OUD WORDEN-GEZOND BLIJVEN S>&£eidóe(5oitóa/trt Blanke steun voor grondwet Ian Smith TELEVISIE VANAVOND Dit weekend op radio en tv. „De laatste vijf minuten" terug op het YARA-scherm Menuhin Trio Explosies bij klaagmuur speelt werk van Schubert Akkoord VS en Spanje Hoornse radio-amateur sprak met papyrusboot van Thor Heyerdahl n i PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT SATERDAG 21 JUNI 19fl» FAGI1 Op zoek naar een goed middelpunt 1VOG een kleine maand en de Neder landse universiteitssteden gaan wat het hoger onderwijs betreft aan hun ge bruikelijke betrokken geledingen in gro te getale hun hele of halve rust elders gaan zoeken en dan gaat ook het vuui van de modernisering en democratise ring van het wetenschappelijk onderwijs op een lager pitje branden. We hopen maar, dat vóór die tijd er enkele belangrijke beslissingen gevallen zullen zijn, omdat anders na de zomer vakantie het nieuwe academische jaar aan de universiteiten en hogescholen we moet gaan beginnen in een sfeer van gro te onrust en onzekerheid. Wat enorm te betreuren zou zijn. Niet alleen omdat het wetenschappelijk onderwijs recht heeft op een sfeer, waar- In er weer normaal gestudeerd kan wor den, maar ook omdat in het proces van de democratisering van het wetenschap pelijk onderwijs meer en meer blijkt, hoe invloeden die met onderwijs weinig of niets te maken hebbeh, zich dreigen meester te maken van de beweging onder studenten en wetenschappelijke staven. Het optreden van enkele prominente communistenleiders is hiervan de laat ste tijd een waarschuwend voorbeeld ge- "PR dreigt naar onze mening nóg geen gevaar, wanneer er komende weken geen beslissingen vallen welke de rust hwstellen. Het groepje van drijvende krachten, doet de omvorming van de ■tructuur van ons wetenschappelijk on derwijs alleen maar als middel ziet, maar doet een doel voor ogen heeft dat heel wat verder reikt, zou komende zomer maanden wel eens kunnen gaan benut ten om zijn wil door te drukken, wan neer het groepje het door afwezigheid van anderen in onze universiteitensste- den voor het zeggen krijgen. Wij geloven dat burgers en autoritei ten die in de beweging aan onze hoge scholen en universiteiten niet meer dan ordinaire relletjes zien, de situatie kort zichtig beoordelen: er moet veel ve deren in de structuur van het Neder landse wetenschappelijk onderwijs. Maar even kortzichtig beoordelen jongeren de situatie, die menen dat het bij degenen die thans actie ontketenen uitsluitend te doen is om de democratisering van ons onderwijs. Er valt namelijk inderdaad te vrezen, dat in de studentenbeweging elementen en doelstellingen geïnfiltreerd zijn, die met het onderwijs weinig of niets te maken hebben en wien het uiteindelijk te doen is om een radicale omvorming van onze samenleving en ons staatsbe stel. I"\AAROM zou het algemeen belang er U dan ook bij gebaat zijn, wanneer de hoogleraren, stafleden en studenten die een eerlijke modernisering van ons on derwijs begeren, erin weten te slagen om binnen afzienbare tijd met de autoritei ten het juiste middelpunt te vinden van waaruit zo'n actie met goede kans van slagen gevoerd kan worden. Natuurlijk is het onmogelijk tussen nu en medio juli het hele probleem van ons wetenschappelijk onderwijs op te lossen; consequenties hiervan op het gebied van de Nederlandse wetgeving vergen zelfs maanden. Maar wanneer men zich con centreert op de mogelijkheden van een nieuwe situatie, die reëel is, wanneer de studenten begrip ervoor weten op te brengen, dat inspraak (en betrokken worden bij) iets anders is dan 'n