederen en daar- voor hebben ze meneer Verner amok laten maken, i Meneer Verner is overigens in dienst van de Stigwood en Nasht. Aanvankelijk zat cue meneer David Congers ook nog in de leiding, maar die is zojuist ontslagen en probeert nu in Nederland stemming te maken tegen mij. Wat mij betreft mag kan hij toch niks beginnen. Ir Londen kunnen ze nu twee dingen doen: con tractbreuk plegen en mij de schade vergoeden of de boel in Londen uit elkaar laten ploffen. Reken er op. dat de heren elkaar nu a.1 trdje tellen hebben' Over de plannen van een Nederlandse versie van HAIR (die aanvankelijk door de met de noorderzon verdwenen Paul Kijzer zou worden geproduceerdzegt Van Rees nog: „Ze zijn bang. dat die de Engelse cast een A'eder- landse produktie onmoge lijk zal maken. En terecht, want wat die Engelsen doen is duizend maal beter dan wat ooit in Nederland op de planken zou kunnen komen. Al boden ze me 10.000 gulden om HAIR met Nederlandse artiesten te produceren, dan zou ik nog weigeren. Ik voel er niks voor om een Lou Kijzer te worden. Misschien zou ik er wel uiat voor voelen, als we een B-cast uit Londen hierheen zouden kunnen ha len, maar dan niet langer dan veertien dagen. Ondertussen loopt de schriftelijke plaatsbespre king voor de omstreden show op 13 juli naar wens. Er hebben zich al enige honderden liefhebbers ge meld, die 7iu eens met eigen ogen het spektakel willen zien, dat na de Lon- dense première werd om schreven als „ruig' opstan dig, uitzinnig en godslas terlijk". Dc vraag, die iedereen nu op de lippen brandt is: „Wie zal zich straks de Hairen uit het hoofd trekken?". Als de door Van Rees gesignaleerde intriges succes hebben, zal Nederland onder meer deze kloeke groep hippe vogels door de culturele neus worden ge boord. Afgaande op zijn gernststeUende mededelingen doet u er echter goed aan om gewoon door te sparen voor de Scheveningse show, die een doorsnee weeksalaris als investering vergt. ROME (KNP) De Europese bisschop- I penvergadering. die van 7 tot 10 juli in Chur bijeenkomt, is voor een aanzienlijk deel van de curie in Ronie al een soort nachtmerrie geworden. De meerder- heidsgroep van behoudsgezinden voelt zich niet behagelijk in het vooruitzicht van het symposion, maar de zeer klein geworden groep van vooruitstrevenden ziet er met hoopvolle verwachting naar uil, aldus welingelichte kringen in het Vaticaan. De reden voor onbehagen tn de curie meerderheid is echter niet meer in de eerste plaats het te verwachten debat over het priestercelibaat, maar de vrees, dat zich tijdens het symposion een groep van sympathisanten zal vormen rond kardinaal Suenens Deze curiale meer derheid is namelijk bang. dat die bis schoppen dan op de synode van oktober een duidelijk plan op tafel zullen leggen voor een nieuwe regeling van de verhou ding tussen Paus curie en episcopaat, waarop kardinaal Suenens in zijn inter nationaal gepubliceerde kritiek scherp heeft aangedrongen. De Jyritiek van kar dinaal Suenens is in tal van landen door de kath. pers zeer gunstig ontvangen. Hulpbisschop Butler van Westminster in Engeland zei erover, dat „Suenens' kri tiek een van de belangrijkste bijdra gen is geweest voor de huidige discus sie". Enige da gen geleden keerde de de ken van het kardinaalscollege, kardinaal Tisseranl, zich echter in een brief aan kardinaal Suenens tegen diens opvat tingen. De tweede reden voor het onbehagen blijft de te verwachten discussie voor het priestercelibaat. De curie is bang, dat het symposion dergelijke initiatieven zou kunnen nemen tegen de geldende celibaatsverplichting, dat zij niet langer te negei-en zouden zijn Om dit te verhinderen heeft de II. Stoel de laatste maanden verschillende pogingen ondernomen het symposion van Chur uit te stellen of te verhinde ren dat er bepaalde onderwerpen aan de orde zouden worden gesteld. Uit kringen, die met de praktische voorbe reidingen van het symposion belast zijn. wordt echter verzekerd, dat tot dusver door Rome niets in de weg gelegd is. Wel is er in februari een brief rond gestuurd aan de voorzitters van de na tionale bisschoppenconferenties. Daarin heeft Paulus V' via zijn staatssecretaris de voorzitters der bisschoppenconferen ties nog gewaarschuwd, dat het celibaat door een bepaalde stroming ter discus sie wordt gesteld. De Paus spreekt daar- dat a lle« theologen met die stroming worden i gesleurd, maar zelfs ook enkele bis schoppen. Roniaau* blok Vaticaanse informanten verzekeren, dat de H. Stoel heel goed weet