recht altijd en overal op basis van 'n kwan titatieve meerderheid beslissingen te kunnen afdwingen, moet 't mogelijk zijn het door ons genoemde middelpunt te vinden. Contra-voorwaarde blijft dan natuur lijk, dat de overheid en universiteitsbe sturen bereid zijn tot veranderingen, die meer dan alleen een symbolische bete kenis hebben. Zij, die hiertoe niet bereid zijn, raken naar het ons voorkomt lang zamerhand ln een hopeloze minderheids positie en de hoogste onderwij sautoritei- ten behoeft men in geen geval in die ca tegorie te rangschikken. Op dit moment is het vooral een temposlag. En net als bij het schaakspel kan dan een op het eerste gezicht weinig spectaculaire zet uiteindelijk van beslissende betekenis blijken. Onmogelijk TELEURSTELLEND is de nota van minister Veringa inzake de mogelijk heden om voor elk kind uit elk milieu gelijke kansen in 't onderwijs te schep pen in zoverre, dat ze financieel geen mogelijkheden ziet om het probleem ra- dikaal aan te pakken. Waardevol is de nota dan weer, om dat ook de overheid nu als is het nog maar in een discussienota en niet in een wetsvoorstel de conclusie onderschrijft dat de democratisering van het onder wijs in de eerste plaats op gang gebracht moet worden door veranderingen in het basisonderwijs, op de lagere school De nota suggeert wel, dat daarna, door minder categoraal onderwijs en een overstappen op een programschool van drie jaren zonder categorale kenmerken tweede belangrijke stap kan worden gezet, maar ons komt het voor dat men dan eerst de praktijk en resultaten van de experimenterende programscholen zal moeten afwachten en zich vooral niet moet blind staten op een buitenlandse situatie welke niet met Nederland verge lijkbaar is. In de eersU reacties op deze nota- Veringa zal de teleurstelling over het ge ringe financiële perspectief wel domi neren. Begrijpelijk; maar in aansluiting op vroegere kanttekeningen lom herhalen we, dat om m perspectief te «cheppen, de gehele Ne derlandse burgerij bereid moet zijn om urgenties te erkennen. Hoe men de zaak ook bekijkt, het on derwijsprobleem zal pas dan radicaal opgelost kunnen worden, als de gehele natie bereid ls om er een groter deel van het nationaal inkomen- in te ste ken en om een aantal andere goede en plezierige zaken op wat langere termijn te realiseren. fiancieel Eén procent WAARSCHIJNLIJK zullen de meeste inkomentrekkers toch nog één pro cent krijgen als gedeeltelijke compensa tie voor de sterke prijsstijgingen in het eerste half jaar. Of de kous hiermee af is moet nog worden afgewacht; in sommige bedrijfstakken zal men beslist proberen verder te gaan. De ervaring van deze drastische stij ging van de kosten van het levenson derhoud is wel zo, dat we beginnen te voelen voor algemene clausules in ar beidsovereenkomsten die in een derge lijke grote tegenvaller voorzien. België kent een aan de indexcijfers gekoppeld loonbeleid. Dit heeft bezwa ren. maar Wellicht zijn deze bezwaren Minder groot dan de onrust en onze kerheid die de sterke prijsstijgingen van de afgelopen maanden in Nederland tot gevolg hebben gehad. Kritiek op de „baas" IN het K.N.V. de heer H. M. de Groodt, voorzitter van de bond van industriële werkers, bekend als man die van zijn hart geen moordkuil maakt. Voor de voorzitters van de vakcentrales is hij dan, als hij het nodig vindt, even lastig als voor een minister of voor de gehele So ciaal-Economische Raad. Weer heeft De Groodt kritiek op de „baas" van het N.K.V.; voorzitter Mer- tens heeft z.i. iets verfoeilijks gedaan door openbaar te spreken over een cen traal percentage van 9% voor loonstij gingen in 1970. En in dit verband herin nert De Groodt aan een requisitorium dat hij vorig jaar al eens tegen een centrale bestuurder van het N.V.V. uitgesproken heeft: „Voor degenen die zelf voor de verwezenlijking van bepaalde zaken geen enkele verantwoordelijkheid dragen, is het heel goedkoop om stoere uitspraken te doen". De kritische N.K.V.-bondsvoorzitter vreest dat de vrije loonpolitiek wel schip breuk dreigt te leiden doordat de voor zitters van de vakcentrales met hun al gemene uitspraken de ruimte zo radicaal passen en meten, dat de onderhandelaars in bedrijfssectoren zich daardoor even zeer gebonden voelen als door het tegen spel van de werkgevers. Van zijn standpunt uit kijkend heeft de her De Groodt gelijk. Maar „baas" Mertens moet, net als „baas" Kloos nu eenmaal ook spreken voor werknemers van minder sterke bonden. En waar begint en eindigd voor werk nemers nu de onderlinge solidariteit 7 SALISBURY (AP) De premier van Rhodesië Ian Smith heeft de goedkeuring verkregen van de blanke kiezers in Rho desië voor het uitroepen van de republiek en versterken van het blanke minder heidsregime. Volgens onofficiële uitslagen uit 33 van de 50 kiesdistricten werden 42.558 ja- stemmen uitgebracht en 9.728 neen-stem men over de vraag betreffende de repu bliek en 37.934 ja-stemmen en 14.272 neen-stemmen over de vraag betreffende de herziening van de grondwet. Gediplomeerde journalisten UTRECHT De school voor de jour nalistiek heeft de eerste groep gediplo meerde journalisten afgeleverd. Het zijn er 65, die met goed gevolg het eindexa men hebben afgelegd. Tot de geslaagden behoren: R. Buyze, Den Haag, W. P. Ho- gendoorn, Den Haag, H. A. N. Vecht- mann, Den Haag, L. M. Heskes, Leiden, P. J. 'de Tome, Leiden, mej. I. Wasse naar, L iden, mej. A. P. A. M. Bruijns, Mill, mej. M. A. Boissevain, Naarden en mej. N. H. Krapman, Voorburg. Premier Lyncli haalt absolute meerderheid LONDEN (DPA) De Ierse regerings partij Fianna Fail heeft bij de parle mentsverkiezingen van woensdag weer de absolute meerderheid behaald. Nog voor alle stemmen geteld waren, had de partij van premier Jack Lynch al 73 van de 144 zetels. De Fine Geal (Ierse partij) had toen 48 zetels en de arbeiderspartij 17. De Fianna Fail is al twaalf jaar ononderbro ken aan het bewind. Bejaarde moet geregeld naar huisarts toe De „gezegende oude leeftijd" is meestal een leugen. Inderdaad, dik wijls gaat de hoge leeftijd gepaard met allerlei kwalen, zowel op geeste lijk als op lichamelijk gebied. Een van de zorgen van de meeste bejaar den is dan ook terecht hun gezondheid te bewaren. Wie ooit getroffen werd door een ernstige ziekte of een zwaar ongeval zal pas de gezondheid naar waarde weten te schatten. Meer en meer wordt de gezondheid beschouwd als een schat, misschien wel de groot ste schat, die er bestaat. Volgens de Wereld Gezondheid Orga nisatie is men gezond, wanneer men zich in een toestand bevindt van op perste welgevoelen, zowel op geeste lijk, lichamelijk als sociaal gebied. De gezondheid krijgt aldus een positieve inhoud en betekent méér dan afwezig heid van ziekte. Het ideaal zou natuurlijk beslaan in „oud worden" zonder te „veroude ren". De wetenschap gaat zeer snel. Tegen het einde van deze eeuw voor ziet men een gemiddelde leeftijd van 100 tot 150 jaar. In ieder geval zal het probleem van de „derde leeftijd" dit wil zeggen boven de 65 jaar, in de na bije toekomst blijven toenemen. De pensioenleeftijd wordt meer en meer beschouwd als een periode van het le ven, die waard is geleefd te worden en nog vele