dat naar me ning van de meerderheid van de theo logen priesterschap en celibaat leerstel ling niet per se bij elkaar horen Rome ziet ook wel, dat de anticelibaatsslro- mingen zich niet berperken tot enkele lokale kerken, maar ook binnendringen in de Romaanse landen. Aan deze stro mingen toegeven zou belekepen dat men de huidige en overleefde kerkelijke struc turen op het spel zou zetten. In dit verband zou de curie een ster ke Italiaanse deelneming aan het sym posium bevorderd hebben. Inderdaad zal het Italiaanse episcopaat, waarbin nen van een genuanceerd denken over het celibaat nog weinig sprake is met 21 man op de vergadering van CHUR vertegenwoordigd zijn, terwijl de Franse bisschoppen, die ook gereserveerd staan met 16 man aanwezig zullen zijn. Span je bezat 10 bisschoppen. Met deze 47 bisschoppen kan een sterk Romaans blok gevormd worden m 't symposion, waal voor zich in totaal ongeveer 110 bis schoppen aangemeld hebben. Van onze parlementaire redactieI DEN IIAAG. Er is weinig zekerheid over de verschuivingen die zich als gevolg van de invoering van de mam moetwet zullen voordoen in de belang stelling voor de diverse vormen van onderwijs. Toch is het van belang door het subsidiebeleid te bevorderen, dat scholen die een slechte bezetting hebben, kunnen uitgroeien tot een redelijke omvang. Dit zegt staatssecretaris Grosheide (O. en W.) in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Schuring (CHU) over een voorgenomen wijziging van dé getalsnormen in de wet op het voortgezet onderwijs (mammoetwet). Een ontwerp-wijziging is reeds aan de onderwijsorganisaties en de onder wijsraad toegezonden en omvat voor stellen voor een normverhoging van 67 tot 233 procent van de bestaande normen. Aanleiding hiervoor is, dat zich bij de uitvoering van de zogenaamde planpro cedure verscheidene moeilijkheden voor- SAO PAULO (Reuter) Een in woner van de Braziliaanse stad Sao Paulo, de dertigjarige Lucio Silveira, legde zich in een wat wazige toestand te slapen op een hoop pek langs de weg. Door zijn lichaamswarmte ging de pek smelten, zodat de slapende geleidelijk wegzakte Toen hij tenslotte ontwaakte, siken alleen zijn hoofd en schouders nog nil boren de zwarte massa, die inmiddels weer hard was geworden. Te hulp ge- I roepen voorbijgangers konden Lucio niet I bevrijden. Hhiervoor moest de brand weer zorgen, die het slachtoffer uitzaag- i de en naar een ziekenhuis vervoerde. Daar waren verpleegsters nog geruime tijd bezig om de besmeurde man te rei nigen. GIBRALTAR (Reuter) De bewoners van Gibraltar gaan op 30 juli naar de stembus om de vijftien gekozen leden van het Huis van Afgevaardigden aan te wijzen, dat volgens de nieuwe grondwet in de plaats komt van de wetgevende raad. De eerste-minister, sir Joshua Has san, maakte dit gisteren bekend. De oude UTRECHT (ANP) l)e Ned. Spoor wegen twijfelen of de interne werving van treinpersoneel vooial aan machi nisten is behoefte voldoende resulta ten zal afwerpen gez.ien de bestaande problemen bij hel vrijmaken van de ge- I selecteerden 1 In het westen van ons land is de j krapte al zodanig merkbaar, dat de buitenlanders gaan idsdelega- poorwegei verven. Binnenkort zal de i ie van N.S. zich beraden o\ rekken van pendelaaiü vc lam en Rotterdam. LONDEN (DPA) Hel grote Britse vakverbond T.U.C. heeft gisteren, twee dagen na het door zijn leiders met pre mier Wilson gesloten compromis, in Bir mingham een wilde staking „neergesla- Tten totlatjuffrouwan i legd omdat de directie hun niet hetzelf de loon wilde betalen als hun mannelijke collega's. Als gevolg van de staking wer den de waslokalen en de toiletten zo sme rig dat 2500 arbeidsters naar huis ge stuurd moesten worden. Op last van de secretaris-generaal van het T.U.C. gaven plaatselijke vakbondsleiders opdracht tot voortzetting van de onderhandelingen over de lonen en stuurden zij de sta kende vrouwen weer naar hun werk. DEN HAAG (ANP) Het werkver band huisvestingsnood vraagt zich in een brief aan minister ir. Schut van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening met verbazing af. waarom het surplus aan bouwvakkers nu wordt ingezet voor het bouwen van andere gebouwen dan wo- Het dringt namens het ontstellend gro te aantal woningzoekenden en krotbe woners, met name in de randstad Hol land, met kracht bij de minister aan op „alsnog en op korte termijn maatregelen te treffen, waardoor meer woningen in aanbouw genomen zullen worden".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5