vreugden kan schenken. De „derde leeftijd" wordt niet meer gezien als een wachtkamer van de dood. De recente uitvindingen van de geneeskunde zullen ongetwijfeld veel bijdragen om steeds meer ziekten met succes te bestrijden en te voorkomen. Het is de taak van de geneesheer de ze nieuwe kennis en nieuwe behande lingen toe te passen en zo voor ieder een, ook voor de oudere patiënten, maximale kansen op herstel te waar borgen. Belangrijker lijkt het ons eens onder het vergrootglas te leggen wat u zelf kunt doen om lichaam en geest zo gaaf mogelijk te houden. Daarom vandaag en de volgende week enkele belangrijke raadgevin gen om „de derde leeftijd", die toch een steeds groter gedeelte van uw le ven gaat innemen, fit en gezond door te brengen. Voorkomen is beter Ouderdom en ziekte zijn niet noodza kelijkerwijze met elkaar verbonden. Heel wat ouderdomskwalen worden ten onrechte toegeschreven aan de ho ge leeftijd. Aderverkalking, hartziek ten, chronische bronchitis, hardhorig heid, reuma enz., zijn niet zozeer het gevolg van de ouderdom als zodanig, dan wel van de bijkomende schadelij ke gevolgen in de loop der jaren. Men hoeft niet nopdzakelijk aderverkalking te krijgen omdat men oud is. Het zelfde geldt voor reuma, kanker en een reeks andere aandoeningen, die meer optreden bij oudere personen, maar daarom nog geen ouderdoms kwalen zijn. Ook een onevenwichtige voeding, verkeerde levensgewoonten zoals roken en drinken, ongunstige le vensomstandigheden zoals lawaai, kli maat, verwaarlozing, koude, vocht en psychische moeilijkheden kunnen oor zaak zijn van talrijke ziekten, die slechts op gevorderde leeftijd optre den. Het belang van de preventieve geneeskunde wordt daarom meer en meer benadrukt. Het is beter te voor komen dan te genezen, moet de lijf spreuk worden van de volgende gene raties, vooral van de jongere genera- Inderdaad, de preventieve bestrij ding van veel ouderdomskwalen zal hel meest resultaat hebben, wanneer ze vroegtijdig wordt aangepakt. De beste preventie begint reeds vóór de geboorte. Maar ook op latere leeftijd blijkt het mogelijk de schade, die al aangericht is, in te dammen of ten minste te stabiliseren. Recente statis tieken hebben bewezen, dat 'n „voor zichtig diëet" het aantal hartinfarc ten, suikerziekten en hoge bloeddruk bij personen boven de 65 jaar kan doen afnemen. Ook op het gebied van de mentale ouderdomsziekten is een vroegtijdige preventie van het aller grootste belang. Hoe meer men de mentale ouderdomsziekten bestudeert des te meer gevallen vindt men, waar voor mentale inactiviteit, vitaminete korten, vereenzaming, misbruik van slaapmiddelen of gebruik van versla vingsmiddelen een schadelijke rol ge speeld hebben. Zo vroeg mogelijk al deze schadelijke factoren uitschake len zou een flinke stap vooruit beteke nen om onze geest op oudere leeftijd gezond te houden. Opsporen Ondanks al onze voorzorgen zullen er toch nog steeds ziekten ontstaan. Een maal aanwezig, komt het erop aan deze zo vlug mogelijk te ontdekken en zo nodig te behandelen. Het langdurig voortbestaan van een verhoogde bloeddruk, van zwaarlijvigheid of van suikerziekte verhoogt aanzienlijk de kans op verwikkelingen. Ander zijds zijn er ook een reeks aandoenin gen, die pas klachten of symptomen veroorzaken, wanneer ze al ver ge vorderd zijn. Dikwijls is er dan al on herstelbare schade aangericht. Het is eigenlijk jammer, dat bepaalde ziek ten zo sluipend verlopen en zo weinig pijn teweegbx-engen. Pijn is immers nog altijd een van de beste alarmsig nalen, die de meeste mensen ertoe aanzet hun- huisdokter te raadplegen. Jaarlijks onderzoek Het enige middel om vroegtijdig een aandoening op te sporen bestaat in grondig geneeskundig onderzoek. Jammer genoeg is een uitgebreid en georiënteerd jaarlijks onderzoek nog onvoldoende ingeburgerd in ons land. In principe gaat men naar een dokter als men ziek is. Met zijn wagentje springl men voorzichtiger om. Dit krijgt zijn regelmatige revisie, ook wanneer het nog goed loopt. Gelukkig heeft het verplicht schoolonderzoek en de nieuwe wetten betreffende de ar beidsgeneeskunde hierin een duidelij ke kentering teweeggebracht. De ou deren van dagen vallen echter nog steeds buiten iedere wetgeving. Meestal is er psychologische weer stand tegen een jaarlijks onderzoek. Dikwijls veroorzaakt zo een onderzoek een eerste reactie van angst. Men vreest immers, dat er iets abnor maals zou kunnen gevonden worden. Dit is een zeer menselijke reactie, die men zelfs bij geneesheren regelmatig aantreft. Het is een publiek geheim, dat artsen en pastoors het meeste schrik hebben van ziekte en dood. Dit mag ons nochtans niet de ogen doen sluiten voor het feit, dat een dergelij ke houding niet reëel is. Het gezond verstand zegt ons, dat iedere ziekte zo vlug mogelijk opgespoord en be handeld moet worden. Verhoogde bloeddruk, suiker of eiwit in de urine, long- en prostaataandoe ningen waren de meest voorkomende ongekende afwijkingen. Het is weinig bemoedigend, dat men steeds moet vaststellen, dat de bejaarden uitblin ken door hun afwezigheid, overal waar er preventieve onderzoeken ge organiseerd worden. Nochtans hebben zij er het meeste baat bij. Bij hen treft men 1 Ikens een onverwacht groot aantal afwijkingen aan. In vele gevallen kan er nog aan verholpen worden. De bejaarden zouden moeten beseffen, dat ze ook een verantwoor delijkheid hebben ten opzichte van hun kinderen, maar vooral ten over staan van hun kleinkinderen. Niet zelden worden kleinkinderen besmet door grootouders, die door een onver zorgde longtuberculose aangetast zijn. We zullen er nooit in slagen de long tuberculose uit te roeien, indien we niet meer vat krijgen op de ouderen van dagen. Zowel de bejaarde zelf als de personen, die hem verzorgen, nemen nog al te vaak een negatieve houding aan tegenover ziekte. Het verouderen, zoals eerder reeds ge zegd. is absoluut geen synoniem van ziek worden. Nog veel te veel ziekten en klachten worden zo maar op de re kening geschoven van de leeftijd. DR. ICKX. JERUZALEM (Reuter) In de buurt van Jeruzalcms klaagmuur zün gister avond drie bundels dynamiet ontploft, juist toen daar naar schatting drieduizend mensen in gebed büeen waren aan het begin van de sabbat. Een Arabier kwam om het leven en een Israëlische militair werd gewond. De ontploffingen deden zich voor in twee kronkelstraten die door het Arabische stadsdeel naar de klaagmuur lopen. Vei ligheidstroepen zetten met steun van pantserwagens het gebied af en hielden twintig verdachten aan. De explosies zijn niet vergezeld gegaan van schoten, zoals eerder was gemeld. De menigte bij de muur bleef voor het grootste deel kalm en ging rustig uiteen. Enkele toeristen liepen een zenuwschok op. De ontploffingen sloegen grote gaten in twee huizen. Met ingang van morgen zendt de V AR A-televisie weer regelmatig afle veringen uit van de Franse T.V.-serie „De laatste vijf minuten". In deze reeks detective-spelen is de centrale figuur inspecteur Bourrel (Raymond (Souplez), die samen met inspecteur Dupuy (Jean Daurand) het onderzoek in gepleegde midsrijven leidt. De ti tel van deze aflevering luidt: „Nacht tarief'. Een taxichauffeur wordt tij dens zijn nachtdienst om 5 uur in de morgen in de wijk Pigalle vermoord. Op de taxi-centrale heeft men een kreet en een schot gehoord. Wie heeft hem vermoord en waarom? In de loop van het or ierzoek ontdekken inspec teur Bourrel en inspecteur Dupuy dat verschillende personen redenen hebben om de chauffeur uit de weg te ruimen. (Nederland 1 20.37 uur, zondag). Menuhin Trio Het televisieprogramma van de VARA wordt morgenavond besloten met een opname van het Trio Menuhin. Deze op name, werd gemaakt in het Circusthea ter in Scheveningen, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de im- pressario dr. G. de Koos op 11 mei j.l. Het Menuhin Trio, bestaande uit de befaamde violist Yehudi Menuhin. zijn zuster de pianiste Hepzibah Me nuhin en de cellist Maurice Gendron. speelde bij die gebeurtenis het Trio in WASHINGTON (Reuter-DPA) - Amerika kan zijn vloot- en luchtbases ln Spanje zeker tot september 1970 behouden en zal in ruil daarvoor Spanje militaire hulp verstrekken voor een bedrag van 50 mil joen dollar. De twee landen zijn dit overeengeko men nadat onderhandelingen over een verlenging met vijf jaar van de vorig jaar september afgelopen overeenkomst over de bases op niets waren ^gelopen. Jeugdprogramma In de serie internationale uitwisselings programma's voor de jeugd is morgen middag de beurt aan de Zweedse in zending „Wasa, de geschiedenis van een oorlogsschip". De Wasa was het vlaggescliip van de Zweede koning dat op 10 augustus 1628 zijn eerste proef vaart maakte. Een onverwachte wind- sloot deed het schip kapseizen en zin ken. In 1961 werd het omhooggehaald en op het ogenblik staat het schip in een museum. De film geeft een verslag van de bergingswerkzaamheden. (Ne derland 1-16.00 uur, zondag). „Sportlight" De Tour de France, zal morgenmiddag het onderwerp zijn van het TROS-pro- gramma „Sportlight". De 55 ronden, die tussen 1903 en 1968 zijn verreden, leverden ruimschoots voldoende mate riaal op. Uiteraard is veel recent film- materilaal afkomstig van NOS en BRT, maar er werd ook geput uit de archie ven van Gaumont Actualites, van Po lygoon en voor wat betreft oude prenten, knipsels en foto's van l'Eui- pe, 't bekende sportblad dat de tour or gan iseerd. Er zijn gesprekken opgeno men met Jacques Goddet, Felix Levi- than en tourdokter Dumas, alsmede met oud-wielrenners als Wagtmans, Van Est en Nolten. Er zal trouwens in ruime mate aandacht worden besteed aan het Nederlandse aandeel in de tourhistorie. (Nederland II 20.30 uur, zondag) „Scala" De s partrubriek van het programma „Scala" bevat reportages van de Grand Prix van Zandvoort en van de honkbal- wedstrijd van het Nederlandse team tegen Berlin Bears, die in het kader van de Haarlemse honkbalweek wordt ge speeld. (Nederland II 19.03 uur). TT-Races Vanavond zal de N.O.S.-televisie een samenvatting uitzenden van hoogtepun ten uit de die dag de rijden TT-races o de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Assen. Frans Henrichs zal het commentaar verzorgen. (Nederland I 23.10 uur) Langs de lijn' In het programma „Langs de Lijn" wordt aandacht besteed aan: de voet balwedstrijd De Musschen-Middelburg, de wegraces in Etten (motorsport); de Haarlemse honkbalweek; de Nederland se kampioenschappen wielrennen voor professionals in Beek; de AEGIR-lus- Groningen. r, zondag), ir, zondag). trum-roeiwedstrijden ii (Hilversum I 14.30 ui (Hilversum II 18.10 u Studio-Sport" In „Studio Sport", wordt verslag gege ven van: de Nederlandse kampioen schappen wielrennen op de weg voor profs; de Grand Prix van Zandvoort; de honkbalwedstrijd NederlandCali fornia Stags; het tennistoernooi Queens' Club; de wedstrijd om voetbalkampioenschap van Nederland voor amateurs tussen SC Enschede AFC; 't Nederlandse atletiekkampioen- schap 25 km hardlopen in Emmeloord; AEGIR-roeiwedstrijden in Groningen. (Nederland I 19.30 uur, zondag) NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16 NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV •19.07 uur: Dier en vriend, rubriek 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: Hoe laat is het aan de tijd, muzikale mixture NOS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.32 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 15.55 uur: Verkeersinformatie 16.00 uur: De geschiedenis van een oorlogsschip, jeugdprogramma 16.25 uur: Beroep op wielen, filmimpressie 17.00 uur: Kerkdienst (IKOR) •18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Woord voor woord (CVK/IKOR) •21.10 uur: The greatest show on earth, t.v.-serie •22.00 uur: Luister naar Luminitza, show 22.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.45 uur: Evangelie 22.50 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.05 uur,: Via humana (CVK'IKOR) 19.30 uur: Studio-Sport 20.30 uur: Journaal VARA •20.35 uur: De Shadoks en Gibi's, 20.37 uur: De laatste vijf minuten, t.v.-serie 22.10 uur: Yehudi Menuhin Trio, muziekprogramma 22:50 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS •18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VPRO 19.30 uur: Blues, reportage Monterey Jazzfestiv» 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Rhodesië kiest, reportage 20.55 uur: Gesprek met Gerardl Vandenberg •21.00 uur: Liebe und so weiter, film 22.30 uur: Journaal (NOS) 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS •19.07 uur: Het spook en Mrs. Muir, t.v.-s« •19.30 uur: Nicolette, chansons 19.40 uur: Anjeractie 19.50 uur: Old Time Movie Clul lachfilmpjes 20.30 uur: Sportlights rondom d ronde, reportage •21.05 uur: De dief van Washington, t.v.-sei 21.55 uur: Euwe over Euwe, gesprek 22.3 Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m KRO: 18.30 1 18.41 Actualiteiten. 19.00 mgerenprogramma. NOS: lokoor en^ solisten: ai afloop: Festiv ti informatie). KRO-RKK: 22.25 Ov reging. KRO: 22.30 Nieuws. 22.45 Op s an zondag: licht gevarieerd platenprogra ergoal: sportreportages io Nieuws. .ar op het nieu' ziek. 22.30 Nieuws uit de programma' gen. 23.J5 Stereo: i rieerd platenprogra Sportkroniek. chansons. (23.00—23.10 i: klassieke mu is: hoogtepunten afgelopen 14 da- ïziek. (10.30-20.5i HILVERSUM ma. 11.45 Buitenlai dedelingen. NCRV: 12.00 Kerkorgelconce klassieke en semi-klassleke muziek (op 12.40 Stereo: NCRV-VOCAAL Ensemble: miklassieke gewijde liederen. 13.00 Nieu\ N.O.S.: 14.30 Stereo: sieke kamermuziek (gr), sie, literair programma Holland Festival 19691 1 zangsolisten: modet pauze en r matie). 16.: formeerde kerkdienst. 18.00 Convent: weke lijks halfuur over en uit de kerk: IKOR: 18.30 Liturgie op de tweesprong, bericht uit Taizé. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.07 Stereo: Musica Sacra: moder ne gewijde muziek (gr). 19.30 Maatschappij kritiek, lezing. 19.45 S' tuele godsdienstig niek. 22.25 Overv Mededelingen. 22. irgel: klassle- nuzikale en technische ns. 22.00 Nieuw Zicht: ac- en maatschappelijke kro- •eging.^ 22.30 Nieuws.2^2.40 Humanistisch 1 \OR: 10.00 Kinder- 11.30 Reaktief: kerkelijk magazine. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal: bonte muzikale show. 13.00 Nieuws. 13.10 De toestand in de wereld, lezing. 13.19 Radiojournaal. 13.35 Radar: radioperiodiek. 5 Biels Sc Co, radiofueille- iek. VARA: 17.00 Stereo: Licht orkes bclse liedjes. 19.01 Tjeer 'er afs mil loede Stadsg lan all< oor di Acht ro.ftan ee ippara' ?r< ac Srr m (lijft in S; 'eet NAR: Nederlandse Artiesten Re 14.00 Nieuws. 14.02 Rome-Ankara-Madri programma voor de gastarbeiders. AVRO lfi.00 Nieuws. IC.02 Muziekkantjes: licht ge TIOi >arty. D-uitslagen. 17.0 i belt re). 2 ramma. 13.00 Nieuws, weerbericht e ingen, dagklapper en SOS-berichte schippers. 13.20 Opera en Belcanto ma (14.00-14.03 Nieuws). Van 15.0 nal 1 de automobilisten;. 15,. n 18.00 Nieuws) - - •e uitzending, ls.ojtl de 19.30 Gevarieerd onltrai iCjhtep en Dg, ze nuziek. (23.00-23 1 mt?' Gymnastiek voor de huisvrouw; 9.35 Wi inden). NOS: 10.00 De komende week i het Nederlandse muziekleven, muzikale lezin KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieke: 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Mededelir gen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro Zuid-Holland afge wlsseld Overheidsvoorlichting: 17.20 De periode Gou verneur de Savornin Lohman in Surinai Spreker: F. J. van Wel. NCRV: 17.30 V< de kleuters. 17.45 Kinderliedjes. 17.55 Wlm HILVERSUM II (298 m) VARA: Nieuws en ochtendgymnastiek. 27.0 Socialis Lichte grammofoonmu Dr na c pagina). VPRO: 7.5< Nieuws. 8.11 Actualiteiten, s.zo lic mofoonmuzlek met reportages. 9.1 Weens Filharmonisch Orkest: muziek. 9.40 Stereo: Fluit en pian ke muziek (gr.). 9.50 Koning Klai mentenrubriek. 10.00 Voor de vro' 10.00 Voor de vrouw. NOS: 11.00 Ni- Repertorium Nederlandse radio orkesten: S reo: omroeporkest: moderne en klassieke n ziek. VPRO: 12.00 Gevarieerd klassiek plat< programma (gedeeltelijk stereo). (Om 13.0 13.10 ^Nieuws). 14.20 Schoolradio^ 14.45 Ge> sementsmuziek (gr.). AVRO:l 15.30 Sten ;rica: lichte muziek uit Ls C.30 Voor de jeugd. 17.30 Bra 5 Mededelingen KE ZA Nieuws). TROS: of Los). KRO Popstation: pop luziek. (12.08—12.15 Lanc HO.ORN De 22-jarige radio-ama teur Guido v. d. Berg uit Hoorn heeft enkele minuten contact gehad met de papyrusboot van Thor Heyerdahl, die enkele weken terug vanuit Egypte vertrokken voor de oversteek over c Atlantische Oceaan naar Zuid-Amerika. Guido, student In de rechten, en vat af 1964 een verwoed etherluisteraar, vei telt: „Het contact kwam om acht m nuten over zes 's avonds tot stand. Ik sprak met een zeker Norman, een v« de bemanningsleden. De ontvangst w; slecht. Wc hebben wat sterkterapportc uitgewisseld. Verder vertelde hij, d hun boot wat water heeft gemaakt e een paar graden overhelt. Voor de rest is alles goed met ze". Guido, lid van de VERON. de Vereniging voor Experimenteel Radio-Onderzoek in Nederland, vertelde, dat de verbinding tot stand is gekomen via een amateur in Oslo. Zendamateurs over de gehele wereld kunnen in contact worden ge- r bracht met de papyrusboot. Er wordt wel een wachtlijst aangelegd, want zijn liefhebbers genoeg. Guido v. Berg kreeg deze week uit Oslo bericht dat hij vanaf de papyrusboot z den opgeroepen. Voor de ingewijden: de 1 roepletters van de papyrusboot zijn LI 2 B en het (korte) gesprek vond plaats J via de 20 meter amateurband. Guido begon met een luisterstation in j 1964 („Ik heb toen amateurs in 200 lan- den gehoord") en kreeg drie jaar later een zendmachtiging. Hij heeft nu dage lijks contact, als hij wil, met amatei in alle werelddelen. Binnenkort komt een draaibare antenne op het dak „v< betere ontvangst en uitzending". ti SOS-berichten cht, mededellnger Guido van de Berg bij zijn ontvanger-zender

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2